Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

REPORTAJ

Liftierul

Liftierul

Slobozia are 100 de lifturi! Cvasimajoritatea acestora sînt vechi de 30-35 de ani și funcționează din mare mila Domnului, fără reparații, 4 sînt noi, aduse de doi ani, de la spanioli. Iar 9 au fost blocate în urmă cu aproape două săptămîni de către ISCIR, fiind considerate periculoase pentru sănătatea populației... Mai interesantă însă decît istoria lifturilor de bloc din Slobozia se dovedește a fi povestea lui Ion Tronaru, singurul din generația sa care a rămas în Slobozia ca să repare lifturi, omul care luptă la propriu cu proprietarii apartamentelor pentru a-i convinge că o viață de om este mai importantă decît confortul iluzoriu al unei cușete de lift ce amenință în fiecare clipă să se prăbușească...

O viață în slujba liftului
Ion Tronaru face meseria asta din 1978, de pe 10 martie. E singurul din generația veche care a mai rămas. El și liftul de la U17, montat în 1975. Acesta este cel mai vechi lift din Slobozia, a fost renovat de curînd... Din păcate, astfel de cazuri sînt extrem de rare! În general lumea trăiește cu lifturile vechi, «adevărate cocini», pînă cînd ISCIR, Dumnezeul blocurilor din România, îi cere lui nea Ion să le blocheze. Ultimele două cazuri sînt cele de la U39 și U40, închise săptămîna trecută. Decizia, susține Ion Tronaru, nu îi aparține lui, ci celor de la ISCIR: «Ei sînt singurii din România care se pot pronunța în această privință. Îmi dau ordin, opresc. Eu nu pot să mă joc cu viața omului, că azi dau drumul, mîine pică cineva și mă leagă toată viața!». Oamenii însă nu înțeleg asta! La unul dintre blocurile căruia i-a oprit liftul nea Ion a fost la un pas de a fi linșat, la U39, unde mergem să inspectăm împreună cușeta, proprietarii îi aruncă priviri pline de ură și îl apostrofează greu. Ion Tronaru s-a obișniut însă: «Uite așa fac toți! Da’ de plătit, nu plătește nimeni. Numai cînd apar probleme și se oprește, oamenii găsesc bani să-l repare. Dacă nu-l oprești, nu contează!». Liftul de la U19 are podeaua smulsă, butoanele arse cu bricheta, contactorii defecți și troliul prea vechi pentru a mai asigura siguranță în exploatare. În casa liftului, de deasupra ultimului etaj, Ion Tronaru ne arată acoperișul măcinat de apă și contactorii vechi de 30 de ani: «Uite așa e de cînd am eu grijă de el. Dar dacă nu vor să plătească, nu pot să le repar. Și dacă pică apă pe un releu de-asta, o ia liftul razna și se blochează. Și rămîn oamenii în lift!».

Povestiri din cripta ascensorului
Oameni blocați în lift apar destul de des. Ion Tronaru este chemat la intervenții și de trei-patru ori pe zi. Potrivit contractului, Ion Tronaru este obligat să vină la intervenție dacă cineva sesizează că un om a fost blocat într-un lift. Oameni au înțeles asta și fac sesizări false: «E 12 noaptea și găsește cineva liftul blocat. Sună la 112, iar ăia mă caută pe mine. Am, n-am treabă, mă duc acolo! Cînd e vorba de siguranța oamenilor, nu te poți juca! Trebuie să ajungi! Dar sînt lifturi unde nu se mai poate face nimic! Trebuie renovate, închise... Altfel se întîmplă ceva, Doamne ferește!».
În Slobozia, Dumnezeu a ferit cît a putut. De trei ori însă, a întors capul. Ion Tronaru își aduce aminte ușor de accidentele de lift în care au murit oameni. Prima dată s-a întîmplat prin anii ’80, o victimă care a căzut în casa liftului de la etajul 8. «A fost vina unui vecin, a spart geamul, a deschis un lift blocat, a scos două fete și l-a lăsat așa. Imediat după aia a intrat cineva și a căzut de la etajul 8. A venit Procuratura, s-a făcut constatarea, s-a aflat cine a spart... A plătit 7 lei geamul, c-așa era la vremea aia...» spune liftierul. Apoi, imediat după 1989, la bloc 27. Un scurt-circuit provocat de incendierea unor fire a provocat blocarea liftului între etaje. Tînărul aflat în lift, în vîrstă de 18 ani, a încercat să iasă fără să mai aștepte intervenția specializată. A fost prins de lift între etaje și a murit. «Dacă chema repede intervenția, nu murea. Așa, a stat mult presat și s-a sufocat. Păcat de tinerețea lui» își amintește nea Ion. Al treilea caz e tragicomic: «Nea Gheorghiță s-a dus să repare liftul de ziua lui. Musafirii chefuiau în casă și el a ieșit cu patentul să deschidă ușa. Fiind matol, a venit ușa din spate, l-a trîntit și a murit zdrobit. Înainte să cadă el, o vecină din bloc se dusese să cumpere pîine. Cînd s-a întors, a deschis ușa și a căzut și ea după el. N-a murit, că a avut noroc și a căzut pe el. Dar cînd au scos-o, ea a spus: Dom’le acolo mai e ceva! Ori un sac de cartofi, ori un om căzut... Și așa l-a găsit, că altfel rămînea acolo cine știe cît!».

Numărul de telefon care salvează viața
Ion Tronaru pledează pentru siguranța populației și renovarea lifturilor. Lucrează la singura firmă din România care asigură repararea blocurilor, Nico Carosimex. Firma nu face lifturi, că în Romînia nu se mai fabrică: «A luat Țiriac fabrica și face acolo cea mai mare autogară internațională din România!». Firma unde liftierul este angajat recondiționează componentele existente și aduce lifturi noi din Spania, unde există o tradiție în acest sens. Un lift nou, fără ușile exterioare, costă de la 400 de milioane în sus. Oamenii însă le pot plăti în rate: «Firma permite rate pe doi ani. La reparații însă nu! Omu’ trebuie să aibă banii, altfel nu ne apucăm de treabă! Tot din cauza lor! Am avut un caz, zilele trecute, cînd m-a chemat pe mine să conving pe cineva. Nu voia să plătească că a găsit el liftul blocat o dată, cînd venea de la țară cu bagaje. Să fie sănătos! Nu plătesc, nu au lift!». Mai importantă decît reclama, susține Ion Tronaru, e siguranța omului: «De aceea, ce trebuie să știe fiecare e că fiecare lift are numărul de telefon în caz de urgență. În 10-20 de minute, ajung oriunde, nu există să întîrzii mai mult! Așa că vreau ca omul să știe că trebuie să aștepte! Așteaptă, are viață, nu așteaptă, eu nu garantez nimic!».

11 Septembrie 2010, 11:28 (18373 vizualizări - 3 comentarii)

Citiți și:
Liftul nostru cel de toate zilele
Peste două luni rămînem fără lifturi!

Comentariile cititorilor:


Laurentiu:
(2 Noiembrie 2010, 19:06)
Tocmai am vazut la TV ca ISCIR ar fi fost desfintata in August 2010. Daca ISCIR a fost desfintata in August 2010 cum de sunt listuri oprite si seemit facturi in Septembrie 2010? Nu e doar o alta metoda de a lua bani de la locatari?
...:
(13 Septembrie 2010, 17:52)
Cine a impiedicat firma Nico Carosimex ca printre angajatii ei sa aiba un specialist in vanzari care sa stie sa vanda pachetele de lifturi noi, pachetele de modernizari? Sa stie sa le explice oamenilor avantajele pe termen lung, nu numa avantajele imediate (ca practic nu exita nici un avantaj imediat din punct de vedere financiar). Cine a impiedicat firma Nico Carosimex sa discute cu locatarii ca sa mareasca taxa de intretinere a lifturilor cu 10-30ron de apartament si sa stranga banii ca sa faca modernizarea liftului, si ata nu acum cand sunt lifturile oprite, din timp cand lifturile mai mergeau, acu 4-5 ani? Facea un formular care il lasa la asociatie pe care locatarii sa il semneze? Cine nu era de acord, sa fie sanatos, sa stea fara lift.
...:
(13 Septembrie 2010, 16:43)
Mai exista si varianta modernizarii (upgrade) care costa mai putin decat unul nou. Adevarul e ca sunt multi locatari inconstienti sau dezinteresati. Dar, ... la noi, romanii, trebuie sa se produca o catastrofa ca sa ia cineva masuri. Probabil ar trebui sa se implice si autoritatile nitel, asa cum se implica in programul de reabilitare sau "rabla" pentru masini. Si Nico Carosimex nu e singura firma din Romania care repara ascensoarele din blocuri (nu a blocurilor asa cum scrie in articol). Probabil e singura firma din Slobozia. Si firma Nico Carosimex poate sa vina in locul ofertei de reparare cu o oferta de modernizare / inlocuire poate este mai avantajoasa si asta din timp, si se apuca lumea sa stranga bani intr-un cont. Au si partea lor de vina pentru ca i-au invatat prost pe locatari, cu carpeli si improvizatii ca sa functioneze ascensorul in conditii cat de cat de siguranta. Daca nu faceau rabat de la calitate si opreau lifturile cu probleme din proprie initiativa locatarii poate ar fi dat bani. Cum ziceam, asteptam catastrofa ca sa ia si locatarii dezinteresati sau autoritatile masuri pentru modernizarea/inlocuirea lifturilor vechi.

Lasă un comentariu:

Mesaj
(maximum 2000 caractere):
Luni 22 Iun 2026
282 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Fetești: «Descîntate» de farmece și lăsate fără bijuterii!

O femeie din Fetești a sesizat Poliția despre faptul că a fost victima unei infracțiuni de înșelăciune. Victima a fost abordată de o persoană necunoscută care a spus că îi poate descînta pentru alungarea ...[citește_toată_știrea]

2 Iulie 2012, 14:46
(9431 vizualizări - 1 comentariu)


Borănești: Reținuți pentru «cămătărie» și «șantaj»

Polițiștii de investigații criminale au efectuat în baza autorizațiilor de percheziții domiciliare emise de Judecătoria Urziceni, descinderi la locuințele a trei bărbați, cu vîrste cuprinse între 31 și ...[citește_toată_știrea]

2 Iulie 2012, 13:47
(10939 vizualizări - 0 comentarii)


Rîul Ialomița a mai luat o viață. O fetiță de 12 ani din Bucu s-a înecat!

Vineri, 29 iunie a.c., o fetiță de 12 ani din Bucu s-a înecat în apele Ialomiței. Trupul neînsuflețit al copilei a fost scos la suprafață cîteva ore mai tîrziu de cîțiva localnici...
Fetița de 12 ...[citește_toată_știrea]

29 Iunie 2012, 17:12
(10059 vizualizări - 15 comentarii)


Slobozia: Din doi pumni și-a băgat vecinul în spital

Scandal pe strada Trandafirului, în seara zilei de miercuri, 27 iunie a.c. Doi vecini au reaprins un conflict mai vechi și s-au luat la bătaie. Unul dintre ei a ajuns la Spitalul Județean de Urgență Slobozia ...[citește_toată_știrea]

29 Iunie 2012, 11:24
(8471 vizualizări - 0 comentarii)


Căzănești: Trupul tînărului înecat în Ialomița a fost descoperit

În după-amiaza zilei de 25 iunie, un minor de 15 ani din Căzănești, plecat la scăldat, s-a înecat. După o zi întreagă de căutări, trupul neînsuflețit al acestuia a fost descoperit abia miercuri, 27 iunie ...[citește_toată_știrea]

27 Iunie 2012, 17:52
(12062 vizualizări - 1 comentariu)


Dridu: A fost prins un «spărgător de case»

Un minor de 17 ani din Dridu a băgat spaima în întreaga comunitate. El a spart nu mai puțin de șase locuințe. Din fericire, ultima dată a fost prins. În fapt, tînărul a pătruns în locuința unei consătene ...[citește_toată_știrea]

27 Iunie 2012, 17:51
(8436 vizualizări - 0 comentarii)


Movilița: Hoți de cablu prinși de polițiști

Doi tineri, de 16 și 19 ani, sînt cercetați de polițilști după ce au furat peste 300 de metri de cablu telefonic. Aceștia se află în prezent în Centrul de Arest și Reținere al Inspectoratului de Poliție ...[citește_toată_știrea]

27 Iunie 2012, 17:50
(6578 vizualizări - 0 comentarii)


Amara: Oamenii legii au grijă de siguranța turiștilor

Efective de polițiști din cadrul Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița vor acționa în perioada următoare pentru asigurarea unui climat de ordine și liniște în toată stațiunea Amara. Pentru că ...[citește_toată_știrea]

27 Iunie 2012, 17:49
(7202 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri de mică publicitate din Ialomița. Se pot introduce anunțuri on-line!

26 Iunie 2012, 20:05


Maia: Fetiță de 3 ani lăsată nesupravegheată, accidentată de o mașină

Duminică, 24 iunie a.c., în jurul orei 18,00, pe DJ101, în comuna Maia s-a produs un accident de circulație soldat cu rănirea unei fetițe de 3 ani. Din cercetările efectuate de polițiști s-a stabilit că ...[citește_toată_știrea]

26 Iunie 2012, 19:13
(8941 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Maia accident


Jilavele: Prins cu un curcan furat pe bicicletă

Vineri, 22 iunie a.c., în jurul orei 4,30, polițiștii au observat pe raza comunei Jilavele un bărbat care se deplasa pe bicicletă, avînd un comportament suspect. După aproximativ 30 de minute, a fost observat ...[citește_toată_știrea]

26 Iunie 2012, 19:08
(8290 vizualizări - 1 comentariu)

Taguri: Jilavele furt curcan


Poliția Rutieră Ialomița: Amenzi de peste 60000 lei

În acest sfîrșit de săptămînă, 22-24 iunie a.c., polițiștii Serviciului Rutier au continuat acțiunile. Încălcările normelor rutiere au fost sancționate de către polițiștii rutieri, fiind constatate 3 infracțiuni ...[citește_toată_știrea]

26 Iunie 2012, 19:08
(10098 vizualizări - 0 comentarii)


ITM Ialomița: Firmele de construcții, verificate

Campania națională privind verificarea cerințelor minime de securitate pentru utilizarea de catre lucrători a echipamentelor de muncă specifice în construcțiile de clădiri și a lucrărilor speciale de construcții ...[citește_toată_știrea]

26 Iunie 2012, 09:27
(14253 vizualizări - 0 comentarii)


«Ziua Drapelului», sărbătorită la Slobozia

26 iunie, «Ziua Drapelului», va fi marcată cum se cuvine și la Slobozia. Instituția Prefectului-Județul Ialomița, alături de Garnizoana Slobozia și Primăria municipiului Slobozia organizează marți, 26 iunie ...[citește_toată_știrea]

26 Iunie 2012, 09:05
(7526 vizualizări - 0 comentarii)


Grivița: Scandalagii, reținuți pentru 24 de ore

Polițiștii Secției Rurale Grivița au reținut 5 tineri, cu vîrste cuprinse între 21 și 28 ani, domiciliați în comunele Traian și Grivița, aceștia fiind cercetați pentru comiterea infracțiunilor de ultraj ...[citește_toată_știrea]

25 Iunie 2012, 09:32
(11509 vizualizări - 4 comentarii)


Stelnica: Percheziții domiciliare

Polițiștii Secției Rurale Stelnica au efectuat, în baza autorizațiilor de percheziții domiciliare emise de Judecătoria Fetești, descinderi la locuințele a trei tineri de 17 și 18 ani, toți din comuna Făcăeni ...[citește_toată_știrea]

25 Iunie 2012, 09:02
(11231 vizualizări - 0 comentarii)


Balaciu: Copil de 10 ani, înghițit de apele Ialomiței

Tragedie în localitatea ialomițeană Balaciu, în după-amiaza zilei de 22 iunie a.c. Un băiețel de doar 10 ani s-a înecat în apele Ialomiței, chiar sub ochii mamei sale. Copilul și mama sa erau împreună la ...[citește_toată_știrea]

22 Iunie 2012, 18:48
(10778 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Mașinile cu gabarit de peste 7,5 tone, restricție la circulație

Codul Portocaliu închide șoselele din Ialomița pentru automobilele de mare tonaj. Circulația mașinilor al căror gabarit depășește 7,5 tone a fost întreruptă de Compania Națională de Autostrăzi și Drumuri ...[citește_toată_știrea]

22 Iunie 2012, 18:45
(9837 vizualizări - 2 comentarii)


ISU Ialomița: Îmbracă hainele militare!

Inspectoratul pentru Situații de Urgență Ialomița recrutează candidați pentru concursul de admitere-sesiunea 2012 la Școala de Subofițeri de Pompieri și Protecție Civilă «Pavel Zăgănescu» din localitatea ...[citește_toată_știrea]

21 Iunie 2012, 20:10
(10424 vizualizări - 0 comentarii)


Pregătiri pentru Festivalul de la Amara «Trofeul Tinereții 2012»

Autoritățile locale din Amara încep pregătirile pentru cea de-a 45- a ediție a Festivalului «Trofeul Tinereții». În cadrul unei conferințe de presă, reprezentanții Primăriei Amara vor dezbate programul ...[citește_toată_știrea]

21 Iunie 2012, 20:06
(10937 vizualizări - 0 comentarii)


DGFP Ialomița: Inspectorii fiscali, cu ochii pe evazioniști

În luna mai 2012, organele de control din cadrul DGFP Ialomița au stabilit venituri suplimentare la bugetul general consolidat în sumă de peste 2,776 milioane lei, din care aproape 0,594 milioane lei majorări ...[citește_toată_știrea]

21 Iunie 2012, 20:03
(8663 vizualizări - 1 comentariu)


Urziceni: Bătrînă lovită pe trecerea de pietoni

O femeie de 61 ani, din Uziceni, a fost marți, 19 iunie a.c., victima unui accident de circulație. Bătrîna a încercat să traverseze în mod regulamentar. Din cercetările oamenilor legii, bătrîna a fost lovită ...[citește_toată_știrea]

21 Iunie 2012, 20:00
(8478 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Urziceni accident


Ciochina: Rula cu peste 100 km/h în localitate, avînd permisul fals!

Marți, 19 iunie a.c., un tînăr de 24 ani a fost prins de aparatul radar, la Ciochina, conducînd cu peste 100 km/h în localitate. Mai mult, acesta avea asupra sa un permis de conducere fals!
Respectivul ...[citește_toată_știrea]

21 Iunie 2012, 19:56
(11212 vizualizări - 0 comentarii)


Atenție, se oprește apa la Țăndărei!

Pentru executarea unor lucrări de racordare la noul sistem de alimentare cu apă din orașul Țăndărei, SC RAJA SA va întrerupe furnizarea apei potabile sau va sigura alimentarea cu presiuni reduse în perioada ...[citește_toată_știrea]

20 Iunie 2012, 15:23
(13716 vizualizări - 0 comentarii)


Alexeni: Incendiu de la un scurtcircuit

În urma unui scurtcircuit produs la instalația electrică, o locuință din comuna Alexeni a fost cuprinsă de flăcări. Proprietarul, un bărbat de 55 ani, și băiatul acestuia, de 17 ani, au suferit arsuri minore ...[citește_toată_știrea]

20 Iunie 2012, 08:52
(10011 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri de mică publicitate din Ialomița. Se pot introduce anunțuri on-line!

19 Iunie 2012, 18:38


Țăndărei: A alimentat mașina cu carburant și a fugit

Polițiștii din Țăndărei au fost alertați de către angajații unei stații de alimentare cu carburant despre faptul că o persoană și-a alimentat mașina cu combustibil și a plecat din stație fără să plătească ...[citește_toată_știrea]

19 Iunie 2012, 03:48
(9547 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: I-a furat banii din geantă

O femeie de 44 ani din Țăndărei a alertat polițiștii din localitate despre faptul că o persoană necunoscută i-a furat din geantă 100 lei. Ancheta ulterioară a polițiștilot a stabilit că suspectul era nimeni ...[citește_toată_știrea]

19 Iunie 2012, 03:46
(13371 vizualizări - 1 comentariu)

Taguri: Țăndărei furt


Adîncata: Femeie cercetată penal pentru evaziune fiscală

O femeie de 31 ani din Adîncata, administrator al unei societăți comerciale din localitate este cercetată penal de polițiști pentru infracțiuni economice. În fapt, femeia este acuzată că din 2011 și pînă ...[citește_toată_știrea]

19 Iunie 2012, 03:46
(8964 vizualizări - 1 comentariu)


Făcăeni: Patron amendat pentru vînzarea de băuturi fără documente

Potrivit unei informări media, polițiștii Biroului de Investigarea a Fraudelor din Fetești au acționat pe raza comunei Făcăeni pentru prevenirea și combaterea ilegalităților ce se pot comite în domeniul ...[citește_toată_știrea]

19 Iunie 2012, 03:43
(8357 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița! Vasi în Incidente de integritate «cu efect întârziat» în județul Ialomița Dan în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! OK dar.. în «USR are obligația morală să aplice propriile standarde de integritate!» dan în Blocuri pentru tinerii specialiști în Educație și Sănătate, la Fetești Aur în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! cetatean în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Pt Zanfir în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! ZANFIR în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...