Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

ULTIMA ORĂ

Filtre ale Poliției Rutiere

Polițiștii rutieri au acționat în ultimele 24 de ore pe principalele artere de circulație din județ. Cu ocazia acțiunilor, cei care nu au respectat normele rutiere în vigoare au fost sancționați contravențional, fiind aplicate 120 de sancțiuni contravenționale, cu amenzi în valoare de peste 28000 lei. Astfel, 29 de amenzi au fost pentru depășirea vitezei maxime admise, 8 pentru oprire neregulamentară, 4 pietonilor ce au traversat neregulamentar, 2 pentru depășiri neregulamentare, iar diferența pentru alte abateri.
De asemenea, au fost reținute în vederea suspendării dreptului de a conduce două permise de conducere și retrase cinci certificate de înmatriculare.
Deși polițiștii rutieri au atras atenția în nenumărate rînduri cu privire la efectele alcoolului asupra capacității de conducere, există încă persoane care nesocotesc prevederile legale și conduc autovehicule punînd în pericol atît propria siguranță, cît și a celorlalți participanți la trafic. Edificator în acest sens este exemplul unui cetățean italian, în vîrstă de 58 de ani, pe numele căruia polițiștii feteșteni au întocmit un dosar penal, după ce acesta a fost depistat la volanul unui autoturism, deși se afla în stare de ebrietate. Mașina condusă de acesta a fost oprită pentru control de un echipaj al Biroului Rutier pe strada Călărași din municipiul Fetești. Polițiștii l-au testat cu aparatul Drager, etilotestul indicînd o valoare de 0,46 mg/l alcool pur în aerul expirat, fiind condus la Spitalul Municipiului Fetești în vederea recoltării probelor biologice de sînge. Un alt conducător auto depistat la volanul unui autoturism, deși consumase băuturi alcoolice, este un tînăr, de 26 de ani, din Slobozia. La testarea cu aparatul Drager, a rezultat valoarea de 0,16 mg/l alcool pur în aerul expirat. În timp ce polițiștii rutieri efectuau serviciul de supraveghere și control al traficului rutier pe DN2A, au depistat un autoturism, la volanul căruia se afla tînărul de 26 ani care nu a adaptat viteza de deplasare la condițiile de carosabil umed, împrejurări în care mașina a părăsit partea carosabilă și a ajuns în șanț. Șoferul a fost sancționat contravențional, fiindu-i reținut și permisul de conducere.

14 Februarie 2010, 06:29 (14267 vizualizări - 2 comentarii)

Comentariile cititorilor:


Cineva care stie:
(15 Februarie 2010, 13:59)
In Amara avem smecheri de smecheri in militie. Daca nu sti, se spune orasul Amara, bre. Deci e oras. Si ca in orice oras militia trebuie sa aibe mai multe departamente, cum ar fi rutiera, judiciar, ordine si disciplina, rahaturi d-astea. Aici in schimb avem, somnambuli, trantori, spagari, etc. Si nu e singura militie din judet care este 0 la capitolul cazuri rezolvate. Toate cele din comune sunt varza. De restul mai scrie presa si nu da bine la salariile de merit si promovari. Militia oricum este oglinda lui Chirica. Hai la epurare baieti. Sau daca nu sunteti in stare, mana pe lopeti si lumea va zice ca la PRoTv "jos palaria"
miai:
(14 Februarie 2010, 21:55)
Fraaaatilor, dar in Amara nu ia nimeni nici macar o masura? Se fura ca in codru. Politia din Amara, pe drumul fermei circula tot felul de pungasi si spargatori! Am prieteni carora li s-a spart masina, casa, garajul in AMARA. LUATI MASURI, POLITIA ROMANA!!! (daca nu cumva faceti bara-bara cu hotii). Redactia, va rog faceti o situatie cu reclamatiile de furt de pe raza "orasului" Amara si veti constata cu mare stupoare numarul mare de plangeri de furt comparativ cu numarul de cazuri rezolvate (adica ZERO). NU SE POATE ASA CEVA. Nu se pot face filtre, macar, pe drumul ala nenorocit al fermei????????