Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

ULTIMA ORĂ

Hramul Mînăstirii din Slobozia, sărbătorit de Episcopia Sloboziei și Călărașilor

În perioada 6-12 noiembrie 2012, cu binecuvîntarea Preasfințitului Părinte Episcop Vincențiu, Episcopia Sloboziei și Călărașilor organizează o serie de manifestări cu ocazia sărbătoririi hramului «Sfinții Arhangheli Mihail și Gavriil» al Mînăstirii din Slobozia.
Astfel, marți, 6 noiembrie 2012, la orele 14,30 va avea loc primirea Icoanei Făcătoare de Minuni a Maicii Domnului de la Mînăstirea Florești, Episcopia Hușilor, la Catedrala Episcopală, urmată de slujba de Te Deum. La orele 15,15, după slujba de Te Deum, Preasfințitul Părinte Episcop Vincențiu, soborul de preoți și credincioșii vor pleca într-o procesiune pe străzile municipiului Slobozia pînă la Mînăstirea «Sfinții Voievozi», unde sfînta icoană va fi depusă într-un baldachin în curtea sfîntului lăcaș, spre închinare tuturor credincioșilor.
Miercuri, 7 noiembrie 2012, de la ora 7,00, va fi rostit Acatistul Sfîntului Acoperămînt al Maicii Domnului și Sfînta Liturghie, iar seara Priveghere cu Litie în cinstea Sfinților Arhangheli.
Joi, 8 noiembrie 2012, în ziua sărbătorii hramului Mînăstirii «Sfinții Arhangheli Mihail și Gavriil» va fi săvîrșită Sfînta Liturghie de către Preasfințitul Părinte Episcop Vincențiu. La slujbă vor participa toți membrii clerici ai Permanenței Consiliului Eparhial, preacucernicii părinți protopopi ai Episcopiei Sloboziei și Călărașilor, preoții din municipiul Slobozia și din parohiile Eparhiei. Împreună rugători vor fi și reprezentanți ai autorităților locale, județene și credincioși.
Din ziua hramului pînă duminică, 11 noiembrie 2012, se vor săvîrși slujbe în cinstea Maicii Domnului, iar duminică se va săvîrși, începînd cu ora 9,00, Sfînta Liturghie sub protia Preasfințitului Părinte Vincențiu.
Icoana Făcătoare de Minuni a Maicii Domnului va rămîne spre închinare pînă luni, 12 noiembrie 2012, orele 10,00, cînd va fi pregătită pentru întoarcerea la Sfînta Mînăstire Florești din Episcopia Hușilor.

2 Noiembrie 2012, 15:42 (11117 vizualizări - 6 comentarii)

Citiți și:
Episcopia Sloboziei și Călărașilor: Hramul Mânăstirii din Slobozia
Procesiune cu ocazia Hramului Mânăstirii Slobozia
Hramul Mânăstirii Slobozia «Izvorul Tămăduirii»

Comentariile cititorilor:


eunucu:
(14 Noiembrie 2012, 22:59)
Hramu, sau Haremu cu maica cu copchii de pe la Episcop, Episcopie? Sa hie intr-un ceas bun!
Bisvilaslobonouadrag:
(14 Noiembrie 2012, 22:52)
Am luptat cu darzenie sa pup moaste , plimbate cu Disco-boxele, prin Slobozia ca si in Evul Mediu, m-am trezit cu Talangi trase cu sadism autosatisfacator de putere, am vazut si auzit  Episcop cu glas de pisoi schilodit, care numai cu votul de calugar nu are de aface, in rest cu orice. No amu nu fii chiatra bre PDL_ent-ul ,,mai unge una" ca doar am luat ,,lumanari timbrate'' .
 Ce sa zic,,niste tarani'' astia care sub pretextul patrimoniului poporului roman de credinta nu vor sa includa si pe popo[oporanii din sinodomul BOR.
 Vivat Masoneria , daca e tradare , BINe , dar s-o stim si noi.
  IUBESC TRADAREA, DAR URASC PE TRADATORI

Cam cand vedem si noi Primul Eoiscop ca raspunde cetateneste in fata legii? Restul e poveste.
md. Vornicescu:
(14 Noiembrie 2012, 10:33)
Toot acest Vicentiu ere pe Brother sau mare patron si rabin, in L.A. pe principiul toti stabii au frati si mame mari afaceristi iar ei sunt prostii familiei.
 Cu Patriarhia de Ierusalim BOR a rupt orice legatura fiind in conflict.
 Cu Patriarhul Teoctist intr adevar a avut o relatie..Vicentiu fiind banuit ca el ar fi contribuit la moartea patriarhului, va mai amintiti scandalul cu medicul personal al lui Teoctist.
 Dupa cum a declarat si la prima conferinta cu popii la Urziceni , el a venit sa faca bani, si asta face.
 Facut episcop de Iliescu, instalat la Slobozia de Basescu, fiindca Daniil nu avea cum sa tina langa el unu care i ar fi dat si lui o cianura in Whisky, e o figura remarcanta.
  MARE BOIER , MARE CARACTER.
ioana:
(13 Noiembrie 2012, 16:12)
Frate, daca la "darjenie, ura, gelozie, antipatie" consideri ca trebuie sa se raspunda cu "frica, aroganta, amenintari, gesturi care, oricat ar fi de urate, TREBUIE sa le faci pentru a-ti crea mediul linistit in care sa traiesti" nu cred ca ai inteles modelul crestin nici ceea ce ar trebui sa fie un episcop.  Si eu sunt venit in Slobozia, dar nu am vazut cea ce spui tu la oamenii de aici. Mai mult am cunoscut pe episcopul Galaction care este din Baragan si nu are nimic din ceea ce spui tu, ba dimpotriva. Este in alt oras, unde oamenii au o parere foarte buna despre el si de locurile de unde provine, nu ca tine care locuiesti intre ei aici.
Virtutea unui episcop nu este prietenia cu politicienii care "gestioneaza sume mari de bani " nici cea de "trezorier”. Ci cu totul altele. Este trist ca episcopii care se nasc aici pleaca in alta parte, iar cei care vin isi etaleaza comportamentul descris de tine, care nu ar trebui sa existe la o fata bisericeasca. Nu vreau sa te supar, dar daca consideri modelul asta ca fiind cel corect, esti in eroare.
eu:
(13 Noiembrie 2012, 13:20)
"Acest" Vincentiu este unul dintre cei mai dedicati oameni pe care Biserica Ortodoxa Romana i-a avut. A fost reprezentantul BOR la Ierusalim, avand in grija toate asezarile romanesti din Israel. Apoi a fost trezorierul intregii patriarhii, avand sprijinul total al Preafericitului Parinte Teoctist. Nu spun despre preoti ca toti sunt corecti, ca ceea ce fac este bine, insa exita o vorba "Sa faci ce spune preotul, nu ce face acesta !". Am avut onoarea sa-l intalnesc pe cand era Episcop Vicar Patriarhal si am descoperit un om extraordinar, sufletist, dedicat drumului ales in viata, in fata caruia apareau cu smerenie de la Basescu pana la Nastase, care gestiona sume imense de bani, resurse nelimitate si care, datorita a ce i-a fost scris, a ajuns Episcop in aceasta episcopie. Un articol despre Vincentiu nu va face altceva decat sa arate ceea ce este acest om, insa intalnirea directa cu dansul, ce poate avea loc de fiecare data cand slujeste fie la Catedrala din Slobozia, fie la alta biserica, intalnirea poate aduce suficiente informatii incat sa va puteti forma, voi curiosilor, o parere. Ca dansul, si eu sunt "parvenit" in Slobozia, de voie de nevoie si, ca oricare in pielea mea, n-am simtit placerea unei primiri blande din partea localnicilor, ci multa darjenie, ura, gelozie, antipatie chiar, sentimente ce nu provoaca ganduri prea bune in sufletul celui primit astfel ! Insa, mi-am dat seama singur ca slobozenii reactioneaza la frica, la aroganta, la amenintari, gesturi care, oricat ar fi de urate, TREBUIE sa le faci pentru a-ti crea mediul linistit in care sa traiesti. De unde atata rautate ? De ce nu constientizati ca, pentru a scoate ochii cuiva, proprii ochi TREBUIE sa fie curati, nepatati, impecabili ?? Chiar atat de impecabili va credeti ? A face rau este cel mai usor lucru pe care-l poate face o persoana ! De ce nu simtiti nevoia, macar o clipa, sa faceti catusi de putin bine ? Macar sa vedeti ce efect poate avea asupra celor din jur ! Nu, cu o floare nu se face "primavara
necredinciosu:
(12 Noiembrie 2012, 14:39)
Asteptam cu interes un articol despre acest Vincentiu , despre fondurile Episcopiei , despre implicari in politica ale preotilor, protopopilor,episcopilor etc , despre corectitudinea si despre binefacerile fetelor bisericesti ialomitene, despre mesele si praznicele cu meniuri special concepute , despre tituri acordate cum si in ce fel de Episcopie.  

Lasă un comentariu:

Mesaj
(maximum 2000 caractere):
Vineri 14 Aug 2026
322 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Slobozia: Pieton lovit pe trecerea de pietoni, femeie acroșată de un autoturism!

În dimineața zilei de vineri, 20 ianuarie a.c., în jurul orei 6.30, în municipiul Slobozia s-a produs un accident de circulație soldat cu rănirea unui pieton. În urma cercetărilor polițiștilor, s-a stabilit ...[citește_toată_știrea]

23 Ianuarie 2012, 12:35
(11525 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia accident


Fetești: Depistat pe autostradă cu peste 20 tone de fier vechi fără tiche de cîntar!

Un bărbat de 38 ani, din Constanța, a fost depistat pe autostrada A2, în timp ce conducea un ansamblul auto, cu care transporta cantitatea de peste 20 tone deșeuri din fier, pentru care nu a putut prezenta ...[citește_toată_știrea]

23 Ianuarie 2012, 12:12
(10491 vizualizări - 0 comentarii)


Poliția Rutieră Ialomița: 7 permise reținute, amenzi de peste 65000 lei

La acest sfîrșit de săptămână, 21-22 ianuarie a.c., polițiștii Serviciului Rutier au continuat acțiunile desfășurate pentru prevenirea evenimentelor rutiere, precum și pentru conștientizarea conducătorilor ...[citește_toată_știrea]

23 Ianuarie 2012, 12:08
(14286 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: 55 locuri de muncă vacante

Potrivit datelor statistice ale Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița, la nivelul județului, luni, 23 ianuarie 2012, sînt disponibile 55 locuri de muncă. Cele mai multe posturi sînt ...[citește_toată_știrea]

23 Ianuarie 2012, 12:05
(15602 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: Echipajul SMURD a intervenit la un accident pe autostradă

Sîmbătă, 21 ianuarie a.c., în jurul orei 18,45, în dreptul kilometrului 140, pe autostrada A2, s-a produs un accident de circulație. Echipajul SMURD al ISU Ialomița a fost solicitat să intervină, după ce ...[citește_toată_știrea]

23 Ianuarie 2012, 12:03
(13672 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Lovite de o mașină pe trecerea de pietoni!

Două adolescente de 15 ani au fost lovite de o mașină în timp ce încercau să traverseze strada pe trecerea de pietoni. S-a întîmplat, joi, 19 ianuarie a.c., la Slobozia, cînd un bărbat de 46 ani nu a acordat ...[citește_toată_știrea]

20 Ianuarie 2012, 16:45
(11555 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia accident


Gura Ialomiței: Țigări de contrabandă, confiscate

Gura Ialomiței: Țigări de contrabandă, confiscate

Peste 330 de pachete de țigări au fost descoperite de polițiști în portbagajul unui autoturism, joi, 19 ianuarie a.c., la Gura Ialomiței. Mașina era condusă pe raza localității Gura Ialomiței, iar cu ocazia ...[citește_toată_știrea]

20 Ianuarie 2012, 16:44
(12920 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Arestată pentru evaziune fiscală

O femeie de 32 ani, din Slobozia, a fost prinsă de polițiști și încarcerată. Individa a fost condamnată de judecătorii Tribunalului Ialomița la 1 an și 6 luni închisoare pentru evaziune fiscală. Femeia ...[citește_toată_știrea]

20 Ianuarie 2012, 16:37
(15124 vizualizări - 1 comentariu)


Slobozia: Muzeul Județean marchează Unirea Principatelor Române

Marți, 24 ianuarie a.c., la Centrul Cultural UNESCO «Ionel Perlea», Muzeul Județean Ialomița, în colaborare cu Consiliul Județean organizează conferința «Contribuția ialomițenilor la Unirea Principatelor ...[citește_toată_știrea]

20 Ianuarie 2012, 16:36
(14841 vizualizări - 1 comentariu)


DGFP Ialomița: 50 de ialomițeni au solicitat restituirea taxei auto

În perioada 17-19 ianuarie, ialomițenii au depus la Direcția Generală a Finanțelor Publice Ialomița nu mai puțin de 50 cereri de restituire a diferenței dintre taxa de poluare/taxa specială și taxa pentru ...[citește_toată_știrea]

20 Ianuarie 2012, 16:33
(17037 vizualizări - 1 comentariu)


APIA: Adeverințe pentru credite

«Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură informează beneficiarii ajutoarelor de stat pentru realizarea angajamentelor asumate voluntar în favoarea bunăstării păsărilor și, respectiv, a bunăstării ...[citește_toată_știrea]

20 Ianuarie 2012, 16:30
(18213 vizualizări - 0 comentarii)


Un șofer nu a oprit la semnalele polițiștilor prahoveni. Mașina a fost găsită la Bărbulești. În interior, o bîtă și o sabie!

Miercuri, 18 ianuarie a.c., polițiștii prahoveni au solicitat ajutorul Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița după ce șoferul unui autoturism s-a sustras de la verificarea documentelor personale ...[citește_toată_știrea]

19 Ianuarie 2012, 17:25
(13185 vizualizări - 1 comentariu)


Ford furat din Italia, găsit la Slobozia

Ford furat din Italia, găsit la Slobozia

O femeie de 41 ani, din Slobozia, a fost prinsă în timp ce conducea un autoturism înmatriculat în Italia și care figura urmărit internațional în bazele de date ale Interpolului. S-a întîmplat miercuri, ...[citește_toată_știrea]

19 Ianuarie 2012, 17:20
(20203 vizualizări - 2 comentarii)


DGFP Ialomița: Peste 5400 de somații emise

Potrivit unui comunicat de presă, «în luna decembrie 2011, pe linia colectării veniturilor bugetare, Direcția Generală a Finanțelor Publice Ialomița a emis peste 5400 de somații în valoare totală de aproximativ ...[citește_toată_știrea]

19 Ianuarie 2012, 17:15
(15197 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Două incendii într-o singură zi

Peste 50 hectare de stuf și vegetație uscată au ars după ce o persoană rămasă deocamdată neidentificată a aprins focul în mod intenționat. Cel puțin aceasta este concluzia pompierilor ialomițeani, cei care ...[citește_toată_știrea]

19 Ianuarie 2012, 17:12
(13776 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: O șoferiță s-a rostogolit de cîteva ori cu mașina într-un șanț!

Marți, 17 ianuarie 2012, în apropierea orașului Fetești s-a produs un accident de circulație. Pe scurt, în timp ce o femeie, de 39 ani, din Amara, conducea o mașină din direcția Fetești către Movila, din ...[citește_toată_știrea]

18 Ianuarie 2012, 15:33
(15428 vizualizări - 1 comentariu)

Taguri: Fetești accident


Țăndărei: Înșelat prin SMS

Marți, 17 ianuarie, un bărbat de 30 ani din Țăndărei a sesizat Poliția cu privire la faptul că a fost înșelat cu 850 lei prin SMS. Victima a povestit polițiștilor că, în aceeași zi, a primit pe telefonul ...[citește_toată_știrea]

18 Ianuarie 2012, 15:32
(13611 vizualizări - 1 comentariu)


Sudiți: Băut și fără permis, la volan

O mașină condusă de un bărbat, de 36 ani, din Țăndărei, a fost oprită de polițiști pentru un control de rutină, marți, 17 februarie, la Sudiți. Pentru că mirosea a alcool, șoferul a fost testat cu aparatul ...[citește_toată_știrea]

18 Ianuarie 2012, 15:31
(15590 vizualizări - 0 comentarii)


DGFP Ialomița: Se restituie taxa auto

Începînd de luni, 16 ianuarie a.c., contribuabilii interesați pot găsi la toate administrațiile financiare teritoriale formularele-tip prin care se poate solicita returnarea diferenței de taxa auto plătită ...[citește_toată_știrea]

18 Ianuarie 2012, 15:27
(23340 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: La volan, fără permis

Un tînăr de 23 ani a fost prins de polițiști în timp ce conducea o mașină deși nu poseda permis de conducere. Alături de tînărul teribilist, în autoturism se afla și proprietarul mașinii, un alt individ ...[citește_toată_știrea]

18 Ianuarie 2012, 15:20
(13805 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri de mică publicitate din Ialomița. ...[citește_toată_știrea]

17 Ianuarie 2012, 20:30
(7371 vizualizări - 0 comentarii)


DGFP Ialomița: 11,7 milioane lei, rambursări de TVA

Potrivit datelor statistice ale Direcției Generale a Finanțelor Publice Ialomița, în prima lună a anului 2012, instituția va rambursa peste 11,7 milioane lei, drept taxă pe valoare adăugată aferentă unui ...[citește_toată_știrea]

17 Ianuarie 2012, 20:27
(12932 vizualizări - 0 comentarii)


LAPAR avertizează: «Un milion de hectare au fost vîndute străinilor!»

Un comunicat de presă al Ligii Asociațiilor Producatorilor Agricoli din România, adresat Guverului Boc, atrage atenția asupra problemelor cu care agricultura românească continuă să se confrunte. Comunicatul ...[citește_toată_știrea]

17 Ianuarie 2012, 20:24
(12382 vizualizări - 0 comentarii)


Manasia: Un șofer băut a intrat cu mașina în pom

Două persoane au fost rănite în urma unui accident rutier petrecut luni, 16 ianuarie a.c., în localitatea ialomițeană Manasia. Pe scurt, în timp ce un bărbat de 33 ani, din Manasia, se deplasa la volanul ...[citește_toată_știrea]

17 Ianuarie 2012, 20:20
(11798 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Manasia accident


Ciochina: Pungi de semințe de foarea-soarelui, confiscate de polițiști

Peste 4400 de pungi de semințe de floarea-soarelui au fost confiscate de polițiștii din Ciochina, luni, 16 ianuarie a.c. Semințele se aflau în mașina unui tînăr de 33 ani care a declarat polițiștilor că ...[citește_toată_știrea]

17 Ianuarie 2012, 20:19
(11702 vizualizări - 0 comentarii)


Mihail Kogălniceanu: A furat din locuința unui bătrîn

Un tînăr de 23 ani, din Mihail Kogălniceanu, a fost reținut luni, 16 ianuarie a.c. Individul era suspectul principal în cazul unui furt calificat. Concret, în urmă cu cîteva zile, mai exact pe 13 ianuarie ...[citește_toată_știrea]

17 Ianuarie 2012, 20:19
(11852 vizualizări - 0 comentarii)


Borănești: Tînăr bucureștean, prins la volan fără permis

Un tînăr de 24 ani din București a fost oprit luni, 16 ianuarie a.c., în trafic, pentru un control de rutină. Tînărul conducea un autoturism pe raza comunei Borănești. În urma verificărilor sumare, polițiștii ...[citește_toată_știrea]

17 Ianuarie 2012, 20:18
(9227 vizualizări - 0 comentarii)


Grindu: Trei hoți prinși de polițiști

Trei persoane cu vîrste cuprinse între 16 și 38 de ani, toți din Grindu, sînt cercetați de polițiști pentru comiterea infracțiunii de furt calificat, doi dintre aceștia fiind reținuți de polițiști. Pe numele ...[citește_toată_știrea]

17 Ianuarie 2012, 20:17
(17686 vizualizări - 1 comentariu)

Taguri: Grindu furt hoți


ISU Ialomița: Trei intervenții de urgență ale SMURD

Trei persoane au solicitat ajutorul paramedicilor din cadrul Inspectoratului pentru Situații de Urgență Ialomița în ultimele 24 de ore. Potrivit unei informări, primul caz a fost înregistrat luni, 16 ianuarie ...[citește_toată_știrea]

17 Ianuarie 2012, 20:10
(15330 vizualizări - 0 comentarii)


Balaciu: O adolescentă de 16 ani a murit pe loc după ce mașina în care se afla s-a izbit de un copac!

O tînără de 16 ani a sfîrșit tragic după ce mașina în care se afla s-a izbit frontal de un copac de pe marginea carosabilului. S-a întîmplat vineri, 13 ianuarie a.c., în afara localității Balaciu, cînd ...[citește_toată_știrea]

16 Ianuarie 2012, 14:44
(14474 vizualizări - 10 comentarii)

Taguri: Balaciu accident


Ultimele comentarii
@ Cristi în Reorganizare eficientă la Poliția Locală Slobozia Cristi în Reorganizare eficientă la Poliția Locală Slobozia Daria în Reorganizare eficientă la Poliția Locală Slobozia Gino V în Reorganizare eficientă la Poliția Locală Slobozia Gino V în Reorganizare eficientă la Poliția Locală Slobozia Mary în Rectificare bugetară și actualizări majore pentru drumurile și podurile din Ialomița Gino V în Reorganizare eficientă la Poliția Locală Slobozia Cetatean în Rectificare bugetară și actualizări majore pentru drumurile și podurile din Ialomița AlexDan în A fost semnat contractul de finanțare de 5 milioane de euro pentru modernizarea Școlii Gimnaziale «George Vâlsan» Amara Iulia în Reorganizare eficientă la Poliția Locală Slobozia Scolar în A fost semnat contractul de finanțare de 5 milioane de euro pentru modernizarea Școlii Gimnaziale «George Vâlsan» Amara Punct de vedere în Reorganizare eficientă la Poliția Locală Slobozia Punct de vedere în Reorganizare eficientă la Poliția Locală Slobozia Marius în Unirea Slobozia sau startul «fals» de sezon garsonieră Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 12 august 2026 cetatean în Unirea Slobozia sau startul «fals» de sezon Novac Dunăre în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 12 august 2026 Antoine în Unirea Slobozia sau startul «fals» de sezon casă Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 12 august 2026 casă Gheorghe Doja în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 12 august 2026

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...