Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

SPORT

Petice dintr-o fostă echipă

Handbal, CSM Unirea Slobozia-HM Buzău 29-29 (11-15)

Petice dintr-o fostă echipă

Băcăoanu se înșurubează pe semicerc destructurînd apărarea adversă. Pivotul blond Simona Balcan încîntă prin aruncările sale lobate care rar greșeșc ținta. Stănciulescu se descurcă de minune pe inter dreapta făcînd ca tabela să se miște necruțător în favoarea noastră, iar cînd aglomerația este prea mare în centru, zvîrluga Lidia Goanță pătrunde irezistibil pe extrema stîngă. În apărare, Alexandra Băeșu este stîncă. La 7 metri, rar se întîmplă ca Ruți și Lali să dea rateuri, iar cînd ne ia valul își face apariția în centru Mihaela Popescu să așeze jocul. Publicul aclamă la unison numele echipei într-o sală care este ca întotdeuna arhiplină. Marian Simion privește calm cronometrul, făcîndu-și probleme doar în legătură cu proporțiile scorului, așa cum se întîmplă la toate meciurile cu echipe din a doua jumătate a clasamentului...

Gata! Revenim în prezent!
Așa-i că vă e dor? Jucătoare pe care le-am aplaudat sau le-am certat dar care ne-au adus multe clipe de bucurie. Clipe care din păcate sînt istorie. Una recentă, dar care face ca rezultatul de sîmbătă, 29 februarie, să fie cu atît mai greu de digerat. Am întîlnit Handbal Municipial Buzău, echipă poziționată în demisolul clasamentului pe locul 10 cu doar 6 puncte. Victoria, o formalitate, ne-am gîndit și primele două goluri venite în poarta buzoiană păreau să ne confirme. Buzăul replică obraznic și-i iese. Două aruncări de la 7 metri și un gol din acțiune venite din brațul aceleiași Anca Ionescu, cea mai bună jucătoare oaspete, ne pun pe gînduri. Fetele noastre se precipită și pierd teren. Se face 5-5, apoi 6-6 și... stupoare! Buzăul preia conducere. Ne zbatem să revenim dar execuțiile defectuoase și portarul Claudia Boronschi ne țin în spatele adversarelor. Ratăm nepermis: de 4 ori de la 7 metri și în nenumărare rînduri în  situație de 1 la 1 cu portarul. Vine pauza, iar scorul de pe tabelă frizează absurdul: 11-15.

«Poate obosesc!»
Asta era speranța în rîndul spectatorilor. Dar jucătoarele oaspete rămîn sus și se încăpățînează să nu cedeze, luînd chiar un avans de 5 goluri. Fetele noastre au, în sfîrșit, o răbufnire de orgoliu și cursa de urmărire dă roade. Denisa Păduraru scutură plasa de la 7 metri pentru 21-21. De aici însă reapar scurt circuitele și, chiar dacă slobozencele ajung în situații ideale sarabanda ratărilor continuă. Marian Simion fierbe ca un vulcan. «Ce pot să fac? S-o bag eu în poartă?» se întreabă retoric antrenorul Unirii. E criză de soluții și de inspirație. Echipa arată ca un conglomerat de petice însăilate la-ntîmplare. Unele jucătoare par lipsite de motivație, altele din păcate, nu pot mai mult. Și pe lîngă ineficiența atacului, apărarea este vraiște permițînd buzoiencelor să pătrundă ca prin brînză spre poarta Andreei Nica. Și, totuși, oricît de grea e perioada pe care o traversăm, nu putem pierde cu Buzăul. Cu 15 secunde înainte de fluierul final scorul este de 29-28 pentru HM. Un ultim efort al fetelor noastre aduce golul egalizator printr-o aruncare a Ancăi Jianu și mai îndulcim un pic din gustul amar pe care acest meci ni l-a lăsat. Rămînt totuși multe semne de întrebare cu privire la viitorul echipei pentru că, iertat să ne fie, nu se întrezăresc strategii coerente. Iar dacă credeți că sîntem prea drastici, stimați CSM-iști, vă rugăm să fiți atenți la un singur lucru: actuala atitudine a publicului slobozean care, cu doar un an în urmă, forma una dintre cele mai frumoase galerii ale handbalului românesc.

Miercuri jucăm cu Rîmnicu Vîlcea
Meciul cu HM Buzău a contat pentru etapa a IV-a din returul Diviziei A. După cum știți, partidele din primele 3 etape au fost amînate din cauza condițiilor meteo. Prima restanță, jocul cu Național Rîmnicu Vîlcea se va disputa miercuri, 29 februarie, cu începere de la ora 16,00, la Sala Sporturilor din Slobozia.

29 Februarie 2012, 11:13 (30332 vizualizări - 29 comentarii)

Citiți și:
Slobozia, gazda Turneului Semifinal
Ultima partidă, ultima victorie!
Au câștigat grupa de play-out!
Medalie de bronz pentru spadasinul CSM Unirea Slobozia, George Dragomir
Locul 5 pentru România la Cupa Mondială de Sabie-masculin de la Cairo

Comentariile cititorilor:


ARABU:
(3 Martie 2012, 11:16)
Simona Balcan, Alexandra Băeșu si Mihaela Popescu au plecat in vara iar Lidia Goanță, Stănciulescu si Băcăoanu au plecat din cauza lui ghiulai ! gaina fu....oasa ce esti ! Si cu Bebe care a plecat mai recent asta era cea mai tare echipa din campionat proasto !
zi:
(2 Martie 2012, 23:43)
arabule gata atata poti nu mai scrii nimic ,gaina tropicala ce esti nimic nu stii despre handbal stii numai sa arunci cu noroi in fete si in altii esti 0 taiat ,barat, si in viata de zi cu zi.lasa fetele inpace,pt ca nu se face treaba din cauza ca sunt unii catine limbisti.
zi:
(2 Martie 2012, 18:47)
care 4 ai ramas corigent la aritmetica enumerale daca esti destept tu!ghiulai lea adus pe:zlavog,vasiliu alina,si ana maria si a plecat cine?gaina tropicala hai zii, esti prost patentat.
RESTAURANT CENTRAL:
(2 Martie 2012, 18:30)
Le-am rezolvat pe toate in orașul ăsta țigănesc! Ne certăm pe internet pentru handbal...Ce dracu vă aia pe voi?!
ARABU:
(2 Martie 2012, 17:29)
Esti proasta ''ZI'' ! Ghiulai a adus 2 fete si au plecat 4 ! Celelalte fete au plecat libere pt ca au terminat contractul proasto !
Smeagol:
(2 Martie 2012, 15:52)
Asa se intampla cand antrenorul isi pierde rolul de liant intre lot si conducere. Cand ai un pompier ca sef, care in loc sa stinga mai mult atata focul. Cand faci compromisuri peste compromisuri, ca sa mearga treaba bine. Cand una vorbesti alta faci in particular. Okay, nu merge jocul, UNELE jucatoare nu dau dovada de vointa, mai schimbam pe ici pe colo, mai dam afara, schimbam si banca tehnica, dar ar trebui schimbat si mai sus nu credeti? Echipa a fost alcatuita inca de la inceput doar din talente, multe au murit sperante, multe isi cer dreptul de a fi in teren dar putine isi cunosc si indeplinesc obligatiile care trebuiesc indeplinite pentru titularizarea in echipa de start. Cand nici sa mimezi nu reusesti....A Fost, Este si Va Ramane O mare "MANCATORIE" in clubul asta.
zi:
(2 Martie 2012, 14:03)
si inca ceva, gaina tropicala, pe vreme lui ghiulai, el a adus trei, patru jucatore, intelegi!
zi:
(2 Martie 2012, 13:57)
Arabulica sau abdulakakika cum te-o chema,esti cam fraerica si nu stii nimic. Cand a venit ghiulai erau plecate toate inafara de Bacauanu,asa ca baga nasu si-ai sa vezi ! Si daca esti chear asa de tare-n gura fa un sondaj si te vei lamurii de diferenta dintr-e ghiulai si simion, gaina tropicala ce esti:
alexandra:
(2 Martie 2012, 10:59)
nu te supara "eu" dar sa stii k eu nu fac parte din lot momentan pt sunt accidentata desi mi as dori sa ajut echipa la greu, mai mult sufar eu pt k nu pot sa fiu in teren decat altii.......nu ti as dori sa treci prin ce trec eu.....
Invatatorul:
(2 Martie 2012, 09:58)
Domnu'Simion , e plin cimitirul de oameni de neinlocuit ! Parera mea......
eu:
(2 Martie 2012, 09:37)
Bravo kev ! De la cariceala vi se trage fetelor ! Stati cu gandul la ea ! Stef, Jeni, Preda si celelalte se audeeeeeeee............
kev:
(2 Martie 2012, 09:16)
lasati bautura si cariceala,ca d-aia nu dati randament la meciuri...
ARABU:
(2 Martie 2012, 09:13)
Verificati ! Carlos, fetele au plecat cand era Ghiulai. Un merit deosebit il are Nica care a facut salariile jucatoarelor in functie de gradul de rudenie si de interesele lui. Atunci era haos si mai mare la echipa. Acum haosul il fac cei care il sustin pe Neagu SPAGA ! Nici Simion nu e cine stie ce, dar e mai multa disciplina la echipa. Eu cred ca rezultatele o sa apara cand vor pleca unele fete care se cred HANDBALISTE
eu::
(1 Martie 2012, 20:34)
sunt multe lucruri pe care nu le stim....dar nu inteleg un lucru:oare stie simion ce face sau unde vrea sa duca echipa? eu cred k e antrenor numai pt ca ii place acesta functie...nu sunt deacord deloc cu irina(fata tatei) cum este deja cunoscuta...irina tine de trecut chiar sunt care lucreaza si isi doresc dar poate nu aici....iar bebe si-a meritat-o.atata timp cat nu prezinta interes pt postul ei pt ce sa o mai tina...
elclasico:
(1 Martie 2012, 19:26)
Sa vina Neagu inapoi!!! cu el nu s-a pierdut niciun meci cat timp a fost antrenor..lasand la o parte ceea ce sa intamplat al scoala...acum iese la pensie si numai are treaba cu scoala si o sa aibe timp de antrenat si facut performanta

Lasă un comentariu:

Mesaj
(maximum 2000 caractere):
28 Iun 2026
265 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră
IPJ Ialomița: Accident rutier, pe DN2A-E60, între două camioane

IPJ Ialomița: Accident rutier, pe DN2A-E60, între două camioane

La data de 24 iunie 2026, în jurul orei 6,00, polițiștii ialomițeni au fost sesizați cu privire la producerea unui accident de circulație în care au fost implicate două camioane, pe DN2A ...[citește_toată_știrea]

24 Iunie 2026, 13:50
(690 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Secțiunea Mica Publicitate
a fost actualizată!
Cele mai noi anunțuri din Ialomița.
Se pot introduce anunțuri on-line!

24 Iunie 2026, 10:15


S-a întâmplat la Ograda: Doi minori, înecați în râul Ialomița!

S-a întâmplat la Ograda: Doi minori, înecați în râul Ialomița!

Pompierii ialomițeni au desfă­șurat încă de duminică, 22 iunie 2026, o amplă acțiune de căutare a doi minori, de 13 și, respectiv 17 ani, înecați în apele râului Ialomița ...[citește_toată_știrea]

24 Iunie 2026, 08:20
(3337 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Traficant de droguri, arestat preventiv

Polițiștii Serviciului de Combatere a Criminalității Organizate Ialomița, împreună cu procurorii Direcției de Investigare a Infracțiunilor de Criminalitate Organizată și Terorism-Biroul Teritorial ...[citește_toată_știrea]

23 Iunie 2026, 18:00
(449 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: 167,21 milioane de lei, încasări la bugetul de stat în mai 2026

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița a contabilizat, în luna mai a anului 2026, venituri nete la bugetul general consolidat al statului în sumă totală de 167,21 milioane ...[citește_toată_știrea]

23 Iunie 2026, 12:10
(264 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Lipsă apă pe mai multe străzi din orașul Țăndărei!

Echipele RAJA Constanța intervin marți, 23 iunie 2026, în intervalul orar 10,00-16,00, pentru remedierea unui branșament avariat de pe strada Venus din orașul Țăndărei. Pe durata desfășurării lucrărilor ...[citește_toată_știrea]

23 Iunie 2026, 10:30
(383 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: 24 Iunie-«Ziua Internațională a Iei», sărbătorită la Sala «Europa»

Miercuri, 24 iunie 2026, de la orele 18,00, la Sala «Europa» din Slobozia, Consiliul Județean Ialomița, prin Centrul Județean pentru Conservarea și Promovarea Culturii Tradiționale Ialomița ...[citește_toată_știrea]

23 Iunie 2026, 09:10
(510 vizualizări - 0 comentarii)


Articole pirotehnice comercializate fără autorizație, depistate de jandarmii ialomițeni

Articole pirotehnice comercializate fără autorizație, depistate de jandarmii ialomițeni

Duminică, 22 iunie a.c., în cadrul misiunilor executate cu ocazia desfășurării evenimentului cultural «Drăgaica» din Căzănești, jandarmii ialomițeni au identificat o persoană care comercializa ...[citește_toată_știrea]

22 Iunie 2026, 13:15
(508 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Avarie la intersecția străzii 1 Decembrie cu Șoseaua București din orașul Țăndărei!

Pentru remedierea unei avarii survenite la nivelul conductei de alimentare cu apă, cu diametrul de 225 mm, de la intersecția străzii 1 Decembrie cu Șoseaua București din orașul Țăndărei, echipele RA ...[citește_toată_știrea]

22 Iunie 2026, 12:40
(422 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Avarie în localitatea Țăndărei!

Pentru executarea lucrărilor de remediere a unei avarii survenite la nivelul conductei de alimentare cu apă, cu diametrul de 350 mm, de pe strada Gării din orașul Țăndărei, echipele RAJA Constanța sistează ...[citește_toată_știrea]

21 Iunie 2026, 09:55
(557 vizualizări - 0 comentarii)


1097 persoane, angajate prin intermediul AJOFM Ialomița în perioada ianuarie-mai 2026

În primele 5 luni ale anului 2026, ca urmare a implementării Programului Național de Ocupare a Forței de Muncă, prin intermediul AJOFM Ialomița au fost încadrate în muncă 1097 persoane, dintre care 414 femei.  ...[citește_toată_știrea]

19 Iunie 2026, 08:25
(504 vizualizări - 0 comentarii)


Nu ratați...

...Secțiunea BÂRFE fiindcă
nici nu știți ce pierdeți! :-)

16 Iunie 2026, 18:10


Slobozia: Expoziția de pictură «TEMPO RUBATO», la Centrul Cultural «Ionel Perlea»

Luni, 15 iunie 2026, la Galeriile «Arcadia» din cadrul Centrului Cultural «Ionel Perlea» va fi vernisată expoziția de pictură «TEMPO RUBATO-natură și proiect», semnată ...[citește_toată_știrea]

11 Iunie 2026, 11:20
(1395 vizualizări - 0 comentarii)


Bărbat din Bărbulești, prins în flagrant și reținut pentru «șantaj»

Un bărbat de 51 de ani, din Bărbulești, a fost prins în flagrant delict de polițiștii de investigații criminale din Urziceni, imediat după ce ar fi primit 1000 de euro, bani pretinși prin amenințări ...[citește_toată_știrea]

11 Iunie 2026, 10:25
(978 vizualizări - 1 comentariu)


Tânăr din Urziceni, reținut de polițiști pentru infracțiuni rutiere

Un tânăr de 28 de ani, din Urziceni, a fost reținut pentru 24 de ore de polițiștii rutieri ialomițeni după ce a fost depistat la volan deși avea permisul de conducere suspendat. Cercetările au ...[citește_toată_știrea]

10 Iunie 2026, 17:20
(1172 vizualizări - 0 comentarii)


Call Center RAJA Constanța

Call Center RAJA Constanța

Interacțiunea cu utilizatorul serviciilor de alimentare cu apă și/sau de canalizare este extrem de importantă pentru RAJA Constanța. De aceea, serviciul Call Center pus la dispoziția acestora vine î ...[citește_toată_știrea]

10 Iunie 2026, 12:50
(631 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Controale și amenzi de peste 132 mii de lei. Peste 1000 kg de produse alimentare, retrase de la comercializare!

În perioada 25 mai5 iunie 2026, Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița a desfășurat 58 de acțiuni de control în unități din domeniul alimentar, având ...[citește_toată_știrea]

10 Iunie 2026, 10:15
(1138 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Lipsă apă în localitatea Căzănești!

Marți, 9 iunie 2026, echipele RAJA Constanța intervin pentru remedierea unui branșament avariat de pe strada Prunului din orașul Căzănești. Astfel, în intervalul orar 09,30-13,00, sunt afectați ...[citește_toată_știrea]

9 Iunie 2026, 10:20
(585 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Se oprește apa în localitățile Dridu-Snagov și Moldoveni!

Miercuri, 10 iunie 2026, în intervalul orar 09,00-16,00, RAJA Constanța va sista furnizarea apei în localitățile Dridu-Snagov și Moldoveni, pentru realizarea operațiunilor ...[citește_toată_știrea]

8 Iunie 2026, 15:05
(1236 vizualizări - 0 comentarii)


«Pe pământ și pe apă: locuitorii Deltei Dunării acum 6500 de ani», expoziție vernisată la Muzeul Județean Ialomița

Muzeul Județean Ialomița invită publicul pasionat de istorie și patrimoniu să participe joi, 11 iunie 2026, începând cu orele 11,00, la vernisajul expoziției «Pe pământ și pe ...[citește_toată_știrea]

8 Iunie 2026, 12:50
(1180 vizualizări - 0 comentarii)


Dosar privind «deținerea ilegală de arme», percheziții la Țăndărei

Dosar privind «deținerea ilegală de arme», percheziții la Țăndărei

Joi, 4 iunie 2026, polițiștii ialomițeni au pus în aplicare 5 mandate de percheziție domiciliară în orașul Țăndărei. Activitățile au fost desfășurate în cadrul unui dosar penal î ...[citește_toată_știrea]

4 Iunie 2026, 15:40
(1625 vizualizări - 0 comentarii)


Soluții digitale de la RAJA Constanța

Soluții digitale de la RAJA Constanța

Pe lângă misiunile principale de a aduce apă de calitate la robinetele tuturor utilizatorilor și de a asigura servicii de canalizare eficiente, o preocupare constantă a societății RAJA Constanța ...[citește_toată_știrea]

4 Iunie 2026, 15:30
(1117 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Reținut pentru consum de alcool la volan și lipsa permisului auto

Polițiștii din Fetești au reținut pentru 24 de ore un bărbat în vârstă de 41 de ani, cercetat pentru săvârșirea infracțiunilor de «conducere a unui vehicul sub influența alcoolului ...[citește_toată_știrea]

4 Iunie 2026, 15:20
(1327 vizualizări - 0 comentarii)


Borănești: Mașină de Poliție, vandalizată. Autorii au fost reținuți!

Miercuri, 3 iunie 2026, polițiștii ialomițeni au reținut, pentru 24 de ore, doi bărbați cercetați pentru săvârșirea infracțiunii de «distrugere». Din cercetările efectuate a reieșit ...[citește_toată_știrea]

4 Iunie 2026, 15:00
(2506 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: 5,72%, rata șomajului la sfârșitul lunii aprilie 2026

La sfârșitul lunii aprilie 2026, în evidențele Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița erau înregistrați 4487 de șomeri (din care 2114 femei), rata șomajului fiind ...[citește_toată_știrea]

4 Iunie 2026, 11:30
(1413 vizualizări - 0 comentarii)


Informare privind plata facturilor RAJA Constanța prin rețeaua PayPoint

RAJA Constanța informează clienții societății că, urmare a noilor condiții comerciale și operaționale implementate la nivel național de către procesatorul de plăți PayPoint, la achitarea facturilor prin ...[citește_toată_știrea]

3 Iunie 2026, 13:20
(1460 vizualizări - 0 comentarii)


Trafic feroviar blocat în zona Fetești din cauza unui accident. O femeie și un copil au fost loviți de tren!

Trafic feroviar blocat în zona Fetești din cauza unui accident. O femeie și un copil au fost loviți de tren!

Luni, 1 iunie 2026, o femeie de aproximativ 70 de ani și un minor de aproximativ 5 ani au fost loviți în plin de trenul InterRegio Constanța-București în timp ce traversau neregulamentar ...[citește_toată_știrea]

1 Iunie 2026, 17:00
(3825 vizualizări - 2 comentarii)


Programul RAJA Constanța de 1 Iunie 2026

Casieriile RAJA Constanța și compartimentele care desfășoară activități de lucru cu publicul vor fi închise luni, 1 Iunie 2026, cu prilejul Zilei Copilului și Rusaliilor. Abonații societății au ...[citește_toată_știrea]

29 Mai 2026, 10:20
(4439 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: «Expoziția Absolvenților 2026»

Slobozia: «Expoziția Absolvenților 2026»

Consiliul Județean Ialomița, Muzeul Național al Agriculturii, Inspectoratul Școlar Județean Ialomița, Uniunea Artiștilor Plastici-Filiala Slobozia/Ialomița și Liceul de Arte «Ionel Perlea» ...[citește_toată_știrea]

28 Mai 2026, 15:55
(2118 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Dealer de cocaină, arestat preventiv

Țăndărei: Dealer de cocaină, arestat preventiv

Polițiștii Serviciului de Combatere a Criminalității Organizate Ialomița, împreună cu procurorii DIICOT-Biroul Teritorial Ialomița, au documentat activitatea infracțională a unei persoane, de ...[citește_toată_știrea]

28 Mai 2026, 15:50
(11538 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
#pasajladrajna în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Succesor în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Carmen în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Gigel în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! mdrag20 în Irigațiile pe 36000 de hectare în Ialomița, afectate de o decizie a CFR pentru protejarea unui pod feroviar în Brăila Gigi gunoierul în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Corcodel de la DUMITRESTI în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia casă Slobozia Nouă în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 închiriere apartament 3 camere Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 om de rand în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! laurentiu în «Beach Party» săptămânal pe Plaja Zorilor Răduță Aurelian-Constantin în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia @ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final soluția e simplă în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Fa Marileno în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Maria în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Nelu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Vasile în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Ionut în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...