Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Gimbășani: Și-a ucis mătușa cu sânge rece

Gimbășani: Și-a ucis mătușa cu sînge rece

Un conflict iscat în după-amiaza zilei de sîmbătă, 29 decembrie 2012, în sînul unei familii din localitatea Gimbășani s-a transformat într-o nenorocire. O femeie de 62 ani a sfîrșit înjunghiată cu un cuțit. Agresorul, un bărbat de 34 ani, este chiar nepotul victimei. Ucigașul este cunoscut cu probleme psihice.

A murit într-o baltă de sînge
Primele informații referitoare la crima petrecută sîmbătă după-amiază la Gimbășani scot la iveală faptul că bătrîna, de 62 ani, a mers la casa ucigașului pentru a-i acorda îngrijiri mamei sale, bunica bărbatului de 34 ani. Bunele intenții ale acesteia l-au scos din sărite pe agresor care, cuprins de mînie, a pus mîna pe un cuțit și și-a înjunghiat mătușa în umărul drept.
Leziunea provocată i-a fost fatală femeii... Lama cuțitului i-a atins o arteră, iar victima a sîngerat pînă cînd a murit.
La fața locului au fost solicitați și medicii de la Ambulanță, însă specialiștii au găsit-o pe femeie în stare de inconștiență. Au efectuat cîteva manevre de resuscitare, însă eforturile au fost zadarnice.
Cel care i-a luat viața este cunoscut de toată lumea drept bolnav psihic. Mai mult, apropiații familiei susțin că acesta nu și-a mai luat tratamentul de cîteva luni.
Cazul a intrat acum în atenția procurorilor Parchetului de pe lîngă Tribunalul Ialomița și a criminaliștilor din cadrul Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița. Ancheta este extrem de dificilă pentru oamenii legii, întrucît aceștia trebuie să demonstreze dacă ucigașul are într-adevăr probleme psihice și dacă a avut discernămînt în momentul comiterii crimei. În acest caz, el va fi internat într-un ospiciu.
Surse din cadrul anchetatorilor au declarat pentru Independent că ucigașul, imediat ce și-a înjunghiat victima, a contactat telefonic o vecină căreia i-a mărturisit nenorocirea pe care a comis-o...
În ceea ce o privește pe femeia de 62 ani, aceasta era un cunoscut cadru didactic din localitate. Trupul acesteia a fost dus la Serviciul de Medicină pentru efectuarea necropsiei.

29 Decembrie 2012, 17:43 (29442 vizualizări - 29 comentarii)

Comentariile cititorilor:


rotaru georgiana:
(30 Decembrie 2012, 22:29)
de faza cu telefonul nu e nimik adevarat....cine nu stie sa nu mai vb in special de domnul mihai prahoveanu....ar trebui sa-ti vezi de bucurestiul tau......eu am copilarit cu el si nu e asa cum zici tu el nu a baut niciodata alcool....dar lipsa de medicamente a dus la o tragik intamplare.....ii sustin din toata inima pe nea gigel si mamaia mitik dar tot odata sant alaturi si de marin kre sper din tot sufletul sa fie dus si ingrijit intr-un loc special pt boala lui......cat despre doamna neta nu pot spune decat lucruri frumoase numai laude si numai de bine....pakat k a plekat un suflet bun dintre noi...dumnezeu s-o odihneasca in pace
catalin:
(30 Decembrie 2012, 21:48)
dumnezeu sa o odihneasca!!!
mihai prahoveanu:
(30 Decembrie 2012, 19:22)
...l-am vazut cu sticla de bere in mana de cel putin 2,3 ori...e adevarat ca nu ft. recent ..acum cativa ani,probabil vreo 3-4.Arata foarte rau in ultimul timp,mult mai neingrijit si parea ca boala avansase.Nu inventez ca nu am vreun motiv.Ceea ce nimeni nu aminteste e ca acest baiat mai avusese reactii violente la adresa aceleiasi persoane.Spun unii,ca si sotul victimei a fost lovit in trecut cu pumnul de Marin.Eu,unul nu-l stiu ca fiind violent in vreun fel,ci dimpotriva.Ce ramane ,e ca o femeie extrem de desteapta si buna a cazut victima celui pe care l-a ingrijit de foarte mic.Cei care sunteti acolo ,aveti grija de ''nea Gigel'' ca are nevoie de voi .
nedelcughe@y mail.com:
(30 Decembrie 2012, 18:11)
am 54 de ani NETA a fost profesoara mea din primi ani ai ei de invatamant a fost si directoare de scoala MINUNAT OM nu trebuia sa sfarseasca asa,DUMNEZEU SA O ODIHNEASCA IN PACE si  REGRETE ETERNE         Gelu.
nicoleta:
(30 Decembrie 2012, 17:58)
femeia asta a murit nevinovata, de medicamente nu ducea lipsa, intotdeauna au avut
viorica:
(30 Decembrie 2012, 15:52)
era o invatatoare foarte buna cand am auzit ce sa intimplat nu imi venea sa cred ofapta atat de rea odihneasca_se in pace?
aaaa:
(30 Decembrie 2012, 14:37)
in atentia d lui  mihai prahoveanu|:te contrazic in legatura cu alcoolul marin el nu consuma de fel alcool si daca i se oferea o bere el refuza asa ca nu mai vorbiti toti in necunostinta de cauza si cu telefonul el putea da un telefon>?????el nici nu stia sa tina telefonul in mana dar sa sune? vorbeste toata lumea numai tampenii!!!! lasati comentariile ma baieti si fete si va apucati de jurnalism ca ati face ceva bani cu povesti inventate
Adriana Raluca:
(30 Decembrie 2012, 13:27)
Nu mai publicati lucruri doar pentru a fi publicate, cu toate ca nu sunt adevarate!
Tratamentul si-l lua pentru ca i se puneau pastilele in mancare, iar pe vecina nu avea cum sa o contacteze telefonic pentru ca el e bolnav psihic si nu stie nici macar cati ani are, iar telefon chiar nu avea..
Da, chiar e o tragedie pentru ca nu ne asteptam sa faca el una ca asta.. mai ales ca multi dintre noi am crescut cu el acolo si nici prin cap nu ne trecea ca ar putea sa faca asta vreodata, oricat de nervos ar fi fost..
Dumnezeu sa o odihneasca in pace pe doamna invatatoare!!
Sonia Radulescu:
(30 Decembrie 2012, 11:19)
imi pare nespus de rau de tragedia care s-a intamplat sambata dupa-amiaza in Gimbasani,cu atat mai mult cu cat Neta, verisoara mea prin alianta ,era o femeie blanda, miloasa si uite cum a sfarsit de mana celui pe care l-a hranit.Si eu continui sa cred ca internarea acestuia intr-o institutie specializata ar fi evitat tragedia. Acum au ramas doar vorbele,lacrimi si flori.Dumnezeu sa o odihneasca in pace!
MARCELA:
(30 Decembrie 2012, 09:23)
O  mare nenorocire!
Doi copii ramasi orfani....ce erau in grija .....CELOR CE-I MAI AVEAU..............COPII.....cu o serie de probleme............iata unde s-a ajuns!
Pacat! pentru ei trebuiau luate o serie de masuri! tratament,grija deosebita ,dragostea celor pe care-i ,,mai aveau" si de ce nu institutionalizarea lor intr-un cadru adecvat!
Cele care-au dus greul cu acesti copii au fost  matusa si bunica din partea tatatui! Au luptat,s-au ingrijit de ei pana la epuizare!E greu de inteles prin ce-au trecut acesti copii.....dar si de a te pune in situatia de  a avea grija de ei sub toate aspectele............ restul -INDIFERENTA TOTALA! E GREU A TE LUPTA CU MORILE DE VANT!Se stia cazul acestor copii de foarte mult timp!SI NIMENI NU LE-A SARIT IN AJUTOR!
E groaznic ce s-a intamplat! intr-o astfel de,, lume" e greu a face dreptate cuiva!

DUMNEZEU S-O IERTE !
mihai prahoveanu:
(30 Decembrie 2012, 03:02)
Ii cunosc personal pe amandoi.El nu a fost niciodata violent.In ultimul timp,baietii de la birtul din sat il indopau cu alcool ceea ce cred ca i-a adus iesirea asta.Nu e vinovat deloc el ,un biet nebun orfan de mic,ci toti nenorocitii care il considerau mascota lor si puneau filme pe youtube cu el.
Ionut :
(29 Decembrie 2012, 23:10)
Am primit vestea cu adanca tristete, uimit fiind de cele petrecute in satul in care am copilarit. Intradevar individul si fratele lui erau cunoscuti cu probleme psihice, dar bunica lor si matusa se ingrijeau de tratamentul lor. Dumnezeu s-o ierte pe doamna invatatoare Neta!!! Odihneasca-se in pace!!!
costel:
(29 Decembrie 2012, 20:50)
o mare nenorocire.  probabil ca, daca acea persoana ar fi fost internata intr-o institutie de specialitate ar fi putut fi evitata aceasta tragedie
Dinu:
(29 Decembrie 2012, 17:58)
Nebunii ucid profesorii foarte buni! E oficial! Mare nenorocire!

Lasă un comentariu:

Mesaj
(maximum 2000 caractere):
Sâmbătă 08 Aug 2026
266 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Slobozia: Scandal la Tribunal

Patru persoane s-au bătut zdravăn în fața Tribunalului Ialomița. Cei patru erau părți într-un dosar penal aflat pe rolul instanței.
Un bărbat și o femeie s-au prezentat vineri, 27 mai, în fața completului ...[citește_toată_știrea]

30 Mai 2011, 16:43
(10346 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Accident de la nerespectarea semnificației unui indicator

Întrucît nu a respectat semnificația unui indicator, un constănțean de 27 ani a produs vineri, 27 mai, un accident în localitatea Țăndărei. Pe scurt, constănțeanul se deplasa pe strada Aleea Teilor din ...[citește_toată_știrea]

30 Mai 2011, 15:48
(11248 vizualizări - 0 comentarii)


Ciochina: Hoți prinși după 3 luni

La sfîrșitul săptămînii precedente, vineri, 27 mai, polițiștii au reușit să prindă autorii unui furt produs în luna februarie 2011. Hoții, un bărbat de 39 ani și doi tineri, de 18 și 19 ani, au intrat în ...[citește_toată_știrea]

30 Mai 2011, 15:47
(13112 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Ciochina hoț furt


Poliția Rutieră Ialomița: 422 de amenzi aplicate și 26 de permise reținute la sfîrșit de săptămînă

În perioada 27-29 mai, peste 40 de polițiști ai Serviciului Rutier Ialomița au acționat pe principalele artere de circulație din județ, scopul principal al acțiunilor fiind respectarea normelor de trafic ...[citește_toată_știrea]

30 Mai 2011, 15:46
(14251 vizualizări - 1 comentariu)


Armășești: Șoferi băuți sau cu permise suspendate

La sfîrșitul săptămînii precedente, vineri, 27 mai, polițiștii au depistat în comuna Armășești un tînăr, de 21 ani, din localitate care se afla la volanul unei mașini deși consumase alcool. Testat cu aparatul ...[citește_toată_știrea]

30 Mai 2011, 15:42
(9764 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Siguranță pe timp de noapte

Sîmbătă, 28 mai, polițiștii ialomițeni au organizat acțiuni pentru creșterea gradului de siguranță publică a cetățenilor. În acest sens, polițiștii feteșteni și agenții posturilor de poliție arondate au ...[citește_toată_știrea]

30 Mai 2011, 15:40
(6101 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: A pierdut controlul volanului și a intrat cu mașina pe cîmp

Sîmbătă, 28 mai, polițiștii din Urziceni au fost sesizați cu privire la producerea unui accident rutier. Pe scurt, în timp ce un tînăr de 25 ani, din Bărbulești, se deplasa cu mașina pe direcția Ploiești ...[citește_toată_știrea]

30 Mai 2011, 15:35
(7341 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Urziceni accident


Slobozia: Explozie la un bloc din cauza unei acumulări de gaze

În cursul nopții de vineri spre sîmbătă, 27/28 mai, o explozie de proporții s-a produs la un bloc din Slobozia. Deflagrația s-a auzit în întreg orașul, cauza producerii acesteia fiind o acumulare de gaze ...[citește_toată_știrea]

28 Mai 2011, 06:28
(8273 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Mașină furată din Italia, găsită de polițiști

Joi, 26 mai, polițiștii ialomițeni au identificat un bărbat de 29 ani ce deținea un autoturism înmatriculat în Italia, dar care figura ca urmărit internațional. Mașina figura furată din Italia în luna martie ...[citește_toată_știrea]

27 Mai 2011, 19:04
(6879 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: A înapoiat un portofel plin cu bani găsit în Piață

Dinu Costică, un bărbat de 51 ani, din Perieți, a cerut sprijinul jandarmilor slobozeni după ce a găsit un portofel cu bani. Bărbatul a sunat la Detașamentul Mobil de Jandarmi Slobozia spunînd că a găsit ...[citește_toată_știrea]

27 Mai 2011, 19:03
(10388 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia portofel


Făcăeni: Bătrîn «prădat» de o vecină

Un bătrîn de 79 ani din Făcăeni a cerut ajutorul polițiștilor din localitate după ce a constatat că din casă îi fusese furată suma de 400 lei. Bătrînul a povestit polițiștilor că a rămas fără bani în seara ...[citește_toată_știrea]

27 Mai 2011, 19:03
(7726 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Făcăeni furt


Fetești: Hoț din locuințe, prins de polițiști

Polițiștii feteșteni au fost alarmați luni, 23 mai, de către un bărbat din localitate asupra faptului că i-a fost spartă locuința. Bărbatul a povestit polițiștilor că a lipsit de la domiciliu între orele ...[citește_toată_știrea]

27 Mai 2011, 19:02
(7375 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Evaziune de 116 mii lei cu produse energetice

Un bărbat de 61 ani este actual cercetat de polițiștii ialomițeni pentru infracțiunea de evaziune fiscală. În sarcina acestuia, polițiștii de investigare a fraudelor au stabilit că este autorul unui prejudiciu ...[citește_toată_știrea]

27 Mai 2011, 19:01
(8011 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Urziceni evaziune


Manasia: Minor de 17 ani, acuzat de tîlhărie și furt

Un minor de 17 ani, din Manasia, a fost reținut de polițiștii ialomițeni sub acuzația de tîlhărie și furt calificat. Activitatea infracțională a adolescentului se rezumă la deposedarea prin violență, în ...[citește_toată_știrea]

27 Mai 2011, 19:01
(9810 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Băuturi alcoolice fără documente, confiscate

Polițiștii feteșteni au organizat joi, 26 mai, o acțiune de verificare în zonele principale de interes ale municipiului. Astfel, în cadrul activităților au fost legitimate peste 70 de persoane, 8 agenți ...[citește_toată_știrea]

27 Mai 2011, 19:00
(8626 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Doi infractori, încarcerați

Polițiștii din Urziceni au depistat, în timpul unei acțiuni, doi tineri de 27 ani din localitățile Grindu, respectiv Sărățeni, pe numele acestora existînd mandate de arestare. Cel din Grindu avea de executat ...[citește_toată_știrea]

27 Mai 2011, 19:00
(9158 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Atenție! Bacterii periculoase în alimente!

În cadrul unei informări publice, reprezentanții Direcției Sanitare Veterinare și pentru Siguranța Alimentelor avertizează asupra pericolelor la care ne expunem ca urmare a existenței în alimente a unor ...[citește_toată_știrea]

27 Mai 2011, 18:55
(7597 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Volvo furat din Italia, returnat proprietarului

Ialomița: Volvo furat din Italia, returnat proprietarului

O mașină furată din Italia la sfîrșitul anului 2008 a fost restituită proprietarului. Polițiștii ialomițeni au identificat autovehicululu Volvo furat la începutul anului 2009 și, abia miercuri, 25 mai, ...[citește_toată_știrea]

26 Mai 2011, 13:51
(6608 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Volvo furt Ialomița


Ialomița: Evaziune fiscală cu motorină de 13,6 milioane lei!

Șase bărbați, cu vîrste cuprinse între 23 și 54 ani, sînt cercetați penal pentru evaziune fiscală. Cei șase au reușit să prejudicieze bugetul de stat cu nu mai puțin de 13,6 milioane lei.
Ofițerii de ...[citește_toată_știrea]

26 Mai 2011, 13:39
(8193 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: «Pescari» prinși la braconaj

Polițiștii feteșteni și-au continuat miercuri, 25 mai, acțiunile pentru combaterea braconajului piscicol. În urma verificărilor, au fost prinse în flagrant două persoane ce pescuiau ilegal. Cei doi bărbați ...[citește_toată_știrea]

26 Mai 2011, 11:24
(10069 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești braconaj


Autospecială nouă pentru ISU Ialomița

Autospecială nouă pentru ISU Ialomița

În cadrul Programului Operațional Regional 2007-2013, program care constă în achiziționarea echipamentelor specifice pentru îmbunătățirea capacității și calității sistemului de intervenție în situații de ...[citește_toată_știrea]

26 Mai 2011, 11:21
(9298 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Prins cu «somnul» în sacoșă

Polițiștii din Țăndărei au oprit în trafic, miercuri, 25 mai, o mașină pentru efectuarea unui control de rutină, Autoturismul era condus de un bărbat, de 35 ani, din Brăila. Potrivit polițiștilor, bărbatul ...[citește_toată_știrea]

26 Mai 2011, 11:20
(7131 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Țăndărei somn


Ialomița: Festivalul Județean de Folclor «Zărzărică, Zărzărea», ediția a XIX-a, la final

Festivalul-concurs județean de folclor «Zărzărică, Zărzărea», organizat de Centrul Județean pentru Conservarea și Promovarea Culturii Tradiționale Ialomița, și-a încheiat vineri, 20 mai 2011, cea de-a ...[citește_toată_știrea]

26 Mai 2011, 11:18
(13499 vizualizări - 0 comentarii)


«Avortul oprește o inimă care bate», dezbatere a Protopopiatului Urziceni

«Avortul oprește o inimă care bate», dezbatere a Protopopiatului Urziceni

Marți, 24 mai, Protopopiatul Urziceni a organizat o sesiune de informare pentru elevii Grupului Școlar Agricol din Urziceni a cărei temă a constituit-o «Avortul oprește o inimă care bate». Adolescentele ...[citește_toată_știrea]

25 Mai 2011, 23:15
(10615 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Un slobozean de 33 ani a dispărut de acasă. Adrian Ionuț Bratu intenționa să se călugărească!

Slobozia: Un slobozean de 33 ani a dispărut de acasă. Adrian Ionuț Bratu intenționa să se călugărească!

Marți, 24 mai, polițiștii slobozeni au fost sesizați cu privire la dispariția unui bărbat de la domiciliu. Adrian Ionuț Bratu, de 33 ani, a dispărut fără urmă de acasă. Rudele bărbatului au povestit polițiștilor ...[citește_toată_știrea]

25 Mai 2011, 23:06
(7684 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: «Rețetă de taifas», expoziție la Muzeul Județean

Vineri, 27 mai, la Muzeul Județean Ialomița se va vernisa expoziția de pictură «Rețetă de taifas». Aflată în organizarea Consiliului Județean și a Muzeului Județean, expoziția va cuprinde lucrările Iolandei ...[citește_toată_știrea]

25 Mai 2011, 23:04
(12093 vizualizări - 1 comentariu)


Slobozia: Țigări de contrabandă vîndute la piață

Piața Agroalimentară din Slobozia a fost marți, 24 mai ținta polițiștilor slobozeni. În timpul controalelor polițiștii au găsit, într-o tarabă, un rucsac ce conținea 80 de pachete de țigări ce aveau aplicate ...[citește_toată_știrea]

25 Mai 2011, 23:02
(9551 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Șofer fără permis și cu mandat de arestare

Marți, 24 mai, la Țăndărei, polițiștii aflați într-un filtru rutier au oprit pentru un control de rutină o autoutilitară ce se deplasa pe direcția Hîrșova către Slobozia. În urma vrificărilor, polițiștii ...[citește_toată_știrea]

25 Mai 2011, 23:01
(9114 vizualizări - 1 comentariu)


Ialomița: Acțiuni în trafic

Marți, 24 mai, polițiștii din Țăndărei au desfășurat, timp de două ore, o acțiune pentru siguranța traficului rutier. Astfel, au fost legitimate 70 de persoane și controlate 58 de autovehicule. De asemenea ...[citește_toată_știrea]

25 Mai 2011, 22:59
(11445 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi aunțuri de mică publicitate din Ialomița. ...[citește_toată_știrea]

24 Mai 2011, 20:09
(6216 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Răduță Aurelian-Constantin în Memoriu pe tema poluării, depus de Asociația Ecologică Regională-«AER Muntenia Sud» la Prefectura Ialomița Antoine în «Suntem în urmă cu pregătirea, dar construim un grup puternic!» ciumpalacul în Memoriu pe tema poluării, depus de Asociația Ecologică Regională-«AER Muntenia Sud» la Prefectura Ialomița @PREDA în Episcopia Sloboziei și Călărașilor reclamă, din nou, lipsa de intervenție a autorităților în problema poluării olfactive din Slobozia! Mary în Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița își desfășoară activitatea operativă în containere Mary în Memoriu pe tema poluării, depus de Asociația Ecologică Regională-«AER Muntenia Sud» la Prefectura Ialomița #pasajladrajna în Slobozia: Protest anti-poluare olfactivă Anonim în Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița își desfășoară activitatea operativă în containere Cetatean în Slobozia: Protest anti-poluare olfactivă SPERANȚA în Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița își desfășoară activitatea operativă în containere Anonim în Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița își desfășoară activitatea operativă în containere Rodica în Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița își desfășoară activitatea operativă în containere as în Curtea de Conturi a României reclamă «slaba gestionare a patrimoniului» la Direcția Județeană pentru Sport Ialomița georgica în Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița își desfășoară activitatea operativă în containere Anonim în Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița își desfășoară activitatea operativă în containere vasilica în Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița își desfășoară activitatea operativă în containere Ilie Palarie în Slobozia: Protest anti-poluare olfactivă Anonim în Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița își desfășoară activitatea operativă în containere PREDA în Episcopia Sloboziei și Călărașilor reclamă, din nou, lipsa de intervenție a autorităților în problema poluării olfactive din Slobozia! gica în Slobozia: Protest anti-poluare olfactivă

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...