Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Remember Ioan Pinter

Remember Ioan Pinter

«...zeii dau cu zarurile și nu ne întreabă dacă vrem să luăm parte la joc. Zeii nu țin seama de planurile și speranțele noastre, undeva în Univers ei joacă zarurile și se poate întîmpla ca tu să fii alesul. Din acel moment, cîștigul și pierderea sunt o chestiune de șansă...»-Paulo Coehlo.

Toamna și-a întins covoru-i multicolor de frunze moarte peste tot. Soarele încearcă cu ultimele puteri să strălucească tot mai tare peste întregul oraș. 2 octombrie 2003. Deodată, liniștea orașului nostru a fost tulburată de un zvon tot mai insistent.
Întreaga urbe răsună de geamătul lung al sirenelor și arama clopotelor de la biserici care transmit în eter incredibila veste. Da, este adevărat!
Pașii neauziți ai gospodarului nostru, dar și ai omului ing. Ioan Pinter au pornit pe strada care urcă spre cer. Vestea a cutremurat întreaga comunitate, în egală măsură membrii familiei, prieteni, cunoscuți.
Șiruri întregi de oameni cu lacrimi în ochi transmit și comentează că orașul nostru s-a îmbrăcat în straie cernite.
Anii au trecut! Iată că s-au împlinit 7 ani de la incredibila dispariție. Se cuvine ca pentru cîteva clipe să readucem în memoria tuturor pe cel care astăzi se află acolo «Sus», pe ing. Ioan Pinter.
Născut pe meleaguri ardelene, la 17 iulie 1942, în orașul Orăștie, a făcut parte dintr-o familie de români modești. Urmează școala generală și Liceul în orașul natal, apoi cursurile Facultății de Electrotehnică Timișoara. După obsolvire este angajat ca inginer șef de secție la IRE Deva, apoi vine la București la IRE și este detașat la IRE Ialomița ca inginer șef. După cîțiva ani este numit director al acestui centru de rețele electrice. În anul 1991 ajunge viceprimar al municipiului Slobozia, iar în 1992 este ales primar pînă la sfîrșitul vieții sale.
În toată perioada activității sale s-a bucurat de aprecierile celor cu care a lucrat, ale celor pe care i-a îndrumat profesional sau al celor cu care a colaborat. Avea reale calități se conducător, dovedind o blîndețe deosebită, era discret, natural dar și un puternic sentiment de solidaritate cu cei aflați în nevoi, era foarte respectuos cu toți oamenii, niciodată nu făcea diferențe între oamenii cu care venea în contact.
Munca și credința constituiau pentru el repere permanente. Simplitatea și modestia erau alte trăsături ale personalității lui, păstrînd în el profunzimea ardeleanului care nutrește un adînc sentiment de responsabilitate pentru tot ceea ce face. Trăind în copilărie într-un oraș în care conviețuiau mai multe naționalități, a învățat să fie tolerant cu cei din jurul lui, a legat adevărate prietenii cu sași, cu maghiari...
Era un bun familist și un mare iubitor de copii. Viața lui modestă, exemplul simplu și tăcut, modul în care a știut de fiecare dată să-și ajute semenii au lăsat în urma lui multe regrete.
Avea în sînge demnitatea, buna cuviință, politețea, calități pe care le primise din familie. Firea lui de ardelean încăpățînat, răbdător și stăruitor l-a ajutat să înfrunte multe din opreliștile apărute în drumul vieții sale. De-a lungul activității sale s-a bucurat de aprecierea oamenilor, primind numeroase distincții:
-omul anului în 1999-Ziarul «Informația Ialomiței» și în 2003 Antena 1 Slobozia
-Măturoiul de Aur-1997, «Academia Cațavencu»
-Membru al Clubului primarilor -Callatis 2001
-Who’s in Who România-Ediția princeps 2002 (Enciclopedia personalităților societății contemporane, s-a numărat printre cele 4140 personalități nominalizate în volum)
-Membru de onoare al Comitetului Director al Asociației Municipiilor din România (p.m. 2003)
-Cetățean de onoare Slobozia-(p.m.) 2003
Urmînd tradiția străbună, să-l readucem în memoria tuturor celor care l-au cunoscut și iubit, să înălțăm o rugăciune pentru sufletul lui bun rugîndu-ne pentru liniștea și odihnă veșnică.
Cred cu tărie că omul Ioan Pinter va dăinui în mințile tuturor, păstrîndu-i în memorie o amintire deosebită.
Viața este un joc, să-i cunoaștem regulile și, prin dragoste și credință, să învățăm să fim mai buni și mai generoși.

Comemorare
Împovărați de durere și suferința care au săpat răni adînci în sufletele noastre și care ne-au stat alături, comemorăm cu aceeași emoție în suflete 7 ani de la plecarea pe drumul fără întoarcere a iubitului nostru soț, tată și bunic, ing. Ioan Pinter.
Cu smerită pioșenie vom fi cu toții, familie, prieteni, rude, cunoscuți la tristul mormînt, ne vom pleca genunchii și în dangătele clopotului, vom ruga pe cel Atotputernic și pe Preacurata Sa Maică, ca acolo sus unde se află acum să se bucure de lumina cea neapropiată a Duhului Sfînt și să se odihnească în pace.
Somnul să-i fie lin, iar Raiul loc de veșnică odihnă.
Dumnezeu să-l odihnească în pace!

5 Octombrie 2010, 17:08 (24289 vizualizări - 8 comentarii)

Comentariile cititorilor:


marian:
(17 Octombrie 2010, 15:28)
Oare nu s-a gandit nimeni pana acum ca o strada din acest municipiu i-ar putea purta numele? Decat Stanjenei,Londra,Paris(in cinstea francezilor care ne retrimit infractorii acasa),mai nimerit ar fi fost Ioan Pinter,nu? ce au facut CD Gherea sau Domnita Balasa pt noi?
om de rind:
(14 Octombrie 2010, 11:33)
Dumnezeu sa-l odihneasca in pace!Mai rar oanemi ca domnia sa.
ADRIAN:
(12 Octombrie 2010, 12:14)
Anul nasterii este corect:1942
gogu:
(11 Octombrie 2010, 16:51)
dzeu sa-l odihneasca , aplecat un ardelean gospodar ,si avenit moldovean ,of ia imprastiat al de sus ,cand om scapa de ei
UN ALT MURITOR:
(5 Octombrie 2010, 23:54)
Acolo printre ingeri omul Ioan Pinter a gasit locul ce i s-a cuvenit in aceasta vesnicie, a gasit calea spre stele unde si-a facut un palat de lumina in care asteapta iesind din cand in cand la poarta sa vina randuiala celor dragi. Din turnul acestui palat cu ferestre imbracate-n curcubeu, lacrimeaza cand ploua si saruta cu puritatea acestor lacrimi sufletele dragi, ramase sa duca mai departe printre meandrele acestei lumi, orinduieli pamantene.Li se arata in vise coborand pe franghii de raze si le intaraste convingerea ca viata este cea mai efemera clipa. DUMNEZEU SA FIE CU TINE IN VESNICA LUME !
victor:
(5 Octombrie 2010, 22:43)
anul nasterii se pare ca este gresit ,in rest un articol frumos
xxx:
(5 Octombrie 2010, 21:58)
nu cred ca era nascut in 1972, faceti articolul ca lumea.
un muritor:
(5 Octombrie 2010, 17:14)
tot respectul pt cel care a gandit acest articol

Lasă un comentariu:

Mesaj
(maximum 2000 caractere):
Marți 23 Iun 2026
292 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Șoferi băuți și fără permis la volan

Șoferii băuți la volan sau indisciplinați în trafic au fost noaptea trecută ținta polițiștilor din Slobozia și Fetești. În urma unor acțiuni, în trafic au fost depistați doi conducători auto ce șofau deși ...[citește_toată_știrea]

21 Septembrie 2010, 14:34
(14722 vizualizări - 0 comentarii)


Nu a văzut mașina staționată și a intrat direct în ea

Marți, 20 septembrie, în afara localității Bucu s-a produs un accident de circulație,. Incidentul a fost produs pe fondul neatenției de un șofer de 76 ani, din Constanța. Pe scurt, în timp ce bătrînul de ...[citește_toată_știrea]

21 Septembrie 2010, 14:33
(14571 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Bucu accident


Miriștile incendiate, fenomen incontrolabil

În doar două zile, respectiv sîmbătă și duminică, 18 și 19 septembrie, pompierii ialomițeni au fost solicitați să intervină la nu mai puțin de 14 arderi necontrolate. Focul s-a manifestat pe miriști, vegetație ...[citește_toată_știrea]

20 Septembrie 2010, 20:19
(16505 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Găini furate pentru majorat

Duminică, 19 septembrie, la primele ore ale dimineții, un bătrînel din Fetești alerta Poliția prin 112. Bărbatul reclama faptul că în noaptea precedentă fusese «călcat» de hoți. Feteșteanul de 84 ani rămăsese ...[citește_toată_știrea]

20 Septembrie 2010, 17:05
(19250 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești furt găini


Manasia: «Șofer» fără permis, depistat la volan

Deși nu avea permis de conducere, un tînăr de 24 ani din Manasia s-a urcat la volanul unei mașini și a fost prins de polițiști. Plimbarea cu ghinion i-a adus tînărului un dosar penal, actual fiind cercetat ...[citește_toată_știrea]

20 Septembrie 2010, 16:57
(17368 vizualizări - 0 comentarii)


Amenzi aplicate de polițiști

La sfîrșitul săptămînii precedente, sîmbătă, 18 septembrie a.c., polițiștii din Urziceni au desfășurat o acțiune preventivă al cărei scop principal l-a constituit activitățile comerciale ilegale, organizate ...[citește_toată_știrea]

20 Septembrie 2010, 16:55
(16623 vizualizări - 0 comentarii)


A fugit de acasă

Un adolescent de 14 ani din comuna Roșiori a fugit de acasă. Dispariția copilului a fost anunțată, joi, 16 septembrie prin 112, de către mama sa, o femeie de 32 de ani, din București. Adolescentul, Păun ...[citește_toată_știrea]

17 Septembrie 2010, 21:20
(19171 vizualizări - 0 comentarii)


Ucigaș încarcerat

Joi, 16 septembrie, polițiștii Biroului de Investigații Criminale Slobozia au reținut un bărbat în vîrstă de 36 de ani, din localitate. Pe numele bărbatului, la data de 14 septembrie, Tribunalul Ialomița ...[citește_toată_știrea]

17 Septembrie 2010, 21:19
(17119 vizualizări - 0 comentarii)


Accident rutier cu două victime

Două persoane au fost rănite, joi, 16 septembrie, într-un accident rutier produs în apropierea localității Țăndărei. Incidentul s-a produs în timp ce un un bărbat, de 37 de ani, din localitatea Săveni, ...[citește_toată_știrea]

17 Septembrie 2010, 21:18
(14995 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Șoferii indisciplinați în trafic, amendați

Joi, 16 septembrie, polițiștii din Urziceni au organizat o acțiune preventivă al cărei scop principal l-a constituit disciplinizarea traficului rutier dar și pentru prevenirea pirateriei în domeniul transportului ...[citește_toată_știrea]

17 Septembrie 2010, 21:17
(18892 vizualizări - 0 comentarii)


Codul Fiscal, modificat

Direcția Generală a Finanțelor Publice Ialomița informează contribuabilii că, începînd cu data de 10 septembrie 2010, data intrării în vigoare a Ordonanței de Urgență a Guvernului nr. 82/2010 asupra veniturilor ...[citește_toată_știrea]

17 Septembrie 2010, 21:15
(19075 vizualizări - 0 comentarii)


Polițist implicat într-un accident rutier la intrarea în Slobozia

În cursul nopții de joi spre vineri, 17/18 septembrie a.c., pe DN2A, în apropierea municipiului Slobozia, s-a produs un accident rutier, un ofițer din cadrul IPJ Ialomița fiind rănit ușor. Evenimentul a ...[citește_toată_știrea]

17 Septembrie 2010, 09:16
(17058 vizualizări - 0 comentarii)


Nick Touring transportă «pe lîngă» lege

Miercuri, 15 septembrie, polițiștii din Slobozia și Fetești au organizat o acțiune ce a vizat prevenirea și combaterea indisciplinei conducătorilor auto ce efectuează activități în regim de taximetrie. ...[citește_toată_știrea]

16 Septembrie 2010, 18:24
(17569 vizualizări - 4 comentarii)


Munca «la negru», sancționată de ITM

Potrivit unui comunicat de presă, în perioada 6-15 septembrie, Inspectoratul Teritorial de Muncă Ialomița a sancționat contravențional 13 angajatori, din aceștia 3 pentru muncă fără forme legale de angajare ...[citește_toată_știrea]

16 Septembrie 2010, 18:18
(15939 vizualizări - 0 comentarii)


Munteni Buzău: Tînără de 18 ani ucisă de un șofer băut

Miercuri, 15 septembrie, în jurul orei 20,00, Poliția Municipiului Slobozia a fost sesizată despre faptul că pe raza localității Munteni Buzău s-a produs un accident de circulație, soldat cu decesul unei ...[citește_toată_știrea]

16 Septembrie 2010, 18:09
(20310 vizualizări - 9 comentarii)


Angajatorii, invitați la bursa absolvenților

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița va organiza în data de 24 septembrie 2010, ora 9.00, «Bursa locurilor de muncă pentru absolvenți». Acțiunea se va desfășura la Slobozia-sediul ...[citește_toată_știrea]

16 Septembrie 2010, 18:03
(16080 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Polițiștii supraveghează școlile

Miercuri, 15 septembrie, în intervalul orar 8.00-14.00, polițiștii din Urziceni au desfășurat o acțiune ce a avut drept scop îmbunătățirea climatului de ordine și siguranță publică din zona unităților de ...[citește_toată_știrea]

16 Septembrie 2010, 17:54
(15417 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Arestată după ce a furat portofelul unei bătrîne

Marți, 14 septembrie, polițiștii au reținut pe bază de ordonanță pentru 24 de ore o femeie de 25 de ani, din Urziceni, cercetată pentru furt calificat. Suspecta a fost depistată în dimineața zilei de ...[citește_toată_știrea]

15 Septembrie 2010, 18:09
(12715 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Urziceni furt


Ialomița: 273 de bugetari concediați

Potrivit unei informări a Inspectoratului Teritorial de Muncă Ialomița, în perioada septembrie-octombrie 2010 au fost anunțate intenții de concediere colectivă a unui număr de 273 persoane, dintre cele ...[citește_toată_știrea]

15 Septembrie 2010, 15:10
(17393 vizualizări - 1 comentariu)


Vizarea permiselor de armă

Serviciul Arme, Explozivi și Substanțe Periculoase din cadrul IPJ Ialomița desfășoară în perioada 15 septembrie-15 octombrie a.c., acțiunea de vizare a permiselor de armă și atestatelor de colecționar eliberate ...[citește_toată_știrea]

15 Septembrie 2010, 15:10
(17767 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Șomajul, în scădere cu 0,1%

Potrivit unei statistici a Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița, la sfîrșitul lunii august 2010 în evidențele instituției au fost înregistrare 11146 de persoane, dintre acestea aproximativ ...[citește_toată_știrea]

15 Septembrie 2010, 15:09
(9800 vizualizări - 0 comentarii)


Tînăr din Gura Ialomiței, fără permis la volan prin Țăndărei

Marți, 14 septembrie a.c., în jurul orei 20.45, un echipaj al Poliției Orașului Țăndărei a depistat pe strada Ionel Perlea din oraș, un autoturism la volanul căruia se deplasa un tînăr, de 19 ani, din localitatea ...[citește_toată_știrea]

15 Septembrie 2010, 15:09
(14865 vizualizări - 0 comentarii)


Fiscul ialomițean, locul 13 pe țară la încasări bugetare

«În luna august 2010 Direcția Generală a Finanțelor Publice Ialomița a încasat la bugetul general consolidat suma de 45,69 milioane de lei, în procent de 102,95% față de plan, procentul pe țară fiind de ...[citește_toată_știrea]

15 Septembrie 2010, 15:08
(16317 vizualizări - 1 comentariu)


Secțiunea Sport a fost actualizată!

Cele mai noi știri din sportul ialomițean. ...[citește_toată_știrea]

14 Septembrie 2010, 19:21
(9101 vizualizări - 0 comentarii)


George Stoian recidivează cu «Nobilul Farmacist», o carte cum n-a văzut Slobozia

George Stoian recidivează cu «Nobilul Farmacist», o carte cum n-a văzut Slobozia

După Monografia Sloboziei, o lucrare impresionantă la care a lucrat mai bine de un an, gazetarul și, mai nou, scriitorul George Stoian surprinde cu un roman. Nobilul Farmacist este povestea discretă, vindecătoare ...[citește_toată_știrea]

14 Septembrie 2010, 19:12
(26253 vizualizări - 5 comentarii)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri de mică pulicitate din Ialomița. ...[citește_toată_știrea]

14 Septembrie 2010, 19:09
(7530 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Polițiștii au oprit un autoturism pentru viteză excesivă și au descoperit... un țepar de cerale!

Un bărbat, de 33 de ani, din orașul Strehaia, județul Mehedinți este cercetat penal de polițiștii feteșteni pentru înșelăciune, după ce, cu ocazia unei tranzacții cu cereale, a înșelat un cetățean cu peste ...[citește_toată_știrea]

14 Septembrie 2010, 18:32
(11059 vizualizări - 0 comentarii)


Sălcioara: Fără permis și cu mașina neînmatriculată a lovit un pieton, părăsind locul accidentului

În cursul dimineții de luni, 13 septembrie, Poliția Urziceni a fost sesizată despre faptul că pe raza localității Sălcioara s-a produs un accident de circulație soldat cu rănirea unei persoane. Polițiștii ...[citește_toată_știrea]

14 Septembrie 2010, 18:31
(18465 vizualizări - 2 comentarii)


Gura Ialomiței: Fără permis la volan

Luni, 13 septembrie, polițiștii din Gura Ialomiței au încercat să oprească un autoturism înmatriculat în județul Ialomița. Întrucît șoferul nu a oprit la semnalul agentului de poliție, continuîndu-și deplasarea ...[citește_toată_știrea]

14 Septembrie 2010, 18:30
(16277 vizualizări - 0 comentarii)


Coșereni: Tînăr mort într-un accident rutier

Luni, 13 septembrie, în apropierea localității Coșereni s-a produs un accident de circulație soldat cu decesul unei persoane. Victima, un tînăr de 23 de ani, din municipiul Focșani, județul Vrancea, conducea ...[citește_toată_știrea]

14 Septembrie 2010, 18:28
(16877 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Toma în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! cetatean în Bărbat din Bărbulești, prins în flagrant și reținut pentru «șantaj» Anca în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Vasile în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» vilă complex Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 17 iunie 2026 Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița! Vasi în Incidente de integritate «cu efect întârziat» în județul Ialomița Dan în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! OK dar.. în «USR are obligația morală să aplice propriile standarde de integritate!»

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...