Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

REPORTAJ

America second hand

America second hand

Un slobozean a reușit să importe America în inima Bărăganului. În zona Pieței Mari din Slobozia, el a deschis un magazin cu haine second hand aduse de la New York. Cea mai căutată marfă «outlet» o reprezintă uniformele soldaților americani care au luptat în Afganistan. Ele sînt cumpărate de pescarii și vînătorii împătimiți...

Din dragoste pentru SUA...
Colțul american pe care Gheorghe Olteanu l-a adus la Slobozia iese în evidență, dar nu spune prea multe. Este un magazin obișnuit căruia proprietarul a știut să îi aducă un strop de reclamă. Un manechin îmbrăcat într-o salopetă de soldat care ține în mînă steagul american, cîteva luminițe ce simbolizeză același steag și o pancartă pe care scrie «SUA Second Hand Store». Înăuntru, spațiul este destul de strîmt, iar marfa este așezată pe umerașe. În dreapta sînt hainele pentru bărbați, în stînga cele pentru doamne, iar mijlocul este înțesat cu paltoane, geci și hanorace purtate de americani. Cînd i-am călcat pragul, magazinul era gol. În spatele tejghelei, înconjurat de hîrtii, poprietarul purta o geacă pe care scria «SUA». Afacerea cu haine second hand din State e ca un tribut adus visului american pe care l-a trăit înainte de 1990. Specializat în gravură și design interior, picta peste tot simbolurile SUA. «În toată Slobozia nu există un magazin care să vîndă haine aduse din America. Găsiți în principal doar lucruri aduse fie din Europa, fie din China, dar nu SUA. Cînd scriam eu SUA, inima mea se simțea acolo, peste ocean. Sînt îndrăgostit de țara asta!» spune Gheorghe Olteanu.

Vînători și pescari în USA Army
«Americanul» din Slobozia își aprovizionează magazinul cu marfă adusă de la New York. Sora sa, plecată de aproape 10 ani și stabilită în Orașul Luminilor, este cea care îi trimite hainele. Ca orice comerciant de second-hand spune că cele mai multe dintre lucruri sînt noi și că le vinde în regim outlet (n. red.: haine noi comercializate la ultimul preț). În realitate, se vede că americanii au îmbrăcat de multe ori pantalonii sau bluzele scoase la vînzare... Oricum, magazinul are de toate... Uniformele purtate de soldații din State în misiunile din Afganistan sînt preferate de pescari și vînători. Costă 60 de lei. Îl credem pe cuvînt abia cînd scoate de pe un umeraș o uniformă purtată de Roger, un soldat înrolat în Marina Americană, și o arată unui client care a cumpărat-o pentru o partidă de pescuit. «Le preferă pentru că sînt făcute din materiale rezistente. Nu rețin umezeala și nici nu trece vîntul prin ele. Pentru cei care nu au bani de un costum întreg, le dau separat la jumătate de preț fie jacheta, fie pantalonii» susține patronul care vinde haine din America.

American dream... e doar un vis
Ajuns la vîrsta de 53 de ani și îndrăgostit de America, Gheorghe Olteanu n-a ajuns niciodată în State. Îi este frică să zboare cu avionul, iar ideea unei croaziere pe ocean nu-l încîntă din cauza distanței mult prea mari. Dar de ce să se gîndească la plecare? Comerțul cu haine la mîna a doua importate din SUA îi este suficient pentru a simți America la picioare... Pe viitor urmărește să își mai deschidă un magazin mult mai mare, chiar în centrul Sloboziei. Pînă atunci, și-a comandat o firmă luminoasă, cu steagul Americii, a plantat spațiul verde din fața magazinului cu flori colorate în alb, albastru și roșu și promite celor care îi vor trece pragul bomboane, covrigi și ziare gratis. Mai ceva ca în America!

6 Aprilie 2012, 08:59 (34412 vizualizări - 25 comentarii)

Citiți și:
Ziua Marinei Militare Americane, la Slobozia

Comentariile cititorilor:


carmen:
(9 Aprilie 2012, 20:50)
am fost la acest magazin de unde am achizitionat cateva lucruri de care sunt foarte multumita iar domnul Gigi stie sa-si respecte clientii cum nu am vazut la nici un magazin din oras, mergeti si o sa va convingeti, felicitari si succes in activitate !
andreea:
(9 Aprilie 2012, 17:40)
Domnule ,,te am vazut,, se pare ca nu aveti un nume, cina critica un om pentru o munca pe care o depune cum sa i spune oare.....UN ANONIM, UN FRUSTRAT!!!
puricel:
(9 Aprilie 2012, 16:36)
buticar, buticar, buticar...................spune tot
te-am vazut:
(9 Aprilie 2012, 11:00)
gigele, gigele ,sa nu te prinda raceala ,la coada cu tigancile sau sa iei paduchi si purici la coada la magazinele de second -hand de unde iei marfa pentru magazinul tau american (mincinosule....)
mihai:
(9 Aprilie 2012, 08:21)
il cunosc pe domnul , este un bun gospodar ,sa vedeti ce iese din mainele lui , felicitari si succes in acest bisnis !

dan:
(7 Aprilie 2012, 08:30)
un exemplu de laudat , felicitari ! ce este sh. la americani la noi este marfa de calitate . succes si sa nu renunti niciodata la visul american !
bughi:
(6 Aprilie 2012, 22:00)
bine jiji esti bun...........multa bafta inainte...............
puscasu marin:
(6 Aprilie 2012, 18:14)
Neinspirat titlul articolului, nicio tara/natiune nu poate fi catalogata second hand! Long live Stars and stripes!
finu:
(6 Aprilie 2012, 17:29)
bavro americane !
SORIN:
(6 Aprilie 2012, 10:57)
Bravo Gigi, mă bucur că ai reușit așa ceva! De-abia aștept să te vizitez și să-ți văd marfa care, bănuiesc, e de o calitate superioară celei aduse de toate baragladinele din bazar. Succes!!!
Poate-l chemi și pe Viorel Calotă, s-o puneți de-o fanfară în stil american.

Lasă un comentariu:

Mesaj
(maximum 2000 caractere):
Marți 23 Iun 2026
240 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră
S-a certat cu părinții și a plecat de acasă

S-a certat cu părinții și a plecat de acasă

Joi, 10 spetembrie, în jurul orelor 15,30, polițiștii feteșteni au fost sesizați de o femeie în vîrstă de 33 de ani, din localitate, despre faptul că fiul său minor, Iordan Dănuț Dumitrel, de 14 ani, a ...[citește_toată_știrea]

11 Septembrie 2009, 18:17
(19825 vizualizări - 7 comentarii)


Treversarea neregulamentară l-a costat viața

Joi seara, 10 septembrie, în comuna Ion Roată, un accident rutier s-a soldat cu decesul unei persoane. Victima, un bărbat de 52 de ani, din localitate, s-a angajat în traversarea străzii în fugă, prin loc ...[citește_toată_știrea]

11 Septembrie 2009, 18:16
(17773 vizualizări - 1 comentariu)


Copilul dispărut de la Urziceni a fost găsit

Minorul Pîrvu Mihăiță Alin, dispărut de la domiciliu din data de 6 septembrie 2009, a fost găsit. Copilul a fost depistat în gara Ploiești, în după-amiaza zilei de 9 septembrie, de polițiștii prahoveni ...[citește_toată_știrea]

11 Septembrie 2009, 18:15
(19966 vizualizări - 1 comentariu)


A fugit de acasă

A fugit de acasă

Marți, 8 septembrie, la miezul nopții, un cetățean din Urziceni a anunțat dispariția fiului său minor, Mihăiță Alin Pîrvu, în vîrstă de 10 ani. Bărbatul a povestit polițiștilor că fiul său a plecat de la ...[citește_toată_știrea]

9 Septembrie 2009, 17:47
(19506 vizualizări - 1 comentariu)


Bătrînă înșelată

Marți, 8 septembrie 2009, în jurul orelor 13,30, o bătrînă în vîrstă de 81 ani, din Slobozia, a sesizat Poliția asupra faptului că un bărbat necunoscut, ce s-a recomandat ca fiind un prieten al ginerelui ...[citește_toată_știrea]

9 Septembrie 2009, 17:42
(18951 vizualizări - 1 comentariu)


Firmele, răpuse de criză

Criza economică face ravagii printre agenții economici din Ialomița. Rezistă cine poate și radiază cine vrea să evite falimentul. Și, pentru ca tabloul să fie și mai dezolant, prea puține societăți comercială ...[citește_toată_știrea]

9 Septembrie 2009, 13:35
(18249 vizualizări - 0 comentarii)


A fost prins după ce a furat dintr-un magazin

Luni, 7 septembrie 2009, la primele ore ale dimineții, un bărbat din Slobozia a fost depistat de jandarmi după ce furase mai multe șepci dintr-un magazin. «În jurul orelor 8,00, subofițerul jandarm ce se ...[citește_toată_știrea]

9 Septembrie 2009, 11:07
(17379 vizualizări - 0 comentarii)


Rata șomajului crește alarmant

Fenomenul șomajului pare de necontrolat în Ialomița. Numărul șomerilor crește de la o zi la alta, iar autoritățile privesc neputincioase la «înghețarea» pieței forței de muncă la nivelul județului. Ultimele ...[citește_toată_știrea]

9 Septembrie 2009, 11:07
(18404 vizualizări - 0 comentarii)


Incendiu la Nick Touring

În dimineața zilei de marți, 8 septembrie, în jurul orelor 07,00, pompierii și polițiștii ialomițeni au fost sesizați prin 112 cu privire la izbucnirea unui incendiu la sediul biroului unei societăți comerciale ...[citește_toată_știrea]

9 Septembrie 2009, 09:02
(17592 vizualizări - 1 comentariu)


Podul de la Albești, mai scump cu 1,3 milioane lei

Podul de la Albești, mai scump cu 1,3 milioane lei

Reabilitarea podului rutier de la Albești, una dintre prioritățile administrației Ciupercă, s-a scumpit brusc. Începute la sfîrșitul anului 2008, lucrările au fost estimate la suma de 3,9 miliane lei noi ...[citește_toată_știrea]

9 Septembrie 2009, 09:01
(17639 vizualizări - 0 comentarii)


Direcția pentru Tineret a organizat «Tabăra Tematică Valori și Tradiții Ialomițene» la Amara

În perioada 3-9 septembrie 2009, s-a desfășurat la Centrul de Agrement Amara- Pavilioane, «Tabăra Tematică Valori și Tradiții Ialomițene». Acțiunea a fost organizată de Direcția pentru Tineret Ialomița ...[citește_toată_știrea]

9 Septembrie 2009, 09:00
(46106 vizualizări - 0 comentarii)


Weekend de foc pentru pompierii ialomițeni

Locuința unui cetățean din comuna Jilavele a fost cuprinsă de flăcări în dimineața zilei de sîmbătă, 5 septembrie, după ce materialele combustibile depozitate în podul casei s-au aprins de la un scurtcircuit ...[citește_toată_știrea]

9 Septembrie 2009, 08:59
(17351 vizualizări - 0 comentarii)


Treninguri și parfumuri contrafăcute, vîndute la colț de stradă în Slobozia

La finele săptămînii precedente, vineri, 4 septembrie, jandarmii slobozeni au surprins un bărbat din comuna Bărbulești în timp ce vindea, fără documente legale, costume de trening și parfumuri. Tînărul ...[citește_toată_știrea]

9 Septembrie 2009, 08:58
(18718 vizualizări - 0 comentarii)


Consiliul Județean sprijină artele. Artele marțiale!

Consiliul Județean sprijină artele. Artele marțiale!

La începutul acestei săptămîni Consiliul Județean Ialomița a anunțat în cadrul unei conferințe de presă organizate la Centrul Cultural «Ionel Perlea» din Slobozia cofinanțarea unui proiect de promovare ...[citește_toată_știrea]

1 Septembrie 2009, 19:58
(18450 vizualizări - 0 comentarii)


Eșecul unei întîlniri marca Stavăr

Săptămîna precedentă, în sala de ședințe a Inspectoratului Școlar Județean, s-a desfășurat sau cel puțin trebuia să se desfășoare la orele 10,00, ședința de constituire a Consiliului Consultativ al IȘJ ...[citește_toată_știrea]

1 Septembrie 2009, 19:56
(19620 vizualizări - 0 comentarii)


100 de amenzi pentru prostituție

În ultima jumătate de an, numărul prostituatelor surprinse de autorități practicînd «cea mai veche meserie din lume» a crescut de peste 10 ori. Potrivit datelor oficiale, numărul de sancțiuni aplicate doar ...[citește_toată_știrea]

1 Septembrie 2009, 19:53
(20037 vizualizări - 0 comentarii)


Programe alternative pentru copii și adolescenți

În cursul acestei săptămîni, Biserica Adventistă de Ziua a Șaptea, în parteneriat cu Primăria Slobozia, organizează o serie de activități de vacanță destinate atragerii copiilor și adolescenților. «Inițiativa ...[citește_toată_știrea]

1 Septembrie 2009, 19:51
(19551 vizualizări - 0 comentarii)


Decontarea cheltuielilor din Sănătate, în impas

Casa Județeană de Sănătate Ialomița a anunțat că în condițiile actuale, instituția nu mai poate asigura decontarea cheltuielilor din Sănătate. Potrivit declarațiilor directorului CJAS, Mihai Geantă, cheltuielile ...[citește_toată_știrea]

1 Septembrie 2009, 19:49
(20313 vizualizări - 0 comentarii)


Deținuți în vizită la Casa Memorială «Ionel Perlea»

Săptămîna precedentă, vineri, 28 august, un grup de deținuți încarcerați în Penitenciarul cu Regim de Maximă Siguranță Slobozia a fost în vizită la Casa Memorială «Ionel Perlea» din comuna Ograda. Scopul ...[citește_toată_știrea]

1 Septembrie 2009, 19:48
(19938 vizualizări - 0 comentarii)


Un american, cetățean de onoare al Sloboziei

Un american, cetățean de onoare al Sloboziei

«Pe tărîm știintific, unul din cei mai cunoscuți slobozeni, atît în țară cît și peste hotare, este domnul Mircea Constantin Popescu.
Născut la Slobozia, în data de 18 martie 1937, domnul Mircea Constantin ...[citește_toată_știrea]

1 Septembrie 2009, 19:28
(20354 vizualizări - 0 comentarii)


Record de amenzi pentru polițistii comunitari

Vara aceasta, activitatea polițistilor comunitari din Slobozia a atins un nou vîrf de sarcină. Potrivit declarațiilor directorului acestui serviciu, Laurențiu Abaza, în luna august s-a înregistrat un număr ...[citește_toată_știrea]

1 Septembrie 2009, 18:59
(19364 vizualizări - 0 comentarii)


Ciupercă a câștigat alegerile de la Sfântu Gheorghe

Ciupercă a cîștigat alegerile de la Sfîntu Gheorghe

Duminică, 30 august 2009, s-a desfășurat turul doi al alegerilor pentru ocuparea funcției de primar al localității Sfîntu Gheorghe. Pentru că deja am tratat subiectul, explicînd în numărul trecut al ziarului ...[citește_toată_știrea]

1 Septembrie 2009, 18:55
(19403 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița! Vasi în Incidente de integritate «cu efect întârziat» în județul Ialomița Dan în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! OK dar.. în «USR are obligația morală să aplice propriile standarde de integritate!» dan în Blocuri pentru tinerii specialiști în Educație și Sănătate, la Fetești Aur în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! cetatean în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Pt Zanfir în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! ZANFIR în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...