Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Agentul Fulgerică violează limba română

Amendă cu perversiuni gramaticale

Agentul Fulgerică violează limba română

Doamne, mare e grădina Ta! Dar și mai mare este cea a Poliției Locale Slobozia, acolo unde și-a facut cuib și adăpost agentul Fulgerică. Adică un polițist local despre care nimeni n-ar fi auzit o iotă dacă acesta nu s-ar fi vitejit să amendeze șoferul unui autoturism parcat neregulamentar în stația de maxi-taxi de la MB-uri. Așa a rezultat fapta reprobabilă despre care amintim încă din titlu și pe care vi-o vom expune, in extenso, în rîndurile următoare.

Vina recunoscută e pe jumătate iertată
Înainte de a vă prezenta filmul violului sîntem datori cu o precizare absolut necesară. Șoferul autoturismului parcat neregulamentar își recunoaște vina și a plătit amenda fără să clipească. Ba chiar a fost încîntat că, în felul acesta, a putut susține demersurile autorităților de disciplinare a șoferilor care parchează neregulamntar. Și consideră că agentul Fulgerică și-a făcut impecabil datoria de agent! Și ar fi plecat fericit acasă dacă nu ar fi făcut greșeala impardonabilă de a-și arunca ochii asupra raportului întocmit de agent pentru a-și justifica munca depusă în slujba comunității: «Întîi am crezut că nu văd bine! Dar, după ce-am citit raportul de la cap la cap, mi-am spus că nu poate să rămînă așa... Că n-ar fi drept să știu numai eu asta... Așa că am adus-o la ziar... Să vadă și alții de ce-i în stare un polițist local! Că altfel, pretind să fie respectați...» ne-a declarat contravenientul, înainte de a ne lăsa spre degustare raportul despre care v-am pomenit...

Viol cu pixu’ din dotare
Raportul agentului Fulgerică începe apoteotic, ca un jurnal stelar din Star Treck: «Anul 2011, luna 03, ziua 15...». Și dac-ar fi rămas așa, agentul nostru n-ar fi fost decît un fan al filmelor SF. Numai că un rînd mai jos, Fulgerică își execută un placaj la gleznele delicate ale gramaticii limbii române și o trîntește de pămînt scriind «Agentul Fulgeanu Adrian din cadrul Poliția Locală Slobozia vă aduc la cunoștință următoarele...». O să spuneți că incapacitatea de a trece un substantiv la cazul dativ nu-i un capăt de țară. Și vă dăm dreptate! Numai că trei rînduri mai jos, pulsiunile barbare ale agentului Fulgerică ies la iveală. Și profitînd de poziția ingrată în care o adusese pe biata gramatică, îi rupe fusta și chiloții scrijelind un «aceleia-și instituții...» mare cît o zi de prost. Pardon, de post! Apoi, cu gîndul tremurînd de dorințe necurate povestește poticnit și sacadat cum a indentificat autoturismul, cum l-a fotografiat și cum l-a văzut pe șofer «avînd asupra sa un bagaj de mînă (o sacoșă) pe care a introduso în portbagajul autoturismului».
Ajuns în acest punct al expozeului, agentul Fulgerică nu se mai poate stăpîni și se dezlănțuie. Nu mai ține cont de țipetele deznădăjduite ale bietei gramatici și, cu ochii injectați de poftă, o supune unui șir lung de perversiuni inimaginabile care culmineză într-un «solicitîn-dui documentele» aproape sîngeros și care, gîndim noi, l-ar fi făcut pe bietul Timotei Cipariu să-și dorească să moară la Revoluția de la ’48, iar nu să-și irosească tinerețea scriind primul compendiu de gramatică a limbii române.
Agentul Fulgerică n-are însă habar ce-i în sufletul bietei violate și, satisfăcut pînă la sațiu de fapta sa, nu se lasă și mai traumatizează o dată săraca limbă română încheindu-și raportul cu precizarea că șoferul are posibilitatea «de a face mențiunii».
Acum, noi n-avem nicio nevoie de la nimeni! Nici măcar de la Poliția Locală Slobozia, căreia i-a fost aprobată o extindere de organigramă la ultima ședință de Consiliu Local. Dar nu ni se pare cinstit față de amărîta aia de gramatică. Drept pentru care cerem public ca agentul Fulgerică să-și ceară scuze și să promită că nu se va mai repeta! Dar oral, domnu’ Abaza! Că dacă scrie, tare ne e frică de un viol în grup!

3 Iunie 2011, 15:46 (14220 vizualizări - 14 comentarii)

Citiți și:
Miliția Locală «vînează» cetățenii Sloboziei
Un taximetrist acuză Poliția Locală de «fals și uz de fals»
Administrația slobozeană a decis înființarea Poliției Locale

Comentariile cititorilor:


irolf:
(4 Noiembrie 2011, 10:50)
Si ce a-ti dori pentru amaratii de 7 milioane pe care ii primesc sa aiba si studii universitare.Tot cei patiti se vaita de activitatea prestata de politisti mai bine a-ti avea grija ca totul sa se desfasoare regulamentar 'iar unul ca Fulgeanu nu ar mai fi neviot sa va amendeze.
yo:
(23 Iulie 2011, 13:55)
usor e de criticat munca altuia, cand varza din capul tau nu poate concepe ca unii, chiar si pt 7 mil., muncesc. deranjeaza? logic ...dar pe cei ce incalca legea. sunt pitbulli? e super...ma simt pazit de caini buni de lupta. iar tu , xxx, probabil frustat ca mata nu-ti mai da bani de benzina , si daca-ti da trebuie sa platesti amenda care arata cat esti de prost, tine-ti gura caci nici la gura nu te stergi fara sa-l suni pe tac-tu sa-i ceri voie.
victor:
(22 Iunie 2011, 11:18)
Agentul Fulgeanu are liceul facut pe la Dragalina si e atat de prost si de increzut de nu-l intrece nimeni. Asta nu e prima greseala a lui pe mine cand m a amendat a inversat nr. de la masina si bineinteles ca l-am contestat si am castigat, eu nu inteleg ce cauta unul ca el intre alti poilitisti locali, care au studiile adecvate pentru aceasta functie, dar de e tinut in brate de sus
pulitzer:
(6 Iunie 2011, 15:11)
expresia "vi-o vom expune" este corecta, desi este cam de prost gust, miroase a exhibitionism de presa :P
Gigi:
(6 Iunie 2011, 09:52)
@pietonul mirat Îți răspund eu: expresia este perfect valabilă gramatical.
pietonul mirat:
(6 Iunie 2011, 07:43)
sa ne explice autorul articolului daca expresia ,,..pe care vi-o vom expune" ,folosita in partea introductiva, este corecta. Cred ca a participat si el la viol.
czc:
(5 Iunie 2011, 15:57)
@zelea ai dreptate, bizonul se razbuna in ziar pe un politist care si-a facut datoria.
pazvante:
(5 Iunie 2011, 10:30)
@zelea: Tara te (si ne) vrea prost(i), nu-i asa?
zelea:
(5 Iunie 2011, 10:17)
daca ala a scris prost gramatical, tu degeaba te-ai straduit sa nu gresesti in gramatica ; ai scris prost literar si moral. niste exagerari atat de pompoase si lipsite de talent vad numai printre ziaristii de provincie, un piure de paralele desantate , o epatare ridicola de a demonstra un talent scriitoricesc iesit din comun, ala cel putin scris sincer si fara ifose,isi facea meseria in primul rand cu profesionalism - bine ca l-a amendat pe bizonul care parca la lejer.dar tu ti-ai facut meseria aici prost, nu ai talent de scriitor ci doar pretentii. corect? asa e omu, vede doar urdoarea aluilalt. nu stiu cu ce tupeu vii si scrii despre politistul care in primul rand si-a facut treaba ,a amendat o contraventie si nu scrii nimic de marlanul care parca in loc interzis dar care a dat fuguta la ziar "sa se razbune" cu gamatica - o chestie secundara- a agentului.
danut:
(4 Iunie 2011, 19:22)
Pare mi se ca tot Politia Nationala are ceva atributiuni de autorizare a Politiei locale.
pt danut:
(4 Iunie 2011, 16:25)
politia locala nu are nici o legatura cu ministrul de interne.. felicit totusi initiativa de a publica procesul verbal de contraventie..
danut:
(4 Iunie 2011, 14:55)
La ce ministru de interne scolit au ,ce minuni de procese verbale s astepti de la un comunitar..Deci sa fie multi...dar prosti.
felicitari:
(3 Iunie 2011, 22:41)
il felicit pe dl. politist si sper sa se diminueze numarul nesimtitilor care cred ca pot face orice in trafic. inclusiv al cimpanzeilor care parcheaza pe zebre si in intersectii. imi doresc sa vad cat mai multi "pitbuli" pe strazi.
xxx:
(3 Iunie 2011, 18:25)
astia sunt oamenii care au mare putere in ziua de azi. te amendeaza si se dau mari peste tot de parca tu esti cel mai mare infractor iar el este superman. se dau mari cu facultatile lor facute la seral si zici ca sunt zei.stau exact ca pitbullii si te asteapta doar doar faci ceva gresit si pentru 7oo lei amarati salariu vor sa dea cat mai multe amenzi ca sa iasa bine in fata sefilor.

Lasă un comentariu:

Mesaj
(maximum 2000 caractere):
Luni 03 Aug 2026
244 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Angajatorii, neinteresați de Bursa locurilor de muncă pentru absolvenți

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița a organizat vineri, 25 septembrie, Bursa locurilor de muncă pentru absolvenții ialomițeni. Pentru desfășurarea acțiunii, la nivelul județului ...[citește_toată_știrea]

25 Septembrie 2009, 15:46
(17026 vizualizări - 1 comentariu)


Mircea Geoană a confundat Făureiul cu Țăndăreiul

Mircea Geoană a confundat Făureiul cu Țăndăreiul

Mircea Geoană, prezent astăzi la Slobozia la Conferința Județeană Extraordinară a PSD Ialomița, a transformat evenimentul într-o circotecă ieftină, interesul vădit al acestuia pentru apariția în presa ...[citește_toată_știrea]

24 Septembrie 2009, 18:36
(22551 vizualizări - 26 comentarii)


Conferința Județeană a PSD Ialomița

Conferința Județeană a PSD Ialomița

Joi, 24 septembrie 2009, începînd cu orele 15,00, la Casa de Cultură a Sindicatelor din Slobozia se desfășoară Conferința Județeană a PSD Ialomița. Evenimentul, de fapt, se va înscrie în seria de «lansări ...[citește_toată_știrea]

24 Septembrie 2009, 09:44
(17078 vizualizări - 0 comentarii)


A încercat să mituiască un polițist

În urma unui flagrant, ofițerii Direcției Generale Anticorupție au prins în flagrant un cetățean în timp ce încerca să mituiască un agent de poliție cu suma de 300 lei. Flagrantul a fost organizat marți ...[citește_toată_știrea]

24 Septembrie 2009, 09:43
(17716 vizualizări - 2 comentarii)


Accidente auto

Marți, 22 seprembrie, în timp ce un tînăr în vîrstă de 22 ani, din Slobozia, conducea un autoturism spre Urziceni, nu s-a asigurat la efectuarea virajului la stînga pentru a schimba direcția de mers pe ...[citește_toată_știrea]

24 Septembrie 2009, 09:42
(17197 vizualizări - 3 comentarii)


Șapte proiecte administrative pentru un județ sărac

Prefectura județului Ialomița anunță în cadrul unei informări de presă remise la începutul acestei săptămîni că la nivelul instituției există 7 proiecte administrative aflate în diferite stadii de derulare ...[citește_toată_știrea]

22 Septembrie 2009, 17:11
(18637 vizualizări - 2 comentarii)


Bursa locurilor de muncă pentru absolvenți

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă va organiza vineri, 25 septembrie 2009, la orele 9,00, «Bursa locurilor de muncă pentru absolvenți». Acțiunea se va desfășura la sediul instituției din ...[citește_toată_știrea]

22 Septembrie 2009, 17:11
(17094 vizualizări - 1 comentariu)


Depunerea declarațiilor la Fisc

Potrivit unui comunicat de presă, Direcția Generală a Finanțelor Publice Ialomița atrage atenția contribuabililor persoane juridice sau fizice, plătitori de salarii și de venituri asimilate salariilor, ...[citește_toată_știrea]

22 Septembrie 2009, 12:23
(17941 vizualizări - 3 comentarii)


Primăriile, la raport

Marți, 22 septembrie, primarii județului se vor întîlni cu reprezentanții Prefecturii Ialomița pentru a dezbate principalele probleme cu care se confruntă administrațiile locale. Întîlnirea va avea loc ...[citește_toată_știrea]

20 Septembrie 2009, 07:55
(16861 vizualizări - 1 comentariu)


La volan fără permis

La acțiunile organizate în cursul zilei de joi, 18 septembrie 2009, în baza planului național de acțiune «Tunetul», au participat 245 de polițiști din toate structurile operative ale Inspectoratului de ...[citește_toată_știrea]

18 Septembrie 2009, 17:59
(18247 vizualizări - 0 comentarii)


Directorii de școli, în alertă

Directorii școlilor din județul Ialomița au fost convocați în această dimineață la Prefectură pentru stabilirea unui plan comun de prevenire a răspîndirii virusului gripei procine. Potrivit declarațiilor ...[citește_toată_știrea]

18 Septembrie 2009, 14:57
(16948 vizualizări - 0 comentarii)


PD-L vrea sa rupă protocolul cu PSD

PD-L vrea sa rupă protocolul cu PSD

PD-L Ialomița ar putea rupe în următoarea perioadă protocolul încheiat cu PSD la nivel local. Liderul PD-L, Cazacu Marinică a declarat public că acest protocol este unul mai degrabă inexistent și că filialele ...[citește_toată_știrea]

17 Septembrie 2009, 12:24
(17188 vizualizări - 0 comentarii)


800 de maidanezi, rezidenți la Slobozia

Numărul cîinilor fără stăpîn în Slobozia se apropie de 1000. Potrivit datelor furnizate de autoritățile locale, în ciuda eforturilor serviciului de specialitate al Primăriei, fenomenul înmulțirii cîinilor ...[citește_toată_știrea]

17 Septembrie 2009, 12:16
(17479 vizualizări - 1 comentariu)


Controalele la subvențiile pentru bovine, finalizate

La începutul săptămînii, marți, 15 septembrie, Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură a finalizat controlul administrativ pentru bovine, în vederea acordării Plăților Naționale Directe Complementare ...[citește_toată_știrea]

17 Septembrie 2009, 10:39
(18767 vizualizări - 1 comentariu)


Elevă de la Colegiul «Mihai Viteazul», diagnosticată cu gripă porcină

Alertă în Ialomița. Primul caz de gripă porcină dintr-o unitate de învățămînt a fost confirmat astăzi la Slobozia. Probele prelevate unei eleve a Colegiului «Mihai Viteazul», suspectă de infectarea cu virusul ...[citește_toată_știrea]

16 Septembrie 2009, 19:59
(16754 vizualizări - 0 comentarii)


Jaf armat cu pușca de vînătoare

Un scenariu desprins din filmele de acțiune s-a petrecut marți, 15 septembrie 2009, în comuna Bucu. Un individ necunoscut a pătruns într-un magazin din localitate amenințînd vînzătoarea cu o armă. Amenințarea ...[citește_toată_știrea]

15 Septembrie 2009, 18:35
(17106 vizualizări - 1 comentariu)


Pichetare de «probă» la Prefectură

Federația Sindicatelor Libere din Învățămînt Ialomița a pichetat marți, 15 septembrie 2009, Prefectura Ialomița într-o nouă încercare de a atrage atenția asupra problemelor cu care se confruntă școlile ...[citește_toată_știrea]

15 Septembrie 2009, 18:31
(16018 vizualizări - 0 comentarii)


«Ridicați barierele!»

«Ridicați barierele!»

«Ridicați barierele!», așa își începe deputatul PNL Cristina Pocora comunicatul de presă remis presei cu ocazia deschiderii noului an școlar. Deputatul liberal, contestatar declarat al introducerii taxei ...[citește_toată_știrea]

14 Septembrie 2009, 12:26
(18818 vizualizări - 1 comentariu)


S-a certat cu părinții și a plecat de acasă

S-a certat cu părinții și a plecat de acasă

Joi, 10 spetembrie, în jurul orelor 15,30, polițiștii feteșteni au fost sesizați de o femeie în vîrstă de 33 de ani, din localitate, despre faptul că fiul său minor, Iordan Dănuț Dumitrel, de 14 ani, a ...[citește_toată_știrea]

11 Septembrie 2009, 18:17
(19881 vizualizări - 7 comentarii)


Treversarea neregulamentară l-a costat viața

Joi seara, 10 septembrie, în comuna Ion Roată, un accident rutier s-a soldat cu decesul unei persoane. Victima, un bărbat de 52 de ani, din localitate, s-a angajat în traversarea străzii în fugă, prin loc ...[citește_toată_știrea]

11 Septembrie 2009, 18:16
(17836 vizualizări - 1 comentariu)


Copilul dispărut de la Urziceni a fost găsit

Minorul Pîrvu Mihăiță Alin, dispărut de la domiciliu din data de 6 septembrie 2009, a fost găsit. Copilul a fost depistat în gara Ploiești, în după-amiaza zilei de 9 septembrie, de polițiștii prahoveni ...[citește_toată_știrea]

11 Septembrie 2009, 18:15
(20031 vizualizări - 1 comentariu)


A fugit de acasă

A fugit de acasă

Marți, 8 septembrie, la miezul nopții, un cetățean din Urziceni a anunțat dispariția fiului său minor, Mihăiță Alin Pîrvu, în vîrstă de 10 ani. Bărbatul a povestit polițiștilor că fiul său a plecat de la ...[citește_toată_știrea]

9 Septembrie 2009, 17:47
(19642 vizualizări - 1 comentariu)


Bătrînă înșelată

Marți, 8 septembrie 2009, în jurul orelor 13,30, o bătrînă în vîrstă de 81 ani, din Slobozia, a sesizat Poliția asupra faptului că un bărbat necunoscut, ce s-a recomandat ca fiind un prieten al ginerelui ...[citește_toată_știrea]

9 Septembrie 2009, 17:42
(19104 vizualizări - 1 comentariu)


Firmele, răpuse de criză

Criza economică face ravagii printre agenții economici din Ialomița. Rezistă cine poate și radiază cine vrea să evite falimentul. Și, pentru ca tabloul să fie și mai dezolant, prea puține societăți comercială ...[citește_toată_știrea]

9 Septembrie 2009, 13:35
(18428 vizualizări - 0 comentarii)


A fost prins după ce a furat dintr-un magazin

Luni, 7 septembrie 2009, la primele ore ale dimineții, un bărbat din Slobozia a fost depistat de jandarmi după ce furase mai multe șepci dintr-un magazin. «În jurul orelor 8,00, subofițerul jandarm ce se ...[citește_toată_știrea]

9 Septembrie 2009, 11:07
(17441 vizualizări - 0 comentarii)


Rata șomajului crește alarmant

Fenomenul șomajului pare de necontrolat în Ialomița. Numărul șomerilor crește de la o zi la alta, iar autoritățile privesc neputincioase la «înghețarea» pieței forței de muncă la nivelul județului. Ultimele ...[citește_toată_știrea]

9 Septembrie 2009, 11:07
(18447 vizualizări - 0 comentarii)


Incendiu la Nick Touring

În dimineața zilei de marți, 8 septembrie, în jurul orelor 07,00, pompierii și polițiștii ialomițeni au fost sesizați prin 112 cu privire la izbucnirea unui incendiu la sediul biroului unei societăți comerciale ...[citește_toată_știrea]

9 Septembrie 2009, 09:02
(18127 vizualizări - 1 comentariu)


Podul de la Albești, mai scump cu 1,3 milioane lei

Podul de la Albești, mai scump cu 1,3 milioane lei

Reabilitarea podului rutier de la Albești, una dintre prioritățile administrației Ciupercă, s-a scumpit brusc. Începute la sfîrșitul anului 2008, lucrările au fost estimate la suma de 3,9 miliane lei noi ...[citește_toată_știrea]

9 Septembrie 2009, 09:01
(17703 vizualizări - 0 comentarii)


Direcția pentru Tineret a organizat «Tabăra Tematică Valori și Tradiții Ialomițene» la Amara

În perioada 3-9 septembrie 2009, s-a desfășurat la Centrul de Agrement Amara- Pavilioane, «Tabăra Tematică Valori și Tradiții Ialomițene». Acțiunea a fost organizată de Direcția pentru Tineret Ialomița ...[citește_toată_știrea]

9 Septembrie 2009, 09:00
(46527 vizualizări - 0 comentarii)


Weekend de foc pentru pompierii ialomițeni

Locuința unui cetățean din comuna Jilavele a fost cuprinsă de flăcări în dimineața zilei de sîmbătă, 5 septembrie, după ce materialele combustibile depozitate în podul casei s-au aprins de la un scurtcircuit ...[citește_toată_știrea]

9 Septembrie 2009, 08:59
(17385 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
T.B. în Amenzi de peste 6,3 milioane de lei și sesizări penale pentru poluatori spațiu comercial Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 22 iulie 2026 extrema urgenta în Port modern la Fetești! Cetățean al judetului în Profesorii din Ialomița, procent general de promovare de 41,4% la Titularizare 2026 Mary în Fonduri pentru energie verde, turism fluvial și infrastructură socială în Ialomița Eloise în așteptăm cu aceeași nerăbdare/festivalul cu nănașa mare! Aurora în Majorări de tarife la apă și canalizare în localitățile deservite de Urban SA Slobozia! Mary în Amenzi de peste 6,3 milioane de lei și sesizări penale pentru poluatori Port Călărași în Port modern la Fetești! #pasajladrajna în Majorări de tarife la apă și canalizare în localitățile deservite de Urban SA Slobozia! Di(h)or în Amenzi de peste 6,3 milioane de lei și sesizări penale pentru poluatori Vasile în Port modern la Fetești! Parandarat în Port modern la Fetești! Agora în Majorări de tarife la apă și canalizare în localitățile deservite de Urban SA Slobozia! Amenda în Amenzi de peste 6,3 milioane de lei și sesizări penale pentru poluatori Iulia în IPJ Ialomița: Trei persoane reținute pentru «furt calificat» de combustibil din vagoane-cisternă casă Misleanu în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 22 iulie 2026 Mart în Amenzi de peste 6,3 milioane de lei și sesizări penale pentru poluatori Mary în Majorări de tarife la apă și canalizare în localitățile deservite de Urban SA Slobozia! Mary în Amenzi de peste 6,3 milioane de lei și sesizări penale pentru poluatori

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...