Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

SPORT

Încă o dată, gazde darnice

Fotbal, Liga a II-a, Unirea Slobozia-Chindia Tîrgoviște 3-3

Încă o dată, gazde darnice

Unirea Slobozia «dă pe pere ce ia pe mere», cum spunea pe vremuri un clișeu la «Fotbal, minut cu minut» celebra emisiune radiofonică. Elevii lui Marin Dună sînt lei în deplasare și băieți de treabă acasă. Partida contra Chindiei Tîrgoviște, ultima a turului, disputată sîmbătă, 1 decembrie, a fost a treia consecutivă în care, după victorii în deplasare, slobozenii pierd două puncte acasă. Și prima în care, ca o exacerbare a sportivității, văzînd neputința adversarului, echipa noastră îi dă o mînă de ajutor. Să fie de Ziua  României...

Festival de goluri sub ochii «Baciului»
Fiori de patriotism veniți de la stația stadionului, unde răsună «Deșteaptă-te române!». Fiori călduți, de vreme primăvăratică în, probabil, ultima zi blîndă a lui 2012. Timp prielnic pentru fotbal dar, din păcate, nu putem spune același lucru și despre teren, unul care arată de parcă i-ar pregăti pe jucători pentru amicalele iernii. Sub aceste auspicii și-au început confruntarea trupele conduse de Marin Dună și Eusebiu Tudor. Din înaltul oficialei priveau ochii de cunoscător ai marelui Gică Popescu, implicat actualmente în destinul Chindiei. Și «Baciul» a avut ce vedea. Tîrgoviștenii au lovit primii: Alin Petrea a profitat de o neînțelegere în apărarea slobozeană și, după niciun sfert de oră de la fluierul de start, Chindia avea 1-0. Soarta partidei avea să se schimbe rapid. Liviu Mihai verticalizează ca burghiul în brînză prin careul oaspeților și îl bate în premieră pe Dorian Perianu. Era minutul 22 și, după încă alte trei minute, Costel Roșu, unul dintre cei mai buni oameni ai turului, centrează de pe stînga și îl găsește liber în careul mic pe Gabriel Lazăr, iar «Manole» nu ezită să meșterească primul său gol în Liga a II-a. Dună exultă și să năpustește în pădurea de tricouri galbene pentru a-și îmbrățișa elevul. Uniriștii simt că se poate mai mult și chiar izbutesc mai mult în minutul 31. Viorel Gheorghe intră în careu și, deși într-un unghi greu pe dreapta, nu se precipită și cu un procedeu doar de el știut face 3-1. Spectatorii sînt în delir. Era primul meci acasă cînd ai noștri păreau să zburde spre victorie fără emoție. Cei 1500 de slobozeni din tribune aveau toate motivele în acel moment să nu regrete că aleseseră fotbalul în detrimentul porției electorale de fasole cu ciolan din centrul orașului...

«Farmecul vieții», varianta de Bărăgan
Se anunța cea mai liniștită pauză din acest sezon, însă doar dacă ar fi fost de acord și uniriștii. În penultimul minut al primei reprize o centrare venită într-o doară în careul nostru l-a găsit liber pe Romeo Soare care, cu o lovitură de cap calibrată greșit, și-a trimis mingea în proprie poartă. «Nu am cum să fiu supărat pe Romeo. La acea fază el a fost dezechilibrat și se poate spune că nu el a lovit mingea, ci mingea l-a lovit pe el...» avea să conchidă la finalul meciului antrenorul Unirii, Marin Dună. Soriții păreau că vor rămîne de partea noastră. Fundașul stînga al tîrgoviștenilor este eliminat în minutul 56. Avem din nou superioritate numerică și profităm rapid. Florin Anghel este faultat în teren de Honciu. Penalti clar și rost de încă un gol. Execută Liviu Mihai, dar trasorul pătrarului slobozean trece peste partea lui Perianu. Peste 7 minute veteranul Bobi Verdeș prinde un șut din marginea careului mare, ca pe vremuri, cînd marca și pentru Universitatea Craiova, și în lumea mondenă. Este 3-3 și în ciuda eforturilor de final ale Unirii, acesta rămîne scorul meciului. Ne rămîne să ne întoarcem la «Fotbal, minut cu minut» și la celebra «cînd nu îl tratezi cu atenție, fotbalul te pedepsește»... Pe acest considerent, mai putem adăuga că Unirea a fost cea mai pedepsită echipă a turului.

Dună mai vrea jucători
«În iarnă trebuie să mai aducem 2-3 jucători care să facă diferența. Conducerea m-a asigurat că se va rezolva. Avem nevoie de oameni tehnici pentru că printre caracteristicile fotbaliștilor din actualul lot nu se numără și tehnica» ne-a declarat antrenorul Unirii, Marin Dună, care consideră că momentul psihologic al meciului cu Chindia a fost reprezentat de ratarea loviturii de la 11 metri. Altfel, antrenorul Unirii s-a declarat mulțumit de prestația elevilor săi pe parcursul întregului tur. De partea cealaltă antrenorul Chindiei, Eusebiu Tudor a schimbat emoția jocului cu cea a revederii lui Adi Cristea și a altor elevi și colaboratori din vremea cînd conducea banca tehnică a Unirii. «Pentru mine a fost un meci deosebit, pentru că am revenit în locul unde am antrenat aproape doi ani și jumătate și de care mă leagă amintiri foarte plăcute... Cred că Unirea Slobozia în actuala formulă se află pe un drum bun, iar antrenorul Marin Dună face o treabă frumoasă!» ne-a declarat Eusebiu Tudor.

Unirea, campioană la egaluri și deplasări
Unirea a terminat acest tur de campionat pe locul 7, cu 18 puncte. Îmbucurător, dar în același timp frustrant, avînd în vedere că dacă cele trei egaluri din ultimele meciuri de acasă cu echipe mult mai slab cotate ar fi fost victorii, galben-albaștrii ocupau la finalul turului locul II, cu 24 de puncte. Chiar și așa, echipa noastră a lăsat o impresie foarte bună, fiind prima la multe capitole. Așa cum am mai spus-o, Unirea a fost campioana deplasărilor, cu 12 puncte. Acest lucru se datorează în primul rînd celor trei victorii obținute pe terenuri străine, doar Sportul Studențesc, liderul la zi, avînd tot atîtea succese. Mai mult, Unirea a marcat cele mai multe goluri în deplasare: 13. Echipa noastră este campioana turului la egaluri, cu 6 astfel rezultate. Slobozia a înregistrat și cele mai puține înfrîngeri în acest tur de campionat, două (0-3 cu Sportul și 0-1 cu Botoșani), la egalitate cu CS Otopeni. În total, trupa lui Dună a marcat 21 de goluri și a primit 18. Cele mai multe reușite, 4, le au Adrian Mihalcea și Liviu Mihai. 3 goluri a reușit Dumitru Gheorghe. Cîte 2 goluri au marcat Viorel Gheorghe, Sorin Gheorghiu, Stelian Stan. Marian Florea, Andrei Luca, Gabriel Lazăr și Augustin Ivașcă au înscris cîte un gol. Interesant este și faptul că în echipa-tip a turului se regăsesc opt jucători care au evoluat pentru Unirea și în Liga a III-a. Aceasta se prezintă în următoarea alcătuire, conformă numărului de minute bifat de fiecare fotbalist: Dobre-Stan, Lazăr, Soare, C. Toma-Macare, Roșu, Gheorghiu, L. Mihai-Mihalcea, V. Gheorghe. Slobozia a avut în tur un singur jucător integralist. Este vorba de portarul Leonida Dobre, care a bifat toate minutele, fiind urmat la acest capitol de căpitanul Romeo Soare și de Marius Macare. La polul opus se găsesc Relu Oprea și Valentin Toma, care nu au evoluat niciun minut în tur...

Unirea Slobozia 3-3 Chindia Tîrgoviște
L. Mihai (’22)                     Petrea (’13)
Lazăr (’25)                         Soare (aut., ’44)
V.Gheorghe (’31)              Verdeș (’68)
Unirea Slobozia: Dobre-Stan, Lazăr, Soare, C. Toma-Macare, Roșu, Ivașcu (Patrianca ’79), L. Mihai (Ivașcă ’83)-Mihalcea (Anghel ’36), V. Gheorghe
Rezerve: Oprea, Lorincz, Florea, Ibrian

5 Decembrie 2012, 08:28 (7723 vizualizări - 4 comentarii)

Citiți și:
Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență!
Unirea Slobozia și-a găsit antrenor cu licență PRO în Liga 2: Ilie Poenaru!
Unirea Slobozia își caută antrenor. Teja, Poenaru sau...?

Comentariile cititorilor:


tu?:
(17 Decembrie 2012, 22:48)
halal cultura si mai ales sportiva    raspunsul de la "eu" exact a unui frustrat prins la furat de nimicuri
eu:
(10 Decembrie 2012, 11:49)
blat a facut mama ta cand tu esrai plecat la stadion cu vecinul de la 3....infiatule
una peste alta:
(9 Decembrie 2012, 10:35)
cam târziu articolul... un blat ca la liga a II-a în romania... așa se caștiga banu în liga a II-a  ... nu superi pe nimeni... te înțelegi cu toată lumea... merge treaba... cheltuim bani de la comunitatea locală și e frumos... bravo... băieți deștepți... până la un moment dat când încep să se plângă că sa stricat căruța... vai steaua noastră cu conducători români
suporter :
(5 Decembrie 2012, 20:41)
Una peste alta Unirea a satisfacut exigentii suporteri slobozeni, situandu-se pe un onorant loc 7 la final de tur! Felicitari lui Duna si jucatorilor!

Lasă un comentariu:

Mesaj
(maximum 2000 caractere):
Marți 23 Iun 2026
281 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

DSVSA Ialomița: Peste 100 de kg de carne de porc au fost confiscate

În urma unui control tematic ce a vizat modul în care se respectă normele de comercializare a cărnii de porc și de pasăre de către supermarketuri, inspectorii DSVSA Ialomița au descoperit mai multe nereguli ...[citește_toată_știrea]

8 August 2018, 12:25
(8232 vizualizări - 0 comentarii)


CJAS Ialomița: S-a prelungit termenul de valabilitate pentru cardurile de sănătate

Reprezentanții Casei Județene de Asigurări de Sănătate Ialomița precizează faptul că perioada de valabilitate a cardurilor de sănătate emise până la 31 iulie 2018 s-a prelungit de la 5 la 7 ani. Decizia ...[citește_toată_știrea]

8 August 2018, 11:40
(8833 vizualizări - 0 comentarii)


Bătrân căzut în fântână, salvat de pompierii din Urziceni

Bătrân căzut în fântână, salvat de pompierii din Urziceni

Un bărbat în vârstă de 69 de ani, din comuna Glodeanu Siliștea-județul Buzău, a căzut miercuri, 1 august a.c., în jurul orelor 20,30, într-o fântână adâncă de 7 metri de pe raza comunei. Pentru salvarea ...[citește_toată_știrea]

2 August 2018, 13:15
(6419 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Beți și fără permise, la volan

Un bărbat, de 41 de ani, din județul Constanța, a fost depistat de către polițiștii rutieri în timp ce conducea un autovehicul pe raza localității Bordușani deși a consumat anterior băuturi alcoolice. ...[citește_toată_știrea]

2 August 2018, 11:10
(4869 vizualizări - 0 comentarii)


Accident în apropiere de Movila

Marți, 31 iulie a.c., Poliția a fost sesizată cu privire la faptul că pe DJ212, în apropiere de localitatea Movila, s-a produs un accident rutier soldat cu rănirea a trei persoane. Din primele verificări ...[citește_toată_știrea]

2 August 2018, 11:05
(5285 vizualizări - 2 comentarii)

Taguri: Movila accident


Ialomița: Două accidente, patru persoane rănite

În cursul zilei de luni, 30 iulie a.c, pe raza județului Ialomița s-au produs două accidente rutiere soldate cu rănirea a patru persoane. Primul eveniment rutier s-a produs în apropiere de municipiul Slobozia ...[citește_toată_știrea]

31 Iulie 2018, 18:20
(5768 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Două persoane au murit într-un grav accident rutier

Urziceni: Două persoane au murit într-un grav accident rutier

Un grav accident rutier s-a petrecut duminică, 29 iulie 2018, pe DN2 (E85), la ieșirea din municipiul Urziceni către Buzău. În urma impactului dintre o autotuilitară și un autoturism, șase persoane au fost ...[citește_toată_știrea]

29 Iulie 2018, 19:50
(8978 vizualizări - 0 comentarii)


Accidentele de muncă, în atenția ITM Ialomița

În primele 6 luni ale anului 2018, Compartimentul Securitate și Sănătate în Muncă a cercetat 27 evenimente, pentru care au fost întocmite dosare de cercetare și în care au fost implicați 28 de lucrători ...[citește_toată_știrea]

27 Iulie 2018, 17:10
(8321 vizualizări - 0 comentarii)


Instituția Prefectului Ialomița: Pesta Porcină a anulat sărbătorirea «Zilei Imnului»

«Având în vedere multiplele activități aflate în desfășurare la nivel județean în vederea limitării răspândirii virusului de pestă porcină africană, vă informăm că manifestările dedicate „Zilei Imnului ...[citește_toată_știrea]

27 Iulie 2018, 13:55
(8805 vizualizări - 2 comentarii)


Bărbat din Fetești, victimă a unei «tentative de înșelăciune»

Un bărbat din Fetești a sesizat Poliția că a fost victima unei infracțiuni de «tentativă de înșelăciune». Victima a fost abordată de un bărbat, care ar fi încercat să îi vândă o bijuterie. Fapta a fost ...[citește_toată_știrea]

25 Iulie 2018, 17:30
(7555 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Fără permise, la volan

Polițiștii rutieri au depistat marți, 24 iulie a.c., doi ialomițeni de 25 și 36 de ani, în timp ce conduceau autovehicule pe drumurile publice fără a poseda permis de conucere pentru vreo categorie de autovehicule ...[citește_toată_știrea]

25 Iulie 2018, 17:25
(6724 vizualizări - 0 comentarii)


anunț angajare

societate cu profil agricol
angajează
lucrători în agricultură
-producție/fermă de legume
cu contract de muncă sau zilieri
se oferă 2000-2500 lei/lună
se asigură transport

Relații la telefon 0722/642.137

25 Iulie 2018, 17:20


Urmărită internațional pentru «complicitate la trafic de persoane», depistată în Ialomița

Polițiștii de Investigații Criminale din Ialomița au depistat o femeie care era urmărită internațional pentru săvârșirea infracțiunii de «complicitate la trafic de persoane», faptă comisă în Olanda. Astfel ...[citește_toată_știrea]

25 Iulie 2018, 17:15
(8122 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Analiza de risc la securitate fizică

Începând cu data de 1 iulie 2018, toate unitățile sunt obligate să aibă analiza de risc la securitatea fizică. Începând cu data de 1 iulie 2018, și-a încetat efectele amânarea termenului până la care unitățile ...[citește_toată_știrea]

25 Iulie 2018, 17:10
(7896 vizualizări - 0 comentarii)


anunț angajare

CDI Transport Persoane București
angajează șoferi
cu categoria D și card tahograf
din Ialomița sau împrejurimi
Pe lângă salariu, oferim cazare și masă
Relații la telefon 0730/333.453

25 Iulie 2018, 17:05


Focar de Pestă Porcină Africană, confirmat de autorități în satul Luciu

Autoritățile din Ialomița au confirmat prezența unui nou focar de Pestă Porcină Africană pe raza județului. Acesta a fost identificat într-o gospodărie de pe raza satului Luciu, comuna Gura Ialomiței. ...[citește_toată_știrea]

24 Iulie 2018, 14:46
(7348 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Un bărbat a murit într-un accident rutier

Țăndărei: Un bărbat a murit într-un accident rutier

Grav accident la Țăndărei, în zona popasului Chirana, în această dimineață. Un bărbat a murit după ce mașina în care se afla s-a lovit de un tir încărcat cu cereale. Tirul a luat foc. Traficul a fost blocat ...[citește_toată_știrea]

24 Iulie 2018, 10:55
(7952 vizualizări - 0 comentarii)


Axintele: Percheziții la domiciliile contrabandiștilor cu țigări

Percheziții în comuna Axintele. Polițiștii au descins la locuințele a trei localnici, cu vârste cuprinse între 30 și 56 de ani, suspectați că ar face contrabandă cu țigări. În locuințele acestora au fost ...[citește_toată_știrea]

20 Iulie 2018, 19:25
(7958 vizualizări - 1 comentariu)


Ialomița: Arme deținute ilegal

Un bărbat de 42 de ani s-a ales cu un dosar penal după ce în locuința sa au fost descoperite un pistol cu bile de cauciuc și o pușcă de vânătoare. Bărbatul avea permisul de port armă expirat. De asemenea ...[citește_toată_știrea]

20 Iulie 2018, 19:10
(6099 vizualizări - 0 comentarii)


Amenzi de 36 mii de lei, aplicate de polițiștii ialomițeni

Acțiune de amploare a polițiștilor ialomițeni desfășurată pe șoselele județului. Peste 160 de mașini au fost verificate, fiind aplicate 112 sancțiuni contravenționale. Valoarea totală a amenzilor a depășit ...[citește_toată_știrea]

20 Iulie 2018, 18:45
(5600 vizualizări - 0 comentarii)


E-Distribuție Dobrogea: Atenție, se întrerupe curentul!

Din cauza lucrărilor de reparație și întreținere a rețelelor de electricitate, E-Distribuție Dobrogea anunță întreruperi programate ale curentului electric pe raza județului Ialomița. Astfel, în perioada ...[citește_toată_știrea]

19 Iulie 2018, 20:35
(9895 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Locuri de muncă vacante

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița oferă șomerilor, în această săptămână, 377 de noi locuri de muncă. Domeniile vizate sunt serviciile sau administrația publică. ...[citește_toată_știrea]

19 Iulie 2018, 20:25
(6921 vizualizări - 0 comentarii)


Distrigaz Sud Rețele: Lucrări programate la rețeaua de gaze

Distrigaz Sud Rețele efectuează lucrări programate la rețeaua de distribuție a gazelor naturale pentru creșterea gradului de siguranță și continuitate în alimentarea cu gaze naturale. Astfel, la Slobozia ...[citește_toată_știrea]

19 Iulie 2018, 20:15
(8739 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: S-a prelungit termenul de depunere al Declarației Unice

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița informează contribuabilii cu privire la faptul că termenul de depunere al Declarației Unice s-a prelungit până la data de 31 iulie 2018. Decizia a fost ...[citește_toată_știrea]

19 Iulie 2018, 12:09
(9030 vizualizări - 0 comentarii)


Movilița: O bătrână a murit sub roțile unei mașini

Accident mortal la Movilița în seara zilei de miercuri, 18 iulie 2018. O bătrână de 70 de ani a fost călcată de mașina condusă de un tânăr de 21 de ani. În urma accidentului, femeia a murit pe loc. La fața ...[citește_toată_știrea]

19 Iulie 2018, 01:58
(11246 vizualizări - 0 comentarii)


Ciocârlia: Șofer mort într-un accident rutier

Un tânăr de 32 de ani din Galați a murit miercuri, 18 iulie 2018, pe DN2, în apropiere de localitatea Ciocârlia. Acesta a intrat cu mașina pe care o conducea într-un cap de pod din beton. Trupul neînsuflețit ...[citește_toată_știrea]

18 Iulie 2018, 20:20
(7138 vizualizări - 1 comentariu)


AJOFM Ialomița: Sprijin financiar pentru absolvenții care se angajează

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița anunță faptul că absolvenții promoției 2018 vor beneficia de un ajutor financiar, denumit «sprijin de inserție», în valoare de 1500 de lei. Condiția ...[citește_toată_știrea]

18 Iulie 2018, 20:05
(6234 vizualizări - 0 comentarii)


Distrigaz Sud Rețele: Atenție, se închide gazul!

Miercuri, 18 iulie 2017, Distrigaz Sud Rețele anunță sistarea furnizării gazelor naturale în Țăndărei, pe strada București, ca urmare a lucrărilor de reparații și întreținere a rețelelor. Intervenția se ...[citește_toată_știrea]

17 Iulie 2018, 19:17
(6414 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Făcea contrabandă cu arme aduse din Europa

Țăndărei: Făcea contrabandă cu arme aduse din Europa

Un bărbat de etnie romă, în vârstă de 46 de ani, domiciliat în Țăndărei este principalul suspect al unui dosar penal privind fapte de «contrabandă calificată cu arme». În urma unei percheziții desfășurată ...[citește_toată_știrea]

17 Iulie 2018, 19:09
(6716 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: A murit în urma unui infarct

Un bărbat de 55 de ani a murit luni, 16 iulie 2018, în timp ce mergea pe bicicletă, în municipiul Slobozia. Cel mai probabil, omul a suferit un infarct. El a fost descoperit în stare de inconștiență, căzut ...[citește_toată_știrea]

16 Iulie 2018, 17:45
(9149 vizualizări - 2 comentarii)


Ultimele comentarii
cetatean în Bărbat din Bărbulești, prins în flagrant și reținut pentru «șantaj» Anca în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Vasile în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» vilă complex Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 17 iunie 2026 Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița! Vasi în Incidente de integritate «cu efect întârziat» în județul Ialomița Dan în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! OK dar.. în «USR are obligația morală să aplice propriile standarde de integritate!» dan în Blocuri pentru tinerii specialiști în Educație și Sănătate, la Fetești

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...