EVENIMENT
Cursuri fără perdea
Scandal sexual la Școala Generală Valea Ciorii
Scandal sexual la Școala Generală cu Clasele I-VIII din Valea Ciorii. Patru băieți de clasa a VII-a sînt acuzați că s-ar fi dezbrăcat în timpul unei ore de curs și și-au arătat organele genitale în fața colegilor, fără ca profesorii să ia atitudine. Este reclamația pe care a făcut-o la Poliție, înainte de vacanța de iarnă, mătușa uneia dintre elevele martore a comportamentului obscen. Oamenii legii au demarat o anchetă și au demontat, una cîte una, acuzațiile «din lipsă de probe». Oricît de neadevărată ar părea întîmplarea, din cauza poveștii cu tentă sexuală directorul instituției de învățămînt de la Valea Ciorii a demisionat și refuză dialogul...
Lecția de obscenități
Incidentul cu tentă sexuală de la Școala Generală cu Clasele I-VIII Valea Ciorii s-ar fi petrecut cu cîteva zile înainte ca primul semestru să se încheie. Patru adolescenți, în vîrstă de 13 ani, elevi în clasa a VII-a din cadrul unității de învățămînt, sînt acuzați că și-ar fi aratat organele genitale, în fața colegilor, în timpul unei ore de curs fără ca profesorii să ia atitudine. Comportamentul deplasat al celor patru băieți a lăsat-o fără cuvinte pe una dintre colegele acestora. Îngrozită, adolescenta a povestit acasă tot ceea ce a văzut la școală. O mătușă și-a făcut curaj și a sunat la 112, unde a reclamat gestul obscen al colegilor nepoatei sale. Timp de cîteva zile, polițiștii i-au audiat pe cei patru adolescenți, dar și pe profesorii și părinții acestora. Rezultatul a fost unul negativ. Cele semnalate în urma reclamației nu s-au confirmat, «din lipsă de probe». «Datele consemnate de polițiști în urma anchetei demarate la școala din Valea Ciorii nu confirmă cele reclamate. Vom raporta toate datele atît unității de învățămînt, cît și Direcției Generale de Asistență și Protecție a Copilului Ialomița» ne-a declarat inspectorul Daniela Salaoru, purtătorul de cuvînt al Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița.
Demisie la ordin
Oricît de ireală ar părea «din lipsă de probe» povestea plină de obscenități a celor patru elevi din Valea Ciorii, nu înseamnă că reclamațiile sînt lipsite de un sîmbure de adevăr. Imediat ce scandalul a părăsit curtea școlii, profesorul de educație fizică Cristina Dumitru, director al instituției de învățămînt, și-a semnat demisia. Mai mult, oficialii din cadrul Inspectoratului Școlar Județean Ialomița susțin că nu este prima dată cînd la Școala Generală din Valea Ciorii elevii fac gesturi obscene în timpul orelor de curs. «Nu este prima dată cînd avem semnale că la Valea Ciorii se întîmplă asemenea lucruri. Am avertizat-o în repetate rînduri pe fosta doamnă directoare să ia atitudine și să nu lase lucrurile să scape de sub control. A preferat să-și de demisia, în loc să facă treabă...» a declarat Otilia Dumitru, inspectorul școlar general al Inspectoratului Școlar Ialomița. Reporterii Independent au încercat să obțină un punct de vedere și din partea fostului director al școlii din Valea Ciorii, însă profesoara Cristina Dumitru a refuzat categoric orice dialog. Singura care a făcut declarații cu privire la întîmplarea cu tentă sexuală a fost Ana-Maria Marcu, noul director al Școlii Generale cu Clasele
I-VIII din Valea Ciorii. «Nici noi nu știm ce să spunem despre acest lucru... Vom face și noi anchetă să vedem despre ce este vorba. Dacă elevii vor fi găsiți vinovați vor fi, evident, sancționați...» susține Ana-Maria Marcu.
Evaluare la toate materiile
Elevii ialomițeni de clasa a VI-a și cei care au intrat în toamna trecută în clasa a V-a vor termina ciclul gimnazial în clasa a IX-a. La finalul celor 5 ani de studiu, ei vor susține un examen de admitere la liceu din toate materiile pe care le-au învățat la școală. Sînt schimbările pe care le aduce noua Lege a Educației în ceea ce privește învățămîntul gimnazial...
Dormi liniștit, Ministerul vegheză pentru tine Noua Lege a Educației aduce schimbări majore în ceea ce privește învățămîntul gimnazial. O dată intrați în clasa a V-a, elevii vor termina gimnaziul în clasa a IX-a, care devine obligatorie, și nu în clasa a VIII-a așa cum se face în prezent. Regula se aplică generațiilor care acum studiază în clasa a VI-a și celor care toamna trecută au intrat în clasa a V-a. Mai mult, la finalul ciclului gimnazial elevii vor susține o evaluare la toate materiile pe care le-au învățat în cei 5 ani de școală. «La finalul clasei a IX-a vor susține un examen scris la limba și literatura română, o probă scrisă trans-disciplinară la matematică, fizică, chimie și biologie, o probă scrisă la o limbă de circulație internațională, precum și două probe practice de utilizare a calculatorului și de evaluare a competențelor civice și sociale» a explicat Otilia Dumitru, inspectorul școlar general. Rezultatele obținute de elevi vor fi trecute într-un portofoliu educațional, pe baza căruia elevii se vor putea înscrie la liceu...
22 Ianuarie 2013, 09:48 (26123 vizualizări - 17 comentarii)











Comentariile cititorilor:
(24 Ianuarie 2013, 12:27)
Vă spargeți în figuri cu DOOM 2 care, face confuzii de neiertat. De exemplu, la "cuvinte greșite"
susține ca variantă corectă "anticameră", iar ca formă greșită "antecameră". Confundă marfa cu ambalajul: antecameră este camera de dinainte, secretariatul unui cabinet directoral de exemplu, iar anticamera este camera de vizavi. De asemenea acceptă forma "geantă" atunci când e vorba de janta auto, dând vina pe Dex, total greșit. Dacă Academia Română a ajuns să accepte forme "încetățenite" din listele- menu ale restaurantelor e de rău, și e păcat că oameni cu o pregătire superioară, probabil, acceptă orice li se bagă sub nas, fără a trece prin filtrul propriilor cunoștințe
lingvistice anumite forme gramaticale. D'aia se duce dracu' școala românească adevărată. După cine să se "ia" analfabeții noștri copii de liceu și nu numai?! După cadre didactice de tip panopticum?!
(23 Ianuarie 2013, 22:22)
Bă arogantule, ciufut, IO! Ești cam plin de propria-ți suficiență! Ciocul mic că nu ești nici tu vreun perfect! Dă cuiva să-ți corecteze redactarea frazei! Are dreptate, Adriana! Ai o exprimare de chinez care a asistat la ceva cursuri de limba română! Legat de articol, nu vă inflamați inutil! Sunt pline liceele de elevi vulgari. Lucrurile au scăpat definitiv de sub control. Învățământul e în comă. ISJ-ul nu mai are autoritate din cauza multor compromisuri și incompetență. Regulile sunt călcate pe față. Îți râd în nas dacă sesizezi ceva....
(23 Ianuarie 2013, 20:35)
#io, nu esti nici tu un hipercorect! Vezi coerenta, topica normala, printre altele! Si, pâna la urma, lasa oamenii sa se confrunte chiar pe probleme lingvistice! Nu-ti convine, nu citi! Articularea sau nearticularea INTENTIONATA, are efect stilistic, daca ai citit vreo carte! Printre altele, esti un semidoct. De acord cu acel vb. Unipersonal, in anumite situatii.
(23 Ianuarie 2013, 20:15)
@o...am citit ''postarea'' ta, insipida, inodora, incolora, vrei sa tii o lectie de gramatica? n-ai decat, dar nu faci alceva decat sa devii plictisitor, aici este vorba de educatia data de manelari, copiilor lor, copii pentru care, valoarea inseamna sa ai bani fara numar si sa se dezbrace in curu gol, de parca ar avea ceva de aratat, si, pana la urma, asta-i o boala, se cheama eschibitionism daca nu ma insel....una peste alta draga ''io'', daca vrei sa spui ceva, spune cu cuvintele tale, nu incerca sa te dai destept facand analize gramaticale...pe bune
(23 Ianuarie 2013, 19:55)
Pentru Adriana:
Draga d-na, Sorin are dreptate. La prezent indicativ, DOOM-ul editat in 2010 (ed. revazuta si adaugita) zice doar 3 sg. "trebuie", la prezent - indicativ. Doar la conjunctiv prezent si la indicativ - imperfect si viitor, exista variatii de nr., la pers. a III-a. Ia mai uitati-va!
Plus ca, daca veti fi fiind (sper ca n-aveti nimic impotriva prezumtivului meu) aceeasi Adriana din toate postarile "semnate" astfel, aveti o problema cu articularea substantivelor, printre altele.
P.S. (pentru amandoi sus-numitii) Oricum, dezbaterea de aici nu era despre cata gramatica stie fiecare, ci despre niste aberatii ale sistemului (ALCATUIT DIN OAMENI) care naste MONSTRI! Asadar, haideti sa nu batem campii, caci este contraproductiv!
(23 Ianuarie 2013, 17:45)
maii oameni buni, cand pentru parinti si profesori, implinirea sufleteasca si culturala este mesajul transmis de guta, adrian minune, salam sau cine stie ce ''cantaret'' cu iz de mezel, la ce va asteptati?...
(23 Ianuarie 2013, 16:45)
Sorine, oi fi tu buricul pamântului, inclusiv la gramatica( parerea ta!), dar mai pune-te la curent cu noile reguli. DOOM2. Ai mai fost prins in flagrant! Repet: DOOM2, daca stii ce înseamna!
(23 Ianuarie 2013, 16:37)
@sorin cauta noile reglementari legate de conjugate vb A TREBUI. Daca tu ierti greseala cu DATI-I, si eu te inteleg cu A TREBUI. Omul S-A CORECTAT. CORECTAREA DE LA....ÎI APARTINE!!! Hai, pa!
(23 Ianuarie 2013, 12:38)
Scoala româneasca e ceva mai sus, ca nu sunt multe judete ca Ialomita! Doar un judet e ultimul! Oricum, s-au luat masuri. Bacul 2013 va întoarce lista invers. Mai dăm vreo două SIMULARI(fraierii care dau, ca sunt admise si interpretari ale notiunii "simulati"!)...să vedeti rezultate în iunie! Până atunci, simulati...tot!
(23 Ianuarie 2013, 12:04)
@Adriana și Tot profesor CNMV. Dragă Adriana: ELEVII și ... lor TREBUIE disciplinați. Verbul a trebui, în situația de față, NU SE CONJUGĂ. Dacă ar fi să păstrăm forma exemplului tău, ar însemna să folosim: noi trebuim (să fim) disciplinați, evident de altcineva, total incorect. Nu trebuie să te simți nasol, fiindcă la limba română sunt foarte bun. În traducere liberă, după forma scrisă de tine, elevii și profesorii lor, SUNT NECESARI disciplinați. Sorry!
Bravo, dom' "profesor, halal exprimare în scris din partea unui cadru didactic. Corect: DAȚI-I.
Nu mai postați, fraților, tot felul de agramatisme, că vă execută elevii făcând sex în timpul orelor!
(23 Ianuarie 2013, 10:44)
Ba boilor, educati-va avortonii inainte sa-i trimiteti la scoala. Treaba profesorilor nu e sa-i pazeasca pe toti dezaxatii .
(22 Ianuarie 2013, 18:29)
Cam la acest nivel a ajuns scoala romaneasca. Saracii copii doar il confirma prin gesturile lor .
(22 Ianuarie 2013, 13:54)
« Dati-i...» Indignarea!
(22 Ianuarie 2013, 13:40)
Pardon! Erau patru cu fofoloancele la vedere! În decembrie! Într-o scoala, în sala de clasa! Cu profesor la catedra! Cum o fi ajuns LA CATEDRA? O fi si titular si cu gradul I. Da-ti-i GRADATIE DE MERIT, ca asa un exemplar, mai rar!
(22 Ianuarie 2013, 13:15)
Care mai aveti ceva carte, de-adevaratelea, care mai sunteti profesori, nu mamaligi, nu permiteti asemenea orori în ora voastra! O sa va bata elevii si voi veti întoarce si obrazul celalalt, numai « sa nu se afle, ca ne facem de râs» De fala când a fost scoala il?!! Halal profesor la Valea Ciorii! Sa se holbeze la maruntaile unor pusti dezaxati si sa taca!! Ce ore facea individul, zis profesor? Cum atragea el elevii la lectie, daca acestora le-a venit subit ideea sa-si dea pantalonii jos!?? E incredibil! Auzi! Nu sunt probe! De fapt, ce sa mai judecam pe elevi când un ditamai profesoara modifica note si directorul si inspectorul o iau in brate! Nu se poate uita asa ceva. A fost si aici un fel « uite fundul, ca nimeni nu-mi va face nimic»! Si asa a si fost!