Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Urban, furnizor de apă menajeră pentru cișmelele slobozene

Mii de metri cubi de apă, pierdute inutil în fiecare lună

Urban, furnizor de apă menajeră pentru cișmelele slobozene

Prin parcuri sau pe bulevarde, Primăria Slobozia a instalat cișmele. În prezent, la cișmele, slobozenilor și nu numai li se livrează apă menajeră, căci la nivelul orașului nu mai putem discuta demult de apă potabilă. În cele ce urmează, vă vom explica însă cît anume cheltuie Primăria Slobozia pentru apa menajeră oferită din belșug la cișmelele stradale, amplasate strategic în parcurile orașului sau la intersecțiile intens circulate.

Cișmele cu apometru
Ca prim aspect de consemnat, toate cișmelele din Slobozia sînt dotate cu apometre. Așadar, consumul este contorizat, lunar, de aceste aparate, Urban SA centralizînd datele. Iar plata pentru apa consumată este, evident, decontată din bugetul Primăriei Slobozia. La nivelul unei zile, sute de oameni ajung să bea de nevoie apa furnizată de Urban în spațiul public. Printre aceștia, copii sau bătrîni. Sau, mai exact, cei care ba nu conștientizează riscul consumării apei potabile, ba nu își permit să cumpere, într-una, apă plată.
Actual, în Slobozia folosibile sînt 9 cișmele. Dintre acestea, cea mai «consumatoare» este cea din fața sediului Poliției Comunitare Slobozia, la cișmeaua din locația în cauză curgînd, lunar și aproximativ, 190 metri cubi de apă menajeră! În ordine descrescătoare, avem cișmeaua de pe bdul Unirii, zona Feroviarul, cu 143 mc și cișmeaua din parcul amplasat în spatele Palatului Administrativ, cu 130 mc. La polul opus se situează cișmeaua de lîngă Bara Comercială, cu 52 mc și cea din zona blocului E14, unde s-au contorizat în perioada 25 aprilie-25 mai doar 28 mc.
Printre cișmelele al cărui consum nu l-am putut afla se numără cele din Orășelul Copiilor, din parcul de la Ialomița, din parcul de la Catedrală și din parcul din zona MB. Acestea sînt legate, pe același apometru, cu instalații de irigat dar și cu fîntînile arteziene din zonă. Tot de la Urban am aflat că patru cișmele au fost debranșate, ca urmare a «neregulilor» la care erau supuse, respectiv 3 în Cartierul Bora și una pe strada Rovine.

O medie de peste 1000 mc consumată lunar
Dacă ar fi să calculăm cam cît consumă cișmelele slobozene, cu tot cu pierderile de rigoare, ne-ar rezulta peste un milion de litri de apă lunar. Probabil, cam 10 piscine de mărime medie, umplute la refuz. Cele nouă cișmele validate consumă, așadar, în jur de 1000 mc într-o singură lună. Înmulțit cu prețul de 2,14 lei/mc, rezultă peste 2100 lei, cheltuiți din bugetul Primăriei Slobozia lunar. Și, dacă vreți, peste 25000 lei cheltuiți anual...

Urban, preocupat de schimbarea țevilor și de perimetrele de protecție ale puțurilor
Consultat, pe această temă, directorul Urban SA, Valentin Cilibeanu, nu consideră ca există un pericol în consumarea apei din cișmele de către populație. Pentru că apa ar fi bună, iar ultimele analize, comandate de Urban, ar certifica că sînt doar anumite depășiri la unii parametri. «Prin urmare, o preocupare mai mare pentru Urban SA este schimbarea țevilor, în 8 puncte din municipiu, unde au existat și vor exista probleme. O altă preocupare a societății este crearea ariilor de protecție în jurul puțurilor forate. De altfel, acesta este și motivul pentru care s-a retras autorizația de funcționare, oferindu-se un termen de 6 luni pentru a se remedia situația» mai spune Cilibeanu. În momentul de față, se lucrează la cinci dintre puțuri, urmînd ca pînă la finele anului să se finalizeze lucrarea. Abia apoi Urban poate solicita DSP Ialomița o nouă autorizație de funcționare.

Prețul apei, în loc să scadă, crește
În ultima ședință de Consiliu Local, Adunarea Generală a Acționarilor Urban a decis că prețul apei va fi modificat, ca urmare a creșterii inflației. Așadar, de la valoarea de 1,77 lei/mc, fără TVA, respectic 2,11 lei/mc, cu TVA, prețul apei va crește la 2,14 lei/mc, valoare care include și TVA...

8 Iunie 2010, 08:42 (21122 vizualizări - 2 comentarii)

Citiți și:
Amonil refuză reeșalonarea datoriilor Urban!
Slobozenii au de dat 9 milioane lei la Urban!
Slobozia: Amonil vrea să preia Urban!

Comentariile cititorilor:


ion:
(9 Iunie 2010, 11:29)
Ionascule, te joci de-a arteziana pe strazile din Slobozia, pe banii nostrii. Sper ca va veni ziua cind va trebui sa dai socoteala.
Gigi:
(8 Iunie 2010, 10:53)
Normal ca trebuie sa creasca pretul apei si asta spunea si primarul acum cateva minute la Radio Campus, ca din cresterea pretului se va acoperia contra valoarea pierderilor din reteua orasului. Pentru ei, apa care curge zile in sir pe strazile Sloboziei nu reprezinta o cheltuiala in plus, deoarece periodic vor creste pretul apei.