Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Slobozia: Gropile «administrative» ale primarului Stoica

După modelul Gabi Ionașcu, administrația Stoica dă găuri Sloboziei. De data aceasta, ținta sînt trotuarele. De pe strada Ialomiței și pînă în zona Liceului de Artă, pietonii fac slalom printre zecile de gropi. «Se lucrează la rețeaua de apă și n-avem oameni să le astupăm...» spun oficialii din Primărie. Doamne ferește de vreun accident, pentru că cele mai multe cratere sînt nesemnalizate!

Operațiunea «Groapa» reloaded...
Slobozia are o administrație de dă în gropi... la propriu! Campion incontestabil al craterelor, ex-primarul Gabi Ionașcu iniția în anul 2009 un proiect de anvergură ce viza reabilitarea străzilor din oraș. Peste 75 de artere din Slobozia ar fi trebuit să fie reparate pînă anul acesta. Planul prevedea renovarea a peste 31 de kilometri de străzi, pentru care municipalitatea ar fi trebuit să acorde fabuloasa sumă de peste 55,61 milioane lei, fără TVA. Sfîrșitul anului se apropie, iar reabilitarea străzilor a căzut în «groapă». Tot Gabi Ionașcu era cel care promitea că «lucrările de înlocuire a rețelei de apă, vor dura puțin și nu vor afecta asfaltul». Asaltul craterelor a continuat în momentul în care au început lucrările de înlocuire a rețelei de apă. Un peisaj selenar a pus stăpînire pe șosele Sloboziei... Procesul de «forare» a străzilor este continuat acum de administrația primarului Alexandru Stoica. De data aceasta ținta sînt trotuarele. Pînă pe 25 octombrie, primarul Stoica a promis că va schimba țevile de apă în tot orașul. «Vă promit solemn, în numele meu și al Consiliului Local, că la 25 octombrie 2012 terminăm cu toate lucrările!» declara public Alexandru Stoica în urmă cu aproximativ o lună. Și cum mai sînt doar cîteva zile pînă la data limită, se sapă groapă după groapă...

«Groapa Marianelor» de pe strada Ialomiței
Oficialii Primăriei Slobozia declară laconic că «ne grăbim să respectăm termenul și am vrea să astupăm gropile dar nu avem oameni suficienți!». Valentin Cilibeanu, directorul executiv al SC Urban, firma care înlocuiește țevile de apă din Slobozia, susține însă că a suplimentat numărul angajaților. «Săptămîna trecută am mai angajat 9 oameni...» ne-a declarat aceasta. Problema consemnată de directorul Cilibeanu este însă materia primă. Muncitorii de la Urban ar lucra, dar nu mai au țeavă! Primăria Slobozia a rămas în urmă cu aprovizionarea... «Cunoaștem problema gropilor de pe trotuare, însă nu mai avem materie primă ca să continuăm lucrările, tocmai de aceea stăm cu gropile destupate. Pînă cînd Primăria nu aduce țevi noi, nu avem ce face...» mai spune Valentin Cilibeanu. Și harta gropilor de pe trotuarele Sloboziei e întinsă... De pe strada Ialomiței și pînă în zona Liceului de Artă «Ionel Perlea», zeci de gropi așteaptă să fie astupate. Unele au primit o spoială de ciment, dar de pomană. Ultima ploaie a distrus treaba de mîntuială a muncitorilor de la Urban. Aproape de intersecția străzii Ialomiței cu bulevardul Matei Basarab ne sare în ochi o groapă. Pare recent astupată, însă aflăm de la angajatele unei firme că «este a treia oară cînd vin și toarnă ciment în ea... De cîte ori plouă se lasă tot pămîntul și ne intră apa în subsol. Ne-a distrus toată arhiva. Ne vom muta de aici în alt sediu că nu putem sta...».

Pericol public...
Gropile de pe trotuare atentează la siguranța cetățenilor! Multe dintre acestea nu sînt semnalizate corespunzător și pot pune în pericol viața oamenilor. Dacă nu credeți, mergeți pe strada Mihai Eminescu, peste drum de poarta Liceului de Artă «Ionel Perlea». Elevii sînt nevoiți să meargă pe mijlocul șoselei, pentru că un crater adînc de trei metri taie trotuarul de la un capăt la celălalt. «Așa ceva este greu de imaginat. Trebuie să vin după copil ca să-l iau de la școală pentru că mi-e frică să nu-l adun din groapa asta neorocită!» spune revoltat Ilie Barbu. Deși «șantierele» de pe trotuare ar trebui supravegheate de Inspectoratul Teritorial de Muncă Ialomița, oficialii instituției habar nu au despre debandada de pe străzile Sloboziei. Contactat telefonic de reporterii Independent, Marian Nedelcu s-a arătat surprins de existența acestei probleme: «Sînteți convins că așa se întîmplă? Eu chiar nu știam de ceea ce îmi spuneți...». Directorul ITM Ialomița a încheiat însă discuția cu o promisiune: «Mergem și noi să facem verificări!».

11 Octombrie 2012, 17:19 (10108 vizualizări - 7 comentarii)

Citiți și:
Spațiile publice, un pericol pentru copii

Comentariile cititorilor:


yooo:
(15 Octombrie 2012, 20:07)
stoica,bacanu si consilierii sunt plecati din tara:))ii doare in cur de gropile voastre.s-au vazut interesu..prostii i-au votat..akum fiecare face dupa sloganul:.smecherii fac ce vor..fraierii fac ce pot;)de 3ani se chinuie sa faca cartierul din spate la caramidari:))ce credeati ca va fc ceva pt voi?sunteti naivi rau.si denivelarile de la iesirea din sensul giratoriu de la kaufland de iti rupi masina in doua..ei nu or trece pe acolo?sau iau elicopteru?
SORIN:
(15 Octombrie 2012, 09:10)
Erată: acelei puteri
SORIN:
(15 Octombrie 2012, 08:54)
Nu știu de ce vă agitați atâta. Ce, nu știți zcala cu ... sacii-n căruță?! O mai fi vreun heirupism în preajma alegerilor parlamentare și ... gata! Patru ani de lăfăială pentru unii, patru ani de amăreală pentru alții. Așa ne trebuie! Orice s-ar întâmpla, România e un stat terminat din toate punctele de vedere. Nici mama lui Vlad Țepeș n-ar mai putea face nimic pentru acest biet popor cu foarte multe handicapuri automutilante. Chiar de s-ar răzvrăti din nou, din nou vor apărea fripturiștii și "elitiști" precum Roman, Stolojan, Iliescu, Pleșu, Ungureanu și alți securiști nemernici și prăduitori a tot ce a construit acest popor de-a lungul multor generații de pălmași și zileri. Din nou, coana Europa ne va îndestula cu deșeruri toxice, din nou ne va impune ce și cum să mâncăm, ce și cum să plantăm, cum să facem zootehnie, cam ce suprafață are dreptul o găină să utilizeze să nu se streseze și să facă oul mai mic decât găoaza prin care iese, precum și multe alte "nerambursabile" plătite din banii noștri, ai păcălicilor votanți sau ne. Românul încă n-are discernământul acelei  putere ce i-o conferă adevărata democrație, și să apeleze la o grevă fiscală, adică să nu mai plătească nimeni dările către stat, dacă acest stat nemernic îi ia banii și "fuge" cu ei. Poate altă dată.
victor:
(13 Octombrie 2012, 13:56)
Sper ca prostii care au votat usl si pe stoica, la alegerile locale, sa cada in aceste gropi! Da' cu auditul, cu auditul, ce se mai aude?
xersez:
(12 Octombrie 2012, 08:30)
n-ati votat voi USL?  shut up,idiots.
pedro slobozia:
(12 Octombrie 2012, 05:31)
mai concetateni;gropile nu sunt ale lui stoica nici ale voastre ci sunt ale urmasilor urmasilor vostri in vecii vecilor amin.
sandel:
(11 Octombrie 2012, 19:20)
nu numai trotuarele sunt distruse dar si strazile sunt la fel.este ok ca s-au bagat tevi noi de canalizare si apa dar cat trebue sa asteptam sa fie refacut asfaltul de pe strazi asa cum a fost? uitativa la str. independentei s-au la stefan cel mare cum arata . lucrarile s-au incheiat de mult .asteptam sa vina iarna sa nu le mai putem reface?macar sa se astupe santurile transversale cu asfalt nu cu pietris si tot ar fi ceva....

Lasă un comentariu:

Mesaj
(maximum 2000 caractere):
Vineri 26 Iun 2026
278 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră
IPJ Ialomița: Accident rutier, pe DN2A-E60, între două camioane

IPJ Ialomița: Accident rutier, pe DN2A-E60, între două camioane

La data de 24 iunie 2026, în jurul orei 6,00, polițiștii ialomițeni au fost sesizați cu privire la producerea unui accident de circulație în care au fost implicate două camioane, pe DN2A ...[citește_toată_știrea]

24 Iunie 2026, 13:50
(584 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Secțiunea Mica Publicitate
a fost actualizată!
Cele mai noi anunțuri din Ialomița.
Se pot introduce anunțuri on-line!

24 Iunie 2026, 10:15


S-a întâmplat la Ograda: Doi minori, înecați în râul Ialomița!

S-a întâmplat la Ograda: Doi minori, înecați în râul Ialomița!

Pompierii ialomițeni au desfă­șurat încă de duminică, 22 iunie 2026, o amplă acțiune de căutare a doi minori, de 13 și, respectiv 17 ani, înecați în apele râului Ialomița ...[citește_toată_știrea]

24 Iunie 2026, 08:20
(2977 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Traficant de droguri, arestat preventiv

Polițiștii Serviciului de Combatere a Criminalității Organizate Ialomița, împreună cu procurorii Direcției de Investigare a Infracțiunilor de Criminalitate Organizată și Terorism-Biroul Teritorial ...[citește_toată_știrea]

23 Iunie 2026, 18:00
(351 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: 167,21 milioane de lei, încasări la bugetul de stat în mai 2026

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița a contabilizat, în luna mai a anului 2026, venituri nete la bugetul general consolidat al statului în sumă totală de 167,21 milioane ...[citește_toată_știrea]

23 Iunie 2026, 12:10
(186 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Lipsă apă pe mai multe străzi din orașul Țăndărei!

Echipele RAJA Constanța intervin marți, 23 iunie 2026, în intervalul orar 10,00-16,00, pentru remedierea unui branșament avariat de pe strada Venus din orașul Țăndărei. Pe durata desfășurării lucrărilor ...[citește_toată_știrea]

23 Iunie 2026, 10:30
(315 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: 24 Iunie-«Ziua Internațională a Iei», sărbătorită la Sala «Europa»

Miercuri, 24 iunie 2026, de la orele 18,00, la Sala «Europa» din Slobozia, Consiliul Județean Ialomița, prin Centrul Județean pentru Conservarea și Promovarea Culturii Tradiționale Ialomița ...[citește_toată_știrea]

23 Iunie 2026, 09:10
(377 vizualizări - 0 comentarii)


Articole pirotehnice comercializate fără autorizație, depistate de jandarmii ialomițeni

Articole pirotehnice comercializate fără autorizație, depistate de jandarmii ialomițeni

Duminică, 22 iunie a.c., în cadrul misiunilor executate cu ocazia desfășurării evenimentului cultural «Drăgaica» din Căzănești, jandarmii ialomițeni au identificat o persoană care comercializa ...[citește_toată_știrea]

22 Iunie 2026, 13:15
(366 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Avarie la intersecția străzii 1 Decembrie cu Șoseaua București din orașul Țăndărei!

Pentru remedierea unei avarii survenite la nivelul conductei de alimentare cu apă, cu diametrul de 225 mm, de la intersecția străzii 1 Decembrie cu Șoseaua București din orașul Țăndărei, echipele RA ...[citește_toată_știrea]

22 Iunie 2026, 12:40
(328 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Avarie în localitatea Țăndărei!

Pentru executarea lucrărilor de remediere a unei avarii survenite la nivelul conductei de alimentare cu apă, cu diametrul de 350 mm, de pe strada Gării din orașul Țăndărei, echipele RAJA Constanța sistează ...[citește_toată_știrea]

21 Iunie 2026, 09:55
(449 vizualizări - 0 comentarii)


1097 persoane, angajate prin intermediul AJOFM Ialomița în perioada ianuarie-mai 2026

În primele 5 luni ale anului 2026, ca urmare a implementării Programului Național de Ocupare a Forței de Muncă, prin intermediul AJOFM Ialomița au fost încadrate în muncă 1097 persoane, dintre care 414 femei.  ...[citește_toată_știrea]

19 Iunie 2026, 08:25
(427 vizualizări - 0 comentarii)


Nu ratați...

...Secțiunea BÂRFE fiindcă
nici nu știți ce pierdeți! :-)

16 Iunie 2026, 18:10


Slobozia: Expoziția de pictură «TEMPO RUBATO», la Centrul Cultural «Ionel Perlea»

Luni, 15 iunie 2026, la Galeriile «Arcadia» din cadrul Centrului Cultural «Ionel Perlea» va fi vernisată expoziția de pictură «TEMPO RUBATO-natură și proiect», semnată ...[citește_toată_știrea]

11 Iunie 2026, 11:20
(1278 vizualizări - 0 comentarii)


Bărbat din Bărbulești, prins în flagrant și reținut pentru «șantaj»

Un bărbat de 51 de ani, din Bărbulești, a fost prins în flagrant delict de polițiștii de investigații criminale din Urziceni, imediat după ce ar fi primit 1000 de euro, bani pretinși prin amenințări ...[citește_toată_știrea]

11 Iunie 2026, 10:25
(882 vizualizări - 1 comentariu)


Tânăr din Urziceni, reținut de polițiști pentru infracțiuni rutiere

Un tânăr de 28 de ani, din Urziceni, a fost reținut pentru 24 de ore de polițiștii rutieri ialomițeni după ce a fost depistat la volan deși avea permisul de conducere suspendat. Cercetările au ...[citește_toată_știrea]

10 Iunie 2026, 17:20
(1067 vizualizări - 0 comentarii)


Call Center RAJA Constanța

Call Center RAJA Constanța

Interacțiunea cu utilizatorul serviciilor de alimentare cu apă și/sau de canalizare este extrem de importantă pentru RAJA Constanța. De aceea, serviciul Call Center pus la dispoziția acestora vine î ...[citește_toată_știrea]

10 Iunie 2026, 12:50
(536 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Controale și amenzi de peste 132 mii de lei. Peste 1000 kg de produse alimentare, retrase de la comercializare!

În perioada 25 mai5 iunie 2026, Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița a desfășurat 58 de acțiuni de control în unități din domeniul alimentar, având ...[citește_toată_știrea]

10 Iunie 2026, 10:15
(1006 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Lipsă apă în localitatea Căzănești!

Marți, 9 iunie 2026, echipele RAJA Constanța intervin pentru remedierea unui branșament avariat de pe strada Prunului din orașul Căzănești. Astfel, în intervalul orar 09,30-13,00, sunt afectați ...[citește_toată_știrea]

9 Iunie 2026, 10:20
(562 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Se oprește apa în localitățile Dridu-Snagov și Moldoveni!

Miercuri, 10 iunie 2026, în intervalul orar 09,00-16,00, RAJA Constanța va sista furnizarea apei în localitățile Dridu-Snagov și Moldoveni, pentru realizarea operațiunilor ...[citește_toată_știrea]

8 Iunie 2026, 15:05
(1104 vizualizări - 0 comentarii)


«Pe pământ și pe apă: locuitorii Deltei Dunării acum 6500 de ani», expoziție vernisată la Muzeul Județean Ialomița

Muzeul Județean Ialomița invită publicul pasionat de istorie și patrimoniu să participe joi, 11 iunie 2026, începând cu orele 11,00, la vernisajul expoziției «Pe pământ și pe ...[citește_toată_știrea]

8 Iunie 2026, 12:50
(1050 vizualizări - 0 comentarii)


Dosar privind «deținerea ilegală de arme», percheziții la Țăndărei

Dosar privind «deținerea ilegală de arme», percheziții la Țăndărei

Joi, 4 iunie 2026, polițiștii ialomițeni au pus în aplicare 5 mandate de percheziție domiciliară în orașul Țăndărei. Activitățile au fost desfășurate în cadrul unui dosar penal î ...[citește_toată_știrea]

4 Iunie 2026, 15:40
(1455 vizualizări - 0 comentarii)


Soluții digitale de la RAJA Constanța

Soluții digitale de la RAJA Constanța

Pe lângă misiunile principale de a aduce apă de calitate la robinetele tuturor utilizatorilor și de a asigura servicii de canalizare eficiente, o preocupare constantă a societății RAJA Constanța ...[citește_toată_știrea]

4 Iunie 2026, 15:30
(981 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Reținut pentru consum de alcool la volan și lipsa permisului auto

Polițiștii din Fetești au reținut pentru 24 de ore un bărbat în vârstă de 41 de ani, cercetat pentru săvârșirea infracțiunilor de «conducere a unui vehicul sub influența alcoolului ...[citește_toată_știrea]

4 Iunie 2026, 15:20
(1236 vizualizări - 0 comentarii)


Borănești: Mașină de Poliție, vandalizată. Autorii au fost reținuți!

Miercuri, 3 iunie 2026, polițiștii ialomițeni au reținut, pentru 24 de ore, doi bărbați cercetați pentru săvârșirea infracțiunii de «distrugere». Din cercetările efectuate a reieșit ...[citește_toată_știrea]

4 Iunie 2026, 15:00
(2224 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: 5,72%, rata șomajului la sfârșitul lunii aprilie 2026

La sfârșitul lunii aprilie 2026, în evidențele Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița erau înregistrați 4487 de șomeri (din care 2114 femei), rata șomajului fiind ...[citește_toată_știrea]

4 Iunie 2026, 11:30
(1240 vizualizări - 0 comentarii)


Informare privind plata facturilor RAJA Constanța prin rețeaua PayPoint

RAJA Constanța informează clienții societății că, urmare a noilor condiții comerciale și operaționale implementate la nivel național de către procesatorul de plăți PayPoint, la achitarea facturilor prin ...[citește_toată_știrea]

3 Iunie 2026, 13:20
(1338 vizualizări - 0 comentarii)


Trafic feroviar blocat în zona Fetești din cauza unui accident. O femeie și un copil au fost loviți de tren!

Trafic feroviar blocat în zona Fetești din cauza unui accident. O femeie și un copil au fost loviți de tren!

Luni, 1 iunie 2026, o femeie de aproximativ 70 de ani și un minor de aproximativ 5 ani au fost loviți în plin de trenul InterRegio Constanța-București în timp ce traversau neregulamentar ...[citește_toată_știrea]

1 Iunie 2026, 17:00
(3650 vizualizări - 2 comentarii)


Programul RAJA Constanța de 1 Iunie 2026

Casieriile RAJA Constanța și compartimentele care desfășoară activități de lucru cu publicul vor fi închise luni, 1 Iunie 2026, cu prilejul Zilei Copilului și Rusaliilor. Abonații societății au ...[citește_toată_știrea]

29 Mai 2026, 10:20
(4177 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: «Expoziția Absolvenților 2026»

Slobozia: «Expoziția Absolvenților 2026»

Consiliul Județean Ialomița, Muzeul Național al Agriculturii, Inspectoratul Școlar Județean Ialomița, Uniunea Artiștilor Plastici-Filiala Slobozia/Ialomița și Liceul de Arte «Ionel Perlea» ...[citește_toată_știrea]

28 Mai 2026, 15:55
(1995 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Dealer de cocaină, arestat preventiv

Țăndărei: Dealer de cocaină, arestat preventiv

Polițiștii Serviciului de Combatere a Criminalității Organizate Ialomița, împreună cu procurorii DIICOT-Biroul Teritorial Ialomița, au documentat activitatea infracțională a unei persoane, de ...[citește_toată_știrea]

28 Mai 2026, 15:50
(11526 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
om de rand în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! laurentiu în «Beach Party» săptămânal pe Plaja Zorilor Răduță Aurelian-Constantin în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia @ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final soluția e simplă în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Fa Marileno în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Maria în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Nelu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Vasile în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Ionut în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Mihai în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Urbanistul în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Vasile în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! spațiu comercial Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 spațiu comercial Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 oRLandO în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! scrumbie Dunăre în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 PERICOL în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Peiu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...