Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Nițescu rămâne fără Ultex

Fabrica de ulei din Țăndărei se pregătește de faliment

Nițescu rămîne fără Ultex

Marți, 5 aprilie, la primele ore ale dimineții, un grup de 60 de angajați ai Ultex Țăndărei s-a înființat în fața Tribunalului Ialomița, în semn de protest față de deciziile judecătorești în procesul privind falimentul fabricii de ulei. Protestatarii au părăsit locația imediat după ce reprezentanții instanței ialomițene au oferit explicații clare cu privire la stadiul anchetei judecătorești...

Apărători în calea dezastrului
La jumătatea anului precedent, conducerea Ultex Țăndărei a decis deschiderea procedurii de insolvență a fabricii... Aflată într-o situație financiară critică, Ultex Țăndărei invoca datorii reale de aproximativ 1000 de miliarde. Mai interesant decît suma vehiculată de principalii creditori rămîneau însă datoriile fabricii către stat. Adică nu mai puțin de 50%! O dată deschisă procedura de insolvență, Ultex Țăndărei era pusă, cel puțin pentru moment, la adăpostul tăvălugului creditorilor. Nu mai plătea datorii către stat, nici dobînzi către băncile creditoare și, pe alocuri, nici salarii... O hotărîre interesantă, al cărei scop singular s-a dovedit acela de a prelungi pentru scurt timp deriva Ultex Țăndărei. Căci termenele datoriilor erau din ce în ce mai aproape, iar pe instalațiile de producție ale Ultex au tot curs dobînzi și penalități mai mari decît posibilitățile financiare ale fabricii...
Doar că anchetele judecătorești aveau să demonstreze aspecte mai puțin legale din punct de vedere al managementului fabricii. Care management a fost controlat integral de patronul Vasile Nițescu. Deși aflată în insolvență din voință proprie, fabrica de la Țăndărei nu s-a putut redresa și nici viitorul la acest capitol nu sună mai optimist. Iar fiindcă deciziile patronului Nițescu și ale Casei de Insolvență aleasă de același administrator s-au dovedit potrivnice fabricii, judecătorii ialomițeni s-au pronunțat pentru schimbarea atît a lui Nițescu, cît și a Casei de Insolvență. Iar aceasta a constituit motivația protestului de marți, 5 aprilie...
«Protestul angajaților Ultex a avut două scopuri: evitarea falimentului fabricii și menținerea în continuate la conducerea fabricii a directorului general Vasile Nițescu. Oamenilor li s-a explicat că devreme ce însuși societatea a declanșat această procedură specială, toată activitatea se desfășoară după această procedură specială prevăzută de legislația insolvenței» a precizat, pentru Independent, purtătorul de cuvînt al Tribunalului, judecătorul Ion Toma. Aspect ce avea să-l nemulțumească profund pe patronul Nițescu, dat fiind faptul că deciziile de conducere nu-i mai aparțineau în totalitate. «Dacă ți-ai recunoscut într-un fel sau altul starea de insolvență, activitatea societății se desfășoară cu anumite restricții, atît cît privește documentele pe care le realizezi, cît și persoanele care urmează să aibă drept de administrare» a continuat judecătorul Toma.
Revenind, recent judecătorul sindic a luat în discuție schimbarea administratorului special, adică a patronului Vasile Nițescu, dar și a Casei de Insolvență, întrucît ar fi adoptat oarece măsuri inadecvate, menite să întîrzie procedura insolvenței...
La acest moment, deși procedura de insolvență a fost deschisă din august 2010, abia s-a depus planul de reorganizare, o etapă specială a procedurii, care plan urmează să fie votat de Adunarea Creditorilor, a celor patru mari categorii de creditori: statul, creditorii garantați, cei negarantați și salariații. «Procedura trebuia să fie mai scurtă, cu atît mai mult cu cît în fabrică sînt probleme presante legate de cheltuieli, probleme legate de producție, probleme legate de salariați. Problema trecerii la faliment se va ridica la în eventualitatea în care planul de reorganizare nu va fi votat. Situația se va limpezi cam într-o perioadă de o lună...» adaugă judecătorul Toma.
La acest moment, salariații protestează din cauza pericolului închiderii definitive a fabricii și a pierderii locurilor de muncă. Aceiași salariați amenință cu proteste generale în eventualitatea în care se va decide schimbarea patronului Nițescu, de altfel «inițiatorul moral» al protestului din fața Tribunalului Ialomița.

Istoria unui faliment inevitabil. În urmă cu aproximativ un an, Independent demara seria dezvăluirilor legate de datoriile colosale ale fabricii de ulei din Țăndărei. Patronul Nițescu a contestat demersul Independent, acuzîndu-ne public pentru denigrarea societății... Ultex a devenit de ani buni gazda afacerilor de succes ale investitorului Nițescu, încă de la preluarea acțiunilor fabricii de la Topway, consemnam în martie 2010. Tot la acel moment avansam în premieră cifra de 1000 miliarde lei, creanțe deținute de fabrica din Țăndărei. Aduceam în atenție, în urmă cu un an de zile, afacerile păguboase pentru Ultex Țăndărei... Așadar, declinul fabricii, unul anunțat în urmă cu un an, era inevitabil. Iar actual acesta devine și mai stringent din cauza datoriilor ce, cu toate eforturile, nu pot fi achitate integral. Viitorul Ultex înseamnă faliment și lichidare, iar șansa salariaților este apariția unui investitor. În absența unor lichidități clare în această direcție, untdelemnul de la Țăndărei este în pericol de dispariție.

Vasile Nițescu, patronul Ultex: «Am pierdut 15 milioane de euro». «Nu s-a cerut eliminarea mea, se cere eliminarea Casei de Insolvență „Transilvania“. Înainte de a solicita, pe 8 august 2010, intrarea în reorganizare, am avut discuții cu băncile, BCR, BRD și Raiffeisen, cu care am foarte bune relații. De asemenea, am discutat și cu Direcția Mari Contribuabili și am fost sfătuit să intru în reorganizare. Înainte de această etapă, noi ne puteam plăti datoriile, nu însă și dobînzile la Fisc. Penalizările sînt de 33% pe an, așa că numai într-un singur an am ajuns de la 18 la 32 milioane de lei. Și atunci am intrat în reorganizare... De-atunci am colaborat cu „Transilvania“ și, din partea Tribunalului, cu Ion Diculescu, judecătorul sindic. Toate au fost bune un timp, dar de la o vreme, Diculescu s-a dovedit influențat și face și fapte ilegale. O spun eu, dar o spun și creditorii! Eu mă pot retrage oricînd pentru că deja am pierdut 15 milioane de euro!» ne-a declarat Vasile Nițescu.

5 Aprilie 2011, 19:44 (53003 vizualizări - 21 comentarii)

Citiți și:
Țăndărei: Petrecere scăldată în sânge
Revolte de stradă provocate de clanurile de romi la Slobozia și Țăndărei
Scandal în plină stradă între familiile de romi din Țăndărei
Datoriile Ultex SA Țăndărei au ajuns la 44,3 milioane de lei
Ialomița: Firmele falimentare sărăcesc bugetele locale

Comentariile cititorilor:


njkiI:
(17 Iunie 2013, 22:03)
de ce presteaza pt ROMILEXIM.CINE PATRONEZA. Tote pierderile lor sunt ale S.C.ULTEX. 
salariatii ULTEX:
(4 Iunie 2012, 14:48)
Stim ca noi salariatii Ultex nu v-am ajutat nici pe DVS  nici pe D-l Diculescu  in incercarea de a salva Ultex. Cred ca ne-am trezit in al 12-lea ceas. Fiind singura publicatie Ialomiteana care ati relatat situatia asa cum e, va rugam sa postati aceste versuri in ziarul DVS
Ultex 2012
Ci-oooo sa fie ci-oo sa fie
O sa fi-o  nebunie
Toti vor vrea sa dea din craci
Sa-i apuce mii de draci
Ca i-a pacalit NITESCU
Ca se termina cu ESCU
Ca le-a luat banii la toti
Fir-ar mama lor de hoti
Spune ca le da-napoi
Peste-un an sau peste doi
Se vor plictisi fireste
Vor merge sa dea la peste
Tribunalul ce sa crezi ?
Ii lungeste ce sa vezi ?
Casele de INDOLENTA
Le-aplica INDIFERENTA
Sa votam cu toti-n cor
Sa pastram acest decor
Vrem sa-i sprijinim pe toti
Fie ei pungasi sau hoti
Sa putem rade de ei
C-am ramas saraci si chei
Si n-au ce sa ne mai fure
Si s-au pacalit pe bune
C-au ales ca sa ne fie
Noua lider pe vecie
Sa ne chinuie pe toti
Mai mult, sa ne faca hoti
Indolenti si puturosi
Ca sa para ei zelosi.
Daca chiar putem salva Ultex-ul din gheara rea
Faceti acuma ceva
Ca noi iarasi vom vota
Nimic nu se va schimba.
Vom trai si vom vedea
Ori nu vom merge la vot
Vom face pe dracu copt
ITM-ul doarme-n front
Pute-a mita peste tot
Ne-mbatam cu apa rece
Vantul bate apa trece
Vom manca urzici si ceapa
Mintea sa ne fie-nceata
Boierul daca va vrea
Salariul ca sa ni-l dea
De ce s-au luptat stramosii
De-au murit cu toti ca prostii ?
Am fi fost turci sau ungari
Nemti sau poate americani
Ce-am facut cu raposatu
Ca dadea paine saracu
Neagr-asa cum era ea
Aveam cu toti ce manca
Scoala lege ne era
Militia ne veghea
Spitalul ne vindeca
Dar acuma…TRA LA LA
Monologul continua
Pe-o ureche ne intra
Pe cealalta ne iesia
Asta este tara mea
LA ANU SI LA MULTI ANI !
ion:
(19 Decembrie 2011, 17:24)
va rugam ajutati-ne cu un sfat
ion:
(9 Decembrie 2011, 18:59)
Stimata Redactie,salariatii Ultex va roaga sa-i iertati pentru ca nu v-au sprijinit in incercarea DVS de a ilustra situatia Ultex,cere iertare D-LUI judecator DICULESCU pentru faptul ca ,noi ,salariatii Ultex am semnat hirtii care l-au ajutat pe Nitescu sa mentina sclavia in Ultex.Ca justificare a gestului nostru este teama concedierii.Va scriu acest mesaj ca sa va rog sa ne spune-ti unde am putea face sesizari cu privire la abuzurile la care suntem supusi: -obligati sa lucram peste norma de ore din luna fara sa ni se plateasca orele suplimentare; -nu ni se platesc salariile; -salariul lunii noiembrie dat fiind faptul ca data de 11 decembrie reprezenta data in care se facea plata lichidarii lunii noiembrie pana astazi nu s-a platit nimic din munca prestata pe luna noembrie -lipsa pieselor de schimb fiind pusi astfel sa executam lucrari de succes fara a avea piesele necesare. Am formulat o sinteza a evolutiei Ultex si a modului in care presedintele acesteia s-a comportat cu proprii salariati si cu partenerii sai de afaceri, chiar inainte de procesul prin care se dezbatea soarta societatii. In urma acestei sesizari spre satisfactia noastra ni s-au platit salariile restante din luna iulie 2010 dar am ramas in continuare sub administrarea acestui domn. Va rugam sa ne ajutati cu informatii .Deoarece domnul Nitescu a castigat procesul privind planul de reorganizare care a avut loc la Curtea de Apel Ploiesti iar Casa de Insolventa Transilvania din relatarile domnului Nitescu a rezultat ca ar fi in bune relatii cu patronul acestei Case de Insolventa, prin urmare, in lipsa fondurilor pentru consultarea unui avocat care ne`ar putea indruma, apelam la bunavointa dumneavoastra. Printre noi au fost si oameni care au trimis mesaje cu informatii de ultim moment. Pentru ei si pentru toti ceilalti va rog sa ne ajutati.Va multumesc si voi cauta pe site raspunsul dumneavoastra!
Sageata:
(6 Iulie 2011, 00:04)
Citeam si ma minunam : Creditor garantat BRD ? Ha,ha,ha... Nu se uita nimeni in balanta lor contabila ca nu exista aceste stocuri ????!!! Cine semneaza cu tupeu de existenta lor ? Va dati seama si singuri.
Madalin:
(18 Iunie 2011, 22:55)
Tot vei pleca bosorogule, chiar de-ar fi sa fie cu forcepsul. Lipitorile nu pleaca decat daca le lovesti. Ziua in care precum Balan la Expur , tu vei avea INTERZIS in ULTEX se apropie. Este chiar foarte aproape...
xxx:
(14 Iunie 2011, 19:09)
SUNT CONVINS CA NITESCU A MITUIT SI PE SFINTA CU COASA(MOARTEA)A MUTAT DOSARUL LA BUZAU ADICA UNDE A AVUT LOC ACEA NUNTA FASTUOASA LA CARE VANGHELIE VINE CU ELICOPTERUL.DOVADA CA-I MERGE BINE ESTE FAPTUL CA NU A DAT SALARIILE NICI PINA ASTAZI 14 06 2011,DAR CE POATE SA FACA SI BIETUL ZIAR INDEPENDENTUL,SI BIETUL DOMN DICULESCU CIND ROMANUL E DE O PROSTIE DE NEDESCRIS?
aaaa:
(18 Mai 2011, 17:53)
FRATILOR, CE NATIE DE TIMPITI POT FI ROMANII?SI VA SPUN DE CE ZIC ASTA.Nitescu ,prin sefii pe care-i besteleste Fbine ,dar pe care-i plateste la fel ,a pus prostimea sa completeze niste cereri prin care sa solicite stramutarea dosarului 3434/1/2011(mentionez ca nu stiu ce contine acest dosar )la buc .Am intrat pe situl inaltei curti de casatie si justitie dar nu spune decit termenul de judecata(7 06 2011)si intrucit nu inteleg termenii de petent ,intimat etc nu stiu cine solicita acest lucru(cunoscindu-l pe Nitescu sunt convins ca e o alta magarie de-a lui)Revin la afirmatia de la inceputul acestui comentariu spunind ca am completat aceste cereri de teama ca vom fi dati afara unul cite unul.Uitindu-ma la ce se intimpla in tara cred ca suntem un popor de tinpiti si ma consolez cu ideia ca nu doar noi cei de la ultex suntem timpiti,ci e o trasatura a noastra a romanilor.Cer scuze daca am jignit pe cinevaa ,dar asta este parerea mea despre poporul nostru
madalin:
(5 Mai 2011, 22:09)
S-a amanat pentru ca a cerut mutarea dosarului la Bucuresti, unde are pile si spera sa scape. Dar sigur nu mai are ce face , pentru ca creditorii sunt contra lui si a casei insolventa...VA CADEA , TREBUIE SA CADA !!!
ion:
(3 Mai 2011, 18:57)
MADALIN,se pare ca mai avem de asteptat pina pe 10 iunie,dar nu prea inteleg bine de ce.DIN cite inteleg eu ptr cumularea cu dosarul nr 3831/98/2010 adica cel cu restantele salariale si celelalte datorii ale SATANEI Rog pe toti sa posteze aici informatii pe care le detin ptr a ne informa unii pe altii si a sarbatorii caderea satanei cand aceasta se va realiza
Madalin:
(28 Aprilie 2011, 20:19)
Sper ca maine sa se termine cu bosorogul . Doamne ajuta , ca Satana-i batran.
nasul:
(12 Aprilie 2011, 11:13)
uitati-va la figura.Cosa Nostra?!
FREON:
(9 Aprilie 2011, 12:38)
Tin să amintesc distinsului jurnalist care are paternitatea acestui articol că în conformitate cu DEX, CREANȚA reprezintă dreptul creditorului de a pretinde de la debitor să dea, să facă sau să nu facă ceva.Pe cale de consecință, dacă dvs. ați avansat în articol în martie 2010 creanțe de 1000 miliarde lei ale ULTEX, înseamnă că fabrica din Țăndărei are de încasat această sumă și nu ar fi motive de insolvență.Cred că ați vrut să vorbiți despre DEBITE de 1000 miliarde lei.Nu aș fi recurs la această postare, dar nu este prima dată când faceți această confuzie și deja mă zgârie pe...DEX.În plus, se pot crea confuzii printre fidelii dvs. cititori.
panait adrian:
(7 Aprilie 2011, 09:30)
pentru XYZ... vă așteptăm la redacție
Oameni ingrati:
(6 Aprilie 2011, 20:01)
SA VA FIE RUSINE , SALARIATI DE DOI LEI !!! NU ERATI VOI CEI CARE FACEATI GREVA ACUM 6 LUNI ! NU TOT VOI ATI SPUS CA NITESCU TREBUIE SA PLECE !!! Iar bunul DUMNEZEU v-a ascultat ruga !!! ;)

Lasă un comentariu:

Mesaj
(maximum 2000 caractere):
28 Iun 2026
285 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră
IPJ Ialomița: Accident rutier, pe DN2A-E60, între două camioane

IPJ Ialomița: Accident rutier, pe DN2A-E60, între două camioane

La data de 24 iunie 2026, în jurul orei 6,00, polițiștii ialomițeni au fost sesizați cu privire la producerea unui accident de circulație în care au fost implicate două camioane, pe DN2A ...[citește_toată_știrea]

24 Iunie 2026, 13:50
(684 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Secțiunea Mica Publicitate
a fost actualizată!
Cele mai noi anunțuri din Ialomița.
Se pot introduce anunțuri on-line!

24 Iunie 2026, 10:15


S-a întâmplat la Ograda: Doi minori, înecați în râul Ialomița!

S-a întâmplat la Ograda: Doi minori, înecați în râul Ialomița!

Pompierii ialomițeni au desfă­șurat încă de duminică, 22 iunie 2026, o amplă acțiune de căutare a doi minori, de 13 și, respectiv 17 ani, înecați în apele râului Ialomița ...[citește_toată_știrea]

24 Iunie 2026, 08:20
(3314 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Traficant de droguri, arestat preventiv

Polițiștii Serviciului de Combatere a Criminalității Organizate Ialomița, împreună cu procurorii Direcției de Investigare a Infracțiunilor de Criminalitate Organizată și Terorism-Biroul Teritorial ...[citește_toată_știrea]

23 Iunie 2026, 18:00
(442 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: 167,21 milioane de lei, încasări la bugetul de stat în mai 2026

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița a contabilizat, în luna mai a anului 2026, venituri nete la bugetul general consolidat al statului în sumă totală de 167,21 milioane ...[citește_toată_știrea]

23 Iunie 2026, 12:10
(247 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Lipsă apă pe mai multe străzi din orașul Țăndărei!

Echipele RAJA Constanța intervin marți, 23 iunie 2026, în intervalul orar 10,00-16,00, pentru remedierea unui branșament avariat de pe strada Venus din orașul Țăndărei. Pe durata desfășurării lucrărilor ...[citește_toată_știrea]

23 Iunie 2026, 10:30
(367 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: 24 Iunie-«Ziua Internațională a Iei», sărbătorită la Sala «Europa»

Miercuri, 24 iunie 2026, de la orele 18,00, la Sala «Europa» din Slobozia, Consiliul Județean Ialomița, prin Centrul Județean pentru Conservarea și Promovarea Culturii Tradiționale Ialomița ...[citește_toată_știrea]

23 Iunie 2026, 09:10
(496 vizualizări - 0 comentarii)


Articole pirotehnice comercializate fără autorizație, depistate de jandarmii ialomițeni

Articole pirotehnice comercializate fără autorizație, depistate de jandarmii ialomițeni

Duminică, 22 iunie a.c., în cadrul misiunilor executate cu ocazia desfășurării evenimentului cultural «Drăgaica» din Căzănești, jandarmii ialomițeni au identificat o persoană care comercializa ...[citește_toată_știrea]

22 Iunie 2026, 13:15
(499 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Avarie la intersecția străzii 1 Decembrie cu Șoseaua București din orașul Țăndărei!

Pentru remedierea unei avarii survenite la nivelul conductei de alimentare cu apă, cu diametrul de 225 mm, de la intersecția străzii 1 Decembrie cu Șoseaua București din orașul Țăndărei, echipele RA ...[citește_toată_știrea]

22 Iunie 2026, 12:40
(418 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Avarie în localitatea Țăndărei!

Pentru executarea lucrărilor de remediere a unei avarii survenite la nivelul conductei de alimentare cu apă, cu diametrul de 350 mm, de pe strada Gării din orașul Țăndărei, echipele RAJA Constanța sistează ...[citește_toată_știrea]

21 Iunie 2026, 09:55
(553 vizualizări - 0 comentarii)


1097 persoane, angajate prin intermediul AJOFM Ialomița în perioada ianuarie-mai 2026

În primele 5 luni ale anului 2026, ca urmare a implementării Programului Național de Ocupare a Forței de Muncă, prin intermediul AJOFM Ialomița au fost încadrate în muncă 1097 persoane, dintre care 414 femei.  ...[citește_toată_știrea]

19 Iunie 2026, 08:25
(496 vizualizări - 0 comentarii)


Nu ratați...

...Secțiunea BÂRFE fiindcă
nici nu știți ce pierdeți! :-)

16 Iunie 2026, 18:10


Slobozia: Expoziția de pictură «TEMPO RUBATO», la Centrul Cultural «Ionel Perlea»

Luni, 15 iunie 2026, la Galeriile «Arcadia» din cadrul Centrului Cultural «Ionel Perlea» va fi vernisată expoziția de pictură «TEMPO RUBATO-natură și proiect», semnată ...[citește_toată_știrea]

11 Iunie 2026, 11:20
(1385 vizualizări - 0 comentarii)


Bărbat din Bărbulești, prins în flagrant și reținut pentru «șantaj»

Un bărbat de 51 de ani, din Bărbulești, a fost prins în flagrant delict de polițiștii de investigații criminale din Urziceni, imediat după ce ar fi primit 1000 de euro, bani pretinși prin amenințări ...[citește_toată_știrea]

11 Iunie 2026, 10:25
(973 vizualizări - 1 comentariu)


Tânăr din Urziceni, reținut de polițiști pentru infracțiuni rutiere

Un tânăr de 28 de ani, din Urziceni, a fost reținut pentru 24 de ore de polițiștii rutieri ialomițeni după ce a fost depistat la volan deși avea permisul de conducere suspendat. Cercetările au ...[citește_toată_știrea]

10 Iunie 2026, 17:20
(1164 vizualizări - 0 comentarii)


Call Center RAJA Constanța

Call Center RAJA Constanța

Interacțiunea cu utilizatorul serviciilor de alimentare cu apă și/sau de canalizare este extrem de importantă pentru RAJA Constanța. De aceea, serviciul Call Center pus la dispoziția acestora vine î ...[citește_toată_știrea]

10 Iunie 2026, 12:50
(627 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Controale și amenzi de peste 132 mii de lei. Peste 1000 kg de produse alimentare, retrase de la comercializare!

În perioada 25 mai5 iunie 2026, Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița a desfășurat 58 de acțiuni de control în unități din domeniul alimentar, având ...[citește_toată_știrea]

10 Iunie 2026, 10:15
(1129 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Lipsă apă în localitatea Căzănești!

Marți, 9 iunie 2026, echipele RAJA Constanța intervin pentru remedierea unui branșament avariat de pe strada Prunului din orașul Căzănești. Astfel, în intervalul orar 09,30-13,00, sunt afectați ...[citește_toată_știrea]

9 Iunie 2026, 10:20
(584 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Se oprește apa în localitățile Dridu-Snagov și Moldoveni!

Miercuri, 10 iunie 2026, în intervalul orar 09,00-16,00, RAJA Constanța va sista furnizarea apei în localitățile Dridu-Snagov și Moldoveni, pentru realizarea operațiunilor ...[citește_toată_știrea]

8 Iunie 2026, 15:05
(1229 vizualizări - 0 comentarii)


«Pe pământ și pe apă: locuitorii Deltei Dunării acum 6500 de ani», expoziție vernisată la Muzeul Județean Ialomița

Muzeul Județean Ialomița invită publicul pasionat de istorie și patrimoniu să participe joi, 11 iunie 2026, începând cu orele 11,00, la vernisajul expoziției «Pe pământ și pe ...[citește_toată_știrea]

8 Iunie 2026, 12:50
(1175 vizualizări - 0 comentarii)


Dosar privind «deținerea ilegală de arme», percheziții la Țăndărei

Dosar privind «deținerea ilegală de arme», percheziții la Țăndărei

Joi, 4 iunie 2026, polițiștii ialomițeni au pus în aplicare 5 mandate de percheziție domiciliară în orașul Țăndărei. Activitățile au fost desfășurate în cadrul unui dosar penal î ...[citește_toată_știrea]

4 Iunie 2026, 15:40
(1618 vizualizări - 0 comentarii)


Soluții digitale de la RAJA Constanța

Soluții digitale de la RAJA Constanța

Pe lângă misiunile principale de a aduce apă de calitate la robinetele tuturor utilizatorilor și de a asigura servicii de canalizare eficiente, o preocupare constantă a societății RAJA Constanța ...[citește_toată_știrea]

4 Iunie 2026, 15:30
(1112 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Reținut pentru consum de alcool la volan și lipsa permisului auto

Polițiștii din Fetești au reținut pentru 24 de ore un bărbat în vârstă de 41 de ani, cercetat pentru săvârșirea infracțiunilor de «conducere a unui vehicul sub influența alcoolului ...[citește_toată_știrea]

4 Iunie 2026, 15:20
(1318 vizualizări - 0 comentarii)


Borănești: Mașină de Poliție, vandalizată. Autorii au fost reținuți!

Miercuri, 3 iunie 2026, polițiștii ialomițeni au reținut, pentru 24 de ore, doi bărbați cercetați pentru săvârșirea infracțiunii de «distrugere». Din cercetările efectuate a reieșit ...[citește_toată_știrea]

4 Iunie 2026, 15:00
(2495 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: 5,72%, rata șomajului la sfârșitul lunii aprilie 2026

La sfârșitul lunii aprilie 2026, în evidențele Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița erau înregistrați 4487 de șomeri (din care 2114 femei), rata șomajului fiind ...[citește_toată_știrea]

4 Iunie 2026, 11:30
(1405 vizualizări - 0 comentarii)


Informare privind plata facturilor RAJA Constanța prin rețeaua PayPoint

RAJA Constanța informează clienții societății că, urmare a noilor condiții comerciale și operaționale implementate la nivel național de către procesatorul de plăți PayPoint, la achitarea facturilor prin ...[citește_toată_știrea]

3 Iunie 2026, 13:20
(1458 vizualizări - 0 comentarii)


Trafic feroviar blocat în zona Fetești din cauza unui accident. O femeie și un copil au fost loviți de tren!

Trafic feroviar blocat în zona Fetești din cauza unui accident. O femeie și un copil au fost loviți de tren!

Luni, 1 iunie 2026, o femeie de aproximativ 70 de ani și un minor de aproximativ 5 ani au fost loviți în plin de trenul InterRegio Constanța-București în timp ce traversau neregulamentar ...[citește_toată_știrea]

1 Iunie 2026, 17:00
(3818 vizualizări - 2 comentarii)


Programul RAJA Constanța de 1 Iunie 2026

Casieriile RAJA Constanța și compartimentele care desfășoară activități de lucru cu publicul vor fi închise luni, 1 Iunie 2026, cu prilejul Zilei Copilului și Rusaliilor. Abonații societății au ...[citește_toată_știrea]

29 Mai 2026, 10:20
(4422 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: «Expoziția Absolvenților 2026»

Slobozia: «Expoziția Absolvenților 2026»

Consiliul Județean Ialomița, Muzeul Național al Agriculturii, Inspectoratul Școlar Județean Ialomița, Uniunea Artiștilor Plastici-Filiala Slobozia/Ialomița și Liceul de Arte «Ionel Perlea» ...[citește_toată_știrea]

28 Mai 2026, 15:55
(2113 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Dealer de cocaină, arestat preventiv

Țăndărei: Dealer de cocaină, arestat preventiv

Polițiștii Serviciului de Combatere a Criminalității Organizate Ialomița, împreună cu procurorii DIICOT-Biroul Teritorial Ialomița, au documentat activitatea infracțională a unei persoane, de ...[citește_toată_știrea]

28 Mai 2026, 15:50
(11538 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Succesor în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Carmen în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Gigel în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! mdrag20 în Irigațiile pe 36000 de hectare în Ialomița, afectate de o decizie a CFR pentru protejarea unui pod feroviar în Brăila Gigi gunoierul în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Corcodel de la DUMITRESTI în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia casă Slobozia Nouă în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 închiriere apartament 3 camere Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 om de rand în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! laurentiu în «Beach Party» săptămânal pe Plaja Zorilor Răduță Aurelian-Constantin în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia @ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final soluția e simplă în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Fa Marileno în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Maria în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Nelu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Vasile în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Ionut în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...