Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Preoții lui PS Vincențiu, atacați de sectanții «Rugului Aprins»

Scandal în ograda Domnului

Preoții lui PS Vincențiu, atacați de sectanții «Rugului Aprins»

Joi, 24 iunie, Poliția a fost sesizată despre faptul că un grup de persoane provoacă scandal în incinta bisericii «Sfîntul Gheorghe» (biserica de la ANL-uri) din Slobozia, perturbînd desfășurarea slujbei religioase. La scurt timp, grupul în cauză, format din 14 persoane, 3 bărbați și 11 femei, toate îmbrăcate în haine de culoare neagră, asemănătoare veșmintelor monahale, a fost depistat de un echipaj de poliție într-o stație de maxi-taxi din municipiul Slobozia. Persoanele depistate au fost conduse la sediul Poliției Slobozia pentru o anchetă, urmînd ca în funcție de rezultatul acesteia să se facă încadrarea juridică a faptei. Din primele cercetări rezultă că persoanele reținute fac parte dintr-o grupare sectară numită «Rugul Aprins» care militează pentru revigorarea vieții spirituale în România. Deși este recunoscută ca organizație creștin-ortodoxă, fiind înființată în anul 1990, acțiunile desfășurate de «Rugul aprins» în bisericile românești nu sînt agreate de ierarhii locului.
Prezența membrilor organizației la slujba de azi de la biserica ANL din Slobozia nu ar fi întîmplătoare. Preotul Nicolae Tudose, parohul bisericii, este cunoscut în oraș mai degrabă pentru activitățile lui extra-parohiale decît pentru activitatea sa bisericească...
Membrii grupării «Rugul Aprins» prezenți astăzi biserică au scandat minute în șir lozinci religioase împotriva conduceri bisericii și îndemnuri pentru întoarcerea la «dreapta credință»....

24 Iunie 2010, 11:43 (26107 vizualizări - 8 comentarii)

Citiți și:
Protestanții de la Biserica ANL, cercetați penal

Comentariile cititorilor:


alex:
(14 August 2011, 12:28)
De unde au preotii astia doi de la ANL bani de peugeot 307, si aceeasi culoare? Dacia1410ea suficienta si nu zic 1310, ci 1410. Ce le trebuia masini de mii de euri si se mai dau crstini, ei cae sfideaza saracii. FARISEIILOOR!!! UUUU!!!!
ionut 2:
(8 Mai 2011, 09:07)
ce lume nesimtita voi v-ati plictisit cu binele Dumnezeu va vede si nu e fericit nu mai vb de preoti si de biserica dak niki nu stiti ce implica ea deci lasati preotiii si biserik si vedetiva de treaba ce face preotul e treaba lui nu a voastra deci nu va mai bagati
ionut:
(31 Iulie 2010, 16:28)
nu va mai luati de preoti nu aveti ce face
MD House:
(1 Iulie 2010, 06:46)
Să vă zic ceva . Popa ăsta ,DA,este uns cu toate cremele ,dar când intră-n biserică și ține slujba este ca și alți preoți normali. Are afaceri,cunoaște poliția și îi plac femeile . Dar știm cu toți o chestie ; Nu face ce face popa,fă ce spune el . Să fim serioși din ăștia 4 care ați postat aici ,ce sunteți și ce afaceri aveți .... Cu mine 5 .
Alba:
(25 Iunie 2010, 18:47)
ramii "mut" de dorinta de senzatii si aruncare cu noroi intr -un om investit cu harul lui Dumnezeu,preot ce a avut " nesansa " sa ii tulbure slujba o grupare antiortodoxa ,nascindu-se tot felul de asocieri neavenite . De ce oare nu este cunoscut in oras ca si preot ce singur s -a zbatut si a reusit cu ajutorul "celor saraci" sa ridice 2 biserici in citiva ani,sa amenajeze un parc unde multi copii isi gasesc bucuria si primesc bomboane,ca incearca construirea unei trapeze .....motivul? Aceste lucruri nu prezinta interes si ... Chestia cu capra!!??
marilena:
(25 Iunie 2010, 17:33)
poate cineva sa demonstreze?!argumente...solide?
toma:
(25 Iunie 2010, 13:17)
popa e plin de baani si de proprietati,este implicat in tot felul de afaceri dubioase este unul din cei care au magarit banii, utilajele de la o cunoscuta societate din oras care are masina cumparata pe numele unui avocat ca sa eludeze taxele,bun prieten cu avocata din Tandarei implicata in cele sfinte,sistem piramidal gen caritas de care stie multa lume etc.
marius:
(25 Iunie 2010, 09:14)
Preotul Nicolae Tudose, parohul bisericii, este cunoscut în oraș mai degrabă pentru activitățile lui extra-parohiale decît pentru activitatea sa bisericească... PS Vincentiu....ce zice?!