Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

SPORT

«Și în 2013 ne vom bate pentru medalii!»

Directorul Direcției de Sport, Marin Cruțu își dorește ca Slobozia să se transforme într-un centru important al sportului cu sabia

«Și în 2013 ne vom bate pentru medalii!»

După un an 2012 în care sporturile de echipă și, în special, fotbalul, au avut un loc însemnat în această pagină, începem 2013 prin a aloca un spațiu întins unui sport ce nu a fost remarcat cît ar fi meritat: scrima. Vom vorbi despre sabia ialomițeană, cea care, de-a lungul timpului, a adus cele mai multe medalii sportului din județul nostru, cu directorul Direcției Județene pentru Sport Ialomița, Marin Cruțu, omul care, alături de profesorul Marius Pușcașu, transpune în realitate pentru micii ialomițeni istoriile din basme sau din romanele lui Dumas și Feval...

-Domnule profesor Cruțu, după 3 ani în care scrimerii au fost pe primul loc în topul sportului ialomițean, în 2012 această poziție a revenit handbalului... A fost un an mai slab pentru scrimă sau unul foarte bun pentru handbal?
-A fost un an de excepție al Lăcrămioarei Stan de la CSS, ceea ce mă bucură. Cu 10 ani în urmă ne bucuram de titlul național adus de handbalistele de la CSS, performanță a colegului meu Marian Simion, un profesionist care depune foarte mult efort pentru sport. Iată că avem acum un alt motiv de mîndrie pentru handbalul ialomițean: participarea Lăcrămioarei Stan la Campionatul Mondial de Juniori unde, alături de naționala de handbal feminin, a ocupat locul IV. M-aș bucura ca om de sport să văd că din pepiniera handbalului ialomițean vor apărea noi nume care să alimenteze și echipa de senioare pentru că importurile sînt efemere și, de multe ori, nu-și arată roadele. Ca să vorbim de perspectiva handbalului ialomițean, trebuie să punem accent pe copii și juniori, unde, cum am mai spus, avem profesioniști în rîndul antrenorilor...
-Ca-n toate disciplinele, foarte puține din păcate, care alcătuiesc tabloul sportului ialomițean. Să ne întoarcem la scrimă. 2012 a fost un an mai bun decît 2011?
-Rezultatele celor 2 ani au fost undeva apropiate ca valoare. 2012 a adus în plus titlul național individual la juniori, iar la echipe a fost al doilea an consecutiv cînd am urcat pe cea mai înaltă treaptă a podiumului la Campionatul Național. Performanța obținută de Iulian Teodosiu, Mădălin Bucur, Cătălin Mircioiu și Sorin Eftimie întregește ani buni de muncă, pentru că vorbim în mare parte în generația care aduce titlul național și în 2005 la copii. Faptul în sine că am reușit să păstrăm acest nucleu de echipă este îmbucurător pentru că sînt mulți copii buni care se pierd pe traseu. La capitolul succese putem trece și argintul pe echipe la tineret, pe care am fost aproape să-l transformăm în aur, dar am pierdut după o luptă frumoasă cu Iașiul. Atunci, în echipă, în locul lui Sorin Eftimie, a fost Mihai Cruțu... Chiar și transferurile Loredanei Dima și a lui Mihai Cruțu la Steaua le pot trece la capitolul performanțe pentru că rolul nostru la CSS este acela de a promova și a crește sportivi pentru înalta performanță...
-Dumneavoastră vedeți plecarea celor doi ca pe o performanță a CSS... Dați-ne voie să o privim, la rîndul nostru, ca pe o contraperformanță a sportului ialomițean în general, pentru că, iată, pierdem doi copii care puteau evolua la seniori pentru Slobozia și puteau aduce medalii orașului și la acest nivel. Ce ne trebuie pentru a avea o  echipă puternică de seniori la Slobozia și pentru a stopa migrarea acestor tineri către cluburi din alte orașe?
-Este foarte adevărat ce spuneți. Trebuie s-o spun, cu riscul de a deranja, că CSM trebuia, din punctul meu de vedere, să fie clubul fanion al județului și să absoarbă tot ce este valoros la nivelul județului. Este adevărat că nu ne putem compara cu un club ca Steaua, dar părerea mea este că din partea CSM există un oarecare dezinteres nu doar pentru scrimă, ci și pentru celelalte sporturi individuale. Nu este numai părerea mea, ci și a altora, iar dovada este că mult sportivi renunță la carieră pentru că nu găsesc în orașul lor posibilitatea de a performa... CSM Slobozia a înființat o secție de scrimă, dar aceasta există mai mult pe hîrtie. Spre exemplu, la Cupa României organizată pentru a doua oară consecutiv la Slobozia, CSM nu a înscris echipă. CSM a participat cu juniorii CSS, care au ocupat un meritoriu loc trei...
-Iulian Teodosiu a fost surpriza plăcută a acelei competiții...
-L-a învins pe Ciprian Gălățeanu într-un meci în care cei prezenți acolo au văzut ce înseamnă adevărata virtute în scrimă. Teodosiu este un copil foarte tenace, ambițios și reușește să-și învingă adversari chiar peste valoarea lui, datorită acestor calități. Prevăd că va urca foarte mult în ierarhie. Nu știu dacă se cunoaște acest lucru, la ora actuală patru dintre sportivii noștri se află în pregătire cu lotul național sub comanda lui Mihai Covaliu...
-Mihai Cruțu a plecat în 2012... Cîți vor mai rămîne la Slobozia în 2014?
-Cu siguranță în 2013 Teodosiu și Bucur vor pleca. Nu știu încă dacă destinația va fi Steaua sau Dinamo...
-Iancu, Cruțu, precum și cei care au rămas la Slobozia au fost printre remarcații lui Covaliu la Cupa României. Echipa de sabie masculin se află în reconstrucție. Ce șanse sînt ca unul sau mai mulți sportivi crescuți la Slobozia să se afle în echipa României la Rio 2016?
-Greu de spus. Fiecare sportiv are șansa lui. Mihai Covaliu îi are în vizor, i-a chemat la pregătire și vor rămîne în continuare în circuit. Ce va fi peste 3 ani vom vedea, dar eu sînt singur că sabrerii noștri vor face o figură frumoasă în continuare...
-Care sînt obiectivele în 2013?
-În 2013 ne vom bate pentru medalii ca și pînă acum. Vom căuta să apărăm titlurile la juniori, dar avem șanse reale la medalii și la speranțe, tineret sau cadeți. Avem, de asemenea, o pleiadă de copii la categoriile mici de care se ocupă domnul profesor Pușcașu, din rîndul cărora vom alcătui echipe care să continue tradiția scrimei slobozene. Visul meu a fost mereu ca Slobozia să devină un centru puternic de scrimă, pentru că are bază materială, are resurse umane, dar asta nu se poate face decît cu o echipă de seniori puternică...

16 Ianuarie 2013, 15:39 (6247 vizualizări - 4 comentarii)

Citiți și:
Damian Neagu, locul 3 la concursul aniversar «Oancea Emil»
Marin Stelică Petre, remarcatul «Cupei Riposta»
Cupa României rămâne la George Dragomir
Rezultate bune pentru Slobozia
Două medalii la «Cupa Muschetarul»

Comentariile cititorilor:


eu:
(19 Iulie 2013, 15:18)
cred ca cei de "sus":damocles,suporter si al treilea,habar ca n-au cu ce se mananca sportul,nu va mustra constiinta pentru ca afisati jigniri la adresa dl Crutu?de unde il cunoasteti,caricaturilor?toata scrima ialomiteana se afla unde se afla datorita dansului,nu mai vorbiti ...asa......Il cunosc destul de bine pe dl Crutu si stiu ca antreneaza copii de la tara inca de cand voi nici nu mergeati de-abusilea,va jucati in tarana stiti voi cu ce...iar dansul isi consuma energia prin toate caminele culturale si salile de sport ,neplatit de nimeni....pentru al critica niste afoni ca voi.Voi chiar sunteti prosti daca credeti ca odrasla sa se afla in lotul national pe pile....voi chiar il jigniti pe COVALIU.Iancu,Teo,Mircioiu chiar daca au fost racolati de dl Marin Mihaita,dar nu-s sigur,antrenament cu dl Crutu au facut mereu caci Marin a plecat ...de ani buni,asta pt cultura afonilor...dar ce sa discuti cu ......nu exista om in tara asta ca dl Crutu,numai cine nu-l cunoaste poate spune asemenea aberatii.Voi spuneti ADEVARUL daca va deghizati in alde :damocles...suporter etc sau va e frica sa-i spuneti in fata?vai de voi...
Damocles:
(8 Februarie 2013, 16:07)
Nu pot decat sa fiu de acord cu Suporter si cu Mihai Viteazu.S-a saturat lumea de gargara ta Crutule asa ca nu te mai umfla tu in pene cu rezultatele baietilor acestia care merita tot respectul pt calitatile lor sportive si pt efortul pe care ei il depun. Meritul este numai al lor pt rezultatele obtinute si nu care cumva sa-ti inchipui ca ai fi tu vreun mare antrenor. Tu nu faci altceva decat sa-ti promovezi odraslele tale si sa te ocupi de matrapazlicuri.Mi-e lehamite....
suporter:
(17 Ianuarie 2013, 09:58)
E o moda in sportul ialomitean sa te lauzi cu performantele altora,asa ca nu  e de mirare ca  si dl Crutu o face.Ma intreb insa care sint perormantele acestuia in functia sa la Directia de Sport,care in afara de topuri la sfirsit de an,si alea facute pe genunchi si interese,nu face nimic pentru sportul de la noi!
Mihai Viteazu-Matei Basarab:
(17 Ianuarie 2013, 08:33)
Ptr. dl Crutu...in 2005,echipa de sabie care a castigat campionatul de copii de la Amara era pregatita de dl prof Marin Mihaita si nu de dumneavoastra, dl Crutu.Daca Iancu George,Teodosiu Iulian,Mircioiu Catalin se afla acum in topul scrimei romanesti,la categoria juniori,se datoreaza si dl Marin Mihaita,care i-a pregatit pe acesti sportivi la inceputuri,le-a pus arma in mana cum se zice in scrima,le-a imprimat dragostea ptr acest minunat sport.Dupa 2006,an in care dl Marin Mihaita a plecat sa antreneze in strainatate,sportivii au fost preluati de dl Puscasu Marius si mai tarziu de Dl Crutu.Asa ca domnule Crutu nu va mai atribuiti meritele altora sau daca faceti acest lucru va rog sa recunoasteti acestea si sa spuneti adevarul. Acesti sportivi pe care i-a mentionat dl Crutu sunt buni,dar nu or sa ajunga la rezultatele obtinute de o alta sportiva,Bulica Mihaela, descoperita si pregatita de dl prof Marin Mihaita,.CSM Slobozia,pe langa sportivi mai are nevoie si de antrenor.