AJOFM Ialomița: 110 locuri de muncă la Bursa Locurilor de Muncă pentru Absolvenți
Vineri, 10 octombrie 2025, Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița a organizat Bursa Locurilor de Muncă pentru Absolvenți. În vederea participării la această acțiune, la nivelul
...[citește_toată_știrea]
10 Octombrie 2025, 12:20
(3101 vizualizări -
0 comentarii)
Percheziții la Urziceni și Bărbulești
Joi, 9 octombrie 2025, polițiștii și procurorii din Urziceni au pus în aplicare 3 mandate de percheziție domiciliară pe raza localităților Urziceni și Bărbulești la domiciliile unor persoane bănuite
...[citește_toată_știrea]
9 Octombrie 2025, 16:00
(4360 vizualizări -
0 comentarii)
IPJ Ialomița: Amenzi de 14 mii de lei aplicate de polițiști
Joi, 9 octombrie 2025, în cadrul unei acțiuni de amploare, polițiștii ialomițeni au instituit filtre rutiere în localitățile Urziceni și Bărbulești. Au fost oprite pentru verificări mai multe
...[citește_toată_știrea]
9 Octombrie 2025, 15:50
(2969 vizualizări -
0 comentarii)
Slobozia: Dosar penal pentru vânzare ilegală de articole pirotehnice din categoriile F1 și T1
În baza Planului de Acțiune Pirotehnic 2025-2026, polițiștii au descoperit articole pirotehnice expuse ilegal la vânzare într-o unitate comercială din Slobozia. Articolele erau din
...[citește_toată_știrea]
9 Octombrie 2025, 15:10
(6160 vizualizări -
0 comentarii)
IPJ Ialomița: Bărbați reținuți de polițiști pentru diverse infracțiuni
Marți, 7 octombrie a.c., în urma probatoriului administrat de polițiștii din Urziceni, a fost dispusă reținerea pentru 24 de ore față de doi bărbați din comuna Manasia. Aceștia sunt cercetați după
...[citește_toată_știrea]
8 Octombrie 2025, 16:15
(4757 vizualizări -
0 comentarii)
Razie a polițiștilor la Slobozia
Marți, 7 octombrie a.c., în intervalul orar 06,00-09,00, Poliția Municipiului Slobozia a organizat o acțiune preventiv-reactivă, cu efective mărite, pe raza municipiului Slobozia, pentru prevenirea
...[citește_toată_știrea]
8 Octombrie 2025, 16:10
(3193 vizualizări -
0 comentarii)
ISU Ialomița: Străzi și gospodării inundate la Slobozia și Fetești
Potrivit unei informări a Inspectoratului pentru Situații de Urgență al Județului Ialomița, la această oră, efectele avertizării Cod Roșu de ploi abundente s-au resimțit în localitățile Slobozia
...[citește_toată_știrea]
8 Octombrie 2025, 08:00
(10214 vizualizări -
0 comentarii)
ISU Ialomița va activa Gruparea Operativă
În contextul emiterii de către Administrația Națională de Meteorologie a avertizării Cod Roșu, conform căreia la nivelul județului Ialomița sunt prognozate ploi abundente, iar cantitățile
...[citește_toată_știrea]
7 Octombrie 2025, 14:00
(2505 vizualizări -
0 comentarii)
Fetești: Cuțit de peste 20 cm ascuns în mânecă, depistat de jandarmi
Un bărbat în vârstă de 40 de ani a fost depistat de jandarmii ialomițeni în timp ce încerca să intre într-un supermarket din Fetești având asupra sa un cuțit cu lama
...[citește_toată_știrea]
7 Octombrie 2025, 10:55
(7665 vizualizări -
0 comentarii)
AJOFM Ialomița: 5,58%, rata șomajului la sfârșitul lunii august 2025
La sfârșitul lunii august 2025, în evidențele Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița erau înregistrați 4369 șomeri (din care 2058 femei), rata șomajului fiind de
...[citește_toată_știrea]
7 Octombrie 2025, 10:45
(3320 vizualizări -
0 comentarii)
Cod Roșu de ploi abundente în județul Ialomița
Administrația Națională de Meteorologie a emis și pentru județul Ialomița o avertizare meteo Cod Roșu de ploi abundente. Avertizarea intră în vigoare marți, 7 octombrie 2025, la orele 21,00, și
...[citește_toată_știrea]
7 Octombrie 2025, 09:10
(6191 vizualizări -
0 comentarii)
RAJA Constanța a activat Comandamentul pentru Situații de Urgență!
Ca urmare a avertizărilor emise de Administrația Națională de Meteorologie, care anunță ploi abundente, intensificări ale vântului și vreme rece în această perioadă, RAJA Constanța a activat
...[citește_toată_știrea]
6 Octombrie 2025, 13:15
(2759 vizualizări -
0 comentarii)
APIA primește Cererile de plată pentru acordarea ajutorului de stat în sectorul creșterii animalelor
Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) reamintește beneficiarilor că, până la data de 28 octombrie 2025, primește Cererile de plată pentru acordarea ajutorului de stat î
...[citește_toată_știrea]
3 Octombrie 2025, 13:50
(4193 vizualizări -
0 comentarii)
Fetești: Doi bărbați, reținuți după ce ar fi bătut un alt tânăr în plină stradă!
Joi, 2 octombrie a.c., polițiștii din Fetești au reținut doi bărbați, bănuți de comiterea infracțiuni de «tulburarea ordinii și liniștii publice». În fapt, polițiștii au fost sesizați
...[citește_toată_știrea]
3 Octombrie 2025, 12:05
(4845 vizualizări -
0 comentarii)
Acțiune a polițiștilor rutieri la Ciulnița
Joi, 2 octombrie a.c., în intervalul orar 09,00-13,00, polițiștii rutieri din Slobozia au desfășurat o acțiune rutieră în localitatea Ciulnița, având ca obiective principale creșterea
...[citește_toată_știrea]
3 Octombrie 2025, 11:50
(462 vizualizări -
0 comentarii)
Soluții digitale pentru clienți de la RAJA Constanța
O preocupare constantă a operatorului RAJA Constanța a fost cea referitoare la menținerea unui punct stabil de comunicare cu clienții pentru a satisface nevoile și dorințele acestora. De aceea
...[citește_toată_știrea]
2 Octombrie 2025, 17:15
(1826 vizualizări -
0 comentarii)
IPJ Ialomița: Activități preventive desfășurate în cadrul Liceului Tehnologic «Înălțarea Domnului» Slobozia
Polițiștii ialomițeni au desfășurat, în cursul acestei săptămâni, o serie de activități educativ-preventive la Liceul Tehnologic «Înălțarea Domnului» Slobozia, dedicate
...[citește_toată_știrea]
2 Octombrie 2025, 15:50
(3857 vizualizări -
0 comentarii)
IJJ Ialomița: Anunț de recrutare pentru tinerii care vor să devină jandarmi
În perioada septembrie-decembrie 2025, Inspectoratul de Jandarmi Județean Ialomița desfășoară o nouă campanie de recrutare pentru cei care doresc o carieră militară în Jandarmeria Româ
...[citește_toată_știrea]
2 Octombrie 2025, 15:40
(7800 vizualizări -
0 comentarii)
Ialomița: «Șoferi» fără permise, surprinși la volan
Miercuri, 1 octombrie a.c., în jurul orei 3,00, pe strada 1 Decembrie din comuna Gura Ialomiței, polițiștii din Platonești au oprit în trafic pentru control un autoturism, condus de un t
...[citește_toată_știrea]
1 Octombrie 2025, 14:45
(2721 vizualizări -
1 comentariu)
Borănești: Lemne tăiate ilegal, căruțe confiscate
Marți, 30 septembrie a.c., în jurul orelor 18,00, polițiștii din Urziceni au depistat în extravilanul comunei Borănești două căruțe ce transportau material lemnos. După ce au fost identificați
...[citește_toată_știrea]
1 Octombrie 2025, 14:40
(6137 vizualizări -
0 comentarii)
APIA: Cereri de plată pentru rambursarea ajutorului de stat la cantitățile de motorină aferente trimestrului III 2025
Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) reamintește beneficiarilor că, în perioada 1-31 octombrie 2025 inclusiv, pot depune Cererile de plată pentru rambursarea ajutorului de
...[citește_toată_știrea]
1 Octombrie 2025, 14:05
(3801 vizualizări -
0 comentarii)
Elevă agresată la Colegiul Național «Mihai Viteazul» Slobozia
Polițiștii din Slobozia au deschis un dosar penal în urma unei agresiuni petrecută luni, 29 septembrie 2025, în cadrul Colegiului Național «Mihai Viteazul» Slobozia. Potrivit
...[citește_toată_știrea]
1 Octombrie 2025, 14:00
(7545 vizualizări -
0 comentarii)
Bărbat reținut după ce ar fi bătut și amenințat un tânăr din Borănești
Polițiștii din cadrul Biroului de Investigații Criminale din Urziceni au luat măsura preventivă a reținerii pentru 24 ore față de un bărbat, de 47 de ani, bănuit de săvârșirea infracțiunilor de
...[citește_toată_știrea]
1 Octombrie 2025, 08:45
(10266 vizualizări -
0 comentarii)
IPJ Ialomița: Percheziții într-un dosar de «braconaj cinegetic»
Marți, 30 septembrie a.c., polițiștii ialomițeni au efectuat 5 percheziții domiciliare pe raza județelor Ialomița și Călărași, într-un dosar penal ce vizează săvârșirea infracțiunilor de
...[citește_toată_știrea]
30 Septembrie 2025, 18:30
(13995 vizualizări -
0 comentarii)
AJFP Ialomița: Rambursări TVA în valoare de peste 51,74 milioane de lei în perioada ianuarie-august 2025
Administrația Județeană Finanțelor Publice Ialomița, prin structurile sale fiscal-teritoriale, a rambursat în perioada ianuarie-august 2025, conform selecției naționale, TVA în valoare de
...[citește_toată_știrea]
30 Septembrie 2025, 16:15
(8212 vizualizări -
0 comentarii)
APIA: Sprijin financiar de peste 2,905 milioane de lei pentru crescătorii de animale
Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA), prin intermediul Centrelor Județene, efectuează plata ajutorului de stat în sectorul creșterii animalelor (ameliorare rase), solicitat
...[citește_toată_știrea]
30 Septembrie 2025, 14:25
(7405 vizualizări -
0 comentarii)
AJFP Ialomița: Peste 1,21 miliarde de lei, încasări la bugetul de stat în perioada ianuarie-august 2025
Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița a contabilizat, în perioada ianuarie-august 2025, venituri nete la bugetul general consolidat al Statului în sumă totală de peste 1,
...[citește_toată_știrea]
30 Septembrie 2025, 11:20
(7823 vizualizări -
0 comentarii)
RAJA Constanța: Se oprește apa în localitatea Căzănești pentru o lucrare programată!
Miercuri, 1 octombrie 2025, în intervalul orar 07,00-20,00, se va sista furnizarea apei în localitatea Căzănești, pentru realizarea operațiunilor periodice de întreținere/igienizare
...[citește_toată_știrea]
30 Septembrie 2025, 08:25
(8806 vizualizări -
0 comentarii)
IPJ Ialomița: Infracțiuni rutiere
Vineri, 26 septembrie a.c., polițiștii din Fetești au oprit pentru control, în Fetești, un autoturism la volanul căruia se afla un tânăr de 20 de ani. În urma verificărilor în
...[citește_toată_știrea]
29 Septembrie 2025, 15:25
(5817 vizualizări -
0 comentarii)
IPJ Ialomița: Controale ale Serviciului de Investigare a Criminalității Economice
În perioada 19-26 septembrie a.c., polițiștii din cadrul Serviciului de Investigare a Criminalității Economice Ialomița au desfășurat acțiuni punctuale de verificare a modului în care societățile
...[citește_toată_știrea]
29 Septembrie 2025, 15:15
(21555 vizualizări -
18 comentarii)
Comentariile cititorilor:
(4 Februarie 2010, 00:26)
Ohoho..si ce-i mai doare mai Mihai. Ala cu mustata-n vant, din categoria urbanus incompetentus, se da de ceasul mortii ca cica ar fi persecutat politic. Toata lumea ii spune ca apa e infecta si el o tine sus si tare ca este o actiune politica concentrata asupra lui. Dar ca el nu va renunta si ca va schimba conductele prin care va curge aceeasi apa infecta. Pai bine mai moldoveanule te vaiti tu la tv ca te-ai trezit cu doua sacosi de gunoi in fata portii casutei cu etaj, la care ai trudit 10 ani?...pai chiar asa de prosti ne crezi???...o fi strada lactilromului mai departe de oras dar am vazut si noi cand si cine a carat materialu' pe acolo. Pai daca tot ne umpli de rahat direct pe conducta de apa rece, acum de ce te oftici daca mai confundam si noi groapa de gunoi... ca noi am invatat, din mosi stramosi, ca mustele bazaie numai acolo unde pute...ori in cazul matale, or sti ele ceva...si daca tot veni vorba de conducte, chiar daca ne consideri asa inculti, te rugam respectuos sa ne spui si noua cum le vei schimba?...vei lasa cartiere intregi fara apa cate o luna?...sau ai de gand sa le schimbi metru cu metru?..ca mintea aia creata a matale nu a putut sa conceapa un plan alternativ de alimentare cu apa. Si sa ne mai spui si noua daca nenea ala de la radion o sa asfalteze inainte sau dupa schimbarea conductelor?...momentan ne oprim cu intrebarile aici ca deja ti s-a incins creierasul ala mic si stresat...
(1 Februarie 2010, 20:22)
Mai nea Ion al lui Miai, imi pare rau ca ma confunzi. Dantes Gogu este un nene talentat dar cam vulgar dupa gustul meu. Daca aveam ceva de scris despre domnii din poza scriam la mine pe sait, ca posed si eu un www d-asta electronic. Dar nu am, asa ca prefer sa tac ca sa nu spun prostii sau sa bat campii. Ca-i doare!
(1 Februarie 2010, 09:30)
Domnul V Popa atinge un punct destul de pertinent si logic, parerea mea. E clar ca avem tendinta stramoseasca de a-l "face cu ou si cu otet" pe acest personaj, dar e clar ca nu putem sa ne eliberam decat frustrarea. Unii sunt mai directi, mai aprigi, altii mai ironici si mai voalati dar se stie f clar ca ii uram numai de bine. Totusi, ptr cei interesati si de schimbare ar trebui ca macar uniunea asta impotriva "realizarilor" domnului Ionascu sa se dezvolte ceva mai sus de niste "urari de bine". Astea sunt ca apa in penele gastei ptr dumnealui. Nu poti cere unui om de conditie simpla sa vina cu solutia, el gandeste simplu, s-a saturat si e revoltat, insa acei dintre voi care au posibilitatea si stiinta de a intreprinde macar un dram de actiune spre gasirea unei solutii sau luarea unor masuri, sa o faca. Macar o presiune spre organele competente. Uniunea face forta, iar parerea populatiei conteaza la un moment dat, chiar daca toate inceputurile sunt grele. Eu prefer sa spun ca un lucru e greu sau f greu de realizat insa nu imposibil. Totul tine de organizare si de cineva care sa capteze increderea oamenilor si banuiesc ca exista printre cei din Slobozia macar un om cu minte luminata si cu interes in a-si ajuta semenii.Chiar daca s-au mai intreprins actiuni si se crede ca nu s-a realizat nimic, nu trebuie abandonat. Presiunea continua o sa faca situatia sa miste la un moment dat.
(31 Ianuarie 2010, 22:52)
Sunt perfect de acord cu dl Victor Popa. Ii urez, din suflet, sanatate maxima domnului primar. Nu mi se pare cinstit ca in inchisoare sa traiasca doar cativa ani. Ci cat mai multi. Totodata, il ajut sa-si umple frigiderul, cu de-ale gurii... trebuie sa se obisnuieasca omul si cu greul si cu sapunul si sa o ia asa usor pe "calea ciocolatei". Caci colegii de celula nu-l vor ierta. Toti au copii si se stie ca au o ura launtrica pentru cei care fac rau celor mici. Sper sa prind ziua in care sa vad ca incompetenta alesilor se plateste scump.
(31 Ianuarie 2010, 18:19)
Sint perfect de acord cu dvs. Insa, injurind se mai poate rezolva ceva? Primarul Ionascu, revenind, poate fi tras la raspundere (de cei in drept, desigur) din cel putin doua considerente: pe de o parte, cum am mai spus, a pus caruta-naintea boilor, in sensul ca a forat puturi inainte de a schimba tevile; pe de alta parte, daca stia despre acel raport facut de nemti, privitor la apa din sursa subterana, raport ce indica anumiti parametri nepotabili, e grav. Asadar, daca dvs considerati ca injurind, in loc de a analiza subiectul, constituie o rezolvare, ma vad obligat sa intervin.
(31 Ianuarie 2010, 17:59)
domnule popa,daca eu am folosit un limbaj trivial,ceace a facut gabi ionascu cum poate fi calificat?el si apropiatii lui consilieri?de ce nu a lasat alimentarea cu apa din vechea sursa si cu banii bagati in "noua apa" sa fi facut un bazin acoperit,o baza sportiva...,vine acum si spune ca o sa bage o gramada de bani in cinematograful galax si sala de la casa de cultura...va par niste proiecte viabile?mie nu...cel putin nu acum...ce vedem pe strada?gauri,noroi,mizerie...asta face domnul primar cu care dumneata imi cer sa fiu decent,cred ca nu exita in romania primar mai injurat ca ionascu si asta din cauza mizeriei numita apa potabila...nu-i asa?...
(31 Ianuarie 2010, 17:29)
Dantes Gogu...ai scris sau ai colaborat la editarea "Atlas de mitocanie urbana" ? Daca nu, mare pacat, e in elementul tau. Nu m-am mai amuzat asa de mult. N-oi fi tu Enciu dar iti irosesti talentul pe undeva.:))
(31 Ianuarie 2010, 15:56)
Noi nu suntem platiti sa oferim solutii. Noi muncim sa ne castigam banii si painea. Iar Ionascu e platit de noi sa munceasca oferind solutii. El a tras Slobozia in rahat, el sa o scoata. Ca din comision si-a tras vila de smecher. Ca injura lumea si vb urat la adresa lui mi se pare cea mai mica problema a moldoveanului si singura cale de a ne mai racori. Fix in cuc il doare. Uite cum arata orasul. E vai mama lui. Drumurile sunt ciuruite de la tevile sparte, nici macar zapada nu a fost in stare sa o curete de pe drum, avem gheata cu vagonul pe sosea fiindca apa iese din pamant. Da el bani din buzunar sa repare soselele ? Da pe dracu ! Uite-te drum ce au facut aia spre combinat pe pod !! Pana la vara e varza !! Deja se marunteste. Asta e Ionascu si echipa lui de hoti si papagali!
(31 Ianuarie 2010, 13:54)
Mai toti slobozenii sintem suparati din cauza acestui subiect, al apei asa-zis potabile. Insa, v-am ruga, in limita unei decente, sa nu mai folositi un limbaj trivial la adresa primarului Ionascu. Cu atit mai mult cu cit, va garantam, domnia sa citeste cam tot ceea ce apare pe acest site. Credem totusi ca ar fi mai oportun sa va exprimati in ceea ce priveste gasirea unor solutii. Caci, dupa cum sesizati, de solutii are nevoie urbea acum. Faptele sint, dupa cum le simtim, pe propria piele, consumate...
(31 Ianuarie 2010, 13:01)
1)ptr gabi ionascu-primaru':dom'le primar,eu is nascut-crescut aici,in slobozia,de cand ma stiu am baut apa potabila furnizata de ragcl respectiv urban pana cand matale dom'le primar,ai hotarat impreuna cu sclifositii aia de consilieri,ca e mai bine sa avem apa menajera la ghivete si sa ne cumparam apa sau sa aducem in bidoane din localitatile invecinate,no,parerea mea este ca matale dom'le primar ai ceva interese materiale,o spun elegant dar mai pe sleau zis,cred ca ai luat ceva banuti,altfel nu se explica indarjirea de care ai dat dovada pentru realizarea proiectului,nu-i asa?una peste alta, nici in poponet nu te doare de noi,drept pentru care,iti urez dom'le primar o cat mai rapida deteriorare a sanatatii(eventual cu niste pietris la rinichi),si,o cat mai rapida si fructuasa cercetare din partea dna a veniturilor si realizarilor dumneavoastra... 2)ptr d neacsu....pur si simplu bate campii...si i bate bine...vorbe goale lipsite de sens si finalizare.... 3)ptr d prefect...solutia in primul rand domnule prefect este plecarea lui ionascu de la primarie,deci?demiterea cretinului si organizarea de alegeri locale,si,pana atunci,reloarea alimentarii cu apa potabila din vechea sursa... 4) ptr cilibeanu...omule,meriti sa fii arestat,stii de ce?pentru ca pana acum ai spus ca apa e buna,ca nu e probema ...esti de fapt,alaturi de ionascu un fel de terorist...
(31 Ianuarie 2010, 00:24)
Mai, dantes gogu, se vede de la o posta ca pe cartea ta de identiate la rubrica nume scrie Enciu iar la rubrica prenume scrie mihai.
(29 Ianuarie 2010, 21:19)
Stimati concetateni..va propun un exercitiu de imagine. Haideti sa privim impreuna fotografiile, de la stanga la dreapta. Primul din stanga ne prezinta un om plin de el, imfumurat, vanitos, fatat pentru a fi de-a pururi sef, cu funduletul in iad si cu sufletul in rai. Dupa cum si-a cracanat narile, pare sigur pe el...dar il tradeaza ochii. Acestia arata nesiguranta, instabilitate si teama fata de toti cei din jur. Ochii ne spun ca ar suspecta-o si pe ma'sa daca situatia o cere. Tot trasaturile fetei tradeaza o fire ipocrita, machiavelica, genul de om prost dar tant...vesnic avand ceva de ascuns. Al doilea din stanga, un personaj care a adoptat pozitia ganditorului de la Hamangia, uitand sa-si dea pantalonii jos, inainte de a se apuca de treaba. Om cult, intelectual, viril...tipul de om care coace tot timpul ceva. Fire sociala, in trecut familist convins, il trec sudorile cand vede ca personajul la care tine mult, este prins in corzi. Pozitia adoptata cu mana la falca, mascheaza acadeaua pe care o suge de zor, de cand s-au terminat alegerile, incercand sa-si regleze deficitul de zahar din organism. Al treilea din stanga este reprezentat de o papusa Barbie, care reprezinta deliciul copiilor slobozeni. Rolul lui este de a nu deranja pe nimeni, de a multumi pe toti, de a convinge varza ca animalul numit capra nu-i vrea raul si de a amagi capra dandu-i sa miroasa varza, doar ca sa nu-i uite aroma. Om diplomat, intelectual, cu atat de mult bun simt incat da pe dinafara prefecturii, personajul din poza, este unul nascut extrem de tarziu pentru perioada lui. Si, in sfarsit, in ultima poza este prezent un personaj dragut, aerian, tulburat dar cu ochii limpezi, mintea cristalina, cu o concentratie de fier, in creier, mai mare decat maximul admis, strangand din bucile obrajilor, un nefericit partz cu miros de amoniu...Persoana in cauza prezinta o anomalie genetica, avand in structura ADN, ramasite din stramosii lui: lemurienii, soriceii de camp, bursucul de preerie, sacalul si omida paroasa. Vesnic recunoscator celui caruia ii mananca din palma, neaga ca ar face rau faunei din jur. Persoana instabila, lacrimogena, flatulenta, se bucura ca o maimutica cand isi primeste banana si este mangaiat pe fundulet.