Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Slobozia: Șeful laboratorului DSVSA Ialomița, dr Cornelia Toma, s-a sinucis

Slobozia: Șeful laboratorului DSVSA Ialomița, dr Cornelia Toma, s-a sinucis

Șoc la Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița. Cunoscutul medic veterinar Cornelia Toma și-a pus capăt zilelor în noaptea de marți spre miercuri, 13/14 martie a.c. Descoperirea macabră a fost făcută de o cunoștință a femeii...
Birourile instituției au fost îmbrăcate în doliu. La tot pasul, angajații vorbeau despre gestul necugetat al celei care a fost unul dintre cei mai buni medici veterinari din județul Ialomița. În vîrstă de 49 ani, doctorul veterinar Cornelia Toma și-a început cariera în urmă cu mai bine de două decenii. Conducea laboratorul de analize al DSVSA Ialomița și era expertă în medicină legală veterinară, virusologie și histopatologie. Nimeni nu știe care au fost motivele ce au determinat-o să își ia zilele... Ipoteza care planează asupra acestui caz se referă la faptul că era deprimată întrucît trăia singură. Nu avea familie, iar mama ei se stinsese din viață în urmă cu mai bine de un an. Cu toate acestea, colegii săi o descriu ca fiind o femeie deosebită, foarte pasionată de munca sa.
«Este o pierdere imensă pentru noi. Era o angajată model care tot timpul își făcea treaba ireproșabil. Chiar ieri am stat de vorbă cu ea, după ce am terminat o ședință...» a declarat medicul veterinar Mihai Puia, directorul executiv al DSV Ialomița.

Descoperire macabră Trupul neînsuflețit a fost descoperit de o apropiată a medicului veterinar. Miercuri dimineață, 14 martie, femeia a ciocănit la ușa doctorului Cornelia Toma, dar, văzînd că nu i se răspunde, a sunat imediat la 112. Un echipaj de intervenție din cadrul Inspectoratului pentru Situații de Urgență s-a deplasat la fața locului, pentru a deschide ușa locuinței. În momentul în care au intrat în casă, militarii, cît și apropiata medicului veterinar, au găsit-o pe fosta șefă de laborator al DSVSA fără suflare, atîrnînd de o țeavă de gaze. Medicul Cornelia Toma nu a vorbit cu nimeni despre gîndurile negre care îi treceau prin minte și nu a lăsat un bilet de adio... Trupul său a fost transportat la Serviciul Județean de Medicină Legală Ialomița pentru efectuarea autopsiei.

14 Martie 2012, 13:18 (67000 vizualizări - 29 comentarii)

Comentariile cititorilor:


Cristina, prietena '85-96:
(26 Ianuarie 2022, 07:47)
Ani de zile dupa acest eveniment pur si simplu socant, aflu cu mare tristete ca prietena mea Cornelia a plecat dintre noi. Nu cred ca s a sinucis! Credinta ei in Dumnezeu era mult prea mare ca ea sa se fi lasat prada gandurilor negre. Era crestin ortodox practicant si nu numai cu numele si fara sa faca parada. Cei cu astfel de credinta si comportament exemplar in viata, nu se sinucid. Eu nu am vorbit cu ea de cand am plecat din tara 1996, dar din cate o stiu in nici un caz nu s ar fi sinucis. Cornelia a fost un om UNIC de o corectitudine si sensibilitate cum numai dreptii lui Dumnezeu sunt. Nu ar fi facut NICIUN COMPROMIS profesional sau in afara profesiei. Repet, pentru cei care poate,s au preocupat sa descopere adevarul despre moartea ei: Cornelia a trecut prin multe ca medic veterinar de laborator chiar de la inceputurile carierei. A stat DREAPTA si NU ar fi facut NICIUN COMPROMIS. Ca medic de laborator, chiar daca prin absurd ar fi olanuit sa se sinucida nu s ar fi agatat de o teava de gaz, ci ar fi inghitit vreo otrava/medicanente rapide. Nu pot sa mi imaginez disparitia ei prin sinucidere. Cine spune ca nu avea familie asta este o mare inexactitate, isi iubea mult familia. Dumnezeu sa te odihneasca cu dreptii, Corneluta!
dragomiresti:
(7 Aprilie 2012, 04:24)
prieteni ai Corneliei contactati [email protected]
Daca doriti sa impartasiti amintiri, ginduri frumoase si multa iubire pentru fiinta minunata care a fost Cornelia Toma scrie-ti pe adresa de email de mai sus.  
Emilia Valeanu:
(30 Martie 2012, 12:06)
Moartea nu se află la polul opus al vieții, ea face parte din viață.Viața este un voiaj spre “acasă”.Dumnezeu sa te ajute sa-ti poti trai "viata de dincolo" asa cum ti-ai fi dorit sa o traiesti pe Pamant...Nu te voi uita si te voi iubi mereu.
maria:
(20 Martie 2012, 19:47)
sa*i fie tarana usoara,dumnezeu sa o ierte pentru gestul necugetat,parea o femeie destul de sensibila si blanda .
o pierderer imensa pentru laboratorul DSVSA Ialomita
Independent:
(20 Martie 2012, 19:02)
Am decis eliminarea comentariilor unor persoane care, sub protecția anonimatului, și-au permis proferarea unor injurii și apelative cel puțin nefondate. Suntem de acord cu libertatea de exprimare, dar prin asumarea celor scrise sau rostite. Drept urmare, celor care au semnat comentariile respective le transmitem că îi așteptăm la sediul redacției noastre pentru a detalia și argumenta cele redactate. Vom parcurge apoi, împreună, etapele unei investigații jurnalistice reale, nu ascunsă sub pseudonime și anonimat. Nu ne este teamă de ADEVĂR!
G:
(20 Martie 2012, 16:58)
Ma rog ca sufletul ei bun sa ajunga in loc luminat,in loc cu verdeata,unde nu exista durere si intristare asa cum si-a dorit.DUMNEZEU S-O ODIHNEASCA
w:
(20 Martie 2012, 14:14)
Dumnezeu sa o odihneasca in pace si liniste!
mihaela:
(18 Martie 2012, 12:24)
Ceara de pe talpa deznădejdei

te târăști în fața unui cortegiu de ceară
prin cimitirul sărăciei
pe ultimul drum osândită.
soarele nu o să-ți mai răsară
nopțile îți vor fi luminate
doar de ochii fierbinți
ai liliecilor.

suflet decapitat de suferință,
te-ai zbătut în deznădejde
uscând cu patima durerii
copacul vieții.
întors,  îți merge dinainte.

miroase a disperare,
miroase a neființă,
când pumnii scrijeliți de pocăință
lovesc poarta Împărăției

la ultimul etaj Dumnezeu îți aprinde lumină

(în memoria dr. Cornelia Toma
autor Mihaela Meravei- cenaclu Lira21)
Dana:
(18 Martie 2012, 07:29)
Sint inca in soc de ceea ce s-a intimplat si nu am crezut vreodata ca voi scrie despre Cornelia in aceste circumstante. Am fost colege de liceu si prietene bune si desi viata ne-a despartit am tinut legatura. Cornelia intotdeauna a fost un suflet delicat si pur un om cu o deosebita etica profesionala, devotata familiei. Dumnezeu sa te odihneasca in pace Coco! 
Nepoata si familia:
(18 Martie 2012, 06:05)
Pot sa afirm ca mi-am pierdut una dintre mame, inca nu pot sa-mi revin din soc, parca tot astept sa sune telefonul si sa-i aud vocea, astept sa o revad, desi ieri a fost condusa pe drumul din care nu se va mai intoarce vreodata. A fost un om cum gasesti, nu la un milion, ci la un miliard. Ea era dovada ca prin munca si invatatura poti reusi, exemplu cum greu mai gasesti in zilele noastre. La un moment dat in acest articol scrie ca nu avea familie, ca a murit din pricina singuratatii, e adevarat ca in Slobozia nu avea familie, dar avea sora, frate, nepoti, verisori, unchi si matuse, nu era singura pe lumea asta. Sunt oameni aici care afirma anumite lucruri. Nu stiu daca fac asta sa faca rau sau din bunavointa, dar ii rog sa se opreasca, sa lase sufletul ei bun sa se odihneasca in pace. Ea si cu bunul Dumnezeu stiu ce a impins-o sa faca un asemenea gest, nimic nu ne-o mai poate aduce inapoi. “Intelepciunea domoleste mania omului si faima lui este iertarea greselilor.”
o prietena,:
(17 Martie 2012, 10:56)
e greu,e groaznic !un om deosebit,o prietena adevarata;iti zambea tot timpul ;o si vad cum alerga pe sughita de la Orezu sa culeaga flori nemuritoare!iubea florile,animalutele -ne dadea sfaturi cum sa le tratam ;DUMNEZEU SA O IERTE! 
lili dunel:
(16 Martie 2012, 23:23)
Un om desavarsit.Cornelia era pesoana potrivita la locul potrivit profesa cum putin oameni stiu sa o faca .Pacat ca a decurs la un astfel de gest.DUMNEZEU SA O ODIHNEASCA IN PACE
DSVSA Giurgiu :
(16 Martie 2012, 11:05)
DUMNEZEU S-O IERTE SI SA-I FIE TARANA USOARA .
DSVSA Giurgiu :
(16 Martie 2012, 11:05)
DUMNEZEU S-O IERTE SI SA-I FIE TARANA USOARA .
RODICA:
(16 Martie 2012, 08:07)
A fost un exemplu de corectitudine , a lucrat exemplar pentru DSVA Ialomita. Dumnezeu sa o odihneasca in pace si sa o ierte.