Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Superadministrație cu superStoica

A promite-i lucru mare!

Superadministrație cu superStoica

A promite-i lucru mare, dar a te ține de promisiune e curată prostie! Și, totuși, la două luni de la cîștigarea alegerilor, primarul PSD Alexandru Stoica încearcă să se convingă singur că va reuși să ofere slobozenilor o administrație eficientă și... apă potabilă pînă la 25 octombrie! «Nu voi merge în concediu pînă nu rezolv problema cu apa!» a declarat acesta. Dar cum gestionează Alexandru Stoica «greaua moștenire» a administrației Ionașcu și, mai ales, cum gîndește primarul Stoica viitorul Sloboziei? Pariem că n-ați fi ghicit niciodată!

Apă de Ziua Armatei
După 15 milioane de lei cheltuiți doar pentru sursa de apă, Alexandru Stoica susține că s-a ținut de cuvînt și a cerut aparatului intern al Primăriei să întocmească un raport care să constate modul în care au fost cheltuite aceste fonduri: «Suma ni se pare astronomică. Deja am chemat pe cineva pentru o expertiză tehnică. Nu economică, n-am nevoie de așa ceva! Dar vrem și noi să știm în ce a constat diferența. Pompe?! Să vedem dacă sînt toate! Panourile de comandă de la puțuri?! Dacă ele costă doi lei și tu le-ai trecut 5, normal că sînt diferențe... Și tot așa!».
Dincolo de confuziile neintenționate din discursul primarului Alexandru Stoica am reușit să înțelegem că noua administrație locală este nemulțumită și de tehnologia «tub în tub», considerată la momentul construirii drept una revoluționară: «Dacă se sparge țeava aia, rămînem fără apă... Dacă apare o spărtură între puțurile 2 și 3, ăia sîntem! Trebuia să păstreze țeava veche, chiar dacă era de fier, să facă un by-pass, ca să avem o alternativă în caz de nevoie. Dar inginerul Gabi Ionașcu n-a hotărît așa! A hotărît ce-a vrut el!».
Deși frustrat de deciziile fostului său șef, primarul Alexandru Stoica nu ezită să promită, așa cum vă precizam inițial. «La 25 octombrie, de Ziua Armatei, vom avea apă potabilă! Nu voi merge în concediu pînă nu rezolv problema cu apa!» declară el cu aplomb.
Potrivit informațiilor oficiale, la acest moment, în pofida ritmului susținut în care se desfășoară lucrările de înlocure a rețelelor de apă, au fost finalizate doar 57% dintre lucrările licitate. Asta înseamnă, în fapt, mai puțin de jumătate din cei 42 de kilometri de rețea. Dar cine sîntem noi să-l contrazicem pe primarul Alexandru Stoica?

Miercuri, 15 august 2012, termenul limită pentru Dytras
Alexandru Stoica susține că are soluții și în scandalul Dytras, unul dintre capetele de afiș ale campaniei din iunie 2012. Reamintim că, la acel moment, Alexandru Stoica îl acuza pe Gabi Ionașcu că a gestionat prost contractul cu Dytras, potrivit căruia orașul Slobozia ar fi trebuit să beneficieze de o stație de epurare la standarde europene. În urma acestei gestionări defectuoase a investiției, valoarea acesteia a crescut de la 4,5 la 7 milioane de euro, iar stația continuă să fie nefuncțională. «Este puțin probabil să devină funcțională în următorii 2 ani!» explica la momentul respectiv Gabi Ionașcu, într-o încercare ratată de  a justifica întîrzierile și costurile exorbitante plătite de municipalitate.
La două luni de la alegeri, noul primar Alexandru Stoica susține că are situația sub control și că miercuri, 15 august 2012, administrația locală va forța mîna Dytras în luarea unei decizii. «I-am chemat, am încheiat o minută cu ei și ne-au spus că pînă la 15 august vor pune la punct un grafic de lucrări. Bun!, am zis. Iar acum așteptăm pînă miercuri. Dacă nu vin, joi convoc comisia, aduc pe altcineva să pună stația în funcțiune, iar pe Dytras îi chem în judecată să plătească daune conform legii!» a declarat primarul Alexandru Stoica.
Reamintim că investiția în modernizarea stației de epurare a orașului este considerată una obligatorie în procesul de aliniere a SC Urban la standardele europene în domeniu. Potrivit informațiilor făcute publice de către Primăria Slobozia, valoarea inițială de adjudecare a acestor lucrări a fost de 18,3 milioane de lei. Imediat după adjudecarea licitației, administrația locală a solicitat schimbarea soluției tehnice, fapt care a condus la creșterea valorii contractului de la 18 la 24 milioane de lei. Ulterior acestei majorări, în perioada mai 2010-aprilie 2011, au fost realizate alte 3 acte adiționale, care au majorat valoarea finala a contractului la 28,6 milioane de lei. În ciuda plăților efectuate, firma Dytras și subcontractorii autorizați de aceasta nu au realizat decît parțial lucrările de investiție.

Pietre de moară ale administrației, construcțiile ilegale rămîn!
Un alt domeniu în care administrația Stoica își va impune propria viziune este cea amplasarea unor construcții ilegale sau contestate. Am ales, de dragul discuției, trei dintre acestea, respectiv gogoșăria PSD de la Spital, autogara-fantomă a patronului de la Nick Touring și sala de sport lipită de Clubul Tineretului, a cărei construcție a fost permisă în baza unei semnături date pe genunchi de același Alexandru Stoica. Declarațiile lui Alexandru Stoica nu mai au nevoie de niciun comentariu. «Sala de sport este în regulă. Eu am pus-o pe Simona, care este consilierul meu personal pe probleme juridice, și totul este în regulă... În schimb, autogara dispare. Dispare pentru că dispare operatorul. În toamnă o să avem alt operator pentru că hotărîrea judecătorească ne-a anulat licitația! Iar în privința gogoșăriei, le-am cerut să intre în legalitate. Știți că acolo muncesc 7 oameni. Și că e foarte utilă și de folos! De ce nu dă Dumnezeu să am 100 de investitori ca ăștia care să dea locuri de muncă?!» a dezvăluit Alexandru Stoica maniera vizionară de gestionare a construcțiilor ridicate ilegal pe domeniul public la Slobozia. Reamintim din nou că fiecare dintre cele trei construcții au făcut obiectul unor campanii de presă susținute în care s-a demonstrat cu dovezi palpabile că au fost ridicate ilegal. Dar vorba cîntecului... la vremuri noi, mereu noi!

De ce, domnu’ ex-primar, de ce?! Ionașcu s-a debranșat! Și pentru că tot am pomenit de fostul primar Gabi Ionașcu, ne-am gîndit că, poate, vă întrebați ce mai face domnia sa după «încheierea contractului cu electoratul», cum atît de tare îi plăcea să spună. Ei, bine, exilat în spatele gardului de 50 mii de lei ai vilei sale din zona industrială, Gabi Ionașcu a chemat luna trecută Urban-ul și a cerut debranșarea. Voci autorizate (din cabinetul unde fostul primar își face ședințele de terapie) susțin că decizia e una care confirmă teoria potrivit căreia Gabi Ionașcu încă mai are atacuri de panică atunci cînd aude de apă. «Altfel de ce s-a debranșat? Că la Urban, mai ales la casă, cît consumi, atît plătești!» ne-a explicat expertul în crizele ex-edilului slobozean. Iar dacă vă întrebați de unde își plătește fostul primar Gabi Ionașcu ședințele de terapie, sîntem în măsură să vă informăm. Începînd cu 6 iunie, cînd a înregistrat firma la Registrul Comerțului, el se ocupă de administrarea firmei Evaluare Pro Construct SRL, al cărei obiect de activitate îl reprezintă certificatele energetice pentru blocuri. Și, deși afacerea cu certificate energetice este abia la început, iar cumpărătorii încă mai pot eluda această obligativitate, noi credem că, în curînd, toți slobozenii care vor să vîndă sau să cumpere se vor izbi de fostul primar...

22 August 2012, 18:54 (14119 vizualizări - 16 comentarii)

Citiți și:
A început bătălia pentru Slobozia
Alexandru Stoica, fostul primar al Sloboziei, a scăpat de închisoare
Primăria Slobozia caută arhitect-șef

Comentariile cititorilor:


mamaia:
(22 August 2012, 20:50)
o sa vedem tuica la robinete mai repede decat apa

Lasă un comentariu:

Mesaj
(maximum 2000 caractere):
Sâmbătă 08 Aug 2026
257 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

«Marșul cavaleriei-Dragoon Guardian 2017», la Slobozia

Vineri, 14 iulie 2017, în Piața Unirii din Slobozia, începând cu orele 17,00, va avea loc expoziția de armament și tehnică militară din dotarea Armatei României și a SUA. Activitatea va fi susținută de ...[citește_toată_știrea]

13 Iulie 2017, 16:20
(3357 vizualizări - 0 comentarii)


Lăcusteni: Proiectile neexplodate, descoperite pe câmp

Un cioban din zona Lăcusteni a descoperit 5 elemente de muniție neexplodate. La fața locului s-a deplasat echipa pirotehnică a Inspectoratului pentru Situații de Urgență Ialomița care a ridicat bombele ...[citește_toată_știrea]

12 Iulie 2017, 22:25
(4134 vizualizări - 0 comentarii)


Gârbovi: Sirieni cercetați după ce au bătut un copil

Doi cetățeni sirieni au intrat în atenția procurorilor Parchetului de pe lângă Judecătoria Urziceni după ce au lipsit de libertate și agresat un minor. Inculpații își desfășurau activitatea în cadrul unei ...[citește_toată_știrea]

12 Iulie 2017, 21:15
(5310 vizualizări - 0 comentarii)


«Crimele Revoluției», prezentate la Slobozia

Autorul seriei de cărți «Crimele Revoluției», Grigore Cartianu, va fi prezent la Slobozia duminică, 16 iulie a.c., pentru a-și prezenta lucrările. Evenimentul este găzduit de Biblioteca Județeană «Ștefan ...[citește_toată_știrea]

12 Iulie 2017, 20:10
(4569 vizualizări - 0 comentarii)


anunț angajare

Kalizea-Boromir Slobozia
angajează
electrician-automatist mentenanță

(experiența în activitatea de întreținere
și punere în funcțiune echipamente,
citire scheme electrice,
cunoștințe automatizări, senzoristică,
funcționarea unui proces condus
cu automat programabil)

CV-urile pot fi trimise la adresa:
[email protected]
sau aduse la sediul firmei
din Slobozia, Șos. Amara, Nr. 4
Detalii la telefon 0744/471.927

11 Iulie 2017, 12:30


anunț angajare

angajăm
SUDORI și INSTALATORI
experiență instalații gaze
și/sau montare centrale
termice cu instalație încălzire,
pentru lucru în orașul GALAȚI
salariu motivant, cazare,
mașină serviciu

Relații la telefon 0758/976.339

11 Iulie 2017, 12:25


anunț angajare

Primăria Perieți
angajează
consilier personal
-studii juridice
CV-urile se depun
la sediul Primăriei Perieți
Relații la telefon 0786/010.600

11 Iulie 2017, 12:20


anunț angajare

societate comercială
angajează
muncitori necalificați
stivuitoriști
șoferi profesioniști

Se asigură cazare, salariu atractiv
Relații la telefon 0749/295.101

11 Iulie 2017, 12:15


anunț angajare

Firmă gaze
angajează sudori
pentru instalații
de gaz metan

Se oferă 2500 lei/lună
Contact 0743/416.556

11 Iulie 2017, 12:10


anunț angajare

service auto
angajează
-mecanic
-electrician
-tinichigiu

relații la telefon 0722/332.877

11 Iulie 2017, 12:05


Centrul Militar Județean Ialomița recrutează rezerviști voluntari

Centrul Militar Județean Ialomița, structură specializată a Ministerului Apărării Naționale, responsabilă cu organizarea și executarea recrutării și selecției candidaților pentru îndeplinirea serviciului ...[citește_toată_știrea]

10 Iulie 2017, 18:40
(5197 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Arestați pentru scandal

Polițiștii cercetează trei persoane, cu vârste cuprinse între 14 și 25 de ani, din Urziceni, sub aspectul comiterii infracțiunilor de «lovire și alte violențe» și «tulburare a ordinii și liniștii publice ...[citește_toată_știrea]

10 Iulie 2017, 18:05
(4024 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Urziceni scandal


Tânăr din Ciochina, arestat preventiv pentru «tentativă de viol»

Un tânăr de 20 ani, din comuna Ciochina, este bănuit că a încercat să agreseze sexual o femeie în vârstă de 32 ani, din comuna Albești. În fapt, Poliția a fost sesizată vineri, 7 iulie a.c., despre faptul ...[citește_toată_știrea]

10 Iulie 2017, 17:25
(4662 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 3 accidente, 7 răniți

Neacordarea de prioritate a fost cauza unui accident de circulație produs în cursul zilei de sâmbătă, 8 iulie a.c., pe raza comunei Făcăeni. În timp ce un bărbat, de 26 de ani, din comuna Făcăeni, conducea ...[citește_toată_știrea]

10 Iulie 2017, 17:10
(3612 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: S-a dispus confiscarea a 1400 mc de lemne!

Polițiști din cadrul Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița au deasfășurat activități pe raza de competență pentru prevenirea și combaterea faptelor ilegale din silvicultură. Astfel, din verificările ...[citește_toată_știrea]

10 Iulie 2017, 16:40
(14723 vizualizări - 42 comentarii)


ITM Ialomița: Transformarea muncii nedeclarate în muncă declarată

În perioada 14.06-31.08.2017 se desfășoară «Acțiunea de informare și conștientizare cu privire la transformarea muncii nedeclarată în muncă declarată», acțiune demarată de Inspecția Muncii și inspectoratele ...[citește_toată_știrea]

10 Iulie 2017, 16:25
(5454 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiuni ale polițiștilor ialomițeni

Patru persoane sunt cercetate de polițiștii rutieri pentru comiterea de infracțiuni contra siguranței circulației pe drumurile publice. Astfel, trei bărbați, cu vârste cuprinse între 20 și 61 de ani, au ...[citește_toată_știrea]

10 Iulie 2017, 16:10
(3530 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Întreruperi programate în alimentarea cu energie electrică

Potrivit furnizorului de energie electrică, pe parcursul săptămânii viitoare mai multe localități din Ialomița vor fi afectate de întreruperi parțiale de curent. Astfel, luni, marți, miercuri, joi și vineri ...[citește_toată_știrea]

7 Iulie 2017, 21:15
(3135 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Întâlnire cu contribuabilii

Contribuabilii din Ialomița sunt invitați miercuri, 12 iulie a.c., la sediul Agenției Județene a Finanțelor Publice Ialomița pentru a participa la o dezbatere publică legată de noile reglementări în materie ...[citește_toată_știrea]

7 Iulie 2017, 20:10
(4503 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Au furat bunuri dintr-un autoturism

Trei persoane, cu vârste cuprinse între 17 și 55 de ani, din comuna Movilița, bănuite de comiterea infracțiunilor de «furt calificat» și «complicitate la furt calificat», au fost reținute de polițiști pentru ...[citește_toată_știrea]

5 Iulie 2017, 21:35
(4518 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Rambursări TVA de peste 4,572 milioane de lei

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița informează contribuabilii interesați că, în luna iunie 2017, a rambursat TVA în valoare totală de peste 4,572 milioane de lei. Suma include, în ordinea ...[citește_toată_știrea]

5 Iulie 2017, 21:05
(4855 vizualizări - 0 comentarii)


Protopopiatul Urziceni: Școala de Vară «Clubul de Vacanță»

Protopopiatul Urziceni: Școala de Vară «Clubul de Vacanță»

Pe toată perioada vacanței de vară, respectiv 15 iunie-15 septembrie 2017, Biroul de Asistență Socială din cadrul Protopopiatului Urziceni, în colaborare cu Asociația «Societatea Femeilor Ortodoxe» Urziceni ...[citește_toată_știrea]

5 Iulie 2017, 20:20
(4642 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Familie implicată într-un accident pe DN2A

Ialomița: Familie implicată într-un accident pe DN2A

Autoturismul în care se aflau patru persoane, doi adulți și doi copii, a intrat în coliziune cu un autotren la intersecția DN2A cu DN3B (în zona Popasului Chirana), marți, 4 iulie, în jurul orei 9,00. ...[citește_toată_știrea]

4 Iulie 2017, 19:45
(4665 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiuni ale polițiștilor ialomițeni

La acest sfârșit de săptămână, polițiștii din Ialomița au fost la datorie pentru siguranța comunității și pentru siguranța traficului rutier. Astfel, polițiștii ialomițeni au desfășurat în perioada 30 iunie ...[citește_toată_știrea]

3 Iulie 2017, 17:35
(3614 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA a activat Comandamentul pentru Situații de Urgență

În urma atenționărilor meteorologice de Cod Portocaliu de vânt puternic și ploi, pentru a interveni cu promptitudine în rezolvarea problemelor ce pot apărea în funcționarea sistemelor operate, la nivelul ...[citește_toată_știrea]

3 Iulie 2017, 15:25
(4706 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Întreruperi programate în alimentarea cu energie electrică și gaze

Potrivit furnizorului de energie electrică, pe parcursul săptămânii viitoare mai multe localități din Ialomița vor fi afectate de întreruperi parțiale de curent. Astfel, luni, marți și miercuri, 3/4/5 iulie ...[citește_toată_știrea]

30 Iunie 2017, 21:50
(6025 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Acțiuni pentru siguranța traficului rutier

IPJ Ialomița: Acțiuni pentru siguranța traficului rutier

În ultimele 48 de ore, polițiștii ialomițeni au desfășurat pe raza județului acțiuni pe linie de circulație rutieră, pentru conștientizarea conducătorilor auto cu privire la riscurile la care se expun și ...[citește_toată_știrea]

30 Iunie 2017, 21:25
(3630 vizualizări - 1 comentariu)


ITM Ialomița: Obligații pentru angajatori

Potrivit unui comunicat de presă remis publicității, Inspectoratul Teritorial de Muncă Ialomița informează cu privire la obligativitatea angajatorilor de a consulta angajații și de a le permite înființarea ...[citește_toată_știrea]

30 Iunie 2017, 19:15
(4373 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Restricții de circulație pentru mașinile mai mari de 7,5 tone

Din cauza temperaturilor extrem de ridicate, Compania Națională de Administrare a Infrastructurii Rutiere a impus restricții de circulație pentru mașinile mai mari de 7,5 tone în 20 de județe din țară, ...[citește_toată_știrea]

29 Iunie 2017, 22:05
(4307 vizualizări - 0 comentarii)


Sărățeni: Microbuz cu 11 pasageri, implicat într-un accident rutier

Pompierii din cadrul ISU Ialomița, alături de paramedicii SMURD, au intervenit în seara zilei de miercuri, 29 iunie 2017, pentru a acorda primul ajutor victimelor unui accident rutier. La intersecția drumului ...[citește_toată_știrea]

29 Iunie 2017, 21:40
(5558 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Răduță Aurelian-Constantin în Memoriu pe tema poluării, depus de Asociația Ecologică Regională-«AER Muntenia Sud» la Prefectura Ialomița Antoine în «Suntem în urmă cu pregătirea, dar construim un grup puternic!» ciumpalacul în Memoriu pe tema poluării, depus de Asociația Ecologică Regională-«AER Muntenia Sud» la Prefectura Ialomița @PREDA în Episcopia Sloboziei și Călărașilor reclamă, din nou, lipsa de intervenție a autorităților în problema poluării olfactive din Slobozia! Mary în Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița își desfășoară activitatea operativă în containere Mary în Memoriu pe tema poluării, depus de Asociația Ecologică Regională-«AER Muntenia Sud» la Prefectura Ialomița #pasajladrajna în Slobozia: Protest anti-poluare olfactivă Anonim în Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița își desfășoară activitatea operativă în containere Cetatean în Slobozia: Protest anti-poluare olfactivă SPERANȚA în Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița își desfășoară activitatea operativă în containere Anonim în Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița își desfășoară activitatea operativă în containere Rodica în Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița își desfășoară activitatea operativă în containere as în Curtea de Conturi a României reclamă «slaba gestionare a patrimoniului» la Direcția Județeană pentru Sport Ialomița georgica în Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița își desfășoară activitatea operativă în containere Anonim în Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița își desfășoară activitatea operativă în containere vasilica în Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița își desfășoară activitatea operativă în containere Ilie Palarie în Slobozia: Protest anti-poluare olfactivă Anonim în Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița își desfășoară activitatea operativă în containere PREDA în Episcopia Sloboziei și Călărașilor reclamă, din nou, lipsa de intervenție a autorităților în problema poluării olfactive din Slobozia! gica în Slobozia: Protest anti-poluare olfactivă

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...