ULTIMA ORĂ
Acțiuni de prevenire și combatere a infracționalității
Efective sporite de polițiști din cadrul IPJ Ialomița au participat în acest sfîrșit de săptămînă la mai multe acțiuni organizate pe raza județului, continuînd astfel acțiunile specifice pentru creșterea gradului de siguranță al cetățenilor, pentru prevenirea și combaterea faptelor antisociale și asigurarea unui climat de ordine și siguranță publică.
Astfel, în perioada 26-28 februarie a.c., au fost organizate la nivelul județului mai multe acțiuni. În cadrul acestora au fost verificate peste 600 de persoane, aplicate peste 400 de sancțiuni contravenționale în valoare de 91681 lei, fiind reținute în vederea suspendării 22 permise de conducere, retrase 14 certificat de înmatriculare și constatate 4 infracțiuni.
Cele mai multe sancțiuni contravenționale, respectiv 350, au fost aplicate conducătorilor auto care nu au respectat regulile de circulație, 165 pentru depășirea limitei de viteză pe respectivul sector de drum, în timp ce 6 dintre sancțiuni au fost pentru pietonii care s-au angajat în traversarea părții carosabile prin locuri nepermise.
1 Martie 2010, 16:15 (14072 vizualizări - 0 comentarii)





