AJFP Ialomița: Luni, 12 mai 2025, termen-limită pentru depunerea unor declarații
Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița reamintește contribuabililor înregistrați în scopuri de TVA conform art. 316 din Legea 227/2015, care nu au depășit plafonul de scutire
...[citește_toată_știrea]
8 Mai 2025, 10:30
(7748 vizualizări -
0 comentarii)
Inspectoratul de Jandarmi Județean Ialomița caută candidați pentru școlile militare
Inspectoratul de Jandarmi Județean Ialomița anunță deschiderea perioadei de recrutare a candidaților pentru instituțiile de învățământ militar din cadrul Ministerului Apărării Naționale,
...[citește_toată_știrea]
8 Mai 2025, 09:50
(7410 vizualizări -
0 comentarii)
DSVSA Ialomița: 12,5 tone de morcovi cu pesticide, retrase de pe piață
În perioada 1 ianuarie-1 mai 2025, în cadrul Laboratorului Sanitar-Veterinar și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița al DSVSA Ialomița au fost efectuate analize privind prezența pesticidelor
...[citește_toată_știrea]
6 Mai 2025, 14:30
(8730 vizualizări -
0 comentarii)
AJOFM Ialomița: «Bursa Generală a Locurilor de Muncă»
Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița va organiza vineri, 23 mai 2025, «Bursa Generală a Locurilor de Muncă», eveniment ce va avea loc la sediul Agenției Locale din
...[citește_toată_știrea]
6 Mai 2025, 13:00
(6207 vizualizări -
0 comentarii)
IJJ Ialomița: Amenzi de aproximativ 44 mii de lei aplicate de jandarmi în luna aprilie 2025
Efectivele Inspectoratului de Jandarmi Județean Ialomița au desfășurat, în cursul lunii trecute, 699 misiuni de ordine publică, dintre care 93 au reprezentat misiuni de asigurare a ordinii publice
...[citește_toată_știrea]
6 Mai 2025, 11:40
(16696 vizualizări -
0 comentarii)
AJFP Ialomița: Peste 7200 de firme pe lista contribuabililor bun-platinici a ANAF
Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița informează că ANAF a publicat lista contribuabililor persoane juridice care au declarat și au achitat la scadență obligațiile fiscale de plată și
...[citește_toată_știrea]
6 Mai 2025, 11:00
(9864 vizualizări -
0 comentarii)
Acțiune a polițiștilor ialomițeni pentru combaterea consumului de alcool și substanțe interzise la volan
În perioada 1-4 mai 2025, polițiștii IPJ Ialomița, sub coordonarea Serviciului Rutier, au desfășurat o amplă acțiune pentru creșterea siguranței în trafic, în special pentru combaterea
...[citește_toată_știrea]
5 Mai 2025, 16:15
(9287 vizualizări -
0 comentarii)
Muzeul Național al Agriculturii din România/Slobozia: Expoziție dedicată Olimpiadei Naționale de Arte Vizuale, Arhitectură și Istoria Artei-etapa județeană
Consiliul Județean Ialomița, Muzeul Național al Agriculturii, Inspectoratul Școlar Județean Ialomița, Uniunea Artiștilor Plastici-Filiala Slobozia/Ialomița și Liceul de Arte «Ionel Perlea»
...[citește_toată_știrea]
5 Mai 2025, 09:40
(8522 vizualizări -
0 comentarii)
Salonul Național de Artă Plastică «Atitudini Contemporane», ediția a XVIII-a, 2025
Marți, 6 mai 2025, orele 17,00, în Sala «Arcadia», Centrul Cultural «Ionel Perlea»din Slobozia, «TRUICART Events Brand» și Dan Tudor Truică-curator independent
...[citește_toată_știrea]
5 Mai 2025, 09:20
(5296 vizualizări -
0 comentarii)
RAJA Constanța: Avarie pe strada Principală din Fierbinți-Târg!
Vineri, 2 mai 2025, a survenit o avarie la nivelul sistemului de alimentare cu apă de pe strada Principală din orașul Fierbinți-Târg. Pentru remedierea acesteia, echipele RAJA Constanța sistează
...[citește_toată_știrea]
2 Mai 2025, 12:55
(8542 vizualizări -
0 comentarii)
Slobozia: Reținuți pentru «furt calificat»
Marți, 30 aprilie 2025, polițiștii din Slobozia au reținut patru bărbați, din municipiul Slobozia, bănuiți de săvârșirea infracțiunii de «furt calificat». În fapt, la data de
...[citește_toată_știrea]
30 Aprilie 2025, 16:00
(6466 vizualizări -
0 comentarii)
RAJA Constanța: Programul casieriilor RAJA de «1 Mai-Ziua Muncii»
Joi, 1 mai 2025, casieriile RAJA Constanța și compartimentele care desfășoară activități de lucru cu publicul vor fi închise. Pentru plata facturilor abonații au la dispoziție următoarele variante
...[citește_toată_știrea]
30 Aprilie 2025, 09:30
(13861 vizualizări -
0 comentarii)
Percheziții la Țăndărei. Arme letale deținute ilegal!
Marți, 29 aprilie 2025, polițiștii ialomițeni au efectuat 5 percheziții domiciliare pe raza orașului Țăndărei. Într-unul dintre imobilele supuse perchezițiilor, polițiștii au descoperit î
...[citește_toată_știrea]
29 Aprilie 2025, 16:00
(9078 vizualizări -
0 comentarii)
RAJA Constanța: Avarie pe strada Libertății din Țăndărei!
În vederea executării lucrărilor de remediere a unei avarii survenite la nivelul sistemului de alimentare cu apă, de pe strada Libertății din orașul Țăndărei, echipele RAJA Constanța sistează furnizarea
...[citește_toată_știrea]
29 Aprilie 2025, 13:10
(10926 vizualizări -
0 comentarii)
Rețele Electrice România accelerează digitalizarea în județul Ialomița: circa 69% dintre clienți vor avea instalate contoare inteligente până la finele anului 2025!
Rețele Electrice România, parte din grupul PPC în România, își menține angajamentul de a digitaliza rețelele de distribuție a energiei electrice, în beneficiul clienților
...[citește_toată_știrea]
29 Aprilie 2025, 12:25
(10848 vizualizări -
0 comentarii)
IPJ Ialomița: Campanie pentru prevenirea accidentelor rutiere cu implicarea pietonilor
Polițiștii rutieri din cadrul IPJ Ialomița, împreună cu cei de Ordine Publică, desfășoară în această perioadă o serie de acțiuni dedicate protejării pietonilor, una dintre cele mai vulnerabile
...[citește_toată_știrea]
25 Aprilie 2025, 14:25
(10955 vizualizări -
1 comentariu)
Doi bărbați din Bărbulești, reținuți după un scandal la Urziceni
Polițiștii din Urziceni au reținut pentru 24 de ore doi bărbați din Bărbulești, pentru «tulburarea ordinii și liniștii pubice». În fapt, marți, 22 aprilie a.c., polițiștii au fost sesizați
...[citește_toată_știrea]
25 Aprilie 2025, 13:40
(9491 vizualizări -
0 comentarii)
RAJA Constanța: Factura electronică
RAJA Constanța încurajează clienții să aleagă soluțiile digitale, factura electronică reprezentând o opțiune rapidă, sigură, eficientă, dar cel mai important, prietenoasă cu mediul. Factura
...[citește_toată_știrea]
25 Aprilie 2025, 09:20
(7866 vizualizări -
0 comentarii)
Razie de amploare la Urziceni și Bărbulești
Joi, 24 aprilie 2025, între orele 6,00-10,00, pe raza localităților Urziceni și Bărbulești a fost organizată o acțiune cu efective mărite, pentru asigurarea unui climat de ordine și siguranță publică
...[citește_toată_știrea]
24 Aprilie 2025, 16:40
(8980 vizualizări -
0 comentarii)
Vlădeni: Reținuți pentru «lovire și alte violențe» și «amenințare»
Marți, 22 aprilie 2025, polițiștii au fost sesizați privire la faptul că un bărbat de 43 de ani, domiciliat în Vlădeni, a fost agresat fizic și amenințat de alți patru bărbați din aceeași localitate
...[citește_toată_știrea]
24 Aprilie 2025, 16:20
(8051 vizualizări -
0 comentarii)
Slobozia: Mașină de poliție implicată într-un accident rutier. Un polițist și un deținut, victime ale incidentului!
Joi, 24 aprilie 2025, polițiștii din Slobozia au fost sesizați cu privire la faptul că, la intersecția bulevardelor Matei Basarab și Chimiei din Slobozia, s-a produs un accident rutier. Din investigațiile
...[citește_toată_știrea]
24 Aprilie 2025, 13:30
(14497 vizualizări -
3 comentarii)
Slobozia: Fugărit pe câmp și reținut pentru lipsa permisului de conducere
Un tânăr de 25 de ani din Slobozia a fost reținut pentru 24 de ore fiind acuzat că s-a urcat la volanul unei mașini ale cărei numere de înmatriculare erau false, fără a deține un permis de
...[citește_toată_știrea]
23 Aprilie 2025, 15:00
(11761 vizualizări -
0 comentarii)
Gura Ialomiței: Reținut pentru «distrugere»
Polițiștii au fost sesizați cu privire la faptul că o persoană necunoscută, în timp ce se afla pe raza localității Gura Ialomiței, ar fi distrus ușa de acces a unei societăți comerciale și ar fi
...[citește_toată_știrea]
23 Aprilie 2025, 14:50
(7678 vizualizări -
0 comentarii)
AJFP Ialomița: Procedura de acordare a bonificației de 3%
Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița informează contribuabilii interesați că a fost aprobată și publicată procedura de acordare a bonificației de 3% din impozitul pe profit anual și
...[citește_toată_știrea]
23 Aprilie 2025, 11:30
(6692 vizualizări -
0 comentarii)
AJFP Ialomița: 8,28 milioane de lei, sume stabilite suplimentar în urma inspecțiilor și a verificărilor efectuate în luna martie 2025
Inspectorii cu atribuțiuni de control din cadrul Administrației Județene a Finanțelor Publice Ialomița au efectuat, în luna martie a.c., 18 inspecții fiscale (8 la contribuabili persoane juridice
...[citește_toată_știrea]
23 Aprilie 2025, 10:30
(21739 vizualizări -
0 comentarii)
APIA: Peste 39,515 milioane de euro, sprijin financiar pentru sectorul creșterii ovinelor/caprinelor
Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) informează că, începând cu data de 17 aprilie 2025, efectuează plata sprijinului financiar de urgență în agricultură pentru
...[citește_toată_știrea]
22 Aprilie 2025, 16:15
(11096 vizualizări -
0 comentarii)
IPJ Ialomița: Amenzi de peste 225 mii de lei, 30 de permise reținute
În această perioadă au fost intensificate acțiunile în zonele aglomerate, în proximitatea lăcașurilor de cult, precum și pe principalele artere rutiere. Astfel, peste 100 de polițiști
...[citește_toată_știrea]
22 Aprilie 2025, 15:45
(10090 vizualizări -
0 comentarii)
AJFP Ialomița: E-mailuri false în numele ANAF
ANAF atenționează contribuabilii cu privire la o nouă campanie de emailuri false (e-mail spoofing) transmise în numele instituției, prin care contribuabilii sunt înștiințați că «au
...[citește_toată_știrea]
22 Aprilie 2025, 08:50
(6520 vizualizări -
0 comentarii)
Patru tineri, reținuți după un scandal la Mihail Kogălniceanu
Polițiștii din Platonești, sub coordonarea procurorului de caz din cadrul Parchetului de pe lângă Judecătoria Fetești, au reținut patru persoane și efectuează cercetări în cadrul unui dosar
...[citește_toată_știrea]
17 Aprilie 2025, 15:25
(13566 vizualizări -
1 comentariu)
APIA eliberează adeverințe pentru beneficiarii măsurilor și intervențiilor gestionate în cadrul Campaniei 2025
Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) informează că, începând cu data de joi, 17 aprilie 2025, eliberează adeverințe pentru beneficiarii unor măsuri și intervenții implementate
...[citește_toată_știrea]
16 Aprilie 2025, 15:25
(8898 vizualizări -
0 comentarii)
Comentariile cititorilor:
(4 Februarie 2010, 00:26)
Ohoho..si ce-i mai doare mai Mihai. Ala cu mustata-n vant, din categoria urbanus incompetentus, se da de ceasul mortii ca cica ar fi persecutat politic. Toata lumea ii spune ca apa e infecta si el o tine sus si tare ca este o actiune politica concentrata asupra lui. Dar ca el nu va renunta si ca va schimba conductele prin care va curge aceeasi apa infecta. Pai bine mai moldoveanule te vaiti tu la tv ca te-ai trezit cu doua sacosi de gunoi in fata portii casutei cu etaj, la care ai trudit 10 ani?...pai chiar asa de prosti ne crezi???...o fi strada lactilromului mai departe de oras dar am vazut si noi cand si cine a carat materialu' pe acolo. Pai daca tot ne umpli de rahat direct pe conducta de apa rece, acum de ce te oftici daca mai confundam si noi groapa de gunoi... ca noi am invatat, din mosi stramosi, ca mustele bazaie numai acolo unde pute...ori in cazul matale, or sti ele ceva...si daca tot veni vorba de conducte, chiar daca ne consideri asa inculti, te rugam respectuos sa ne spui si noua cum le vei schimba?...vei lasa cartiere intregi fara apa cate o luna?...sau ai de gand sa le schimbi metru cu metru?..ca mintea aia creata a matale nu a putut sa conceapa un plan alternativ de alimentare cu apa. Si sa ne mai spui si noua daca nenea ala de la radion o sa asfalteze inainte sau dupa schimbarea conductelor?...momentan ne oprim cu intrebarile aici ca deja ti s-a incins creierasul ala mic si stresat...
(1 Februarie 2010, 20:22)
Mai nea Ion al lui Miai, imi pare rau ca ma confunzi. Dantes Gogu este un nene talentat dar cam vulgar dupa gustul meu. Daca aveam ceva de scris despre domnii din poza scriam la mine pe sait, ca posed si eu un www d-asta electronic. Dar nu am, asa ca prefer sa tac ca sa nu spun prostii sau sa bat campii. Ca-i doare!
(1 Februarie 2010, 09:30)
Domnul V Popa atinge un punct destul de pertinent si logic, parerea mea. E clar ca avem tendinta stramoseasca de a-l "face cu ou si cu otet" pe acest personaj, dar e clar ca nu putem sa ne eliberam decat frustrarea. Unii sunt mai directi, mai aprigi, altii mai ironici si mai voalati dar se stie f clar ca ii uram numai de bine. Totusi, ptr cei interesati si de schimbare ar trebui ca macar uniunea asta impotriva "realizarilor" domnului Ionascu sa se dezvolte ceva mai sus de niste "urari de bine". Astea sunt ca apa in penele gastei ptr dumnealui. Nu poti cere unui om de conditie simpla sa vina cu solutia, el gandeste simplu, s-a saturat si e revoltat, insa acei dintre voi care au posibilitatea si stiinta de a intreprinde macar un dram de actiune spre gasirea unei solutii sau luarea unor masuri, sa o faca. Macar o presiune spre organele competente. Uniunea face forta, iar parerea populatiei conteaza la un moment dat, chiar daca toate inceputurile sunt grele. Eu prefer sa spun ca un lucru e greu sau f greu de realizat insa nu imposibil. Totul tine de organizare si de cineva care sa capteze increderea oamenilor si banuiesc ca exista printre cei din Slobozia macar un om cu minte luminata si cu interes in a-si ajuta semenii.Chiar daca s-au mai intreprins actiuni si se crede ca nu s-a realizat nimic, nu trebuie abandonat. Presiunea continua o sa faca situatia sa miste la un moment dat.
(31 Ianuarie 2010, 22:52)
Sunt perfect de acord cu dl Victor Popa. Ii urez, din suflet, sanatate maxima domnului primar. Nu mi se pare cinstit ca in inchisoare sa traiasca doar cativa ani. Ci cat mai multi. Totodata, il ajut sa-si umple frigiderul, cu de-ale gurii... trebuie sa se obisnuieasca omul si cu greul si cu sapunul si sa o ia asa usor pe "calea ciocolatei". Caci colegii de celula nu-l vor ierta. Toti au copii si se stie ca au o ura launtrica pentru cei care fac rau celor mici. Sper sa prind ziua in care sa vad ca incompetenta alesilor se plateste scump.
(31 Ianuarie 2010, 18:19)
Sint perfect de acord cu dvs. Insa, injurind se mai poate rezolva ceva? Primarul Ionascu, revenind, poate fi tras la raspundere (de cei in drept, desigur) din cel putin doua considerente: pe de o parte, cum am mai spus, a pus caruta-naintea boilor, in sensul ca a forat puturi inainte de a schimba tevile; pe de alta parte, daca stia despre acel raport facut de nemti, privitor la apa din sursa subterana, raport ce indica anumiti parametri nepotabili, e grav. Asadar, daca dvs considerati ca injurind, in loc de a analiza subiectul, constituie o rezolvare, ma vad obligat sa intervin.
(31 Ianuarie 2010, 17:59)
domnule popa,daca eu am folosit un limbaj trivial,ceace a facut gabi ionascu cum poate fi calificat?el si apropiatii lui consilieri?de ce nu a lasat alimentarea cu apa din vechea sursa si cu banii bagati in "noua apa" sa fi facut un bazin acoperit,o baza sportiva...,vine acum si spune ca o sa bage o gramada de bani in cinematograful galax si sala de la casa de cultura...va par niste proiecte viabile?mie nu...cel putin nu acum...ce vedem pe strada?gauri,noroi,mizerie...asta face domnul primar cu care dumneata imi cer sa fiu decent,cred ca nu exita in romania primar mai injurat ca ionascu si asta din cauza mizeriei numita apa potabila...nu-i asa?...
(31 Ianuarie 2010, 17:29)
Dantes Gogu...ai scris sau ai colaborat la editarea "Atlas de mitocanie urbana" ? Daca nu, mare pacat, e in elementul tau. Nu m-am mai amuzat asa de mult. N-oi fi tu Enciu dar iti irosesti talentul pe undeva.:))
(31 Ianuarie 2010, 15:56)
Noi nu suntem platiti sa oferim solutii. Noi muncim sa ne castigam banii si painea. Iar Ionascu e platit de noi sa munceasca oferind solutii. El a tras Slobozia in rahat, el sa o scoata. Ca din comision si-a tras vila de smecher. Ca injura lumea si vb urat la adresa lui mi se pare cea mai mica problema a moldoveanului si singura cale de a ne mai racori. Fix in cuc il doare. Uite cum arata orasul. E vai mama lui. Drumurile sunt ciuruite de la tevile sparte, nici macar zapada nu a fost in stare sa o curete de pe drum, avem gheata cu vagonul pe sosea fiindca apa iese din pamant. Da el bani din buzunar sa repare soselele ? Da pe dracu ! Uite-te drum ce au facut aia spre combinat pe pod !! Pana la vara e varza !! Deja se marunteste. Asta e Ionascu si echipa lui de hoti si papagali!
(31 Ianuarie 2010, 13:54)
Mai toti slobozenii sintem suparati din cauza acestui subiect, al apei asa-zis potabile. Insa, v-am ruga, in limita unei decente, sa nu mai folositi un limbaj trivial la adresa primarului Ionascu. Cu atit mai mult cu cit, va garantam, domnia sa citeste cam tot ceea ce apare pe acest site. Credem totusi ca ar fi mai oportun sa va exprimati in ceea ce priveste gasirea unor solutii. Caci, dupa cum sesizati, de solutii are nevoie urbea acum. Faptele sint, dupa cum le simtim, pe propria piele, consumate...
(31 Ianuarie 2010, 13:01)
1)ptr gabi ionascu-primaru':dom'le primar,eu is nascut-crescut aici,in slobozia,de cand ma stiu am baut apa potabila furnizata de ragcl respectiv urban pana cand matale dom'le primar,ai hotarat impreuna cu sclifositii aia de consilieri,ca e mai bine sa avem apa menajera la ghivete si sa ne cumparam apa sau sa aducem in bidoane din localitatile invecinate,no,parerea mea este ca matale dom'le primar ai ceva interese materiale,o spun elegant dar mai pe sleau zis,cred ca ai luat ceva banuti,altfel nu se explica indarjirea de care ai dat dovada pentru realizarea proiectului,nu-i asa?una peste alta, nici in poponet nu te doare de noi,drept pentru care,iti urez dom'le primar o cat mai rapida deteriorare a sanatatii(eventual cu niste pietris la rinichi),si,o cat mai rapida si fructuasa cercetare din partea dna a veniturilor si realizarilor dumneavoastra... 2)ptr d neacsu....pur si simplu bate campii...si i bate bine...vorbe goale lipsite de sens si finalizare.... 3)ptr d prefect...solutia in primul rand domnule prefect este plecarea lui ionascu de la primarie,deci?demiterea cretinului si organizarea de alegeri locale,si,pana atunci,reloarea alimentarii cu apa potabila din vechea sursa... 4) ptr cilibeanu...omule,meriti sa fii arestat,stii de ce?pentru ca pana acum ai spus ca apa e buna,ca nu e probema ...esti de fapt,alaturi de ionascu un fel de terorist...
(31 Ianuarie 2010, 00:24)
Mai, dantes gogu, se vede de la o posta ca pe cartea ta de identiate la rubrica nume scrie Enciu iar la rubrica prenume scrie mihai.
(29 Ianuarie 2010, 21:19)
Stimati concetateni..va propun un exercitiu de imagine. Haideti sa privim impreuna fotografiile, de la stanga la dreapta. Primul din stanga ne prezinta un om plin de el, imfumurat, vanitos, fatat pentru a fi de-a pururi sef, cu funduletul in iad si cu sufletul in rai. Dupa cum si-a cracanat narile, pare sigur pe el...dar il tradeaza ochii. Acestia arata nesiguranta, instabilitate si teama fata de toti cei din jur. Ochii ne spun ca ar suspecta-o si pe ma'sa daca situatia o cere. Tot trasaturile fetei tradeaza o fire ipocrita, machiavelica, genul de om prost dar tant...vesnic avand ceva de ascuns. Al doilea din stanga, un personaj care a adoptat pozitia ganditorului de la Hamangia, uitand sa-si dea pantalonii jos, inainte de a se apuca de treaba. Om cult, intelectual, viril...tipul de om care coace tot timpul ceva. Fire sociala, in trecut familist convins, il trec sudorile cand vede ca personajul la care tine mult, este prins in corzi. Pozitia adoptata cu mana la falca, mascheaza acadeaua pe care o suge de zor, de cand s-au terminat alegerile, incercand sa-si regleze deficitul de zahar din organism. Al treilea din stanga este reprezentat de o papusa Barbie, care reprezinta deliciul copiilor slobozeni. Rolul lui este de a nu deranja pe nimeni, de a multumi pe toti, de a convinge varza ca animalul numit capra nu-i vrea raul si de a amagi capra dandu-i sa miroasa varza, doar ca sa nu-i uite aroma. Om diplomat, intelectual, cu atat de mult bun simt incat da pe dinafara prefecturii, personajul din poza, este unul nascut extrem de tarziu pentru perioada lui. Si, in sfarsit, in ultima poza este prezent un personaj dragut, aerian, tulburat dar cu ochii limpezi, mintea cristalina, cu o concentratie de fier, in creier, mai mare decat maximul admis, strangand din bucile obrajilor, un nefericit partz cu miros de amoniu...Persoana in cauza prezinta o anomalie genetica, avand in structura ADN, ramasite din stramosii lui: lemurienii, soriceii de camp, bursucul de preerie, sacalul si omida paroasa. Vesnic recunoscator celui caruia ii mananca din palma, neaga ca ar face rau faunei din jur. Persoana instabila, lacrimogena, flatulenta, se bucura ca o maimutica cand isi primeste banana si este mangaiat pe fundulet.