Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Cocora: Doi muncitori, striviți de un zid!

Cocora: Doi muncitori, striviți de un zid!

Accident de muncă în localitatea Cocora. Doi bărbați, de 37 și 42 ani, și-au pierdut viața după ce un zid de cărămidă s-a prăbușit peste ei. Muncitorii erau angajații firmei Omega din Slobozia și lucrau la construcția unei mori de cereale și a unor silozuri...
Nenorocirea de la Cocora s-a petrecut la primele ore ale dimineții de luni, 29 octombrie 2012. Cei doi muncitori se aflau la baza zidului care s-a prăbușit peste ei și se pregăteau să urce pe schele. Din cauza vîntului puternic, construcția a cedat, iar muncitorii au fost prinși sub dărîmături. La fața locului au ajuns paramedicii SMURD Slobozia, dar și medicii de la Ambulanță. În ciuda eforturilor de a le salva viața, leziunile provocate de cărămizile care au căzut peste muncitori le-au fost fatale. Șantierul pe care aceștia lucrau aparține societății DONA SRL, a soției primarului localității Cocora. Potrivit planurilor de construcție, aici ar fi trebuit să fie ridicate o moară de cereale și mai multe silozuri, obiective finanțate cu fonduri UE.
Contactat telefonic de reporterii Independent, Sorin Lefter, primarul comunei Cocora, a negat inițial faptul că ar avea vreo legătură cu firma unde s-a petrecut accidentul de muncă, ulterior recunoscînd că este în administrarea soției sale...
Pe de altă parte, bărbații care și-au pierdut viața erau angajați la societatea Omega din Slobozia. Inspectori ITM, criminaliști, dar și procurori ai Parchetului de pe Lîngă Judecătoria Slobozia au deschis în acest moment o anchetă pentru a stabili cauzele exacte care au provocat tragedia...

29 Octombrie 2012, 09:22 (38917 vizualizări - 45 comentarii)

Comentariile cititorilor:


chelu :
(31 Octombrie 2012, 08:47)
Inainte de toate Dumnezeu sa-i ierte si condoleante familiilor indoliate . Citind comentariile mi-e rusine ca traiesc printre asa oameni. Fratilor nu vedeti cit sunteti de retardati ?Nu va dati seama cit sunteti de penibili ? Bietii oameni daca nu erau aici ( la primar cum spuneti) erau in alta parte pentru a-si intretine familiile .Nu contest ca primarul o fi asa cum spuneti dar la citi rahati avem la creier nu m-ar surprinde sa fabulati de dragul de-a fabula .Suntem o natiune fara caracter si prosti de numa ,numa....Inca o dataDumnezeu sa-i ierte ca asta e cel mai important. 
.?. :
(30 Octombrie 2012, 20:31)
Firma de construcții , efectuează instructaj general la angajare , instructaj la locul de munca , instrucatjele periodice , efectuează predare primire echipamente de protecție pe care angajații sunt obligații sa le poarte . Dar aici beneficiarul lucrării ar trebui sa efectueze un instructaj suplimentar pentru lucrătorii detasati sa efectueze lucrarea . Beneficiarul lucrării are un dirigintede sanitar care verifica împreuna cu constructorul si responsabililor de execuție , reprezentant ISC , fazele lucrării conform program faze determinate depus la ISC . Aici sunt multe partii implicate , beneficiarul lucrării , firma de construcții , dar mare , mare păcat de oameni care nu mai sunt . Nimic si nimeni nu mai pot sa ii întoarcă . Dumnezeu sa ii ierte .
prieten:
(30 Octombrie 2012, 17:57)
Dumnezeu sa_i odihnesca este o mare  pierdere,   nui vom uita niciodata    .Stan a fost  un coleg  un prieten    minunat  .     Dumnezeu  ia  numai  oameni buni .
e:
(30 Octombrie 2012, 17:32)
Dragilor toti vorbiti ce va taie prin cap. Vinovati de aceste tragedii e sistemul asta putred din tara asta. Nu se face nici un control la nici_o firma   asa cum ar trebui toate autorizatiile se iau asa cum se ia in ROMANIA cu SPAGA. Rusinea nu a pierduto nimeni ca sa o gaseasca tara asta
sorin:
(30 Octombrie 2012, 14:45)
DUMNEZEU SA-I IERTE! CONDOLEANTE FAMILIILOR INDOLIATE!  Ii cunosteam pe amandoi si regret nespus cele intamplate, dar nu pot sa-mi explic cum a fost posibil asa ceva. Acolo nu raspundea nimeni de calitatea lucrarilor efectuate. De obicei pe santiere exista un inginer ca re raspunde de calitatea lucrarilor dar exista si organe de control ca responsabilul tehnic cu executia, dirigintele de santier si inspectorii ISC care participa la fazele determinante. De asemenea trebuie vazut daca angajatii aveau facut instructajul de sanatate si securitate in munca.
radu marian:
(30 Octombrie 2012, 12:54)
Sa de dumnezeu sa aiba si cei vinovati parte de asa ceva” Dumnezeu sai ierte!!
ss:
(30 Octombrie 2012, 12:09)
MAI, TU ASTA CU  "iii" SI CU MULTE SEMNE DE MIRARE, LEGEA-I LEGE SI ATUNCI AI SA TE MIRI, DACA ITI CONSRUIAI O CASA CU O FIRMA SI-TI CADEA UN PERETE, PE CINE DADEAI VINA, PE NEVASTA-TA SAU PE CINE ,NU PE FIRMA ?, ACUMA MIRATE !!!!!!! DESTEPTULE SAU DESTEAPTO,BOLNAVILOR DE DUSMANIE SI DE PROSTIE,FIECARE OM ARE O SOARTA, NU STIM CE NI SE INTAMPLA DE AZI PE MAINE.
iii:
(30 Octombrie 2012, 11:21)
Vio, spui ca vina este in totalitate a constructorului Eu iti spun sigur ca de foarte multe ori constructorul face cum vrea Lefter...k doar e edil...el ar fi vrut sa se lucreze noapte si zi, indiferent de conditii meteo. De ce in prima instanta a spus ca nu stie nimic de societatea Dona Srl??? II era frica??? de fapt, sotia este doar un pion pentru el
Si nu fa afirmatii despre cat de indurerate sunt anumite persoane!!!! Nu ai de unde sa stii ce e in sufletul lor! Roaga-te la Dumnezeu sa nu fi vreodata pusa in situatia lor!!!
Neagu Larisa Pentru VIO :
(30 Octombrie 2012, 10:12)
Sa iti fie rusine ca INCERCI SA INSUNUEZI k nu ne-ar pasa si k am intrat pe internet...indurerate fiind!Am intrat pe internet PENTRU INFORMATII!Pentru k nimeni nu spune nimic!!Rusine...un popor de innapoiati si frustrati!!!!!
Cetatean:
(30 Octombrie 2012, 08:21)
Neagu elena , eu faceam referire la cel ce a zis ``firma de constructii este vinovata`` in loc sa zica ``firma de constructii trebuie cercetata``. Si pentru cei ce zic ca nu aveau echipament de protectie , uitati-va la poza de pe alte site-uri, unde se vad clar bocanci , salopete.. aveau si casti dar automat nu se vad in poze. Sau ce echipamente de protectie ati fi vrut sa aiba niste muncitori care nu lucrau pe schela , ci la sol?  Si scuzati-mi nesimtirea, dar cand cade un zid de la 5 metri pe tine , ce crezi ca te salveaza? Mai ganditi inainte sa scoateti ceva pe gura si mai cercetati.
antonia:
(30 Octombrie 2012, 00:39)
Dumnezeu sau ierte
Vio:
(29 Octombrie 2012, 21:55)
Se vede lipsa de cultura de la modul cum scrieti pana la modul cum ganditi .
In momentul in care contractezi o firma in vederea efectuarii unei lucrari , raspunderea in cazul unor  astfel de incidente  este in totalitate a firmei de constructii .
Ce legatura are primarul si arenda cu toata discutia asta chiar nu inteleg .
Poate ne explica Neagu Elena sau Neagu Larisa   care ,in calitate de nepoate  ,sunt atat de indurerate incat s-au gandit sa intre pe internet .
anonim:
(29 Octombrie 2012, 20:49)
Dumnezeu sa_i  ierte!    condoleante   familiei   indoliate
mitica:
(29 Octombrie 2012, 20:38)
in legatura cu pamantul in arenda nu este pe nicaieri 22 de milioane hectaru decat la domnul primar Lefter o sa ii fac eu un pustiu de bine. Poate se va pricopsidar nu e timpul trecut  Dumnezeu ii da dupa aceia ce face.Nu io frica de Domnezeu ca are si el copi .                  Regrete familiilor indoliate.
claudia:
(29 Octombrie 2012, 20:09)
in legatura cu pamantul in arenda mai sunt si blesteme sa stiti ca pe nicaieri nu este 22 de milioane  hectarul decat la domnul primar poate se va pricopsi.Are si el copi Dumnezeu ii da dupa aceia ce face.

Lasă un comentariu:

Mesaj
(maximum 2000 caractere):
Vineri 07 Aug 2026
271 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră
CONPET anunță finalizarea lucrărilor de înlocuire a firelor de legătură pe conductele de transport țiței import, subtraversare Dunăre și Brațul Borcea

CONPET anunță finalizarea lucrărilor de înlocuire a firelor de legătură pe conductele de transport țiței import, subtraversare Dunăre și Brațul Borcea

CONPET SA anunță finalizarea lucrărilor proiectului «Prestare servicii de proiectare și execuție lucrări în vederea realizării obiectivului înlocuire fire de legătură traversare Dunăre C1-C2 și Brațul Borcea C3-C4», evenimentul fiind marcat luni, 3 aprilie a.c., la Fetești. ...[citește_toată_știrea]

3 Aprilie 2023, 16:55
(12426 vizualizări - 0 comentarii)


Incendii la case din Scânteia și Grivița, un bărbat a ars de viu la Cocora!

Incendii la case din Scânteia și Grivița, un bărbat a ars de viu la Cocora!

Sâmbătă, 1 aprilie a.c., în jurul orei 2,00, Stația de Pompieri Țăndărei a intervenit, cu două autospeciale de stingere cu apă și spumă și o ambulanță SMURD, pentru localizarea și lichidarea unui incendiu ...[citește_toată_știrea]

3 Aprilie 2023, 14:20
(11746 vizualizări - 0 comentarii)


Accident la Coșereni

Două echipaje operative din cadrul Detașamentului de Pompieri Urziceni, cu o autospecială de stingere cu apă și spumă și un echipaj SMURD, au intervenit pentru gestionarea unei situații de urgență generată ...[citește_toată_știrea]

3 Aprilie 2023, 14:10
(6069 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Încasări de 187,24 milioane de lei la bugetul general consolidat, în primele două luni ale anului 2023

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița a cuantificat, de la începutul anului 2023, venituri nete la bugetul general consolidat al statului în sumă totală de 187,24 milioane de lei, cu 7, ...[citește_toată_știrea]

31 Martie 2023, 17:00
(10599 vizualizări - 0 comentarii)


IJJ Ialomița: Misiunile jandarmilor ialomițeni, în primul trimestru al anului 2023

IJJ Ialomița: Misiunile jandarmilor ialomițeni, în primul trimestru al anului 2023

Efectivele Inspectoratului de Jandarmi Județean Ialomița au executat, în primul trimestru al anului 2023, 1387 de misiuni de ordine publică. Din numărul total al acestor, 1171 de intervenții au vizat menținerea ...[citește_toată_știrea]

31 Martie 2023, 14:15
(11345 vizualizări - 0 comentarii)


Instituția Prefectului Ialomița: Ședința Colegiului Prefectural

Instituția Prefectului Ialomița: Ședința Colegiului Prefectural

Joi, 30 martie 2023, prefectul județului Ialomița a prezidat Ședința Colegiului Prefectural și a Comitetului Județean pentru Situații de Urgență Ialomița. «Deschidem astăzi Ședința Colegiului Prefectural ...[citește_toată_știrea]

30 Martie 2023, 16:30
(5962 vizualizări - 1 comentariu)


Coșereni: Camion răsturnat în șanț

Coșereni: Camion răsturnat în șanț

Miercuri, 29 martie a.c, pe DN2A, în zona localității Coșereni, polițiștii și pompierii ialomițeni au intervenit în cazul unui accident rutier. Din verificările efectuate a reieșit că, în timp ce un bărbat ...[citește_toată_știrea]

30 Martie 2023, 13:00
(12424 vizualizări - 0 comentarii)


IȘJ Ialomița: Peste 1600 de elevi înscriși la simularea examenului de Bacalaureat

Potrivit unui comunicat de presă al Inspectoratului Școlar Județean Ialomița, la simularea examenului de Bacalaureat au participat 1660 de elevi de clasa a XII-a. Testarea s-a desfășurat în perioada 27 ...[citește_toată_știrea]

30 Martie 2023, 11:20
(19828 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Măsuri pentru prevenirea apariției rabiei la animale

În vederea realizării eficiente a programului de control, supraveghere și monitorizare a rabiei pentru apărarea sănătății publice și a sănătății animale, DSVSA Ialomița a efectuat, împreună cu reprezentanții ...[citește_toată_știrea]

29 Martie 2023, 19:20
(16468 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Sprijin financiar în valoare de peste 1,367 milioane de lei pentru crescătorii de animale

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA), prin Centrele Județene, informează că efectuează plata ajutorului de stat în sectorul creșterii animalelor, solicitat prin cererile de plată aferente ...[citește_toată_știrea]

29 Martie 2023, 15:05
(11911 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Ministerul Finanțelor susține donarea de sânge, prin Programul «FIDELIS»

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița informează contribuabilii că prima ediție din acest an a Programului «FIDELIS»-Titluri de Stat pentru populație va conține o tranșă specială dedicată ...[citește_toată_știrea]

29 Martie 2023, 13:50
(12094 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: S-a desfășurat etapa județeană a concursului «Știu și aplic»

Slobozia: S-a desfășurat etapa județeană a concursului «Știu și aplic»

Sâmbătă, 25 martie a.c., în cadrul Liceului Tehnologic «Alexandru Ioan Cuza» s-a desfășurat etapa județeană a concursului «Știu și aplic», ce are ca scop educarea elevilor în ceea ce privește legislația ...[citește_toată_știrea]

28 Martie 2023, 17:30
(11326 vizualizări - 0 comentarii)


DECES

DECES

Cu durere în suflet și nemăsurată tristețe anunțăm dispariția prematură a tatălui și soțului nostru drag, ing. VALENTIN CILIBEANU, director adjunct la RAJA Constanța și fost director al ...[citește_toată_știrea]

28 Martie 2023, 15:05
(11302 vizualizări - 1 comentariu)


APIA eliberează adeverințe pentru beneficiarii «DR06-Bunăstarea animalelor»

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) informează că începând de marți, 28 martie 2023, eliberează adeverințe pentru beneficiarii «DR06-Bunăstarea animalelor», care intenționează ...[citește_toată_știrea]

28 Martie 2023, 13:30
(9943 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Ambulanță răsturnată pe șosea

Urziceni: Ambulanță răsturnată pe șosea

Luni, 27 martie a.c., pe raza municipiului Urziceni s-a produs un accident de circulație cu implicarea unei ambulanțe care se deplasa în regim prioritar spre Spitalul Municipial din Urziceni și un autoturism ...[citește_toată_știrea]

27 Martie 2023, 18:10
(6144 vizualizări - 1 comentariu)


AJFP Ialomița: Joi, 30 martie 2023, termen-limită pentru depunerea Formularului 394

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița reamintește contribuabililor că joi, 30 martie 2023, este termenul limită de depunere a «Declarației informative privind livrările/prestările și achizițiile ...[citește_toată_știrea]

27 Martie 2023, 14:15
(11283 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Atenție, se oprește apa la Căzănești!

Luni, 27 martie 2023, echipele RAJA Constanța vor executa operațiuni de reabilitare la nivelul sistemului de alimentare cu apă în orașul Căzănești. Pentru realizarea acestor lucrări, se va sista furnizarea ...[citește_toată_știrea]

26 Martie 2023, 20:25
(5173 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: S-a încheiat restaurarea Bisericii de Lemn «Sf. Nicolae»

Slobozia: S-a încheiat restaurarea Bisericii de Lemn «Sf. Nicolae»

Depus pentru finanțare în anul 2017, proiectul privind restaurarea și conservarea Bisericii de Lemn «Sf. Nicolae» Slobozia s-a încheiat vineri, 24 martie a.c., o dată cu recepția obiectivului. Lăcașul de ...[citește_toată_știrea]

24 Martie 2023, 17:00
(8289 vizualizări - 0 comentarii)


IJJ Ialomița: 173 de ani de la înființarea Jandarmeriei Române

IJJ Ialomița: 173 de ani de la înființarea Jandarmeriei Române

Anul acesta, pe data de 3 aprilie, se împlinesc 173 de ani de la înființarea Jandarmeriei Române. Pentru a marca acest moment aniversar, Jandarmeria Ialomița organizează o serie de manifestări dedicate ...[citește_toată_știrea]

24 Martie 2023, 16:00
(10190 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Lista seminariilor web pentru luna aprilie, publicată pe portalul ANAF

ANAF a publicat pe portalul propriu, la rubrica «Asistență contribuabili/Servicii oferite contribuabililor», lista seminariilor web care se vor desfășura în luna aprilie 2023. Preponderent, temele din luna ...[citește_toată_știrea]

24 Martie 2023, 13:40
(11461 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Comerț ilegal cu animale, la Slobozia

Miercuri, 22 martie a.c., pe raza municipiului Slobozia a fost identificat un bărbat, domiciliat în județul Brăila, care transporta ilegal animale (5 porcine, 2 cabaline). În urma extinderii verificărilor ...[citește_toată_știrea]

24 Martie 2023, 13:30
(10292 vizualizări - 0 comentarii)


Caravana SMURD «Fii pregătit!» ajunge în comunitățile rurale din Ialomița

În perioada 27-31 martie a.c, Caravana SMURD «Fii pregătit!» și Centrul Mobil de Instruire a Populației pentru Răspuns la Situații de Urgență vor fi prezente în județul Ialomița, pe raza localităților ...[citește_toată_știrea]

24 Martie 2023, 12:40
(9281 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Acțiuni prevenitve desfășurate de polițiști

Slobozia: Acțiuni prevenitve desfășurate de polițiști

Miercuri, 22 martie a.c., polițiștii din cadrul Compartimentul de Analiză și Prevenire a Criminalității, cu sprijinul polițiștilor Serviciului Poliției Transporturi Ialomița au desfășurat activități informativ ...[citește_toată_știrea]

23 Martie 2023, 16:40
(11424 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Campanie de recrutare în liceele din județ

IPJ Ialomița: Campanie de recrutare în liceele din județ

În perioada 22-24 martie a.c., Inspectoratul de Poliție al Județului Ialomița organizează o serie de activități de promovare a profesiei în rândul elevilor aflați la final de ciclu liceal. Astfel, peste ...[citește_toată_știrea]

23 Martie 2023, 16:30
(14480 vizualizări - 0 comentarii)


Rași: Autobuz ce transporta muncitori, răsturnat în șanț

Rași: Autobuz ce transporta muncitori, răsturnat în șanț

Miercuri, 22 martie a.c., în zona localității Rași, un autobuz ce transporta muncitori, pe ruta Călărași-Buzău, s-a răsturnat într-un șanț de pe marginea drumului. În mijlocul de transport se aflau 41 de ...[citește_toată_știrea]

22 Martie 2023, 09:30
(14138 vizualizări - 0 comentarii)


IȘJ Ialomița: Peste 2000 de elevi au participat la simularea Evaluării Naționale

Potrivit unui comunicat al Inspectoratului Școlar Județean Ialomița, la nivelul județului nostru, simularea Evaluării Naționale s-a desfășurat în 78 de unități școlare, înregistrând 2265 de elevi înscriși ...[citește_toată_știrea]

21 Martie 2023, 18:30
(16521 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Luni, 27 martie 2023, termen limită pentru depunerea unor declarații fiscale

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița reamintește contribuabililor că, luni, 27 martie 2023, este termenul de depunere a următoarelor declarații fiscale: Formularul 100 ...[citește_toată_știrea]

21 Martie 2023, 12:30
(13998 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Adeverințe pentru solicitanții schemei de ajutor de stat în sectorul creșterii animalelor

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) a demarat eliberarea de adeverințe pentru solicitanții schemei de ajutor de stat în sectorul creșterii animalelor, reglementată de HG nr.1179/2 ...[citește_toată_știrea]

20 Martie 2023, 19:10
(13176 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Număr unic la dispoziția tuturor clienților

RAJA Constanța: Număr unic la dispoziția tuturor clienților

Interacțiunea cu utilizatorul serviciilor de alimentare cu apă și/sau de canalizare este extrem de importantă pentru RAJA Constanța. De aceea, serviciul de Call Center pus la dispoziția ...[citește_toată_știrea]

20 Martie 2023, 17:15
(13068 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Spațiul Privat Virtual, obligatoriu

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița informează contribuabilii persoane juridice, asocierile și alte entități fără personalitate juridică, precum și persoanele fizice care desfășoară o ...[citește_toată_știrea]

20 Martie 2023, 13:40
(11011 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
georgica în Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița își desfășoară activitatea operativă în containere Anonim în Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița își desfășoară activitatea operativă în containere vasilica în Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița își desfășoară activitatea operativă în containere Ilie Palarie în Slobozia: Protest anti-poluare olfactivă Anonim în Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița își desfășoară activitatea operativă în containere PREDA în Episcopia Sloboziei și Călărașilor reclamă, din nou, lipsa de intervenție a autorităților în problema poluării olfactive din Slobozia! gica în Slobozia: Protest anti-poluare olfactivă Gigel în Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița își desfășoară activitatea operativă în containere cetatean în Costul «ipocriziei politice» în opinia deputatului PSD Ștefan Țintă: blocarea fondurilor PNRR din rațiuni de partid! Sindicat în Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița își desfășoară activitatea operativă în containere antiagatha în Slobozia: Protest anti-poluare olfactivă nemultumitu' în Slobozia: Protest anti-poluare olfactivă Rodica în Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița își desfășoară activitatea operativă în containere Răduță Aurelian-Constantin în Slobozia: Protest anti-poluare olfactivă Justin în Consiliul Superior al Magistraturii scoate la concurs posturi de judecător în cadrul Judecătoriei Urziceni Pavel în Slobozia: Protest anti-poluare olfactivă Andrei în Curtea de Conturi a României reclamă «slaba gestionare a patrimoniului» la Direcția Județeană pentru Sport Ialomița Andrei în Slobozia: Protest anti-poluare olfactivă Ion Ion în Slobozia: Protest anti-poluare olfactivă FELICITĂRI în Slobozia: Protest anti-poluare olfactivă

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...