Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

ULTIMA ORĂ

Nick Touring transportă «pe lîngă» lege

Miercuri, 15 septembrie, polițiștii din Slobozia și Fetești au organizat o acțiune ce a vizat prevenirea și combaterea indisciplinei conducătorilor auto ce efectuează activități în regim de taximetrie. Acțiunea s-a desfășurat pe Drumurile Naționale 2C și 3B, ocazie cu care au fost verificate și controlate peste 40 de autovehicule, din care 28 executau serviciu în regim de taxi. În cadrul acțiunii au fost aplicate 38 de sancțiuni contravenționale, din care 28 taximetriștilor. De asemenea, au fost retrase 6 certificate de înmatriculare, fiind reținut și un permis de conducere, valoarea totală a amenzilor depășind 10 mii de lei.
Exemplificînd, cu ocazia verificării unui microbuz, polițiștii au constatat că șoferul nu poate face dovada achitării taxei de utilizare a drumurilor naționale, fiind sancționat și pentru lipsa rovinietei. Totodată, șoferului i-a fost reținut certificatul de înmatriculare.
În continuare, a fost oprit pentru control un microbuz de transport persoane, al cărui conducător auto, de 50 de ani, a declarat că nu este angajat cu forme legale la societatea comercială căreia îi aparținea vehiculul, în acest sens, fiind informat Inspectoratul Teritorial de Muncă Ialomița. Un al treilei microbuz verificat era plin cu 38 de călători, deși acesta avea prevăzute 18 locuri. Față de conducătorul auto s-a luat măsura sancționării contravenționale.
Surse apropiate anchetei susțin că verificările polițiștilor au fost efectuate pe traseul Slobozia-Amara, traseu cîștigat de transportatorul Nick Touring. În plus, microbuzele depistate de polițiști nu sînt decît încă o dovadă că transportatorul nu respectă contractul cîștigat la licitație publică, punînd viața oamenilor în pericol.

16 Septembrie 2010, 15:24 (17189 vizualizări - 4 comentarii)

Citiți și:
Zeci de service-uri auto funcționează ilegal pe raza județului Ialomița
Căzănești, orașul unde a dispărut pășunea!

Comentariile cititorilor:


denisa:
(21 Noiembrie 2010, 19:22)
inainte sa castige nick touring amara se circula mai rau , coboram pe la sofer uneori , erau si ei amendati pt aglomeratie,
Gina:
(21 Septembrie 2010, 07:42)
I.T.M. nu vede si nu aude ca la aceasta firma se lucreaza mai mult la negru si ca amaratii de soferi lucreaza de la 5 dimineata la miezul noptii,desi au primit numeroase sesizari. O.P.C. nu se implica, desi si acest oficiu asa zis pt." protectia consumatorului", a fost sesizat ca viata calatorilor este pusa in pericol, pt. ca soferii sunt extrem de obositi, ca desi masinile sunt prevazute cu aer conditionat (asa cum trebuia sa fie pt. castigarea licitatiilor), acestea nu functionau pt. ca PATRONUL nu le da voie (se marea consumul de carburant). Ce pot face soferii? Pot comenta ca masinile nu au roviniete sau asigurari(a doau zi nu mai au loc de munca)? Politia nu cunoaste aceste aspecte? Este bine cunoscut comportamentul agresiv al acestui "domn" Pericli si influenta pe care o are.
vanatorul:
(17 Septembrie 2010, 08:32)
Gresit! Pericle- NICK TOURING, a cotizat la PDL, fiind un apropiat al presedintelui Cazacu si sofer de serviciu al Mariei Petre pe vremuri de sefie si europarlamentari PDL-iste...Licitatia castigata pt Amara si Slobozia interior a fost castigata cu lovele la consilierii PSD, flamanzi si adormiti de aburii moldoveanului de servici!!!
Alex:
(16 Septembrie 2010, 16:45)
Ce mai conteaza, doar a cotizat la PSD. De ce este sanctionat soferul? El nu face altceva decat sa duca la indeplinire niste ordine. Nu respecta ordinele nu castiga nici un leu deci nu are nici un ban pentru a-si intretine familia. Pe acesti patroni cotizanti la diverse partide cine ii trage la raspundere?