Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Botez «electoral» de grup în cartierul Bora din Slobozia

Botez «electoral» de grup în cartierul Bora din Slobozia

Liderii PSD Ialomița, alături de oficiali din cadrul Primăriei Slobozia și voluntari vor boteza peste 40 de copii și adulți romi. Evenimentul se va petrece joi, 29 noiembrie 2012, cu 10 zile înainte de finele campaniei electorale. Inițiativa aparține preotului parohiei Bora, Nicolae Gangă...

Avanpremieră la botezul «electoral»
Miercuri, 7 noiembrie a.c., la orele 16,00, conducerea PSD Ialomița, prefectul Constantin Atanasiu, oficiali din cadrul Primăriei Slobozia și cadre didactice ale Școlii Bora s-au întîlnit la biserica din cartier pentru a-și alege finii. Inițiativa acestui gest considerat «creștinesc» de către toți cei prezenți aparține preotului parohiei, Nicolae Gangă.
«După ce am fost trimis în parohie, am descoperit că foarte multe familii au copiii nebotezați. Am insistat către autorități pentru a găsi o soluție la această situație. Am găsit înțelegere la domnul Ciupercă și, cu voia lui Dumnezeu, sperăm să ducem la bun sfîrșit și această lucrare...» a declarat acesta.
Cei 40 de copii și adulți, cu vîrste cuprinse între 1 an și 52 de ani, vor fi botezați pe 29 noiembrie 2012, cu o zi înainte de Sfîntul Andrei.
«Nu este o decizie cu caracter electoral, iar ziua aleasă nu are nicio legătură cu alegerile. Vom boteza acești copii cu o zi înainte de sărbătoarea Sfîntului Andrei, întemeietorul creștinismului pe aceste pămînturi...» a răspuns întrebărilor Silvian Ciupercă, președintele Consilului Județean și al PSD Ialomița.
Silvian Ciupercă a ales să boteze doi copii romi, Regina și Cristi, ambii de vîrstă școlară. Alături de el, vor mai boteza, cîte doi copii, prefectul Constantin Atanasiu, dar și candidatul USL pentru funcția de senator pe Colegiul 1, Marian Pavel. Alături de ei, vor mai boteza copii și adulți romi primarul Alexandru Stoica, consilierul local Ionuț Răileanu, dar și funcționari din cadrul Primăriei Slobozia.

8 Noiembrie 2012, 13:57 (17988 vizualizări - 26 comentarii)

Citiți și:
Extinderea neautorizată a gospodăriilor din Cartierul Bora blochează consolidarea digului de protecție al râului Ialomița
Slobozia: 3 mașini implicate într-un accident rutier
Locuințe sociale pentru 48 de familii
Botez electoral cu happy end

Comentariile cititorilor:


un oarecare :
(24 Noiembrie 2012, 20:17)
multumesc mai istetule  pentru sesizare 
dar eu vroiam sa subliniez altceva  si anume ca marea majoritate a romanilor  sunt  un pic cam prosti  si fricosi, decat sa comenteze aiurea  maibine  ar asculta o manea  tot de tigani cantata  nu?
sa va  fie rusine celor care aveti o mentalitate rasista pentru ca  aceasta  denota ingustime mintii de obicei
Amalia:
(21 Noiembrie 2012, 09:48)
Stimabile domn @SORIN, l-ati ascultat astazi, 21 noiembrie 2012 pe stimabilul deputat PSD Neacsu la emisiunea electorala de la Radio Campus, daca nu, iti spun eu ca s-a adresat persoanei care il intervieva cu "Doamna Clementina".Sa nu-l mai critici doar pe "Moldoveanul mustacios, cacacios si pisecios", mai adauga unul in lista ta.:))
ELA:
(20 Noiembrie 2012, 14:59)
Corect ai grait. Rasist si bineinteles un Prostovan.
SORIN:
(20 Noiembrie 2012, 11:17)
@daniel. Măi Cuza-vodă (strada), arată-mi și mie (pronume de întărire pentru tine) o sticlă de 0,5ml
și o-nghit cu totul, sticlă sau plastic. După ce că ești prost, mai și încurci unitatea de măsură. Ambalajul conține 0,5 LITRI, prostovane!
daniel:
(14 Noiembrie 2012, 07:30)
Panaramele de la psd au umplut orasul cu afise.E bine ca daca ai o nevoie ai cu ce te sterge.Cine i-a votat sunt niste prosti...pentru un mic si o bere ...sau un sandwich si o apa la 0,5 ml i-a prostit sa mearga la Bucuresti.
SORIN:
(14 Noiembrie 2012, 06:42)
@unoarecare. Mai verifică o dată zicala. Nu mai pune ghilimele dacă n-o scrii corect. Atunci când nu ești sigur, caută altă formă de exprimare, fără a te da 'telectual.
unoarecare:
(13 Noiembrie 2012, 19:15)
mai stiti ca o vorba romaneasca plina de adevar spune <<cainele maore de drum si prostul de grija altuia >>
sunteti unii mai rai ca altii si unii mai spurcati decat altiii . romanilor parati care habar n-aveti de istorie, literatura, muzica  ,nu uitati Romania nu este a voastra ,rasistilor si  invidiosilor nu vedeti  lucrurile altfel decat prin prisma hotiilor ce zac in mintea voastra 
mai si cate o data bine va mai face ca va mai da  cate o <<nana>>voua celor care folositi cuvinte jignitoare gen cytoien sau alti semianalfabeti care ati regurgitat p-acii sa va fie rusine limitatilor  si fricosilor
mai devreme sau mai tarziu  o sa  primiti ceea ce meritati 
xerses:
(12 Noiembrie 2012, 18:06)
ba da, sa ii tot votati . 
greata:
(12 Noiembrie 2012, 14:08)
Ceva mai gretos nici ca puteau face in scop electoral.
puiu:
(12 Noiembrie 2012, 12:35)
Stim ca Ciuperca a botezat si progeniturile senatorului Gaina . Sa intelegem ca acum devine cumatru si cu astia din Bora si maine poimaine ii vezi si pe acesti fini si  cumetrei de Bora pe liste , pusi de cumetrelul Ciuperca , sa ii votam toti cumetrii, fara discriminari etnice .Ce se mareste clanul lui Ciuperca , ba cu gaini , ba cu ciori !
daniel:
(12 Noiembrie 2012, 07:59)
de ce nu dati toate comnetariile?multumesc
vai de noi:
(11 Noiembrie 2012, 12:36)
ne meritam soarta
nu ne ramane decat sa asteptam cuminti sa se duca draq totul
si sa o luam de la capat
daca mai gasim capat
OBIECTIV:
(10 Noiembrie 2012, 19:53)
Sintagma "scopul scuza mijloacele" este perfect reala in acest context. Ce este cu adevarat grav, din punctul meu de vedere, faptul ca aici, in buricul targului avem atatia OAMENI, caci nu are importanta de ce etnie sunt, NEBOTEZATI. Pai tu draga Biserica ortodoxa, de fapt voi oameni - preoti ai bisericii ortodoxe, ce ati facut? Cum e posibil sa mai existe astfel de situatii. S-a auzit oare, pana la venirea acestui preot de vizita pastorala?. Asa imi explic de ce in multe localitati, si la romani, nu doar la romi, au luat amploare culte care nu au nimic de-a face cu spiritualitatea romaneasca. 
Ce faci tu Măria ta Episcop? Ce strategie ganditi si pentru oameni care nu au decat vina sa fie mai altfel. Action in aceste comunitati. 
Si, desigur trebuie felicitat parintele acesta. Bravo lui.
Andra:
(9 Noiembrie 2012, 17:20)
Atata timp cat nu vom iesi masiv la vot sa sanctionam administratia aceasta care ne conduce de 22 de ani spre dezastru nu rezolvam nimic!Sa nu mai lasam ca cetatenii din Bora sa decida soarta unui municipiu resedinta de judet.Am vazut ca stimabilul domn Neacsu ne cere votul pt inca 4 ani de mandat si as vrea sa il intreb:”Stimabile domn, ce ai facut dumneata(concret)pt locuitorii acestei urbe carora le ceri votul?”..iti spun eu ca NIMIC!Daca incerci o plimbare prin oras la ceas de seara te imbie “aroma” statiei de epurare, cand te indrepti spre casa s-ar putea sa fii muscat de vreo 50 de maidanezi care salasuiesc pe langa blocuri, daca vrei sa bei un pahar de apa trebuie sa scoti bani din buzunar si sa-ti cumperi apa plata de la market, daca vrei sa nu-ti schimbi planetarele de doua ori pe luna mai bine iti lasi masina in parcare pt ca gropile sunt inevitabile si nu in ultimul rand…daca vrei un loc de munca(si nu esti protejatul PSD)cauta-ti prin alte judete…stimabililor decidenti, aceasta este realitatea ialomiteana/slobozeana si in loc sa faceti ceva bun pt aceasta comunitate preferati sa faceti “botez in masa” la Bora, aceeasi Bora…
Citoyen:
(9 Noiembrie 2012, 16:43)
Nu era de ajuns ca neocomunistii astia din PSD/USL manipuleaza ciorile sa-i voteze, acum se mai si inrudesc cu ele. O sa fie din ce in ce mai greu sa mai scoti vreun cuvant in Slobozia de baragladinile din Bora. O sa ajungem sa plecam capul cand trecem pe langa un stol de inaripati. E foarte grav ce se intampla. Nu ne dam seama acum, dar peste alti cativa ani o sa ne luptam pentru supravietuire. Chiar nu-si mai aminteste nimeni termenul de "epurare"?