Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Superadministrație cu superStoica

A promite-i lucru mare!

Superadministrație cu superStoica

A promite-i lucru mare, dar a te ține de promisiune e curată prostie! Și, totuși, la două luni de la cîștigarea alegerilor, primarul PSD Alexandru Stoica încearcă să se convingă singur că va reuși să ofere slobozenilor o administrație eficientă și... apă potabilă pînă la 25 octombrie! «Nu voi merge în concediu pînă nu rezolv problema cu apa!» a declarat acesta. Dar cum gestionează Alexandru Stoica «greaua moștenire» a administrației Ionașcu și, mai ales, cum gîndește primarul Stoica viitorul Sloboziei? Pariem că n-ați fi ghicit niciodată!

Apă de Ziua Armatei
După 15 milioane de lei cheltuiți doar pentru sursa de apă, Alexandru Stoica susține că s-a ținut de cuvînt și a cerut aparatului intern al Primăriei să întocmească un raport care să constate modul în care au fost cheltuite aceste fonduri: «Suma ni se pare astronomică. Deja am chemat pe cineva pentru o expertiză tehnică. Nu economică, n-am nevoie de așa ceva! Dar vrem și noi să știm în ce a constat diferența. Pompe?! Să vedem dacă sînt toate! Panourile de comandă de la puțuri?! Dacă ele costă doi lei și tu le-ai trecut 5, normal că sînt diferențe... Și tot așa!».
Dincolo de confuziile neintenționate din discursul primarului Alexandru Stoica am reușit să înțelegem că noua administrație locală este nemulțumită și de tehnologia «tub în tub», considerată la momentul construirii drept una revoluționară: «Dacă se sparge țeava aia, rămînem fără apă... Dacă apare o spărtură între puțurile 2 și 3, ăia sîntem! Trebuia să păstreze țeava veche, chiar dacă era de fier, să facă un by-pass, ca să avem o alternativă în caz de nevoie. Dar inginerul Gabi Ionașcu n-a hotărît așa! A hotărît ce-a vrut el!».
Deși frustrat de deciziile fostului său șef, primarul Alexandru Stoica nu ezită să promită, așa cum vă precizam inițial. «La 25 octombrie, de Ziua Armatei, vom avea apă potabilă! Nu voi merge în concediu pînă nu rezolv problema cu apa!» declară el cu aplomb.
Potrivit informațiilor oficiale, la acest moment, în pofida ritmului susținut în care se desfășoară lucrările de înlocure a rețelelor de apă, au fost finalizate doar 57% dintre lucrările licitate. Asta înseamnă, în fapt, mai puțin de jumătate din cei 42 de kilometri de rețea. Dar cine sîntem noi să-l contrazicem pe primarul Alexandru Stoica?

Miercuri, 15 august 2012, termenul limită pentru Dytras
Alexandru Stoica susține că are soluții și în scandalul Dytras, unul dintre capetele de afiș ale campaniei din iunie 2012. Reamintim că, la acel moment, Alexandru Stoica îl acuza pe Gabi Ionașcu că a gestionat prost contractul cu Dytras, potrivit căruia orașul Slobozia ar fi trebuit să beneficieze de o stație de epurare la standarde europene. În urma acestei gestionări defectuoase a investiției, valoarea acesteia a crescut de la 4,5 la 7 milioane de euro, iar stația continuă să fie nefuncțională. «Este puțin probabil să devină funcțională în următorii 2 ani!» explica la momentul respectiv Gabi Ionașcu, într-o încercare ratată de  a justifica întîrzierile și costurile exorbitante plătite de municipalitate.
La două luni de la alegeri, noul primar Alexandru Stoica susține că are situația sub control și că miercuri, 15 august 2012, administrația locală va forța mîna Dytras în luarea unei decizii. «I-am chemat, am încheiat o minută cu ei și ne-au spus că pînă la 15 august vor pune la punct un grafic de lucrări. Bun!, am zis. Iar acum așteptăm pînă miercuri. Dacă nu vin, joi convoc comisia, aduc pe altcineva să pună stația în funcțiune, iar pe Dytras îi chem în judecată să plătească daune conform legii!» a declarat primarul Alexandru Stoica.
Reamintim că investiția în modernizarea stației de epurare a orașului este considerată una obligatorie în procesul de aliniere a SC Urban la standardele europene în domeniu. Potrivit informațiilor făcute publice de către Primăria Slobozia, valoarea inițială de adjudecare a acestor lucrări a fost de 18,3 milioane de lei. Imediat după adjudecarea licitației, administrația locală a solicitat schimbarea soluției tehnice, fapt care a condus la creșterea valorii contractului de la 18 la 24 milioane de lei. Ulterior acestei majorări, în perioada mai 2010-aprilie 2011, au fost realizate alte 3 acte adiționale, care au majorat valoarea finala a contractului la 28,6 milioane de lei. În ciuda plăților efectuate, firma Dytras și subcontractorii autorizați de aceasta nu au realizat decît parțial lucrările de investiție.

Pietre de moară ale administrației, construcțiile ilegale rămîn!
Un alt domeniu în care administrația Stoica își va impune propria viziune este cea amplasarea unor construcții ilegale sau contestate. Am ales, de dragul discuției, trei dintre acestea, respectiv gogoșăria PSD de la Spital, autogara-fantomă a patronului de la Nick Touring și sala de sport lipită de Clubul Tineretului, a cărei construcție a fost permisă în baza unei semnături date pe genunchi de același Alexandru Stoica. Declarațiile lui Alexandru Stoica nu mai au nevoie de niciun comentariu. «Sala de sport este în regulă. Eu am pus-o pe Simona, care este consilierul meu personal pe probleme juridice, și totul este în regulă... În schimb, autogara dispare. Dispare pentru că dispare operatorul. În toamnă o să avem alt operator pentru că hotărîrea judecătorească ne-a anulat licitația! Iar în privința gogoșăriei, le-am cerut să intre în legalitate. Știți că acolo muncesc 7 oameni. Și că e foarte utilă și de folos! De ce nu dă Dumnezeu să am 100 de investitori ca ăștia care să dea locuri de muncă?!» a dezvăluit Alexandru Stoica maniera vizionară de gestionare a construcțiilor ridicate ilegal pe domeniul public la Slobozia. Reamintim din nou că fiecare dintre cele trei construcții au făcut obiectul unor campanii de presă susținute în care s-a demonstrat cu dovezi palpabile că au fost ridicate ilegal. Dar vorba cîntecului... la vremuri noi, mereu noi!

De ce, domnu’ ex-primar, de ce?! Ionașcu s-a debranșat! Și pentru că tot am pomenit de fostul primar Gabi Ionașcu, ne-am gîndit că, poate, vă întrebați ce mai face domnia sa după «încheierea contractului cu electoratul», cum atît de tare îi plăcea să spună. Ei, bine, exilat în spatele gardului de 50 mii de lei ai vilei sale din zona industrială, Gabi Ionașcu a chemat luna trecută Urban-ul și a cerut debranșarea. Voci autorizate (din cabinetul unde fostul primar își face ședințele de terapie) susțin că decizia e una care confirmă teoria potrivit căreia Gabi Ionașcu încă mai are atacuri de panică atunci cînd aude de apă. «Altfel de ce s-a debranșat? Că la Urban, mai ales la casă, cît consumi, atît plătești!» ne-a explicat expertul în crizele ex-edilului slobozean. Iar dacă vă întrebați de unde își plătește fostul primar Gabi Ionașcu ședințele de terapie, sîntem în măsură să vă informăm. Începînd cu 6 iunie, cînd a înregistrat firma la Registrul Comerțului, el se ocupă de administrarea firmei Evaluare Pro Construct SRL, al cărei obiect de activitate îl reprezintă certificatele energetice pentru blocuri. Și, deși afacerea cu certificate energetice este abia la început, iar cumpărătorii încă mai pot eluda această obligativitate, noi credem că, în curînd, toți slobozenii care vor să vîndă sau să cumpere se vor izbi de fostul primar...

22 August 2012, 18:54 (13623 vizualizări - 16 comentarii)

Citiți și:
A început bătălia pentru Slobozia
Alexandru Stoica, fostul primar al Sloboziei, a scăpat de închisoare
Primăria Slobozia caută arhitect-șef

Comentariile cititorilor:


mamaia:
(22 August 2012, 20:50)
o sa vedem tuica la robinete mai repede decat apa

Lasă un comentariu:

Mesaj
(maximum 2000 caractere):
Miercuri 05 Aug 2026
247 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Bucu: Copil pe bicicletă, lovit frontal de o mașină

Un copil de 10 ani, biciclist, a fost accidentat în trafic duminică, 27 iunie, pe raza localității Bucu. Copilul a pătruns într-o intersecție, fără să se asigure, fiind lovit frontal de o mașină condusă ...[citește_toată_știrea]

28 Iunie 2010, 14:13
(23867 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Bucu accident


Discotecile la control

În weekendul trecut, mai exact în naoptea de sîmbătă spre duminică, respectiv 26 spre 27 iunie, polițiștii din Țăndărei au desfășurat o acțiune pentru combaterea infracțiunilor în mediul rural. În cadrul ...[citește_toată_știrea]

28 Iunie 2010, 14:11
(24989 vizualizări - 1 comentariu)


APIA: În atenția fermierilor cu culturi calamitate

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură reamintește fermierilor care au depus cereri pentru schemele/măsurile de sprijin pe suprafață și ale căror culturi au fost inundate că trebuie să anunțe ...[citește_toată_știrea]

28 Iunie 2010, 13:23
(19226 vizualizări - 0 comentarii)


Ședința Colegiului Prefectural

Miercuri, 30 iunie a.c., Colegiul Prefectural se convoacă într-o nouă ședință de lucru. Pe ordinea de zi figurează informări asupra activității unor instituții deconcentrate, Direcția Județeană pentru ...[citește_toată_știrea]

28 Iunie 2010, 13:16
(18896 vizualizări - 0 comentarii)


Daruri pentru bătrânii azilului de la Balaciu

Daruri pentru bătrînii azilului de la Balaciu

În ziua de 24 iunie 2010, de praznicul Sfântului Ioan Botezătorul, grupul de cateheză «Sfinții Ierarhi Nicolae și Nectarie» al Parohiei Pelinul din cadrul Protoieriei Urziceni, condus de preotul Achim ...[citește_toată_știrea]

28 Iunie 2010, 13:07
(20410 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Controale la crescătorii de oi și capre

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură efectuează controlul administrativ pentru toate cele 45400 de cereri depuse de crescătorii de ovine/caprine și un control la fața locului, respectiv supracontrol ...[citește_toată_știrea]

27 Iunie 2010, 08:43
(12567 vizualizări - 0 comentarii)


Armășești: O femeie i-a spart casa

O femeie, de 41 ani, din localitatea Malu Roșu, este cercetată de polițiști pentru furt calificat. Aceasta ar fi pătruns în casa unui bătrîn, de 71 de ani, din Armășești, și ar fi sustras mai multe bunuri ...[citește_toată_știrea]

27 Iunie 2010, 08:37
(18715 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Armășești furt


Manasia: Biciclist imprudent, victima unui accident rutier

În toiul nopții, un biciclist a fost accidentat grav în Manasia, un microbuz acroșîndu-l la schimbarea direcției de mers. Evenimentul s-a petrecut în Manasia, pe DN2A, biciclistul virînd brusc către stînga ...[citește_toată_știrea]

27 Iunie 2010, 08:37
(12382 vizualizări - 0 comentarii)


Sfîntu Gheorghe: La volan, cu permisul suspendat

Polițiștii din Sfîntu Gheorghe au oprit în trafic un autoturism la volanul căruia se afla un tînăr, de 19 ani, domiciliat în localitate. Verificînd documentele șoferului, polițiștii au constatat că tînărul ...[citește_toată_știrea]

27 Iunie 2010, 08:36
(16371 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiune complexă a polițiștilor în vestul județului

Polițiștii din Urziceni și localitățile arondate au executat pe raza localităților Coșereni, Borănești, Bărcănești, Axintele și Movilița o acțiune ce a urmărit prevenirea și combaterea activităților de ...[citește_toată_știrea]

27 Iunie 2010, 08:35
(12059 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Poliție acțiune


Slobozia: Un copil de doar 5 ani, victima unui accident rutier

Un copil de doar 5 ani a fost transportat joi, 24 iunie, la Spitalul de Urgență Floreasca din Capitală după ce a fost victima unui accident rutier. Copilul, nesupravegheat fiind, a vrut să traverseze strada ...[citește_toată_știrea]

25 Iunie 2010, 17:28
(24834 vizualizări - 0 comentarii)


Marea Debarasare, la a doua ediție

La sfîrșitul săptămînii, vineri și sîmbătă, 25 și 26 iunie, Ministerul Mediului și Pădurilor, în colaborare cu asociațiile colective și reciclatorii, vor desfășura cea de-a doua ediție din acest an a campaniei ...[citește_toată_știrea]

25 Iunie 2010, 17:27
(17805 vizualizări - 0 comentarii)


«Let’s Do It, Romania!» curăță Ialomița

Sîmbătă, 26 iunie, echipa «Let’s Do It, Romania!» ajunge în județul Ialomița, unde va organiza o conferință de lansare a proiectului de mediu în Sala de ședințe a Instituției Prefectului. Potrivit organizatorilor ...[citește_toată_știrea]

25 Iunie 2010, 17:27
(31100 vizualizări - 0 comentarii)


Protestanții de la Biserica ANL, cercetați penal

Persoanele care au provocat joi, 24 iunie, un scandal în incinta Bisericii «Sfîntul Gheorghe» din Slobozia sînt cercetate penal pentru «impiedicarea libertății cultelor». Potrivit polițiștilor, cele 15 ...[citește_toată_știrea]

25 Iunie 2010, 17:26
(20773 vizualizări - 0 comentarii)


Gheorghe Doja: Armă deținută ilegal

Joi, 24 iunie, polițiștii au confiscat o armă deținută ilegal de către un bărbat din Gheorghe Doja. Arma cu aer comprimat de calibru 5,5 mm era o armă neletală dar care trebuia supusă autorizării, motiv ...[citește_toată_știrea]

25 Iunie 2010, 10:23
(14410 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Hoții de cablu electric au primit mandate de arestare

Cei trei tineri reținuți de polițiștii din Urziceni după ce au fost identificați ca fiind autorii mai multor furturi de cablu electric au primit mandate de arestare. Hoții, cu vîrste cuprinse între 20 și ...[citește_toată_știrea]

25 Iunie 2010, 10:22
(18250 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Urziceni hoți


Consiliul Județean Ialomița împarte «firimituri» financiare administrațiilor locale

Consiliul Județean Ialomița se convoacă într-o nouă ședință ordinară. Sedința are pe ordinea de zi nu mai puțin de 11 proiecte de hotărîre, care vizează atît activitatea curentă a instituției, cît și decizii ...[citește_toată_știrea]

23 Iunie 2010, 14:54
(19609 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Accident stupid cu un șofer de motoscuter

Un accident rutier s-a produs marți, 22 iunie, în municipiul Fetești. În urma incidentului o persoană a fost rănită, fiind transportată la spitalul din localitate pentru investigații medicale suplimentare ...[citește_toată_știrea]

23 Iunie 2010, 14:25
(24871 vizualizări - 0 comentarii)


Reviga: Recidivist încarcerat după ce i-a amenințat pe săteni cu un furcoi și o cazma

După ce și-a ispășit o pedeapă cu închisoarea, condamnat fiind pentru infracțiunea de omor, un bărbat din Reviga a ajuns din nou după gratii întrucît zilele precedente a provocat un scandal de amploare ...[citește_toată_știrea]

23 Iunie 2010, 14:24
(21668 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Reviga scandal


Hoți de cablu electric, reținuți de polițiști

Trei tineri reținuți de polițiștii din Urziceni vor fi prezentați Parchetului de pe lîngă Judecătoria din localitate cu propunere de arestare preventivă, după ce au fost identificați ca fiind autorii mai ...[citește_toată_știrea]

23 Iunie 2010, 14:23
(20794 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: hoți cablu


Urziceni: Amenzi în trafic

Marți, 22 iunie, în intervalul orar 17,30-19,30, polițiștii din Urziceni au desfășurat o acțiune pe raza localității. În cadrul acțiunii polițiștii au legitimat 40 de persoane, au controlat 35 de autovehicule ...[citește_toată_știrea]

23 Iunie 2010, 14:22
(19999 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Urziceni acțiune


Ansamblul folcloric «Doina Bărăganului», la Festivalul Internațional de Folclor de la Pilsen-Cehia

Ansamblul folcloric «Doina Bărăganului», la Festivalul Internațional de Folclor de la Pilsen-Cehia

În perioada 9-13 iunie 2010, ansamblul folcloric «Doina Bărăganului» al Centrului Județean pentru Conservarea și Promovarea Culturii Tradiționale Ialomița a participat la cea de-a 14-a ediție a Festivalului ...[citește_toată_știrea]

23 Iunie 2010, 12:52
(24677 vizualizări - 0 comentarii)


Accident rutier cu trei persoane încarcerate

Evenimentul s-a petrecut în cursul dimineții de miercuri, 23 iunie , în jurul orei 9.00, la intersecția DN2 cu DJ102H, pe raza comunei Glodeanu Sărat, sat Căldărușanca, din județul Buzău. O autoutilitară ...[citește_toată_știrea]

23 Iunie 2010, 12:41
(21232 vizualizări - 0 comentarii)


Curs de MEDIERE la Camera de Comerț

Camera de Comerț, Industrie și Agricultură Ialomița intenționează să organizeze în perioada imediat următoare un curs de MEDIERE cu un furnizor de formare în domeniul medierii acreditat. La cursul de M ...[citește_toată_știrea]

23 Iunie 2010, 12:39
(24642 vizualizări - 1 comentariu)


APIA: Cereri pentru acciza redusă la motorina utilizată în agricultură

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) reamintește producătorilor agricoli că riscă să nu beneficieze de acciza redusă pentru motorina utilizată în agricultură dacă nu depun, pînă la ...[citește_toată_știrea]

23 Iunie 2010, 12:34
(21739 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Sport a fost actualizată!

Cele mai noi știri din sportul ialomițean. ...[citește_toată_știrea]

22 Iunie 2010, 19:39
(10904 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri de mică publicitate din Ialomița. ...[citește_toată_știrea]

22 Iunie 2010, 19:22
(11849 vizualizări - 0 comentarii)


Cristudor, reconfirmat în funcția de procuror șef al DNA Slobozia

Cristudor, reconfirmat în funcția de procuror șef al DNA Slobozia

Recent, Consiliul Superior al Magistraturii a decis reconfirmarea în funcția de conducere a Direcției Naționale Anticorupție-Biroul Teritorial Slobozia a procurorului Dumitru Cristudor. Astfel, Cristudor ...[citește_toată_știrea]

22 Iunie 2010, 13:04
(24466 vizualizări - 1 comentariu)


Angajăm urgent

Mobila SA angajează tîmplari și tapițeri cu experiență în domeniu. Se oferă salariu atractiv. Informații la sediul din Șos. Brăilei, nr. 5, (vizavi de Vamă). ...[citește_toată_știrea]

22 Iunie 2010, 11:03
(15176 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița, locul 5 la nivel național: Rata șomajului-11,35%

Potrivit ultimelor date furnizate de AJOFM Ialomița, rata șomajului în luna luna mai 2010 a fost în scădere. Așadar, în luna mai, procentul a fost de 11,35%, inferior celorlalte luni ale începutului de ...[citește_toată_știrea]

22 Iunie 2010, 10:47
(13025 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: șomaj Ialomița


Ultimele comentarii
Ion Ion în Slobozia: Protest anti-poluare olfactivă FELICITĂRI în Slobozia: Protest anti-poluare olfactivă autoturism Seat Ibiza în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 22 iulie 2026 cetatean în Episcopia Sloboziei și Călărașilor reclamă, din nou, lipsa de intervenție a autorităților în problema poluării olfactive din Slobozia! Eu în Curtea de Conturi a României reclamă «slaba gestionare a patrimoniului» la Direcția Județeană pentru Sport Ialomița Deșteaptă-te ROMÂNE în Episcopia Sloboziei și Călărașilor reclamă, din nou, lipsa de intervenție a autorităților în problema poluării olfactive din Slobozia! Fascinat în Episcopia Sloboziei și Călărașilor reclamă, din nou, lipsa de intervenție a autorităților în problema poluării olfactive din Slobozia! cetatean în Episcopia Sloboziei și Călărașilor reclamă, din nou, lipsa de intervenție a autorităților în problema poluării olfactive din Slobozia! cetatean în Curtea de Conturi a României reclamă «slaba gestionare a patrimoniului» la Direcția Județeană pentru Sport Ialomița NELAMURITULE în Episcopia Sloboziei și Călărașilor reclamă, din nou, lipsa de intervenție a autorităților în problema poluării olfactive din Slobozia! Azi, miercuri, de la 16 în Episcopia Sloboziei și Călărașilor reclamă, din nou, lipsa de intervenție a autorităților în problema poluării olfactive din Slobozia! Cel care i nelamurit în Episcopia Sloboziei și Călărașilor reclamă, din nou, lipsa de intervenție a autorităților în problema poluării olfactive din Slobozia! mai baieti în Episcopia Sloboziei și Călărașilor reclamă, din nou, lipsa de intervenție a autorităților în problema poluării olfactive din Slobozia! Independent? în Episcopia Sloboziei și Călărașilor reclamă, din nou, lipsa de intervenție a autorităților în problema poluării olfactive din Slobozia! Maine de la ora 16 în Episcopia Sloboziei și Călărașilor reclamă, din nou, lipsa de intervenție a autorităților în problema poluării olfactive din Slobozia! Ionica în Episcopia Sloboziei și Călărașilor reclamă, din nou, lipsa de intervenție a autorităților în problema poluării olfactive din Slobozia! Neseriosul în Episcopia Sloboziei și Călărașilor reclamă, din nou, lipsa de intervenție a autorităților în problema poluării olfactive din Slobozia! slobozean în Episcopia Sloboziei și Călărașilor reclamă, din nou, lipsa de intervenție a autorităților în problema poluării olfactive din Slobozia! T.B. în Amenzi de peste 6,3 milioane de lei și sesizări penale pentru poluatori spațiu comercial Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 22 iulie 2026

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...