Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

ULTIMA ORĂ

Șapte proiecte administrative pentru un județ sărac

Prefectura județului Ialomița anunță în cadrul unei informări de presă remise la începutul acestei săptămîni că la nivelul instituției există 7 proiecte administrative aflate în diferite stadii de derulare. Proiectele, realizate exclusiv cu forțe proprii, vizează dezvoltarea capacității administrative a instituției, menținerea standardelor de calitate ale actului administrativ, dar și identificarea de soluții menite să asigure o piață a muncii solidă la nivelul județului. Singurul proiect intrat în derulare la acest moment este cel privind incluziunea socială a rromilor din județ. «Programul urmărește îmbunătățirea relațiilor de parteneriat între comunitățile de rromi vulnerabile și instituțiile publice la nivel local, județean, regional și național, în vederea creșterii incluziunii sociale a rromilor din România prin dezvoltarea rețelei de experți locali pentru rromi, la nivel național». Valoarea totală a acestor proiecte este de 27 de milioane de lei, iar termenele finale ale implementării proiectelor nu depășesc orizontul anului 2011.

22 Septembrie 2009, 14:11 (12799 vizualizări - 2 comentarii)

Comentariile cititorilor:


poisson d'avril:
(28 Septembrie 2009, 15:02)
Am invatat un nou termen: "Limba de lemn" folosita in proportie de 99% in politica. Adica mai pe romaneste, cuvinte multe si de efect(sonor) care nu vor a spune nimic , nu lamuresc niciodata nimic, insa umplu bine spatiu si lasa cu gura cascata prostimea, minunata de desteptaciunea celui ce o cuvanta. Acum babeste ce vrea sa fie:"dezvoltarea capacitatii administrative a institutiei" si "mentinerea standardelor de calitate a actului administrativ"? E vre-un STAS si ptr actul administrativ? Trebuie sa contina un anumit gramaj de imbecilitate, unul de ineficienta si altul de vrajeala obosita care nu serveste decat a umple dosarele? Mda , in fine ramasei in plop la ideea acestor proiecte carora nu le vad rostul si sa trec la cel aprobat. EEEE, alta viata, aici pricepui direct ca trebuie sa invatam rromii a spune "saru'mana" fara urmarea aceea "..da si mie un ban". Eu acum vreau sa intreb stimabila institutie a prefecturii, care sunt expertii aia in rromi si in ce consta statutul asta de expert? Ca eu chiar am nevoie de un job si ma gandeam poate, poate... "Janes romanes", mai "Cai jas " nene, le am asa oleaca, m-oi descurca. Dar mai am o intrebare. Ce relatii de parteneriat sunt intre rromii vulnerabili(!!!???) si institutiile publice la nivel local? Cautand in DEX parteneriat=asociere a 2 sau mai multi parteneri(de afaceri). Sa intelegem ca la nivel local se fac afaceri cu "vulnerabilii" rromi? in fine aici e o intrebare fara raspuns, sa trec la ideea principala a proiectului. Asadar se urmareste prin acest proiect de 27 milioane, extiderea retelei de experti (ptr rromi) locali la nivel national. E scris negru pe alb. Care e interesul la nivel judetean ptr cetatenii de rand ptr a fi acesta un proiect la nivel de prefectura? De asta se ocupa organizatiile nonguvernamentale, de integrare a minoritatilor si bla bla, cine mai vrea. Acum chiar, asta era oful cel mai mare in judet? Pana si comunitatea aia vulnerabila de rromi ar fi fost mai incantata de ceva mai concret de mancare si de baut, sau niste locuri de munca, ceva scolarizare decat bla bla de asta de 2 lei pe care nici nu-l pricep. Sa fim seriosi, o mare tampenie, MARE
Geronimo:
(22 Septembrie 2009, 20:49)
Mai fratilor, ne meritam soarta noastra de milogi. Adica singurul proiect aprobat de domnu' prefect este cel privind incluziunea sociala a rromilor la nivelul judetului? Pai trebuie sa se aprobe un proiect, sa se cheltuie o multime de bani, ca sa intelegem ca un rrom dintr-o multime de rromi apartine si unei multimi de romani. Maine, poimaine ne trezim cu rromii ca ne umbla nestingheriti prin apartament motivand ca au fost incluzionati social in familia noastra. Domnul prefect, daca dovedea un spirit civic si putin nationalist, aproba un proiect cu tema "excluziunea sociala a rromilor " din judetul asta. Si ne intrebam noi asa, cu gura cascata, cum masa (adica mama lor) tot rromii sunt vulnerabili???...De ce?...ca urla daca ii atingi cand ii prinzi cu mana in buzunarul tau?...Dupa ce ca ne-au tavalit ungurii acum ne trebuie si experti locali pentru a intermedia comunicarea cu rromii, mancatziash'..? Chiar asa de rau am ajuns? Ma' Stiuca, ma baiatule...batraneste iti spun...dupa ce ca suntem asa de saraci ca am ajuns sa ne bucuram si cand capatam gratis o gripa, in loc sa cheltuim banii astia pentru promovarea copiilor astia destepti din judet, noi aruncam cu banii ca sa promovam palatele tiganesti? Nici daca te-ar fi obligat U.E. sa promovezi minoritatile astea cu doi de r nu trebuia sa aprobi un proiect privind incluziunea lor, realizat exclusiv cu forte proprii. Va mai si laudati cu asta. Daca tot aveti bani de cheltuit cumparati macar bilete de tren si oferiti-le o excursie, numai dus, in Germania. Poate ne ajuta Domnul si au ramas nemtii cu gloantele netrase...

Lasă un comentariu:

Mesaj
(maximum 2000 caractere):
captcha
Codul din imagine:
Luni 24 Ian 2022
141 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră
1 2 7 8 9 11 13 14 15 373 374

Grupul de Comunicare Strategică: 188 de noi cazuri de COVID-19 în Ialomița

Miercuri, 2 noiembrie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 18054, fiind înregistrate 188 de noi cazuri ...[citește_toată_știrea]

3 Noiembrie 2021, 13:50
(1085 vizualizări - 0 comentarii)


Axintele: 113 kg de caras și scrumbie, confiscate de polițiști

Marți, 2 noiembrie a.c., în jurul orelor 11,30, polițiștii din cadrul Postului de Poliție Axintele au depistat, în flagrant, doi bărbați de 45 și 48 ani, din județul Prahova, care comercializau pește fără ...[citește_toată_știrea]

3 Noiembrie 2021, 12:15
(1022 vizualizări - 2 comentarii)


Ialomița: Se întrerupe curentul electric!

Din cauza lucrărilor de reparații ale rețelelor de distribuție a energiei electrice, Enel Dobrogea anunță faptul că, în perioada 3-5 noiembrie 2021, în anumite zone din localitățile Slobozia, Fetești ( ...[citește_toată_știrea]

3 Noiembrie 2021, 12:10
(1024 vizualizări - 0 comentarii)


3

Respectarea măsurilor de protecție sanitară, în atenția polițiștilor ialomițeni

Marți, 2 noiembrie a.c., polițiștii ialomițeni au verificat 232 de locații, 81 de societăți comerciale și persoane fizice autorizate cu privire la respectarea măsurilor impuse în perioada Stării de Alertă ...[citește_toată_știrea]

3 Noiembrie 2021, 12:05
(679 vizualizări - 0 comentarii)


Misleanu: Șofer din Brăila, alcoolemie de 2,86 mg/l

În urma unei acțiuni desfășurată luni, 1 noiembrie a.c., polițiștii ialomițeni au oprit în trafic, în zona localității Misleanu, pe DN2A, un bărbat de 53 de ani, din județul Brăila. Acesta se afla la volanul ...[citește_toată_știrea]

2 Noiembrie 2021, 14:10
(1418 vizualizări - 1 comentariu)


5

Ialomița: Intervenții ale polițiștilor în urma apelurilor la 112

Luni, 1 noiembrie a.c., polițiștii au intervenit la 66 de evenimente sesizate pe numărul unic pentru apeluri de urgență 112, au constatat 8 infracțiuni și au aplicat 243 de sancțiuni contravenționale, în ...[citește_toată_știrea]

2 Noiembrie 2021, 13:50
(680 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Sancționați pentru nerespectarea măsurilor de protecție sanitară

În ultimele 24 de ore, polițiștii ialomițeni au desfășurat acțiuni privind modul în care cetățenii județului respectă măsurile de protecție sanitară. Cu această ocazie, 63 de persoane au fost depistate ...[citește_toată_știrea]

2 Noiembrie 2021, 13:40
(972 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 110 de noi cazuri de COVID-19 în Ialomița

Marți, 2 noiembrie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 17866, fiind înregistrate 110 de noi cazuri față ...[citește_toată_știrea]

2 Noiembrie 2021, 13:20
(768 vizualizări - 0 comentarii)


8
DN21: S-a răsturnat cu mașina pe câmp

DN21: S-a răsturnat cu mașina pe câmp

Luni, 1 noiembrie a.c., pompierii din Slobozia au intervenit în cazul unui accident rutier, petrecut pe DN21, între Slobozia Nouă și Iazu. Din evenimentul rutier a rezultat o victimă conștientă și neîncarcerată ...[citește_toată_știrea]

2 Noiembrie 2021, 10:20
(1770 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Stadiul plăților în avans aferente Campaniei 2021

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) informează că, în perioada 18 octombrie-01 noiembrie 2021, a fost autorizat la plată în cadrul Campaniei de plăți în avans pentru anul 2021 un număr ...[citește_toată_știrea]

2 Noiembrie 2021, 08:55
(2777 vizualizări - 0 comentarii)


Un minor la volan a produs un accident la Bărbulești

Sâmbătă, 30 octombrie a.c., în jurul orei 1,00, polițiștii din cadrul Secției Nr. 5 Poliție Rurală Jilavele au fost sesizați prin apel 112 cu privire la faptul că pe raza comunei Bărbulești s-a produs un ...[citește_toată_știrea]

1 Noiembrie 2021, 14:35
(1247 vizualizări - 0 comentarii)


Petreceri private la Alexeni și Bărbulești, întrerupte și amendate de polițiști

La sfârșit de săptămână, polițiștii ialomițeni au desfășurat acțiuni pentru asigurarea unui climat de ordine și siguranță publică, respectiv pentru verificarea modului în care sunt respectate reglementările ...[citește_toată_știrea]

1 Noiembrie 2021, 14:25
(1429 vizualizări - 0 comentarii)


12

AJFP Ialomița: Programul «Tezaur» continuă și în luna noiembrie 2021

Ministerul Finanțelor a emis, începând de luni, 1 noiembrie 2021, noi emisiuni de titluri de stat în cadrul Programului «Tezaur», cu maturități de 1, 3 și 5 ani și dobânzi de 3,75%, 4,25% și 4,65%. Titlurile ...[citește_toată_știrea]

1 Noiembrie 2021, 14:15
(2088 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 128 de noi cazuri de COVID-19 în Ialomița

Luni, 1 noiembrie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 17756, fiind înregistrate 128 de noi cazuri față ...[citește_toată_știrea]

1 Noiembrie 2021, 14:05
(2281 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Lipsă apă în Cartierul Fetești Oraș

Pentru executarea lucrărilor de remediere a unei avarii pe conducta de alimentare cu apă, cu diametrul de 90 mm, de la intersecția străzilor Călărași cu Nucilor din municipiul Fetești, RAJA Constanța a ...[citește_toată_știrea]

1 Noiembrie 2021, 11:15
(1250 vizualizări - 0 comentarii)


Antrenorul de Lupte Nicolae Pârvu a pierdut lupta cu boala COVID-19

Antrenorul de Lupte Nicolae Pârvu a pierdut lupta cu boala COVID-19

Boala infecțioasă COVID-19 i-a luat viața profesorului de lupte Nicolae Pârvu, din localitatea Perieți. Acesta a decedat în dimineața zilei de luni, 1 noiembrie 2021, la Spitalul Județean de Urgență Slobozia ...[citește_toată_știrea]

1 Noiembrie 2021, 10:40
(3221 vizualizări - 2 comentarii)


Slobozia: «Salonul de toamnă 2021»

Miercuri, 3 noiembrie 2021,  ora 14,00,  la Galeriile «Arcadia» din incinta Centrului Cultural «Ionel Perlea»Slobozia, va avea loc vernisajul expoziției «Salonul de toamnă 2021» al Uniunii Artiștilor ...[citește_toată_știrea]

1 Noiembrie 2021, 10:25
(2448 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: Intervenții la 5 accidente rutiere

În dimineața zilei de luni, 1 noiembrie a.c., trei echipaje de pompieri din Slobozia au intervenit cu o autospecială de stingere cu apă și spumă, o descarcerare și o ambulanță SMURD la un accident rutier ...[citește_toată_știrea]

1 Noiembrie 2021, 10:10
(929 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 93 de noi cazuri de COVID-19 în Ialomița

Duminică, 31 octombrie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 17628, fiind înregistrate 93 de noi cazuri ...[citește_toată_știrea]

31 Octombrie 2021, 14:40
(1893 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 86 de noi cazuri de COVID-19 în Ialomița

Sâmbătă, 30 octombrie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 17535, fiind înregistrate 86 de noi cazuri ...[citește_toată_știrea]

30 Octombrie 2021, 14:05
(1741 vizualizări - 1 comentariu)


Slobozia: Tânăr de 20 de ani, mort într-un accident rutier

Slobozia: Tânăr de 20 de ani, mort într-un accident rutier

O persoană a murit și alte trei au fost rănite într-un accident rutier petrecut în dimineața zilei de sâmbătă, 30 octombrie 2021, în apropiere de Slobozia, pe DN21. Din verificările efectuate a reieșit ...[citește_toată_știrea]

30 Octombrie 2021, 10:45
(1856 vizualizări - 1 comentariu)


Ialomița: 3370 de tichete de masă, distribuite către centrele de vaccinare

Direcția de Sănătate Publică Ialomița a achiziționat 3370 de tichete de masă, urmând a fi distribuite către centrele de vaccinare, cabinetele medicilor de familii și ambulatoriile de specialitate, unde ...[citește_toată_știrea]

29 Octombrie 2021, 15:25
(3383 vizualizări - 4 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 284 de noi cazuri de COVID-19 în Ialomița

Vineri, 29 octombrie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 17449, fiind înregistrate 284 de noi cazuri ...[citește_toată_știrea]

29 Octombrie 2021, 13:35
(1384 vizualizări - 0 comentarii)


Protopopiatul Urziceni: Hăinuțe tricotate pentru nou-născuți

Protopopiatul Urziceni: Hăinuțe tricotate pentru nou-născuți

Cu sprijinul Protopopiatului Urziceni, tinerele mame care și-au adus pe lume bebelușii în cadrul Spitalului Municipal Urziceni au beneficiat de hăinuțe tricotate, donate de către Fundația «Copii în Dificultate ...[citește_toată_știrea]

29 Octombrie 2021, 13:20
(1577 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Modalitatea de transmitere a documentelor pentru solicitarea șomajului tehnic

Angajatorii care se încadrează în categoria domeniilor supuse restricțiilor, conform HG nr. 1090/2021, și a căror activitate a fost întreruptă total sau parțial, vor depune la AJOFM Ialomița, în luna curentă ...[citește_toată_știrea]

29 Octombrie 2021, 13:05
(2876 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Reținuți pentru «tulburarea ordinii publice» și «distrugere»

Polițiștii ialomițeni au emis joi, 28 octombrie a.c., 3 mandate de reținere pentru 24 de ore, pe numele a trei tineri, cu vârste cuprinse între 21 și 26 de ani. Aceștia sunt acuzați de comiterea infracțiunilor ...[citește_toată_știrea]

29 Octombrie 2021, 12:05
(752 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Acțiuni preventive desfășurate de polițiști

În ultimele 24 de ore au fost verificate 314 obiective de interes, dintre care 171 de societăți comerciale, unde polițiștii, alături de celelalte structuri cu care acționează în sistem integrat, au instruit ...[citește_toată_știrea]

29 Octombrie 2021, 11:55
(633 vizualizări - 0 comentarii)


Tineri din Bărbulești, cercetați pentru «furt calificat»

Polițiștii ialomițeni au deschis un dosar penal pe numele a doi tineri de 16 ani, din comuna Bărbulești, sub acuzația de «furt calificat». Din cercetări a reieșit faptul că tinerii ar fi pătruns, în timpul ...[citește_toată_știrea]

29 Octombrie 2021, 11:50
(589 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Amenzi pentru nerespectarea măsurilor de protecție sanitară

În ultimele 24 de ore, polițiștii ialomițeni au efectuat acțiuni privind modul în care, la nivelul județului, sunt respectate măsurile de prevenire a răspândirii virusului SARS-CoV-2. Ca urmare a abaterilor ...[citește_toată_știrea]

28 Octombrie 2021, 16:15
(2370 vizualizări - 0 comentarii)


Fierbinții de Jos: A intrat cu mașina într-un gard

Polițiștii au fost solicitați să intervină în cazul unui accident rutier petrecut în seara zilei de miercuri, 27 octombrie a.c., pe raza localității Fierbinții de Jos. Aflat la volanul unui autovehicul ...[citește_toată_știrea]

28 Octombrie 2021, 16:00