Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

POLITICĂ

Învingătorii Învinsului, Învinșii Învingătorului

Învingătorii Învinsului, Învinșii Învingătorului

Învingătorii Învinsului
Sediul PSD de la Slobozia e pe Eminescu, la ieșire din oraș. Și e prost luminat. Dacă nu-l știi, nici nu-l bagi de seamă, pentru că primarul Ionașcu nu și-a dezmințit renumele. De zgîrcit ce e, nici în noaptea cea mare n-a aprins luminile. Dar staff-ului PSD nici că-i pasă. La 20,45 deja sărbătorește. Chivas Regal la păhăruțe de plastic. Pe chipurile obosite de-atîta cărat la vot, se așterne relaxarea. Deja știu! Geoană a cîștigat exit-poll-urile acum o oră. 52 la 48, cum o să scrie acuma pe ecranul teveului. Știe președintele Ciupercă, care explică didactic că victoria lui Geoană este victoria tuturor celor care pun preț pe mai binele public. Primarul de la Albești îl privește dezaprobator. El crede că mai binele e dușmanul binelui. Și în două ore avea să se dovedească cîtă dreptate are. La el acasă, adică la Albești, Geoană avea să fie votat cu 66%! Dar să nu anticipăm. Deocamdată, fiecare dintre ei așteaptă discursul. Deputatul Neacșu, cu aceeași oboseală cronică întipărită pe chip, dona Clara, juna de acum 20 de ani a filialei, Ștefan Mușoiu, fericit ca tot omul tînăr și lipsit de grija zilei de mîine... Și la un moment dat nelipsitul doctor Vasile, fost director al Spitalului și activistul perfect al filialei, de data asta duhnind discret a Chivas băut în altă parte. La nouă fără opt minute, Băsescu fură startul. Staff-ul îl dezaprobă, într-un cor general. Băsescu nu e un lider adevărat, nu știe să piardă... Geoană, dacă ar fi fost cazul, ar fi așteptat cuminte și disciplinat, ca orice lider PSD care respectă ierarhia și disciplina de partid. Disprețul de pe chipuri inundă camera, sufocă totul în jur. Minutele trec greu! Între timp, vin și cafelele. Președintele e sunat încontinuu. Mulțumește în șoaptă, face asigurări, respinge apelurile neimportante. În sfîrșit, Geoană se hotărăște să vorbească. Exit-poll-urile încremenesc pe ecran. Sfaff-ul se bucură potolit. Se bucură și cei tineri, dar mai reținut și puțin teatral, cu coada ochiului, întoarsă către șef. Probabil din reflex... În spate, dinspre ușă, se ițesc din cînd în cînd susținătorii de ocazie. Figuri cunoscute, oameni de afaceri, bătrînei care au fost cîndva simpatici... Toți vin să fie văzuți! Nu strică niciodată. În sfîrșit, Geoană a terminat de țopăit. E timpul pentru declarații către popor: «Am abandonat epoca tensiunilor, epoca războaielor între instituții, între categorii sociale, între oameni și am intrat într-o altă epocă. Mircea Geoană are o misiune extraordinar de importantă. Să readucă pentru români și pentru străini imaginea unei țări care este capabilă de stabilitate politică. Un mesaj pentru ialomițeni! Este extrem de important că noi am făcut o campanie corectă, coerentă și extrem de insistentă. Experimentul PSD-PNL de la Ialomița de un an și jumătate, iată că dă roade și la nivel național. Sîntem convinși că lucrurile acestea vor genera bine nu pentru politicieni, ci
pentru popor» rostește pătruns de
victorie președintele Silvian Ciupercă.

Învinșii Învingătorului
Sediul PD-L îl cunoaște toată lumea, de pe vremea Mariei. Pe-afară a rămas la fel, dar înăuntru totul s-a schimbat... Inclusiv proprietarul, dar asta e altă poveste. Peste tot, de la jaluzele la bikinii secretarei, tronează un portocaliu țipat care te leșină. Doar cafeaua ce și-a mai păstrat culoarea. La 20,48 nimănui nu-i pasă însă de asta. Toți au ochii ațintiți la televizor căutînd un exit-poll care să-l dea cîștigător pe Băsescu. La și 53, mîna înarmată cu telecomanda îl găsește pe OTV. Nu exit-poll-ul, ci pe Băsescu. Vorbește apăsat, despre moguli și despre victorie, despre referendum și despre popor. Staff-ul PD-L respiră prin gura lui Băsescu. E acolo doamna Nina și domnul Ioniță, doamna Petre și domnul Manea, duduia Mirela și senatorul Panțuru... Marinică nu e, că n-a fost nici la primul tur. Are obiceiul să se uite în altă parte la rezultate, vine după nouă. Îi ține însă locul o candelă, arsă deja la jumate. A fost aprinsă pentru Băsescu, să-l ajute în lupta pentru salvarea lor. Pardon, a lui! Candela arde timid și în răstimpuri pare să-și dea sufletul. Normal, Băsescu spune la OTV că lupta e grea, copleșitoare. Cînd pleacă, staff-ul nu mai înțelege nimic, iar îndoiala mușcă din suflete. Mîna cu telecomanda caută febril Realitatea! O găsește pe canalul 68! La fix ca să-l vadă pe Geoană țopăind. O țepușă ascuțită de sudoare rece se înfige în spinări, coborînd către șolduri. Staff-ul nu mai înțelege nimic. Nu vrea să înțeleagă. Dacă Băsescu nu e, nimic nu e! În tăcerea apăsătoare, candela se aude sfîrîind. Apoi Marinică, apoteotic. Le explică părintește că sînt manipulați și că rezultatele nu sînt reale. Mîna cu telecomanda se revigorează brusc. Pe B1TV, Băsescu și Geoană împart voturile, fifty-fifty. La 21,45 Cazacu Marinică face, cu glasul tremurat de îndoială, prima declarație de presă: «Electoratul PD-L iese în a doua parte a zilei. Ar trebui să vă aduceți aminte de sondajul de la ora 11 și atunci îmi veți da dreptate. Și mă mai bazez pe faptul că sondajele INSOMAR de cele mai multe ori au dat procente care n-au respectat realitatea... Sînt convins că Traian Băsescu va rămîne președintele României și avem și date în acest sens. Noi sîntem un pic mai realiști și sărbătorim atunci cînd avem certitudinea că avem ce să sărbătorim. Nu-mi fac nicio iluzie că în Ialomița vom cîștiga pentru că, știți, Ialomița e fief PSD și mai știți că s-a mers întodeauna pe metode neortodoxe de a se cîștiga. Viceprimarul de la Miloșești a fost deja pus sub urmărire penală...» spune Cazacu, crezîndu-se doar pe jumătate.

A doua zi...
Este dimineață. Luni dimineață. A fost o noapte lungă. Poporul a adormit cu gîndul la Mircea Geoană, noul președinte. Moderatorii televiziunilor vorbesc necontenit despre ziua votului. Analizează electoratul și anunță fraude răsunătoare. Toate pînă la la orele 8,00 fix. Reprezentantul Biroului Electoral Central iese la rampă. Anunță rezultatele parțiale ale procesului electoral. Surpriză! Băsescu este președinte, iar televiziunile pornesc vria mediatică. S-a furat, s-a fraudat, s-a mituit... Cîteva procente detașează cei doi candidați. Se așteaptă voturile din străinătate și cele cîteva secții rămase nenumărate. Mircea Geoană a pierdut la mustață alegerile prezidențiale. Fusese pentru cîteva ore președintele României...

Ialomița a ales...
...pe Geoană. Ca și în primul tur al alegerilor, PSD a adjudecat detașat scrutinul pentru președintele României. 55,85 la 44,14, scor final. Nimeni nu mai sărbătorește. Nici măcar PD-L. Sărbătoarea i-a fost furată în seara de dinainte de social-democrați. Prima oprire la Biroul Electoral Județean. Jandarmul de la ușa Prefecturii ne anunță aproape vesel că nimeni nu este în instituție. «Au plecat tîrziu... Nu știu la ce oră și nici cînd se întorc nu știu» spune portarul. În oraș e liniște. Surprinzător de liniște. Doar muncitorii Urban ce astupă gropile lui Ionașcu pe Matei Basarab deranjează acalmia. Sediul PD-L, cu puțin după ora 10,00. Ușa este încuiată, iar printre jaluzelele dense abia se zărește întunericul încăperii. Nu e nimeni. Au luat numărătoarea paralelă și au băgat-o sub pernă, să fie siguri că nu o mai fură nimeni. Înaintăm și, inevitabil, ajungem la sediul PNL, locul unde în seara de dinainte Gogu și liberalii săi au gustat din cupa victoriei alături de discursul și țopăiala lui Geoană de la televizor. Secretara s-a trezit. În rest, nimeni. Au plecat tîrziu și nu știe să ne spună cît obișnuiesc șefii să doarmă. Nici vorbă de rezultate la nivel de județ. Butonează un telefon, semn că vrea să-și anunțe șeful de vizita noastră. O facem noi înainte și îl anunțăm telefonic pe Gheorghe Petre de vizita și doleanța noastră. Nu are însă numărătoarea paralelă, nu l-a interesat. Miza a fost prea mică, aproape nesemnificativă pentru domnia sa. La marginea orașului, PSD este treaz. Cel puțin nea Stoian. La intrare în sediu ne izbește izul de Chivas Regal, rămas de la petrecerea de aseară. O doamnă trecută de prima tinerețe se grăbește să-l anunțe de sosirea noastră. Nu mai e vesel, nici măcar pe jumătate. Șefii dorm, au stat pînă la 5, iar numărătoarea paralelă este pe un CD. E secret, deocamdată. Din același loc, agățat de un perete, dintr-un tablou înrămat și acoperit cu geam, Geoană ne zîmbește fals. A pierdut alegerile la mustață. Fusese președinte al României. Pentru cîteva ore...

8 Decembrie 2009, 17:33 (10980 vizualizări - 4 comentarii)

Comentariile cititorilor:


poisson d'avril:
(20 Decembrie 2009, 11:03)
Ehee, o adunatura de fete roscovane de purcelusi, pe langa obrajorii dolofanei inconjurati de permanenturi tapate si infoiate. Daca schimba si tabloul lui nenicu Geoana, cu unul de-al Raposatului, juram ca-s in cancelarie inainte de revolutie. Pacat de faptul ca nu avem si o poza cu zambetele seci de dupa, caci astea incarcate de cinism, de falsitate si de multumirea celui ce-si freaca mainile cand a pus laba pe ciolan, le stim deja, ne-am obisnuit.
Veta:
(13 Decembrie 2009, 21:21)
Mai nea Ciuperca, puteti sa-mi spuneti si mie cum se baga dopul inapoi la o sampanie?. Ca eu nu stiu. Dar matale ai avut o revelatie de curand...
Mihaileanu Casadin:
(9 Decembrie 2009, 08:55)
Nu domne, nu vazuse bine, n-avea deloc!!!
Geo-Oana:
(8 Decembrie 2009, 22:18)
Nu va suparati..care secretara de la PDL avea chilotii potocalii...ca ma trecu' un sentiment..si nu-mi trecu' nici acu'...

Lasă un comentariu:

Mesaj
(maximum 2000 caractere):
Marți 23 Iun 2026
241 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Beat și fără permis: Tânăr din Săveni, prins de polițiști la volanul unei mașini pe care o furase!

Luni, 11 noiembrie a.c., polițiștii din cadrul Secției 7 Poliție Rurală Platonești au fost sesizați de o femeie, de 40 de ani, cu privire la faptul că o persoană necunoscută i-ar fi sustras autoturismul ...[citește_toată_știrea]

12 Noiembrie 2019, 17:10
(5196 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Avarie la furnizarea apei în Țăndărei

Pentru executarea lucrărilor de înlocuire a unui hidrant de la intersecția străzilor Artelor cu Mecanizării, din orașul Țăndărei, RAJA Constanța a fost nevoită să întrerupă furnizarea apei potabile marți ...[citește_toată_știrea]

12 Noiembrie 2019, 17:05
(2278 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Misiuni pentru siguranța desfășurării Alegerilor Prezidențiale

În perioada 9-10 noiembrie 2019, polițiștii, jandarmii și reprezentanți ai Inspectoratului pentru Situații de Urgență vor asigura paza și protecția a 220 secții de votare ce s-au constituit pe raza județului ...[citește_toată_știrea]

8 Noiembrie 2019, 19:25
(2565 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Se întrerupe curentul electric

În perioada 11-15 noiembrie a.c., E-Distribuție Dobrogea anunță întreruperea alimentării cu energie electrică din cauza unor lucrări de reparații la rețelele electrice. Aceste lucrări se vor desfășura în ...[citește_toată_știrea]

8 Noiembrie 2019, 19:20
(4749 vizualizări - 0 comentarii)


Razie a polițiștilor în zona Urziceni

Marți, 7 noiembrie a.c., polițiștii ialomițeni au efectuat o razie în municipiul Urziceni și comuna Bărbulești pentru prevenirea și combaterea faptelor comise cu violență, a activităților comerciale ilicite ...[citește_toată_știrea]

8 Noiembrie 2019, 19:15
(2770 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Activități de prevenire în unitățile de învățământ din Fetești

Aproximativ 800 de elevi din cadrul a 4 unități de învățământ de pe raza municipiului Fetești au participat la activități preventive în cadrul cărora au fost dezbătute diferite teme care să conducă la prevenirea ...[citește_toată_știrea]

8 Noiembrie 2019, 19:10
(3514 vizualizări - 0 comentarii)


Atenție, se oprește apa în municipiul Fetești pentru lucrări E-Distribuție Dobrogea!

Pentru efectuarea lucrărilor anuale de reparații și întreținere a unor instalații și rețele electrice din municipiul Fetești, E-Distribuție Dobrogea va întrerupe furnizarea energiei electrice vineri, 8 ...[citește_toată_știrea]

7 Noiembrie 2019, 19:10
(2826 vizualizări - 0 comentarii)


Munteni Buzău: Jandarmii, prezenți la «Târgul de Toamnă»

În perioada 8-9 noiembrie a.c., jandarmii ialomițeni vor asigura măsurile de ordine și siguranță publică în localitatea Munteni Buzău cu ocazia «Târgului de Toamnă». În plus, în cadrul acestui eveniment ...[citește_toată_știrea]

7 Noiembrie 2019, 18:10
(2225 vizualizări - 0 comentarii)


Razie a polițiștilor la Slobozia

Marți, 5 noiembrie a.c., 49 de polițiști  ialomițeni au desfășurat o acțiune de amploare pe raza municipiului Slobozia. Astfel, au fost efectuate percheziții domiciliare ce au vizat documentarea activității ...[citește_toată_știrea]

6 Noiembrie 2019, 19:20
(2800 vizualizări - 1 comentariu)

Taguri: Slobozia razie


Slobozia: Tânăr reținut după ce a fost prins la volanul mașinii pe care o furase

Marți, 5 noiembrie a.c., polițiștii slobozeni au reținut pentru 24 ore doi tineri bănuiți de săvârșirea infracțiunilor de «furt calificat», «tentativă de furt calificat» și «distrugere», fapte săvârșite ...[citește_toată_știrea]

6 Noiembrie 2019, 19:15
(6259 vizualizări - 0 comentarii)


Bărbat din Fetești, arestat pentru conducere fără permis

Marți, 5 noiembrie a.c., polițiștii din cadrul Biroului de Investigații Criminale Fetești au identificat pe raza municipiului Fetești un bărbat, de 37 de ani, pe numele căruia Judecătoria Fetești a emis ...[citește_toată_știrea]

6 Noiembrie 2019, 19:10
(3653 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești arestare


Slobozia: Cercetat pentru «deținere de obiecte periculoase»

Marți, 5 noiembrie a.c., polițiștii ialomițeni au depistat pe raza municipiului Slobozia un tânăr de 19 ani care avea asupra sa un baston metalic cu 3 elemenți. Cel în cauză a fost sancționat contravențional ...[citește_toată_știrea]

6 Noiembrie 2019, 19:05
(2224 vizualizări - 0 comentarii)


Icoana Făcătoare de Minuni a Maicii Domnului de la Mânăstirea Adam, la Slobozia

Icoana Făcătoare de Minuni a Maicii Domnului de la Mânăstirea Adam, la Slobozia

Marți, 5 noiembrie 2019, Preasfințitul Părinte Episcop Vincențiu, împreună cu toți preoții Eparhiei noastre și peste 4000 de credincioși au întâmpinat la Catedrala Episcopală «Înălțarea Domnului» din Slobozia ...[citește_toată_știrea]

5 Noiembrie 2019, 21:05
(7383 vizualizări - 1 comentariu)


S-a stins din viață antrenorul de handbal Liviu Paraschiv

S-a stins din viață antrenorul de handbal Liviu Paraschiv

Ziua de 5 noiembrie 2019 a început cu o veste extrem de tristă pentru handbalul românesc. S-a stins din viață, la vârsta de 72 de ani, unul dintre cei mai longevivi și valoroși antrenori pe care i-a avut ...[citește_toată_știrea]

5 Noiembrie 2019, 18:45
(4308 vizualizări - 2 comentarii)


Movilița: Persoane intoxicate cu monoxid de carbon

Luni, 4 noiembrie a.c., în jurul orelor 23,00, o femeie de 52 de ani, din localitatea Movilița, a apelat numărul de urgență 112 sesizând faptul că fiul ei, în vârstă de 31 de ani, are stări de leșin. În ...[citește_toată_știrea]

5 Noiembrie 2019, 18:40
(2759 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Beat la volan, a provocat un accident

Duminică, 3 noiembrie a.c., polițiștii din cadrul Poliției Municipiului Fetești au intervenit la un accident rutier soldat cu rănirea a două persoane. În fapt, în timp ce se afla la volanul unui autoturism ...[citește_toată_știrea]

5 Noiembrie 2019, 18:35
(3739 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Peste 500 sancțiuni contravenționale aplicate

În perioada 1-3 noiembrie a.c., polițiștii ialomițeni au intervenit la 155 evenimente și au aplicat peste 500 de sancțiuni contravenționale. Astfel, în urma activităților au fost constatate 37 infracțiuni ...[citește_toată_știrea]

5 Noiembrie 2019, 18:30
(2573 vizualizări - 1 comentariu)


DSVSA Ialomița: 15 focare active de Pestă Porcină Africană

Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița informează proprietarii/deținătorii de porcine atât din exploatațiile comerciale, cât și din gospodăriile populației despre situația ...[citește_toată_știrea]

5 Noiembrie 2019, 18:25
(2215 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Lansare de carte pentru copii

Sâmbătă, 9 noiembrie 2019, începând cu orele 12,00, la Centrul Cultural «Ionel Perlea» din Slobozia va avea loc lansarea de carte pentru copii «Povestea Mimozei». ...[citește_toată_știrea]

5 Noiembrie 2019, 18:20
(2441 vizualizări - 0 comentarii)


Axintele: Percheziție la un hoț din locuințe

Luni, 4 noiembrie a.c., polițiștii din cadrul Postului de Poliție Axintele au efectuat o percheziție domiciliară pe raza comunei Axintele pentru documentarea activității infracționale a unei persoane bănuite ...[citește_toată_știrea]

5 Noiembrie 2019, 18:15
(2019 vizualizări - 0 comentarii)


Scânteia: Ordin de protecție emis pe numele unui brăilean

Luni, 4 noiembrie a.c., polițiștii din cadrul Secției 2 Poliție Rurală Grivița au fost sesizați cu privire la un scandal în familie produs în localitatea Scânteia. În fapt, un bărbat, de 36 de ani, din ...[citește_toată_știrea]

5 Noiembrie 2019, 18:10
(3475 vizualizări - 0 comentarii)


Femeie acroșată de o mașină la Lăcusteni

Luni, 4 noiembrie a.c., în jurul orelor 17,30, polițiștii au intervenit la un eveniment rutier produs pe raza localității Lăcusteni, soldat cu rănirea unui pieton. Concret, în timp ce un bărbat, de 31 de ...[citește_toată_știrea]

5 Noiembrie 2019, 18:05
(2620 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: 4,49%-rata șomajului în luna septembrie 2019

La sfârșitul lunii septembrie 2019, în evidențele Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița erau înregistrați 4194 șomeri (dintre care 1947 femei), rata șomajului fiind de 4,49%. Din totalul ...[citește_toată_știrea]

1 Noiembrie 2019, 18:20
(2545 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Se întrerupe curentul electric

În perioada 4-8 noiembrie 2019, orele 8,00-16,00, E-Distribuție Dobrogea anunță întreruperea alimentării cu energie electrică din cauza unor lucrări de reparații la rețelele electrice. Aceste lucrări se ...[citește_toată_știrea]

1 Noiembrie 2019, 17:15
(5478 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Avarie la conducta principală de alimentare cu apă

Pentru remedierea unei avarii pe conducta principală de alimentare cu apă, de pe strada Călărași din municipiul Fetești, RAJA SA a fost nevoită să întrerupă furnizarea apei potabile vineri, 1 noiembrie ...[citește_toată_știrea]

1 Noiembrie 2019, 17:05
(2938 vizualizări - 0 comentarii)


Icoana Făcătoare de Minuni a Maicii Domnului de la Mânăstirea Adam, la Slobozia

În perioada 5-11 noiembrie 2019, Episcopia Sloboziei și Călărașilor organizează o serie de manifestări cu ocazia sărbătoririi Hramului «Sfinților Arhangheli Mihail și Gavriil» al străvechiului așezământ ...[citește_toată_știrea]

31 Octombrie 2019, 18:15
(6909 vizualizări - 0 comentarii)


Protopopiatul Slobozia: «Învăț, știu să mă apăr!»

Miercuri, 30 octombrie a.c., Protopopiatul Slobozia, în colaborare cu Direcția Județeană de Telecomunicații Speciale Ialomiță a organizat acțiunea «Învăț, știu să mă apăr!». Evenimentul s-a desfășurat la ...[citește_toată_știrea]

31 Octombrie 2019, 18:10
(4319 vizualizări - 0 comentarii)


Ordin de protecție provizoriu pentru un bărbat din Rădulești

Luni, 28 octombrie a.c., polițiștii ialomițeni au fost sesizați cu privire la faptul că un bărbat, de 41 de ani, din Rădulești, și-ar fi agresat soția. În urma formularului de evaluare a riscului întocmit ...[citește_toată_știrea]

29 Octombrie 2019, 18:15
(5548 vizualizări - 0 comentarii)


Amara: Arestat pentru «efectuare fără drept de operațiuni cu articole pirotehnice»

Luni, 28 octombrie a.c., polițiștii au reușit identificarea unui bărbat, de 32 de ani, din Amara, pe numele căruia era emis un mandat de executare a pedepsei. Cel în cauză a fost încarcerat în Penitenciarul ...[citește_toată_știrea]

29 Octombrie 2019, 18:10
(4849 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Amara arestare


Protopopiatul Slobozia: Campania «Donează sânge, salvează o viață!»

Luni, 28 octombrie 2019, cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Vincențiu, episcopul Sloboziei și Călărașilor, în parteneriat cu Centrul de Transfuzie Sanguină Slobozia, Protopopiatul Slobozia a organizat ...[citește_toată_știrea]

28 Octombrie 2019, 17:20
(3300 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Toma în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! cetatean în Bărbat din Bărbulești, prins în flagrant și reținut pentru «șantaj» Anca în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Vasile în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» vilă complex Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 17 iunie 2026 Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița! Vasi în Incidente de integritate «cu efect întârziat» în județul Ialomița Dan în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! OK dar.. în «USR are obligația morală să aplice propriile standarde de integritate!»

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...