Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

ULTIMA ORĂ

25 de ialomițeni, cercetați pentru braconaj piscicol

30 de infracțiuni constatate, 84 de sancțiuni contravenționale aplicate, 65,5 kg de pește și 18 unelte pentru pescuit confiscate, reprezintă succint rezultatele celor 87 de acțiuni și controale desfășurate în perioada 26-29 aprilie. de polițiștii ialomițeni, în baza unui plan de acțiune pentru prevenirea și combaterea braconajului piscicol. Astfel, în perioada de 26-29 aprilie 2010, în baza unui plan comun de acțiune, întocmit la nivelul Inspectoratului General al Poliției Române, s-a impus intensificarea activităților specifice pentru asigurarea respectării legalității în acest sector de activitate, avînd în vedere că în această perioadă a anului cazurile de braconaj piscicol se mențin la un nivel ridicat.
La nivelul județului Ialomița, la această acțiune au participat 121 de polițiști din cadrul Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița, 15 lucrători de la Postul de Poliție Transporturi Navale Fetești și un reprezentant al Agenției Naționale de Pescuit și Acvacultură. În principal, activitățile ilegale în acest domeniu se referă la pescuitul ilegal în perioada de prohibiție, folosirea de unelte interzise, precum și transportul și comercializarea ilegală a peștelui și subproduselor din pește.
Pe durata celor patru zile de acțiune, au fost constatate 30 de infracțiuni pentru săvîrșirea cărora sînt cercetate 25 de persoane, din care 22 au fost prinse în flagrant. Totodată, au fost aplicate 84 de sancțiuni contravenționale, cu amenzi în valoare totală de peste 20 mii de lei și au fost confiscate 4 plase monofilament, 5 prostovoale, 9 voloace și 65,5 kg de pește, în valoare totală de peste 3200 de lei.
Exemplificînd, în zona Brațului Borcea, într-o zonă inundabilă, pe raza de competență a municipiului Fetești, efective din cadrul Formațiunii de Ordine Publică pentru Mediul Rural, în colaborare cu agenții Posturilor de Poliție Vlădeni și Făcăeni au depistat un bărbat de 42 de ani, în timp ce pescuia cu un postovol, nefiind autorizat în acest sens.
Tot pe Brațul Borcea, în zona bacului de trecere în Balta Ialomiței, a fost depistat un bărbat din comuna Bordușani, de 43 de ani, care pescuia cu un halău, fără a fi autorizat.
Agenții Postului de poliție Făcăeni, au depistat cinci bărbați, cu vîrste cuprinse între 20 și 47 de ani, trei din localitate, unul din municipiul Fetești și unul din comuna Bordușani, care pescuiau în apa brațului Borcea cu unelte de pescuit tip halău, nefiind autorizați în acest sens. Totodată, în zona podului rutier de traversare a rîului Ialomița de pe raza comunei Vlădeni, au fost depistați alți doi bărbați, unul din comuna Vlădeni, iar el ce-al doilea din localitatea Gura Ialomiței, care pescuiau cu același tip de unelte, fără a fi autorizați.
În zona Urziceni a fost depistat un bărbat de 52 de ani, din comuna Manasia, în timp ce pescuia cu un voloc pe rîul Ialomița.
De asemenea, pe DN2A, în localitatea Giurgeni, polițiștii din Țăndărei și agenții Postului de Poliție Vlădeni au depistat un localnic de 36 de ani, în timp ce vindea unui participant la trafic cinci kg de pește, din specia caras, cu suma de 50 de lei. Întreaga cantitate de pește a fost confiscată.
În dimineața zilei de marți, 27 aprilie, în jurul orei 05,15, polițiști din Slobozia, în colaborare cu agenții Postului de Poliție Gheorghe Doja, au depistat pe malul din partea nordică a lacului Gheorghe Doja, doi tineri, de 19, respectiv 24 de ani, din comuna Albești, care aveau asupra lor patru setci din rafie, ce conțineau 145 m de setcă tip monofilament, 6,5 kg de pește din specia caras, precum și o cameră auto. Bunurile depistate asupra celor doi au fost confiscate.

29 Aprilie 2010, 13:46 (22887 vizualizări - 2 comentarii)

Comentariile cititorilor:


Ionel:
(29 Aprilie 2010, 20:08)
De la Harsova la Giurgeni sunt zeci de braconieri care te imbie sa cumperi peste...nimeni nu se ia de ei...de ce?...pentru ca fiecare isi ia partea...
iancu zapciu:
(29 Aprilie 2010, 16:03)
Astia-s pleava braconierilor, aia adevarati dau cu setci sau cu curent iar pestele ajunge pe mesele celor mai alese capete din ROMANIA