Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Copacii Sloboziei sunt tăiați ilegal

Direcția de Administrare a Domeniului Public mutilează orașul

Copacii Sloboziei sînt tăiați ilegal

De cîțiva ani încoace, Direcția de Administrare a Domeniului Public taie ilegal și haotic copacii din Slobozia. Activitatea este justificată de necesitatea «toaletării spațiilor verzi». Sub această umbrelă, administrația ascunde însă un adevărat genocid asupra arborilor protejați de legislația în vigoare. Oficialii DADP susțin că «toaletările» se fac în baza legii spațiilor verzi și că «orașul are mai mult spațiu verde decît e necesar». Garda de Mediu Ialomița nu a aplicat pînă în prezent nicio amendă pentru abuzurile constatate.

Copacii, victime ale ignoranței și incompetenței
În urmă cu 40 de ani, cînd Gheorghe Glodeanu, primar la acea vreme, împădurea forțat tîrgul Sloboziei, nimeni nu
s-ar fi gîndit că spațiile verzi vor deveni singura valoare reală a acestui oraș de cîmpie. Și, pînă acum cîțiva ani, așa a și fost... De 5 ani încoace însă, Direcția de Administrare a Domeniului Public Slobozia a declanșat o acțiune radicală de «toaletare» a spațiilor verzi. Tăierea haotică și, de cele mai multe ori, ilegală a arborilor, a declanșat un război civil între locuitorii orașului. Extrem de agresivi și lipsiți de cele mai elementare noțiuni de arhitectură peisagistică, angajații DADP au mutilat metodic parcuri, spații verzi, specii protejate de lege etc. Situația a fost semnalată ani de-a rîndul atît în spațiul public, cît și, mai nou, în mediul virtual. Pe una dintre paginile de Facebook în care comunitatea locală protestează împotriva «defrișărilor», cei interesați de salvarea copacilor și a speciilor rare oferă, pe lîngă proteste, și soluții. «Au mutilat întreg orașul. Tei, platani, arțari, nuci... Noi nu susținem că toaletarea nu e necesară. Dar aceasta se face defectuos, fără respectarea celor mai elementare norme peisagistice. Practic, se taie masiv coronamentul pentru a se evita afectarea liniilor de tensiune. Dar în acest fel arborii sînt compromiși. La fel se acționează și în parc, acolo unde nu există linii de înaltă tensiune. Au înălțat coronamentul la 10-12 metri, au transformat teii în stîlpi de telegraf, iar aleile vor fi permanent arse de soare. În felul acesta, parcul de la Ialomița este compromis pentru următorii 30 de ani. Și la fel se procedează peste tot!» ne explică unul dintre activiștii virtuali.

DADP susține că există suficient spațiu verde
Oficialii DADP susțin că acuzele care li se aduc sînt nefondate și că angajații din subordine toaletează spațiile verzi din oraș respectînd legea spațiilor verzi. «Dacă ar fi să ne luăm după fiecare părere, nu am mai face nimic în Slobozia!» ne explică Ion Ștefan, directorul DADP, înainte de a ne trimite la singurul specialist pe care îl are instituția, Stelian Rizea. Contactat telefonic, acesta din urmă ne-a declarat că, din punctul său de vedere, oricum există suficient de mult spațiu verde pe cap de locuitor și că toaletările se fac cu acordul Ocolului Silvic Slobozia. «Noi facem toaletările în baza legii spațiilor verzi. Acolo se specifică care sînt speciile protejate, cum trebuie tăiați arborii, care ramuri trebuie înlăturate. Degeaba se spune că nu avem specialiști. Ce specialiști? La Slobozia trebuie tăiați copacii care astupă canalizările, care încurcă circulația, care sînt atacați de boli, care au peste 30 de ani... Avem destule spații verzi în Slobozia. Avem chiar prea multe! Eu sînt specialist și vă asigur că nu pot să tai după mintea oricui!» ne-a explicat Stelian Rizea, pătruns de importanța misiunii sale publice. Cît despre «ciuntirea arborilor», o practică curentă a angajaților DADP, același Stelian Rizea ne-a declarat sec. «Cioturile sînt inestetice. De-aia tăiem de la baza trunchiului!».

De la Ana la Caiafa administrației
Potrivit datelor oficiale, în Slobozia sînt peste 100 mii de arbori. O bună parte dintre aceștia sînt plopi, cu vîrste care depășesc 25-30 de ani. În cazul lor, toți sînt de acord, înlăturarea acestora reprezintă singura decizie rezonabilă. Însă, pe lîngă plopi, de-a lungul ultimilor 2 ani, au căzut pradă drujbelor angajaților DADP stejari, arțari, nuci și tei... Oficial, masa lemnoasă rezultată este folosită pentru încălzirea serelor DADP, în încercarea de a reduce astfel costurile de exploatare. Potrivit martorilor oculari însă, masa lemnoasă rezultată face obiectul vînzărilor ilegale de lemn de foc pentru angajați și amatorii de chilipiruri. Așa se explică, de altfel, și apetența pentru «toaletare» a tuturor arborilor cu valoare energetică mare. De-a lungul ultimilor ani, o serie întreagă de scandaluri publice (care au culminat cu cel de luna trecută, cînd angajații DADP au distrus tabela de marcaj a Stadionului în încercarea de a «toaleta» zona!) au obligat autoritățile să reacționeze la sesizările cetățenilor. În mod paradoxal însă, Garda de Mediu nu a aplicat nicio amendă de la instalarea în funcție a actualului director al instituției. Mai mult decît atît, explică Cornel Vasile, directorul Gărzii de Mediu Ialomița, instituția nu are atribuții în autorizarea tăierilor de arbori: «La acest moment, inspectorii noștri realizează un control la DADP. Nu este o acțiune declanșată în urma sesizărilor, ci un control tematic, desfășurat la nivel național. Cînd vom avea rezultatele, vi le vom comunica. Dar ce pot eu să vă spun e că atribuțiile noastre legale sînt de control, nu de autorizare!» ne-a declarat acesta. Autorizarea, potrivit legii, intră în atribuțiile Agenției pentru Protecția Mediului Ialomița. Laurențiu Ghiauru, șeful acestei instituții, susține însă că nu a eliberat nicio autorizare pentru tăierea speciilor de arbori protejate de lege și că verificarea abuzurilor întră în competența Gărzii de Mediu: «Noi sîntem o instituție de reglementare și atît. Nu avem drept de control, acesta este realizat de către inspectorii Gărzii de Mediu!» ne-a declarat el. Mutați de la Ana la Caiafa, cei interesați de salvarea și protejarea spațiilor verzi din Slobozia nu au nicio șansă. Iar între timp, sute de arbori protejați de lege cad pradă drujbelor angajaților DADP sub pretextul respectării legii. Aceasta specifică însă clar, pentru cine are urechi de auzit, la articolul 12, aliniatul 5: «În cazul arborilor ornamentali (tei, salcîm, castan, arțar, mesteacăn, stejar) plantați pe spațiile verzi din domeniul public, precum și al celor plantați în aliniamente în lungul bulevardelor și străzilor, pe terenurile din zonele urbane și rurale, este interzisă intervenția cu tăieri în coroana acestora, cu excepția lucrărilor de eliminare a ramurilor uscate sau a celor care afectează siguranța traficului pietonal și rutier, a imobilelor aflate în apropiere, precum și a celor de pe traseul rețelelor aeriene».

14 Martie 2014, 15:45 (32358 vizualizări - 57 comentarii)

Comentariile cititorilor:


garda:
(12 Mai 2014, 13:52)
Garda de mediu, Ocolul silvic, sa faca ceva, sa ia masuri. Primaria noastra nu mai are limite. DADP-ul isi face de cap. Au programat pentru taiere circa 50 de copaci vigurosi in parcul de la catedrala. I-am vazut eu cum ii insemnau in timp ce imi faceam plimbarea de dupa amiaza prin parc. Si daca i-am intrebat, erau trei galigani dintre care unul in costum si doi in salopeta, subalterni lingai, mi-au zis sa-mi vad de treaba mea, ce, n-am ce face acasa? sint copacii mei? ce ma doare. Le-am atras atentia ca o sa fac reclamatie peste tot pe unde se poate. o sa scriu si la ziar, si la garda, peste tot. Sa nu-si mai faca de cap ca si cum ar fi pe mosia mamei lor. Mai ca m-a imbrincit unul din ei. dar nu ma las. Or sa vada ei.
Adolf:
(15 Aprilie 2014, 07:44)
Fascistii copacilor, astia sint oamenii nostri. O colectie intreaga de nazisti s-a adunat in aparatul administratiei locale. Mengele, Bormann, Himmler, Goering, ramine sa-i identificam pe fiecare. Noroc ca rusii au trupele deja pregatite, stam oleaca fara grija din punctul asta de vedere.
zugravu:
(14 Aprilie 2014, 16:20)
Lasati edilii imbalsamati sa le tihneasca si lor sarbatorile pascale ca nu se stie daca le mai apuca p-alea hibernale.
Costica:
(14 Aprilie 2014, 11:34)
Unde te uiti numai crengi taiate anapoda. Te doare sufletul cind ii vezi ciopirtiti asa. Ma rog, p-aia care au suflet. Aia care toata grija lor e sa bage la matz, sa-si rezerve de pe-acum scindurile aferente pentru copirsheu, e bataie mare pe ele si s-ar putea sa-i apuce ziua de apoi fara costumul adecvat.
DADP:
(13 Aprilie 2014, 18:58)
Unii directori degeaba au albit, ca virsta nu le-a adus nici un avantaj. Plus ca au capul prea mic si le mai sta si creierul lejer.
Teo:
(13 Aprilie 2014, 11:43)
Imi place ce zise unul, ca cica avem chiar prea mult spatiu verde. Pai atunci sa-l naibii la export ca stau capitalistii adevarati in limba dupa verde, au legi de protejeaza fiecare ramurica si fiecare frunzulita si noi ne ca....am pe natura pe care altfel o ridicam in slavi. Nea Stoica, mai agata frate pe stilpi si prin copaci hirtiute d-alea in care ne recomanzi sa lasam natura mostenire urmasilor nostri. Noroc ca unii n-au copii. Fi-tu mai traieste?
Stefan Ion:
(13 Aprilie 2014, 08:44)
Domnule director, am si eu o plingere speciala la dvs. Tare ma deranjeaza Gingko Biloba ala de linga Ionel Perlea. Nu da bine deloc in compania gratarelor cu mici si a casutelor de lemn cu produse expirate. Bagati drujba-n el ca ne calca pe nervi, zau asa.
Angelina:
(12 Aprilie 2014, 08:17)
Primareleeee, vezi ca vin acusica europralnamentalele, noi cu ce ne alegem? Ce ne aduci nou? Numa bani, galeti si pui avicolezi, ne-am sastisit, dreacu. Mai baga si tu niscai stampile habarnam, niste productie forestiera excedentara, niste Cabernet Sauvignon de Montparnasse 1975, ce mama mea, daca-i bal, bal sa fie.
Pardaian:
(11 Aprilie 2014, 07:49)
Lemne de foc, lemne de foc cumpăăăăăr.....
Valentin:
(10 Aprilie 2014, 08:01)
Bine ca ati vopsit copacii si stilpii de iluminat. Am scapat de o grija. Stilpii nu vor fi atacati de termite iar copacii dau bine la impresie artistica. Primaria asta n-are ce face cu banii si cu forta de munca in fiecare primavara de-i arunca pe o asemenea activitate? Credeti ca asta o sa distraga atentia de la gunoaiele de pe strada si o sa va mai stearga din vina ca ati ciopirtit copacii? Mai ginditi-va, poate va vin idei mai constructive. Cu banii astia amenajati chioscuri la colt de strada in care sa oferiti oamenilor insetati pahare cu apa plata daca de altceva nu sinteti in stare.
Nina:
(9 Aprilie 2014, 07:09)
Magnoliile din fata primariei le-ati uitat? Le-ati pastrat de saminta sau le taiati si pe ele in intervalul urmator?
Pavel:
(8 Aprilie 2014, 10:00)
Eu zic sa dea jos primaria scrierile alea agatate de copaci si de stilpii de iluminat. Auzi, cica sa ocrotim natura. Sa ne doara in c..r de ea mai bine.
Liviu :
(7 Aprilie 2014, 07:37)
Sper sa se mai potoleasca firar mama lor a naibii, ca daca nu mau inebunit de cap cu taierile lor excesive. Nu mai am aier, domle, nu mai pot sa respir. Nu mai poti sa traiesti deloc in orasul asta rosu de singele copacilor taiati. Bine ca ne face parcare subterana. O sa avem adapost antiatomic se cheama.
slobozia:
(5 Aprilie 2014, 11:58)
suntem in tara nimanui
Sedan:
(5 Aprilie 2014, 08:45)
Tov. primar. Vedeti ca ati ratat doi brazi in fata prefecturii. P-astia ii pastrati pentru iarna 2014-2015? Nooo, c-o sa fie usoara. N-auzitara-ti de incalzirea globala? Cica vine si pe la noi.

Lasă un comentariu:

Mesaj
(maximum 2000 caractere):
Sâmbătă 08 Aug 2026
243 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Urmărit internațional de autoritățile din Austria și Italia, depistat de polițiștii ialomițeni

Marți, 1 septembrie a.c., polițiștii Serviciului de Investigații Criminale au depistat pe raza municipiului Slobozia n bărbat, de 29 de ani, din județul Brăila, bănuit de săvârșirea de «infracțiuni contra ...[citește_toată_știrea]

2 Septembrie 2020, 17:25
(6136 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 970 cazuri de COVID-19 înregistrate în Ialomița. NU s-au înregistrat cazuri noi!

Miercuri, 2 septembrie a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, nu s-au înregistrat cazuri noi de îmbolnăviri cu COVID-19, numărul cazurilor fiind același ca în ziua ...[citește_toată_știrea]

2 Septembrie 2020, 16:05
(4320 vizualizări - 0 comentarii)


DN21: Accident rutier între Drajna-Slobozia

Miercuri, 2 septembrie 2020, în jurul orelor 11,10, ISU Ialomița a fost solicita să intervină la un accident rutier produs pe DN21, între Drajna și Slobozia. În accident au fost implicate două autoturisme ...[citește_toată_știrea]

2 Septembrie 2020, 15:20
(3914 vizualizări - 0 comentarii)


DN21: Carambol între un tractor și două autoturisme, la ieșire din Slobozia către Drajna

Luni, 31 august a.c., în jurul orelor 16,00, pe DN21 s-a produs un accident rutier soldat cu pagube materiale. Din verificările efectuate a reieșit că în timp ce un bărbat, de 38 de ani, din Slobozia, conducea ...[citește_toată_știrea]

1 Septembrie 2020, 18:45
(4571 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: 3 ordine de protecție provizorii în 24 de ore!

Luni, 31 august a.c., în jurul orelor 14,00, polițiștii din Slobozia au fost sesizați prin apel 112 de o tânără de 16 ani, din Gheorghe Lazăr, cu privire la faptul că a fost agresată fizic de către fratele ...[citește_toată_știrea]

1 Septembrie 2020, 18:40
(2939 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Lipsă apă în localitatea Sudiți

Pentru executarea lucrărilor de remediere a unei avarii survenite pe conducta de aducțiune, cu diametrul de 110 mm, de la nivelul Stației de Pompare ce alimentează cu apă localitatea Sudiți, din județul ...[citește_toată_știrea]

1 Septembrie 2020, 17:10
(3480 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 970 cazuri de COVID-19 înregistrate în Ialomița

Marți, 1 septembrie a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 970, cu 8 cazuri mai mult față de ziua de luni ...[citește_toată_știrea]

1 Septembrie 2020, 16:10
(3024 vizualizări - 0 comentarii)


Tânăr de17 ani din Bărbulești, surprins la volanul unui autoturism neînmatriculat

Polițiștii de Investigații Criminale din Urziceni au depistat pe raza comunei Bărbulești un tânăr, de 17 ani, la volanul unui autoturism neînmatriculat. Astfel, sâmbătă, 29 august 2020, în jurul orei 1 ...[citește_toată_știrea]

31 August 2020, 17:20
(2923 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Beat la volan la 73 de ani, a provocat un accident

Sâmbătă, 29 august a.c., în jurul orei 21,00 Poliția Municipiului Fetești a fost sesizată cu privire la faptul că pe strada Călărași din Fetești a avut loc un accident rutier soldat cu pagube materiale ...[citește_toată_știrea]

31 August 2020, 17:15
(4162 vizualizări - 0 comentarii)


«Munca la negru», în vizorul ITM Ialomița

În luna august 2020, Inspectoratul Teritorial de Muncă Ialomița, prin Compartimentul Control Relații de Muncă, și-a desfășurat activitatea în conformitate cu Programul Cadru de Acțiuni aprobat de Inspecția ...[citește_toată_știrea]

31 August 2020, 17:10
(1847 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 962 cazuri de COVID-19 înregistrate în Ialomița

Luni, 31 august a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 962, cu 17 cazuri mai mult față de ziua de sâmbătă ...[citește_toată_știrea]

31 August 2020, 16:05
(3922 vizualizări - 0 comentarii)


Accident la Platonești

Accident la Platonești

Accident rutier pe raza comunei Platonești, pe DJ 212. Luni dimineață, 31 august a.c., în jurul orelor 6,45, ISU Ialomița a intervenit la un accident rutier produs pe raza comunei Platonești, un autoturism ...[citește_toată_știrea]

31 August 2020, 15:30
(2038 vizualizări - 2 comentarii)


Scânteia: S-a izbit cu autoturismul de o remorcă

Scânteia: S-a izbit cu autoturismul de o remorcă

Duminică, 30 august a.c., în jurul orei 21,55, la Scânteia, un autoturism s-a izbit puternic de o remorcă agricola staționată. La locul accidentului s-au deplasat de urgență două echipaje din cadrul Detașamentului ...[citește_toată_știrea]

31 August 2020, 15:25
(2851 vizualizări - 0 comentarii)


Murgeanca: A luat foc o autoutilitară

Murgeanca: A luat foc o autoutilitară

Duminică, 30 august a.c., în jurul orelo 12,30, dispeceratul Inspectoratului a fost anunțat despre izbucnirea unui incendiu la o autoutilitară care transporta un butoi de 700 l de motorină, în satul Murgeanca ...[citește_toată_știrea]

31 August 2020, 15:20
(2769 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Accident pe Variantă

Slobozia: Accident pe Variantă

Sâmbătă, 29 august 2020, în jurul orelor 17,45, s-a produs un accident rutier produs pe varianta municipiului Slobozia, în eveniment fiind implicat un autoturism. La locul intervenției s-au deplasat de ...[citește_toată_știrea]

31 August 2020, 15:15
(3146 vizualizări - 1 comentariu)

Taguri: Slobozia accident


Țăndărei: Incendiu la o anexă gospodărească

Sâmbătă, 29 august, a.c., în jurul orelor 16,40, ISU Ialomița a fost solicitat să intervină pentru stingerea unui incendiu produs la o anexă gospodărească în Țăndărei. La locul solicitării s-au deplasat ...[citește_toată_știrea]

31 August 2020, 15:10
(2096 vizualizări - 0 comentarii)


Coșereni: Incendiu de vegetație uscată

Sâmbătă, 29 august, a.c., în jurul orei 11,10, ISU Ialomița a fost solicitat să intervină pentru stingerea unui incendiu de vegetație uscată izbucnit pe raza comunei Coșereni. Incendiul a fost stins operativ ...[citește_toată_știrea]

31 August 2020, 15:05
(2227 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Apă cu presiuni scăzute la Fierbinți-Târg

Pentru remedierea unei avarii survenite pe conducta de alimentare cu apă, cu diametrul de 110 mm, de pe strada Garofiței, din localitatea Fierbinți-Târg, RAJA Constanța este nevoită să reducă presiunea ...[citește_toată_știrea]

31 August 2020, 14:05
(6691 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Avarie în orașul Țăndărei

Pentru executarea lucrărilor de remediere a unui branșament avariat de pe strada Zambilei din orașul Țăndărei, RAJA SA Constanța a fost  nevoită să întrerupă furnizarea apei potabile luni, 31 august ...[citește_toată_știrea]

31 August 2020, 13:45
(2416 vizualizări - 0 comentarii)


Cosâmbești: Bombă de 50 kg, descoperită întâmplător pe malul râului Ialomița

Cosâmbești: Bombă de 50 kg, descoperită întâmplător pe malul râului Ialomița

O bombă de aviație, care cântărea 50 kg, a fost descoperită duminică, 30 august a.c., pe malul râului Ialomița, în zona localității Cosâmbești. Elementul de muniție a fost descoperit de un localnic, care ...[citește_toată_știrea]

30 August 2020, 19:30
(5590 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 945 cazuri de COVID-19 înregistrate în Ialomița

Sâmbătă, 29 august a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 945, cu un caz mai mult față de ziua de vineri ...[citește_toată_știrea]

29 August 2020, 16:05
(3512 vizualizări - 0 comentarii)


Ion Roată: Infractor identificat de polițiști

Polițiștii ialomițeni au reușit identificarea autorului unor fapte de «lipsire de libertate» și «lovire», pe raza localității Ion Roată. Este vorba despre un bărbat, de 53 de ani, din București, pe numele ...[citește_toată_știrea]

28 August 2020, 17:55
(2110 vizualizări - 0 comentarii)


Mărculești: La volan sub influența alcoolului

Un tânăr de 26 de ani s-a ales cu un dosar penal după ce a fost depistat în trafic conducând sub influența băuturilor alcoolice, pe raza localității Mărculești. În urma testării cu aparatul Drager a rezultat ...[citește_toată_știrea]

28 August 2020, 17:50
(4794 vizualizări - 1 comentariu)


Grupul de Comunicare Strategică: 944 cazuri de COVID-19 înregistrate în Ialomița

Vineri, 28 august a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 944, cu 10 mai multe față de ziua de joi, 27 august ...[citește_toată_știrea]

28 August 2020, 16:05
(3639 vizualizări - 0 comentarii)


Borănești: Adolescent de 17 ani, depistat la volan

Miercuri, 26 august a.c., în jurul orelor 15,30, polițiștii din cadrul Secției de Poliție Rurală nr. 4 Coșereni au oprit în trafic un autoturism ce se deplasa pe raza comunei Borănești. La volanul autovehiculului ...[citește_toată_știrea]

27 August 2020, 18:20
(3054 vizualizări - 0 comentarii)


Gârbovi: Prinși după ce au furat porumb

Doi bărbați au fost prinși în flagrant de polițiștii ialomițeni în timp ce transportau cu o căruță peste 300 kg de porumb, sustras de pe un teren agricol din apropierea localității Gârbovi. Astfel, miercuri ...[citește_toată_știrea]

27 August 2020, 18:15
(2702 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 934 cazuri de COVID-19 înregistrate în Ialomița

Joi, 27 august a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 934, cu 8 mai multe față de ziua de miercuri, 26 august ...[citește_toată_știrea]

27 August 2020, 16:10
(2512 vizualizări - 0 comentarii)


Deschiderea anului școlar în condiții de siguranță, prioritate pentru Primăria Slobozia

Deschiderea anului școlar în condiții de siguranță, prioritate pentru Primăria Slobozia

Deschiderea anului școlar în condiții de siguranță sanitară pentru elevi și cadre didactice reprezintă o prioritate pentru toți factorii decizionali. «Viceprimarul Gabriel Mușat și directorul economic, Adrian Trifan, s-au așezat la masa dezbaterilor joi, 27 august 2020, cu directorii unităților de învățământ pentru a stabili necesarul de materiale, să identifice resursele financiare și procedurile de achiziție a produselor de igienă și protecție» ...[citește_toată_știrea]

27 August 2020, 15:55
(4223 vizualizări - 2 comentarii)


AJOFM Ialomița: 4,65%-rata șomajului în iulie 2020

La sfârșitul lunii iulie 2020, în evidențele Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița erau înregistrați 4351 șomeri (din care 2049 femei), rata șomajului fiind ...[citește_toată_știrea]

27 August 2020, 14:05
(2403 vizualizări - 0 comentarii)


anunț angajare

SC GREENFIBER
INTERNATIONAL SA-P.L. URZICENI

ANGAJEAZĂ PERSONAL
Vrei stabilitate? Seriozitate?
Atunci APLICĂ la compania noastră!
Suntem unul dintre
cei mai mari angajatori din Urziceni
și angajăm următoarele
categorii de personal

-Electrician
-Stivuitorist
-Manipulant
-Muncitor necalificat

Oferim
Contract individual de muncă,
salariu fix, tichete de masă, transport

Ne puteți contacta
la telefon 0751/151.156
sau puteți depune CV-ul personal
la poarta societății din
localitatea Urziceni, DN2, Km 57,5
(fosta fabrică de ferite din Urziceni)
-RESURSE UMANE

27 August 2020, 13:10


Ultimele comentarii
Antoine în «Suntem în urmă cu pregătirea, dar construim un grup puternic!» ciumpalacul în Memoriu pe tema poluării, depus de Asociația Ecologică Regională-«AER Muntenia Sud» la Prefectura Ialomița @PREDA în Episcopia Sloboziei și Călărașilor reclamă, din nou, lipsa de intervenție a autorităților în problema poluării olfactive din Slobozia! Mary în Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița își desfășoară activitatea operativă în containere Mary în Memoriu pe tema poluării, depus de Asociația Ecologică Regională-«AER Muntenia Sud» la Prefectura Ialomița #pasajladrajna în Slobozia: Protest anti-poluare olfactivă Anonim în Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița își desfășoară activitatea operativă în containere Cetatean în Slobozia: Protest anti-poluare olfactivă SPERANȚA în Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița își desfășoară activitatea operativă în containere Anonim în Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița își desfășoară activitatea operativă în containere Rodica în Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița își desfășoară activitatea operativă în containere as în Curtea de Conturi a României reclamă «slaba gestionare a patrimoniului» la Direcția Județeană pentru Sport Ialomița georgica în Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița își desfășoară activitatea operativă în containere Anonim în Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița își desfășoară activitatea operativă în containere vasilica în Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița își desfășoară activitatea operativă în containere Ilie Palarie în Slobozia: Protest anti-poluare olfactivă Anonim în Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița își desfășoară activitatea operativă în containere PREDA în Episcopia Sloboziei și Călărașilor reclamă, din nou, lipsa de intervenție a autorităților în problema poluării olfactive din Slobozia! gica în Slobozia: Protest anti-poluare olfactivă Gigel în Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița își desfășoară activitatea operativă în containere

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...