Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

SPORT

Încă o dată, gazde darnice

Fotbal, Liga a II-a, Unirea Slobozia-Chindia Tîrgoviște 3-3

Încă o dată, gazde darnice

Unirea Slobozia «dă pe pere ce ia pe mere», cum spunea pe vremuri un clișeu la «Fotbal, minut cu minut» celebra emisiune radiofonică. Elevii lui Marin Dună sînt lei în deplasare și băieți de treabă acasă. Partida contra Chindiei Tîrgoviște, ultima a turului, disputată sîmbătă, 1 decembrie, a fost a treia consecutivă în care, după victorii în deplasare, slobozenii pierd două puncte acasă. Și prima în care, ca o exacerbare a sportivității, văzînd neputința adversarului, echipa noastră îi dă o mînă de ajutor. Să fie de Ziua  României...

Festival de goluri sub ochii «Baciului»
Fiori de patriotism veniți de la stația stadionului, unde răsună «Deșteaptă-te române!». Fiori călduți, de vreme primăvăratică în, probabil, ultima zi blîndă a lui 2012. Timp prielnic pentru fotbal dar, din păcate, nu putem spune același lucru și despre teren, unul care arată de parcă i-ar pregăti pe jucători pentru amicalele iernii. Sub aceste auspicii și-au început confruntarea trupele conduse de Marin Dună și Eusebiu Tudor. Din înaltul oficialei priveau ochii de cunoscător ai marelui Gică Popescu, implicat actualmente în destinul Chindiei. Și «Baciul» a avut ce vedea. Tîrgoviștenii au lovit primii: Alin Petrea a profitat de o neînțelegere în apărarea slobozeană și, după niciun sfert de oră de la fluierul de start, Chindia avea 1-0. Soarta partidei avea să se schimbe rapid. Liviu Mihai verticalizează ca burghiul în brînză prin careul oaspeților și îl bate în premieră pe Dorian Perianu. Era minutul 22 și, după încă alte trei minute, Costel Roșu, unul dintre cei mai buni oameni ai turului, centrează de pe stînga și îl găsește liber în careul mic pe Gabriel Lazăr, iar «Manole» nu ezită să meșterească primul său gol în Liga a II-a. Dună exultă și să năpustește în pădurea de tricouri galbene pentru a-și îmbrățișa elevul. Uniriștii simt că se poate mai mult și chiar izbutesc mai mult în minutul 31. Viorel Gheorghe intră în careu și, deși într-un unghi greu pe dreapta, nu se precipită și cu un procedeu doar de el știut face 3-1. Spectatorii sînt în delir. Era primul meci acasă cînd ai noștri păreau să zburde spre victorie fără emoție. Cei 1500 de slobozeni din tribune aveau toate motivele în acel moment să nu regrete că aleseseră fotbalul în detrimentul porției electorale de fasole cu ciolan din centrul orașului...

«Farmecul vieții», varianta de Bărăgan
Se anunța cea mai liniștită pauză din acest sezon, însă doar dacă ar fi fost de acord și uniriștii. În penultimul minut al primei reprize o centrare venită într-o doară în careul nostru l-a găsit liber pe Romeo Soare care, cu o lovitură de cap calibrată greșit, și-a trimis mingea în proprie poartă. «Nu am cum să fiu supărat pe Romeo. La acea fază el a fost dezechilibrat și se poate spune că nu el a lovit mingea, ci mingea l-a lovit pe el...» avea să conchidă la finalul meciului antrenorul Unirii, Marin Dună. Soriții păreau că vor rămîne de partea noastră. Fundașul stînga al tîrgoviștenilor este eliminat în minutul 56. Avem din nou superioritate numerică și profităm rapid. Florin Anghel este faultat în teren de Honciu. Penalti clar și rost de încă un gol. Execută Liviu Mihai, dar trasorul pătrarului slobozean trece peste partea lui Perianu. Peste 7 minute veteranul Bobi Verdeș prinde un șut din marginea careului mare, ca pe vremuri, cînd marca și pentru Universitatea Craiova, și în lumea mondenă. Este 3-3 și în ciuda eforturilor de final ale Unirii, acesta rămîne scorul meciului. Ne rămîne să ne întoarcem la «Fotbal, minut cu minut» și la celebra «cînd nu îl tratezi cu atenție, fotbalul te pedepsește»... Pe acest considerent, mai putem adăuga că Unirea a fost cea mai pedepsită echipă a turului.

Dună mai vrea jucători
«În iarnă trebuie să mai aducem 2-3 jucători care să facă diferența. Conducerea m-a asigurat că se va rezolva. Avem nevoie de oameni tehnici pentru că printre caracteristicile fotbaliștilor din actualul lot nu se numără și tehnica» ne-a declarat antrenorul Unirii, Marin Dună, care consideră că momentul psihologic al meciului cu Chindia a fost reprezentat de ratarea loviturii de la 11 metri. Altfel, antrenorul Unirii s-a declarat mulțumit de prestația elevilor săi pe parcursul întregului tur. De partea cealaltă antrenorul Chindiei, Eusebiu Tudor a schimbat emoția jocului cu cea a revederii lui Adi Cristea și a altor elevi și colaboratori din vremea cînd conducea banca tehnică a Unirii. «Pentru mine a fost un meci deosebit, pentru că am revenit în locul unde am antrenat aproape doi ani și jumătate și de care mă leagă amintiri foarte plăcute... Cred că Unirea Slobozia în actuala formulă se află pe un drum bun, iar antrenorul Marin Dună face o treabă frumoasă!» ne-a declarat Eusebiu Tudor.

Unirea, campioană la egaluri și deplasări
Unirea a terminat acest tur de campionat pe locul 7, cu 18 puncte. Îmbucurător, dar în același timp frustrant, avînd în vedere că dacă cele trei egaluri din ultimele meciuri de acasă cu echipe mult mai slab cotate ar fi fost victorii, galben-albaștrii ocupau la finalul turului locul II, cu 24 de puncte. Chiar și așa, echipa noastră a lăsat o impresie foarte bună, fiind prima la multe capitole. Așa cum am mai spus-o, Unirea a fost campioana deplasărilor, cu 12 puncte. Acest lucru se datorează în primul rînd celor trei victorii obținute pe terenuri străine, doar Sportul Studențesc, liderul la zi, avînd tot atîtea succese. Mai mult, Unirea a marcat cele mai multe goluri în deplasare: 13. Echipa noastră este campioana turului la egaluri, cu 6 astfel rezultate. Slobozia a înregistrat și cele mai puține înfrîngeri în acest tur de campionat, două (0-3 cu Sportul și 0-1 cu Botoșani), la egalitate cu CS Otopeni. În total, trupa lui Dună a marcat 21 de goluri și a primit 18. Cele mai multe reușite, 4, le au Adrian Mihalcea și Liviu Mihai. 3 goluri a reușit Dumitru Gheorghe. Cîte 2 goluri au marcat Viorel Gheorghe, Sorin Gheorghiu, Stelian Stan. Marian Florea, Andrei Luca, Gabriel Lazăr și Augustin Ivașcă au înscris cîte un gol. Interesant este și faptul că în echipa-tip a turului se regăsesc opt jucători care au evoluat pentru Unirea și în Liga a III-a. Aceasta se prezintă în următoarea alcătuire, conformă numărului de minute bifat de fiecare fotbalist: Dobre-Stan, Lazăr, Soare, C. Toma-Macare, Roșu, Gheorghiu, L. Mihai-Mihalcea, V. Gheorghe. Slobozia a avut în tur un singur jucător integralist. Este vorba de portarul Leonida Dobre, care a bifat toate minutele, fiind urmat la acest capitol de căpitanul Romeo Soare și de Marius Macare. La polul opus se găsesc Relu Oprea și Valentin Toma, care nu au evoluat niciun minut în tur...

Unirea Slobozia 3-3 Chindia Tîrgoviște
L. Mihai (’22)                     Petrea (’13)
Lazăr (’25)                         Soare (aut., ’44)
V.Gheorghe (’31)              Verdeș (’68)
Unirea Slobozia: Dobre-Stan, Lazăr, Soare, C. Toma-Macare, Roșu, Ivașcu (Patrianca ’79), L. Mihai (Ivașcă ’83)-Mihalcea (Anghel ’36), V. Gheorghe
Rezerve: Oprea, Lorincz, Florea, Ibrian

5 Decembrie 2012, 08:28 (7646 vizualizări - 4 comentarii)

Citiți și:
Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență!
Unirea Slobozia și-a găsit antrenor cu licență PRO în Liga 2: Ilie Poenaru!
Unirea Slobozia își caută antrenor. Teja, Poenaru sau...?

Comentariile cititorilor:


tu?:
(17 Decembrie 2012, 22:48)
halal cultura si mai ales sportiva    raspunsul de la "eu" exact a unui frustrat prins la furat de nimicuri
eu:
(10 Decembrie 2012, 11:49)
blat a facut mama ta cand tu esrai plecat la stadion cu vecinul de la 3....infiatule
una peste alta:
(9 Decembrie 2012, 10:35)
cam târziu articolul... un blat ca la liga a II-a în romania... așa se caștiga banu în liga a II-a  ... nu superi pe nimeni... te înțelegi cu toată lumea... merge treaba... cheltuim bani de la comunitatea locală și e frumos... bravo... băieți deștepți... până la un moment dat când încep să se plângă că sa stricat căruța... vai steaua noastră cu conducători români
suporter :
(5 Decembrie 2012, 20:41)
Una peste alta Unirea a satisfacut exigentii suporteri slobozeni, situandu-se pe un onorant loc 7 la final de tur! Felicitari lui Duna si jucatorilor!

Lasă un comentariu:

Mesaj
(maximum 2000 caractere):
Luni 22 Iun 2026
316 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră
Perieți: Pistol cu aer comprimat deținut ilegal, confiscat

Perieți: Pistol cu aer comprimat deținut ilegal, confiscat

În cursul zilei de joi, 30 august a.c., polițiști din cadrul Serviciului Arme Explozivi și Substanțe Periculoase și Secția Rurală Slobozia au efectuat o percheziție domiciliară la locuința unui bărbat, ...[citește_toată_știrea]

31 August 2012, 17:35
(13158 vizualizări - 1 comentariu)


Jandarmii ialomițeni în sărbătoare: S-au împlinit 119 de la înființarea Jandarmeriei Rurale din România

Eveniment marcant la Inspectoratul Județean de Jandarmi Ialomița. Oamenii în uniformă au serbat marți, 28 august a.c., 119 ani de la înființarea Jandarmeriei Rurale din România. La sfîrșitul săptămînii ...[citește_toată_știrea]

31 August 2012, 17:06
(8910 vizualizări - 1 comentariu)


Alexeni: Acroșat pe DN2A

Marți, 28 august a.c., pe raza localității Alexeni s-a produs un accident de circulație soldat cu rănirea unei persoane. Conform cercetărilor preliminare, un pieton care s-a angajat în traversarea părții ...[citește_toată_știrea]

30 August 2012, 16:02
(8336 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Alexeni accident


Căzănești: Beat cui la volan a provocat un accident

În cursul zilei de miercuri, 29 august a.c., Poliția Căzănești a fost sesizată cu privire la faptul că pe strada Gării, din localitate, s-a produs un accident de circulație. Din cercetările efectuate de ...[citește_toată_știrea]

30 August 2012, 16:00
(8338 vizualizări - 0 comentarii)


Alexeni: Minori prinși la furat

Trei tineri, în vîrstă de 15 și 16 ani, din comuna Alexeni, sînt cercetați de polițiști pentru comiterea infracțiunii de furt calificat. Fapta a fost sesizată Poliției de către un bătrîn de 79 ani, din ...[citește_toată_știrea]

30 August 2012, 15:58
(7192 vizualizări - 0 comentarii)


Miloșești: Anexe gospodărești incendiate de la o butelie

Miloșești: Anexe gospodărești incendiate de la o butelie

Joi, 30 august a.c., la Miloșești, anexele unei gospodării au luat foc din cauza unei acumulări de gaze provenită de la o butelie. Potrivit cercetărilor preliminare, flacăra focului de la aragaz s-a stins ...[citește_toată_știrea]

30 August 2012, 15:58
(9054 vizualizări - 0 comentarii)


Anunț angajare

Societate Comercială
angajează
muncitori sau echipă pentru placări cu polistiren în București
Relații la telefon 0747/171.715

30 August 2012, 14:40


Hoți din Brăila, prinși în flagrant la Țăndărei

Patru persoane, cu vîrste cuprinse între 19 și 21 ani, domiciliați în județul Brăila, sînt cercetate pentru furt calificat, după ce au fost depistate în flagrant, în cursul nopții de marți spre miercuri ...[citește_toată_știrea]

30 August 2012, 14:38
(7225 vizualizări - 0 comentarii)


Anunț angajare

Societate Comercială din Slobozia cu profil vînzare piese auto
angajează
vînzător (gestionar) piese auto import
Relații la telefon 0740/047.619

30 August 2012, 14:37


Slobozia: Pistol cu gaze, fără permis

În cursul zilei de marți, 28 august a.c., polițiști din cadrul Serviciului Arme, Explozivi și Substanțe Periculoase au depistat, în urma unei acțiuni desfășurate, un bărbat de 57 ani, din Slobozia, care ...[citește_toată_știrea]

30 August 2012, 13:01
(9758 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Copaci dărîmați de vînt

Vîntul puternic înregistrat luni, 27 august a.c., pe teritoriul județului Ialomița a dus la prăbușirea unui copac pe acoperișul unei case. Evenimentul a avut loc în jurul orei 19,10, în cartierul Slobozia ...[citește_toată_știrea]

30 August 2012, 12:55
(8166 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia furtună


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri de mică publicitate din Ialomița. Se pot introduce anunțuri on-line!

29 August 2012, 18:21


Anunț

Direcția Generală de Asistență Socială și Protecția Copilului Ialomița caută să închirieze un apartament cu 4 sau 5 camere complet mobilat și utilat în vederea găzduirii unor voluntari străini pe perioadă de 1 an.
Se solicită o ofertă scrisă care să cuprindă adresa, descrierea apartamentului, numărul de camere, utilitățile, dotările deținute, date de contact în vederea vizitării locației și oferirii altor detalii etc.
Cei interesați sînt rugați să prezinte oferta la sediul DGASPC Ialomița din str. C.D. Gherea, nr. 1 (lîngă Șc. nr.6 Slobozia,
în spatele Pieței Mari), pînă pe data de 7.09.2012.
Pentru informații suplimentare ne puteți contacta la telefon 0243/231.088, între orele 8,00-16,00, persoană de contact Raluca Romaniuc.

29 August 2012, 18:08


Reviga: Atenție! Cad oameni din... nuc!

Temperaturile ridicate înregistrate la sfîrșitul săptămînii l-au băgat în spital pe un bărbat, de 53 ani, din Reviga. În noaptea de sîmbătă/duminică, 25/26 august a.c., omul a ajuns în stare gravă la Spitalul ...[citește_toată_știrea]

27 August 2012, 21:00
(8632 vizualizări - 0 comentarii)


Crimă la Coșereni. Și-a ucis prietenul de pahar cu parul!

Omor la drumul mare vineri, 25 august a.c., pe străzile din Coșereni. După ce au uitat numărul paharelor cu băutură turnate pe gît, doi localnici, de 37 și 47 ani, s-au luat la ceartă. Scandalul s-a terminat ...[citește_toată_știrea]

27 August 2012, 20:55
(10731 vizualizări - 1 comentariu)

Taguri: Coșereni crimă


Fetești: O fetiță de 3 ani a murit după ce bunica sa i-a administrat cafea măcinată pe post de medicament!

Poliția a fost sesizată duminică, 26 august a.c., de către un reprezentant al Spitalului Fetești, cu privire la faptul că la camera de gardă a fost adusă o minoră de 2 ani și 11 luni, care ulterior a decedat ...[citește_toată_știrea]

27 August 2012, 20:48
(13003 vizualizări - 1 comentariu)


Păltiniș: Copil de 8 ani, acroșat de un autoturism

Duminică, 26 august a.c., în jurul orei 11,00, pe DN2A, în localitatea Păltiniș, s-a produs un accident de circulație soldat cu vătămarea corporală a unei persoane. Din cercetările efectuate de polițiști ...[citește_toată_știrea]

27 August 2012, 20:46
(7802 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Șoferi beți la volan

Patru ialomițeni, cu vîrste cuprinse între 22 și 40 ani, sînt cercetați de polițiștii rutieri întrucît au fost depistați la volanul unor autoturisme avînd o îmbibație alcoolică peste limitele legale. În ...[citește_toată_știrea]

27 August 2012, 20:44
(8229 vizualizări - 0 comentarii)


Axintele: Doi copii i-au furat bicicletele

Vineri, 24 august a.c., agentul Postului de Poliție Axintele a fost sesizat de către o femeie din comună, despre faptul că persoane necunoscute i-au sustras din curtea locuinței două biciclete. În cadrul ...[citește_toată_știrea]

27 August 2012, 20:43
(10787 vizualizări - 1 comentariu)


ISU Ialomița: Casă în flăcări la Rovine, miriști incendiate

În dimineața zilei de duminică, 26 august a.c., în urma unui scurtcircuit electric, locuința unui cetățean din localitatea Rovine a fost cuprinsă de flăcări. Pompierii de la Garda Slobozia și Serviciul ...[citește_toată_știrea]

27 August 2012, 17:45
(9977 vizualizări - 1 comentariu)


Slobozia: Tinere cercetate după ce au înșelat o vînzătoare

Două tinere, în vîrstă de 19, respectiv 26 de ani, ambele domiciliate în municipiul Brăila, sînt cercetate de polițiștii Biroului de Investigații Criminale Slobozia, sub aspectul săvîrșirii infracțiunii ...[citește_toată_știrea]

27 August 2012, 17:42
(7478 vizualizări - 0 comentarii)


Valea Măcrișului: 121 tone de floarea-soarelui, ridicate în vederea confiscării

Efective din cadrul Serviciului de Investigare a Fraudelor Ialomița și Gărzii Financiare-Secția Ialomița au efectuat o verificare la un punct de lucru pentru colectarea cerealelor situat în comuna Valea ...[citește_toată_știrea]

27 August 2012, 17:41
(9804 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: «Luna prevenirii incendiilor»

În perioada 15 august-15 septembrie 2012, la nivel național se sărbătorește «Luna prevenirii incendiilor». Cu această ocazie, la nivelul Inspectoratului pentru Situații de Urgență «Barbu Catargiu» al județului ...[citește_toată_știrea]

22 August 2012, 18:00
(6878 vizualizări - 1 comentariu)


Slobozia: Foc pe acoperișul blocului

Slobozia: Foc pe acoperișul blocului

Panică în rîndul locatarilor unui bloc aflat pe strada Ștefan cel Mare din Slobozia. Acoperișul imobilului a fost cuprins de flăcări. Speriați de faptul că flăcările s-ar putea extinde și la apartamentele ...[citește_toată_știrea]

22 August 2012, 18:00
(12011 vizualizări - 0 comentarii)


Manasia: N-a văzut gardul, din cauza alcoolului

Alcoolul i-a luat ochii, dar și direcția unui șofer, de 34 ani, din Manasia. Marți, 21 august 2012, acesta a fost implicat într-un accident de circulație. Pentru că s-a urcat băut la volan, acesta a pierdut ...[citește_toată_știrea]

22 August 2012, 17:05
(8018 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Manasia accident


Bărbulești: Acțiune a Poliției

Polițiștii din cadrul Secției Rurale Jilavele, în colaborare cu efective din cadrul Serviciului Rutier, au desfășurat marți, 21 august a.c., o acțiune integrată pe străzile din Bărbulești. Oamenii legii ...[citește_toată_știrea]

22 August 2012, 16:51
(7724 vizualizări - 0 comentarii)


DGFP Ialomița: Venituri suplimentare la buget de peste 2,170 milioane lei, 12 sesizări penale la Parchet

În luna iulie 2012, organele de control din cadrul DGFP Ialomița au stabilit  venituri suplimentare la bugetul general consolidat în sumă de peste 2,170 milioane lei, din care aproape 0,347 milioane ...[citește_toată_știrea]

22 August 2012, 16:45
(7968 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Cursuri de calificare pentru șomeri

AJOFM Ialomița aduce la cunoștința celor interesați că organizează cursuri de formare profesională pentru apicultor, bucătar, confecționer asamblor articole textile, frizer, coafor, manichiurist, pedichiurist ...[citește_toată_știrea]

22 August 2012, 16:36
(9656 vizualizări - 2 comentarii)


Jilavele: Bătrîn de 88 ani, izbit frontal de o mașină

Neacordarea de prioritate a fost cauza unui accident de circulație produs în comuna Jilavele. Astfel, un bărbat, de 62 ani, domiciliat în localitatea Limanu-Constanța, în timp ce conducea un autoturism ...[citește_toată_știrea]

22 August 2012, 16:30
(9537 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Jilavele accident


Mihail Kogălniceanu: Soț și soție, acroșați de un autoturism. Femeia a murit!

Pe DN2A, la intersecția cu DJ212, în apropierea comunei Mihail Kogălniceanu, s-a produs un accident rutier în urma căruia două persoane, soț și soție, au fost grav rănite, una dintre acestea decedînd ulterior ...[citește_toată_știrea]

22 August 2012, 16:27
(10047 vizualizări - 2 comentarii)


Ultimele comentarii
Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița! Vasi în Incidente de integritate «cu efect întârziat» în județul Ialomița Dan în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! OK dar.. în «USR are obligația morală să aplice propriile standarde de integritate!» dan în Blocuri pentru tinerii specialiști în Educație și Sănătate, la Fetești Aur în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! cetatean în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Pt Zanfir în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! ZANFIR în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...