Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Ialomița bea «apă otrăvită»

Nici nu s-a uscat bine apa, pardon, cerneala, de pe autorizația sanitară de funcționare eliberată pentru SC Urban Slobozia de Dan Noel, directorul Direcției de Sănătate Publică Ialomița, și un nou scandal se profilează la orizontul administrativ. Potrivit datelor furnizate de către aceeași instituție, apa pe care o beau ialomițenii este infestată cu nitrați, nitriți și E. coli. Cea mai periculoasă situație este cea semnalată de către consilierii locali de la Perieți, localitate în care de peste 7 ani locuitorii beau «apă otrăvită».

Apa din Ialomița, un pericol pentru sănătatea publică
De ani buni, scandalul apei de la Slobozia monopolizează atenția opiniei publice. În fapt, problemele constatate în capitala județului sînt similare în tot județul, iar localitățile din mediul rural se confruntă cu situații mai grave decît cele semnalate în orașe... Practic, susțin oficialii Sistemului de Gospodărire a Apelor Ialomița, «pînza freatică subterană a județului este sensibilă la nitriți și nitrați, care afectează compoziția chimică a apei». În acest moment, la nivelul județului există peste 100 de foraje, dintre care 40 sînt monitorizate permanent. Cu puține excepții, calitatea probelor de apă prelevate din aceste foraje este sub parametri legali, fapt confirmat oficial și de către oficialii Direcției de Sănătate Publică Ialomița. Astfel, la Grivița, Mihail Kogălniceanu, Sudiți, Ciochina, Gheorghe Doja, Perieți, Cosîmbești, Ciulnița, Reviga, Traian, Valea Ciorii, Balaciu, Săveni și Munteni Buzău «se înregistrează depășiri semnificative ale amoniului și fierului». La fel se întîmplă și în celelalte localități, însă aceste depășiri sînt sensibil mai mici, iar administrațiile din localitățile respective încearcă să asigure o calitatea corespunzătoare a apei furnizate populației. Singurele localități în care apa furnizată populației este bună sînt Dridu, Fierbinți Tîrg, Urziceni, Fetești, Stelnica, Bordușani și Țăndărei... Pentru toate celelalte, susține Mihaela Dumitrescu, purtător de cuvînt DSP Ialomița, situația e binecunoscută: «În majoritatea zonelor din Ialomița se înregistrează probleme în ceea ce privește potabilitatea apei. Multe dintre localități nu au stații conforme de tratare a apei. Per total, în județ există doar 3 stații de potabilizare de ultimă generație care pot face ca apa să fie conformă!».

Perieți, izvorul cu «apă otrăvită»
Deși fiecare dintre localități se confruntă cu situații particulare care merită mediatizate, situația constată la Perieți este una alarmantă. La începutul acestei veri, alarmați de sesizările locuitorilor din cele 5 sate aparținătoare comunei, consilierii locali au solicitat DSP o poziție publică în această problemă.  Rezultatul analizei a parvenit la sfîrșitul lunii august și sînt mai mult decît alarmante. «Sistemul de alimentare al comunei Perieți, format dintr-un foraj, două rezervoare de înmagazinare și stația de clorinare amplasat în localitatea Stejaru a fost autorizat sanitar cu program de conformare în anul 2005, la finalizarea proiectului. După extinderea frontului de captare și rețelei de distribuție în localitatea Misleanu, Fundata și Stejaru, Primăria Perieți a solicitat (...) eliberarea altei autorizații sanitare de funcționare. Din buletinele de analiză fizico-chimice și microbiologice efectuate în 2010 în vederea autorizării (...) s-au constatat depășiri ale paramentrilor de potabilitate pentru fier, amoniu și azotiți în aproape toate punctele de recoltare și pentru indicatorii microbiologici într-un punct de pe rețeaua de distribuție. (...) Ultimele analize efectuate, cele din 28.09.2011, au constatat depășiri la parametrul amoniu în toate probele și cloriformi fecali într-o probă. (...) Demersurile pentru obținerea autorizației sanitare de funcționare au fost sistate de către Primărie ca urmare a rezultatelor necorespunzătoare ale probelor de apă. În prezent, Primăria nu are contract cu DSP Ialomița pentru efectuarea analizelor de monitorizare a calității apei distribuite populației» se arată în adresa remisă de DSP. Orice comentariu, dincolo de acest raport oficial, este de prisos. Vom mai reaminti doar că, la Perieți, pentru finalizarea lucrărilor la rețeaua de apă a localității s-au cheltuit circa 4 milioane de lei, o parte dintre aceste fonduri reprezentînd fonduri europene alocate prin programul SAPARD... Proiectul a fost finalizat în 2004, dar el a fost extins și în anii următori la nivelul celor 5 sate din componența comunei. În acest moment populația consumă «apa otrăvită» furnizată prin rețeaua publică, iar autoritățile locale nu au informat niciodată locuitorii cu privire la pericolul imediat sau pe termen lung la care se expun...

18 Septembrie 2013, 15:32 (5383 vizualizări - 7 comentarii)

Comentariile cititorilor:


Mary:
(24 Septembrie 2013, 14:46)
Am vazut, sau mai bine am citit multe randuri in care ura, dispretul, indignarea sau revolta, batjocora, etc au fost exprimate intr-un mod mai mult sau mai putin gazetaresc, asa cum unii au pretentii iar altii mai putin, vis-a-vis de apa pe care unii incearca sa ne-o bage fortat pe gat sustinand ca este potabila, bla, bla, bla ... un lucru este cert: II DOARE IN CUR DE NOI.  Sunt niste LEPRE, care au pus stapanire pe acest oras cu girul prostilor din toate categoriile posibile, al pupincuristilor din toate domeniile de activitate, al lasilor si nemernicilor. Sa va ia dracu' pe toti.
Bingo:
(23 Septembrie 2013, 15:32)
Ciupercatule,tovarase maior de garzi patriotice si toata conducerea acestui judet si oras,daca mai aveti putina demnitate iesiti pe rand la antena 1 si dati explicatii.Va asteptam cu drag.
-ANONIM:
(20 Septembrie 2013, 11:55)
NU MAI CREDEM ,NIMIC, NUMAI MINCIUNI ,MINCIUNI, CE SA MAI CREDEM??????///////////////
IPSE:
(20 Septembrie 2013, 11:44)
GENOCID ! ! ! Si nimeni nu se sesizeaza ! ! ! Se asteapta probabil sa murim in chinuri ,dar ne cam meritam soarta ! ! !
SORIN:
(20 Septembrie 2013, 08:49)
Pe vremuri se punea mare preț pe "grija față de om", expresie, ca  multe altele, luată în derâdere de mulți futuristo-fripturiști ai zilelor noastre. Dacă s-ar fi întâmplat așa ceva cu douăzeci și cinci de ani în urmă, ar fi căzut multe capete. La propriu. Și ce, nu era bine?! E mai bine astăzi, când "oficialii" români nu știu cum să-și umple buzunarele și conturile, nu știu câte case, mașini și multe altele să-și "tragă"?! E mai bine astăzi, când organele care ar trebui să se ocupe de pedepsirea infractorilor de toate felurile sunt mână-n mână cu aceștia?! Nu sunt deloc nostalgic, dar aș vrea să se aplice legea în țara asta, așa cum este ea: stufoasă și cu multe lacune. Dar cine s-o facă, d-alde  Cristudor & gașca?!
perieti-patitu:
(19 Septembrie 2013, 21:40)
Daca la Perieti asa sta situatia,de ce nu se sisteaza distributia apei otravite si tragerea la raspundere a celor vinovati.Asta nu se numeste cumva GENOCID.Consiliul judetean,DSP,Protectia consumatorului,Politia judeteana,toate organele de raspundere din acest judet pe care ii platim cu bani nostri de ce nu se autosesiseaza sa ia masurile ce se impun in astfel de situatii.SE imbolnavesc si mor oameni bai fratilor......
slobozitu':
(19 Septembrie 2013, 18:18)
Zau? Cei care carau apa ca inecatii de la Perieti la Slobozia s-au otravit? Dar apa din comuna patorita de Tecu, cum o fi? La Sf Gheorghe.Gata, atat ca-i dam apa la moara moldoveanului si lui Stoica. 

Lasă un comentariu:

Mesaj
(maximum 2000 caractere):
Marți 23 Iun 2026
258 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră
Articole pirotehnice comercializate fără autorizație, depistate de jandarmii ialomițeni

Articole pirotehnice comercializate fără autorizație, depistate de jandarmii ialomițeni

Duminică, 22 iunie a.c., în cadrul misiunilor executate cu ocazia desfășurării evenimentului cultural «Drăgaica» din Căzănești, jandarmii ialomițeni au identificat o persoană care comercializa ...[citește_toată_știrea]

22 Iunie 2026, 13:15
(276 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Avarie la intersecția străzii 1 Decembrie cu Șoseaua București din orașul Țăndărei!

Pentru remedierea unei avarii survenite la nivelul conductei de alimentare cu apă, cu diametrul de 225 mm, de la intersecția străzii 1 Decembrie cu Șoseaua București din orașul Țăndărei, echipele RA ...[citește_toată_știrea]

22 Iunie 2026, 12:40
(255 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Avarie în localitatea Țăndărei!

Pentru executarea lucrărilor de remediere a unei avarii survenite la nivelul conductei de alimentare cu apă, cu diametrul de 350 mm, de pe strada Gării din orașul Țăndărei, echipele RAJA Constanța sistează ...[citește_toată_știrea]

21 Iunie 2026, 09:55
(365 vizualizări - 0 comentarii)


1097 persoane, angajate prin intermediul AJOFM Ialomița în perioada ianuarie-mai 2026

În primele 5 luni ale anului 2026, ca urmare a implementării Programului Național de Ocupare a Forței de Muncă, prin intermediul AJOFM Ialomița au fost încadrate în muncă 1097 persoane, dintre care 414 femei.  ...[citește_toată_știrea]

19 Iunie 2026, 08:25
(282 vizualizări - 0 comentarii)


Nu ratați...

...Secțiunea BÂRFE fiindcă
nici nu știți ce pierdeți! :-)

16 Iunie 2026, 18:10


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Secțiunea Mica Publicitate
a fost actualizată!
Cele mai noi anunțuri din Ialomița.
Se pot introduce anunțuri on-line!

16 Iunie 2026, 17:35


Slobozia: Expoziția de pictură «TEMPO RUBATO», la Centrul Cultural «Ionel Perlea»

Luni, 15 iunie 2026, la Galeriile «Arcadia» din cadrul Centrului Cultural «Ionel Perlea» va fi vernisată expoziția de pictură «TEMPO RUBATO-natură și proiect», semnată ...[citește_toată_știrea]

11 Iunie 2026, 11:20
(1136 vizualizări - 0 comentarii)


Bărbat din Bărbulești, prins în flagrant și reținut pentru «șantaj»

Un bărbat de 51 de ani, din Bărbulești, a fost prins în flagrant delict de polițiștii de investigații criminale din Urziceni, imediat după ce ar fi primit 1000 de euro, bani pretinși prin amenințări ...[citește_toată_știrea]

11 Iunie 2026, 10:25
(627 vizualizări - 1 comentariu)


Tânăr din Urziceni, reținut de polițiști pentru infracțiuni rutiere

Un tânăr de 28 de ani, din Urziceni, a fost reținut pentru 24 de ore de polițiștii rutieri ialomițeni după ce a fost depistat la volan deși avea permisul de conducere suspendat. Cercetările au ...[citește_toată_știrea]

10 Iunie 2026, 17:20
(871 vizualizări - 0 comentarii)


Call Center RAJA Constanța

Call Center RAJA Constanța

Interacțiunea cu utilizatorul serviciilor de alimentare cu apă și/sau de canalizare este extrem de importantă pentru RAJA Constanța. De aceea, serviciul Call Center pus la dispoziția acestora vine î ...[citește_toată_știrea]

10 Iunie 2026, 12:50
(442 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Controale și amenzi de peste 132 mii de lei. Peste 1000 kg de produse alimentare, retrase de la comercializare!

În perioada 25 mai5 iunie 2026, Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița a desfășurat 58 de acțiuni de control în unități din domeniul alimentar, având ...[citește_toată_știrea]

10 Iunie 2026, 10:15
(800 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Lipsă apă în localitatea Căzănești!

Marți, 9 iunie 2026, echipele RAJA Constanța intervin pentru remedierea unui branșament avariat de pe strada Prunului din orașul Căzănești. Astfel, în intervalul orar 09,30-13,00, sunt afectați ...[citește_toată_știrea]

9 Iunie 2026, 10:20
(525 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Se oprește apa în localitățile Dridu-Snagov și Moldoveni!

Miercuri, 10 iunie 2026, în intervalul orar 09,00-16,00, RAJA Constanța va sista furnizarea apei în localitățile Dridu-Snagov și Moldoveni, pentru realizarea operațiunilor ...[citește_toată_știrea]

8 Iunie 2026, 15:05
(887 vizualizări - 0 comentarii)


«Pe pământ și pe apă: locuitorii Deltei Dunării acum 6500 de ani», expoziție vernisată la Muzeul Județean Ialomița

Muzeul Județean Ialomița invită publicul pasionat de istorie și patrimoniu să participe joi, 11 iunie 2026, începând cu orele 11,00, la vernisajul expoziției «Pe pământ și pe ...[citește_toată_știrea]

8 Iunie 2026, 12:50
(832 vizualizări - 0 comentarii)


Dosar privind «deținerea ilegală de arme», percheziții la Țăndărei

Dosar privind «deținerea ilegală de arme», percheziții la Țăndărei

Joi, 4 iunie 2026, polițiștii ialomițeni au pus în aplicare 5 mandate de percheziție domiciliară în orașul Țăndărei. Activitățile au fost desfășurate în cadrul unui dosar penal î ...[citește_toată_știrea]

4 Iunie 2026, 15:40
(1251 vizualizări - 0 comentarii)


Soluții digitale de la RAJA Constanța

Soluții digitale de la RAJA Constanța

Pe lângă misiunile principale de a aduce apă de calitate la robinetele tuturor utilizatorilor și de a asigura servicii de canalizare eficiente, o preocupare constantă a societății RAJA Constanța ...[citește_toată_știrea]

4 Iunie 2026, 15:30
(837 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Reținut pentru consum de alcool la volan și lipsa permisului auto

Polițiștii din Fetești au reținut pentru 24 de ore un bărbat în vârstă de 41 de ani, cercetat pentru săvârșirea infracțiunilor de «conducere a unui vehicul sub influența alcoolului ...[citește_toată_știrea]

4 Iunie 2026, 15:20
(1125 vizualizări - 0 comentarii)


Borănești: Mașină de Poliție, vandalizată. Autorii au fost reținuți!

Miercuri, 3 iunie 2026, polițiștii ialomițeni au reținut, pentru 24 de ore, doi bărbați cercetați pentru săvârșirea infracțiunii de «distrugere». Din cercetările efectuate a reieșit ...[citește_toată_știrea]

4 Iunie 2026, 15:00
(1872 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: 5,72%, rata șomajului la sfârșitul lunii aprilie 2026

La sfârșitul lunii aprilie 2026, în evidențele Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița erau înregistrați 4487 de șomeri (din care 2114 femei), rata șomajului fiind ...[citește_toată_știrea]

4 Iunie 2026, 11:30
(1058 vizualizări - 0 comentarii)


Informare privind plata facturilor RAJA Constanța prin rețeaua PayPoint

RAJA Constanța informează clienții societății că, urmare a noilor condiții comerciale și operaționale implementate la nivel național de către procesatorul de plăți PayPoint, la achitarea facturilor prin ...[citește_toată_știrea]

3 Iunie 2026, 13:20
(1174 vizualizări - 0 comentarii)


Trafic feroviar blocat în zona Fetești din cauza unui accident. O femeie și un copil au fost loviți de tren!

Trafic feroviar blocat în zona Fetești din cauza unui accident. O femeie și un copil au fost loviți de tren!

Luni, 1 iunie 2026, o femeie de aproximativ 70 de ani și un minor de aproximativ 5 ani au fost loviți în plin de trenul InterRegio Constanța-București în timp ce traversau neregulamentar ...[citește_toată_știrea]

1 Iunie 2026, 17:00
(3370 vizualizări - 2 comentarii)


Programul RAJA Constanța de 1 Iunie 2026

Casieriile RAJA Constanța și compartimentele care desfășoară activități de lucru cu publicul vor fi închise luni, 1 Iunie 2026, cu prilejul Zilei Copilului și Rusaliilor. Abonații societății au ...[citește_toată_știrea]

29 Mai 2026, 10:20
(3314 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: «Expoziția Absolvenților 2026»

Slobozia: «Expoziția Absolvenților 2026»

Consiliul Județean Ialomița, Muzeul Național al Agriculturii, Inspectoratul Școlar Județean Ialomița, Uniunea Artiștilor Plastici-Filiala Slobozia/Ialomița și Liceul de Arte «Ionel Perlea» ...[citește_toată_știrea]

28 Mai 2026, 15:55
(1831 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Dealer de cocaină, arestat preventiv

Țăndărei: Dealer de cocaină, arestat preventiv

Polițiștii Serviciului de Combatere a Criminalității Organizate Ialomița, împreună cu procurorii DIICOT-Biroul Teritorial Ialomița, au documentat activitatea infracțională a unei persoane, de ...[citește_toată_știrea]

28 Mai 2026, 15:50
(11501 vizualizări - 0 comentarii)


854 persoane, angajate prin intermediul AJOFM Ialomița în primele 4 luni ale anului 2026

În primele 4 luni ale anului 2026, urmare a implementării Programului Național de Ocupare a Forței de Muncă, prin intermediul AJOFM Ialomița au fost încadrate în muncă 854 persoane ...[citește_toată_știrea]

27 Mai 2026, 13:20
(1636 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Taina vindecării trupești și sufletești la Parohia «Sf. Ev. Matei»

Slobozia: Taina vindecării trupești și sufletești la Parohia «Sf. Ev. Matei»

Cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Vincențiu, episcopul Sloboziei și Călărașilor, preoții Cercului Pastoral Nr.1 s-au întrunit în rugăciune la Parohia «Sf. Ev. Matei» ...[citește_toată_știrea]

27 Mai 2026, 11:05
(1803 vizualizări - 0 comentarii)


APIA eliberează adeverințe pentru beneficiarii Campaniei 2026 din sectorul zootehnic

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) informează că eliberează adeverințe pentru fermierii crescători de animale care doresc să acceseze credite bancare în cadrul intervențiilor ...[citește_toată_știrea]

27 Mai 2026, 10:15
(1199 vizualizări - 0 comentarii)


Protopopiatul Urziceni: «2026-Anul omagial al  pastorației familiei creștine»

Protopopiatul Urziceni: «2026-Anul omagial al  pastorației familiei creștine»

Biroul de Asistență Socială al Protopopiatului Urziceni a organizat tradiționalele sesiuni de informare din cadrul Programului «Tinerii și Hristos» în liceele din Urziceni. Conținutul ...[citește_toată_știrea]

26 Mai 2026, 10:40
(1783 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Controale soldate cu amenzi de 316,8 mii de lei

Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița a continuat acțiunile de verificare a operatorilor din domeniul alimentar, unul dintre obiectivele acestor acțiuni fiind analiza ...[citește_toată_știrea]

25 Mai 2026, 16:05
(1076 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Substanțe interzise ascunse în șosete

Vineri, 22 mai a.c., în jurul orelor 22,00, la Slobozia, pe timpul executării unei misiuni de patrulare, jandarmii ialomițeni au observat un grup format din patru tineri care manifestau un comportament ...[citește_toată_știrea]

25 Mai 2026, 15:05
(938 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
cetatean în Bărbat din Bărbulești, prins în flagrant și reținut pentru «șantaj» Anca în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Vasile în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» vilă complex Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 17 iunie 2026 Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița! Vasi în Incidente de integritate «cu efect întârziat» în județul Ialomița Dan în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! OK dar.. în «USR are obligația morală să aplice propriile standarde de integritate!» dan în Blocuri pentru tinerii specialiști în Educație și Sănătate, la Fetești

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...