Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Superadministrație cu superStoica

A promite-i lucru mare!

Superadministrație cu superStoica

A promite-i lucru mare, dar a te ține de promisiune e curată prostie! Și, totuși, la două luni de la cîștigarea alegerilor, primarul PSD Alexandru Stoica încearcă să se convingă singur că va reuși să ofere slobozenilor o administrație eficientă și... apă potabilă pînă la 25 octombrie! «Nu voi merge în concediu pînă nu rezolv problema cu apa!» a declarat acesta. Dar cum gestionează Alexandru Stoica «greaua moștenire» a administrației Ionașcu și, mai ales, cum gîndește primarul Stoica viitorul Sloboziei? Pariem că n-ați fi ghicit niciodată!

Apă de Ziua Armatei
După 15 milioane de lei cheltuiți doar pentru sursa de apă, Alexandru Stoica susține că s-a ținut de cuvînt și a cerut aparatului intern al Primăriei să întocmească un raport care să constate modul în care au fost cheltuite aceste fonduri: «Suma ni se pare astronomică. Deja am chemat pe cineva pentru o expertiză tehnică. Nu economică, n-am nevoie de așa ceva! Dar vrem și noi să știm în ce a constat diferența. Pompe?! Să vedem dacă sînt toate! Panourile de comandă de la puțuri?! Dacă ele costă doi lei și tu le-ai trecut 5, normal că sînt diferențe... Și tot așa!».
Dincolo de confuziile neintenționate din discursul primarului Alexandru Stoica am reușit să înțelegem că noua administrație locală este nemulțumită și de tehnologia «tub în tub», considerată la momentul construirii drept una revoluționară: «Dacă se sparge țeava aia, rămînem fără apă... Dacă apare o spărtură între puțurile 2 și 3, ăia sîntem! Trebuia să păstreze țeava veche, chiar dacă era de fier, să facă un by-pass, ca să avem o alternativă în caz de nevoie. Dar inginerul Gabi Ionașcu n-a hotărît așa! A hotărît ce-a vrut el!».
Deși frustrat de deciziile fostului său șef, primarul Alexandru Stoica nu ezită să promită, așa cum vă precizam inițial. «La 25 octombrie, de Ziua Armatei, vom avea apă potabilă! Nu voi merge în concediu pînă nu rezolv problema cu apa!» declară el cu aplomb.
Potrivit informațiilor oficiale, la acest moment, în pofida ritmului susținut în care se desfășoară lucrările de înlocure a rețelelor de apă, au fost finalizate doar 57% dintre lucrările licitate. Asta înseamnă, în fapt, mai puțin de jumătate din cei 42 de kilometri de rețea. Dar cine sîntem noi să-l contrazicem pe primarul Alexandru Stoica?

Miercuri, 15 august 2012, termenul limită pentru Dytras
Alexandru Stoica susține că are soluții și în scandalul Dytras, unul dintre capetele de afiș ale campaniei din iunie 2012. Reamintim că, la acel moment, Alexandru Stoica îl acuza pe Gabi Ionașcu că a gestionat prost contractul cu Dytras, potrivit căruia orașul Slobozia ar fi trebuit să beneficieze de o stație de epurare la standarde europene. În urma acestei gestionări defectuoase a investiției, valoarea acesteia a crescut de la 4,5 la 7 milioane de euro, iar stația continuă să fie nefuncțională. «Este puțin probabil să devină funcțională în următorii 2 ani!» explica la momentul respectiv Gabi Ionașcu, într-o încercare ratată de  a justifica întîrzierile și costurile exorbitante plătite de municipalitate.
La două luni de la alegeri, noul primar Alexandru Stoica susține că are situația sub control și că miercuri, 15 august 2012, administrația locală va forța mîna Dytras în luarea unei decizii. «I-am chemat, am încheiat o minută cu ei și ne-au spus că pînă la 15 august vor pune la punct un grafic de lucrări. Bun!, am zis. Iar acum așteptăm pînă miercuri. Dacă nu vin, joi convoc comisia, aduc pe altcineva să pună stația în funcțiune, iar pe Dytras îi chem în judecată să plătească daune conform legii!» a declarat primarul Alexandru Stoica.
Reamintim că investiția în modernizarea stației de epurare a orașului este considerată una obligatorie în procesul de aliniere a SC Urban la standardele europene în domeniu. Potrivit informațiilor făcute publice de către Primăria Slobozia, valoarea inițială de adjudecare a acestor lucrări a fost de 18,3 milioane de lei. Imediat după adjudecarea licitației, administrația locală a solicitat schimbarea soluției tehnice, fapt care a condus la creșterea valorii contractului de la 18 la 24 milioane de lei. Ulterior acestei majorări, în perioada mai 2010-aprilie 2011, au fost realizate alte 3 acte adiționale, care au majorat valoarea finala a contractului la 28,6 milioane de lei. În ciuda plăților efectuate, firma Dytras și subcontractorii autorizați de aceasta nu au realizat decît parțial lucrările de investiție.

Pietre de moară ale administrației, construcțiile ilegale rămîn!
Un alt domeniu în care administrația Stoica își va impune propria viziune este cea amplasarea unor construcții ilegale sau contestate. Am ales, de dragul discuției, trei dintre acestea, respectiv gogoșăria PSD de la Spital, autogara-fantomă a patronului de la Nick Touring și sala de sport lipită de Clubul Tineretului, a cărei construcție a fost permisă în baza unei semnături date pe genunchi de același Alexandru Stoica. Declarațiile lui Alexandru Stoica nu mai au nevoie de niciun comentariu. «Sala de sport este în regulă. Eu am pus-o pe Simona, care este consilierul meu personal pe probleme juridice, și totul este în regulă... În schimb, autogara dispare. Dispare pentru că dispare operatorul. În toamnă o să avem alt operator pentru că hotărîrea judecătorească ne-a anulat licitația! Iar în privința gogoșăriei, le-am cerut să intre în legalitate. Știți că acolo muncesc 7 oameni. Și că e foarte utilă și de folos! De ce nu dă Dumnezeu să am 100 de investitori ca ăștia care să dea locuri de muncă?!» a dezvăluit Alexandru Stoica maniera vizionară de gestionare a construcțiilor ridicate ilegal pe domeniul public la Slobozia. Reamintim din nou că fiecare dintre cele trei construcții au făcut obiectul unor campanii de presă susținute în care s-a demonstrat cu dovezi palpabile că au fost ridicate ilegal. Dar vorba cîntecului... la vremuri noi, mereu noi!

De ce, domnu’ ex-primar, de ce?! Ionașcu s-a debranșat! Și pentru că tot am pomenit de fostul primar Gabi Ionașcu, ne-am gîndit că, poate, vă întrebați ce mai face domnia sa după «încheierea contractului cu electoratul», cum atît de tare îi plăcea să spună. Ei, bine, exilat în spatele gardului de 50 mii de lei ai vilei sale din zona industrială, Gabi Ionașcu a chemat luna trecută Urban-ul și a cerut debranșarea. Voci autorizate (din cabinetul unde fostul primar își face ședințele de terapie) susțin că decizia e una care confirmă teoria potrivit căreia Gabi Ionașcu încă mai are atacuri de panică atunci cînd aude de apă. «Altfel de ce s-a debranșat? Că la Urban, mai ales la casă, cît consumi, atît plătești!» ne-a explicat expertul în crizele ex-edilului slobozean. Iar dacă vă întrebați de unde își plătește fostul primar Gabi Ionașcu ședințele de terapie, sîntem în măsură să vă informăm. Începînd cu 6 iunie, cînd a înregistrat firma la Registrul Comerțului, el se ocupă de administrarea firmei Evaluare Pro Construct SRL, al cărei obiect de activitate îl reprezintă certificatele energetice pentru blocuri. Și, deși afacerea cu certificate energetice este abia la început, iar cumpărătorii încă mai pot eluda această obligativitate, noi credem că, în curînd, toți slobozenii care vor să vîndă sau să cumpere se vor izbi de fostul primar...

22 August 2012, 18:54 (14399 vizualizări - 16 comentarii)

Citiți și:
A început bătălia pentru Slobozia
Alexandru Stoica, fostul primar al Sloboziei, a scăpat de închisoare
Primăria Slobozia caută arhitect-șef

Comentariile cititorilor:


mamaia:
(22 August 2012, 20:50)
o sa vedem tuica la robinete mai repede decat apa

Lasă un comentariu:

Mesaj
(maximum 2000 caractere):
Luni 10 Aug 2026
246 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Andrășești: 15 plase de pescuit confiscate

Vineri, 26 august, la Andrășești, patru bărbați, cu vîrste cuprinse între 21 și 35 ani, au fost prinși de polițiști cu ustensile de pescuit ilegale. Cei patru se deplasau cu un autovehicul în portbagajul ...[citește_toată_știrea]

29 August 2011, 12:04
(8923 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: 80 locuri de muncă vacante

Potrivit datelor statistice ale Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița, la nivelul județului, luni, 30 august 2011, sînt disponibile 80 locuri de muncă vacante. Cele mai multe posturi ...[citește_toată_știrea]

29 August 2011, 12:03
(7340 vizualizări - 0 comentarii)


Făcăeni: Cereale fără documente, confiscate

Un bărbat de 33 ani din comuna ialomițeană Gura Ialomiței a fost prins de polițiști vineri, 26 august, pe raza comunei Făcăeni, în timp ce transporta cu o autoutilitară, peste 2,7 tone de semințe de floarea ...[citește_toată_știrea]

29 August 2011, 12:01
(10054 vizualizări - 0 comentarii)


Pompierii ialomițeni, la concurs

Marți, 30 august, la Bacău, debutează faza națională a Concursurilor Serviciilor Profesioniste pentru Situații de Urgență. La competiția desfășurată în perioada 30 august-2 septembrie este prezent și lotul ...[citește_toată_știrea]

29 August 2011, 12:00
(10931 vizualizări - 1 comentariu)


Ialomița: La volan, cu probleme la mașină sau fără permis

O patrulă de siguranță publică a oprit pentru control duminică, 28 august a.c., pe DC51, în apropierea Halta Fundata, un autoturism, condus de un bărbat de 59 ani, din orașul Căzănești. În urma verificărilor ...[citește_toată_știrea]

29 August 2011, 11:59
(6526 vizualizări - 0 comentarii)


Alexeni: Bătrînă tîlhărită în propria casă

O bătrînă de 77 ani din Alexeni a trecut prin clipe groaznice după ce un individ a intrat peste ea în casă pentru a fura. Hoțul a reușit cu violență să fure bătrînei mai multe bijuterii și bani.
Polițiștii ...[citește_toată_știrea]

26 August 2011, 15:32
(7997 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Descinderi în cartierul Bora, amenzi la Grivița și lemne confiscate la Fetești

Polițiștii slobozeni au descins joi, 25 august, în cartierul slobozean Bora. Astfel, în cadrul acțiunii au fost legitimate 70 de persoane și controlate 57 de autovehicule. De asemenea, polițiștii au descins ...[citește_toată_știrea]

26 August 2011, 15:31
(13302 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: O șoferiță neatentă a intrat într-un scuter

Joi, 25 august, la Țăndărei s-a produs un accident de circulație. Conducătorul unui scuter, un bărbat de 53 ani, din localitate, a fost lovit de o șoferiță de 20 de ani, care nu a respectat semnificația ...[citește_toată_știrea]

26 August 2011, 15:30
(6878 vizualizări - 0 comentarii)


Bordușani: Pește confiscat

Peste 20 de persoane au fost legitimate într-o acțiune organizată joi, 25 august, de polițiștii Secției 3 Poliție Rurală Stelnica pe raza localității Bordușani. De asemenea, în cadrul activităților au fost ...[citește_toată_știrea]

26 August 2011, 15:30
(9619 vizualizări - 1 comentariu)


DGFP Ialomița: Record! Evaziune fiscală de 35 milioane lei!

Inspectorii fiscali ialomițeni au verificat o societate comercială al cărui sediu se afla, potrivit documentelor, în municipiul Slobozia. Doar că verificările au demonstrat că firma nu funcționa la sediul ...[citește_toată_știrea]

25 August 2011, 18:06
(7362 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Rentierii, la viză!

«Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură amintește persoanelor care au dobîndit calitatea de rentier că trebuie să se prezinte, pînă la data de 29 august 2011, la oricare centru județean API ...[citește_toată_știrea]

25 August 2011, 18:05
(12834 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Copii de 11-13 ani, hoți de mașini

Marți, 23 august, un bărbat de 39 ani din Slobozia a sesizat Poliția cu privire la faptul că mașina proprietate personală i-a fost furată de pe raza localității Țăndărei. În scurt timp, polițiștii au găsit ...[citește_toată_știrea]

25 August 2011, 18:04
(7973 vizualizări - 0 comentarii)


Gîrbovi: Șofer băut, la volan

Polițiștii Secției de Poliție Ion Roată, au oprit pentru un control de rutină, miercuri, 24 august, o mașină condusă de un tînăr de 25 ani, domiciliat în Gîrbovi. Pentru că mirosea a alcool, conducătorul ...[citește_toată_știrea]

25 August 2011, 18:02
(7714 vizualizări - 0 comentarii)


Jilavele: Braconaj piscicol

Un bărbat de 41 ani din București a fost prins miercuri, 24 august, în timp ce intenționa să pescuiască pe rîul Prahova, în zona podului Leasa, cu o plasă monofilament. Ghinionul bucureșteanului a fost ...[citește_toată_știrea]

25 August 2011, 18:02
(5597 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Doi minori, la furat de cereale din cîmp

Peste 70 de persoane au fost legitimate miercuri, 24 august, în cadrul unei acțiuni desfășurate pe raza orașului Țăndărei. În urma neregulilor descoperite, polițiștii au aplicat 10 sancțiuni contravenționale ...[citește_toată_știrea]

25 August 2011, 18:01
(7720 vizualizări - 0 comentarii)


Moldoveni: Hoți prinși de polițiști

Trei tineri cu vîrste cuprinse între 17 și 18 ani sînt cercetați de polițiști pentru comiterea infracțiunii de furt calificat. Pe scurt, în data de 20 august, polițiștii au fost alertați de un bărbat de ...[citește_toată_știrea]

25 August 2011, 17:59
(6962 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Moldoveni furt


Bărcănești: Infractor încarcerat

Un bărbat de 33 ani din Bărcănești a fost prins miercuri, 24 august, de polițiștii din localitate. Pe numele individului Judecătoria Urziceni a emis un mandat de executare a pedepsei de 4 închisoare pentru ...[citește_toată_știrea]

25 August 2011, 17:58
(8383 vizualizări - 0 comentarii)


Cocora: Arestat după ce a furat 9000 lei din casa unei bătrîne

Polițiștii au reușit să prindă autorul unui furt din locuință, petrecut în luna iulie 2011, cînd un bărbat, sub pretextul că dorește să cumpere vin, a sustras din casa unei femei, de 80 ani, din Cocora ...[citește_toată_știrea]

25 August 2011, 10:57
(9132 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Cocora furt arestare


Fetești: Accident provocat de un șofer băut

Un tînăr de 26 ani, din Fetești, a provocat în noaptea de 23/24 august un accident rutier. Șoferul a pierdut controlul mașinii pe care o conducea, a lovit un autovehicul staționat și gardul unui imobil ...[citește_toată_știrea]

25 August 2011, 10:57
(7875 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești accident


Slobozia: Hoți slobozeni pe meleaguri brăilene

Marți, 23 august, o patrulă de siguranță publică polițist-jandarm a identificat în zona «Vămă» din Slobozia, un autoturism în care se aflau trei persoane despre care existau suspiciuni că au comis infracțiuni ...[citește_toată_știrea]

25 August 2011, 10:56
(7981 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia hoț


Vlădeni: La furat de floarea-soarelui

Polițiștii Secției 3 de Poliție Rurală Stelnica au depistat pe raza comunei Vlădeni o căruță în care se aflau 3 persoane. Imediat după ce au văzut polițiștii, cei 3 au sărit din căruță și au fugit, fiind ...[citește_toată_știrea]

25 August 2011, 10:56
(8852 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: 3 tone de grîu, confiscate

Polițiștii feteșteni au organizat marți, 23 august, o acțiune pentru combaterea evaziunii fiscale în domeniul cerealelor. Astfel, în urma verificărilor efectuate la o persoană fizică autorizată din municipiul ...[citește_toată_știrea]

25 August 2011, 10:55
(8988 vizualizări - 0 comentarii)


DGFP Ialomița: Termene pentru depunerea declarațiilor fiscale

Termenul limită pentru depunerea obligațiilor declarative la Fisc a fost stabilit la 25 august 2011. De asemenea, Formularul 112 va fi depus exclusiv online pe site-ul oficial al instituției. Potrivit unei ...[citește_toată_știrea]

23 August 2011, 19:31
(5587 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri de mică publicitate din Ialomița. ...[citește_toată_știrea]

23 August 2011, 19:19
(5997 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Biciclist acroșat cu oglinda mașinii

Un biciclist de 63 ani a fost rănit luni, 22 august, într-un accident de circulație, la Slobozia. Biciclistul ce se deplasa pe bulevardul Unirii, la o intersecție s-a dezechilibrat și a fost lovit de oglinda ...[citește_toată_știrea]

23 August 2011, 19:17
(7230 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia accident


Movila: L-a chemat la muncă și i-a furat 400 lei din casă

Un bărbat de 64 ani din Movila a reclamat polițiștilor luni, 22 august, faptul că din locuința personală i-au dispărut 400 lei. Ancheta ulterioară a polițiștilor a stabilit că autorul era nimeni altul decît ...[citește_toată_știrea]

23 August 2011, 19:16
(5937 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Movila furt


Patru Frați: Șofer recalcitrant, autor al unui accident

Un bărbat de 36 ani din satul ialomițean Patru Frați a provocat luni, 22 august, un accident de circulație pe raza localității de domiciliu. Individul conducea un autoturism cînd, într-o curbă, a pierdut ...[citește_toată_știrea]

23 August 2011, 19:16
(7275 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Șofer băut, la volan

Marți, 22 august, polițiștii feteșteni au prins un trafic un șofer de 59 ani în timp ce conducea sub influența băuturilor alcoolice... Bărbatul a fost testat alcooltest, rezultatul indicînd o alcolemie ...[citește_toată_știrea]

23 August 2011, 19:16
(8064 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: A furat portofelul taximetristului

Un taximetrist de 53 ani din Țăndărei a reclamat polițiștilor din localitate faptul că a fost victima unui furt. Bărbatul a declarat polițiștilor, duminică, 21 august că, după ce a efectuat o cursă în regim ...[citește_toată_știrea]

22 August 2011, 19:10
(7808 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: A murit electrocutat

Medicii Spitalului Spitalului Municipal Fetești au alertat polițiștii cu privire la faptul că un bărbat de 41 ani, din localitate, s-a electrocutat la locuința unui cetățean. În urma verificărilor imediate ...[citește_toată_știrea]

22 August 2011, 19:09
(9250 vizualizări - 2 comentarii)


Ultimele comentarii
Ady în Port modern la Fetești! Drăgan în Memoriu pe tema poluării, depus de Asociația Ecologică Regională-«AER Muntenia Sud» la Prefectura Ialomița Mary în Memoriu pe tema poluării, depus de Asociația Ecologică Regională-«AER Muntenia Sud» la Prefectura Ialomița Răduță Aurelian-Constantin în Memoriu pe tema poluării, depus de Asociația Ecologică Regională-«AER Muntenia Sud» la Prefectura Ialomița Antoine în «Suntem în urmă cu pregătirea, dar construim un grup puternic!» ciumpalacul în Memoriu pe tema poluării, depus de Asociația Ecologică Regională-«AER Muntenia Sud» la Prefectura Ialomița @PREDA în Episcopia Sloboziei și Călărașilor reclamă, din nou, lipsa de intervenție a autorităților în problema poluării olfactive din Slobozia! Mary în Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița își desfășoară activitatea operativă în containere Mary în Memoriu pe tema poluării, depus de Asociația Ecologică Regională-«AER Muntenia Sud» la Prefectura Ialomița #pasajladrajna în Slobozia: Protest anti-poluare olfactivă Anonim în Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița își desfășoară activitatea operativă în containere Cetatean în Slobozia: Protest anti-poluare olfactivă SPERANȚA în Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița își desfășoară activitatea operativă în containere Anonim în Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița își desfășoară activitatea operativă în containere Rodica în Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița își desfășoară activitatea operativă în containere as în Curtea de Conturi a României reclamă «slaba gestionare a patrimoniului» la Direcția Județeană pentru Sport Ialomița georgica în Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița își desfășoară activitatea operativă în containere Anonim în Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița își desfășoară activitatea operativă în containere vasilica în Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița își desfășoară activitatea operativă în containere Ilie Palarie în Slobozia: Protest anti-poluare olfactivă

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...