Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

POLITICĂ

«Am purces la Haga ca să ne recuperăm partidul!»

Petre Canciu, președintele Partidului Alianța Socialistă

«Am purces la Haga ca să ne recuperăm partidul!»

Petre Canciu este președintele unei filiale cu fix 985 de membri. Are 60 de ani, a fost inginer electronist și s-a lăsat descoperit la Prefectură, unde reprezenta PAS-ul la instruirea privind alegerile locale din noiembrie. Nu am putut rata ocazia de a-l imortaliza pe el și șeful său de partid: Constantin Rotaru, candidat la prezidențiale. Două figuri care, ne permitem să apreciem, nu vor face istorie... Dar asigură peisajului politic local, pe lîngă miliardari de carton și politicieni de mucava, și niște nebuni veritabili, gata oricînd să propovăduiască cauza sfîntă a socialismului în România capitalismului sălbatic.

Istoria care se scrie la Haga
Domnul Canciu e un bătrînel simpatic, cu părul cănit și șapcă de activist, varianta de iarnă. A acceptat să ne acorde interviul în redacție, ca să cîștige timp... E în campanie și are multe de făcut. Ne explică pedant, cu înflăcărarea unui secretar, despre prezentul și viitorul unui partid bîntuit de fantomele trecutului!
-Cum de mai există o astfel de Alianță?!
-Cum de mai existăm?! Păi, pînă în decembrie 2003, am fost Partidul Socialist al Muncii. Năstase, cu președintele PSM de atunci, a convenit ca partidul să fuzioneze cu PDSR. A fost o fuziune cam ilegală, convenită doar între ei doi. Și atunci, toate organizațiile din țară, în frunte cu Constantin Rotaru, ne-am organizat și am ținut Congresul Național și am declarat că s-a făcut absorbția ilegală. Am dat în judecată la tribunal, nu ne-a dat cîștig de cauză și am purces la Haga ca să ne recuperăm partidul. Acolo ne-au dat cîștig de cauză și l-au amendat pe Adrian Năstase cu 100 de euro!
-Incredibil!
-Da! Atunci noi ar fi trebuit să revenim la Tribunalul de la București și să ne dea hotărîrea de reluare a PSM, dar n-am mai revenit și am hotărît, toate organizațiile din țară, ca să înființăm un nou partid și să ne reorganizăm sub denumirea de Partidul Alianța Socialistă.
-De ce ați ales varianta asta? A fost mai ieftin? Nu v-a ajuns suta de euro de la Năstase?
-Într-adevăr, a fost mai ieftin! Dar au mai fost și alte motive...
-Care e media de vîrstă la nivelul Alianței? Păreți suficient de în vîrstă ca să fi prins și Congresul al IX-lea al PCR...
-Eu am 60 de ani!Sînt cel mai în vîrstă din organizație. Dar, după suflet și conștiință, sînt numai bine. Media de vîrstă a partidului nu trece de 42 de ani!
-Are partidul aderență la oameni atît de tineri? Mai știe cineva ce înseamnă socialismul?
-Da, ați fi uimit! Avem oameni tineri care cred în forța partidului!
-Să înțelegem că aveți bani? Cît e cotizația la partidul dumneavoastră?
-Un leu! Sigur că e puțin și la noi cotizația se plătește mai greu! Iar șomerii nu plătesc nimic. Susținem candidatul cu eforturile președinților de organizații județene!
-Ce-ar trebui să știe alegătorii despre partid?
-Ar trebui să știe că PAS e singurul partid de stînga, autentic, care susține într-adevăr și în mod concret interesele celor mulți!

2300 de afișe pentru prezidențiale
Îl privim cu insistență în ochi, căutînd să înțelegem care sînt resorturile unei capacități de a disimula atît de perfecte. Căutăm inutil semnele minciunii. Nu-i tremură glasul, nu-și ferește privirea, nu se bălbîie... Domnul Petre Canciu crede în cauza sa și susține că viitorul ialomițenilor e în mîinile organizației pe care o conduce. Cu o condiție...
-Oamenii trebuie să vrea să se informeze! Noi facem tot ce ține de noi!
-Cîți membri are organizația?
-985 de membri! Și oamenii vin în continuare...
-Unde vin? Aveți sediu?
-Da, pe Dobrogeanu Gherea, într-o garsonieră. E o alee largă și însemnele electorale...
-Apropo de însemne electorale! Cîte afișe aveți pentru campanie, la nivelul Ialomiței?
-Cam 2300! Sînt puține, știm. Dar astea au fost posibilitățile. Avem tot cam atîtea ziare și niște fluturași. Fiecare ziar înseamnă un om convins, fiecare afiș mai mulți oameni... Poate 50, poate 100, o să vedem.
-N-ar fi fost mai realist să vă propuneți cîștigarea unui post de consilier local, de primar eventual... Vă aruncați direct la președinte?
-Am avut candidat. Pentru primar l-am avut pe inginerul Dobre Petre! Eu însumi am fost candidat în mandatul 1996-2000. L-am avut pe domnul Nelu Cucu, consilier local, plecat la PSD. L-am avut și pe domnul Cristea Eugen. Dar ne-au trădat, au plecat la PSD. Primul care ne-a trădat a fost domnul Mohora. S-a desprins din PSM și a doua zi a avut un sediu mare, în București!
-S-a vîndut bine!
-Da, s-a vîndut bine! Toți au încercat să distrugă partidul ăsta, mai ales Iliescu. De ce, pentru ca să rămînă numai PDSR sau PSD, cum s-a numit mai tîrziu!
-Să revenim la organizația locală. Ce fac cei 985 de membri la alegerile astea?
-Se luptă să coopteze cît mai mulți ca să putem accede în Parlament. Acolo se fac legile!
-Și pe cîte voturi mizați?
-Pe cît mai multe. Firește, sîntem conștienți că n-o să obținem suficiente... Dar la alegerile de anul trecut am obținut 1485 de voturi.
-Nici măcar nevestele membrilor n-au votat cu Partidul?
-Am obținut voturi de la membrii noștri și de la simpatizanții partidului!
-Și la alegerile astea din noiembrie?
-Sîntem conștienți că sîntem foarte slabi financiar! Dar sperăm să obținem cît mai multe. Noi mergem pe bază de conștiință și de suflet. Oamenii vor sfîrși prin a înțelege!

Piramida lui Rotaru
Ajunsă în acest punct vocea domnului Canciu capătă inflexiuni profetice. Ca și materialele de propagandă pe care le distribuie în numele candidatului. Printre acestea, și un ziar de buzunar, Socialistul, tipărit la două culori, pe o coală A4, îndoită de mînă. Îl rugăm să ne explice mesajele.
-Ați furat piramida lui Maslow și ați transformat-o în piramida capitalismului... Noi mîncăm pentru voi, noi vă împușcăm, noi vă prostim, noi vă conducem, capitalism...
-Cum am furat-o? N-am furat nimic! E piramida unui filozof european. Și Maslow la fel a gîndit. N-am făcut nimic rău. Explicăm celor mulți de unde vine răul!
-Din capitalism?
-Da! Corupția cine a generat-o la noi? Capitaliștii! Prin fraudă, prin hoție, cei care se dau capitaliști! Dacă ei s-au declarat capitaliști, nu înseamnă că acești capitaliști sînt de vină?
-Exploatați mesajele personalităților publice pentru a vă atrage simpațizanți?
-Aceste probleme sînt ale unui popor, ale unei țări. Nu ni le asumăm noi, ca partid, numai noi! Întreg poporul, în afară de cei care au furat, au tîlhărit. De ce nu a dat și PSD acest mesaj?
-Adică vi se pare normal să înfierați capitalismul drept cauză a tuturor relelor?
-Noi sîntem un partid cu bun simț. Ăștia nu mai au niciun fel de bun simț. Ei sînt mari jefuitori, bandiți.
-Și mai prinde tipul ăsta de discurs?
-Cum adică, nu prinde să informeze poporul? Eu zic că prinde!
-Cine îl cunoaște pe domnul Rotaru în Ialomița?
-Organizațiile și membrii de partid.
-Și e de ajuns?
-Nu e! Ar trebui mai mult!
-Să presupunem că cititorii noștri ar fi interesați de mesajul dumneavoastră electoral. Care ar fi acesta în cuvinte puține?
-Cine dorește, cine vrea, și eu cred că mulți vor, ne vor asculta și vor vota candidatul nostru.
-Ce are Rotaru și nu au ceilalți?
-Are totul de a face bine și ceilalți totul de a distruge!
-Nu e cam extremist mesajul ăsta?
-Acum sîntem în campania electorală și trebuie să spunem adevărul! Sîntem singura țară din lume care ne-am vîndut gazele, energia electrică, petrolul. Și ei l-au vîndut!
-Și ni le va da Rotaru înapoi?
-O să ni le dea ei! Și cu partidul ăsta vom aduce totul înapoi și vom rezolva problemele oamenilor și ale țării. Dacă poporul ne dă girul, să vedeți cum o să reușim!

10 Noiembrie 2009, 23:00 (8018 vizualizări - 0 comentarii)


Lasă un comentariu:

Mesaj
(maximum 2000 caractere):
Sâmbătă 15 Aug 2026
411 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Slobozia: 29 aprilie-«Ziua Internațională a Dansului»

Ziua de 29 aprilie a fost instituită drept «Ziua Internațională a Dansului» în 1982, la inițiativa Comitetului de dans al Institutului Internațional de Teatru (ITI) din cadrul UNES ...[citește_toată_știrea]

29 Aprilie 2026, 10:55
(3349 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: 441,86 milioane de lei, încasări la bugetul de stat în trimestrul I 2026

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița a contabilizat, în trimestrul I 2026, venituri nete la bugetul general consolidat al statului în sumă totală de 441,86 milioane de lei ...[citește_toată_știrea]

28 Aprilie 2026, 17:20
(5005 vizualizări - 0 comentarii)


ADI ECOO 2009 SA: Colectarea deșeurilor, program normal de 1 Mai 2026

ADI ECOO 2009 SA: Colectarea deșeurilor, program normal de 1 Mai 2026

Sediile ADI ECOO 2009 SA, din Slobozia, Fetești și Țăndărei, administrativ și comercial, vor fi închise vineri, 1 Mai 2026, cu ocazia Zilei Internaționale a Muncii. Activitatea va reveni la programul ...[citește_toată_știrea]

28 Aprilie 2026, 15:15
(6089 vizualizări - 0 comentarii)


Bonificații de 43,5 milioane de lei acordate de ANAF pentru contribuabilii care au achitat anticipat obligațiile fiscale

Agenția Națională de Administrare Fiscală anunță acordarea unor bonificații în valoare totală de 43,5 milioane de lei pentru 78322 de contribuabili care au achitat anticipat impozitul pe venit ...[citește_toată_știrea]

28 Aprilie 2026, 11:55
(6514 vizualizări - 0 comentarii)


Muzeul Național al Agriculturii din România/Slobozia: «Lelia Urdărianu»-Concurs Interjudețean de Arte Vizuale, ediția a III-a

Consiliul Județean Ialomița, Muzeul Național al Agriculturii, Inspectoratul Școlar Județean Ialomița, Uniunea Artiștilor Plastici-Filiala Slobozia, Liceul de Arte «Ionel Perlea» Slobozia ...[citește_toată_știrea]

28 Aprilie 2026, 10:10
(4310 vizualizări - 0 comentarii)


Episcopia Sloboziei și Călărașilor: Concert de Paști organizat la Catedrala Episcopală

Concertul de Paști, organizat la Catedrala Episcopală din Slobozia, va fi un eveniment dedicat celebrării uneia dintre cele mai importante sărbători creștine,  ...[citește_toată_știrea]

28 Aprilie 2026, 09:20
(4028 vizualizări - 0 comentarii)


Mihail Kogălniceanu: Tânăr reținut pentru «violare de domiciliu» și «lovire»

Vineri, 24 aprilie a.c., polițiștii au fost sesizați de un bărbat, de 68 de ani, din localitatea Mihail Kogălniceanu, cu privire la faptul că mai multe persoane ar fi pătruns fără drept în curtea ...[citește_toată_știrea]

26 Aprilie 2026, 13:00
(4281 vizualizări - 0 comentarii)


Făcăeni: Reținuți de polițiști pentru incendierea unor mașini

Polițiștii din cadrul Serviciului de Investigații Criminale, sub coordonarea procurorului din cadrul Parchetul de pe lângă Judecătoria Fetești, au reținut cinci bărbați, cercetați pentru săvâ ...[citește_toată_știrea]

24 Aprilie 2026, 16:10
(10904 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Tânăr căzut de la etajul 3 al unui bloc, transportat la spital

Joi, 23 aprilie 2026, polițiștii din Slobozia au fost sesizați, prin apel 112, cu privire la faptul că o persoană ar fi căzut de la etajul 3 al unui bloc situat pe raza municipiului. Echipajele de poliție ...[citește_toată_știrea]

23 Aprilie 2026, 17:00
(1621 vizualizări - 0 comentarii)


DIICOT: Cercetat pentru «trafic de droguri de mare risc», arestat preventiv

Marți, 21 aprilie 2026, procurorii Direcției de Investigare a Infracțiunilor de Criminalitate Organizată și Terorism-Biroul Teritorial Ialomița au dispus reținerea unui inculpat, în vârstă ...[citește_toată_știrea]

22 Aprilie 2026, 18:20
(8038 vizualizări - 0 comentarii)


Rovine: Reținuți pentru «furt calificat»

Rovine: Reținuți pentru «furt calificat»

Polițiștii au documentat activitatea infracțională a doi tineri, în vârstă de 18 și 19 ani, cercetați sub aspectul săvârșirii infracțiunii de «furt calificat». Cercetările ...[citește_toată_știrea]

22 Aprilie 2026, 17:30
(4513 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Avarie pe Șoseaua București din orașul Țăndărei!

Echipele RAJA Constanța intervin miercuri, 22 aprilie 2026, pentru remedierea unei avarii survenite la nivelul sistemului de alimentare cu apă de pe Șoseaua București din orașul Țăndărei. Astfel, î ...[citește_toată_știrea]

22 Aprilie 2026, 10:25
(7077 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Rambursări TVA în valoare de peste 10,45 milioane de lei în martie 2026

Administrația Județeană Finanțelor Publice Ialomița, prin structurile sale fiscal-teritoriale, a rambursat în luna martie 2026, conform selecției naționale, TVA în valoare de peste 10,45 ...[citește_toată_știrea]

21 Aprilie 2026, 16:50
(7092 vizualizări - 0 comentarii)


IJJ Ialomița: Respectarea perioadei de prohibiție la pescuit

În contextul instituirii perioadei de prohibiție la pescuit, jandarmii ialomițeni desfășoară, în această perioadă, misiuni specifice pentru prevenirea și combaterea faptelor de braconaj piscicol ...[citește_toată_știrea]

21 Aprilie 2026, 16:40
(5995 vizualizări - 0 comentarii)


CNAIR: Circulație închisă pe bretelele de intrare și ieșire ale A2 din zona Drajna, joi, 23 aprilie 2026

Compania Națională de Administrare a Infrastructurii Rutiere (CNAIR) informează că joi, 23 aprilie 2026, în intervalul 09,00-18,00, circulația în zona nodului rutier Drajna este restricționată ...[citește_toată_știrea]

21 Aprilie 2026, 16:30
(7221 vizualizări - 2 comentarii)


Slobozia: Unitate de cazare, închisă din cauza problemelor de igienă

Luni, 20 aprilie 2026, reprezentanții Comisariatului Județean pentru Protecția Consumatorilor Ialomița au participat la o acțiune comună cu polițiștii din municipiul reședință de județ. Cu această ocazie ...[citește_toată_știrea]

21 Aprilie 2026, 16:20
(6135 vizualizări - 0 comentarii)


Razie pe străzile din Slobozia, amenzi aplicate de 59 mii de lei

Luni, 20 aprilie 2026, polițiștii au efectuat o razie pe raza municipiului Slobozia. Astfel, au fost instituite 16 filtre rutiere, fiind legitimate 300 de persoane și verificate aproximativ 200 de autoturisme ...[citește_toată_știrea]

21 Aprilie 2026, 16:10
(12149 vizualizări - 2 comentarii)


IPJ Ialomița: Razie a polițiștilor în 5 localități din județ

În noaptea de 18/19 aprilie 2026, polițiștii ialomițeni au efectuat razii de amploare pe raza localităților Urziceni, Căzănești, Coșereni, Bărcănești și Sinești. În urma activităților au ...[citește_toată_știrea]

21 Aprilie 2026, 15:55
(743 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Atenție, se oprește apa în localitatea Sudiți!

Miercuri, 22 aprilie 2026, RAJA Constanța va sista furnizarea apei potabile în vederea executării operațiunilor periodice de spălare și igienizare la nivelul rezervorului ...[citește_toată_știrea]

21 Aprilie 2026, 08:40
(4236 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Intervenție pe Șoseaua București din orașul Țăndărei!

Echipele RAJA intervin luni, 20 aprilie 2026, pentru remedierea unei avarii survenite la nivelul sistemului de alimentare cu apă, de pe Șoseaua București din orașul Țăndărei. Prin urmare, în intervalul ...[citește_toată_știrea]

20 Aprilie 2026, 11:10
(2451 vizualizări - 0 comentarii)


Continuă apelurile telefonice frauduloase ale unor persoane care se recomandă inspectori ANAF/Antifraudă

Reiterăm avertizarea referitoare la continuarea tentativelor de înșelare prin vishing (phishing telefonic), prin care este furată identitatea unor inspectori ai Direcției Generale Antifraudă Fiscală ...[citește_toată_știrea]

17 Aprilie 2026, 13:20
(5802 vizualizări - 1 comentariu)


Centrul Cultural «Ionel Perlea» Slobozia: Expoziție de sculptură

Luni, 20 aprilie 2026, începând cu orele 16,00, la Galeriile «Arcadia» din cadrul Centrului Cultural «Ionel Perlea» din Slobozia va fi vernisată expoziția de sculptură ...[citește_toată_știrea]

17 Aprilie 2026, 12:40
(4128 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: 139,28 milioane de lei, încasări la bugetul de stat în martie 2026

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița a contabilizat, în luna martie a anului 2026, venituri nete la bugetul general consolidat al statului în sumă totală de 139,28 milioane ...[citește_toată_știrea]

16 Aprilie 2026, 12:50
(5204 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Beat la volan, reținut de polițiști 

Marți, 14 aprilie 2026, polițiștii ialomițeni au oprit pentru control un autoturism ce se deplasa pe strada Câmpului, în municipiul Fetești, la volanul căruia a fost identificat un bărbat ...[citește_toată_știrea]

15 Aprilie 2026, 15:00
(3329 vizualizări - 0 comentarii)


Percheziții la Borănești și Bărcănești. O persoană a fost reținută!

Sâmbătă, 11 aprilie 2026, polițiștii ialomițeni au depistat și reținut pentru 24 de ore una dintre persoanele implicate într-un dosar de «tentativă de omor», care se sustrăgea ...[citește_toată_știrea]

12 Aprilie 2026, 07:20
(12305 vizualizări - 0 comentarii)


Hristos a Înviat!

Hristos a Înviat!

Redacția Independent

vă dorește

Sărbători Fericite

alături de cei dragi!

12 Aprilie 2026, 00:05


Protopopiatul Urziceni: Campanie de donare de sânge

Protopopiatul Urziceni: Campanie de donare de sânge

Miercuri, 8 aprilie 2026, Protopopiatul Urziceni din cadrul Episcopiei Sloboziei și Călărașilor a organizat o nouă acțiune în cadrul campaniei naționale susținută de Patriarhia Română, respectiv ...[citește_toată_știrea]

8 Aprilie 2026, 16:20
(5287 vizualizări - 0 comentarii)


364 persoane angajate prin intermediul AJOFM Ialomița în pimele două luni ale anului 2026

În primele două luni ale anului 2026, urmare a implementării Programului Național de Ocupare a Forței de Muncă, prin intermediul AJOFM Ialomița au fost încadrate în muncă 364 persoane ...[citește_toată_știrea]

8 Aprilie 2026, 13:50
(5273 vizualizări - 0 comentarii)


Episcopia Sloboziei și Călărașilor: Hramul Mânăstirii din Slobozia

Episcopia Sloboziei și Călărașilor: Hramul Mânăstirii din Slobozia

În perioada 15-21 aprilie 2026, Episcopia Sloboziei și Călărașilor organizează o serie de manifestări cu ocazia sărbătoririi hramului «Izvorul Tămăduirii» al străvechiului așezămâ ...[citește_toată_știrea]

8 Aprilie 2026, 12:20
(7266 vizualizări - 0 comentarii)


Programul casieriilor RAJA Constanța în perioada Sărbătorilor Pascale

RAJA Constanța aduce la cunoștință abonaților din întreaga arie de operare că în intervalul 10-13 aprilie 2026, casieriile și compartimentele care desfășoară activități de lucru cu publicul ...[citește_toată_știrea]

8 Aprilie 2026, 12:05
(5832 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
@ Cristi în Reorganizare eficientă la Poliția Locală Slobozia Cristi în Reorganizare eficientă la Poliția Locală Slobozia Daria în Reorganizare eficientă la Poliția Locală Slobozia Gino V în Reorganizare eficientă la Poliția Locală Slobozia Gino V în Reorganizare eficientă la Poliția Locală Slobozia Mary în Rectificare bugetară și actualizări majore pentru drumurile și podurile din Ialomița Gino V în Reorganizare eficientă la Poliția Locală Slobozia Cetatean în Rectificare bugetară și actualizări majore pentru drumurile și podurile din Ialomița AlexDan în A fost semnat contractul de finanțare de 5 milioane de euro pentru modernizarea Școlii Gimnaziale «George Vâlsan» Amara Iulia în Reorganizare eficientă la Poliția Locală Slobozia Scolar în A fost semnat contractul de finanțare de 5 milioane de euro pentru modernizarea Școlii Gimnaziale «George Vâlsan» Amara Punct de vedere în Reorganizare eficientă la Poliția Locală Slobozia Punct de vedere în Reorganizare eficientă la Poliția Locală Slobozia Marius în Unirea Slobozia sau startul «fals» de sezon garsonieră Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 12 august 2026 cetatean în Unirea Slobozia sau startul «fals» de sezon Novac Dunăre în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 12 august 2026 Antoine în Unirea Slobozia sau startul «fals» de sezon casă Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 12 august 2026 casă Gheorghe Doja în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 12 august 2026

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...