Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

La a-XIII-a ediție, Slobozia a reușit o performanță remarcabilă

SĂRBĂTORILE HAOSULUI

Începute cuminte, sub semnul Cezarilor din Episcopie și administrație, Sărbătorile Sloboziei, a XIII-a ediție, s-au transformat rapid în sărbători ale haosului. Timp de 3 zile, în pofida eforturilor evidente ale organizatorilor, dezordinea, debandada și haosul s-au înstăpînit peste oraș. Au existat, incontestabil, și evenimente lăudabile... Dar și acestea au fost umbrite de festivism deșănțat, mediocritate ridicată la rang de virtute și discursuri oficiale în tradiționala limbă de lemn a administrației ialomițene...

«Pane et circus» pentru slobozeni
Teoretic, Sărbătorile Sloboziei s-au desfășurat «la Kaufland». Practic însă, micii, berea și scena minusculă pe care s-au desfășurat, cvasianonime, Sărbătorile, au fost găzduite de către firma Oyl, care a închiriat terenul din imediata vecinătate a supermarketului. Tot teoretic, ideea autorităților locale de a se degreva de responsabilitatea închirierii spațiilor a fost una salutară. În fapt, societatea bucureșteană Expoziții cu Tradiții SRL, înființată în iulie 2012, a jupuit de vii micii comerciații prezenți la eveniment și i-a făcut să se jure că nu vor mai reveni vreodată. «Cînd am întrebat, ni s-a spus că o să avem standuri separate, ca în Piața Revoluției. Cînd am ajuns aici ni s-a dat locul ăsta. Nu vine nimeni, nu trece nimeni prin față... Vinde dacă mai poți!» ne-a spus plîngînd un producător de brînză de oi din zona Sibiului. Pentru cei 10 metri pătrați de teren pe care i-a închiriat, acesta a plătit 1000 de lei. La fel a plătit și Costică Ardeleanu’, comerciant de textile din zona Bistriței. «Scrieți acolo la ziar, ca să știe lumea! E de batjocură. Ne-au jupuit. Păi, de la 100 la 1000 de lei e diferență mare. Plus drumul, plus mîncarea... Pur și simplu te face să nu mai vii niciodată. Păi ce, eu vînd mici și bere? Sau dau în tiribombe, ca ăștia? Eu am chițibușul ăsta! Iar lîngă mine, fata aia n-are marfă de 10 milioane, d-apăi bani să plătească!Știți ce trebuie făcut? Drujbă Still am eu la mine... Trebuie tăiat gîtul primarului și făcut 50 de bucățele!». Paradoxal, nici comercianții locali de mici și bere nu s-au înghesuit să plătească cei 4000 de lei pentru închirierea unei terase cu tot dichisul. Iar explicația e simplă: «Ne-am făcut o socoteală. 4000 de lei chiria, salarii, protocol, că vin toți de pe la instituții, ca lupii, să mănînce gratis... Plus casă de marcat, plus, amenzi, că trebuie să plătești și de-alea... Cu totul, treci de 100 de milioane. Dacă mai pui și marfa, trebuie să vinzi de cel puțin 300 de milioane, la negru, ca să scoți un ban. Păi, nu-i mai bine să rămîi în oraș și să-ți vezi de treabă?» se întreabă retoric un patron de terasă slobozean. Au existat însă și excepții... Patronii de comedii, tiribombe, mașinuțe electrice și «Cinema 7D» au obținut venituri-record, neștirbite nici de incendiul izbucnit vineri seara, nici de pana de curent de sîmbătă seară... Cît despre vedetele de dragul cărora organizatorii au jupuit comercianții, am remarcat, printre falsetele inevitabile, apelul disperat al lui Pepe «Vă rugăm să opriți grătarele de mici, ca să putem cînta!», vocea de eunuc al lui Wilmark, prestația cenușie a Direcției 5 și o prezentatoare isterică, pe numele ei de scenă Lorenna, pseudo-cîntăreață de muzică populară atunci cînd nu își rotunjește veniturile copiindu-l pe Octavian Ursulescu.

Umilința de a fi olimpic
Evident, Sărbătorile n-au însemnat doar pelerinajul la mici, bere și tiribombe. Timp de trei zile, organizatorii s-au străduit să demonstreze contribuabililor că Slobozia înseamnă și cultură, și performanță și talent și... respect pentru vîrsta a treia. De la ceremonia dedicată cuplurilor care au împlinit 50 de ani de căsnicie la campionatul de street-ball și de la maratonul de șah la ridicarea la rang de cetățean al orașului a profesorului Ion Neacșu, totul a fost marcat și executat într-un galop administrativ remarcabil și, pe alocuri, lăudabil. Noi ne vom opri însă asupra unuia dintre cele mai penibile momente din istoricul acestor Sărbători, cel al premierii elevilor cu rezultate deosebite.
Iată-l, așa cum ne-a fost explicat de către unul dintre profesorii care au participat la ceremonia desfășurată departe de ochii plebei, în Casa de Cultură Municipală a Sloboziei, vineri, 14 iunie: «Festivitatea de anul acesta a demonstrat, din nefericire, că sublimul se transformă atât de repede în ridicol, că un public format din olimpici, părinți și profesori poate fi dus în derizoriu în cîteva clipe. Totul a început prin „bîlbîiala“ celor abilitați să realizeze o listă corectă, actualizată, coerentă, a olimpicilor și a profesorilor-coordonatori. Nume tipărite greșit pe diplome, diplome oferite de două ori unui singur elev, prezența în sală a altora rămași nepremiați, recompensarea unora pentru un concurs și a altora nu, cu toate că participaseră și obținuseră rezultate similare... Un aspect revelator pentru superficialitatea cu care a fost tratată o asemenea manifestare este faptul că o elevă, participantă la mai multe olimpiade naționale, dar la specialități diferite, a fost premiată o singură dată, iar profesorul-coordonator a fost ales întîmplător dintre cei trei dascăli, ceilalți rămânând... în amintire. Iar peste toate, atmosfera de un umor ieftin, senzația de „spectacol comic“, total nepotrivit contextului festiv în care ne aflam, izvorîtă din glumele amfitrionului, primarul orașului. Sentimentul zădărniciei și lipsa motivației să mai devii olimpic s-au strecurat în sufletele tuturor. La ce bun?...».

Cezarii Sărbătorilor
Și pentru că cele 3 zile de bîlci nu au putut și nu pot fi imaginate fără oficiali, să dăm cuvîntul și acestora. Primul care s-a remarcat este primarul Sloboziei, Alexandru Stoica. Acesta a reușit performanța memorabilă ca, într-un oraș ale cărui străzi arată ca după un bombardament prelungit, să inaugureze o bretea din bulevardul Unirii... Primarul Alexandru Stoica a reușit această performanță joi, 13 iunie 2013, iar momentul reprezintă dovada incontestabilă că edilii locali pot administra cel puțin o stradă. Inaugurarea a avut loc în prezența primarului orașului Veles din Macedonia, invitat special la «Sărbătorile Sloboziei». Cu acest prilej, primarul Alexandru Stoica a declarat: «Așa cum am promis de Sărbătorile Sloboziei inaugurăm prima parte a Bulevardului Unirii. Sperăm ca în toamnă să inaugurăm și cealaltă parte, unde se va afla Piața Unirii!» a spus el fericit nevoie mare. Însă momentul de maximă intensitate administrativă s-a consumat vineri seară, pe scena Festivalului, în miasmele de pui la proțap, pastramă de oaie și transpirație muiată în bere ieftină. El a aparținut președintelui Consiliului Județean Ialomița, Silvian Ciupercă, autorul unui discurs inconfundabil, din lemn de cea mai bună calitate, uscat în laboratoarele social-democrației ialomițene: «În sufletul fiecăruia dintre dumneavoastră (...) există un centru de conservare și de promovare a tradiției, a mîndriei de a aparține unei culturi și unei civilizații care este egală altor civilizații. Oaspeții de astăzi se poartă mîndru, așa cum ne purtăm și noi în fiecare zi, pentru că ceea ce am dobîndit, ca rezultat al unui efort al generațiilor care au trecut, trebuie să păstrăm și să lăsăm mai departe. Așa că nu doar instituțional avem un centru județean pentru promovare și conservare a tradițiilor, a culturii și a civilizației. Avem în fiecare ialomițean și în fiecare slobozean un suflet care este un concentrator de respect pentru tradiții, pentru frumusețe și pentru mîndria de a fi român. Oaspeții noștri nu pot înțelege aceste cîteva gînduri, dar dați-mi voie să vă spun că aici, în capitala de județ, cultivăm mîndria prin orice manifestare care se însumează sub sloganul Ialomița dintotdeauna pentru totdeauna. Aceste patru cuvinte au rămas în sufletul dumneavoastră ca obligație pentru a fi mai vrednici, mai buni și pentru a asigura pentru toți o existență mai frumoasă (...)» a declarat acesta marcînd astfel deschiderea oficială a manifestărilor.

«Floare de pe Bărăgan», la a XVI-a ediție
Un festival internațional de mic litraj
Aproape nebăgat în seamă (exceptînd parada din centrul orașului de vineri), o dată cu Sărbătorile Sloboziei s-a desfășurat și cea de-a XVI-a ediție a Festivalului internațional de folclor «Floare de pe Bărăgan». Deși restrîns la jumătate din numărul de participanți de anul trecut (anul acesta au răspuns invitației doar Macedonia, Polonia, Bulgaria și Slovacia), Festivalul s-a desfășurat ca în fiecare an conform programului, în mai bine de o duzină de localități din județul Ialomița. Extrem de apreciat de cunoscători și cu priză bună la publicul larg, manifestarea reprezintă, în fapt, eșafodul acestor Sărbători și motivul pentru care oficialii organizează, anual, parada de pe bulevardul principal al Sloboziei. Anul acesta, pentru prima dată în 13 ani, parada a fost «deviată» prin fața Primăriei, pe bulevardul Unirii, pentru ca oficialii să poată aplauda invitații de la înălțimea treptelor instituției. La debutul oficial al Festivalului, amfitrionul acestuia, Cristian Obrejan, a declarat: «E o întîmplare fericită că aceste două evenimente coincid pentru că dumneavoastră, publicul, puteți să vă bucurați de tot ce e mai frumos. E o întîmplare fericită pentru că, astfel, (...) și noi, și oaspeții noștri ne vom cunoaște mai bine obiceiurile și tradițiile care ne unesc...».

19 Iunie 2013, 15:52 (9067 vizualizări - 15 comentarii)

Comentariile cititorilor:


ofticatilor:
(5 Iulie 2013, 11:44)
sarbatorile nu "este" pentru voi; pentru voi e numai factura micii, berea, prostul gust, larma, inghesuiala, miasmele (de la esenta de rrom) sunt pentru ei, cei care voteaza si care nu platesc impozite si taxe (ca ei nu are bani, are vile cu turnulete si mertzane). pe asta se mizeaza de se fac astfel de sarbatori, sa distreze prostimea ca sa fie edilii baeti de gashca si sa ia voturi cand trebuie; altfel, nu sunt bani pentru APA, infrastructura, curatenie in oras, utilitati in cartierele noi, etc., insa...pentru imagine aloca bani discretionar mereu daca nu ne manifestam corespunzator, hai macar sa-i bombardam cu memorii si petitii, ca sa nu considere ca ii vom mai vota cu prima ocazie! RENUNTATI cheltuirea banilor pe sarbatori! din banii platiti de mine (pe impozite) imi doresc apa potabila sigura nu colorata politic, drumuri unde sa nu-mi stric masina, trotuare, nu sa innot prin noroi cand ploua!
suporter 2:
(24 Iunie 2013, 16:15)
la fotbal trebuie sa ne vedem lungul nasului, cred ca din punct de vedere al marimi si fortei financiare a orasului suntem mai sus cu o treapta[divizie] decat ne putem permite.
suporter:
(24 Iunie 2013, 01:20)
Numai vorbiti despre fotbal ca sunte-ti praf...echipa unirea slobozia a ocupat un loc 7 onorabil acest sezon..Pentru a se lupta la promovare si a fi prezenta in liga 1    e nevoie de un finantator puternic din punct de vedere financiar ...ca altfel primaria nu poate sustine financiar acest club si daca ar face'o nu a-ti mai avea nici macar apa ruginita de la robinet 
Slobozean:
(23 Iunie 2013, 12:53)
Apropo,de ce nu semnati,d.lor ziaristi,articolele??va este frica sa va  asumati''capodopera''??? Deontologia,chiar pe net,obliga la asumarea celor scrise.Independent se pare ca face exceptie. Apreciez  cele spuse despre organizare,as vrea sa stiu insa cine ma lumineaza!
prostilor !!:
(22 Iunie 2013, 13:59)
Romani prosti ! vreti apa? vreti sa scapati de bolsevici? pana nu  va tisni din piepturile voastre un asurzitor "HUOOO!!!" la aparitia bolsevicilor de ciuperca, musoiu, martin, bacanu, neacsu, scupanfloci ,busli si toti ceilalti neocomunisti  n-o ramaneti deci niste proastele proastelor ! niste creiere spalate care dorm si habar n-au cum va fura. aplaudati ca idiotii de fiecare data cind apare ciuperca la microfon,sa gingaveasca aceleasi texte imbecile de lemn putrezit. La urmatoarea aparitie, hai cu totii HUOOOOOOO !!!! si-o sa vedeti ca vor incepe sa va stie de frica !! si ca vor incepe sa va rezolve problemele si sa dea drumul la bani catre voi, nu catre firmele lor !
mircea:
(21 Iunie 2013, 21:46)
ca in fiecare an, "serbarile sloboziei'' au fost dezastruase, in primul rand locatia, blocarea unui drum national, trecerea de pietoni de acolo este foarte periculoasa, apoi, sa zica merci ca nici un camion n-a ramas fara frane ca facea prapad....apoi, organizarea, pentru un asemenea eveniment iti treuie un regizor, un maestru de ceremonii...nu-i asa?...ce a lasat in urma, ca de altfel in fiecare an ''grandiosul eveniment''? o mare greata si o imensa gaura in bugetul local...avem nevoie de apa potabila in retea nu de artificii si tiganeala...
cip:
(21 Iunie 2013, 16:39)
Bravo Adi pentru fotografia aia in care apar domnii in spatele gratiilor.   nu stiu daca a fost gindita sau e intimplator dar me gusta...
IPSE:
(21 Iunie 2013, 08:54)
Mai lasati prosteala cu circul si petardele. Rezolvati problema apei potabile criminalilor, ca se numeste genocid ! ! !
adriana:
(20 Iunie 2013, 20:44)
@nea marine si gogu-Da' cum e frate espresia?Hai ca m-ai facut curioasa?
AMIC:
(20 Iunie 2013, 19:05)
Auxzi Floare de pe baragan, Bai primare de tot hazul, ca mai bine te faceai actor de comedie- mai bine ziceti BALCI DIN BARAGAN. Nu suna mai bine, mai armonios, in ton cu ce face si cum este PRIMarul PE CARE LAM VOTAT?, Ca de altul mai bun, de unde>? si tot asa o tinem inainte cu idiotii.
Nea Mărin și Gogu:
(20 Iunie 2013, 18:16)
@adriana- Nu-i iei nicio pâine lui @Sorin! Caută tu să așezi semnele de punctuație imediat după ultima literă! Nu băga spațiu, una; a doua, expresia nu e nici ca tine, nici ca deșteptul de Sorin! Lăsați naiba latina! Nici bieții școlari n-o mai suportă! E pentru medicină, farmacie, alea, alea....! Romaline. Băgăm noi una țigano-ialomițo-bora-zicere: De când Stoica e primar, latră câinii pe trotoar. / Și de când e pe cai mari, dă banii doar la circari!/ Și de când e barosan, dă cu ban nenumărat, pe nimicuri, de rahat!.....
tobi19ification:
(20 Iunie 2013, 17:01)
Avem bani de zile fastuase ale orasului ? Hmp , ne ocupam si noi de apa asta . Satul sa car de bidoanele de 10 litri in fiecare zi din prostia unora . Domnule "mucea" ( Alexandru Stocia ) cand o sa avem potabila in orasul asta ?  Erau artificiile alea chiar necesare timp de 40 de minute ? Parca ar fi castigat Unirea Slobozia C.L , orcum si la capitolul asta suntem varza. Ne-a batut Urziceniul , un oras cat jumatate din al nostru.Au jucat in prima liga , au fost pe unde au fost... Patetic , mai avem pretentii si de mari smecherii cu orasul nostru . Se face vro investitie in orasul asta ? Vine cineva sa zica ; "vreau sa bag bani aici" ? Nu nu are in ce. Tineretul nu-si gaseste un loc de munca , in orasul asta ... vai de noi.
adriana:
(20 Iunie 2013, 13:34)
Ii iau piinea de la gura lui Sorin.Parca era "Panem et circenses",n-ati auzit de Goagal ?Sau ati scris asa sa priceapa tot prostul ?
Gore:
(20 Iunie 2013, 12:35)
Idioțime de cinci stele! Orașul proștilor! S-a dat vreun ron profesorilor care au pregătit acasă, contra cost, elevi olimpici?! Umilirea continuă! Renunțați la bâlci!
Gigi:
(20 Iunie 2013, 12:02)
Nu pot să înțeleg cum, sub ochii poliției, handicapații ăștia de organizatori au bubuit efectiv duminică noapte, de parcă trăgeau cu tunul. Tot orașul a fost trezit de acele bubuituri imbecile. Ba chiar cred că s-a auzit de la Amara. Cum de nu i-a amendat nimeni pe organizatori?

Lasă un comentariu:

Mesaj
(maximum 2000 caractere):
Joi 11 Iun 2026
268 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Protopopiatul Slobozia: «Săptămâna legumelor și a fructelor donate»

În perioada 13-23 noiembrie 2017, Protopopiatul Slobozia a desfășurat Campania «Săptămâna legumelor și a fructelor donate». Scopul acestei activități a fost de a sensibiliza elevii și cadrele didactice ...[citește_toată_știrea]

24 Noiembrie 2017, 15:45
(5870 vizualizări - 0 comentarii)


Accident la Miloșești. «Șoferul» fără permis și beat la volan, a intrat cu mașina în pom!

Miercuri, 22 noiembrie a.c., în jurul orei 17,00, Poliția a fost sesizată cu privire la faptul că în localitatea Miloșești s-a produs un accident rutier soldat cu pagube materiale. Astfel, polițiștii ajunși ...[citește_toată_știrea]

23 Noiembrie 2017, 18:15
(5141 vizualizări - 0 comentarii)


Reviga: Arestată pentru «trafic de minori» și «pornografie infantilă»

Polițiștii de Investigații Criminale din cadrul IPJ Ialomița au acționat pe raza de competență, pentru depistarea persoanelor urmărite, dispărute de la domiciliu sau care se sustrag de la executarea unor ...[citește_toată_știrea]

23 Noiembrie 2017, 17:10
(5973 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Atenție, se opresc gazele!

Distrigaz Sud Rețele efectuează lucrări programate la rețeaua de distribuție a gazelor naturale pentru creșterea gradului de siguranță și continuitate în alimentarea cu gaze naturale. Distrigaz Sud Rețele ...[citește_toată_știrea]

23 Noiembrie 2017, 16:35
(4424 vizualizări - 0 comentarii)


Razie de amploare la Urziceni și Bărbulești

Razie de amploare la Urziceni și Bărbulești

Polițiștii ialomițeni au organizat miercuri, 22 noiembrie a.c., acțiuni pentru creșterea gradului de siguranță publică pe raza municipiului Urziceni și a localității Bărbulești, fiind angrenați aproape ...[citește_toată_știrea]

23 Noiembrie 2017, 16:25
(5209 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Acțiuni de prevenire a delincvenței juvenile și a victimizării minorilor

Miercuri, 22 noiembrie a.c., polițiștii au fost alături de copii și adolescenți, pentru a le transmite sfaturi și recomandări utile pentru prevenirea evenimentelor neplăcute. Astfel, polițiștii Compartimentului ...[citește_toată_știrea]

23 Noiembrie 2017, 15:30
(4420 vizualizări - 0 comentarii)


Prevederi noi în condițiile de admitere și recrutare în cadrul structurilor Inspectoratului General pentru Situații de Urgență

Miercuri, 22 noiembrie a.c., au fost publicate în Monitorul Oficial normele cu privire la introducerea traseului aplicativ pentru proba de verificare a aptitudinilor fizice la concursurile de admitere în ...[citește_toată_știrea]

23 Noiembrie 2017, 15:20
(8568 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: Exercițiu de cooperare la Fabrica de Ulei din Slobozia

Deflagrații, incendii și victime surprinse de suflul exploziilor. Acestea au fost scenariile care au fost puse în practică în cadrul unui exercițiu de cooperare cu forțe și mijloace în teren, pe amplasamentul ...[citește_toată_știrea]

23 Noiembrie 2017, 13:40
(9168 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: ISU Ialomița


ITM Ialomița: Negocierea contractului colectiv de muncă

În data de 16 noiembrie 2017 a fost publicată în Monitorul Oficial nr. 902, Ordonanța de Urgență nr. 82, din 8 noiembrie 2017, pentru modificarea și completarea unor acte normative. Având în vedere că legislația ...[citește_toată_știrea]

23 Noiembrie 2017, 12:20
(5060 vizualizări - 0 comentarii)


Cocora: Arestat pentru «infracțiuni la regimul circulației pe drumurile publice»

Polițiștii de Investigații Criminale din cadrul IPJ Ialomița au acționat pe raza de competență pentru depistarea persoanelor urmărite, dispărute de la domiciliu sau care se sustrag de la executarea unor ...[citește_toată_știrea]

23 Noiembrie 2017, 11:35
(9494 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Cocora arestare


AJFP Ialomița: Termen scadent la impozitul pentru închirierea camerelor în scop turistic

Luni, 27 noiembrie 2017, proprietarii care închiriază camere în locuințe proprietate personală, cu o capacitate de cazare în scop turistic cuprinsă între 1 și 5 camere, trebuie să plătească cea de-a doua ...[citește_toată_știrea]

23 Noiembrie 2017, 11:05
(5701 vizualizări - 0 comentarii)


anunț

Subscrisa
ASOCIAȚIA HANDBAL CLUB
MUNICIPAL SLOBOZIA
,
cu sediul social în loc. Slobozia,
str. Aleea Stadionului , nr. 1 ,
jud. Ialomița, CIF 37555418,
prin prezenta își manifestă disponibilitatea
de a colabora cu voluntari,
în temeiul Legii nr. 78/2014

23 Noiembrie 2017, 10:20


IPJ Ialomița: Polițiștii au acționat «în cascadă» pe DN21

5  permise de conducere au fost reținute și 33 de sancțiuni au fost aplicate în urma unei acțiuni naționale de 3 zile desfășurate pentru creșterea siguranței rutiere. Astfel, în perioada 17-19 noiembrie ...[citește_toată_știrea]

21 Noiembrie 2017, 18:25
(4153 vizualizări - 0 comentarii)


Controale ale DSVSA Ialomița

În conformitate cu prevederile Programului acțiunilor de supraveghere, prevenire și control, în perioada 02.10-17.11. 2017, consilierii din cadrul DSVSA Ialomița au efectuat 79 controale în unități ce desfășoară ...[citește_toată_știrea]

21 Noiembrie 2017, 16:20
(5279 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Reținut pentru «contrabandă cu țigări»

IPJ Ialomița: Reținut pentru «contrabandă cu țigări»

Un bărbat de 42 de ani din Constanța a fost reținut pentru 24 de ore de polițiștii din Fetești, după ce asupra lui s-au găsit 13500 de pachete cu țigări contrafăcute. Pachetele nu erau timbrate și imitau ...[citește_toată_știrea]

21 Noiembrie 2017, 16:05
(4944 vizualizări - 0 comentarii)


Locuri de muncă sezonieră în agricultură-Portugalia

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița, prin serviciul de ocupare EURES România, oferă 330 locuri de muncă vacante în Portugalia pentru munca sezonieră în agricultură la recoltarea zmeurei ...[citește_toată_știrea]

21 Noiembrie 2017, 13:55
(7938 vizualizări - 0 comentarii)


Misiune și filantropie în prag de iarnă la Urziceni

În urma colaborării dintre Parohia «Sfinții Împărați Constantin și Elena» și Școala Gimnazială «Ion Heliade Rădulescu» din Urziceni s-a născut un nou proiect în toamna acestui an. La inițiativa doamnei ...[citește_toată_știrea]

21 Noiembrie 2017, 10:05
(4182 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Bonă cu dosar penal

O tânără de 30 de ani din localitatea Săveni, care avea în grijă 3 bebeluși ai unor familii de romi din Țăndărei, s-a ales cu dosar penal pentru «rele tratamente aplicate minorilor». Potrivit anchetei, ...[citește_toată_știrea]

20 Noiembrie 2017, 11:35
(4968 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Amenzi de peste 35000 de lei

Sâmbătă, 18 noiembrie 2017, în cadrul activităților desfășurate, polițiștii au aplicat peste 100 de sancțiuni contravenționale, în valoare de peste 35000 de lei. Astfel, au fost verificate 18 localuri publice ...[citește_toată_știrea]

19 Noiembrie 2017, 15:05
(3875 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Acțiune pentru combaterea evaziunii fiscale

Polițiștii ialomițeni au aplicat 22 de amenzi a căror valoare a depășit suma de 15000 de lei, în urma unei acțiuni derulată de polițiștii de Investigare a Criminalității Economice. Astfel, polițiștii ialomițeni ...[citește_toată_știrea]

18 Noiembrie 2017, 20:10
(3767 vizualizări - 0 comentarii)


«Înșelăciune» în plină stradă, la Ion Roată

Un bătrân din Ion Roată a sesizat Poliția că a fost victima unei infracțiuni de «înșelăciune». Victima a fost abordată de un bărbat, care a spus că a fost trimis de fiul său pentru a-i împrumuta o sumă ...[citește_toată_știrea]

18 Noiembrie 2017, 19:35
(4511 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiuni ale polițiștilor ialomițeni

Pentru creșterea gradului de siguranță publică a cetățenilor, polițiști din toate structurile operative ale IPJ Ialomița au fost angrenați vineri, 17 noiembrie a.c., în executarea unei serii de acțiuni ...[citește_toată_știrea]

18 Noiembrie 2017, 13:50
(3302 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Întreruperi programate în furnizarea energiei electrice

Enel Dobrogea continuă lucrările de modernizare și reabilitare a rețelelor de distribuție a energiei electrice desfășurate pe raza județului Ialomița. Din această cauză, în perioada 20-24 noiembrie 201 ...[citește_toată_știrea]

17 Noiembrie 2017, 20:05
(4061 vizualizări - 0 comentarii)


Polițiștii ialomițeni, amenzi pentru șoferii indisciplinați

Polițiștii din cadrul Serviciului Rutier Ialomița au aplicat, în doar 3 ore, 11 sancțiuni contravenționale, în  cuantum de 3000 de lei. Demersul s-a desfășurat în cadrul unei acțiuni ce a vizat tragerea ...[citește_toată_știrea]

17 Noiembrie 2017, 19:50
(5140 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Arestat pentru «tentativă la omor»

Polițiștii ialomițeni au reușit să identifice un bărbat, de 45 de ani, din București, care se sustrăgea executării unei pedepse cu închisoarea ca urmare a unei condamnări de 3 ani și 10 luni, emisă pe numele ...[citește_toată_știrea]

17 Noiembrie 2017, 19:40
(3694 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Campanie împotriva furturilor din autoturisme

Polițiștii ialomițeni desfășoară până la finalul lunii decembrie 2017 o campanie de informare cu privire la prevenirea furturilor din autoturisme. Acțiunea se numește «Auto în siguranță!», iar în cadrul ...[citește_toată_știrea]

17 Noiembrie 2017, 19:25
(6313 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Se întrerupe gazul

Distrigaz Sud Rețele anunță faptul că luni, 20 noiembrie 2017, furnizarea cu gaz metan va fi întreruptă în localitățile Fetești și Țăndărei, pe străzile Căminului și București, din cauza lucrărilor de întreținere ...[citește_toată_știrea]

17 Noiembrie 2017, 19:10
(3475 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Pietoni amendați de polițiști

103 pietoni au fost sancționați de polițiștii Serviciului Poliției Rutiere Ialomița ca urmare a faptului că aceștia au traversat strada necorespunzător. ...[citește_toată_știrea]

16 Noiembrie 2017, 19:20
(3482 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Vindeau ilegal lemne de foc

Polițiștii au amendat doi bărbați din Vrancea, în vârstă de 28 și 41 de ani, după ce au constatat faptul că aceștia încercau să vândă ilegal lemne de foc. Potrivit informațiilor, cei doi comercianți transportau ...[citește_toată_știrea]

16 Noiembrie 2017, 18:55
(5517 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Acțiune preventivă în școli

350 de elevi din cadrul unor unități de învățământ de pe raza localităților Traian și Fetești au participat la o acțiune preventivă a polițiștilor ialomițeni. Oamenii legii i-au învățat pe aceștia ce trebuie ...[citește_toată_știrea]

16 Noiembrie 2017, 18:25
(5399 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Răduță Aurelian-Constantin în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Darius în Drepturi câștigate în instanță de profesorii Școlii Gimnaziale Sălcioara Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Lidia în Fostul director al Urban SA Slobozia, Adrian Stoicescu, audiat de polițiști! Lidia în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor autoturism Renault Captur în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 10 iunie 2026 Oare?! în Unirea Slobozia își caută antrenor. Teja, Poenaru sau...? Marcel în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor scrumbie Dunăre în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 10 iunie 2026 Relu în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Nelutup65 în Podul rutier peste râul Ialomița din Țăndărei, demolat de constructori Dorel în Podul rutier peste râul Ialomița din Țăndărei, demolat de constructori Ion Ion în Podul rutier peste râul Ialomița din Țăndărei, demolat de constructori Ion în Podul rutier peste râul Ialomița din Țăndărei, demolat de constructori Vasile în Podul rutier peste râul Ialomița din Țăndărei, demolat de constructori Parinte în Unirea Slobozia își caută antrenor. Teja, Poenaru sau...? Parinte în Unirea Slobozia își caută antrenor. Teja, Poenaru sau...? teren intravilan Amara în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 10 iunie 2026 apartament 2 camere Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 10 iunie 2026 Meșterul Manole în Podul rutier peste râul Ialomița din Țăndărei, demolat de constructori

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...