Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Tudor Anghel, DEMIS din funcția de președinte al AVPS Ialomița

Tudor Anghel, DEMIS din funcția de președinte al AVPS Ialomița

Președintele în exercițiu al Asociației Vînătorilor și Pescarilor Sportivi Ialomița a fost revocat din funcție. Decizia a fost adoptată în cadrul Adunării Generale Extraordinare a Asociației, desfășurată vineri, 17 mai 2013. Din cei 84 de delegați, în sală au fost prezenți 69, iar dintre aceștia 49 au votat pentru revocarea din funcție a președintelui. Tudor Anghel a părăsit sala imediat după ce a votat. «Nu este statutar ceea ce se întîmplă!» a declarat acesta în plenul ședinței.

Corul vînătorilor ialomițeni
Vineri, 17 mai a.c., la orele 13,00, 69 din cei 84 de delegați ai Asociației Vînătorilor și Pescarilor Sportivi Ialomița au votat pentru revocarea din funcție a președintelui în exercițiu, Tudor Anghel. Întîlnirea a avut loc în sala de ședințe a Direcției Sanitar-Veterinare Ialomița, iar rezultatul votului a fost unul zdrobitor. Conform numărătorii, 49 din cei 69 de delegați prezenți au votat pentru revocarea președintelui Tudor Anghel. Reamintim că acesta a fost acuzat în ultimii doi ani, în mod repetat, de «furt, sabotarea intereselor legitime ale Asociației și cheltuirea fondurilor pentru interese personale sau de grup, în defavoarea membrilor cotizanți». Tudor Anghel a participat la vot, dar a părăsit sala imediat după ce și-a exercitat acest drept. «Vă informez că nu există instituția demisiei... Nu este statutar ceea ce se întîmplă!» a declarat acesta în plenul ședinței.

2 ani de război pentru demiterea lui Tudor
Revocarea din funcție a lui Tudor Anghel vine după 2 ani de conflicte interne în cadrul Asociației. Potrivit statutului, mandatul acestuia ar fi trebuit să înceteze de drept în 2016. Revocarea din funcție este însă considerată legală de către membrii delegați ai Asociaței, întrucît ea respectă condițiile Legii 406/2007, a vînătorii și protecției fondului cinegetic. Pînă la alegerea unui nou președinte, funcția este ocupată de președintele-interimar al Asociației, Anton Eugen.
«În următoarea perioadă, Asociația va fi condusă de către un președinte-interimar. Este posibil ca această situație să persiste pînă anul viitor, la următoarea Adunarea Generală Ordinală a Asociației. Deciziile aparțin însă Consiliului Asociației!» a declarat acesta după ședință. La acest moment, printre numele vehiculate drept candiați la șefia AVPS Ialomița se numără Marius Dumitrescu și Stan Bîtlan.

17 Mai 2013, 14:40 (6851 vizualizări - 7 comentarii)

Citiți și:
Povestea fără început a fondului de vînătoare Giurgeni
Războiul lui Tudor Anghel cu toată lumea
Asociația Vînătorilor și Pescarilor Sportivi vrea președinte nou

Comentariile cititorilor:


SORIN:
(22 Mai 2013, 10:55)
Din câți vânători adevărați are județul ăsta, numai miliționerii au "față"?! Ce dracu, măi oameni buni, șușotiți-vă-ntre voi, și gata! Parcă tot mai bun era Trandafir, nu?!
leul:
(21 Mai 2013, 13:10)
S-a gasit hotul ala de Batlan,perversul ala.Vai mama noastra.....
barbu:
(20 Mai 2013, 13:12)
gata militiene pleaca acasa iti ajunge.nici din militie nu vroiai sa pleci,dormeai in sala de sedinte.
Ion:
(20 Mai 2013, 11:45)
La AVPS sunt vaci de muls...altfel, de ce propaganda asta?
Dudu:
(20 Mai 2013, 03:46)
Daca se intampla asa cum se vehiculeaza sa ajunga sa conduca Filiala alde dumitrescu(care a demonstrat ce bun manager este a FALIMENTAT toate societatile pe care le-a avut ce mare lucru sa puna pe chituci si AVPS in interes personal) Asa ca sa nu scapam de dracu si sa vina tasu.ATENTIE mare dragi membri vanatori sa nu ajunga acest clan sa incalece Filiala
nila:
(19 Mai 2013, 13:15)
Ce se mai mediatizeaza si despre functia asta.Ce se castiga si aici ? care e ghiseftul?
sacalul :
(17 Mai 2013, 19:55)
In sfarsit! Anghel, ca si Ceausescu, se credea pe viata ales conducator! Ajunge cu hotia! Sunt pline cimitirele de oameni de neinlocuit!