Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Superadministrație cu superStoica

A promite-i lucru mare!

Superadministrație cu superStoica

A promite-i lucru mare, dar a te ține de promisiune e curată prostie! Și, totuși, la două luni de la cîștigarea alegerilor, primarul PSD Alexandru Stoica încearcă să se convingă singur că va reuși să ofere slobozenilor o administrație eficientă și... apă potabilă pînă la 25 octombrie! «Nu voi merge în concediu pînă nu rezolv problema cu apa!» a declarat acesta. Dar cum gestionează Alexandru Stoica «greaua moștenire» a administrației Ionașcu și, mai ales, cum gîndește primarul Stoica viitorul Sloboziei? Pariem că n-ați fi ghicit niciodată!

Apă de Ziua Armatei
După 15 milioane de lei cheltuiți doar pentru sursa de apă, Alexandru Stoica susține că s-a ținut de cuvînt și a cerut aparatului intern al Primăriei să întocmească un raport care să constate modul în care au fost cheltuite aceste fonduri: «Suma ni se pare astronomică. Deja am chemat pe cineva pentru o expertiză tehnică. Nu economică, n-am nevoie de așa ceva! Dar vrem și noi să știm în ce a constat diferența. Pompe?! Să vedem dacă sînt toate! Panourile de comandă de la puțuri?! Dacă ele costă doi lei și tu le-ai trecut 5, normal că sînt diferențe... Și tot așa!».
Dincolo de confuziile neintenționate din discursul primarului Alexandru Stoica am reușit să înțelegem că noua administrație locală este nemulțumită și de tehnologia «tub în tub», considerată la momentul construirii drept una revoluționară: «Dacă se sparge țeava aia, rămînem fără apă... Dacă apare o spărtură între puțurile 2 și 3, ăia sîntem! Trebuia să păstreze țeava veche, chiar dacă era de fier, să facă un by-pass, ca să avem o alternativă în caz de nevoie. Dar inginerul Gabi Ionașcu n-a hotărît așa! A hotărît ce-a vrut el!».
Deși frustrat de deciziile fostului său șef, primarul Alexandru Stoica nu ezită să promită, așa cum vă precizam inițial. «La 25 octombrie, de Ziua Armatei, vom avea apă potabilă! Nu voi merge în concediu pînă nu rezolv problema cu apa!» declară el cu aplomb.
Potrivit informațiilor oficiale, la acest moment, în pofida ritmului susținut în care se desfășoară lucrările de înlocure a rețelelor de apă, au fost finalizate doar 57% dintre lucrările licitate. Asta înseamnă, în fapt, mai puțin de jumătate din cei 42 de kilometri de rețea. Dar cine sîntem noi să-l contrazicem pe primarul Alexandru Stoica?

Miercuri, 15 august 2012, termenul limită pentru Dytras
Alexandru Stoica susține că are soluții și în scandalul Dytras, unul dintre capetele de afiș ale campaniei din iunie 2012. Reamintim că, la acel moment, Alexandru Stoica îl acuza pe Gabi Ionașcu că a gestionat prost contractul cu Dytras, potrivit căruia orașul Slobozia ar fi trebuit să beneficieze de o stație de epurare la standarde europene. În urma acestei gestionări defectuoase a investiției, valoarea acesteia a crescut de la 4,5 la 7 milioane de euro, iar stația continuă să fie nefuncțională. «Este puțin probabil să devină funcțională în următorii 2 ani!» explica la momentul respectiv Gabi Ionașcu, într-o încercare ratată de  a justifica întîrzierile și costurile exorbitante plătite de municipalitate.
La două luni de la alegeri, noul primar Alexandru Stoica susține că are situația sub control și că miercuri, 15 august 2012, administrația locală va forța mîna Dytras în luarea unei decizii. «I-am chemat, am încheiat o minută cu ei și ne-au spus că pînă la 15 august vor pune la punct un grafic de lucrări. Bun!, am zis. Iar acum așteptăm pînă miercuri. Dacă nu vin, joi convoc comisia, aduc pe altcineva să pună stația în funcțiune, iar pe Dytras îi chem în judecată să plătească daune conform legii!» a declarat primarul Alexandru Stoica.
Reamintim că investiția în modernizarea stației de epurare a orașului este considerată una obligatorie în procesul de aliniere a SC Urban la standardele europene în domeniu. Potrivit informațiilor făcute publice de către Primăria Slobozia, valoarea inițială de adjudecare a acestor lucrări a fost de 18,3 milioane de lei. Imediat după adjudecarea licitației, administrația locală a solicitat schimbarea soluției tehnice, fapt care a condus la creșterea valorii contractului de la 18 la 24 milioane de lei. Ulterior acestei majorări, în perioada mai 2010-aprilie 2011, au fost realizate alte 3 acte adiționale, care au majorat valoarea finala a contractului la 28,6 milioane de lei. În ciuda plăților efectuate, firma Dytras și subcontractorii autorizați de aceasta nu au realizat decît parțial lucrările de investiție.

Pietre de moară ale administrației, construcțiile ilegale rămîn!
Un alt domeniu în care administrația Stoica își va impune propria viziune este cea amplasarea unor construcții ilegale sau contestate. Am ales, de dragul discuției, trei dintre acestea, respectiv gogoșăria PSD de la Spital, autogara-fantomă a patronului de la Nick Touring și sala de sport lipită de Clubul Tineretului, a cărei construcție a fost permisă în baza unei semnături date pe genunchi de același Alexandru Stoica. Declarațiile lui Alexandru Stoica nu mai au nevoie de niciun comentariu. «Sala de sport este în regulă. Eu am pus-o pe Simona, care este consilierul meu personal pe probleme juridice, și totul este în regulă... În schimb, autogara dispare. Dispare pentru că dispare operatorul. În toamnă o să avem alt operator pentru că hotărîrea judecătorească ne-a anulat licitația! Iar în privința gogoșăriei, le-am cerut să intre în legalitate. Știți că acolo muncesc 7 oameni. Și că e foarte utilă și de folos! De ce nu dă Dumnezeu să am 100 de investitori ca ăștia care să dea locuri de muncă?!» a dezvăluit Alexandru Stoica maniera vizionară de gestionare a construcțiilor ridicate ilegal pe domeniul public la Slobozia. Reamintim din nou că fiecare dintre cele trei construcții au făcut obiectul unor campanii de presă susținute în care s-a demonstrat cu dovezi palpabile că au fost ridicate ilegal. Dar vorba cîntecului... la vremuri noi, mereu noi!

De ce, domnu’ ex-primar, de ce?! Ionașcu s-a debranșat! Și pentru că tot am pomenit de fostul primar Gabi Ionașcu, ne-am gîndit că, poate, vă întrebați ce mai face domnia sa după «încheierea contractului cu electoratul», cum atît de tare îi plăcea să spună. Ei, bine, exilat în spatele gardului de 50 mii de lei ai vilei sale din zona industrială, Gabi Ionașcu a chemat luna trecută Urban-ul și a cerut debranșarea. Voci autorizate (din cabinetul unde fostul primar își face ședințele de terapie) susțin că decizia e una care confirmă teoria potrivit căreia Gabi Ionașcu încă mai are atacuri de panică atunci cînd aude de apă. «Altfel de ce s-a debranșat? Că la Urban, mai ales la casă, cît consumi, atît plătești!» ne-a explicat expertul în crizele ex-edilului slobozean. Iar dacă vă întrebați de unde își plătește fostul primar Gabi Ionașcu ședințele de terapie, sîntem în măsură să vă informăm. Începînd cu 6 iunie, cînd a înregistrat firma la Registrul Comerțului, el se ocupă de administrarea firmei Evaluare Pro Construct SRL, al cărei obiect de activitate îl reprezintă certificatele energetice pentru blocuri. Și, deși afacerea cu certificate energetice este abia la început, iar cumpărătorii încă mai pot eluda această obligativitate, noi credem că, în curînd, toți slobozenii care vor să vîndă sau să cumpere se vor izbi de fostul primar...

22 August 2012, 18:54 (13813 vizualizări - 16 comentarii)

Citiți și:
A început bătălia pentru Slobozia
Alexandru Stoica, fostul primar al Sloboziei, a scăpat de închisoare
Primăria Slobozia caută arhitect-șef

Comentariile cititorilor:


ANGELA :
(17 Septembrie 2012, 09:46)
multumim  domnule primar pentru haosul produs in oras si ,, multumim ,, pentru batjocorirea  monumentului  eroului neamului si lacasului de cult emblema orasului CATEDRALA .. DE fapt de aceia v-am ales ,pentru petrcere nu pentru bunastare (de fapt acesta denota bunastare ) De ce nu ati trimis aghiotanti sa vada ce mizerie este in oras si in acel parc unde se joaca copii nostri Pina in alegeri erati pe strada si vorbeati cu oameni acum de ce nu ,va pute sau nu va puteti rupe de scaun Acolo ,unde ati dat autorizatie de distrugera spatiului verde  era cel mai curat (pote in cinstea monumentului ) acum mucuri de tigara ,cutii de bere sticle de plastic si multe altele .Oare asta merita col. Popescu d-le primar ?????  Iesiti si vorbiti cu oameni si vedeti ce nemultumiri sint si aveti grija sa ne mai aduce-ti circ ca piine nu o sa mai avem in curind  daca osa fie tot asa VEDE-TI MIZERIA DIN ORAS ,DIN PARCURI DIN STRZILE LATERALE  de asta avem nevoie nu de CIRC



daniel:
(30 August 2012, 15:08)
Inseamna ca simona e prea proasta ptr slobozia.Avem cel mai incompetent primar.Pacat de oras ptr ca o sa ajunga o ruina.
tataia:
(29 August 2012, 21:34)
sa te ... in ... domnule stoica
popa:
(26 August 2012, 20:11)
Ziua lui Stoica a lasat urme adanci.Vedeti zidurile Spitalului judetean ce mai zic.Caci e mult de povestit !
daniel:
(26 August 2012, 12:22)
Daca tiganii l-au votat ptr un mic si o bere.Si ce chermeza mare s-a facut la strand.Toti nemancatii si alcolistii orasul s-au dus acolo,inclusiv membrii de partid.e o mizerie in primarie si un aer de nu poti respira.Dar cum se spune:cum ai acasa asa e si la servici.
cris:
(25 August 2012, 11:48)
Ar trebui ca cetatetii orasului sa intre pe usa din  fata primariei,si nu personalul..De ce lucratorii au card de intrare iar cetatenii nu?Noi platim taxe si impozite.
Aceeasi MARIE...:
(25 August 2012, 11:16)
Mi se pare mie sau dl. Stoica a fost si el consilier pe vremea fostului primar si a semnat alaturi de acesta pentru apa? Acum o scalda: ca e alba, ca e neagra, ca e altul vinovat... Mie mi se pare ca de cand a fost ales, dl. Stoica a devenit INVIZIBIL. In Slobozia nu se misca nimic, nu este mai curat, nu se vad schimbari - dupa cum d-lui a promis. Cred ca noi romanii, deabia dupa ce-l dam jos pe unul observam ca cel pus in locul lui este o lichea. Cu parere de rau...
victor:
(24 August 2012, 19:28)
Continua mizeria psd de administrare a orasului, lucru criminal, caci devenim si suntem, dupa mediul in care traim.
daniel:
(24 August 2012, 14:51)
Orasul a ajuns pe mana unor nenoricitti care il vor jupui de bani.Au schimbat secretarele, soferii,directorii care nu erau de partea lor cu smecheriile(vorbesc de primarie).Hartiile au fost semnate pe genunchi,iar conturile au fost umplute cu bani pentru vile si scolarizari in tari straine.
Ex primarul Ionascu:
(24 August 2012, 14:10)
Am dorit la un moment dat sa tac, sa nu dau apa la moara unora dintre cei pe care i-am slujit cu credinta si m-au rasplatit cu umilinta. Vad ca mai sunt ,,multi .." care mor de ,,drum lung". Si totusi iata care este situatia, atat pentru postacii priceputi in ,,ale" penalului si injuraturilor, dar si pentru unii edili care nu mai pot de grija mea. In campania electorala  spuneam: ,,candidez pentru a scuti Slobozia de un incompetent care va da vina pe ,,dezastruoasa mostenire" de la Ionascu". Am avut dreptate, si va mai continua aceasta stare. Sincer, si acum ma rog la Dumnezeu sa-i ajute macar sa termine ce eu am inceput. Succesorul, specialist in informare si dezinformare ,,stie" el ce fel de terapie imi fac si cat m-a costat gardul. Prostie, nu fac nicio terapie si nici gardul nu costa atat. Apa va fi finalizata fara vreun merit a lui, singurul avantaj? Va taia ,,yes mann"-ul pamblica cu ,,mentorul" lui. De ce m-am debransat de la alimentarea cu apa, simplu, ud gradina si plateam mult. Asadar mi-am sapat un put si-mi extrag apa necesara. Despre investitii isi ,,da cu parerea", nu are de unde sti, patru ani a facut ,,instructie" cu colegii de partid sa-i iasa ,,treburile" bine. S-a dovedit! Il intreb, eu am pus pe site toate contractele cu valori, referate, contracte aditionale, de ce le-a sters sa nu mai fie afisate? Mai bine citeste cu ai lui si nu ar mai bate campii. Iarta-i Doamne ca nu stiu ce ... zic. Golaniile cu autorizatiile de construire pentru ,,ai lui" nu se rezolva dand gunoiul sub pres. Sa-si asume nelegalitatile. Cum ,,mama dracului" toate s-au facut pentru ,,colegii de partid" si nu sunt singurele exemple. A se vedea acum in prag de nou an scolar ce geamuri se mai schimba in locul celor abia puse ... si cu ce firme! Vedeti voi! Sunt banii vostri, asa cel putin sustineti. Utati-va in zare, spre Nord ... un canal de protectie a Sloboziei contra inundatiilor a fost astupat de ,,varul ..". cu stirea cui? Se vor astupa toate in timp ... 
SORIN:
(23 August 2012, 13:39)
@GEORGE. Hai să-ți arăt, gratis, cum se scrie corect românește...cerebralule:"... , NOUĂ, CELORLALȚI mai cerebrali, însă, ni se face ..". ANALFABETULE!!!
daniel:
(23 August 2012, 12:48)
Nu cumva stoica a semnat procesele-verbale de receptie?acum se da mare om ,da rpana acum ll-a pupat pe Ionascu in dos.
GEORGE:
(23 August 2012, 12:44)
cei cu creierele spalate il divinizeaza pe stoica pentru cuvintele astea , noi ceilalti, mai cerebrali insa, ni se face o mare sila de el si hoarda lui de hoti care au impanzit judetul.
lowe:
(23 August 2012, 11:18)
un alt gargaragiu uselist,blablabla. strazile sunt numai cratere,gropi , mizerie, cacati, lipsa de toalete publice, in zona elsa- casa armatei e o hazna publica, noapte e bezna si ies romanasii de la circiumi si cazionuri sa se usureze in ditai 'esplanada'.
SORIN:
(23 August 2012, 10:57)
M-am săturat să mai aud de acest șoldovean de Bărăgan. Dacă, așa cum au promis, noii diriguitori
ai municipiului-capitală de județ nu fac tot posibilul ca acest escroc să fie legat pentru multți ani de aici înainte, îi suspectez de tăinuire și complicitate. Dacă nu fac dovada, în cel mai scurt timp, că fostul primar a jefuit bugetul local, vor avea mari probleme la proximele alegeri generale, și mă refer aici strict la P.S.D., fiindcă, în Ialomița, U.S.L. NU EXISTĂ!

Lasă un comentariu:

Mesaj
(maximum 2000 caractere):
Joi 06 Aug 2026
231 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Bărbat din Platonești, drogat la volan

Polițiștii ialomițeni au continuat în cursul nopții de marți spre miercuri, 13/14 septembrie a.c., activitățile de prevenire și combatere a consumului de droguri. Astfel, în jurul orei 1,00, polițiștii ...[citește_toată_știrea]

14 Septembrie 2022, 19:20
(3564 vizualizări - 0 comentarii)


Cursuri de prim ajutor pentru polițiștii ialomițeni

Cursuri de prim ajutor pentru polițiștii ialomițeni

Serviciul Pregătire Profesională din cadrul IPJ Ialomița desfășoară cursuri de prim ajutor adresate polițiștilor din Ialomița, organizate în colaborare cu personalul SMURD din cadrul Inspectoratului pentru ...[citește_toată_știrea]

14 Septembrie 2022, 19:10
(2786 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 12 noi cazuri de COVID-19

Miercuri, 14 septembrie a.c., la nivelul județului Ialomița, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 29425, fiind înregistrate 12 cazuri noi față de ziua de marți, 13 septembrie a.c., când ...[citește_toată_știrea]

14 Septembrie 2022, 16:35
(1909 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: 3,66%, rata șomajului în luna iulie 2022

La sfârșitul lunii iulie 2022, în evidențele Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița erau înregistrați 3411 șomeri (din care 1603 femei), rata șomajului fiind ...[citește_toată_știrea]

14 Septembrie 2022, 13:40
(5901 vizualizări - 0 comentarii)


Accidente la Făcăeni, Slobozia și Urziceni

Două echipaje de pompieri din Fetești au intervenit la un accident rutier produs în comuna Făcăeni, în eveniment fiind implicate două autoturisme cu patru pasageri. În sprijin a intervenit și un echipaj ...[citește_toată_știrea]

14 Septembrie 2022, 12:50
(5129 vizualizări - 0 comentarii)


IJJ Ialomița: Rezultatele acțiunilor desfășurate de jandarmi în luna august 2022

IJJ Ialomița: Rezultatele acțiunilor desfășurate de jandarmi în luna august 2022

Efectivele Inspectoratului de Jandarmi Județean Ialomița au executat, în cursul lunii august 2022, 660 misiuni de ordine publică și 785 de misiuni pe linie de pază instituțională. Dintre misiunile de ordine ...[citește_toată_știrea]

13 Septembrie 2022, 17:00
(20733 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 30 de noi cazuri de COVID-19

Marți, 13 septembrie a.c., la nivelul județului Ialomița, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 29413, fiind înregistrate 30 de cazuri noi față de ziua de luni, 12 septembrie a.c., când ...[citește_toată_știrea]

13 Septembrie 2022, 16:15
(2354 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Lansare de carte și expoziții de pictură, la Centrul Cultural «Ionel Perlea»

Joi, 15 septembrie a.c., Centrul Cultural «Ionel Perlea» va fi gazda a trei evenimente culturale. Este vorba despre vernisajul a două expoziții de pictură, dar și a unei lansări de carte. Artiștii care ...[citește_toată_știrea]

13 Septembrie 2022, 12:30
(5532 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: «Bursa Locurilor de Muncă pentru Absolvenți»

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița va organiza în data de 14 octombrie 2022, ora 9,00, «Bursa Locurilor de Muncă pentru Absolvenți», eveniment care va avea loc la sediul Centrul ...[citește_toată_știrea]

12 Septembrie 2022, 17:10
(3227 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: 13 septembrie-Ziua Pompierilor din România

ISU Ialomița: 13 septembrie-Ziua Pompierilor din România

Sărbătorim la 13 septembrie Ziua Pompierilor din România, un eveniment prin care, de 174 de ani, se perpetuează amintirea eroismului dovedit pe câmpul de luptă de către înaintașii noștri. Povestea pompierilor ...[citește_toată_știrea]

12 Septembrie 2022, 16:40
(10536 vizualizări - 1 comentariu)


Ialomița: 9 noi cazuri de COVID-19

Luni, 12 septembrie a.c., la nivelul județului Ialomița, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 29383, fiind înregistrate 12 cazuri noi față de ziua de duminică, 11 septembrie a.c., când ...[citește_toată_știrea]

12 Septembrie 2022, 16:20
(3213 vizualizări - 0 comentarii)


Accidente la Slobozia și Gheorghe Lazăr

Duminică, 11 septembrie a.c., trei echipaje de pompieri din Slobozia au intervenit la un accident rutier produs în Slobozia. În eveniment a fost implicat un autoturism și o autoutilitară, în urma accidentului ...[citește_toată_știrea]

12 Septembrie 2022, 14:50
(3120 vizualizări - 0 comentarii)


Incendiu la o clădire dezafectată din Fetești, locuință în flăcări la Amara

Incendiu la o clădire dezafectată din Fetești, locuință în flăcări la Amara

Trei echipaje de pompieri din Fetești au intervenit pentru stingerea unui incendiu produs la o clădire dezafectată în municipiul Fetești. A ars acoperișul pe o suprafață de aproximativ 600 de metri pătrați ...[citește_toată_știrea]

12 Septembrie 2022, 14:35
(12072 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 12 noi cazuri de COVID-19

Duminică, 11 septembrie a.c., la nivelul județului Ialomița, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 29374, fiind înregistrate 12 cazuri noi față de ziua de sâmbătă, 10 septembrie a.c., ...[citește_toată_știrea]

11 Septembrie 2022, 16:20
(2040 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 14 noi cazuri de COVID-19

Sâmbătă, 10 septembrie a.c., la nivelul județului Ialomița, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 29362, fiind înregistrate 14 cazuri noi față de ziua de vineri, 9 septembrie a.c., când ...[citește_toată_știrea]

10 Septembrie 2022, 17:05
(1943 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 15 noi cazuri de COVID-19

Vineri, 9 septembrie a.c., la nivelul județului Ialomița, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 29348, fiind înregistrate 15 cazuri noi față de ziua de joi, 8 septembrie a.c., când au ...[citește_toată_știrea]

9 Septembrie 2022, 16:15
(3317 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Luni, 12 septembrie 2022, termen limită pentru depunerea notificării privind aplicarea/încetarea aplicării regimului special pentru agricultori

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița informează contribuabilii, persoanele impozabile înregistrate în scopuri de TVA conform art. 316 din Legea 227/2015 privind Codul Fiscal care optează ...[citește_toată_știrea]

9 Septembrie 2022, 14:30
(10403 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: 186,542 de milioane lei pentru motorina aferentă trimestrului II al anului 2022

Ministerul Agriculturii și Dezvoltării Rurale, prin Centrele Județene ale Agenției de Plăți și Intervenție pentru Agricultură, efectuează plata ajutorului de stat la motorina utilizată în agricultură, pentru ...[citește_toată_știrea]

9 Septembrie 2022, 13:15
(22733 vizualizări - 0 comentarii)


Instituția Prefectului Ialomița: 49 de tichete sociale, acordate mamelor defavorizate

Mamele cu posibilități financiare reduse pot beneficia de tichete sociale în valoare de 2000 de lei pentru copilul nou-născut. La nivelul județului Ialomița, în prima etapă a programului destinat susținerii ...[citește_toată_știrea]

9 Septembrie 2022, 12:00
(15210 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 15 noi cazuri de COVID-19

Joi, 8 septembrie a.c., la nivelul județului Ialomița, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 29333, fiind înregistrate 15 cazuri noi față de ziua de miercuri, 7 septembrie a.c., când au ...[citește_toată_știrea]

8 Septembrie 2022, 16:15
(3117 vizualizări - 0 comentarii)


Ministrul Petre Daea, la a XIII-a ediție a «Zilei Porumbului»

Ministrul Petre Daea, la a XIII-a ediție a «Zilei Porumbului»

Cel mai longeviv eveniment cu profil agricol organizat în Ialomița, «Ziua Porumbului», s-a desfășurat joi, 8 septembrie a.c., în satul Orezu. Evenimentul, organizat de Asociația Producătorilor de Porumb ...[citește_toată_știrea]

8 Septembrie 2022, 16:00
(4624 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Venituri de 81,67 milioane de lei, colectate în luna august 2022

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița a contabilizat, în luna august a anului 2022, venituri nete la bugetul general consolidat al statului în sumă totală de 81,67 milioane de lei, cu 4 ...[citește_toată_știrea]

7 Septembrie 2022, 19:20
(12014 vizualizări - 0 comentarii)


Tânăr din Țăndărei, drogat la volan

Polițiștii ialomițeni au continuat activitățile de prevenire și combatere a consumului de droguri. În acest context, marți, 6 septembrie a.c., în jurul orelor 15,30, polițiștii Serviciului Rutier Ialomița ...[citește_toată_știrea]

7 Septembrie 2022, 19:10
(3614 vizualizări - 0 comentarii)


«Educația-prioritate a Bisericii»: Protopopiatul Urziceni a cheltuit peste 54000 de lei pentru rechizite școlare și îmbrăcăminte

În perioada 1-4 septembrie 2022, în cadrul celor 68 de parohii arondate Protopopiatului Urziceni, 355 de elevi cu posibilități materiale reduse au beneficiat de sprijin material în valoare totală de 54 ...[citește_toată_știrea]

7 Septembrie 2022, 18:25
(4073 vizualizări - 0 comentarii)


Protopopiatul Slobozia: Rechizite școlare pentru 29 de elevi

Protopopiatul Slobozia: Rechizite școlare pentru 29 de elevi

Protopopiatul Slobozia, în colaborare cu Sectorul Social-Misionar al Episcopiei Sloboziei și Călărașilor, Parohia «Sfântul Dumitru» Slobozia și Parohia «Sfinții Arhangheli Mihail și Gavriil» Scânteia au ...[citește_toată_știrea]

7 Septembrie 2022, 18:20
(8710 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Vitezoman prins de radar cu autoturismul neînmatriculat

Marți, 6 septembrie a.c., în jurul orelor 22,00, polițiștii din cadrul Serviciului Rutier Ialomița, în timp ce desfășurau activități de control al traficului rutier pe DN2A-E60, au înregistrat cu aparatul ...[citește_toată_știrea]

7 Septembrie 2022, 17:50
(3432 vizualizări - 0 comentarii)


Muzeul Național al Agriculturii din România: «Pâinea și Vinul», la Slobozia

Muzeul Național al Agriculturii organizează, în perioada 16-18 septembrie 2022, cea de a IV-a ediție a manifestării complexe «Pâinea și Vinul», tematică promovată încă din 2011, când la Slobozia s ...[citește_toată_știrea]

7 Septembrie 2022, 16:45
(12013 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 20 de noi cazuri de COVID-19

Miercuri, 7 septembrie a.c., la nivelul județului Ialomița, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 29318, fiind înregistrate 20 de cazuri noi față de ziua de marți, 6 septembrie a.c., când ...[citește_toată_știrea]

7 Septembrie 2022, 16:20
(2326 vizualizări - 0 comentarii)


Bărbat din Bărbulești, reținut pentru producerea unui accident rutier

Urmare a accidentului produs în data de 29 iunie 2022, pe DN2, în afara comunei Sinești, soldat cu decesul a cinci persoane și rănirea a altor patru, cercetările au fost continuate de polițiștii din cadrul ...[citește_toată_știrea]

6 Septembrie 2022, 22:40
(11796 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Modificari la stabilirea și plata contribuțiilor de asigurări sociale

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița informează contribuailii interesați că începând cu 1 august 2022 a fost introdusă ca bază lunară de calcul al CAS și al CASS salariul minim brut pe ...[citește_toată_știrea]

6 Septembrie 2022, 17:15
(12458 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
georgica în Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița își desfășoară activitatea operativă în containere Anonim în Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița își desfășoară activitatea operativă în containere vasilica în Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița își desfășoară activitatea operativă în containere Ilie Palarie în Slobozia: Protest anti-poluare olfactivă Anonim în Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița își desfășoară activitatea operativă în containere PREDA în Episcopia Sloboziei și Călărașilor reclamă, din nou, lipsa de intervenție a autorităților în problema poluării olfactive din Slobozia! gica în Slobozia: Protest anti-poluare olfactivă Gigel în Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița își desfășoară activitatea operativă în containere cetatean în Costul «ipocriziei politice» în opinia deputatului PSD Ștefan Țintă: blocarea fondurilor PNRR din rațiuni de partid! Sindicat în Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița își desfășoară activitatea operativă în containere antiagatha în Slobozia: Protest anti-poluare olfactivă nemultumitu' în Slobozia: Protest anti-poluare olfactivă Rodica în Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița își desfășoară activitatea operativă în containere Răduță Aurelian-Constantin în Slobozia: Protest anti-poluare olfactivă Justin în Consiliul Superior al Magistraturii scoate la concurs posturi de judecător în cadrul Judecătoriei Urziceni Pavel în Slobozia: Protest anti-poluare olfactivă Andrei în Curtea de Conturi a României reclamă «slaba gestionare a patrimoniului» la Direcția Județeană pentru Sport Ialomița Andrei în Slobozia: Protest anti-poluare olfactivă Ion Ion în Slobozia: Protest anti-poluare olfactivă FELICITĂRI în Slobozia: Protest anti-poluare olfactivă

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...