Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

ULTIMA ORĂ

Hramul Mînăstirii din Slobozia, sărbătorit de Episcopia Sloboziei și Călărașilor

În perioada 6-12 noiembrie 2012, cu binecuvîntarea Preasfințitului Părinte Episcop Vincențiu, Episcopia Sloboziei și Călărașilor organizează o serie de manifestări cu ocazia sărbătoririi hramului «Sfinții Arhangheli Mihail și Gavriil» al Mînăstirii din Slobozia.
Astfel, marți, 6 noiembrie 2012, la orele 14,30 va avea loc primirea Icoanei Făcătoare de Minuni a Maicii Domnului de la Mînăstirea Florești, Episcopia Hușilor, la Catedrala Episcopală, urmată de slujba de Te Deum. La orele 15,15, după slujba de Te Deum, Preasfințitul Părinte Episcop Vincențiu, soborul de preoți și credincioșii vor pleca într-o procesiune pe străzile municipiului Slobozia pînă la Mînăstirea «Sfinții Voievozi», unde sfînta icoană va fi depusă într-un baldachin în curtea sfîntului lăcaș, spre închinare tuturor credincioșilor.
Miercuri, 7 noiembrie 2012, de la ora 7,00, va fi rostit Acatistul Sfîntului Acoperămînt al Maicii Domnului și Sfînta Liturghie, iar seara Priveghere cu Litie în cinstea Sfinților Arhangheli.
Joi, 8 noiembrie 2012, în ziua sărbătorii hramului Mînăstirii «Sfinții Arhangheli Mihail și Gavriil» va fi săvîrșită Sfînta Liturghie de către Preasfințitul Părinte Episcop Vincențiu. La slujbă vor participa toți membrii clerici ai Permanenței Consiliului Eparhial, preacucernicii părinți protopopi ai Episcopiei Sloboziei și Călărașilor, preoții din municipiul Slobozia și din parohiile Eparhiei. Împreună rugători vor fi și reprezentanți ai autorităților locale, județene și credincioși.
Din ziua hramului pînă duminică, 11 noiembrie 2012, se vor săvîrși slujbe în cinstea Maicii Domnului, iar duminică se va săvîrși, începînd cu ora 9,00, Sfînta Liturghie sub protia Preasfințitului Părinte Vincențiu.
Icoana Făcătoare de Minuni a Maicii Domnului va rămîne spre închinare pînă luni, 12 noiembrie 2012, orele 10,00, cînd va fi pregătită pentru întoarcerea la Sfînta Mînăstire Florești din Episcopia Hușilor.

2 Noiembrie 2012, 15:42 (11033 vizualizări - 6 comentarii)

Citiți și:
Episcopia Sloboziei și Călărașilor: Hramul Mânăstirii din Slobozia
Procesiune cu ocazia Hramului Mânăstirii Slobozia
Hramul Mânăstirii Slobozia «Izvorul Tămăduirii»

Comentariile cititorilor:


eunucu:
(14 Noiembrie 2012, 22:59)
Hramu, sau Haremu cu maica cu copchii de pe la Episcop, Episcopie? Sa hie intr-un ceas bun!
Bisvilaslobonouadrag:
(14 Noiembrie 2012, 22:52)
Am luptat cu darzenie sa pup moaste , plimbate cu Disco-boxele, prin Slobozia ca si in Evul Mediu, m-am trezit cu Talangi trase cu sadism autosatisfacator de putere, am vazut si auzit  Episcop cu glas de pisoi schilodit, care numai cu votul de calugar nu are de aface, in rest cu orice. No amu nu fii chiatra bre PDL_ent-ul ,,mai unge una" ca doar am luat ,,lumanari timbrate'' .
 Ce sa zic,,niste tarani'' astia care sub pretextul patrimoniului poporului roman de credinta nu vor sa includa si pe popo[oporanii din sinodomul BOR.
 Vivat Masoneria , daca e tradare , BINe , dar s-o stim si noi.
  IUBESC TRADAREA, DAR URASC PE TRADATORI

Cam cand vedem si noi Primul Eoiscop ca raspunde cetateneste in fata legii? Restul e poveste.
md. Vornicescu:
(14 Noiembrie 2012, 10:33)
Toot acest Vicentiu ere pe Brother sau mare patron si rabin, in L.A. pe principiul toti stabii au frati si mame mari afaceristi iar ei sunt prostii familiei.
 Cu Patriarhia de Ierusalim BOR a rupt orice legatura fiind in conflict.
 Cu Patriarhul Teoctist intr adevar a avut o relatie..Vicentiu fiind banuit ca el ar fi contribuit la moartea patriarhului, va mai amintiti scandalul cu medicul personal al lui Teoctist.
 Dupa cum a declarat si la prima conferinta cu popii la Urziceni , el a venit sa faca bani, si asta face.
 Facut episcop de Iliescu, instalat la Slobozia de Basescu, fiindca Daniil nu avea cum sa tina langa el unu care i ar fi dat si lui o cianura in Whisky, e o figura remarcanta.
  MARE BOIER , MARE CARACTER.
ioana:
(13 Noiembrie 2012, 16:12)
Frate, daca la "darjenie, ura, gelozie, antipatie" consideri ca trebuie sa se raspunda cu "frica, aroganta, amenintari, gesturi care, oricat ar fi de urate, TREBUIE sa le faci pentru a-ti crea mediul linistit in care sa traiesti" nu cred ca ai inteles modelul crestin nici ceea ce ar trebui sa fie un episcop.  Si eu sunt venit in Slobozia, dar nu am vazut cea ce spui tu la oamenii de aici. Mai mult am cunoscut pe episcopul Galaction care este din Baragan si nu are nimic din ceea ce spui tu, ba dimpotriva. Este in alt oras, unde oamenii au o parere foarte buna despre el si de locurile de unde provine, nu ca tine care locuiesti intre ei aici.
Virtutea unui episcop nu este prietenia cu politicienii care "gestioneaza sume mari de bani " nici cea de "trezorier”. Ci cu totul altele. Este trist ca episcopii care se nasc aici pleaca in alta parte, iar cei care vin isi etaleaza comportamentul descris de tine, care nu ar trebui sa existe la o fata bisericeasca. Nu vreau sa te supar, dar daca consideri modelul asta ca fiind cel corect, esti in eroare.
eu:
(13 Noiembrie 2012, 13:20)
"Acest" Vincentiu este unul dintre cei mai dedicati oameni pe care Biserica Ortodoxa Romana i-a avut. A fost reprezentantul BOR la Ierusalim, avand in grija toate asezarile romanesti din Israel. Apoi a fost trezorierul intregii patriarhii, avand sprijinul total al Preafericitului Parinte Teoctist. Nu spun despre preoti ca toti sunt corecti, ca ceea ce fac este bine, insa exita o vorba "Sa faci ce spune preotul, nu ce face acesta !". Am avut onoarea sa-l intalnesc pe cand era Episcop Vicar Patriarhal si am descoperit un om extraordinar, sufletist, dedicat drumului ales in viata, in fata caruia apareau cu smerenie de la Basescu pana la Nastase, care gestiona sume imense de bani, resurse nelimitate si care, datorita a ce i-a fost scris, a ajuns Episcop in aceasta episcopie. Un articol despre Vincentiu nu va face altceva decat sa arate ceea ce este acest om, insa intalnirea directa cu dansul, ce poate avea loc de fiecare data cand slujeste fie la Catedrala din Slobozia, fie la alta biserica, intalnirea poate aduce suficiente informatii incat sa va puteti forma, voi curiosilor, o parere. Ca dansul, si eu sunt "parvenit" in Slobozia, de voie de nevoie si, ca oricare in pielea mea, n-am simtit placerea unei primiri blande din partea localnicilor, ci multa darjenie, ura, gelozie, antipatie chiar, sentimente ce nu provoaca ganduri prea bune in sufletul celui primit astfel ! Insa, mi-am dat seama singur ca slobozenii reactioneaza la frica, la aroganta, la amenintari, gesturi care, oricat ar fi de urate, TREBUIE sa le faci pentru a-ti crea mediul linistit in care sa traiesti. De unde atata rautate ? De ce nu constientizati ca, pentru a scoate ochii cuiva, proprii ochi TREBUIE sa fie curati, nepatati, impecabili ?? Chiar atat de impecabili va credeti ? A face rau este cel mai usor lucru pe care-l poate face o persoana ! De ce nu simtiti nevoia, macar o clipa, sa faceti catusi de putin bine ? Macar sa vedeti ce efect poate avea asupra celor din jur ! Nu, cu o floare nu se face "primavara
necredinciosu:
(12 Noiembrie 2012, 14:39)
Asteptam cu interes un articol despre acest Vincentiu , despre fondurile Episcopiei , despre implicari in politica ale preotilor, protopopilor,episcopilor etc , despre corectitudinea si despre binefacerile fetelor bisericesti ialomitene, despre mesele si praznicele cu meniuri special concepute , despre tituri acordate cum si in ce fel de Episcopie.  

Lasă un comentariu:

Mesaj
(maximum 2000 caractere):
Vineri 14 Aug 2026
307 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

PSD Ialomița a sărbătorit ecologic «1 Mai»

Duminică, 1 mai 2011, Organizația județeană a PSD Ialomița și Tineretul Social Democrat din Ialomița au organizat, cu prilejul Zilei Internaționale a Muncii, acțiuni de ecologizare în mai multe localități ...[citește_toată_știrea]

4 Mai 2011, 15:46
(9735 vizualizări - 2 comentarii)


Ialomița: «Zărzărică, Zărzărea», la a XIX-a ediție

Ialomița: «Zărzărică, Zărzărea», la a XIX-a ediție

Centrul Județean pentru Conservarea și Promovarea Culturii Tradiționale Ialomița organizează vineri, 6 mai 2011, faza locală a celei de-a XIX-a ediții a Festivalului județean de folclor «Zărzărică, Zărzărea ...[citește_toată_știrea]

4 Mai 2011, 15:19
(8721 vizualizări - 2 comentarii)


APIA: Cereri pe suprafață pentru peste 4,5 milioane de hectare

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură informează că, în perioada 1 martie-30 aprilie 2011, au fost depuse un număr de 779453 cereri de plată. Majoritatea fermierilor, respectiv 768733, au completat ...[citește_toată_știrea]

4 Mai 2011, 15:17
(7620 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: 74 locuri de muncă vacante

Potrivit AJOFM Ialomița, la nivelul județului sînt vacante 74 locuri de muncă. Astfel, 3 dintre acestea sînt pentru absolvenți de studii superioare, 11 pentru cei cu studii medii, 57 pentru muncitori calificați ...[citește_toată_știrea]

4 Mai 2011, 14:30
(9607 vizualizări - 1 comentariu)


Spitalul «Anghel Saligny» din Fetești, inaugurare festivă

Vineri, 6 mai 2011, Spitalul «Anghel Saligny» din Fetești va fi inaugurat. Alături de personalul medical și reprezentanții comunității locale, la inaugurarea festivă sînt așteptați să participe și oficialități ...[citește_toată_știrea]

4 Mai 2011, 11:46
(10005 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: S-a externat din Spitalul Slobozia și a dispărut

Ialomița: S-a externat din Spitalul Slobozia și a dispărut

În cursul zilei de 3 mai a.c., Postul de Poliție Săveni a fost sesizat despre faptul că Rădulescu Cristea, de 56 ani, a fost externat în seara zilei de 2 mai 2011, din Spitalul Județean de Urgență Slobozia ...[citește_toată_știrea]

4 Mai 2011, 11:37
(10906 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: O sabie și mai multe bâte, găsite de polițiști în mașina unor tineri din Dragalina

Slobozia: O sabie și mai multe bîte, găsite de polițiști în mașina unor tineri din Dragalina

Trei tineri cu vîrste cuprinse între 17 și 24 ani sînt cercetați de polițiști pentru deținerea unei săbii artizanale și a unor bîte. Acestea au fost găsite în habitaclul unui autoturism, mașina fiind depistată ...[citește_toată_știrea]

4 Mai 2011, 11:22
(10387 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Lemne confiscate de polițiști

Polițiștii au aplicat amenzi în valoare de 3000 lei și au confiscat 5 mc material lemnos transportat fără documente de proveniență. O patrulă mixtă polițiști-jandarmi a depistat marți, 3 mai a.c., în jurul ...[citește_toată_știrea]

4 Mai 2011, 11:17
(9194 vizualizări - 1 comentariu)


Ialomița: Au furat îngrășămintele de la firma unde lucrau

Polițiștii cercetează trei bărbați, cu vîrste cuprinse între 45 și 56 ani, pentru furt calificat în dauna unei firme la care erau angajați.Marți, 3 mai a.c., Poliția a fost sesizată de agentul de pază al ...[citește_toată_știrea]

4 Mai 2011, 11:15
(7266 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Făcăeni furt


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri de mică publicitate din Ialomița. ...[citește_toată_știrea]

3 Mai 2011, 18:58
(5307 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Adeverințe pentru accesarea de credite

Fermierii beneficiari ai ajutoarelor de stat pentru realizarea angajamentelor asumate voluntar în favoarea bunăstării păsărilor și bunăstării și protecției porcinelor pot solicita Agenției de Plăți și ...[citește_toată_știrea]

3 Mai 2011, 15:35
(9450 vizualizări - 0 comentarii)


ITM Ialomița: Transportatorii, verificați

Începînd de luni, 2 mai și pînă pe data de 25 mai, inspectorii ITM Ialomița vor desfășura prima etapă a Campaniei Naționale inițiate de Inspecția Muncii în domeniul transporturilor care are drept scop ...[citește_toată_știrea]

3 Mai 2011, 15:27
(13439 vizualizări - 0 comentarii)


Fierbinți-Târg: A plecat de la azil

Fierbinți-Tîrg: A plecat de la azil

În cursul zilei de 26 aprilie a.c., Poliția Orașului Fierbinți-Tîrg a fost sesizată despre faptul că, în jurul orei 6.00, Dinescu Mihail, de 55 ani, a plecat din Centrul pentru persoane vîrstnice din localitate ...[citește_toată_știrea]

3 Mai 2011, 15:21
(10339 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Acuzat de viol, un tînăr a fost arestat

Un tînăr de 24 ani ce se sustrăgea urmăririi penale a fost prins ieri, 2 mai, de polițiștii slobozeni. Individul era condamnat la 5 ani de pușcărie pentru viol și șantaj, pedeapsă pronunțată de Judecătoria ...[citește_toată_știrea]

3 Mai 2011, 15:12
(9397 vizualizări - 2 comentarii)


Albești: Copil de 12 ani, hoț de fier vechi

Un minor de doar 12 ani este suspectul principal într-un dosar penal privind furtul mai multor materiale feroase dintr-o gospodărie. S-a întîmplat la Albești, luni, 2 mai, cînd un localnic a sesizat polițiștilor ...[citește_toată_știrea]

3 Mai 2011, 15:12
(9217 vizualizări - 0 comentarii)


Miloșești: A furat 300 litri de motorină

Furt calificat la Miloșești. Un tînăr ce abia împlinise vîrsta majoratului a furat din curte unui consătean aproximativ 300 litri de motorină. Furtul a fost anunțat polițiștilor din localitate sîmbătă, ...[citește_toată_știrea]

3 Mai 2011, 15:12
(10437 vizualizări - 0 comentarii)


Munteni Buzău: Evaziune cu lactate

Deși avea activitatea suspendată sanitar-veterinar încă din luna iulie 2010, o firmă din Munteni Buzău a produs nestingherită lactate și produse lactate. Asta pînă luni, 2 mai, cînd o echipă formată din ...[citește_toată_știrea]

3 Mai 2011, 15:08
(8914 vizualizări - 0 comentarii)


Drăgoești: Bombă de aviație găsită în curte

Echipajul pirotehnic al ISU Ialomița a intervenit sîmbătă, 30 aprilie, în jurul orei 16.00, pentru ridicarea unei bombe de aviație descoperită de un cetățean din localitatea Drăgoești, în timp ce săpa o ...[citește_toată_știrea]

2 Mai 2011, 13:20
(8219 vizualizări - 0 comentarii)


Căzănești: Fără permis și beat a încălecat motocicleta. Și a acroșat o mașină!

Polițiștii îl cercetează pe un bărbat de 32 ani care s-a autoaccidentat în timp ce se deplasa cu o motocicletă. Acesta consumase în prealabil băuturi alcoolice și nu poseda permis de conducere. Evenimentul ...[citește_toată_știrea]

2 Mai 2011, 12:39
(5330 vizualizări - 0 comentarii)


Autoturism urmărit național, depistat în Ialomița

Polițiștii ialomițeni au organizat și executat vineri, 29 aprilie a.c., o acțiune pentru depistarea autoturismelor care figurează urmările național și internațional. Cu această ocazie, polițiștii au identificat ...[citește_toată_știrea]

2 Mai 2011, 12:21
(7359 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Doi saci de scrumbie într-o autoutilitară condusă de un șofer băut

Polițiștii din Țăndărei au depistat pe raza localității o autoutilitară la volanul căreia se afla un tînăr, de 24 ani, însoțit de un bărbat de 38 ani, ambii din comuna Giurgeni. Polițiștii au procedat la ...[citește_toată_știrea]

2 Mai 2011, 12:06
(11722 vizualizări - 0 comentarii)


Munteni Buzău: Doi infractori, după gratii

Agenții Postului de Poliție Munteni-Buzău au reușit în acest sfîrșit de săptămînă prinderea și încarcerarea a doi infractori, ambii din localitate, care se sustrăgeau executării pedepsei privative de libertate ...[citește_toată_știrea]

2 Mai 2011, 12:02
(15242 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Concert de muzică sacră la Mînăstirea «Sfinții Voievozi»

Episcopia Sloboziei și Călărașilor, Consiliul Județean Ialomița și Centrul Cultural UNESCO «Ionel Perlea» organizează, sîmbătă, 7 mai, un inedit concert de muzică sacră. Concerul va fi susținut de Corala ...[citește_toată_știrea]

30 Aprilie 2011, 13:27
(9576 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia Nouă: Biciclist băut, accidentat

A băut și a plecat la plimbare cu bicicleta. Asta i-a adus unui bărbat de 44 ani, din Slobozia, ghinionul de a fi rănit într-un accident rutier. Din cauza consumului de alcool, biciclistul a căzut și a ...[citește_toată_știrea]

30 Aprilie 2011, 10:48
(9339 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Hoți de fier vechi, prinși în acțiune

Patru bărbați și o femeie au fost prinși în flagrant de polițiști în apropierea Autostrăzii în timp ce încercau să fure o conductă metalică situată pe un teren viran. Pe scurt, cei cinci săpaseră un șanț ...[citește_toată_știrea]

30 Aprilie 2011, 09:23
(9091 vizualizări - 2 comentarii)


Munteni Buzău: Viol și tîlhărie în plină stradă

Un individ de 20 ani din Munteni Buzău este cercetat pentru pentru viol și tîlhărie. Tînărul a fost reținut de polițiștii ialomițeni joi, 28 aprilie.
Pe scurt, în data de 16 aprilie, o localnică de ...[citește_toată_știrea]

29 Aprilie 2011, 16:22
(11354 vizualizări - 1 comentariu)


Bucu: Hoți de cablu de cupru, prinși de polițiști

Trei tineri din localitatea ialomițeană Bucu sînt încarcerați în arestul Inspectoratului de Poliție Județean, acuzați fiind de furt calificat. Cei trei sînt suspecții principali într-un dosar penal cu privire ...[citește_toată_știrea]

29 Aprilie 2011, 16:16
(8793 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Bucu furt


Ialomița: Constănțeni reținuți pentru furt de motorină

Joi, 28 aprilie, doi bărbați de 23 și 24 ani, domiciliați în comuna Cumpăna-Constanța, au fost reținuți de polițiștii ialomițeni pentru furt calificat. Miercuri, 27 aprilie, puțin după miezul nopții, polițiștii ...[citește_toată_știrea]

29 Aprilie 2011, 16:16
(7463 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: furt Ialomița


Jilavele: A adormit cu țigarea aprinsă și a ars de viu

Un cetățean din comuna Jilavele și-a găsit sfîrșitul după ce locuința acestuia a fost cuprinsă de flăcări. Evenimentul a fost anunțat prin 112 joi, 28 aprilie, în jurul orei 15.15, iar la fața locului s ...[citește_toată_știrea]

29 Aprilie 2011, 11:34
(9347 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Jilavele incendiu


Sinești: TIR în flăcări, trafic blocat

Sinești: TIR în flăcări, trafic blocat

Inspectoratul de Poliție al Județului Ialomița informează că la această oră (11.20) traficul rutier este întrerupt pe DN2 București-Urziceni, în zona popasului de la Sinești, din cauza unui autotren care ...[citește_toată_știrea]

29 Aprilie 2011, 11:29
(9480 vizualizări - 1 comentariu)


Ultimele comentarii
@ Cristi în Reorganizare eficientă la Poliția Locală Slobozia Cristi în Reorganizare eficientă la Poliția Locală Slobozia Daria în Reorganizare eficientă la Poliția Locală Slobozia Gino V în Reorganizare eficientă la Poliția Locală Slobozia Gino V în Reorganizare eficientă la Poliția Locală Slobozia Mary în Rectificare bugetară și actualizări majore pentru drumurile și podurile din Ialomița Gino V în Reorganizare eficientă la Poliția Locală Slobozia Cetatean în Rectificare bugetară și actualizări majore pentru drumurile și podurile din Ialomița AlexDan în A fost semnat contractul de finanțare de 5 milioane de euro pentru modernizarea Școlii Gimnaziale «George Vâlsan» Amara Iulia în Reorganizare eficientă la Poliția Locală Slobozia Scolar în A fost semnat contractul de finanțare de 5 milioane de euro pentru modernizarea Școlii Gimnaziale «George Vâlsan» Amara Punct de vedere în Reorganizare eficientă la Poliția Locală Slobozia Punct de vedere în Reorganizare eficientă la Poliția Locală Slobozia Marius în Unirea Slobozia sau startul «fals» de sezon garsonieră Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 12 august 2026 cetatean în Unirea Slobozia sau startul «fals» de sezon Novac Dunăre în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 12 august 2026 Antoine în Unirea Slobozia sau startul «fals» de sezon casă Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 12 august 2026 casă Gheorghe Doja în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 12 august 2026

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...