Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

ANCHETĂ

Certificate fiscale «false» pentru obținerea de subvenții agricole

EXCLUSIVITATE

Certificate fiscale «false» pentru obținerea de subvenții agricole

Polițiștii ialomițeni au demarat zeci de anchete ce privesc eliberarea de către autorități publice locale a unor certificate fiscale «false», utilizate de fermierii ialomițeni pentru obținerea de subvenții agricole. Concret, ilegalitățile, produse cu știința autorităților locale, au vizat «sprijinirea» fermierilor locali pentru acordarea de subvenții agricole «prin emiterea mai multor certificate fiscale în care se menționa, în mod nereal, că solicitanții nu înregistrau debite la îndeplinirea obligațiilor privind impozitele și taxele locale». La acest moment, în vizorul polițiștilor se află primăriile comunelor Stelnica, Bordușani, Făcăeni, Vlădeni și Movila. Cercetările efectuate pînă în prezent s-au finalizat cu constituirea a cinci dosare penale în care se efectuează cercetări pentru comiterea infracțiunilor de fals intelectual, uz de fals, înșelăciune și complicitate la înșelăciune.

Primăriile, «falsificatori» de ocazie
Reglementările din domeniul agriculturii vin în sprijinul fermierilor prin acordarea unor subvenții. Unul dintre cadrele legale în acest sens a fost Ordinul nr. 687/2007, prevedere legislativă prin care se subvenționa motorina sau biodieselul necesare pentru efectuarea de lucrări agricole. De asemenea, fermierul era sprijinit, în baza aceluiași Ordin, cu 500 lei/hectar la înființarea culturilor de grîu, 400 lei/hectar pentru cele de rapiță și 450 lei/hectar pentru alte tipuri de culturi. O altă reglementare de același gen a fost și Ordinul ministrului Agriculturii și Dezvoltării Rurale nr. 174/2008, prevedere legală ce subvenționează motorina utilizată pentru lucrările de înființare a culturilor agricole în cuantum de 1 leu/litru, aferentă unei cantități de 39 litri/hectar, pentru primăvară și tot 39 litri/hectar, pentru culturile de toamnă.
Atît în primul cît și în al doilea caz, fermierii ialomițeni au constituit dosare cu documente pentru solicitarea sprijinului agricol. Unul dintre documentele necesare a fost certificatul fiscal, eliberat de primăria pe raza căreia se află terenul lucrat de agricultor, certificat ce atestă achitarea la zi a taxelor și impozitelor locale pentru suprafețele respective. Pe scurt, fermierii puteau beneficia de subvenții agricole doar în măsura în care nu aveau datorii către bugetele locale. Lipsa unui certificat fiscal «curat» atrăgea, după sine, neacordarea subvențiilor agricole de către Direcția Agricolă Ialomița sau, după caz, de către Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură.

Cinci dosare penale pentru zeci de certificate fiscale false
Pentru moment, doar polițiștii din Fetești au demarat verificări la primăriile din zonă, neregulile constatate în actele administrative locale finalizîndu-se cu întocmirea a 5 dosare penale. Ancheta este amplă, iar numărul certificatelor fiscale «false», eliberate cu știința unor funcționari din primării, nu este încă cunoscut. Cert este faptul că, în perioada anilor 2007-2008, au fost eliberate zeci de certificate «false» care atestau, în mod nereal, că solicitanții, în speță fermierii, nu aveau debite către bugetul local. Documentele au fost folosite la întocmirea dosarelor pentru solicitarea de subvenții agricole, sume ce încă nu au cuantificate de anchetatori. Potrivit unor surse din cadrul Poliției, «falsurile» din zona Fetești nu ar fi singulare, la nivelul autorităților locale din întreg județul eliberarea de certificate fiscale «false» fiind o practică în serie. Actual, după cum am spus, faptele se cercetează sub aspectul comiterii infracțiunilor de fals intelectual, instigare la fals intelectual, uz de fals, înșelăciune și complicitate la înșelăciune.

11 Noiembrie 2009, 12:53 (23266 vizualizări - 0 comentarii)


Lasă un comentariu:

Mesaj
(maximum 2000 caractere):
16 Aug 2026
324 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră
Ciupercă a câștigat alegerile de la Sfântu Gheorghe

Ciupercă a cîștigat alegerile de la Sfîntu Gheorghe

Duminică, 30 august 2009, s-a desfășurat turul doi al alegerilor pentru ocuparea funcției de primar al localității Sfîntu Gheorghe. Pentru că deja am tratat subiectul, explicînd în numărul trecut al ziarului ...[citește_toată_știrea]

1 Septembrie 2009, 18:55
(19452 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
@ Cristi în Reorganizare eficientă la Poliția Locală Slobozia Cristi în Reorganizare eficientă la Poliția Locală Slobozia Daria în Reorganizare eficientă la Poliția Locală Slobozia Gino V în Reorganizare eficientă la Poliția Locală Slobozia Gino V în Reorganizare eficientă la Poliția Locală Slobozia Mary în Rectificare bugetară și actualizări majore pentru drumurile și podurile din Ialomița Gino V în Reorganizare eficientă la Poliția Locală Slobozia Cetatean în Rectificare bugetară și actualizări majore pentru drumurile și podurile din Ialomița AlexDan în A fost semnat contractul de finanțare de 5 milioane de euro pentru modernizarea Școlii Gimnaziale «George Vâlsan» Amara Iulia în Reorganizare eficientă la Poliția Locală Slobozia Scolar în A fost semnat contractul de finanțare de 5 milioane de euro pentru modernizarea Școlii Gimnaziale «George Vâlsan» Amara Punct de vedere în Reorganizare eficientă la Poliția Locală Slobozia Punct de vedere în Reorganizare eficientă la Poliția Locală Slobozia Marius în Unirea Slobozia sau startul «fals» de sezon garsonieră Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 12 august 2026 cetatean în Unirea Slobozia sau startul «fals» de sezon Novac Dunăre în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 12 august 2026 Antoine în Unirea Slobozia sau startul «fals» de sezon casă Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 12 august 2026 casă Gheorghe Doja în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 12 august 2026

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...