Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Copacii Sloboziei sunt tăiați ilegal

Direcția de Administrare a Domeniului Public mutilează orașul

Copacii Sloboziei sînt tăiați ilegal

De cîțiva ani încoace, Direcția de Administrare a Domeniului Public taie ilegal și haotic copacii din Slobozia. Activitatea este justificată de necesitatea «toaletării spațiilor verzi». Sub această umbrelă, administrația ascunde însă un adevărat genocid asupra arborilor protejați de legislația în vigoare. Oficialii DADP susțin că «toaletările» se fac în baza legii spațiilor verzi și că «orașul are mai mult spațiu verde decît e necesar». Garda de Mediu Ialomița nu a aplicat pînă în prezent nicio amendă pentru abuzurile constatate.

Copacii, victime ale ignoranței și incompetenței
În urmă cu 40 de ani, cînd Gheorghe Glodeanu, primar la acea vreme, împădurea forțat tîrgul Sloboziei, nimeni nu
s-ar fi gîndit că spațiile verzi vor deveni singura valoare reală a acestui oraș de cîmpie. Și, pînă acum cîțiva ani, așa a și fost... De 5 ani încoace însă, Direcția de Administrare a Domeniului Public Slobozia a declanșat o acțiune radicală de «toaletare» a spațiilor verzi. Tăierea haotică și, de cele mai multe ori, ilegală a arborilor, a declanșat un război civil între locuitorii orașului. Extrem de agresivi și lipsiți de cele mai elementare noțiuni de arhitectură peisagistică, angajații DADP au mutilat metodic parcuri, spații verzi, specii protejate de lege etc. Situația a fost semnalată ani de-a rîndul atît în spațiul public, cît și, mai nou, în mediul virtual. Pe una dintre paginile de Facebook în care comunitatea locală protestează împotriva «defrișărilor», cei interesați de salvarea copacilor și a speciilor rare oferă, pe lîngă proteste, și soluții. «Au mutilat întreg orașul. Tei, platani, arțari, nuci... Noi nu susținem că toaletarea nu e necesară. Dar aceasta se face defectuos, fără respectarea celor mai elementare norme peisagistice. Practic, se taie masiv coronamentul pentru a se evita afectarea liniilor de tensiune. Dar în acest fel arborii sînt compromiși. La fel se acționează și în parc, acolo unde nu există linii de înaltă tensiune. Au înălțat coronamentul la 10-12 metri, au transformat teii în stîlpi de telegraf, iar aleile vor fi permanent arse de soare. În felul acesta, parcul de la Ialomița este compromis pentru următorii 30 de ani. Și la fel se procedează peste tot!» ne explică unul dintre activiștii virtuali.

DADP susține că există suficient spațiu verde
Oficialii DADP susțin că acuzele care li se aduc sînt nefondate și că angajații din subordine toaletează spațiile verzi din oraș respectînd legea spațiilor verzi. «Dacă ar fi să ne luăm după fiecare părere, nu am mai face nimic în Slobozia!» ne explică Ion Ștefan, directorul DADP, înainte de a ne trimite la singurul specialist pe care îl are instituția, Stelian Rizea. Contactat telefonic, acesta din urmă ne-a declarat că, din punctul său de vedere, oricum există suficient de mult spațiu verde pe cap de locuitor și că toaletările se fac cu acordul Ocolului Silvic Slobozia. «Noi facem toaletările în baza legii spațiilor verzi. Acolo se specifică care sînt speciile protejate, cum trebuie tăiați arborii, care ramuri trebuie înlăturate. Degeaba se spune că nu avem specialiști. Ce specialiști? La Slobozia trebuie tăiați copacii care astupă canalizările, care încurcă circulația, care sînt atacați de boli, care au peste 30 de ani... Avem destule spații verzi în Slobozia. Avem chiar prea multe! Eu sînt specialist și vă asigur că nu pot să tai după mintea oricui!» ne-a explicat Stelian Rizea, pătruns de importanța misiunii sale publice. Cît despre «ciuntirea arborilor», o practică curentă a angajaților DADP, același Stelian Rizea ne-a declarat sec. «Cioturile sînt inestetice. De-aia tăiem de la baza trunchiului!».

De la Ana la Caiafa administrației
Potrivit datelor oficiale, în Slobozia sînt peste 100 mii de arbori. O bună parte dintre aceștia sînt plopi, cu vîrste care depășesc 25-30 de ani. În cazul lor, toți sînt de acord, înlăturarea acestora reprezintă singura decizie rezonabilă. Însă, pe lîngă plopi, de-a lungul ultimilor 2 ani, au căzut pradă drujbelor angajaților DADP stejari, arțari, nuci și tei... Oficial, masa lemnoasă rezultată este folosită pentru încălzirea serelor DADP, în încercarea de a reduce astfel costurile de exploatare. Potrivit martorilor oculari însă, masa lemnoasă rezultată face obiectul vînzărilor ilegale de lemn de foc pentru angajați și amatorii de chilipiruri. Așa se explică, de altfel, și apetența pentru «toaletare» a tuturor arborilor cu valoare energetică mare. De-a lungul ultimilor ani, o serie întreagă de scandaluri publice (care au culminat cu cel de luna trecută, cînd angajații DADP au distrus tabela de marcaj a Stadionului în încercarea de a «toaleta» zona!) au obligat autoritățile să reacționeze la sesizările cetățenilor. În mod paradoxal însă, Garda de Mediu nu a aplicat nicio amendă de la instalarea în funcție a actualului director al instituției. Mai mult decît atît, explică Cornel Vasile, directorul Gărzii de Mediu Ialomița, instituția nu are atribuții în autorizarea tăierilor de arbori: «La acest moment, inspectorii noștri realizează un control la DADP. Nu este o acțiune declanșată în urma sesizărilor, ci un control tematic, desfășurat la nivel național. Cînd vom avea rezultatele, vi le vom comunica. Dar ce pot eu să vă spun e că atribuțiile noastre legale sînt de control, nu de autorizare!» ne-a declarat acesta. Autorizarea, potrivit legii, intră în atribuțiile Agenției pentru Protecția Mediului Ialomița. Laurențiu Ghiauru, șeful acestei instituții, susține însă că nu a eliberat nicio autorizare pentru tăierea speciilor de arbori protejate de lege și că verificarea abuzurilor întră în competența Gărzii de Mediu: «Noi sîntem o instituție de reglementare și atît. Nu avem drept de control, acesta este realizat de către inspectorii Gărzii de Mediu!» ne-a declarat el. Mutați de la Ana la Caiafa, cei interesați de salvarea și protejarea spațiilor verzi din Slobozia nu au nicio șansă. Iar între timp, sute de arbori protejați de lege cad pradă drujbelor angajaților DADP sub pretextul respectării legii. Aceasta specifică însă clar, pentru cine are urechi de auzit, la articolul 12, aliniatul 5: «În cazul arborilor ornamentali (tei, salcîm, castan, arțar, mesteacăn, stejar) plantați pe spațiile verzi din domeniul public, precum și al celor plantați în aliniamente în lungul bulevardelor și străzilor, pe terenurile din zonele urbane și rurale, este interzisă intervenția cu tăieri în coroana acestora, cu excepția lucrărilor de eliminare a ramurilor uscate sau a celor care afectează siguranța traficului pietonal și rutier, a imobilelor aflate în apropiere, precum și a celor de pe traseul rețelelor aeriene».

14 Martie 2014, 15:45 (32721 vizualizări - 57 comentarii)

Comentariile cititorilor:


garda:
(12 Mai 2014, 13:52)
Garda de mediu, Ocolul silvic, sa faca ceva, sa ia masuri. Primaria noastra nu mai are limite. DADP-ul isi face de cap. Au programat pentru taiere circa 50 de copaci vigurosi in parcul de la catedrala. I-am vazut eu cum ii insemnau in timp ce imi faceam plimbarea de dupa amiaza prin parc. Si daca i-am intrebat, erau trei galigani dintre care unul in costum si doi in salopeta, subalterni lingai, mi-au zis sa-mi vad de treaba mea, ce, n-am ce face acasa? sint copacii mei? ce ma doare. Le-am atras atentia ca o sa fac reclamatie peste tot pe unde se poate. o sa scriu si la ziar, si la garda, peste tot. Sa nu-si mai faca de cap ca si cum ar fi pe mosia mamei lor. Mai ca m-a imbrincit unul din ei. dar nu ma las. Or sa vada ei.
Adolf:
(15 Aprilie 2014, 07:44)
Fascistii copacilor, astia sint oamenii nostri. O colectie intreaga de nazisti s-a adunat in aparatul administratiei locale. Mengele, Bormann, Himmler, Goering, ramine sa-i identificam pe fiecare. Noroc ca rusii au trupele deja pregatite, stam oleaca fara grija din punctul asta de vedere.
zugravu:
(14 Aprilie 2014, 16:20)
Lasati edilii imbalsamati sa le tihneasca si lor sarbatorile pascale ca nu se stie daca le mai apuca p-alea hibernale.
Costica:
(14 Aprilie 2014, 11:34)
Unde te uiti numai crengi taiate anapoda. Te doare sufletul cind ii vezi ciopirtiti asa. Ma rog, p-aia care au suflet. Aia care toata grija lor e sa bage la matz, sa-si rezerve de pe-acum scindurile aferente pentru copirsheu, e bataie mare pe ele si s-ar putea sa-i apuce ziua de apoi fara costumul adecvat.
DADP:
(13 Aprilie 2014, 18:58)
Unii directori degeaba au albit, ca virsta nu le-a adus nici un avantaj. Plus ca au capul prea mic si le mai sta si creierul lejer.
Teo:
(13 Aprilie 2014, 11:43)
Imi place ce zise unul, ca cica avem chiar prea mult spatiu verde. Pai atunci sa-l naibii la export ca stau capitalistii adevarati in limba dupa verde, au legi de protejeaza fiecare ramurica si fiecare frunzulita si noi ne ca....am pe natura pe care altfel o ridicam in slavi. Nea Stoica, mai agata frate pe stilpi si prin copaci hirtiute d-alea in care ne recomanzi sa lasam natura mostenire urmasilor nostri. Noroc ca unii n-au copii. Fi-tu mai traieste?
Stefan Ion:
(13 Aprilie 2014, 08:44)
Domnule director, am si eu o plingere speciala la dvs. Tare ma deranjeaza Gingko Biloba ala de linga Ionel Perlea. Nu da bine deloc in compania gratarelor cu mici si a casutelor de lemn cu produse expirate. Bagati drujba-n el ca ne calca pe nervi, zau asa.
Angelina:
(12 Aprilie 2014, 08:17)
Primareleeee, vezi ca vin acusica europralnamentalele, noi cu ce ne alegem? Ce ne aduci nou? Numa bani, galeti si pui avicolezi, ne-am sastisit, dreacu. Mai baga si tu niscai stampile habarnam, niste productie forestiera excedentara, niste Cabernet Sauvignon de Montparnasse 1975, ce mama mea, daca-i bal, bal sa fie.
Pardaian:
(11 Aprilie 2014, 07:49)
Lemne de foc, lemne de foc cumpăăăăăr.....
Valentin:
(10 Aprilie 2014, 08:01)
Bine ca ati vopsit copacii si stilpii de iluminat. Am scapat de o grija. Stilpii nu vor fi atacati de termite iar copacii dau bine la impresie artistica. Primaria asta n-are ce face cu banii si cu forta de munca in fiecare primavara de-i arunca pe o asemenea activitate? Credeti ca asta o sa distraga atentia de la gunoaiele de pe strada si o sa va mai stearga din vina ca ati ciopirtit copacii? Mai ginditi-va, poate va vin idei mai constructive. Cu banii astia amenajati chioscuri la colt de strada in care sa oferiti oamenilor insetati pahare cu apa plata daca de altceva nu sinteti in stare.
Nina:
(9 Aprilie 2014, 07:09)
Magnoliile din fata primariei le-ati uitat? Le-ati pastrat de saminta sau le taiati si pe ele in intervalul urmator?
Pavel:
(8 Aprilie 2014, 10:00)
Eu zic sa dea jos primaria scrierile alea agatate de copaci si de stilpii de iluminat. Auzi, cica sa ocrotim natura. Sa ne doara in c..r de ea mai bine.
Liviu :
(7 Aprilie 2014, 07:37)
Sper sa se mai potoleasca firar mama lor a naibii, ca daca nu mau inebunit de cap cu taierile lor excesive. Nu mai am aier, domle, nu mai pot sa respir. Nu mai poti sa traiesti deloc in orasul asta rosu de singele copacilor taiati. Bine ca ne face parcare subterana. O sa avem adapost antiatomic se cheama.
slobozia:
(5 Aprilie 2014, 11:58)
suntem in tara nimanui
Sedan:
(5 Aprilie 2014, 08:45)
Tov. primar. Vedeti ca ati ratat doi brazi in fata prefecturii. P-astia ii pastrati pentru iarna 2014-2015? Nooo, c-o sa fie usoara. N-auzitara-ti de incalzirea globala? Cica vine si pe la noi.

Lasă un comentariu:

Mesaj
(maximum 2000 caractere):
Sâmbătă 08 Aug 2026
254 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

«Expoziția Absolvenților 2019», la Muzeul Agriculturii

Marți, 4 iunie a.c., de la orele 14,00, a fost vernisată expoziția absolvenților Liceului de Arte «Ionel Perlea» Slobozia. Evenimentul s-a desfășurat la Muzeul Național al Agriculturii din România. ...[citește_toată_știrea]

4 Iunie 2019, 21:15
(4123 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Rata șomajulului, 5,01%

La sfârșitul lunii aprilie 2019, în evidențele Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița erau înregistrați 4736 șomeri (din care 2072 femei), rata șomajului fiind ...[citește_toată_știrea]

4 Iunie 2019, 11:10
(3979 vizualizări - 0 comentarii)


Adâncata: Cod Roșu de inundații

Hidrologii au emis pentru zona Adâncata, din județul Ialomița, o avertizare Cod Portocaliu de inundații. Specialiștii atrag atenția că din cauza precipitațiilor abundente înregistrate în ultimele ore, există ...[citește_toată_știrea]

1 Iunie 2019, 01:03
(8062 vizualizări - 0 comentarii)


DIICOT: 13 percheziții și șase persoane arestate

Miercuri, 29 mai a.c., polițiștii specializați în Combatrea Criminalității Organizate din Ialomița și procurorii DIICOT, au efectuat 13 percheziții domiciliare pe raza municipiului București și a județelor ...[citește_toată_știrea]

31 Mai 2019, 19:35
(4447 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Se întrerupe curentul electric

În intevalul 3-7 iunie a.c., orele 8,00-16,30, E-Distribuție Dobrogea SA anunță întreruperea alimentării cu energie electrică din cazua unor lucrări de reparații la rețelele electrice. Aceste lucrări se ...[citește_toată_știrea]

31 Mai 2019, 19:15
(6018 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța a activat Comandamentul pentru Situații de Urgență

Ca urmare a atenționărilor meteorologice de instabilitate atmosferică, ce se va manifesta prin averse cu caracter torențial de ploi și grindină, frecvente descărcări electrice și intensificări ale vântului ...[citește_toată_știrea]

31 Mai 2019, 19:05
(5641 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Atenție, se întrerupe apa în Fetești Oraș!

Pentru remedierea unei avarii survenite la conducta de alimentare cu apă, cu diametrul de 200 mm, de pe strada Călărași, din municipiul Fetești, RAJA SA a fost nevoită să întrerupă furnizarea apei potabile ...[citește_toată_știrea]

30 Mai 2019, 12:40
(4487 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Înșelat prin metoda «Șmen»

Metoda «Șmen» reprezintă solicitarea unor sume mari de bani de către persoane la diverse instituții, magazine sau chiar pe stradă. Astfel, marți, 28 mai a.c., pe raza unui magazin din localitatea Țăndărei ...[citește_toată_știrea]

29 Mai 2019, 20:20
(5648 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Campanie de vaccinare antirabică aeriană a vulpilor

Începând cu data de 07.06.2019, Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița anunță începerea celei de a IX-a campanie de primăvară de vaccinare antirabică a vulpilor. Campania ...[citește_toată_știrea]

29 Mai 2019, 20:10
(4026 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 3 accidente, o persoană decedată și alte șase rănite

În perioada 24-26 mai a.c., pe raza județului Ialomița s-au produs 3 accidente rutiere, soldate cu decesul unei persoane și rănirea altor șase. Primul accident s-a produs vineri, 24 mai a.c., în jurul orelor ...[citește_toată_știrea]

28 Mai 2019, 19:20
(3510 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Beți la volan

În perioada 24-26 mai a.c., trei șoferi, cu vârste cuprinse între 24 și 49 ani, au fost depistați de polițiștii ialomițeni în timp ce conduceau pe drumurile publice deși anterior cunsumaseră băuturi alcoolice ...[citește_toată_știrea]

28 Mai 2019, 19:10
(3702 vizualizări - 0 comentarii)


Broșteni: Și-a omorât vecinul cu un cuțit

O anchetă penală a fost deschisă în localitatea Broșteni, după ce un bărbat a lovit cu mașina două persoane și a înjunghiat o a treia. Victima a murit pe loc, în urma agresiunii. Surse judiciare susțin ...[citește_toată_știrea]

24 Mai 2019, 19:10
(5589 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Broșteni crimă


IPJ Ialomița: Acțiuni de prevenire în școli

Joi, 23 mai a.c., polițiștii ialomițeni din cadrul Compartimentului de Analiză și Prevenire a Criminalității, împreună cu polițiștii din cadrul Serviciului Rutier au desfășurat activități informativ-preventive ...[citește_toată_știrea]

24 Mai 2019, 18:55
(4372 vizualizări - 4 comentarii)


Ialomița: Se întrerupe curentul electric

În intervalul 27-31 mai a.c., orele 8,00-17,00, E-Distribuție Dobrogea SA anunță întreruperea alimentării cu energie electrică din cauza unor lucrări de reparații la rețelele electrice. Aceste lucrări se ...[citește_toată_știrea]

24 Mai 2019, 18:50
(5991 vizualizări - 0 comentarii)


Contrabandă cu țigări la Fetești

Polițiștii ialomițeni au efectuat joi, 23 mai a.c., percheziții pe raza municipiului Fetești, la domiciliul unui bărbat de 45 de ani și a unei femei de 64 de ani, bănuiți de contrabandă cu țigări. Astfel ...[citește_toată_știrea]

24 Mai 2019, 18:45
(4078 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Peste 200 de polițiști și jandarmi la alegeri

În perioada 25-26 mai a.c., 136 de polițiști, alături de 86 de jandarmi și reprezentanți ai Inspectoratului pentru Situații de Urgență «Barbu Catargiu» Ialomița vor asigura paza și protecția a 214 secții ...[citește_toată_știrea]

24 Mai 2019, 18:40
(3711 vizualizări - 0 comentarii)


La Slobozia s-a semnat studiul de fezabilitate pentru pasajul de la Drajna

La Slobozia s-a semnat studiul de fezabilitate pentru pasajul de la Drajna

Joi, 23 mai 2019, la Slobozia a fost semnat contractul de finanțare pentru realizarea studiului de fezabilitate necesar construirii unui pasaj în zona barierei de la Drajna. Procedura s-a desfășurat în ...[citește_toată_știrea]

24 Mai 2019, 11:10
(8325 vizualizări - 1 comentariu)


Urmărită internațional pentru «trafic de persoane», depistată la Movila

Miercuri, 22 mai a.c., polițiștii ialomițeni au reușit să depisteze o femeie, de 30 de ani, din Movila pe numele căreia autoritățile britanice au emis un mandat european de arestare. Femeia a fost dată ...[citește_toată_știrea]

23 Mai 2019, 19:20
(6866 vizualizări - 0 comentarii)


Bărbat din Cocora, la volan fără permis

Un bărbat, de 32 de ani, din Cocora, a fost depistat de polițiștii Postului de Poliție Cocora miercuri, 22 mai a.c., în timp ce conducea un autoturism pe raza localității de domiciliu deși acesta nu poseda ...[citește_toată_știrea]

23 Mai 2019, 19:15
(4303 vizualizări - 1 comentariu)


IPJ Ialomița: Campania «Împreună pentru o comunitate mai sigură!»

În perioada aprilie-iunie 2019, IPJ Ialomița organizează campania «Împreună pentru o comunitate mai sigură!». Astfel, miercuri, 22 mai a.c., polițiștii Compartimentului de Analiză și Prevenire a Criminalității ...[citește_toată_știrea]

23 Mai 2019, 19:10
(4966 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: Exercițiu la Fetești

Joi, 23 mai a.c., începând cu orele 10,00, Inspectoratul pentru Situații de Urgență «Barbu Catargiu» Ialomița organizează un exercițiu de cooperare cu forțe și mijloace în teren în care este simulată producerea ...[citește_toată_știrea]

21 Mai 2019, 23:53
(4070 vizualizări - 0 comentarii)


Căzănești: Percheziții la hoți din magazine

Polițiștii din Urziceni au reținut trei bărbați, cu vârste cuprinse între 20 și 46 de ani, din Căzănești, pentru sustragerea mai multor bunuri din incinta unei societăți comerciale. În fapt, în noaptea ...[citește_toată_știrea]

21 Mai 2019, 20:10
(5145 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: Concursuri cu și pentru elevi

Marți, 21 mai a.c., începând cu orele 9,30, Liceul de Arte «Ionel Perlea» din Slobozia a găzduit concursul «Cu viața mea apăr viața». 15 echipaje de ciclu gimnazial și liceal s-au întrecut în concursul ...[citește_toată_știrea]

21 Mai 2019, 11:35
(5670 vizualizări - 0 comentarii)


La volan fără permis pe străzile Sloboziei

Polițiștii din cadrul Secției de Poliție Rurală Slobozia au depistat un tânăr, de 21 de ani, din Slobozia, în timp ce conducea pe raza localității de domiciliu, deși acesta nu deținea permis pentru nicio ...[citește_toată_știrea]

21 Mai 2019, 11:20
(3519 vizualizări - 0 comentarii)


Accidente la Sudiți și Gura Ialomiței. Șoferii erau beți la volan!

În noaptea de sâmbătă spre duminică, 18/19 mai a.c., la Sudiți s-a produs un accident rutier. Astfel, în timp ce un tânăr, de 23 de ani, conducea un autoturism pe raza localității de domiciliu, acesta a ...[citește_toată_știrea]

21 Mai 2019, 11:10
(6538 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Beat la volan, a acroșat un autoturism

Joi, 16 mai a.c., în jurul orelor 23,00, un bărbat de 33 de ani, din Fetești, a provocat un accident rutier, acroșând autoturismul unei tinere, de 21 de ani, din aceeași localitate. Șoferii auto au fost ...[citește_toată_știrea]

17 Mai 2019, 19:35
(4193 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Hoț din magazine, arestat preventiv

Joi, 16 mai a.c., un bărbat, de 51 de ani, din Ilfov, a fost surprins în flagrant, pe timpul nopții, de polițiștii Secției de Poliție Rurală Slobozia după ce ar fi sustras bunuri din două societăți comerciale ...[citește_toată_știrea]

17 Mai 2019, 19:30
(4708 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Atenție, se întrerupe curentul electric!

În intervalul 20-24 mai a.c., orele 8,00-17,00, E-Distribuție Dobrogea SA anunță întreruperea alimentării cu energie electrică din cauza unor lucrări de reparație a rețelelor electrice. Aceste lucrări se ...[citește_toată_știrea]

17 Mai 2019, 19:30
(6979 vizualizări - 0 comentarii)


«Atelierul de pictură pe linguri de lemn» la Muzeul Agriculturii din Slobozia

Joi, 16 mai a.c., la Muzeul Național al Agriculturii, elevii Liceului Tehnologic Special «Ion Teodorescu» Slobozia, în colaborare cu Protopopiatul Slobozia și Parohia «Sfântul Dumitru» au participat la ...[citește_toată_știrea]

17 Mai 2019, 19:25
(3750 vizualizări - 0 comentarii)


Suspiciune de focar de Pestă Porcină Africană la Buești

Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița informează toți crescătorii de porcine că miercuri, 15 mai 2019, a fost emis un buletin de analize prin care se suspicionează Pesta ...[citește_toată_știrea]

17 Mai 2019, 11:05
(3748 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Răduță Aurelian-Constantin în Memoriu pe tema poluării, depus de Asociația Ecologică Regională-«AER Muntenia Sud» la Prefectura Ialomița Antoine în «Suntem în urmă cu pregătirea, dar construim un grup puternic!» ciumpalacul în Memoriu pe tema poluării, depus de Asociația Ecologică Regională-«AER Muntenia Sud» la Prefectura Ialomița @PREDA în Episcopia Sloboziei și Călărașilor reclamă, din nou, lipsa de intervenție a autorităților în problema poluării olfactive din Slobozia! Mary în Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița își desfășoară activitatea operativă în containere Mary în Memoriu pe tema poluării, depus de Asociația Ecologică Regională-«AER Muntenia Sud» la Prefectura Ialomița #pasajladrajna în Slobozia: Protest anti-poluare olfactivă Anonim în Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița își desfășoară activitatea operativă în containere Cetatean în Slobozia: Protest anti-poluare olfactivă SPERANȚA în Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița își desfășoară activitatea operativă în containere Anonim în Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița își desfășoară activitatea operativă în containere Rodica în Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița își desfășoară activitatea operativă în containere as în Curtea de Conturi a României reclamă «slaba gestionare a patrimoniului» la Direcția Județeană pentru Sport Ialomița georgica în Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița își desfășoară activitatea operativă în containere Anonim în Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița își desfășoară activitatea operativă în containere vasilica în Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița își desfășoară activitatea operativă în containere Ilie Palarie în Slobozia: Protest anti-poluare olfactivă Anonim în Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița își desfășoară activitatea operativă în containere PREDA în Episcopia Sloboziei și Călărașilor reclamă, din nou, lipsa de intervenție a autorităților în problema poluării olfactive din Slobozia! gica în Slobozia: Protest anti-poluare olfactivă

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...