Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

REPORTAJ

Toamna se numără electoratul PSD

Ziua Recoltei, Slobozia, 2013

De vreo 5 ani, autoritățile locale fac respirație artificială unei sărbători comuniste uitate. Pe vremea lui Împușcatu’ ea se numea «Ziua Recoltei» și aduna în piețele și oboarele țării tot ce aveau CAP-urile mai frumos, la prețuri modice. Roșii cît merele, vinete cît dovlecii, dovleci cît roata carului... După aproape 25 de ani, acest tip de amintiri au devenit povești. Doar festivismul de partid a rămas la fel. Anul acesta, el a fost deghizat în festivism administrativ. Cît despre Ziua Recoltei, în Piața Agroalimentară din Slobozia, pe 5 octombrie, ea a mirosit a scump și a sărăcie...

Farmecul indiscret al burgheziei de partid
Anul acesta, la Slobozia, «Ziua Recoltei» a picat mai devreme. Adică pe 5 octombrie... Dar după două săptămîni de ploaie piața e rebegită, iar clienții puțini. Degeaba au decretat autoritățile sărbătoare, degeaba au instalat scena pentru rapsozii populari locali, degeaba ordinele de concentrare date pensionarilor și angajaților de prin instituții... Noroc că, pe la 10,00, apar și autoritățile... Primarul Stoica, președintele Ciupercă, subprefectul Costică, un deputat, un senator cu familia... Într-un colț de piață, un bătînel sprijinit într-o umbrelă care pare de pe vremea ultimului război mondial se confesează cui stă să-l asculte: «Dom’le, dacă ai ști dumneata cum era odată... Mirosea, dom’le, a toate alea... Mirosea ca toamna, în grădină, nu ca acuma, a țigan... Mirosea a belșug, deși noi tot nemîncați eram! Dar, în ziua aia, parcă uitam, că vedeam de toate și puteam să le cumpărăm. Acuma nimic nu mai e la fel! Adică mai e ceva la fel, ăștia...». Urcați pe scenă la zece trecute fix, «ăștia» repetă la nesfîrșit aceleași ditirambe uzate... Primul o face primarul Sloboziei, Alexandru Stoica. E drept, el vorbește mai puțin și pare chiar stînjenit: «Astăzi avem ocazia să punem pe tarabe producția din această toamnă. Trebuie să fim pregătiți să punem ce putem, ce vrem și ce ne trebuie în cămară... Și ce putem, că și asta e o problemă. (...) Vă asigur că și anul viitor...». Discursul se pierde în zgomotul surd al mulțimii. Privim peste umăr! Bărbații sînt cenușii și nu au răbdare, femeile sînt gîrbove și nu au dinți în gură... Toți trag cu un ochi la discursuri, cu altul la prețurile de pe tarabe. Pe scena improvizată, președintele Ciupercă vinde și el un discurs electoral ponosit, ca toamna din piață: «Manifestarea de astăzi pe care Primăria și Consiliul Județean o organizează, nu este altceva decît o parte din acel efort al dumneavoastră care veniți zilnic în piață. (...) Puterea economică a acestui județ nu este mică, ea este mare și se dezvoltă și prin producție, dar și prin consum. (...) Orice este izvor de creație, de talent, de muncă și de performanță economică sau artistică, este avut în vedere de instituțiile reprezentative ale județului. (...) Vă doresc să aveți satisfacții mai mari de pe urma a ceea ce lucrați și faceți, să cumpărați mai mult (...) și să nu uitați că sînt puține ținuturi în țara asta care au un potențial productiv atît de mare!».

Producători de Ziua Recoltei
Lîngă tarabe, discursurile de partid și de stat se aud stins și nu interesează pe nimeni. Producătorii sînt puțini și concurența este sălbatică. La fel și prețurile, pentru buzunarele orășenilor. Merele cele mai ieftine sînt 2 lei, roșiile sînt 2,5, ardeiul gras costă și el 5 lei... Strugurii sînt de la 3 la 7 lei, după soi și buzunar, mustul se vinde cu un leu paharul. E și brînză la burduf, și pește afumat, la 30 de lei kila... Și loc pentru toată lumea. Doar pentru prețuri mai mici nu e loc nicăieri. Nicoleta Gînțu vine de la Luciu. Are facultate și o specializare în Finanțe-Contabilitate, dar a ales să vîndă în piață. O face de 14 ani, în familie: «Avem două hectare de legume, două hectare de pepeni și ceva porumb și grîu, pentru rotația culturilor. Stăm aici pînă cade bruma, cît avem produse de vînzare, apoi ne oprim... Pentru noi, cîți suntem, e de ajuns. Și ni se pare că de aici putem economisi ceva. Dar sînt și ani mai buni, și ani mai proști. Ca anu’ trecut, de exemplu... Și mai sînt și firmele, avem concurență... Dar oamenii vin la noi pentru gustul produselor, nu pentru că sînt mari și frumoase. Iar dacă ajung să cumpere o dată, clienții mei se întorc!». La trei tarabe distanță, Maria Țuțuianu știe tot ce se poate ști despre mere. Are o livadă de trei hectare la Voinești, în Dîmbovița. Vine la Slobozia de 15 ani: «Avem rude aici și trei hectare de livadă, de la socri... Acum 20 de ani trăiam la Tîrgoviște și nu-mi închipuiam că o să fac asta... Dar acum îmi place, e moștenire de familie, de la socri... La început ne-a fost frică, dar apoi ne-am luat inima în dinți și le-am luat locul. Și nici nu ne pare rău, nu m-aș vedea întoarsă la bloc. Așa că stau aici de dimineață și pînă seara și vindem mere bune. Cele mai bune de pe piață, că acum merele astea nu mai au secrete pentru noi! Și nici ăia de vorbesc pe scenă... Dar trăim cu speranța că va fi mai bine. C-așa suntem noi, românii!».

8 Octombrie 2013, 11:27 (15076 vizualizări - 20 comentarii)

Citiți și:
Pierdut Ziua Recoltei. Primăria Slobozia o declară nulă!
«Ziua Recoltei» pe Bărăgan

Comentariile cititorilor:


B V-l:
(15 Ianuarie 2014, 11:18)
bai nicu are perfecta dreptate RELU il citez - Sorine, ce buze lungi si lipicioase pe poponet mi -ai lasat schimba pozitia si la madular !   Perseverenta este cheia succesului - SII VEZI CA MAI AM CITIVA PRIETENI CARE TE ADORA - FACI SI TU UN BAN CA DE VREI SI TU PRIMAR NU  ca asai in Romania pe cine nu lasi sa moara nu te lasa sa traesti ,
SORIN:
(16 Octombrie 2013, 14:57)
@ Relu. Dacă pentru tine, a fi corect înseamnă pupincurism, înseamnă că așa o fi. Dacă nici eu n-am criticat uniunea asta de rahat, contranaturii, nici dracu n-a făcut-o. Dacă nici eu n-am susținut nemulțumirile oamenilor mințiți la alegeri, nici dracu n-a făcut-o. Totuși, să-l acuzi pe Sandu Stoica de navetism la Amara cu mașina Primăriei, cu șofer cu tot, denotă o reavoință, ca să mă exprim elegant. Primarul are permis de conducere, deci, în cel mai rău caz, ar fi făcut naveta cu mașina de serviciu, conducând-o el însuși. Dar, până nu ne iese răutatea prin pori, nu suntem noi, cei deștepți și drepți în toate cele. Aș vrea să te văd, măi "Relu", într-o funcție importantă, cu șofer "la scară", tot așa de "drept" ai fi?! Oare ți-ar plăcea să te pupe în dos unul și altul, sau să ți-o "tragă"?! Țara geme de proști, tu mai lipseai, dobitocule!
Relu :
(15 Octombrie 2013, 11:52)
 Sorine, ce buze lungi si lipicioase pe poponet ai !   Perseverenta este cheia succesului.
Nicu:
(12 Octombrie 2013, 23:02)
mai Gica (Corbu) ial acasa ,da nu vine el acasa la unul care sare pe femei la serviciu
Gică:
(11 Octombrie 2013, 22:21)
Primar ca Stoica nu a mai avut  Slobozia,e baiat fin .
Dănuţ :
(10 Octombrie 2013, 20:10)
Eu am votat pe roșii,că fu alianța usl..și speram să scăpăm de Satana de Băsescu și vrăjeala cu securism coldist și justiție independentă....că speranțe mari despre vreun miracol economic n-aveam,știind că avem un acord cu FMI cu limite impuse pe deficit..Binențeles că am boală pe Ciupercă,de la referendum,unde rezultatele nu sunt asemănătoare cu ale lui..de la locale....și acum trebuie să-i dau dreptate primarului din Urziceni)) Că Ciupercă-și bate joc de buget cu sala palatului,asta e...doar atât poate....... liniștit fiind cu Cristudor la DNA....și acum cu coabitarea fsnistă...)))Recunosc că Trofeul Calității e o mizerie...dar m-am bucurat să-l văd pe arogantul de Năstase la pușcărie...cum m-am bucurat și la Becali,ce se pupa cu Băsescu și se vedea dobitocul ....șeful liberalilor))Despre Stoica-ți spun că nu-l cunosc personal,dar știu de la amicul Vuți că fin'su  Sandu are caracter....mie îmi lasă impresia că Stoica se exprimă mai bine decât moldovean...și se zbate să facă ceva. Chiar îmi place cum amenajă bulevardul....dar cu piațeta,cred că s-a grăbit,chiar dacă este continuitate cu Unirii...și probabil o să iasă frumos.Dar până la urmă..în toate există un început...și dacă CLul și primarul vor așa..așa se face...nu ne convine ce face,peste trei ani vorbim prin vot. Asta-i democrație.....că ne dăm noi cu părerea ,suspicioși pe furăciuni sau alte scheme de personal...suntem liberi s-o facem ...iar de-i vreun sâmbure de adevăr.....e posibil să răspundă cine a greșit.Mie orașul îmi pare că se schimbă,arată mai bine decât era cu Ionașcu...iar apa e potabilă,nu e cum mănâncă Tron borș.Dar de la Stoica aștept auditul....cu ce rezultate o fi,altfel se face de râs ca alți mincinoși de politicieni))Bine...asta-i boala la fsniști))Cât despre mitinguri și alte manifestări de sărbători....am fost doar la două după '89,astea usliste...la uniri și alte zile nu mă duc...că nu mi place ...poate unde-n Ialomița au fost mereu la putere ăștia ai lui Iliescu....am avut mereu scârbă
pt @Danut:
(10 Octombrie 2013, 10:13)
De ce sa ne raportam doar la fostii(portocalii) si actualii(rosii) cand ne putem raporta la oameni, oameni capabili si oameni incapabili.Sunt de acord cu tine ca "portocalii" n-au fost mai buni decat USL-asii actuali dar nu sunt de acord ca astia sunt mai buni decat ceilalti.Revenind la oameni, raportandu-ma la fostul primar si actualul este o MARE diferenta in sensul ca pe vremea fostului era ordine si curatenie, politia locala patruland zi si noapte, flori, verdeata, strazile nu aratau in halul in care arata acum iar angajatele primariei nu jucau solitaire, nu stateau toata ziua pe facebook ca acum...actualul primar este un yes-man incompetent, impotent administrativo-edilitar...asta pt a ma raporta numai la fostul si actualul primar, aici vorbim despre oferta, despre ce ai de votat stimabile @Danut, romanul este nevoit sa aleaga intotdeauna raul cel mai mic.Atata timp cat opozitie nu exista, cand toti isi dau mana intru beneficiul personal nu ne putem raporta la competenta fostilor si actualilor ci doar la "raul cel mai mic" si raul cel mare"...vezi exemplul de la Jucu unde primari din partide diferite si-au unit fortele pt prosperitatea localitatilor lor, pentru astfel de oameni...RESPECT, nu conteaza partidul din care face parte, conteaza OMUL, omul care sfinteste locul!
SORIN:
(10 Octombrie 2013, 08:32)
Într-adevăr, Sandu Stoica are casă în Amara, dar nu face naveta. El are un apartament în Slobozia, iar "simpatizanții"-l pot întâlni în fiecare dimineață în zona "Cosminului", pe unde vine, nu de puține ori per pedes, la serviciu. Hai să nu dăm cu barda, chiar dacă rezultatele primarului nu sunt cele așteptate și promise.
Dănuţ:
(10 Octombrie 2013, 01:51)
Slobozi-te-ar dracu' în curte la Cotroceni..să-ți iei un 7,62 în țeasta de tembel)) Păi recunoaște băi..e un pas mare..nu se compară Ciuperca profesor cu Savu veterinarul...și nici Neacșu cu Bivolaru))Și Costică din prefecturică e mai curat la fund decât Cazacu la gură și cazier))Cât despre unii mari cu capu' mare.....io zic ...că oricum e mai frumos și deștept decât yorkul de Dâmbovița...și roșu' e mai șucar la popor ca portocaliul))Și pân' la urmă....Stoica n-are verb dar are mustață ce-i dă prestanță...nu-i impotent de fost prefect..ce vrea cu laptopul să vrăjească prostul..iar cu umeda-i privire de bovină-n devenire..să vrăjească însetata...și să-și traducă nevasta))Lasă băi slobozitule sărbătorile la lume..și organizatorii...fă ca mine...sărbătorește singur sau cu amicii ,ce vrei tu,când vrei și cât te ține ficatul și capul))Cin' te pune să mergi în piață..ești pomanagiu...sau îți place folclorul autohton.....și festivismul de partid stat))văd că net ai....păi de ai net asculți ce vrei..poți căuta și sâmbra oilor cu Băsecu..și-ți freci cu plăcere mandarinele...pân' te slobozești pe tine))Hai...bagă-ți youtube cu apa trece și chietrele rămâne proaste))io o caut pe aia cu căpitanu'......de județ,labă...că așa vrea crinul să pupe-n cur jidanii))
slobozitu':
(9 Octombrie 2013, 23:27)
Bataie de joc! In loc sa fie o sarbatoare s-a transformat in campanie de partid. Vedeti personajele, despre ce vorvesc ei? Ce au facut ei bun pentru cascatorii de gura? Ce au facut ei pentru gospodarii gradinari, pentru gospodinele noastre, pentru noi? NIMIC, ABSOLUT NIMIC! Ne mint, ne sfideaza urcandu-se pe scena, obligandu-ne sa-i vedem mintindu-ne. Ce a facut Ciuperca pentru Slobozia si judet? Ce tupeu! Ce a facut Stoica pentru orasul pentru gospodarii si gosp orasului acestuia? Ii minte tragandu-si nasul si facand naveta la Amara, ca acolo are casa. Ce a facut Homo Erectus de la prefectura bun pentru noi? Da, ne-a facut de ras, este unicul in tara aceasta. Dispret, ninciuna, tupeu - saracie, mizerie, lehamite.Bravo, halal! Mai purtati dupa voi si pe plavan cel mare si cu bardahaul fara nesat - tarabagiul. Urat tablou. 
Oarecare ::
(9 Octombrie 2013, 15:52)
@verde-n fata Boul este un animal de tractiune. I s-a masurat IQ- ul ? Omul este o fiinta superioara, sociala, care se caracterizeaza prin gandire, limbaj articulat, etc. Folositi epitete injurioase la adresa animalelor. Nu vi-s boii acasa?
SORIN:
(9 Octombrie 2013, 13:23)
@Gica. De ce "fost"?!
verde-n fata:
(9 Octombrie 2013, 13:22)
HOTI, IMPOSTORI, MINCINOSI, ESCROCI. IAR MULTIMEA PROASTA II ALEGE DE 23 DE ANI. VA MERITATI SOARTA BOILOR.
Dănuţ:
(9 Octombrie 2013, 12:22)
Doar îmbrăcat....măi Gică))
Gica:
(9 Octombrie 2013, 11:29)
Comunista necomunista aceasta sarbatoare e frumoasa.Si ce daca ca e de pe timpul Impuscatului,e un eveniment deosebit.Sarbatoarea nu e Comunista ,ci  domnu Ciuperca e imbracat ca un fost comunist.

Lasă un comentariu:

Mesaj
(maximum 2000 caractere):
Marți 23 Iun 2026
288 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră
Articole pirotehnice comercializate fără autorizație, depistate de jandarmii ialomițeni

Articole pirotehnice comercializate fără autorizație, depistate de jandarmii ialomițeni

Duminică, 22 iunie a.c., în cadrul misiunilor executate cu ocazia desfășurării evenimentului cultural «Drăgaica» din Căzănești, jandarmii ialomițeni au identificat o persoană care comercializa ...[citește_toată_știrea]

22 Iunie 2026, 13:15
(258 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Avarie la intersecția străzii 1 Decembrie cu Șoseaua București din orașul Țăndărei!

Pentru remedierea unei avarii survenite la nivelul conductei de alimentare cu apă, cu diametrul de 225 mm, de la intersecția străzii 1 Decembrie cu Șoseaua București din orașul Țăndărei, echipele RA ...[citește_toată_știrea]

22 Iunie 2026, 12:40
(240 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Avarie în localitatea Țăndărei!

Pentru executarea lucrărilor de remediere a unei avarii survenite la nivelul conductei de alimentare cu apă, cu diametrul de 350 mm, de pe strada Gării din orașul Țăndărei, echipele RAJA Constanța sistează ...[citește_toată_știrea]

21 Iunie 2026, 09:55
(346 vizualizări - 0 comentarii)


1097 persoane, angajate prin intermediul AJOFM Ialomița în perioada ianuarie-mai 2026

În primele 5 luni ale anului 2026, ca urmare a implementării Programului Național de Ocupare a Forței de Muncă, prin intermediul AJOFM Ialomița au fost încadrate în muncă 1097 persoane, dintre care 414 femei.  ...[citește_toată_știrea]

19 Iunie 2026, 08:25
(250 vizualizări - 0 comentarii)


Nu ratați...

...Secțiunea BÂRFE fiindcă
nici nu știți ce pierdeți! :-)

16 Iunie 2026, 18:10


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Secțiunea Mica Publicitate
a fost actualizată!
Cele mai noi anunțuri din Ialomița.
Se pot introduce anunțuri on-line!

16 Iunie 2026, 17:35


Slobozia: Expoziția de pictură «TEMPO RUBATO», la Centrul Cultural «Ionel Perlea»

Luni, 15 iunie 2026, la Galeriile «Arcadia» din cadrul Centrului Cultural «Ionel Perlea» va fi vernisată expoziția de pictură «TEMPO RUBATO-natură și proiect», semnată ...[citește_toată_știrea]

11 Iunie 2026, 11:20
(1104 vizualizări - 0 comentarii)


Bărbat din Bărbulești, prins în flagrant și reținut pentru «șantaj»

Un bărbat de 51 de ani, din Bărbulești, a fost prins în flagrant delict de polițiștii de investigații criminale din Urziceni, imediat după ce ar fi primit 1000 de euro, bani pretinși prin amenințări ...[citește_toată_știrea]

11 Iunie 2026, 10:25
(592 vizualizări - 0 comentarii)


Tânăr din Urziceni, reținut de polițiști pentru infracțiuni rutiere

Un tânăr de 28 de ani, din Urziceni, a fost reținut pentru 24 de ore de polițiștii rutieri ialomițeni după ce a fost depistat la volan deși avea permisul de conducere suspendat. Cercetările au ...[citește_toată_știrea]

10 Iunie 2026, 17:20
(839 vizualizări - 0 comentarii)


Call Center RAJA Constanța

Call Center RAJA Constanța

Interacțiunea cu utilizatorul serviciilor de alimentare cu apă și/sau de canalizare este extrem de importantă pentru RAJA Constanța. De aceea, serviciul Call Center pus la dispoziția acestora vine î ...[citește_toată_știrea]

10 Iunie 2026, 12:50
(428 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Controale și amenzi de peste 132 mii de lei. Peste 1000 kg de produse alimentare, retrase de la comercializare!

În perioada 25 mai5 iunie 2026, Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița a desfășurat 58 de acțiuni de control în unități din domeniul alimentar, având ...[citește_toată_știrea]

10 Iunie 2026, 10:15
(772 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Lipsă apă în localitatea Căzănești!

Marți, 9 iunie 2026, echipele RAJA Constanța intervin pentru remedierea unui branșament avariat de pe strada Prunului din orașul Căzănești. Astfel, în intervalul orar 09,30-13,00, sunt afectați ...[citește_toată_știrea]

9 Iunie 2026, 10:20
(516 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Se oprește apa în localitățile Dridu-Snagov și Moldoveni!

Miercuri, 10 iunie 2026, în intervalul orar 09,00-16,00, RAJA Constanța va sista furnizarea apei în localitățile Dridu-Snagov și Moldoveni, pentru realizarea operațiunilor ...[citește_toată_știrea]

8 Iunie 2026, 15:05
(869 vizualizări - 0 comentarii)


«Pe pământ și pe apă: locuitorii Deltei Dunării acum 6500 de ani», expoziție vernisată la Muzeul Județean Ialomița

Muzeul Județean Ialomița invită publicul pasionat de istorie și patrimoniu să participe joi, 11 iunie 2026, începând cu orele 11,00, la vernisajul expoziției «Pe pământ și pe ...[citește_toată_știrea]

8 Iunie 2026, 12:50
(813 vizualizări - 0 comentarii)


Dosar privind «deținerea ilegală de arme», percheziții la Țăndărei

Dosar privind «deținerea ilegală de arme», percheziții la Țăndărei

Joi, 4 iunie 2026, polițiștii ialomițeni au pus în aplicare 5 mandate de percheziție domiciliară în orașul Țăndărei. Activitățile au fost desfășurate în cadrul unui dosar penal î ...[citește_toată_știrea]

4 Iunie 2026, 15:40
(1219 vizualizări - 0 comentarii)


Soluții digitale de la RAJA Constanța

Soluții digitale de la RAJA Constanța

Pe lângă misiunile principale de a aduce apă de calitate la robinetele tuturor utilizatorilor și de a asigura servicii de canalizare eficiente, o preocupare constantă a societății RAJA Constanța ...[citește_toată_știrea]

4 Iunie 2026, 15:30
(804 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Reținut pentru consum de alcool la volan și lipsa permisului auto

Polițiștii din Fetești au reținut pentru 24 de ore un bărbat în vârstă de 41 de ani, cercetat pentru săvârșirea infracțiunilor de «conducere a unui vehicul sub influența alcoolului ...[citește_toată_știrea]

4 Iunie 2026, 15:20
(1101 vizualizări - 0 comentarii)


Borănești: Mașină de Poliție, vandalizată. Autorii au fost reținuți!

Miercuri, 3 iunie 2026, polițiștii ialomițeni au reținut, pentru 24 de ore, doi bărbați cercetați pentru săvârșirea infracțiunii de «distrugere». Din cercetările efectuate a reieșit ...[citește_toată_știrea]

4 Iunie 2026, 15:00
(1807 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: 5,72%, rata șomajului la sfârșitul lunii aprilie 2026

La sfârșitul lunii aprilie 2026, în evidențele Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița erau înregistrați 4487 de șomeri (din care 2114 femei), rata șomajului fiind ...[citește_toată_știrea]

4 Iunie 2026, 11:30
(1035 vizualizări - 0 comentarii)


Informare privind plata facturilor RAJA Constanța prin rețeaua PayPoint

RAJA Constanța informează clienții societății că, urmare a noilor condiții comerciale și operaționale implementate la nivel național de către procesatorul de plăți PayPoint, la achitarea facturilor prin ...[citește_toată_știrea]

3 Iunie 2026, 13:20
(1147 vizualizări - 0 comentarii)


Trafic feroviar blocat în zona Fetești din cauza unui accident. O femeie și un copil au fost loviți de tren!

Trafic feroviar blocat în zona Fetești din cauza unui accident. O femeie și un copil au fost loviți de tren!

Luni, 1 iunie 2026, o femeie de aproximativ 70 de ani și un minor de aproximativ 5 ani au fost loviți în plin de trenul InterRegio Constanța-București în timp ce traversau neregulamentar ...[citește_toată_știrea]

1 Iunie 2026, 17:00
(3325 vizualizări - 2 comentarii)


Programul RAJA Constanța de 1 Iunie 2026

Casieriile RAJA Constanța și compartimentele care desfășoară activități de lucru cu publicul vor fi închise luni, 1 Iunie 2026, cu prilejul Zilei Copilului și Rusaliilor. Abonații societății au ...[citește_toată_știrea]

29 Mai 2026, 10:20
(3087 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: «Expoziția Absolvenților 2026»

Slobozia: «Expoziția Absolvenților 2026»

Consiliul Județean Ialomița, Muzeul Național al Agriculturii, Inspectoratul Școlar Județean Ialomița, Uniunea Artiștilor Plastici-Filiala Slobozia/Ialomița și Liceul de Arte «Ionel Perlea» ...[citește_toată_știrea]

28 Mai 2026, 15:55
(1790 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Dealer de cocaină, arestat preventiv

Țăndărei: Dealer de cocaină, arestat preventiv

Polițiștii Serviciului de Combatere a Criminalității Organizate Ialomița, împreună cu procurorii DIICOT-Biroul Teritorial Ialomița, au documentat activitatea infracțională a unei persoane, de ...[citește_toată_știrea]

28 Mai 2026, 15:50
(11497 vizualizări - 0 comentarii)


854 persoane, angajate prin intermediul AJOFM Ialomița în primele 4 luni ale anului 2026

În primele 4 luni ale anului 2026, urmare a implementării Programului Național de Ocupare a Forței de Muncă, prin intermediul AJOFM Ialomița au fost încadrate în muncă 854 persoane ...[citește_toată_știrea]

27 Mai 2026, 13:20
(1592 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Taina vindecării trupești și sufletești la Parohia «Sf. Ev. Matei»

Slobozia: Taina vindecării trupești și sufletești la Parohia «Sf. Ev. Matei»

Cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Vincențiu, episcopul Sloboziei și Călărașilor, preoții Cercului Pastoral Nr.1 s-au întrunit în rugăciune la Parohia «Sf. Ev. Matei» ...[citește_toată_știrea]

27 Mai 2026, 11:05
(1781 vizualizări - 0 comentarii)


APIA eliberează adeverințe pentru beneficiarii Campaniei 2026 din sectorul zootehnic

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) informează că eliberează adeverințe pentru fermierii crescători de animale care doresc să acceseze credite bancare în cadrul intervențiilor ...[citește_toată_știrea]

27 Mai 2026, 10:15
(1186 vizualizări - 0 comentarii)


Protopopiatul Urziceni: «2026-Anul omagial al  pastorației familiei creștine»

Protopopiatul Urziceni: «2026-Anul omagial al  pastorației familiei creștine»

Biroul de Asistență Socială al Protopopiatului Urziceni a organizat tradiționalele sesiuni de informare din cadrul Programului «Tinerii și Hristos» în liceele din Urziceni. Conținutul ...[citește_toată_știrea]

26 Mai 2026, 10:40
(1735 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Controale soldate cu amenzi de 316,8 mii de lei

Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița a continuat acțiunile de verificare a operatorilor din domeniul alimentar, unul dintre obiectivele acestor acțiuni fiind analiza ...[citește_toată_știrea]

25 Mai 2026, 16:05
(1061 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Substanțe interzise ascunse în șosete

Vineri, 22 mai a.c., în jurul orelor 22,00, la Slobozia, pe timpul executării unei misiuni de patrulare, jandarmii ialomițeni au observat un grup format din patru tineri care manifestau un comportament ...[citește_toată_știrea]

25 Mai 2026, 15:05
(914 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița! Vasi în Incidente de integritate «cu efect întârziat» în județul Ialomița Dan în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! OK dar.. în «USR are obligația morală să aplice propriile standarde de integritate!» dan în Blocuri pentru tinerii specialiști în Educație și Sănătate, la Fetești Aur în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! cetatean în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Pt Zanfir în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! ZANFIR în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...