Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Start reușit pentru cele 21 de comunități ale Grupului de Acțiune Locală «Dunărea de Jos»

2,8 milioane euro își caută beneficiarii

Start reușit pentru cele 21 de comunități ale Grupului de Acțiune Locală «Dunărea de Jos»

Miercuri, 17 octombrie 2012, la Țăndărei, GAL «Dunărea de Jos» a organizat o întîlnire de lucru la care au participat autoritățile locale din toate cele 21 de comunități implicate în accesare celor 2,8 milioane euro oferite prin intermediul acestei structuri. Cei prezenți au dezbătut stadiul de implementare a Planului de Dezvoltare Locală al GAL, au prezentat activitățile care se vor derula în viitorul apropiat și au reliefat «rezultatele preconizate și aplicabilitatea lor asupra nevoilor actorilor sociali din teritoriul parteneriatului GAL». Alături de președintele GAL, Alexandru Potor, la întîlnirea de lucru a participat și prefectul județului Ialomița, Constantin Atanasiu. Acesta a declarat public că va sprijini permanent autorităților locale în efortul acestora de a absorbi fondurile care le sînt oferite în cadrul măsurilor MIGAL 1, 4 și 8. «Vă asigur de tot sprijinul meu și vă garantez că instituția pe care o reprezint are toată disponibilitatea de a vă ajuta!» a precizat prefectul Constantin Atanasiu. Reamintim că cele 3 măsuri la care se face referire vizează investiții în modernizarea exploatațiilor agricole, dezvoltarea infrastructurii fizice de bază în mediul rural și stimularea economiei tradiționale a teritoriului.

Toamna se numără proiectele
Miercuri, 17 octombrie, la Țăndărei, reprezentanții Grupului de Acțiune Locală «Dunărea de Jos» Subregiunea Bordușani-Giurgeni au dezbătut stadiul de implementare a Planului de Dezvoltare Locală al GAL, activitățile care se vor derula în viitorul apropiat, dar și «rezultatele preconizate și aplicabilitatea lor asupra nevoilor actorilor sociali din teritoriul parteneriatului GAL». Întîlnirea, considerată una «de lucru», le-a permis celor prezenți să-și armonizeze opiniile și să adopte soluții comune de rezolvare a problemelor apărute în ultima perioadă. Alexandru Potor, președintele GAL «Dunărea de Jos» Subregiunea Bordușani-Giurgeni a declarat că, la acest moment, implementarea Planului de Dezvoltare Locală al GAL parcurge o linie dreaptă și că singurele probleme care apar sînt cele... «rezolvabile». «Fiecare dintre localități are probleme specifice. Dar, după cum vedem, ele sînt rezolvabile. Noi știm foarte clar din Ghidul Măsurii că avem nevoie de investiții în infrastructura de bază, în modernizarea serviciilor sociale...
Și-atunci întrebăm beneficiarii care este direcția în care vor să investească. Analizăm aceste propuneri, le armonizăm cu prevederile ghidului solicitantului și acționăm atunci cînd apar probleme de încadrare în legislația europeană și națională. Deci, gestionarea nu este neapărat dificilă. Este un proces de management care se poate repeta la două, trei, douăzeci de proiecte sau o sută...» a declarat Alexanru Potor.
Alături de Alexandru Potor, la întîlnirea de lucru a GAL «Dunărea de Jos» a mai participat și prefectul județului Ialomița, Constantin Atanasiu. Acesta s-a declarat solidar cu lupta administrațiilor locale de a urgenta procedurile de implementare a Planului de Dezvoltare Locală și a declarat public că le va sprijini permanent în efortul acestora de a absorbi fondurile care le sînt oferite în cadrul măsurilor MIGAL 1, 4 și 8. «Vă asigur de tot sprijinul meu și vă garantez că instituția pe care o reprezint are toată disponibilitatea de a vă ajuta. Este și normal să fie așa în condițiile în care acest Grup de Acțiune Locală pe care îl reprezentați aici accesează fonduri europene care sprijină dezvoltarea economică și socială a localităților din această treime a județului. Vă mărturisesc că, inițial, nu am știut mare lucru despre activitatea acestor Grupuri. Acum însă înțeleg mai bine cum funcționează și care este scopul lor» a declarat prefectul în fața celor 21 de reprezentanți ai GAL.

Infrastructura rutieră, prioritatea nr. 1
Pe lîngă declarațiile oficialilor, în cadrul întîlnirii de miercuri au luat cuvîntul și edilii celor 21 de localități din componența GAL «Dunărea de Jos» Subregiunea Bordușani-Giurgeni. Dincolo de diversitatea afirmațiilor făcute, toți cei prezenți au fost unanim de acord că, la acest moment, principala problemă cu care se confruntă o reprezintă obținerea autorizațiilor și avizelor legale din partea instituțiilor descentralizate ale statului... Cel mai vocal dintre cei prezenți a fost primarul comunei Ciulnița, Gheorghe Stelică. Acesta a reclamat că serviciile descentralizate ale statului la nivel local impun prezentarea unor documente suplimentare față de cele solicitate în alte județe, fapt care îngreunează derularea procedurilor de absorbție a fondurilor. «De exemplu, Prefectura solicită să vadă cum a ajuns Consiliul local să hotărască indicatorii... Și ne-am văzut nevoiți să depunem tot studiul de fezabilitate... La fel și în cazul obținerii altor avize! Ni se cere, aproape permanent, să depunem toată documentația... Și asta se întîmplă numai aici, în Ialomița. În alte județe funcționarii nu fac atît exces de zel... Că ne-am interesat și noi... Doar nu sîntem la primul proiect!» a declarat el în asentimentul celor prezenți.
În ciuda problemelor pe care le-au întîmpinat autoritățile locale, derularea procedurilor decurge conform graficului, iar proiectele de investiții derulate în cadrul celor trei măsuri sînt conforme cu interesele și așteptările comunităților în care se implementează. Ca notă generală însă, majoritatea edililor prezenți au optat pentru investiții în asfaltări de drum comunal. «Mulți dintre noi sîntem primari cu ștate vechi. În primele mandate am rezolvat probleme stringente ale comunităților, precum apa sau canalizarea, iar acum ne concentrăm atenția și resursele financiare pe care le avem la dispoziție asupra infrastructurii. Nu este suficient, e drept, că 600 de metri sau 1 kilometru de drum nu înseamnă toată comuna... Dar e un prim pas, semnul că sînt posibile și astfel de investiții!» a explicat primarul comunei Giurgeni, Dinu Valere, apetența pentru acest gen de investiții.

Gheorghe Stelică, primarul comunei Ciulnița «Secretul constă în stabilirea strategiei de dezvoltare a localității și păstrarea termenelor de implementare a acestei strategii. Și dacă s-ar fi întîmplat la fel și la nivel național, altul ar fi fost ritmul nostru de dezvoltare. La Ciulnița nu am lăsat nimic deoparte și nu am pierdut niciunul dintre proiectele pe care ni le-am propus!»
Ilie Georgeta, primarul comunei Scînteia «Noi ne-am concentrat atenția asupra unui drum comunal. Este un drum important pentru comunitate, drumul care duce către cimitirul din sat. Am încercat în ultimii ani să-l reparăm cu piatră, dar am știut întotdeauna că avem nevoie de o investiție mai mare. Sîntem la început, eu însămi sînt la început de mandat, dar căutăm să rezolvăm rapid problemele care apar și să mergem mai departe. Iar pe măsură ce înțelegem cum funcționează aceste proiecte, căutăm alte oportunități. Le vînăm, practic, pentru că sîntem conștienți că ele sînt soluția la nevoile comunităților pe care le reprezentăm...»

MIGAL 1, 4 ȘI 8-INVESTIºII ÎN INFRASTRUCTURĂ ȘI DEZVOLTARE
Reamintim că proiectele selectate în cadrul Măsurii MIGAL1 (corespunzătoare Măsurii 121 PNDR) pot avea o valoare maximă a ajutorului public de 40.000 euro și că valoarea totală eligibilă a proiectului este de 100.000 euro (corespunzător unei intensități a sprijinului nerambursabil de 40%). În cazul Măsurii MIGAL 4 (corespunzătoare Măsurii 322 PNDR) valoarea maximă a ajutorului public este de 70.000 euro, iar valoarea eligibilă din fonduri FEADR a proiectului va fi de 70.000 euro (corespunzător unei intensități a sprijinului nerambursabil de 100%). Și, în sfîrșit, în cazul Măsurii MIGAL 8 (corespunzătoare Măsurii 123 PNDR) valoarea maximă a ajutorului public poate fi de 27.500 euro, în condițiile în care valoarea totală eligibilă a proiectului va fi de 55.000 euro (corespunzător unei intensități a sprijinului nerambursabil de 50%).

2 Noiembrie 2012, 16:10 (9329 vizualizări - 0 comentarii)

Citiți și:
Alexandru Potor și coșnița europeană
Întîlnire informativă la Săveni a GAL «Dunărea de Jos»
Festivalul «Împreună pentru semeni» a primit botezul

Lasă un comentariu:

Mesaj
(maximum 2000 caractere):
Miercuri 26 Aug 2026
376 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Gheorghe Lazăr: Infractor arestat

Marți, 4 octombrie, polițiștii din Gheorghe Lazăr au prins un bărbat, de 37 ani, din localitate, pe numele căruia era emis un mandat de arestare. Bărbatul era consemnat de Judecătoria Fetești la 2 ani și ...[citește_toată_știrea]

7 Octombrie 2011, 12:56
(10524 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Acțiune în traficul rutier

Polițiștii feteșteni au executat o acțiune pentru prevenirea și combaterea accidentelor de circulație și pentru conștientizarea participanților la trafic cu privire la pericolele la care se expun prin nerespectarea ...[citește_toată_știrea]

7 Octombrie 2011, 12:55
(12463 vizualizări - 0 comentarii)


DGFP Ialomița: Peste plafonul de 35000 euro, plătitori de TVA

Direcția Generală a Finanțelor Publice Ialomita atenționează contribuabilii persoane juridice, care au depășit plafonul legal de scutire de TVA, precum și persoanele fizice autorizate aflate în aceeași ...[citește_toată_știrea]

7 Octombrie 2011, 12:50
(9878 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Subvenții pentru agricultura ecologică

«Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură informează beneficiarii că, pînă la data de 17 octombrie 2011 inclusiv, se pot depune cererile de solicitare a ajutorului specific acordat pentru îmbunătățirea ...[citește_toată_știrea]

6 Octombrie 2011, 08:58
(14571 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Atenție! Inspectorii de muncă fac verificări în domeniul transporturilor!

În perioada 3-28 octombrie 2011, se va desfășura etapa a II-a a Campaniei Naționale inițiate de Inspecția Muncii în domeniul Transporturilor. Scopul principal al Campaniei îl constituie «Verificarea respectării ...[citește_toată_știrea]

6 Octombrie 2011, 08:53
(9365 vizualizări - 0 comentarii)


Guvern: Subvenții pentru agricultură. Subvenția pe suprafață-172 euro pe hectar!

Executivul a aprobat o hotărîre de guvern care reglementează acordarea de ajutoare de stat producătorilor agricoli pentru perioada 2011-2012, în valoare totală de aproximativ 200 milioane de euro, circa ...[citește_toată_știrea]

6 Octombrie 2011, 08:25
(8810 vizualizări - 2 comentarii)


ISU Ialomița: Joaca copiilor cu chibriturile produce incendii!

Șira de paie a unui localnic din Amara a luat foc luni, 3 octombrie, după ce un copil de doar 5 ani, lăsat nesupravegheat, s-a jucat cu chibriturile în apropiere paielor. Timp de mai bine de jumătate de ...[citește_toată_știrea]

6 Octombrie 2011, 08:03
(14358 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Se depun cererile pentru subvențiile la păsări și porcine

În perioada 1-15 octombrie 2011, se depun cererile inițiale anuale pentru ajutorul de stat privind realizarea angajamentelor asumate voluntar în favoarea bunăstării păsărilor, respectiv bunăstării și protecției ...[citește_toată_știrea]

6 Octombrie 2011, 08:01
(17357 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri de mică publicitate din Ialomița. ...[citește_toată_știrea]

4 Octombrie 2011, 17:55
(7905 vizualizări - 0 comentarii)


Patru ialomițeni, arestați

Luni, 3 octombrie, polițiștii ialomițeni au prins 4 persoane, cu vîrste cuprinse între 17 și 40 de ani, pe numele cărora existau mandate de executare a pedepsei privative de libertate. Astfel, în urma activităților ...[citește_toată_știrea]

4 Octombrie 2011, 17:47
(11206 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Hoț de pantofi

Polițiștii feteșteni au fost sesizați, luni, 3 octombrie, cu privire la faptul că un bărbat a încercat să fure dintr-un magazin o pereche de pantofi sport, în valoare de 80 lei. În urma verificărilor efectuate ...[citește_toată_știrea]

4 Octombrie 2011, 17:46
(12679 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești furt pantof


Mercedes furat din Italia, găsit la Urziceni

Mercedes furat din Italia, găsit la Urziceni

O mașină furată din Italia a fost găsită de polițiștii din Urziceni. S-a întîmplat duminică, 2 octombrie, cînd polițiști din cadrul Serviciului de Investigații Criminale, Compartimentul Trafic și Furturi ...[citește_toată_știrea]

4 Octombrie 2011, 08:19
(15694 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Bucureștean fără permis, la volan

Un tînăr de 28 ani a fost prins de Poliție, la Urziceni, în timp ce conducea deși nu avea permis de conducere. «Șoferul», domiciliat în București, a fost oprit în trafic pe raza municipiului Urziceni. ...[citește_toată_știrea]

4 Octombrie 2011, 08:14
(9086 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: 90 de persoane, legitimate

Peste 90 de persoane au fost legitimate vineri, 30 septembrie, la Slobozia, unde polițiștii și jandarmii din localitate au desfășurat o acțiune preventivă pentru combaterea faptelor antisociale. Efectivele ...[citește_toată_știrea]

4 Octombrie 2011, 08:11
(6726 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: «Săptămâna prevenirii criminalității»

IPJ Ialomița: «Săptămîna prevenirii criminalității»

Vineri, 30 septembrie, polițiștii ialomițeni au desfășurat activități preventive pe linie rutieră în ultima zi a «Săptămînii prevenirii criminalității». Acțiunile derulate în toate orașele și municipiile ...[citește_toată_știrea]

4 Octombrie 2011, 08:10
(14137 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Fără permis și băut, la volan

Sîmbătă, 1 octombrie, polițiștii slobozeni au identificat un autoturism înmatriculat în străinătate, la volanul căruia se afla un localnic de 32 de ani. Pentru că emana halenă alcoolică, șoferul a fost ...[citește_toată_știrea]

4 Octombrie 2011, 08:08
(8565 vizualizări - 0 comentarii)


Manasia: I-a luat foc combina!

Sîmbătă, 1 octombrie, o combină ce executa lucrări agricole pe un teren din Manasia a luat foc. Flăcările s-au aprins în urma unui scurtcircuit la instalația electrică a utilajului. Pompierii Secției Urziceni ...[citește_toată_știrea]

4 Octombrie 2011, 08:07
(12449 vizualizări - 0 comentarii)


Incendii la Stelnica și Borănești

Pompierii feteșteni au acționat sîmbătă, 1 octombrie, pentru stingerea unui incendiu ce se manifesta la rezerva de furaje a unui cetățean din comuna Stelnica. Cel mai probabil, flăcările au fost generate ...[citește_toată_știrea]

4 Octombrie 2011, 08:06
(12816 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: 29 de persoane au solicitat echipajele SMURD

Echipajele SMURD ale Inspectoratului pentru Situații de Urgență «Barbu Catargiu» al județului Ialomița au fost solicitate să intervină pentru acordarea primului ajutor medical unui număr de 29 de persoane ...[citește_toată_știrea]

4 Octombrie 2011, 08:06
(10734 vizualizări - 0 comentarii)


Movilița: Legumele la control

45 de persoane fizice și 2 societăți comerciale ce efectuau comerț cu legume și fructe au fost verificate vineri, 30 septembrie, la Movilița, polițiștii din Urziceni desfășurînd o acțiune pentru prevenirea ...[citește_toată_știrea]

4 Octombrie 2011, 08:04
(14018 vizualizări - 0 comentarii)


Bărbulești: Beat la volan

Un bărbat de 60 ani, din Urziceni, a fost prins de polițiști conducînd sub influența băuturilor alcoolice. S-a întîmplat vineri, 30 septembrie, cînd agenții Secției de Poliție Jilavele l-au identificat ...[citește_toată_știrea]

4 Octombrie 2011, 08:02
(9589 vizualizări - 0 comentarii)


Razie a Poliției la Urziceni

Efective sporite de polițiști din cadrul Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița-Serviciul Ordine Publică, Serviciul Criminalistic, Serviciul Investigarea Fraudelor, Serviciul Investigații Criminale ...[citește_toată_știrea]

30 Septembrie 2011, 16:33
(15813 vizualizări - 0 comentarii)


Garda Financiară Ialomița: Peste 24 tone de floarea-soarelui fără acte de proveninență, confiscate

Practicile curente de evaziune fiscală în domeniul comerțului cu cereale sînt în vizorul comisarilor Gărzii Financiare Ialomița. Astfel, au fost confiscate peste 24 tone de floarea-soarelui, marfă identificată ...[citește_toată_știrea]

30 Septembrie 2011, 16:26
(16820 vizualizări - 1 comentariu)


Urziceni: Și-a alimentat mașina și a «uitat» să plătească

Un bărbat de 43 ani, din Ploiești, este actual cercetat de polițiștii ialomițeni după ce și-a alimentat mașina cu carburant și nu a plătit. S-a întîmplat miercuri, 28 septembrie, la Urziceni, unde în jurul ...[citește_toată_știrea]

29 Septembrie 2011, 17:12
(11096 vizualizări - 1 comentariu)


Urziceni: La volan, fără permis

Un bărbat de 37 ani din comuna Bulbucata-Giurgiu a fost prins de polițiști, miercuri, 28 septembrie, în timp ce conducea o mașină deși nu deținea permis de conducere. Individul fost oprit în trafic, la ...[citește_toată_știrea]

29 Septembrie 2011, 17:10
(8547 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Consumul de etnobotanice, în atenția polițiștilor

«Săptămîna prevenirii criminalității» continuă. Marți, 27 septembrie, timp de două ore, polițiștii ialomițeni au mers la domiciliile mai multor minori unde au înmînat scrisori cu recomandări preventive ...[citește_toată_știrea]

29 Septembrie 2011, 17:09
(10311 vizualizări - 0 comentarii)


Garda Financiară Ialomița: 15 tone de floarea-soarelui, confiscate

Comisarii Gărzii Financiare Ialomița au confiscat peste 15 tone de floarea-soarelui. Cerealele au fost confiscate ca urmare a ilegalității întocmirii documentelor de proveniență. Cele 15 tone de floarea ...[citește_toată_știrea]

29 Septembrie 2011, 12:29
(12614 vizualizări - 1 comentariu)


APIA Ialomița: Termen limită pentru depunerea dosarelor la subvențiile în agricultura ecologică

«Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură-Centrul Județean Ialomița reamintește fermierilor ialomițeni că, pentru a beneficia de ajutor specific pentru îmbunătățirea calității produselor agricole ...[citește_toată_știrea]

29 Septembrie 2011, 12:27
(15385 vizualizări - 1 comentariu)


«Noaptea Bibliotecilor», la Slobozia

Biblioteca Județeană «Ștefan Bănulescu» se înscrie în evenimentul cultural național organizat în noaptea de 1-2 octombrie, denumit strategic «Noaptea Bibliotecilor». Aflat în organizarea Asociației «Excedo ...[citește_toată_știrea]

29 Septembrie 2011, 12:25
(10234 vizualizări - 0 comentarii)


Bucu: Un microbuz de transport persoane a intrat într-un TIR

Bucu: Un microbuz de transport persoane a intrat într-un TIR

Miercuri, 28 septembrie, în apropierea localității Bucu s-a produs un accident de circulație, două persoane fiind rănite. Incidentul s-a produs din cauza imprudenței unui tînăr de 22 ani, din Mangalia, ...[citește_toată_știrea]

29 Septembrie 2011, 12:24
(11571 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Bucu accident


Ultimele comentarii
neinrolat în Ministrul Mediului, Diana Buzoianu, vizită oficială la Slobozia Cetățeanul x în Ministrul Mediului, Diana Buzoianu, vizită oficială la Slobozia cumpăr TV în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 26 august 2026 Gigel în Noi tarife pentru comercianții din Bazarul Municipal vai în 27,9 milioane de lei pentru electrificarea liniei Slobozia-Țăndărei, închisă circulației trenurilor de călători viorel în Avocatul Poporului sesizează încălcarea legii de către Primăria Gheorghe Lazăr Mary în Serviciile de «ride-sharing», populare și la Slobozia Mary în 27,9 milioane de lei pentru electrificarea liniei Slobozia-Țăndărei, închisă circulației trenurilor de călători Anonim! în Avocatul Poporului sesizează încălcarea legii de către Primăria Gheorghe Lazăr Gigel în Serviciile de «ride-sharing», populare și la Slobozia Cetatean în 27,9 milioane de lei pentru electrificarea liniei Slobozia-Țăndărei, închisă circulației trenurilor de călători AlexDan în Avocatul Poporului sesizează încălcarea legii de către Primăria Gheorghe Lazăr Analize apa în Decizia NU va afecta distribuirea, tratarea și epurarea apei de către Urban SA Slobozia! Om al Cetății în Medalie de aur și premiul al II-lea pentru elevii Liceului de Arte «Ionel Perlea» Slobozia în cadrul unui concurs școlar Stupid în Între promisiunile video ale primarului Potor și realitatea orașului Raul în Serviciile de «ride-sharing», populare și la Slobozia Alina în Serviciile de «ride-sharing», populare și la Slobozia CV în Valentin Băcanu, noul candidat al Partidului Ialomițenilor la funcția de primar al Sloboziei Urbanistul în Decizia NU va afecta distribuirea, tratarea și epurarea apei de către Urban SA Slobozia! @Viorel în Între promisiunile video ale primarului Potor și realitatea orașului

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...