Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

ULTIMA ORĂ

UPDATE: Polițist din Țăndărei, bătut chiar în sediul Poliției

Bărbații cercetați pentru ultraj, după ce, nemulțumiți că fratele lor urmează să fie sancționat contravențional, au lovit un polițist, au primit mandate de arestare preventivă În cursul zilei de vineri, 3 septembrie a.c., Judecătoria Fetești a dispus față de bărbații de 30, respectiv 26 de ani, cercetați penal sub aspectul săvîrșirii infracțiunii de ultraj, măsura arestării preventive pentru o perioadă de 29 de zile, după ce aceștia au lovit un agent de poliție. Reamintim că fapta s-a petrecut în după-amiaza zilei de luni, 30 august a.c., în jurul orei 16.45, cînd o echipă de poliție rutieră aflată în serviciul de supraveghere și control al traficului rutier în zona centrală a orașului, a oprit pentru verificări un motoscuter condus de un tînăr de 19 ani, însoțit de un altul, ambii fără cască de protecție. Imediat în zonă și-au făcut apariția aproximativ 35-40 de persoane, rude sau cunoscuți ai celor doi, ce se aflau la o terasă în apropiere și care, prin comportament și atitudine, încercau să îi intimideze pe polițiști în adoptarea măsurilor legale. Pentru a evita degenerarea situației, cei doi ocupanți ai mopedului au fost invitați la sediul Poliției din apropiere, aceștia conformîndu-se. După intrarea celor doi în sediu, însoțiți de tatăl conducătorului scuterului, prin surprindere și fără vreun motiv, unul dintre frații tînărului de 19 ani a lovit cu pumnul un polițist. Alți doi polițiști, martori la incident, au procedat la imobilizarea agresorului și, în timp ce îl conduceau în sediul Poliției, au fost împiedicați prin forță de către celelalte persoane să își desfășoare activitatea. Pentru intimidarea și dispersarea grupului de agresori, agentul de poliție rutieră a recurs la executarea somației legale prin executarea unui foc de avertisment în plan vertical cu pistolul din dotare, imediat toți cei implicați părăsind zona în fugă. În aproximativ 45 de minute de la incident, urmare activităților desfășurate, cei doi agresori au fost identificați și conduși la sediul Poliției Orașului Țăndărei pentru cercetări.
În prezent, cei doi făptuitori se află în Centrul de Reținere și Arest Preventiv din cadrul IPJ Ialomița.

4 Septembrie 2010, 16:50 (18506 vizualizări - 7 comentarii)

Citiți și:
Agresorii polițiștilor bătuți la Țăndărei sunt greu de identificat
Țăndărei: Agenți de poliție agresați de romi
EXCLUSIV: Polițist din Țăndărei, bătut de un țigan

Comentariile cititorilor:


Cineva care stie:
(8 Septembrie 2010, 08:46)
Bataia care si-a luat-o militianul este consecinta muncii prestate de militie de-a lungul timpului. Cu voia lor tiganii conduc masini furate, conduc fara permis, stiu cum sa evite legea. Pai la cati bani le dau tiganii acestor militieni ca sa nu ii sanctioneze mi se pare firesc sa vedem gaborii cu masinii de 10 000 euro. Si atunci hai nu va mai vaitati gaborilor corupti si daca aveti legea in mana aplicati-o si nu mai puneti botul la cascaval, si abia atunci vom vedea daca mai are tiganul curaj sa maraie a doua oara. Despre procuratura... cu ajutorul lor scapa ciorile si infractorii de puscarie si pedepse. Niste nenorociti mai mari decat infractorii. Se vor intoarce ciorile si impotriva voastra.
politia:
(7 Septembrie 2010, 18:40)
o realitate crunta pt noi , cei, care lucram in sistem .trebuie sa suportam in fiecare zi aceste mizerii care nu mai pot fi controlate. ne cerem drepturile, dar cui?
POLIȚIA:
(4 Septembrie 2010, 22:34)
AM AJUNS O INSTITUȚIE NEAJUTORATĂ! SUNTEM LIBERI DE CONTRACT DACĂ AVEM NEMULȚUMIRI, DATORIA NOASTRĂ ESTE SĂ ÎNGHIȚIM LA NESFÂRȘIT....MIZERIA SOCIALĂ:(((
MULTUMIT:
(4 Septembrie 2010, 20:11)
felicitari Parchetului si Judecatoriei pentru acest lucru. Se crea un precedent daca nu se lua aceasta masura de arestare. Bravo!!!
Marius:
(4 Septembrie 2010, 19:05)
Din cate am inteles, fapta s-a petrecut luni iar vinovatii au fost arestati tocmai vineri??? E strigator la cer, daca pentru un ultraj la politist, cu tot cu martori, ii trebuiesc 4 zile unui procuror sa dispuna arestarea inseamna ca ori e frate cu infractorii ori nu are chef de munca. Asta e tara in care traim. Ne meritam soarta, ne vor incaleca tiganii in curand...
ANTON-ESCU:
(4 Septembrie 2010, 17:15)
E un bun inceput, mai auzim si lucruri bune despre justitia romana.
Ema:
(4 Septembrie 2010, 17:04)
Locuiesc in acest oras, si, pur si simplu mi-e groaza de ce va fi de acum incolo, ma refer la ... repatrierile" din Franta si nu numai...,, Semnele" deja au aparut, din pacate...