Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

ULTIMA ORĂ

Nouă accidente în cinci zile: 3 morți, 15 răniți

Nouă accidente în cinci zile: 3 morți, 15 răniți

În pofida activităților cu caracter preventiv desfășurate de polițiști, pe arterele județului, în perioada 30 decembrie 2009-3 ianuarie 2010, s-au produs nouă accidente rutiere, evenimente în urma cărora trei persoane au decedat, iar alte cincisprezece au suferit vătămări corporale. Cauza care a stat la baza producerii celor mai multe dintre aceste evenimente rutiere a fost neadaptarea vitezei la condițiile de carosabil, acoperit parțial cu gheață sau zăpadă.
• Primul eveniment rutier a avut loc pe Strada Gării, din Slobozia, în data de 30 decembrie 2009, în jurul orelor 14,00. Un biciclist, de 49 ani, din localitate, nu s-a asigurat corespunzător la schimbarea direcției de mers, fiind accidentat de un autoturism, condus regulamentar. Victima a fost transportată la Spitalul de Urgență Slobozia pentru acordarea îngrijirilor medicale. Niciunul dintre cei doi participanți la trafic implicați în evenimentul rutier nu se afla sub influența băuturilor alcoolice.
• Cel de-al doilea eveniment rutier s-a produs aproximativ patru ore mai tîrziu, pe DJ 302, în comuna Dridu. Și în acest accident a fost implicat conducătorul unei biciclete, în persoana unui bărbat de 48 ani, din comună. Biciclistul a fost acroșat de un autoturism condus de un tînăr de 29 ani, din Fierbinți Tîrg. În urma impactului, biciclistul a suferit vătămări corporale ce au necesitat internarea într-o unitate medicală. Atît conducătorul auto, cît și biciclistul au fost testați cu aparatul Drager, rezultatul fiind negativ în ambele cazuri.
• Ultimul accident rutier din ziua de 3 decembrie 2009 a avut loc în jurul orelor 18,30, pe DN2A, în localitatea Alexeni și s-a soldat cu rănirea unui pieton. Victima, un localnic, în vîrstă de 41 ani, se angajase în traversarea străzii pe marcajul «trecere pentru pietoni», moment în care a fost acroșat cu oglinda retrovizoare de o autoutilitară al cărei conducător auto, un tînăr de 25 ani, din Ion Roată, nu i-a acordat prioritate.
• Cel mai grav accident rutier din această perioadă s-a produs în ultima zi a anului trecut, în jurul orelor 18,20, pe DN2, în apropierea localității Movilița, cînd trei persoane și-au pierdut viața și alte cinci au suferit vătămări corporale. Din primele investigații efectuate a rezultat că accidentul s-a produs pe fondul nepăstrării distanței între autovehicule în momentul în care unul dintre conducătorii auto a încercat să efectueze o depășire. În urma impactului lateral al celor două autovehicule, fiecare dintre acestea a pătruns pe contrasens și, ulterior, în impact frontal cu alte două autoturisme care circulau regulamentar din sens opus. În urma accidentului a rezultat decesul pe loc a trei persoane, toate din Buzău-ocupanți ai autoturismului care a fost lovit frontal de mașina condusă de șoferul vinovat de producerea accidentului, și rănirea altor cinci persoane, aflate în celelalte trei autoturisme implicate în accident.
• La scurt timp după trecerea în noul an, în jurul orei 00,35, Poliția a fost sesizată prin 112 despre producerea unui accident pe Calea București din Urziceni. Astfel, în timp ce un tînăr, în vîrstă de 21 ani, din localitate, aflat în stare de ebrietate, conducea un autoturism, nu a adaptat viteza la condițiile de drum. A pierdut controlul volanului și a acroșat o bordură din beton, fiind proiectat ulterior într-un copac situat pe spațiul verde, pe care l-a rupt. În urma accidentului, un pasager în vîrstă de 18 ani, a suferit vătămări corporale, fiind transportat la Spitalul de Urgență Floreasca din Capitală pentru investigații. La testarea conducătorului auto, aparatul Drager a indicat o concentrație de 0,87 mg/l alcool pur în aerul expirat.
• Un alt accident în care a fost implicat un conducător auto în stare de ebrietate s-a produs în dimineața zilei de sîmbătă, 2 ianuarie 2010, în jurul orelor 9,00, în apropierea comunei Adâncata. Șoferul, în vîrstă de 53 ani, din Urziceni, în timp ce se deplasa cu un autoturism pe DJ 101, nu a adaptat viteza la condițiile de drum umed și acoperit pe alocuri cu zăpadă, a pierdut controlul volanului și s-a răsturnat în șanțul din dreapta direcției sale de mers. În urma impactului, conducătorul auto, singurul ocupant al autoturismului, a fost transportat la Spitalul Urziceni, însă nu a necesitat internarea. La testarea cu aparatul Drager, acesta a indicat o valoare de 0,56 mg/l alcool pur în aerul expirat.
• Neadaptarea vitezei la condițiile de drum acoperit parțial cu zăpadă sau polei a fost și cauza producerii unui accident rutier cu două victime înregistrat tot sîmbătă, pe DJ 302, în apropierea comunei Dridu, în jurul orelor 18,35.Victimele, în vîrstă de 42, respectiv 38 ani, se deplasau în calitate de pasageri cu un autoturism ce a fost lovit frontal de un alt autoturism al cărui conducător auto nu a adaptat viteza la condițiile de drum și a pătruns pe contrasens. Deși au fost transportate la Spitalul Urziceni, victimele au refuzat internarea. Niciunul dintre conducătorii auto implicați în evenimentul rutier nu se afla sub influența băuturilor alcoolice.
• Un accident similar s-a produs cincisprezece minute mai tîrziu, pe DN2A, în localitatea Malu, cînd un bărbat în vîrstă de 54 ani, din orașul Amara, aflat la volanul unui autoturism, nu a adaptat viteza la condițiile de drum, a intrat în derapaj necontrolat pătrunzînd pe contrasens și, ulterior, în impact frontal cu un autoturism condus regulamentar din sens opus de un tînăr de 29 ani, din comuna Bucu. În urma impactului, a rezultat rănirea conducătorului celui de-al doilea autoturism și a unei tinere de 25 ani, din Urziceni, pasageră în aceeași mașină. Victimele au fost transportate pentru îngrijiri medicale la Spitalul Urziceni. Conducătorii auto nu se aflau sub influența băuturilor alcoolice.
• Ultimul accident rutier soldat cu vătămări corporale din această perioadă a avut loc în apropierea localității Gura Ialomiței, în seara zilei de sîmbătă, în jurul orelor 22,00, pe DJ 213. Autoturismul implicat în accident circula pe direcția Chirana-Luciu, iar pe fondul neadaptării vitezei la condițiile de drum acoperit pe alocuri cu gheață, cu ocazia unei depășiri de către conducătorul auto, un bărbat de 53 ani, din Slobozia, s-a răsucit pe carosabil și apoi a izbit cu partea laterală un copac aflat pe partea dreaptă a direcției sale de mers. În urma accidentului, două persoane, pasagere în autoturism, au fost rănite fiind transportate la Spitalul de Urgență Slobozia pentru îngrijiri medicale. Conducătorul auto nu se afla sub influența băuturilor alcoolice.

5 Ianuarie 2010, 14:27 (10647 vizualizări - 0 comentarii)


Lasă un comentariu:

Mesaj
(maximum 2000 caractere):
Joi 16 Ian 2025
251 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră
Protopopiatul Slobozia: «15 ianuarie-Ziua Culturii Naționale»

Protopopiatul Slobozia: «15 ianuarie-Ziua Culturii Naționale»

Miercuri, 15 ianuarie 2025, sub egida «Zilei Culturii Naționale» și declarării anului 2025 drept «Anul Eminescu», deoarece se aniversează 175 de ani de la nașterea marelui poet ...[citește_toată_știrea]

15 Ianuarie 2025, 13:40
(124 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Secțiunea Mica Publicitate
a fost actualizată!
Cele mai noi anunțuri din Ialomița.
Se pot introduce anunțuri on-line!

14 Ianuarie 2025, 18:50


Țăndărei: Tânăr reținut de polițiști după ce a tras un foc de armă

Polițiștii din cadrul Serviciului Arme și Explozivi și Substanțe Periculoase, în urma documentării activității infracționale și administrării probatoriului, au reținut pentru 24 de ore un tâ ...[citește_toată_știrea]

14 Ianuarie 2025, 15:45
(275 vizualizări - 1 comentariu)


Slobozia: Expoziție de sculptură

Slobozia: Expoziție de sculptură

La Centrul Cultural «Ionel Perlea» din Slobozia, joi, 16 ianuarie 2025, de la orele 14,00, va fi vernisată expoziția de sculptură «Armonii pe lemn», a artistului Gheorghe Istrate ...[citește_toată_știrea]

14 Ianuarie 2025, 15:05
(142 vizualizări - 0 comentarii)


Percheziții la Crunți/Ialomița și Străulești Gară/Călărași

Percheziții la Crunți/Ialomița și Străulești Gară/Călărași

Luni, 13 ianuarie a.c., polițiștii din cadrul Serviciului Arme și Explozibili și Substanțe Periculoase, sub coordonarea procurorului din cadrul Parchetului de pe lângă Judecătoria Slobozia, au ...[citește_toată_știrea]

14 Ianuarie 2025, 14:10
(213 vizualizări - 0 comentarii)


APIA primește Cereri de plată pentru rambursarea ajutorului de stat pentru cantitățile de motorină aferente trimestrului IV al anului 2024

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) informează potențialii beneficiari că până la data de 31 ianuarie 2025 inclusiv, se depun Cererile de plată pentru rambursarea ajutorului ...[citește_toată_știrea]

14 Ianuarie 2025, 11:25
(139 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: 5,92%, rata șomajului la sfârșitul lunii noiembrie 2024

La sfârșitul lunii noiembrie 2024, în evidențele Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița erau înregistrați 4633 șomeri (din care 2157 femei), rata șomajului fiind ...[citește_toată_știrea]

14 Ianuarie 2025, 11:20
(156 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: 1,96 milioane de lei, sume stabilite suplimentar în urma inspecțiilor și a verificărilor efectuate în luna decembrie 2024

Inspectorii cu atribuțiuni de control din cadrul Administrației Județene a Finanțelor Publice Ialomița au efectuat, în luna decembrie 2024, controale la contribuabili persoane fizice și juridice ...[citește_toată_știrea]

14 Ianuarie 2025, 11:20
(181 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița atenționează asupra variolei ovină și caprină

Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița atenționează crescătorii de ovine și caprine de pe raza județului, precum și toți operatorii interesați, cu privire la contextul ...[citește_toată_știrea]

14 Ianuarie 2025, 11:05
(128 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Infracțiuni rutiere

Polițiștii din Fetești, sâmbătă, 11 ianuarie a.c., în jurul orei 1,00, au oprit în trafic un șofer în vârstă de 30 de ani, din Fetești, în vederea verificării documentelor ...[citește_toată_știrea]

13 Ianuarie 2025, 16:05
(170 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomițeni infractori cu mandate europene de arestare, identificați și reținuți

În perioada 10-12 ianuarie 2025, în urma activităților investigativ-operative și a verificărilor efectuate, polițiștii din cadrul IPJ Ialomița au pus în aplicare 4 mandate europene ...[citește_toată_știrea]

13 Ianuarie 2025, 15:05
(199 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: 2753 persoane, angajate în perioada ianuarie-noiembrie 2024

În perioada 1 ianuarie-30 noiembrie 2024, urmare a implementării Programului Național de Ocupare a Forței de Muncă, prin intermediul AJOFM Ialomița au fost încadrate în muncă 2753 persoane ...[citește_toată_știrea]

13 Ianuarie 2025, 12:55
(173 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Acțiuni preventive pentru siguranța tinerilor

Joi, 9 ianuarie 2025, polițiștii din Urziceni au desfășurat activități preventiv-educative, fiind transmise recomandări pentru prevenirea traficului si consumului de substanțe interzise, a absenteismului ...[citește_toată_știrea]

10 Ianuarie 2025, 11:40
(192 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Comisia Europeană a rambursat oficial României suma de 1,12 miliarde de euro

În conformitate cu declarația de cheltuieli FEGA, transmisă de Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură către Comisia Europeană, marți, 7 ianuarie 2025, au fost transferate în conturile ...[citește_toată_știrea]

10 Ianuarie 2025, 10:40
(248 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Programul «Tezaur» continuă

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița informează contribuabilii persoane fizice că începând luni, 13 ianuarie 2025, și până vineri, 7 februarie 2025, românii pot ...[citește_toată_știrea]

10 Ianuarie 2025, 10:30
(273 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Luni, 13 ianuarie 2025, termen-limită pentru depunerea unor declarații fiscale

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița reamintește contribuabililor persoane impozabile înregistrate în scopuri de TVA, conform art. 316 din Codul Fiscal, care, în urma ...[citește_toată_știrea]

10 Ianuarie 2025, 10:10
(298 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Tentativă de suicid a unui tânăr de 18 ani

În seara zilei de joi, 9 ianuarie 2025, un tânăr de 18 ani, din Fetești, a fost transportat în stare gravă la Spitalul Clinic Județean Constanța, după ce s-ar fi aruncat în fața ...[citește_toată_știrea]

9 Ianuarie 2025, 19:00
(328 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Proxenet reținut de polițiști

Un bărbat de 42 de ani, domiciliat în Slobozia, care se sustrăgea executării unei pedepse de 3 ani și 2 luni de închisoare a fost reținut și încarcerat de polițiști miercuri, 8 ianuarie ...[citește_toată_știrea]

9 Ianuarie 2025, 15:20
(246 vizualizări - 0 comentarii)


Forțe proaspete pentru Jandarmeria Ialomița

Forțe proaspete pentru Jandarmeria Ialomița

Colectivul Inspectoratului de Jandarmi Județean Ialomița s-a mărit cu 14 subofițeri jandarmi. Noii colegi sunt absolvenți ai Școlilor Militare de Subofițeri de Jandarmi Fălticeni și Drăgășani, promoția ...[citește_toată_știrea]

9 Ianuarie 2025, 10:40
(168 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Sesiune de depunere a cererilor pentru ajutorul financiar privind «Bunăstarea animalelor»

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură informează potențialii beneficiari că, în perioada 9 ianuarie-10 februarie 2025, pot depune cererile de plată pentru Intervenția «DR-06 ...[citește_toată_știrea]

9 Ianuarie 2025, 10:00
(266 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: APIA subvenție


AJFP Ialomița: Vineri, 10 ianuarie 2025, termen-limită pentru depunerea unor declarații fiscale

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița reamintește contribuabililor înregistrați în scopuri de TVA conform art. 316 din Legea 227/2015, care nu au depășit plafonul de scutire ...[citește_toată_știrea]

8 Ianuarie 2025, 12:50
(210 vizualizări - 0 comentarii)


IMM ROMÂNIA: «Creșterea taxării și impozitării este un atac asupra antreprenoriatului românesc și întreprinderilor mici și mijlocii!»

Printr-un comunicat de presă, Consiliul Național al Întreprinderilor Private Mici și Mijlocii din România (CNIPMMR) consideră că «reducerea pragului de impozitare pentru microî ...[citește_toată_știrea]

30 Decembrie 2024, 12:05
(643 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: IMM România


AJFP Ialomița: 1,449 miliarde de lei, încasări la bugetul de stat în perioada ianuarie-noiembrie 2024

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița a contabilizat, de la începutul anului și până la 30 noiembrie 2024, venituri nete la bugetul general consolidat al statului în ...[citește_toată_știrea]

23 Decembrie 2024, 12:35
(662 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Serviciul de Call Center-număr unic la dispoziția clienților 

RAJA Constanța: Serviciul de Call Center-număr unic la dispoziția clienților 

Interacțiunea cu utilizatorul serviciilor de alimentare cu apă și/sau de canalizare este extrem de importantă pentru RAJA Constanța. De aceea, serviciul de Call Center pus la dispoziția acestora vine ...[citește_toată_știrea]

23 Decembrie 2024, 08:25
(181 vizualizări - 0 comentarii)


«Vernisaj de Crăciun» la Școala Gimnazială Gârbovi

Asociația «SMART-Sediu de mentorat, asistență și reintegrare pentru tineri» a organizat miercuri, 18 decembrie a.c., la Școala Gimnazială Gârbovi, un eveniment special intitulat « ...[citește_toată_știrea]

20 Decembrie 2024, 18:25
(487 vizualizări - 0 comentarii)


Protopopiatul Slobozia: Spectacolul de Crăciun «E vremea colindelor!»

Protopopiatul Slobozia: Spectacolul de Crăciun «E vremea colindelor!»

Joi, 19 decembrie 2024, în apropierea Marelui Praznic al Nașterii Domnului, Protopopiatul Slobozia a organizat ediția a XII-a a Spectacolului de Crăciun «E vremea colindelor!». Evenimentul ...[citește_toată_știrea]

20 Decembrie 2024, 13:55
(1194 vizualizări - 0 comentarii)


IJJ Ialomița: Activități informativ-preventive în cadrul Programului «Școala Altfel»

IJJ Ialomița: Activități informativ-preventive în cadrul Programului «Școala Altfel»

De la începutul acestei săptămâni, jandarmii ialomițeni au demarat o serie de în cadrul Programului «Școala Altfel». 34 de activități au fost organizate în școli și ...[citește_toată_știrea]

20 Decembrie 2024, 12:20
(969 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Luni, 30 decembrie 2024, termen-limită pentru depunerea Formularului 394

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița reamintește contribuabililor că luni, 30 decembrie 2024, este termenul-limită de depunere a «Declarației informative privind livrările/prestările ...[citește_toată_știrea]

20 Decembrie 2024, 12:05
(1088 vizualizări - 0 comentarii)


Programul casieriilor RAJA Constanța în perioada Sărbătorilor de Iarnă

RAJA Constanța aduce la cunoștința tuturor abonaților că, în perioada sărbătorilor de Crăciun și Anul Nou, casieriile RAJA și compartimentele care desfășoară activități de lucru cu publicul vor ...[citește_toată_știrea]

19 Decembrie 2024, 15:30
(1152 vizualizări - 0 comentarii)


Percheziții domiciliare la Slobozia, Amara și Urziceni

Polițiștii din județul Timiș au organizat joi, 19 decembrie 2024, 12 percheziții domiciliare în locații din 3 trei orașe din județul Ialomița. Este vorba despre Slobozia, Amara și Urziceni. Descinderile ...[citește_toată_știrea]

19 Decembrie 2024, 13:00
(1935 vizualizări - 1 comentariu)


Ultimele comentarii

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...