Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

ANCHETĂ

1000 de miliarde, EPUIZATE

Sănătatea ialomițeană are nevoie de bancheri

1000 de miliarde, EPUIZATE

Situație fără precedent în sănătatea ialomițeană. Spitalele își anunță colapsul, fondurile fiind mai mult decît insuficiente. Singura soluție pentru resuscitarea sistemului sanitar ar fi, potrivit autorităților, o rectificare bugetară, care însă întîrzie să apară. Pentru ca activitatea spitalelor să nu se încheie, instituțiile de profil au nevoie de cîteva sute bune de miliarde... Previziunile oficialilor anunță aceleași tablouri sumbre și pentru sistemul farmaceutic, fondurile neajungînd pînă la finalul anului. La fel și sectorul analizelor medicale, asigurate gratuit într-un număr din ce în ce mai mic. Ori fără medicamente, analize medicale și salarii ale personalului sanitar asigurate, spitalele pot să-și pregătească lacătele pentru uși. Iar din toate aceste neajunsuri, singurii care au de suferit sînt bolnavii, nevoiți să plătească din buzunar și cele mai mici investigații medicale. Să nu mai vorbim și despre cei aflați în permanență sub tratamente medicale, ori despre bolnavii de cancer nevoiți să-și cumpere medicamente lunare de sute de milioane.
Paradoxal, de o altă parte, se situează politicienii ce, simțind terenul minat din mințile pensionarilor cu privire la medicamente, acuză public un management prost al sistemului sanitar, reușind cu succes să-și capete în plină campanie electorală cîțiva alegători. Zilele trecute, aflat într-o vizită electorală la Slobozia, Mircea Geoană a adus în discuție o soluție mai mult comică decît realizabilă.
În fața a cîteva sute de pensionari, candidatul Partidului Social Democrat la Președinția României a redus rezolvarea problemelor din Sănătate la trimiterea medicamentelor prin poștă pentru pensionari. Un gest pur electoral. Și ilogic am adăuga noi.
În același trend, ca să nu spunem oală, se află și o parte a autorităților locale. Ultimul șiretlic politic, căci da, instituțiile sanitare au fost demult politizate, vehiculat zilele acestea ne dezvăluie cum se înființează în spitale funcții de conducere, doar din dorința arzătoare a unor «politicieni». Și asta în timp ce bolnavii sînt în pericol de a nu-și mai putea primi tratamentele ce li se cuvin.
Cît despre investiții, de toate și mai nimic. Le putem număra pe degetele de la o mînă pe cele semnificative. Recent, autoritățile județene au ieșit la rampă cu un nou proiect local ce vizează extinderea Unității de Primire Urgențe a Spitalului Județean Slobozia, investiție a cărei piatră de temelie a fost pusă săptămîna precedentă. Am putea trece în revistă și Spitalul din Fetești, aceeași unitate medicală aflată în construcție de ani de zile stopată și reînviată de fiece ministru perindat prin fruntea Ministerului Sănătății...

O mie de miliarde contra sănătate pentru ialomițeni
1000 de miliarde. Atît a costat sănătatea ialomițenilor anul acesta. Acestea sînt fondurile ce au luat calea spitalelor, farmaciilor, laboratoarelor de analize, stomatologilor, dar și a altor programe de sănătate desfășurate la nivel național dar cu aplicabilitate și în Ialomița. Bani mulți am adăuga mulți dintre noi, însă, se pare, insuficienți pentru practicarea unui act medical de calitate, într-un județ cu patru unități medicale mari, cu zeci de cabinete particulare și tot atîtea farmacii abonate lună de lună la banii publici din Sănătate. Finalul lunii septembrie aduce însă anunțul clar al oficialilor: banii s-au terminat. Iar bolnavii aleargă zilnic din farmacie-n farmacie doar-doar or mai găsi fonduri pentru o rețetă gratuită. Alocările pentru spitale au reprezentat anul acest 40% din fondurile totale, adică aproximativ 410 miliarde lei, însă nemulțumirile managerilor de spitale au curs lanț de-a lungul anului. Criza financiară a redus bugetele inițiale ale instituțiilor sanitare, iar măsura s-a făcut simțită în rîndurile bolnavilor, nicidecum a personalului medical, cel mai mare consumator de fonduri publice. Exemplificînd, Spitalul de Urgență Slobozia a primit din necesarul total mai puțin cu 1,8 miliarde lei, motiv de acuzații politice ale managerului Vasile Olaru la adresa președintelui Casei Județene de Asigurări de Sănătate Ialomița. De asemenea, la Spitalul Fetești, CJAS a plătit mai puțin cu 1,6 miliarde, însă reducerea nu l-a afectat pe managerul Sterian Barcari, mulțumit de faptul că a reușit să supraviețuiască și să nu acumuleze datorii. Neobișnuit însă, Sănătatea a înregistrat și creșteri. O comparație simplă a autorităților medicale ne demonstrează cum, în plină criză financiară, salariile personalului medical au crescut. Astfel, dacă în luna iulie 2008, salariile angajaților din spitale au fost achitate în cuantum de 17 miliarde, în aceeași lună a anului 2009, salariile personalului medical au crescut pînă la 22 de miliarde lei... Cu toate acestea, asistenții medicali se plîng că sporurile nu le-au fost acordate și că revendicările sindicatelor din domeniu nu sînt respectate. Mai mult, angajările în rîndul personalului medical au fost stopate, iar oamenii se plîng că degradarea actului medical s-a produs tocmai din acest motiv, personal puțin și număr de bolnavi din ce în ce mai crescut...

293 miliarde, fondul insuficient pentru farmacii
Revenind, farmaciile au primit de la bugerul de stat prin intermediul Casei Județene de Asigurări de Sănătate nici mai mult nici mai puțin de 293 de miliarde, sume constituind bugetul pentru anul 2009. Nu aplaudați, banii nu ajung decît pînă în ultima zi a lunii seprembrie. Capacitatea de eliberare a medicamentelor gratuite și compensate prin rețeaua de farmacii județeană reprezintă un subiect aparte. Asta pentru că, la fiecare început de lună, cozile la farmacii sînt infernale, iar pensionarii speriați fiind că nu mai apucă fonduri pentru rețetele gratuite se înghesuie în primele zile ale lunii, epuizînd astfel fondurile pentru întreaga lună. Așa se face că, nu de puține ori, asigurații au primit, în loc de medicamente gratuite sau compensate, sloganul «s-au terminat fondurile»... Dacă rectificarea bugetară va întîrzia să apară în aceste zile, farmaciile vor înceta să onoreze rețete gratuite sau combensate, iar situația pare să se degradeze de la o zi la alta.

Succesul afacerii cu laboratoarele de analize
Singurele instituții medicale din Ialomița acoperite cu fonduri pînă la finele anului sînt laboratoarele de analize. Nu știm după ce criteriu, dar este clar că pentru laboratoare Casa de Sănătate a rezervat aproximativ 2 miliarde lei lunar inclusiv pentru luna decembrie. Pentru anul 2009, bugetul s-a constituit în fix 24 miliarde lei, bani, din nou insuficienți pentru satisfacerea necesităților bolnavilor. Da, insuficienți, căci cine a avut ghinionul să-și efectueze un buletin de analize medicale după data de 15 a fiecărei luni, a trebuit să-l achite integral, deși contribuia zdravăn lună de lună la fondul de sănătate. Reprezentanții în domeniu s-au mulțumit cu banii primiți de la Casă și au stopat analizele gratuite în momentul finalizării fondului pe luna în curs, iar bolnavii au rămas la fel de nemulțumiți... Nu putem încheia acest capitol fără să prezentăm succint o situație cel puțin curioasă descoperită de un nemulțumit în domeniu. Sursa noastră spune multe, însă noi vom încerca, conștiincioși cum ne-am obișnuit, să prezentăm toate aspectele verificate, deocamdată. Așadar, de această dată, în gura năbădăioasă a sursei noastre a intrat Laboratorul Philos, instituție simpatică autorităților de profil. Pe scurt, Laboratorul, cu noul sediu luxos din Slobozia, a cîștigat, potrivit unui site de licitații, mai bine de 46 de licitații la o singură instituție publică. Frumos, nu-i așa? Direcția pentru Protecția Copilului Ialomița a atribuit necontenit, prietenului Philos, 46 de licitații pentru analizele medicale ale copiilor instituționalizați. Și cum domeniul medical este vast, iar noi începători, nu putem aprecia decît că o glicemie la medicul de familie costă 7 lei, pe cînd o licitație marca Philos a fost adjudecată cu 7,5 lei... Alegem să nu continuăm pe domeniile de profit din sănătatea privată ialomițeană și revenim la falimentul din sitemul sanitar public.

...
Recuperarea și reabilitarea pacienților cu necesități în acest sens ne-a costat 15,5 miliarde, iar acoperirea bugetară este pînă în luna decembrie 2009. Nu același lucru nu îl putem afirma despre Ambulanță, al cărei buget pentru anul în curs a fost de 80 miliarde lei, însă banii nu sînt suficienți decît pînă la 1 noiembrie. Stomatologia din 2009 a avut un buget de 5 miliarde lei, banii ajungînd dentiștilor tot pînă în luna noiembrie. La începutul lunii octombrie, cele 45 de miliarde destinate dializei se vor termina, iar bolnavii nu pot aștepta o zi de întîrziere a medicamentelor. Tot în aceeași perioadă, banii pentru diabet, cei 24 de miliarde alocate pentru anul 2009, se vor termina, în timp ce oncologia va fi secată de cele 26 de miliarde tot la începutul lunii noiembrie. Medicii de familie au primit un buget de 104 miliarde lei, însă de la 1 octombrie vor fi complet neacoperiți dacă o rectificare bugetară va întîrzia să apară. Și dacă nici medicii de familie nu mai pot supraviețui, sănătatea oamenilor este din ce în ce mai firavă...

Crezul rectificării bugetare
Și pentru ca tabloul să fie și mai spectaculos, să aducem în discuție cîteva dintre opiniile managerilor celor mai importante spitale din județul nostru. «Am avut un buget contractat pentru primele 3 trimestre ale anului. Mai departe, nu mai știm ce o să facem» își începe declarația Sterian Barcari, managerul Spitalului din Fetești. Bani suficienți, potrivit autorităților. Au acoperit salariile personalului medical, medicamentele necesare desfășurării activității, alimentele și plata datoriilor la timp. «Așteptăm să ne vină ceva bani de acum încolo, căci la finele lunii septembrie se vor termina ultimele fonduri. Datoriile actuale sînt în termen, deci nu ne presează nimic. Doar activitățile curente» a încheiat managerul, sperînd că rectificarea bugetară să-i salveze instituția de la faliment. La Spitalul de Urgențe din Slobozia situația e arhicunoscută, istituția fiind intens mediatizată pe întreg parcursul anului. Reluăm totuși, pentru conformitate. În fiecare lună această instituție cu peste 800 de angajați are nevoie de 35-38 miliarde de lei pentru a funcționa în condiții normale. De primit, primește constant cu 5 pînă la 10 miliarde mai puțin. Și-atunci, în loc să funcționeze, supraviețuiește. Iar pacienții migrează către spitalele din București. Directorul unității, Vasile Olaru, susține că nu există un algoritm predictibil de alocare a fondurilor de către CJAS. «Acum o săptămînă era jale. Nu mai aveam nici o lețcaie. Acu' am mai primit ceva bani și o scoatem la capăt și luna asta. Luna viitoare însă o luăm de la început. Am aproape un an de cînd conduc acest spital și încă nu pot spune care sînt criteriile după care CJAS alocă fondurile. Ei spun că ne dau cîți bani sînt. Iar bani nu sînt niciodată» se plînge Olaru, din nou. La spitalul din Țăndărei, situația este ceva mai relaxată. Spital de «țară», fără pretenții, supraviețuiește de zeci de ani cu un buget low-cost. Nici nu s-ar putea altfel la cele 130 de paturi cît are în dotare. Banii sînt suficienți, ca peste tot, pentru luna în curs. Iar investițiile anunțate la începutul anului vor fi demarate, însă din cauza crizei nimeni nu mai știe cînd. Există, totuși, și vești bune. «Lucru cel mai important și care ne bucură e faptul că spitalul este aprovizionat cu medicamente pînă la sfîrșitul anului. În felul ăsta vom putea asigura o continuitate a actului medical, indiferent de fluctuațiile de buget care apar. Ce vom face din ianuarie, cînd se preconizează o epuizatre a stocurilor, nu vă putem spune. Dar sîntem convinși că CJAS va găsi o soluție» a declarat purtătorul de cuvînt al instituției, medicul Adrian Mateescu.

30 Septembrie 2009, 09:27 (7795 vizualizări - 0 comentarii)


Lasă un comentariu:

Mesaj
(maximum 2000 caractere):
28 Iun 2026
259 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră
IPJ Ialomița: Accident rutier, pe DN2A-E60, între două camioane

IPJ Ialomița: Accident rutier, pe DN2A-E60, între două camioane

La data de 24 iunie 2026, în jurul orei 6,00, polițiștii ialomițeni au fost sesizați cu privire la producerea unui accident de circulație în care au fost implicate două camioane, pe DN2A ...[citește_toată_știrea]

24 Iunie 2026, 13:50
(678 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Secțiunea Mica Publicitate
a fost actualizată!
Cele mai noi anunțuri din Ialomița.
Se pot introduce anunțuri on-line!

24 Iunie 2026, 10:15


S-a întâmplat la Ograda: Doi minori, înecați în râul Ialomița!

S-a întâmplat la Ograda: Doi minori, înecați în râul Ialomița!

Pompierii ialomițeni au desfă­șurat încă de duminică, 22 iunie 2026, o amplă acțiune de căutare a doi minori, de 13 și, respectiv 17 ani, înecați în apele râului Ialomița ...[citește_toată_știrea]

24 Iunie 2026, 08:20
(3273 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Traficant de droguri, arestat preventiv

Polițiștii Serviciului de Combatere a Criminalității Organizate Ialomița, împreună cu procurorii Direcției de Investigare a Infracțiunilor de Criminalitate Organizată și Terorism-Biroul Teritorial ...[citește_toată_știrea]

23 Iunie 2026, 18:00
(436 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: 167,21 milioane de lei, încasări la bugetul de stat în mai 2026

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița a contabilizat, în luna mai a anului 2026, venituri nete la bugetul general consolidat al statului în sumă totală de 167,21 milioane ...[citește_toată_știrea]

23 Iunie 2026, 12:10
(237 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Lipsă apă pe mai multe străzi din orașul Țăndărei!

Echipele RAJA Constanța intervin marți, 23 iunie 2026, în intervalul orar 10,00-16,00, pentru remedierea unui branșament avariat de pe strada Venus din orașul Țăndărei. Pe durata desfășurării lucrărilor ...[citește_toată_știrea]

23 Iunie 2026, 10:30
(365 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: 24 Iunie-«Ziua Internațională a Iei», sărbătorită la Sala «Europa»

Miercuri, 24 iunie 2026, de la orele 18,00, la Sala «Europa» din Slobozia, Consiliul Județean Ialomița, prin Centrul Județean pentru Conservarea și Promovarea Culturii Tradiționale Ialomița ...[citește_toată_știrea]

23 Iunie 2026, 09:10
(487 vizualizări - 0 comentarii)


Articole pirotehnice comercializate fără autorizație, depistate de jandarmii ialomițeni

Articole pirotehnice comercializate fără autorizație, depistate de jandarmii ialomițeni

Duminică, 22 iunie a.c., în cadrul misiunilor executate cu ocazia desfășurării evenimentului cultural «Drăgaica» din Căzănești, jandarmii ialomițeni au identificat o persoană care comercializa ...[citește_toată_știrea]

22 Iunie 2026, 13:15
(487 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Avarie la intersecția străzii 1 Decembrie cu Șoseaua București din orașul Țăndărei!

Pentru remedierea unei avarii survenite la nivelul conductei de alimentare cu apă, cu diametrul de 225 mm, de la intersecția străzii 1 Decembrie cu Șoseaua București din orașul Țăndărei, echipele RA ...[citește_toată_știrea]

22 Iunie 2026, 12:40
(415 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Avarie în localitatea Țăndărei!

Pentru executarea lucrărilor de remediere a unei avarii survenite la nivelul conductei de alimentare cu apă, cu diametrul de 350 mm, de pe strada Gării din orașul Țăndărei, echipele RAJA Constanța sistează ...[citește_toată_știrea]

21 Iunie 2026, 09:55
(545 vizualizări - 0 comentarii)


1097 persoane, angajate prin intermediul AJOFM Ialomița în perioada ianuarie-mai 2026

În primele 5 luni ale anului 2026, ca urmare a implementării Programului Național de Ocupare a Forței de Muncă, prin intermediul AJOFM Ialomița au fost încadrate în muncă 1097 persoane, dintre care 414 femei.  ...[citește_toată_știrea]

19 Iunie 2026, 08:25
(495 vizualizări - 0 comentarii)


Nu ratați...

...Secțiunea BÂRFE fiindcă
nici nu știți ce pierdeți! :-)

16 Iunie 2026, 18:10


Slobozia: Expoziția de pictură «TEMPO RUBATO», la Centrul Cultural «Ionel Perlea»

Luni, 15 iunie 2026, la Galeriile «Arcadia» din cadrul Centrului Cultural «Ionel Perlea» va fi vernisată expoziția de pictură «TEMPO RUBATO-natură și proiect», semnată ...[citește_toată_știrea]

11 Iunie 2026, 11:20
(1378 vizualizări - 0 comentarii)


Bărbat din Bărbulești, prins în flagrant și reținut pentru «șantaj»

Un bărbat de 51 de ani, din Bărbulești, a fost prins în flagrant delict de polițiștii de investigații criminale din Urziceni, imediat după ce ar fi primit 1000 de euro, bani pretinși prin amenințări ...[citește_toată_știrea]

11 Iunie 2026, 10:25
(969 vizualizări - 1 comentariu)


Tânăr din Urziceni, reținut de polițiști pentru infracțiuni rutiere

Un tânăr de 28 de ani, din Urziceni, a fost reținut pentru 24 de ore de polițiștii rutieri ialomițeni după ce a fost depistat la volan deși avea permisul de conducere suspendat. Cercetările au ...[citește_toată_știrea]

10 Iunie 2026, 17:20
(1157 vizualizări - 0 comentarii)


Call Center RAJA Constanța

Call Center RAJA Constanța

Interacțiunea cu utilizatorul serviciilor de alimentare cu apă și/sau de canalizare este extrem de importantă pentru RAJA Constanța. De aceea, serviciul Call Center pus la dispoziția acestora vine î ...[citește_toată_știrea]

10 Iunie 2026, 12:50
(618 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Controale și amenzi de peste 132 mii de lei. Peste 1000 kg de produse alimentare, retrase de la comercializare!

În perioada 25 mai5 iunie 2026, Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița a desfășurat 58 de acțiuni de control în unități din domeniul alimentar, având ...[citește_toată_știrea]

10 Iunie 2026, 10:15
(1123 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Lipsă apă în localitatea Căzănești!

Marți, 9 iunie 2026, echipele RAJA Constanța intervin pentru remedierea unui branșament avariat de pe strada Prunului din orașul Căzănești. Astfel, în intervalul orar 09,30-13,00, sunt afectați ...[citește_toată_știrea]

9 Iunie 2026, 10:20
(583 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Se oprește apa în localitățile Dridu-Snagov și Moldoveni!

Miercuri, 10 iunie 2026, în intervalul orar 09,00-16,00, RAJA Constanța va sista furnizarea apei în localitățile Dridu-Snagov și Moldoveni, pentru realizarea operațiunilor ...[citește_toată_știrea]

8 Iunie 2026, 15:05
(1228 vizualizări - 0 comentarii)


«Pe pământ și pe apă: locuitorii Deltei Dunării acum 6500 de ani», expoziție vernisată la Muzeul Județean Ialomița

Muzeul Județean Ialomița invită publicul pasionat de istorie și patrimoniu să participe joi, 11 iunie 2026, începând cu orele 11,00, la vernisajul expoziției «Pe pământ și pe ...[citește_toată_știrea]

8 Iunie 2026, 12:50
(1167 vizualizări - 0 comentarii)


Dosar privind «deținerea ilegală de arme», percheziții la Țăndărei

Dosar privind «deținerea ilegală de arme», percheziții la Țăndărei

Joi, 4 iunie 2026, polițiștii ialomițeni au pus în aplicare 5 mandate de percheziție domiciliară în orașul Țăndărei. Activitățile au fost desfășurate în cadrul unui dosar penal î ...[citește_toată_știrea]

4 Iunie 2026, 15:40
(1599 vizualizări - 0 comentarii)


Soluții digitale de la RAJA Constanța

Soluții digitale de la RAJA Constanța

Pe lângă misiunile principale de a aduce apă de calitate la robinetele tuturor utilizatorilor și de a asigura servicii de canalizare eficiente, o preocupare constantă a societății RAJA Constanța ...[citește_toată_știrea]

4 Iunie 2026, 15:30
(1102 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Reținut pentru consum de alcool la volan și lipsa permisului auto

Polițiștii din Fetești au reținut pentru 24 de ore un bărbat în vârstă de 41 de ani, cercetat pentru săvârșirea infracțiunilor de «conducere a unui vehicul sub influența alcoolului ...[citește_toată_știrea]

4 Iunie 2026, 15:20
(1315 vizualizări - 0 comentarii)


Borănești: Mașină de Poliție, vandalizată. Autorii au fost reținuți!

Miercuri, 3 iunie 2026, polițiștii ialomițeni au reținut, pentru 24 de ore, doi bărbați cercetați pentru săvârșirea infracțiunii de «distrugere». Din cercetările efectuate a reieșit ...[citește_toată_știrea]

4 Iunie 2026, 15:00
(2475 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: 5,72%, rata șomajului la sfârșitul lunii aprilie 2026

La sfârșitul lunii aprilie 2026, în evidențele Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița erau înregistrați 4487 de șomeri (din care 2114 femei), rata șomajului fiind ...[citește_toată_știrea]

4 Iunie 2026, 11:30
(1395 vizualizări - 0 comentarii)


Informare privind plata facturilor RAJA Constanța prin rețeaua PayPoint

RAJA Constanța informează clienții societății că, urmare a noilor condiții comerciale și operaționale implementate la nivel național de către procesatorul de plăți PayPoint, la achitarea facturilor prin ...[citește_toată_știrea]

3 Iunie 2026, 13:20
(1447 vizualizări - 0 comentarii)


Trafic feroviar blocat în zona Fetești din cauza unui accident. O femeie și un copil au fost loviți de tren!

Trafic feroviar blocat în zona Fetești din cauza unui accident. O femeie și un copil au fost loviți de tren!

Luni, 1 iunie 2026, o femeie de aproximativ 70 de ani și un minor de aproximativ 5 ani au fost loviți în plin de trenul InterRegio Constanța-București în timp ce traversau neregulamentar ...[citește_toată_știrea]

1 Iunie 2026, 17:00
(3808 vizualizări - 2 comentarii)


Programul RAJA Constanța de 1 Iunie 2026

Casieriile RAJA Constanța și compartimentele care desfășoară activități de lucru cu publicul vor fi închise luni, 1 Iunie 2026, cu prilejul Zilei Copilului și Rusaliilor. Abonații societății au ...[citește_toată_știrea]

29 Mai 2026, 10:20
(4411 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: «Expoziția Absolvenților 2026»

Slobozia: «Expoziția Absolvenților 2026»

Consiliul Județean Ialomița, Muzeul Național al Agriculturii, Inspectoratul Școlar Județean Ialomița, Uniunea Artiștilor Plastici-Filiala Slobozia/Ialomița și Liceul de Arte «Ionel Perlea» ...[citește_toată_știrea]

28 Mai 2026, 15:55
(2105 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Dealer de cocaină, arestat preventiv

Țăndărei: Dealer de cocaină, arestat preventiv

Polițiștii Serviciului de Combatere a Criminalității Organizate Ialomița, împreună cu procurorii DIICOT-Biroul Teritorial Ialomița, au documentat activitatea infracțională a unei persoane, de ...[citește_toată_știrea]

28 Mai 2026, 15:50
(11537 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Succesor în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Carmen în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Gigel în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! mdrag20 în Irigațiile pe 36000 de hectare în Ialomița, afectate de o decizie a CFR pentru protejarea unui pod feroviar în Brăila Gigi gunoierul în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Corcodel de la DUMITRESTI în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia casă Slobozia Nouă în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 închiriere apartament 3 camere Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 om de rand în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! laurentiu în «Beach Party» săptămânal pe Plaja Zorilor Răduță Aurelian-Constantin în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia @ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final soluția e simplă în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Fa Marileno în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Maria în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Nelu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Vasile în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Ionut în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...