Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Jungla din piața ialomițeană a asigurărilor auto

Jungla din piața ialomițeană a asigurărilor auto

Firme de asigurări care refuză plata daunelor. Dosare purtate prin instanță zeci de luni. Brokeri care refuză încheierea polițelor CASCO la firme insolvabile. Tamponatori de meserie care șantajează șoferii slabi de înger. Și peste toate, Omerta! O lege a tăcerii care se întinde peste o piață potențială de 50 de mii de autovehicule. Cît despre legea asigurărilor, aceasta a fost scrisă și rescrisă tocmai pentru a fi încălcată mai bine!

Studiu de caz: Carpatica-țeapa vieții tale
Cazuistica păgubiților pe piața locală de asigurări auto este demnă de o carte a recordurilor. Însă cea a firmelor care activează în domeniu întrece orice închipuire. De aceea am ales să vă oferim astăzi un succint studiu de caz asupra unei firme care în mai puțin de doi ani a reușit să-și adjudece 30 la sută din piața de RCA din România. Un procent imens, în condițiile în care pe piața românească activează cel puțin o duzină de firme de profil. Numai că în spatele acestei performanțe, filiala ialomițeană a SC Carpatica Asig ascunde refuzul de a onora despăgubirile în cazul a mai bine de jumătate dintre dosare de daune pe polițele CASCO. Cît despre polițele RCA prezentate de către păgubiții tamponați în accidente ușoare, ei sînt morți și îngropați înainte de a trece de ușile firmei...

Sînt asigurat, dar mă tratez
În urmă cu 6 luni, unul dintre asigurații SC Carpatica a dorit să-și repare pe polița CASCO parbrizul crăpat de o piatră. «Timp de o lună nu mi s-a oferit nicio posibilitate legală de a-mi repara geamul. Mi-au oferit însă 3 posibilități pe lîngă lege. Mi-a fost frică!»spune unul dintre păgubiții filialei locale a Carpatica Asig. Este unul dintre sutele de păgubiți care luptă acum în instanță pentru recunoașterea unui drept pentru care a plătit. Și se alătură miilor asemeni lui de pe forumurile de pe internet dedicate acestui flagel: «m-a lovit și pe mine unul. Aveam RCA la Carpatica. Mi-am făcut pe regres CASCO-nici măcar nu m-am chinuit să sun la Carpatica. După cîte am înțeles, toate dosarele se duc la centru la Sibiu și de acolo se gestionează tot. Dacă nu ai CASCO și te-a lovit cu RCA Carpatica poți să-ți faci rugăciunea». «Citiți comunicatul de presă de pe site-ul Carpatica Asig, despre un meeting al fundației Eco Civica. Seamănă cu un criminal plin de sînge, cu cuțitul în mînă, care spune că nu are legătură cu cadavrul de sub el. Am luat cunoștință de comportamentul societății nefericit denumită Carpatica, am văzut cum ești tratat încă de la început, cînd trebuie să aștepți 2 zile într-un vagon, în calitate de victimă a asiguratorului Carpatica, viitoare victimă a infractorilor de la Carpatica. Sînt sigur că miile de plîngeri penale și civile împotriva acestor infractori își vor atinge scopul, constatarea acestei mari escrocherii, a infracțiunilor de abuz de încredere, abuz în serviciu, înșelătorie, iar oamenii pentru a sta liniștiți și a nu fi tîrîți în judecată de către victime, în solidar cu Carpatica Asig, vor încheia polițe RCA la alte societăți» avertizează pe un alt forum un oarecare G. Marinescu. Și exemple pot continua.

Normele interne bat legea asigurărilor
Teoretic, toate aceste abuzuri pot fi sesizate Comisiei de Suraveghere a Asigurărilor, «autoritatea administrativă autonomă de specialitate, cu personalitate juridică, al cărei scop principal este apărarea drepturilor asiguraților și promovarea stabilității activității de asigurare în România». Spunem teoretic, pentru că, după cum explică un fost angajat al filialei locale a Carpatica Asig, dată fiind miza acestei afaceri, practic, interesele păgubiților nu mai există: «Nivelul șpăgii acolo este de zeci de mii de euro lunar. Iar Carpatica cotizează la greu ca să fie lăsată în pace!». Evident, n-a fost așa întotdeauna. În urmă cu aproximativ 2 ani, cînd filiala locală a fost reactivată, daunele CASCO și RCA erau plătite cu celeritate. Așa s-a ajuns, de altfel, ca de la 7000 de lei, valoarea totală a polițelor și un singur angajat, filiala locală să ajungă la 9 angajați și o valoare a polițelor de aproape 175 de mii de lei în 2010. În urmă cu 6 luni însă, firma a intrat în reorganizare, sub mîna de fier a lui Ilie Carabulea, milionarul care deține, printre altele, și firma Atlassib. De-atunci, filiala locală a intrat în declin, iar refuzul de plată a daunelor a devenit normă internă: «Îmi amintesc că am avut un client. Un domn care a avut daună de 1300 de lei pentru o oglindă, pe Casco, pentru care plătise 26800 de lei. Un om care, pentru că și-a reparat mașina la noi în trei ore, a venit și a făcut CASCO imediat. El și încă vreo 14 salariați! Firma a refuzat să plătească dauna, deși cazul era clar. Omul s-a dus în judecată, a cîștigat oglinda plus cheltuielile de judecată... Plus că a plecat cu toți angajații. Și așa s-au pierdut 580 de milioane pentru o daună de 13 milioane!» explică același angajat cum a fost posibil un declin atît de rapid. Așa se face că, din cele aproximativ 200 de dosare de daune CASCO deschise în 2010, filiala locală a ajuns să fie acționată în instanță de peste jumătate dintre asigurați. În cazul daunelor RCA, situația este și mai dramatică: «Practic, nu a existat dosar de tamponare ușoară în ultimul timp care să nu aibă probleme, indiferent de daună. De-asta am și plecat. Nu se mai putea! În ultimul timp, deși legea precizează expres deschiderea dosarului de daună, indiferent de situație, inspectorul constatator avea ordin să refuze acest lucru! Un coșmar! Ajunseseră oamenii să ne amenințe că ne dau foc, că ne dau în judecată pentru abuz în serviciu...».

Carpatica cîștigă pe mîna brokerilor
Cum reușește să supraviețuiască filiala locală în aceste condiții?! Ei bine, nu o face! Cu un plafon de realizări fixat anul acesta la 250 mii de lei, cu angajații în căutarea unui nou loc de muncă și fără inspectori de daune (noile politici ale firmei au comasat dosarele de daună la Sibiu, transformînd, prin încălcarea flagrantă a legii, inspectorii de daune locali în inspectori constatatori!), filiala locală a Carpatica Asig a devenit o fantomă. O fantomă care continuă însă să producă, prin intermediul brokerilor. Pentru că asigurarea RCA de la Carpatica are o calitate unică. Este mai ieftină decît braga! Ori, pe o piață săracă, asemenea celei din Ialomița, principala calitate a unei asigurări RCA -despre care asiguratul știe deja că este inutilizabilă- trebuie să fie prețul. Carpatica Asig știe acest aspect. Și mai știe că externalizarea polițelor către brokerii de pe piața locală îi va asigura, pe lîngă timpul necesar acumulării de venituri, și derogarea de responsabilități directe. De aceea, pentru a-i fideliza, Carpatica Asig oferă comisioane de pînă la 25 la sută din valoarea poliței. Concomitent cu această practică, Carpatica Asig continuă să facă presiuni asupra angajaților. Planul ridicat al încasărilor, scăderea drastică a salariilor prin reducerea comisioanelor de vînzare, renunțarea la filialele locale unde firma nu are sedii proprii sînt numai cîteva dintre măsurile de optimizare a costurilor și creștere a profitului. Adăugați la acest aspect recrutarea permanentă a unor noi angajați, pe posturile lăsate libere de cei care ajung să renunțe din cauza condițiilor dificile de muncă, a stresului și a obligațiilor impuse și aveți imaginea completă a unei firme în care politica oficială este: «Plătim doar cînd vrem noi, nu cînd spune legea!». Pentru că, am omis să precizăm. Deși este specializată în evitarea plății oricărui tip de daună, Carpatica Asig sfîrșește prin a plăti. Nu înainte însă de a ajunge pe rolul instanțelor.

OMERTA guvernează piața locală a asigurărilor
Cazul filalei locale a Carpatica Asig nu este singural. Potrivit brokerilor care activează pe piața locală aceeași situație se înregistrează și în cazul firmelor Astra și Euroins. Dar, despre această stare de fapt, nimeni nu este dispus să discute oficial. Niciunul dintre brokerii care activează pe piața locală, cu sau fără firmă la stradă, nu este dispus să reclame oficial problemele cu care se confruntă pe piața de asigurări. Neoficial însă, toți recunosc că, în măsura în care pot și sînt consultați în această privință, își consiliază clienții să evite polițele CASCO la cele trei firme nominalizate. În privința polițelor RCA, recunosc aceiași brokeri intervievați, nu există nicio reținere. Atît timp cît piața asigurărilor auto obligatorii continuă să fie invadată de ofertele ieftine, asigurații se vor lăsa permanent seduși de către acestea. În plus, susțin brokerii din piață, firmele sînt extrem de atente la eventuale derapaje și sancționează drastic orice lezare a imaginii lor. Așa se face că, în fapt, pe piețele de asigurări singura lege care funcționează este OMERTA. Iar cei care o încalcă sînt eliminați definitiv din sistem. În atare condiții, recomandarea finală este că, indiferent de situație, asigurații interesați de protecția bunurilor pe care le dețin să opteze pentru o asigurare CASCO sub consilierea unui broker de încredere. Pentru că, susțin aceleași surse, și în condițiile în care se evită greșelile menționate mai sus, nimeni nu poate garanta despăgubirea pentru oricare dintre tipurile de daună existente.

24 Ianuarie 2011, 05:46 (15527 vizualizări - 7 comentarii)

Comentariile cititorilor:


nyk:
(15 Mai 2012, 22:31)
ia zi DOMNUL INSPECTOR SPANU MARIAN ,SUCURSALA TEAPA SLOBOZIA.mai aveti targhet la despagubiri?
andrei:
(29 Mai 2011, 00:31)
lasati k eu din kuza lu kp de dubla ala de spanu stau de 9 luni cu masina strikt si dabia pe 17 mai am kstigat procesul si dabia astept sa iau pronuntrea de la tribunal si sa ma duc peste ei sa ii iau la draci si cu reparatia nu o accept mai bn iau io bani si mi-o fac singur asa k dak mai aveti de aface cu krpatica aveti grija in speciala cu firma asta de tepari si de escroci
D4nutz:
(28 Martie 2011, 17:50)
Am un prieten care si-a facut asigurare la Carpatica. Nu e pentru el, e pentru ala care-l loveste. Acum o saptamana i-a imprumutat masina unuia care a facut accident cu ea. N-a fost el de vina dar, culmea, ghiciti unde are asigurare ala?! LA Carpatica!!! =)) Zici ca nu ti se intampla tie... P.S. Nu are Casco pentru ca el nu vede utilitatea asigurarii Casco la cum si cat merge el cu masina.
victor:
(8 Februarie 2011, 11:33)
Am avut CASCO la jegosii astia si cand am avut dauna de 500 milioane lei vechi nu m-au despagubit.Ma judec cu ei.Noi suntem prosti.Dati-i in judecata si, mai mult, faceti-le plangeri penale la Parchet.Sa-i desfiintam pe nenorociti!!!Si terminati cu mentalitatea-"fac asigurare la Cacatica(nu e scris gresit!) pentru ca e cu 300 000 mai ieftina si ca oricum e pentru cel pe care il lovesc!Ce faci bai desteptule cand te loveste unul care a gandit ca tine?!
George Service:
(26 Ianuarie 2011, 21:41)
Mi-a fost si mie lovita masina in parcare de un asigurat EUROINS si mi-am facut-o singur dar am primit banii inapoi abia dupa 8 luni cu foarte mari interventii , vizite stresante la biroul lor si plangeri la C.S.A. Cinste mare autorului ca mai pune cate un articol de acest fel si sa mai vina pe la service-uri si sa intrebe administratorii cate firme de asigurari au dat in judecata ca sa-si recupereze banii sau cati bani au de recuperat (zeci de miliarde).Unele societati de asigurari parca s-au vorbit sa nu plateasca daunele dar Consiliul Concurentei nu-i vede si ii amendeaza tot pe cei care muncesc (service-urile)...
CIUDAT:
(26 Ianuarie 2011, 20:27)
Toamna trecuta, la recomandarea unui prieten ce a lucrat pe daune, m-am depalasat la sediul Carpatica, TAMPONAT FIIND de un asigurat al acestei firme, unde a solicitat deschiderea dosarului si eliberarea unuei autorizatii de introducere a autoturismului in service. Inspectorul de daune fiind in service, directorul sucursalei, ma invitat politocos sa iau loc pe un scaun cerandu-mi sa-i explic ce sa intamplat. Pana aici toate bune si frumoase numai ca dupa ce am primit ceva documente de completat am facut greseala sa-i spun ca sunt prieten cu domnul...fost inspector daune la ...si totul a devenit foarte protocolar - ,, pentru eliberarea autorizatiei de introducere in reparatie a autovehicolului va rog sa veniti miine pentru ca eu sunt in concediu si nu pot sa semnez" si asa mai departe. Tind sa cred ca mai bine la astia de la Carpatica le ceri sa faca munca silnica decat sa semneze ceva. SPERIAT este cuvantul care descrie cel mai bine reactia omului cand i-am cerut sa-si asume resposabilitatea actiunuilor sale. Acum, urmeaza procesul si sper ca macar in ceasul al 12-lea cineva sa ia masuri impotriva acestei firme.
UN OM SUPARAT:
(24 Ianuarie 2011, 12:01)
MI-A FOST LOVITA MASINA DE UN SOFER CE AVEA RCA LA CARPATICA FILIALA SLOBOZIA,A VENIT POLITIA A FACUT CONSTATARE SI A INCHEIAT PROCES VERBAL. SOFERUL CARE APROVOCAT ACCIDENTUL SI-ARECUNOSCUT VINA , AM DUS TOATE ACTELE NECESARE INTOCMIRII DOSARULUI DEDAUNE SI SURPRIZA ... DUPA APROAPE 3 LUNI DE ASTEPTARE,DUPA MULTE TELEFOANE SI VIZITE LASEDIUL CARPATICA ASIG SLOBOZIA ,AM PRIMIT RESPINGERE DE DOSAR PE MOTIV CA "DIN PUNCT DE VEDERE DINAMIC NU ESTE POSIBIL" DECI DIN PAGUBIT AM DEVENIT UN INFRACTOR , AM FI FACUT FACUT FRAUDA. NU LE DORESC CELOR DE LA CARPATICA CA ATUNCI CAND LE E MAI BINE SA DEA UNU CARE SI-A FACUT RCA LA EI SI SA FACA ZOB . SA VADA SI EI CUM ESTE CU FRAUDA . PACAT CA SARACU TEPES NU MAI TRAIESTE CA AVEA MULTE TEPE OCUPATE CU CEI DE LA CARPATICA . NISTE TICALOSI SI SCURSURI ALE SOCIETATII . RUSINE SA VA FIE , VA FACETI NEAMIURILE DE RAS

Lasă un comentariu:

Mesaj
(maximum 2000 caractere):
Luni 17 Aug 2026
343 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Precizare APIA: Depunerea cererii pentru acordarea de subvenții nu este condiționată de apartenența solicitantului la o asociație de crescători de animale

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură precizează că depunerea cererii pentru acordarea Plăților Naționale Directe Complementare, speciile ovine/caprine, nu este condiționată de apartenența ...[citește_toată_știrea]

26 Mai 2010, 13:29
(32827 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri de mică publicitate din Ialomița. ...[citește_toată_știrea]

25 Mai 2010, 19:44
(16804 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Sport a fost actualizată!

Cele mai noi știri din sportul ialomițean. ...[citește_toată_știrea]

25 Mai 2010, 19:42
(15721 vizualizări - 0 comentarii)


Combaterea infracționalității, în atenția prefectului Teculescu

Combaterea infracționalității, în atenția prefectului Teculescu

Marți, 25 mai, prefectul Mădălin Teculescu a participat, la sediul primăriei Urziceni, la ședința cu tema combaterea infracționalității în zona de vest a județului Ialomița. La întîlnirea organizată la ...[citește_toată_știrea]

25 Mai 2010, 17:50
(21499 vizualizări - 1 comentariu)


Slobozia: «Salonul de primăvară 2010»

Miercuri, 26 mai, la Centrul Cultural UNESCO «Ionel Perlea» se deschide «Salonul de primăvară 2010». Expoziția, aflată în organizarea Consiliului Județean Ialomița, a Uniunii Artiștilor Plastici din România ...[citește_toată_știrea]

25 Mai 2010, 17:48
(17388 vizualizări - 0 comentarii)


Explozie de butelie la Sudiți

Un incendiu s-a produs vineri, 21 mai, la locuința unui cetățean din comuna Sudiți, principala cauză de aprindere a flăcărilor constituind-o montarea necorespunzătoare a buteliei de alimentare a aragazului ...[citește_toată_știrea]

25 Mai 2010, 17:45
(30122 vizualizări - 1 comentariu)


Razie în municipiul Slobozia

86 de polițiști din toate structurile operative ale Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița, în colaborare cu efective ale Inspectoratului Județean de Jandarmi Ialomița au organizat vineri, 21 ...[citește_toată_știrea]

22 Mai 2010, 17:12
(34867 vizualizări - 1 comentariu)


Slobozia: Agenții de pază au furat 14 găini

Vineri, 21 mai, polițiștii Serviciului Rutier Ialomița și Biroului de Investigații Criminale Slobozia, aflați într-un filtru rutier instituit pe Șoseaua Amara din Slobozia, au oprit pentru control un autoturism ...[citește_toată_știrea]

22 Mai 2010, 16:31
(27500 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Accident cauzat de un șofer băut

Prin Sistemul Național Unic pentru Apeluri de Urgență 112, Poliția Municipiului Fetești a fost sesizată vineri, 21 mai a.c., în jurul orelor 22.00, despre faptul că pe Strada Călărași din municipiu a avut ...[citește_toată_știrea]

22 Mai 2010, 16:30
(26416 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești accident


Urziceni: Combaterea evaziunii

În cursul zilei de vineri, 21 mai, polițiștii Biroului de Investigare a Fraudelor au acționat pe raza municipiului Urziceni și a comunelor limitrofe pentru combaterea faptelor de natură economico-financiară ...[citește_toată_știrea]

22 Mai 2010, 16:29
(28365 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Pieton, victima unui accident rutier

În după-amiaza zilei de vineri, 21 mai, în jurul orei 16.45, pe Bulevardul Matei Basarab din Slobozia s-a produs un accident rutier, în urma căruia o persoană a suferit vătămări corporale. Victima, o femeie ...[citește_toată_știrea]

22 Mai 2010, 16:27
(18236 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia accident


Suspiciune de fals: Tînăr analfabet cu permis auto eliberat în Marea Britanie

Polițiștii ialomițeni efectuează cercetări pentru a stabili autenticitatea unui permis de conducere prezentat de un tînăr, de 28 de ani, din Țăndărei, cu privire la care există suspiciuni că ar fi fals ...[citește_toată_știrea]

21 Mai 2010, 19:11
(29638 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Acțiune a Poliției

Polițiștii feteșteni au acționat joi, 20 mai, pe linia prevenirii oricăror fapte de natură a tulbura ordinea și liniștea publică. Acțiunea a avut ca principale obiective menținerea climatului de siguranță ...[citește_toată_știrea]

21 Mai 2010, 19:08
(29202 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Lemn confiscat la Oborul Municipal

În după-amiaza zilei de joi, 20 mai, în intervalul orar 14.00-19.00, polițiști din cadrul Biroului de Ordine Publică pentru Mediul Urban Slobozia și Serviciului de Investigare a Fraudelor, în colaborare ...[citește_toată_știrea]

21 Mai 2010, 19:07
(28479 vizualizări - 0 comentarii)


Polițiștii avertizează bancherii

Joi, 20 mai, la sediul Inspectoratului de Poliție Județean s-a desfășurat o întîlnire de lucru între inspectorul șef, Viorel Ștefu, ofițeri din cadrul Serviciului de Ordine Publică și reprezentanții a ...[citește_toată_știrea]

21 Mai 2010, 19:05
(26494 vizualizări - 0 comentarii)


Ciulnița: Prins în flagrant cînd încerca să mituiască un polițist

Ca urmare a unui denunț formulat de un polițist din cadrul Postului de Poliție Ciulnița, ofițerii Direcției Generale Anticorupție-Serviciul Județean Anticorupție Ialomița, în colaborare cu lucrători din ...[citește_toată_știrea]

21 Mai 2010, 13:09
(31164 vizualizări - 0 comentarii)


Anunț

Cafeneaua AXA angajează ospătăriță cu experiență. Telefon 0761389345. ...[citește_toată_știrea]

20 Mai 2010, 21:30
(19269 vizualizări - 0 comentarii)


Exercițiu de alarmare în centrul orașului Slobozia

Exercițiu de alarmare în centrul orașului Slobozia

«Joi, 20 mai, la ora 05,03, în zona Vrancea, la o adîncime de 110 km, a avut loc un cutremur de pămînt cu magnitudinea de 6,5 grade pe scara Richter, în județul Ialomița producînd pagube majore materiale ...[citește_toată_știrea]

20 Mai 2010, 20:00
(29737 vizualizări - 0 comentarii)


Jandarmeria va asigura ordinea la Serbările Municipiului Urziceni

Inspectoratul de Jandarmi Județean Ialomița va asigura cu aproximativ 40 de jandarmi, măsurile de ordine publică cu ocazia Serbărilor Municipiului Urziceni, în perioada 21-23 mai 2010. Jandarmii vor acționa ...[citește_toată_știrea]

20 Mai 2010, 12:10
(30134 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Urziceni jandarm


Implementarea proiectului de management al deșeurilor în zona de vest a Ialomiței

Miercuri, 19 mai a.c., prefectul Mădălin Teculescu a participat la conferința organizată la Căminul cultural din Dridu, tema dezbaterii fiind proiectul «Managementul Integrat al Deșeurilor Menajere în localitățile ...[citește_toată_știrea]

20 Mai 2010, 12:02
(28428 vizualizări - 0 comentarii)


Parchetul, nemulțumit de decizia instanței în cazul Scandalului de la Bora

Printr-un comunicat de presă, Parchetul de pe lîngă Judecătoria Slobozia aduce la cunoștința publicului decizia proprie în ceea ce privește Scandalul de la Bora din 16 mai 2010, reiterînd faptul că a propus ...[citește_toată_știrea]

20 Mai 2010, 11:20
(31155 vizualizări - 0 comentarii)


Proiecte de peste 3,08 miliarde de lei pentru renovarea și dezvoltarea satelor

Agenția de Plăți pentru Dezvoltare Rurală și Pescuit urmează să contracteze, în perioada următoare, 295 de proiecte selectate pentru finanțare prin Măsura 322 «Renovarea, dezvoltarea satelor, îmbunătățirea ...[citește_toată_știrea]

20 Mai 2010, 10:19
(30417 vizualizări - 1 comentariu)

Taguri: APDRP proiecte


Beat la volan, un polițist de la Crimă Organizată a dat peste un scuter

Miercuri seara, 19 mai, în jurul orelor 19.00, un polițist din cadrul IPJ Ialomița a provocat un accident rutier. Incidentul s-a petrecut pe Șoseaua Amara, zona Expur, din primele cercetări vinovat pentru ...[citește_toată_știrea]

19 Mai 2010, 21:16
(26049 vizualizări - 2 comentarii)


Guvernul a amînat plata drepturilor salariale cîștigate în instanță

«Guvernul a adoptat o ordonanță de urgență privind plata unor sume prevăzute în titluri executorii avînd ca obiect acordarea de drepturi salariale personalului din sectorul bugetar, decizie luată ca urmare ...[citește_toată_știrea]

19 Mai 2010, 19:20
(24020 vizualizări - 0 comentarii)


Reorganizarea Corpului de Control al Prefecturii

În sala de ședințe a Prefecturii Ialomița s-a desfășurat o dezbatere, principalul subiect fiind reorganizarea Corpului de Control al Prefectului. La întîlnire au participat reprezentanți ai serviciilor ...[citește_toată_știrea]

19 Mai 2010, 18:18
(24588 vizualizări - 1 comentariu)


Fată de 12 ani, fugită dintr-un centru de plasament din București, găsită la Fetești cerșind

În cursul zilei de marți, 18 mai, polițiștii Biroului de Investigații Criminale Fetești au identificat și reținut o minoră urmărită la nivel național din luna aprilie 2010. Fata, în vîrstă de 12 ani, domiciliată ...[citește_toată_știrea]

19 Mai 2010, 18:16
(29416 vizualizări - 0 comentarii)


Razie la Țăndărei

Peste 40 de polițiști au acționat în sistem integrat pe raza Orașului Țăndărei pentru asigurarea unui climat de ordine și siguranță publică. În cursul zilei de marți, 18 mai a.c., în intervalul orar 15 ...[citește_toată_știrea]

19 Mai 2010, 18:13
(30734 vizualizări - 1 comentariu)

Taguri: Țăndărei razie


Recensămîntul General Agricol, în atenția prefectului Teculescu

Marți, 18 mai, prefectul județului Ialomița, Mădălin Teculescu a participat, la Țăndărei, la ședința organizată pentru instruirea secretarilor și agenților agricoli din cadrul primăriilor arondate zonei ...[citește_toată_știrea]

19 Mai 2010, 16:37
(23465 vizualizări - 0 comentarii)


Cursuri de calificare organizate de AJOFM Ialomița

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița vine în întîmpinarea persoanelor aflate în căutarea unui loc de muncă, oferindu-le posibilitatea de a urma gratuit un curs de formare profesională ...[citește_toată_știrea]

19 Mai 2010, 16:26
(33987 vizualizări - 2 comentarii)


Țăndărei: Hoți de conducte, prinși în flagrant de jandarmi

Țăndărei: Hoți de conducte, prinși în flagrant de jandarmi

Luni 17 mai a.c., în jurul orei 16.30, membrii patrulei de intervenție Țăndărei au fost sesizați despre faptul că, la ieșire din orașul Țăndărei, lîngă un pod de cale ferată, mai multe persoane decopertează ...[citește_toată_știrea]

19 Mai 2010, 11:46
(28183 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Duță Aurel în Mii de dosare, «uitate» la Parchetele locale din Ialomița Anonim în Proiectul-fantomă al Aeroportului de la Alexeni Gogu în Proiectul-fantomă al Aeroportului de la Alexeni Prefectura în Rectificare bugetară și actualizări majore pentru drumurile și podurile din Ialomița casă Cocora în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 12 august 2026 [email protected] în Festivalul Internațional de Folclor «Floare de pe Bărăgan», 15-18 august 2026: Tradițiile lumii, în inima Ialomiței, la cea de a XXVI-a ediție! @ Cristi în Reorganizare eficientă la Poliția Locală Slobozia Cristi în Reorganizare eficientă la Poliția Locală Slobozia Daria în Reorganizare eficientă la Poliția Locală Slobozia Gino V în Reorganizare eficientă la Poliția Locală Slobozia Gino V în Reorganizare eficientă la Poliția Locală Slobozia Mary în Rectificare bugetară și actualizări majore pentru drumurile și podurile din Ialomița Gino V în Reorganizare eficientă la Poliția Locală Slobozia Cetatean în Rectificare bugetară și actualizări majore pentru drumurile și podurile din Ialomița AlexDan în A fost semnat contractul de finanțare de 5 milioane de euro pentru modernizarea Școlii Gimnaziale «George Vâlsan» Amara Iulia în Reorganizare eficientă la Poliția Locală Slobozia Scolar în A fost semnat contractul de finanțare de 5 milioane de euro pentru modernizarea Școlii Gimnaziale «George Vâlsan» Amara Punct de vedere în Reorganizare eficientă la Poliția Locală Slobozia Punct de vedere în Reorganizare eficientă la Poliția Locală Slobozia Marius în Unirea Slobozia sau startul «fals» de sezon

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...