Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

SPORT

Încă o dată, gazde darnice

Fotbal, Liga a II-a, Unirea Slobozia-Chindia Tîrgoviște 3-3

Încă o dată, gazde darnice

Unirea Slobozia «dă pe pere ce ia pe mere», cum spunea pe vremuri un clișeu la «Fotbal, minut cu minut» celebra emisiune radiofonică. Elevii lui Marin Dună sînt lei în deplasare și băieți de treabă acasă. Partida contra Chindiei Tîrgoviște, ultima a turului, disputată sîmbătă, 1 decembrie, a fost a treia consecutivă în care, după victorii în deplasare, slobozenii pierd două puncte acasă. Și prima în care, ca o exacerbare a sportivității, văzînd neputința adversarului, echipa noastră îi dă o mînă de ajutor. Să fie de Ziua  României...

Festival de goluri sub ochii «Baciului»
Fiori de patriotism veniți de la stația stadionului, unde răsună «Deșteaptă-te române!». Fiori călduți, de vreme primăvăratică în, probabil, ultima zi blîndă a lui 2012. Timp prielnic pentru fotbal dar, din păcate, nu putem spune același lucru și despre teren, unul care arată de parcă i-ar pregăti pe jucători pentru amicalele iernii. Sub aceste auspicii și-au început confruntarea trupele conduse de Marin Dună și Eusebiu Tudor. Din înaltul oficialei priveau ochii de cunoscător ai marelui Gică Popescu, implicat actualmente în destinul Chindiei. Și «Baciul» a avut ce vedea. Tîrgoviștenii au lovit primii: Alin Petrea a profitat de o neînțelegere în apărarea slobozeană și, după niciun sfert de oră de la fluierul de start, Chindia avea 1-0. Soarta partidei avea să se schimbe rapid. Liviu Mihai verticalizează ca burghiul în brînză prin careul oaspeților și îl bate în premieră pe Dorian Perianu. Era minutul 22 și, după încă alte trei minute, Costel Roșu, unul dintre cei mai buni oameni ai turului, centrează de pe stînga și îl găsește liber în careul mic pe Gabriel Lazăr, iar «Manole» nu ezită să meșterească primul său gol în Liga a II-a. Dună exultă și să năpustește în pădurea de tricouri galbene pentru a-și îmbrățișa elevul. Uniriștii simt că se poate mai mult și chiar izbutesc mai mult în minutul 31. Viorel Gheorghe intră în careu și, deși într-un unghi greu pe dreapta, nu se precipită și cu un procedeu doar de el știut face 3-1. Spectatorii sînt în delir. Era primul meci acasă cînd ai noștri păreau să zburde spre victorie fără emoție. Cei 1500 de slobozeni din tribune aveau toate motivele în acel moment să nu regrete că aleseseră fotbalul în detrimentul porției electorale de fasole cu ciolan din centrul orașului...

«Farmecul vieții», varianta de Bărăgan
Se anunța cea mai liniștită pauză din acest sezon, însă doar dacă ar fi fost de acord și uniriștii. În penultimul minut al primei reprize o centrare venită într-o doară în careul nostru l-a găsit liber pe Romeo Soare care, cu o lovitură de cap calibrată greșit, și-a trimis mingea în proprie poartă. «Nu am cum să fiu supărat pe Romeo. La acea fază el a fost dezechilibrat și se poate spune că nu el a lovit mingea, ci mingea l-a lovit pe el...» avea să conchidă la finalul meciului antrenorul Unirii, Marin Dună. Soriții păreau că vor rămîne de partea noastră. Fundașul stînga al tîrgoviștenilor este eliminat în minutul 56. Avem din nou superioritate numerică și profităm rapid. Florin Anghel este faultat în teren de Honciu. Penalti clar și rost de încă un gol. Execută Liviu Mihai, dar trasorul pătrarului slobozean trece peste partea lui Perianu. Peste 7 minute veteranul Bobi Verdeș prinde un șut din marginea careului mare, ca pe vremuri, cînd marca și pentru Universitatea Craiova, și în lumea mondenă. Este 3-3 și în ciuda eforturilor de final ale Unirii, acesta rămîne scorul meciului. Ne rămîne să ne întoarcem la «Fotbal, minut cu minut» și la celebra «cînd nu îl tratezi cu atenție, fotbalul te pedepsește»... Pe acest considerent, mai putem adăuga că Unirea a fost cea mai pedepsită echipă a turului.

Dună mai vrea jucători
«În iarnă trebuie să mai aducem 2-3 jucători care să facă diferența. Conducerea m-a asigurat că se va rezolva. Avem nevoie de oameni tehnici pentru că printre caracteristicile fotbaliștilor din actualul lot nu se numără și tehnica» ne-a declarat antrenorul Unirii, Marin Dună, care consideră că momentul psihologic al meciului cu Chindia a fost reprezentat de ratarea loviturii de la 11 metri. Altfel, antrenorul Unirii s-a declarat mulțumit de prestația elevilor săi pe parcursul întregului tur. De partea cealaltă antrenorul Chindiei, Eusebiu Tudor a schimbat emoția jocului cu cea a revederii lui Adi Cristea și a altor elevi și colaboratori din vremea cînd conducea banca tehnică a Unirii. «Pentru mine a fost un meci deosebit, pentru că am revenit în locul unde am antrenat aproape doi ani și jumătate și de care mă leagă amintiri foarte plăcute... Cred că Unirea Slobozia în actuala formulă se află pe un drum bun, iar antrenorul Marin Dună face o treabă frumoasă!» ne-a declarat Eusebiu Tudor.

Unirea, campioană la egaluri și deplasări
Unirea a terminat acest tur de campionat pe locul 7, cu 18 puncte. Îmbucurător, dar în același timp frustrant, avînd în vedere că dacă cele trei egaluri din ultimele meciuri de acasă cu echipe mult mai slab cotate ar fi fost victorii, galben-albaștrii ocupau la finalul turului locul II, cu 24 de puncte. Chiar și așa, echipa noastră a lăsat o impresie foarte bună, fiind prima la multe capitole. Așa cum am mai spus-o, Unirea a fost campioana deplasărilor, cu 12 puncte. Acest lucru se datorează în primul rînd celor trei victorii obținute pe terenuri străine, doar Sportul Studențesc, liderul la zi, avînd tot atîtea succese. Mai mult, Unirea a marcat cele mai multe goluri în deplasare: 13. Echipa noastră este campioana turului la egaluri, cu 6 astfel rezultate. Slobozia a înregistrat și cele mai puține înfrîngeri în acest tur de campionat, două (0-3 cu Sportul și 0-1 cu Botoșani), la egalitate cu CS Otopeni. În total, trupa lui Dună a marcat 21 de goluri și a primit 18. Cele mai multe reușite, 4, le au Adrian Mihalcea și Liviu Mihai. 3 goluri a reușit Dumitru Gheorghe. Cîte 2 goluri au marcat Viorel Gheorghe, Sorin Gheorghiu, Stelian Stan. Marian Florea, Andrei Luca, Gabriel Lazăr și Augustin Ivașcă au înscris cîte un gol. Interesant este și faptul că în echipa-tip a turului se regăsesc opt jucători care au evoluat pentru Unirea și în Liga a III-a. Aceasta se prezintă în următoarea alcătuire, conformă numărului de minute bifat de fiecare fotbalist: Dobre-Stan, Lazăr, Soare, C. Toma-Macare, Roșu, Gheorghiu, L. Mihai-Mihalcea, V. Gheorghe. Slobozia a avut în tur un singur jucător integralist. Este vorba de portarul Leonida Dobre, care a bifat toate minutele, fiind urmat la acest capitol de căpitanul Romeo Soare și de Marius Macare. La polul opus se găsesc Relu Oprea și Valentin Toma, care nu au evoluat niciun minut în tur...

Unirea Slobozia 3-3 Chindia Tîrgoviște
L. Mihai (’22)                     Petrea (’13)
Lazăr (’25)                         Soare (aut., ’44)
V.Gheorghe (’31)              Verdeș (’68)
Unirea Slobozia: Dobre-Stan, Lazăr, Soare, C. Toma-Macare, Roșu, Ivașcu (Patrianca ’79), L. Mihai (Ivașcă ’83)-Mihalcea (Anghel ’36), V. Gheorghe
Rezerve: Oprea, Lorincz, Florea, Ibrian

5 Decembrie 2012, 08:28 (7718 vizualizări - 4 comentarii)

Citiți și:
Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență!
Unirea Slobozia și-a găsit antrenor cu licență PRO în Liga 2: Ilie Poenaru!
Unirea Slobozia își caută antrenor. Teja, Poenaru sau...?

Comentariile cititorilor:


tu?:
(17 Decembrie 2012, 22:48)
halal cultura si mai ales sportiva    raspunsul de la "eu" exact a unui frustrat prins la furat de nimicuri
eu:
(10 Decembrie 2012, 11:49)
blat a facut mama ta cand tu esrai plecat la stadion cu vecinul de la 3....infiatule
una peste alta:
(9 Decembrie 2012, 10:35)
cam târziu articolul... un blat ca la liga a II-a în romania... așa se caștiga banu în liga a II-a  ... nu superi pe nimeni... te înțelegi cu toată lumea... merge treaba... cheltuim bani de la comunitatea locală și e frumos... bravo... băieți deștepți... până la un moment dat când încep să se plângă că sa stricat căruța... vai steaua noastră cu conducători români
suporter :
(5 Decembrie 2012, 20:41)
Una peste alta Unirea a satisfacut exigentii suporteri slobozeni, situandu-se pe un onorant loc 7 la final de tur! Felicitari lui Duna si jucatorilor!

Lasă un comentariu:

Mesaj
(maximum 2000 caractere):
Marți 23 Iun 2026
276 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră
Slobozia: Tragedie în curtea Remat. A murit strivit de propria mașină!

Slobozia: Tragedie în curtea Remat. A murit strivit de propria mașină!

Un angajat al societății Remat din Slobozia și-a pierdut viața la locul de muncă.  În acest caz procurorii Parchetului de pe lîngă Judecătoria Slobozia au deschis o anchetă. Potrivit informațiilor ...[citește_toată_știrea]

14 Mai 2014, 17:40
(11285 vizualizări - 1 comentariu)


Urziceni: Infractor trimis la închisoare

Un ialomițean de 54 de ani a fost reținut în noaptea de marți spre miercuri, 13/14 mai 2014, pe raza municipiului București de către polițiști. Pe numele acestuia Judecătoria Urziceni a emis un mandat de ...[citește_toată_știrea]

14 Mai 2014, 10:30
(7057 vizualizări - 0 comentarii)


APIA Ialomița: Termen limită pentru depunerea cererilor de plată pe suprafață

Potrivit Agenției de Plăți și Intervenție pentru Agricultură-Centrul Județean Ialomița, termenul limită pentru depunerea cererii de plată fără penalități este 15 mai 2014. În cazul în care acest termen ...[citește_toată_știrea]

13 Mai 2014, 18:10
(6142 vizualizări - 0 comentarii)


București: LAPAR organizează «Conferința Națională a Agricultorilor»

Liga Asociațiilor Producătorilor Agricoli din România, federație reprezentativă legală a producătorilor agricoli români, va organiza Conferința Națională a Agricultorilor-2014, cu tema «Agricultura românească ...[citește_toată_știrea]

13 Mai 2014, 16:35
(6571 vizualizări - 0 comentarii)


A treia Coferință Regională «Zile Medicale Amara 2014»

Colegiul Medicilor din Ialomița și Călărași, împreună cu Asociația Medicilor de Familie organizează cea de-a III-a ediție a Conferinței Regionale, cu participare internațională «Zile Medicale Amara 201 ...[citește_toată_știrea]

13 Mai 2014, 16:10
(6608 vizualizări - 6 comentarii)


Slobozia: Trimis în judecată pentru evaziune fiscală

Procurori ai Parchetului de pe lîngă Tribunalul Ialomița au dispus trimiterea în judecată a inculpatului A.M. pentru săvîrșirea infracțiunilor de evaziune fiscală. Concret, A.M., în calitate de administrator ...[citește_toată_știrea]

13 Mai 2014, 15:25
(5628 vizualizări - 2 comentarii)


Ialomița serbează «Ziua Mondială a Păsărilor Migratoare»

«Ziua Mondială a Păsărilor Migratoare» este un eveniment desfășurat la inițiativa Programului pentru Mediu al Națiunilor Unite (UNEP), în parteneriat cu BirdLife International și Wetlands International ...[citește_toată_știrea]

13 Mai 2014, 15:10
(3152 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: Concursurile «Prietenii pompierilor» și «Cu viața mea apăr viața»

În data de 15 mai 2014 va debuta faza județeană a competițiilor școlare cu caracter tehnico-aplicativ «Prietenii pompierilor» și «Cu viața mea apăr viața». Aceste competiții, organizate de către Inspecția ...[citește_toată_știrea]

13 Mai 2014, 13:05
(8344 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Polițiștii de Investigare a Fraudelor combat evaziunea fiscală

Polițiștii Biroului de Investigare a Fraudelor Urziceni cercetează un bărbat, în vîrstă de 61 de ani, din București, fiind bănuit că în calitate de administrator al unei societăți comerciale situată în ...[citește_toată_știrea]

13 Mai 2014, 12:15
(8430 vizualizări - 0 comentarii)


Bordușani: Minore cercetate de polițiști pentru furt calificat

Polițiștii cercetează două minore, de 9, respectiv 12 ani, ambele din comuna Bordușani, care sînt bănuite de comiterea infracțiunii de furt calificat. În fapt, cele în cauză, în cursul zilei de 11 mai a ...[citește_toată_știrea]

13 Mai 2014, 11:05
(6891 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Bordușani furt


Urziceni: Exercițiu de alarmare publică

În baza «Planului de pregătire în domeniul situațiilor de urgență pe anul 2014», aprobat prin ordinul prefectului județului Ialomița, în data de 14 mai 2014, începînd cu ora 10,25, este planificat a se ...[citește_toată_știrea]

13 Mai 2014, 10:10
(6125 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia Nouă: O șoferiță a acroșat un pieton

Poliția a fost sesizată sîmbătă, 10 mai a.c., cu privire la faptul că pe raza cartierului Slobozia Nouă, din municipiul reședință de județ, s-a produs un accident de circulație soldat cu rănirea unei persoane ...[citește_toată_știrea]

13 Mai 2014, 08:30
(4874 vizualizări - 4 comentarii)


Ialomița: Activitate de prevenție a polițiștilor Serviciului Rutier

La sfîrșitul săptămînii precedente, polițiștii Serviciului Rutier au continuat acțiunile desfășurate pentru prevenirea evenimentelor rutiere, precum și pentru conștientizarea șoferilor cu privire la riscurile ...[citește_toată_știrea]

13 Mai 2014, 08:10
(5315 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: Marți 13, «Ziua Informării Preventive»

ISU Ialomița: Marți 13, «Ziua Informării Preventive»

Inspectoratul General pentru Situații de Urgență (IGSU) s-a raliat inițiativei derulată la nivel european, astfel încît, în fiecare zi de marți 13, organizează în București și în județele țării «Ziua informării ...[citește_toată_știrea]

8 Mai 2014, 16:20
(7641 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Rata șomajului, în scădere

La sfîrșitul lunii aprilie 2014, în evidențele Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița se aflau înregistrați 7610 șomeri, din care 2053 șomeri indemnizați, respectiv 5324 șomeri neindemnizați ...[citește_toată_știrea]

8 Mai 2014, 09:15
(4968 vizualizări - 1 comentariu)


AJOFM Ialomița: Cursuri de formare profesională

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița va organiza, în anul 2014, cursuri de formare profesională în următoarele meserii: operator, introducere, validare, prelucrare date; comunicare ...[citește_toată_știrea]

6 Mai 2014, 13:45
(6225 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Accident mortal pe DN2 după ce un șofer băut a acroșat un biciclist!

Duminică, 4 mai a.c., Poliția a fost sesizată cu privire la faptul că pe DN2 s-a produs un accident de circulație soldat cu decesul unei persoane. Din primele verificări, polițiștii deplasați la fața locului ...[citește_toată_știrea]

6 Mai 2014, 12:20
(9335 vizualizări - 1 comentariu)


APIA Ialomița: Acordul prealabil pentru subvenția la motorină

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură-Centrul Județean Ialomița informează producătorii agricoli că mai pot depune cererea de acord prealabil pentru anul 2014, pentru acordarea unui ajutor ...[citește_toată_știrea]

6 Mai 2014, 10:20
(8054 vizualizări - 0 comentarii)


Elemente de muniție, descoperite la Fetești. Incendiu la Țăndărei!

Două proiectile perforante de artilerie de calibru 85 mm au fost descoperite de un cetățean pe un teren viran de pe raza municipiului Fetești. Evenimentul a fost anunțat prin 112 sîmbătă, 3 mai a.c, iar ...[citește_toată_știrea]

6 Mai 2014, 08:30
(9087 vizualizări - 0 comentarii)


314 persoane, angajate prin intermediul AJOFM Ialomița

AJOFM Ialomița a făcut publice rezultatele Bursei Generale a Locurilor de Muncă din luna martie 2014. Astfel, 314 participanți au reușit să-și găsească un serviciu... La nivelul județului, au fost contactați ...[citește_toată_știrea]

2 Mai 2014, 15:35
(5366 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: «1 Mai» la limita legii

Pentru unii ialomițeni, ziua de «1 Mai» nu a însemnat doar distracție cu mici și bere, ci și probleme cu legea. 200 de polițiști au fost la datorie în această mini-vacanță și au aplicat sancțiuni fără număr ...[citește_toată_știrea]

2 Mai 2014, 12:45
(5536 vizualizări - 0 comentarii)


APIA Ialomița: Depunerea cererilor de subvenție pe suprafață, în linie dreaptă

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură-APIA Centrul Județean Ialomița informează că, în perioada 3 martie-28 aprilie 2014, au fost depuse, în cadrul Campaniei de primire a cererilor de plată ...[citește_toată_știrea]

29 Aprilie 2014, 15:35
(6965 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Două persoane, reținute de polițiștii ialomițeni pentru favorizarea infractorului

Polițiștii Serviciului de Investigații Criminale au reținut luni, 28 aprilie a.c., pe bază de ordonanță de reținere pentru 24 de ore, două persoane, o femeie și un bărbat de 36, respectiv 33 de ani, ambii ...[citește_toată_știrea]

29 Aprilie 2014, 12:10
(8785 vizualizări - 0 comentarii)


anunț angajare

societate comercială
angajează
operator PC
(2 posturi)
Relații la telefon 0724/000.595
CV la fax 0243/235.111

25 Aprilie 2014, 18:40


Slobozia: La un pas de moarte

Accident de circulație produs pe șoseaua care leagă Slobozia de Brăila. Un bărbat, de 34 de ani, a fost la un pas de a-și pierde viața după ce a intrat cu mașina într-un copac. Rănit în urma accidentului ...[citește_toată_știrea]

25 Aprilie 2014, 17:40
(4615 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia accident


Movilița: Trei victime în urma unui accident rutier

Dimineață de coșmar pentru doi șoferi și o pasageră. Cei trei au fost victimele unui accident rutier și au fost transportați la spital pentru acordarea de îngrijiri medicale. Polițiștii ialomițeni susțin ...[citește_toată_știrea]

25 Aprilie 2014, 13:25
(6190 vizualizări - 0 comentarii)


Ion Roată: Țigări de contrabandă, vîndute pe «sub mînă»

Comerț cu țigări de contrabandă la un magazin din comuna Ion Roată. Asta au descoperit polițiștii ialomițeni în urma unei acțiuni demarată pe raza localității. Marfa provenea din Ucraina și era comercializată ...[citește_toată_știrea]

25 Aprilie 2014, 12:25
(7619 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Beți mangă la volan

Doi șoferi, unul din Slobozia și un altul din Fetești, au fost depistați în trafic conducînd în stare de ebrietate. Ambii conducători auto s-au ales cu dosare penale. Șoferul depistat pe raza municipiului ...[citește_toată_știrea]

25 Aprilie 2014, 12:10
(6239 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Băuturi alcoolice, vîndute ilegal

Polițiștii din cadrul Serviciului de Investigare a Fraudelor au descoperit în sediul unei societăți comerciale băuturi alcoolice în valoare de 11 mii lei ce urmau a fi comercializate «la negru». Administratorul ...[citește_toată_știrea]

25 Aprilie 2014, 11:35
(3825 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Abateri de la Codul Rutier, sancționate de polițiști

Polițiștii ialomițeni au fost din nou la datorie pe șoselele județului. Oamenii legii au aplicat sancțiuni șoferilor certați cu normele rutiere. Conducătorii auto au fost amendați fie pentru că circulau ...[citește_toată_știrea]

25 Aprilie 2014, 09:15
(6155 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
vilă complex Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 17 iunie 2026 Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița! Vasi în Incidente de integritate «cu efect întârziat» în județul Ialomița Dan în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! OK dar.. în «USR are obligația morală să aplice propriile standarde de integritate!» dan în Blocuri pentru tinerii specialiști în Educație și Sănătate, la Fetești Aur în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! cetatean în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Pt Zanfir în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...