JURNAL DE CAMPANIE
Au început alegerile pentru Parlament
Vineri, ziua cea mai scurtă a campaniei electorale
Vineri, 9 noiembrie, în România s-a dat startul campaniei electorale pentru alegerile din 9 decembrie 2012. Ialomița n-a avut nici ea încotro. Timid și poticnit, o parte a celor 30 de candidați pentru Parlamentul României și-au făcut simțită prezența. Independent a încercat să afle, pentru dumneavoastră, cum a debutat campania electorală la sediile județene ale filialelor locale...
La PSD, birjar, la PSD!
Sediul PSD Ialomița e la marginea orașului. Și ușa e, evident, închisă. Partidul cu cele mai multe șanse la alegerile parlamentare pare să nu se sinchisească de nimic. Contactat telefonic, fostul purtător de cuvînt al organizației, ajuns între timp înalt funcționar la Prefectură, ne declară: «Nu știu cine reprezintă filiala în relația cu presa. Pe mine mă puteți însă contacta în cazul în care constatați o încălcare a legii electorale. Atunci vom putea sesiza organele abilitate și vom lua măsuri!». Declarație a la subprefectul Marin Constantin. Pentru încălcarea legii electorale e însă puțin cam devreme. Panoul de afișaj din Piața Revoluției, proaspăt caroiat, ne anunță încă de pe la prînz că doar Marian Pavel și Marian Neașcu, de la USL, sînt candidații ialomițenilor. După prînz, pe bannerele atîrnate prin oraș îl regăsim pe același Neacșu. Îl atîrnă lucrătorii de la DADP, închiriați cu 99 de lei ora plus trei lei per kilometru de autospecială. «Noi am încheiat un contract cu domnul Neacșu la tarifele pe care le avem. Sînt 40 de bannere pe care le punem și sperăm să terminăm în trei-patru ore...» spune mîndru șeful acestui serviciu, Ion Ștefan.
PNL la relanti, FC e veselă și ferice
La sediul județean al PNL de la F-uri nu e decît secretara. După ordinea dinăuntru, n-a trecut nimeni pe-acolo de zile bune. La fel și la sediul din cartierul Pepinieră, unde ne invită președintele filialei, Ioan Martin. «E prea devreme pentru acțiuni electorale de anvergură. Am considerat că nu este cazul să avem un debut de campanie în forță. Vom tura motoarele organizației atunci cînd va fi cazul!» ne declară relaxat acesta. Avem mai mult noroc la sediul Forței Civice, apendicele PD-L în Ialomița și marota lui Băsescu la Centru. Sediul e o cameră cochetă, ruptă dintr-un magazin de haine, în Ansamblul PECO. Președintele acestei filiale-fantomă care propune ialomițenilor un candidat de 25 de ani pentru un fotoliu de deputat e Marius Tudor, un familist cu cont de facebook. Înăuntru e însă o doamnă drăguță, proaspăt căsătorită. Știe că filiala n-a mișcat un deget în prima zi de campanie, dar ne minte atît de frumos: «Avem cîteva acțiuni în derulare, iar în zilele următoare vom face și...». N-o mai ascultăm, preocupați de gîndul de a contacta candidatul. Malama Daniel, cel mai tînăr candidat al acestor alegeri în Ialomița, se scuză și el: «Nu vă pot răspunde la întrebări, momentan sînt la un botez!». Și afișele din autoturismul tatei, domnule Malama? Pe alea vă lasă inima să le lăsați acolo?
Vorbe de clacă la PD-L, uși încuiate la PRM
La sediul PD-L ajungem tîrziu, aproape de orele 15,00. Secretara ne informează că ziua de lucru a candidaților s-a încheiat, dar că putem solicita întîlniri cu aceștia în zilele următoare. Refuzăm politicos și facem anticameră la președintele Cazacu. Avem noroc, de-abia a venit. «Sigur că sîntem pregătiți de campanie. Și sigur că a debutat azi. Avem oameni răspîndiți în teritoriu, avem primari care mobilizează echipele, facem treabă... Deocamdată nu vă putem arăta nimic. Doar dacă vreți să mergeți prin comune, să vă convingeți...» blufează el. Refuzăm politicos și îl lăsăm să ne mintă... Nu ne condamnați, va pierde oricum în campanie, căci în afara lui Gheorghe Tinel, care și-a cumpărat voturile încă de la locale, niciunul dintre candidații săi nu va cîștiga. (Nici chiar dumneavoastră, domnule Cazacu, că ăia 40 de mii de alegători pe care mizați sînt sătui de PSD, nu proști... În plus, acolo unde n-a cumpărat Tinel, (re)cumpără zilele astea PSD... Dar asta știți, că doar nu degeaba sînteți președinte?!).
De supărare că am fost mințiți, încercăm într-o doară și ușa sediului județean al PRM. E încuiată, dar un afiș A4 cu două numere de telefon ne invită să-l apelăm pe Silviu Puchianu, președintele filialei, în caz de urgență. N-avem niciuna, dar poate aveți dumneavoastră! Drept urmare, apelați 0768411715, 0722715086.
PP-DD și PER, studii de caz
PP-DD Ialomița este o filială care speră să-i aducă lui Dan Diaconescu 15% din voturile ialomițenilor. Sediul însă e înghesuit într-o chichineață de doi pe cinci, din clădirea de birouri de lîngă Tribunal. E decorat minimalist, semn că vremea marilor idealuri a trecut: o masă, două scaune, un automat de cafea și domnul Stelian Mihăilescu. Aflăm de la el că nu s-au gîndit să prezinte vreun candidat în presa locală. Și că Ceanu Mariana, reporterița de la OTV și candidata la funcția de deputat de Ialomița pentru Colegiul 3, a ales să-și petreacă ziua care a precedat debutul campaniei în teritoriu. Am fost curioși încă o dată și i-am solicitat acesteia o declarație. Iat-o, în toată splendoarea ei. «Am ales să candidez în Colegiul 3 Ialomița pentru a rezolva problemele oamenilor. Prin reportajele pe care le-am realizat am aflat că oamenii duc lipsă de canalizare, iluminatul public pe timp de noapte lipsește și aceștia stau cu islazurile concesionate, deși le aparțin. Nu m-am întîlnit cu alegătorii, ci doar cu șefii de organizație pentru a pune la punct strategia de campanie!» ne-a declarat ea.
Cît despre PER, al doilea partid despre care se apreciază că va obține în Ialomița un procent notabil, el se află la acest moment campat în fostul sediu al firmei de pompe funebre a lui Radu Paros de lîngă Liceul «Mihai Eminescu». Din păcate, lipsa spațiului editorial ne împiedică să vă relatăm ce am găsit la «locul faptei». Poate data viitoare, domnu’ Paros, că-i lungă campania...
19 Noiembrie 2012, 09:05 (8590 vizualizări - 0 comentarii)
Alegeri parlamentare «hand-made»
Ialomița are 9 parlamentari!
PP-DD a învins ARD în Ialomița!
Partea nevăzută a alegerilor parlamentare din Ialomița (II)
Partea nevăzută a alegerilor parlamentare din Ialomița










