Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Copacii Sloboziei sunt tăiați ilegal

Direcția de Administrare a Domeniului Public mutilează orașul

Copacii Sloboziei sînt tăiați ilegal

De cîțiva ani încoace, Direcția de Administrare a Domeniului Public taie ilegal și haotic copacii din Slobozia. Activitatea este justificată de necesitatea «toaletării spațiilor verzi». Sub această umbrelă, administrația ascunde însă un adevărat genocid asupra arborilor protejați de legislația în vigoare. Oficialii DADP susțin că «toaletările» se fac în baza legii spațiilor verzi și că «orașul are mai mult spațiu verde decît e necesar». Garda de Mediu Ialomița nu a aplicat pînă în prezent nicio amendă pentru abuzurile constatate.

Copacii, victime ale ignoranței și incompetenței
În urmă cu 40 de ani, cînd Gheorghe Glodeanu, primar la acea vreme, împădurea forțat tîrgul Sloboziei, nimeni nu
s-ar fi gîndit că spațiile verzi vor deveni singura valoare reală a acestui oraș de cîmpie. Și, pînă acum cîțiva ani, așa a și fost... De 5 ani încoace însă, Direcția de Administrare a Domeniului Public Slobozia a declanșat o acțiune radicală de «toaletare» a spațiilor verzi. Tăierea haotică și, de cele mai multe ori, ilegală a arborilor, a declanșat un război civil între locuitorii orașului. Extrem de agresivi și lipsiți de cele mai elementare noțiuni de arhitectură peisagistică, angajații DADP au mutilat metodic parcuri, spații verzi, specii protejate de lege etc. Situația a fost semnalată ani de-a rîndul atît în spațiul public, cît și, mai nou, în mediul virtual. Pe una dintre paginile de Facebook în care comunitatea locală protestează împotriva «defrișărilor», cei interesați de salvarea copacilor și a speciilor rare oferă, pe lîngă proteste, și soluții. «Au mutilat întreg orașul. Tei, platani, arțari, nuci... Noi nu susținem că toaletarea nu e necesară. Dar aceasta se face defectuos, fără respectarea celor mai elementare norme peisagistice. Practic, se taie masiv coronamentul pentru a se evita afectarea liniilor de tensiune. Dar în acest fel arborii sînt compromiși. La fel se acționează și în parc, acolo unde nu există linii de înaltă tensiune. Au înălțat coronamentul la 10-12 metri, au transformat teii în stîlpi de telegraf, iar aleile vor fi permanent arse de soare. În felul acesta, parcul de la Ialomița este compromis pentru următorii 30 de ani. Și la fel se procedează peste tot!» ne explică unul dintre activiștii virtuali.

DADP susține că există suficient spațiu verde
Oficialii DADP susțin că acuzele care li se aduc sînt nefondate și că angajații din subordine toaletează spațiile verzi din oraș respectînd legea spațiilor verzi. «Dacă ar fi să ne luăm după fiecare părere, nu am mai face nimic în Slobozia!» ne explică Ion Ștefan, directorul DADP, înainte de a ne trimite la singurul specialist pe care îl are instituția, Stelian Rizea. Contactat telefonic, acesta din urmă ne-a declarat că, din punctul său de vedere, oricum există suficient de mult spațiu verde pe cap de locuitor și că toaletările se fac cu acordul Ocolului Silvic Slobozia. «Noi facem toaletările în baza legii spațiilor verzi. Acolo se specifică care sînt speciile protejate, cum trebuie tăiați arborii, care ramuri trebuie înlăturate. Degeaba se spune că nu avem specialiști. Ce specialiști? La Slobozia trebuie tăiați copacii care astupă canalizările, care încurcă circulația, care sînt atacați de boli, care au peste 30 de ani... Avem destule spații verzi în Slobozia. Avem chiar prea multe! Eu sînt specialist și vă asigur că nu pot să tai după mintea oricui!» ne-a explicat Stelian Rizea, pătruns de importanța misiunii sale publice. Cît despre «ciuntirea arborilor», o practică curentă a angajaților DADP, același Stelian Rizea ne-a declarat sec. «Cioturile sînt inestetice. De-aia tăiem de la baza trunchiului!».

De la Ana la Caiafa administrației
Potrivit datelor oficiale, în Slobozia sînt peste 100 mii de arbori. O bună parte dintre aceștia sînt plopi, cu vîrste care depășesc 25-30 de ani. În cazul lor, toți sînt de acord, înlăturarea acestora reprezintă singura decizie rezonabilă. Însă, pe lîngă plopi, de-a lungul ultimilor 2 ani, au căzut pradă drujbelor angajaților DADP stejari, arțari, nuci și tei... Oficial, masa lemnoasă rezultată este folosită pentru încălzirea serelor DADP, în încercarea de a reduce astfel costurile de exploatare. Potrivit martorilor oculari însă, masa lemnoasă rezultată face obiectul vînzărilor ilegale de lemn de foc pentru angajați și amatorii de chilipiruri. Așa se explică, de altfel, și apetența pentru «toaletare» a tuturor arborilor cu valoare energetică mare. De-a lungul ultimilor ani, o serie întreagă de scandaluri publice (care au culminat cu cel de luna trecută, cînd angajații DADP au distrus tabela de marcaj a Stadionului în încercarea de a «toaleta» zona!) au obligat autoritățile să reacționeze la sesizările cetățenilor. În mod paradoxal însă, Garda de Mediu nu a aplicat nicio amendă de la instalarea în funcție a actualului director al instituției. Mai mult decît atît, explică Cornel Vasile, directorul Gărzii de Mediu Ialomița, instituția nu are atribuții în autorizarea tăierilor de arbori: «La acest moment, inspectorii noștri realizează un control la DADP. Nu este o acțiune declanșată în urma sesizărilor, ci un control tematic, desfășurat la nivel național. Cînd vom avea rezultatele, vi le vom comunica. Dar ce pot eu să vă spun e că atribuțiile noastre legale sînt de control, nu de autorizare!» ne-a declarat acesta. Autorizarea, potrivit legii, intră în atribuțiile Agenției pentru Protecția Mediului Ialomița. Laurențiu Ghiauru, șeful acestei instituții, susține însă că nu a eliberat nicio autorizare pentru tăierea speciilor de arbori protejate de lege și că verificarea abuzurilor întră în competența Gărzii de Mediu: «Noi sîntem o instituție de reglementare și atît. Nu avem drept de control, acesta este realizat de către inspectorii Gărzii de Mediu!» ne-a declarat el. Mutați de la Ana la Caiafa, cei interesați de salvarea și protejarea spațiilor verzi din Slobozia nu au nicio șansă. Iar între timp, sute de arbori protejați de lege cad pradă drujbelor angajaților DADP sub pretextul respectării legii. Aceasta specifică însă clar, pentru cine are urechi de auzit, la articolul 12, aliniatul 5: «În cazul arborilor ornamentali (tei, salcîm, castan, arțar, mesteacăn, stejar) plantați pe spațiile verzi din domeniul public, precum și al celor plantați în aliniamente în lungul bulevardelor și străzilor, pe terenurile din zonele urbane și rurale, este interzisă intervenția cu tăieri în coroana acestora, cu excepția lucrărilor de eliminare a ramurilor uscate sau a celor care afectează siguranța traficului pietonal și rutier, a imobilelor aflate în apropiere, precum și a celor de pe traseul rețelelor aeriene».

14 Martie 2014, 15:45 (31139 vizualizări - 57 comentarii)

Comentariile cititorilor:


Luli:
(17 Martie 2014, 07:41)
Garda de mediu este cea care trebuie sa constate contraventiile, adica abuzurile pe care le fac taietorii astia improvizati. Numai ca trebuie prinsi asupra faptului si sesizata imediat Politia si Garda. Ochiul public ce pazeste?
Calu':
(17 Martie 2014, 07:19)
Le da ieftin Stoica, lemnele alea. Ne amanetam viitorul.
Tzombi:
(17 Martie 2014, 05:49)
Si-a deschis cumva portile sectia de psihiatrie? Ca vad ca va filfiie entomologia prin cap. N-auziti mai, omul este un animal social la care prevaleaza simtul proprietatii si interesul personal. De unde atitea manifestari altruiste, binele general, sacrificiul personal. Mamicutele politicienilor nostri nu i-a invatat de mici ca nu e bine sa bagi mina pina la cot in sacul public, ca nu e frumos sa minti, ca oamenilor trebuie sa le dai apa buna de baut ca sa nu-i ai pe constiinta si ca trebie sa te abtii sa tai compulsiv arborii daca vrei ca natura sa fie prietena cu tine? Nu exista decit o singura explicatie. Fie mamicutele lor erau niste hahalere, fie nici n-au avut asa ceva.
Pafnutie:
(17 Martie 2014, 05:34)
Nu va simtiti citeodata ca niste furnicute sau ca niste albinute care trebaluiesc de zor in cuibul lor pentru ca lucrurile sa mearga bine? Sigur, mai puneti voi si cite ceva de o parte, dar spiritul vostru de stup va indeamna sa va ginditi la binele si fericirea tuturor, adica a societatii in ansamblu. Hai, biziiti sanatosi!
Unde e cap...:
(16 Martie 2014, 12:24)
Primarul nostru si acolitii lui au inceput deja sa puna in practica directivele noii ordini mondiale, aia cu reducerea populatiei care consuma in nestire resursele planetei. Si a ales calea cea mai buna: privarea de apa potabila si de verdeata care ne tine-n viata. Daca la viitoarele alegeri pe linga galeti, ulei, faina mai baga si niste carne d-aia speciala de la Avicola, procesul este accelerat in mod garantat.
Noni:
(16 Martie 2014, 11:06)
Alo, domnu Stoica, domnu Bacanu, domnu Stefan Ion. N-auziti bre ca oamenii nu vor sa le taiati copacii. De ce naiba ati mai agatat in colaborare cu Petrom placutele alea pe stilpi cu Ocrotiti natura, Iubiti natura ca sa ne iubeasca si ea pe noi, Natura nu-i a noastra, o mostenim de la Mihai Viteazul. Nu mai fiti duplicitari. Ati incercat macar o data in viata voastra sa faceti ce trebuie ca sa fie si mamicutele voastre mindre de progeniturile lor? Sau ati scapat de grija asta, nu mai are cine.
Laurentiu:
(16 Martie 2014, 10:03)
Agentia pentru protectia mediului, ce-o fi avind ca obiect de activitate? Protectia mediului de pe luna, a mediului  caldut protector din birourile lor in care s-au oplosit tot felul gargarite, gandaci de colorado si fluturi cu cap de mort? Scoateti mah capul din presa online, din solitaire-uri, poker, site-uri porno, cafelute si ascundeti si coniacul in sertar.  Natura are nevoie de voi. Vintul libertatii adie la ferestrele voastre. Nu ratati sansa. N-ati vrea ca pe epitafurile voastre sa scrie: Acilea zace unii care nu-si merita garoafele de pe mormint, copacelul care le face umbra vesnica, in schimb scuipatul semenilor lor iubitori de verdeata, da.
Aura:
(16 Martie 2014, 08:43)
Campanie impotriva animalelor mai agresiva ca a duduii asteia n-am pomenit pana acum,e scapat complet animalul turbat din ea...neagra in cerul gurii si in suflet,violenta in atitudine si limbaj;eu imi pun semne de intrebare cu privire la sanatatea judecatii sale de poate defeca atata rautate 
Nestor:
(16 Martie 2014, 07:46)
Pin'colea, pina-n-colo, isi fac astia mendrele de zici ca sint pe mosie la ma-sa. Nu li se mai rupe si lor cureaua de distributie in timpul mersului, nu mai cad si ei intr-o gaura de canalizare ramasa fara capac in urma campaniei intensive de colectionat fier vechi, nu-i mai musca Ionica de turul pantalonilor acum ca a ramas fara obiectul obsesiei ei in urma stirpirii glorioase a cainilor fara stapin din oras. Nici nu mai discutam de splitul epic al USL-ului.
xxx:
(15 Martie 2014, 20:02)
acum 40 ani dl glodeanu nu era  [poate  la timpul  respectiv nici nu erai .
pin:
(15 Martie 2014, 18:17)
Au umplut orasul de pini, sa vedeti ce umbra fac ei la 50 grade Celsius! Slobozeni, o sa stati la umbra apartamentelor la vara, doar daca nu se muta muntele in Baragan si.....
Ovidius:
(15 Martie 2014, 16:47)
Foaie verde si-un plopshor/ Noi avem un neicushor/ Care tuna si asuda/  Slobozia s-o faca luna/ Slobozenii n-au uitat/ Cum apa le-a deturnat/ Cum artarii i-a taiat/ Si plopii i-a vitriolat.
Dr. House:
(15 Martie 2014, 15:48)
Asta cu ozonu', mergi in pace. Pe la noi circula mai mult oxigenu', dar daca tu esti venit de pe Krypton, organizeaza niste conferinte de presa sa ne zici si noua cum se descurca ai vostri cu conducatori de rahat. Ii impachetati cumva si ii exilati la punct fix: Ro, sud-estul Munteniei, asha, asha, nitel mai jos, Slobozia. Ocazional mai nimeriti si Bucurestiul.
Uite atita mai e:
(15 Martie 2014, 15:30)
Pina la revolta slobozenilor nemultumiti de calitatea execrabila a apei si de deturnarea metrilor cubi de ozon pe cap de locuitor cuveniti. Slujbasi ai statului corupti, cu miinile minjite de singele copacilor lipsiti de aparare, cu apa plata cumparata de la magazin curgindu-va in vene fara remuscare. Uite acuma venim. Exemplul turcilor, bulgarilor si mai nou al ucrainenilor ne insufleteste. Daca ne enervam il aducem si pe Putin.
300:
(15 Martie 2014, 15:20)
Ooooo, tu Stoica mincinos, Nu te lasasi mai prejos, La Iasi s-au taiat teii, La noi s-au storcit catzeii, Cum nu vii tu Tepes sfint, Sa le faci vint sub pamint.

Lasă un comentariu:

Mesaj
(maximum 2000 caractere):
Joi 06 Aug 2026
239 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

AJFP Ialomița: Debite către bugetul de stat în cuantum de 317,82 milioane de lei

Administrația Județeană a Finanțelor Publice informează că au fost publicate pe pagina proprie de internet a Agenției Naționale de Administrare Fiscală ANAF listele de contribuabili persoane juridice ...[citește_toată_știrea]

5 August 2026, 10:45
(58 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Lista contribuabililor bun-platnici, publicată pe portalul ANAF

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița informează că ANAF a publicat lista contribuabililor persoane juridice care au declarat și au achitat la scadență obligațiile fiscale de plată și ...[citește_toată_știrea]

4 August 2026, 11:20
(241 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Avarie pe Șoseaua Brăilei din orașul Țăndărei!

Pentru remedierea avariei la nivelul unui branșament de pe Șoseaua Brăilei din orașul Țăndărei, echipele RAJA Constanța sistează furnizarea apei potabile marți, 4 august 2026, în intervalul 09 ...[citește_toată_știrea]

4 August 2026, 10:25
(892 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: 5,68%, rata șomajului la sfârșitul lunii iunie 2026

La sfârșitul lunii iunie 2026, în evidențele Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița erau înregistrați 4456 șomeri (din care 2200 femei), rata șomajului fiind de ...[citește_toată_știrea]

3 August 2026, 12:25
(233 vizualizări - 0 comentarii)


Grindu: Și-a pierdut viața într-un accident rutier

Grindu: Și-a pierdut viața într-un accident rutier

Sâmbătă, 1 august 2026, pompierii ialomițeni au fost sesizați să intervină în cazul unui accident rutier pe DJ102N, în localitatea Grindu. În eveniment a fost implicat un autoturism ...[citește_toată_știrea]

3 August 2026, 10:05
(1203 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Alege factura electronică!

RAJA Constanța: Alege factura electronică!

RAJA Constanța încurajează clienții să aleagă soluțiile digitale pentru că sunt simple și ușor accesibile. Factura electronică este și ea o opțiune rapidă, sigură, eficientă, dar cel mai important ...[citește_toată_știrea]

2 August 2026, 15:20
(388 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Trei persoane reținute pentru  «furt calificat» de combustibil din vagoane-cisternă

IPJ Ialomița: Trei persoane reținute pentru «furt calificat» de combustibil din vagoane-cisternă

Polițiștii ialomițeni, sub coordonarea procurorului de caz din cadrul Parchetului de pe lângă Judecătoria Fetești, au reținut, miercuri,  29 iulie a.c., trei tineri din localitatea Borcea ...[citește_toată_știrea]

30 Iulie 2026, 17:10
(895 vizualizări - 1 comentariu)


Broșteni: Reținut pentru că a agresat două femei

Marți, 28 iulie 2026, polițiștii au fost sesizați cu privire la faptul că un bărbat, în vârstă de 29 de ani, ar fi pătruns fără drept în locuința fostei concubine, în vâ ...[citește_toată_știrea]

29 Iulie 2026, 13:20
(897 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Trafic blocat pe DN2C Amara-Slobozia din cauza unui accident rutier

Centrul Infotrafic al Poliției Române informează cu privire la faptul că traficul rutier este blocat pe DN2C, între localitățile Amara și Slobozia, din cauza unui accident rutier.   ...[citește_toată_știrea]

28 Iulie 2026, 09:05
(1003 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Secțiunea Mica Publicitate
a fost actualizată!
Cele mai noi anunțuri din Ialomița.
Se pot introduce anunțuri on-line!

24 Iulie 2026, 17:10


Mesaj Ro-Alert în județul Ialomița, din cauza unei alerte aeriene emisă în Tulcea

Mesaj Ro-Alert în județul Ialomița, din cauza unei alerte aeriene emisă în Tulcea

Inspectoratul General pentru Situații de Urgență a emis vineri, 24 iulie 2026, un mesaj Ro-Alert în județul Ialomița cu privire la posibilitatea căderii de obiecte din spațiul aerian. Mesajul a ...[citește_toată_știrea]

24 Iulie 2026, 11:10
(4379 vizualizări - 0 comentarii)


Marsilieni: Minoră dispărută de la domiciliu

Marsilieni: Minoră dispărută de la domiciliu

În cursul zilei de joi, 23 iunie 2026, polițiști din Slobozia au fost sesizați cu privire la plecarea voluntară a numitei Cătălina Mihaela Niculici, de 16 de ani, din localitatea ...[citește_toată_știrea]

24 Iulie 2026, 08:30
(990 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Reținuți pentru «tentativă la omor»

Urziceni: Reținuți pentru «tentativă la omor»

Joi, 23 iulie 2026, polițiștii ialomițeni, împreună cu procurorul din cadrul Parchetului de pe lângă Tribunalul Ialomița, au reținut cinci bărbați cercetați pentru săvârșirea infracțiunii ...[citește_toată_știrea]

24 Iulie 2026, 08:00
(777 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Rambursări TVA în valoare de peste 48 milioane de lei în semestrul I 2026

Administrația Județeană Finanțelor Publice Ialomița, prin structurile sale fiscal-teritoriale, a rambursat în perioada ianuarie-iunie 2026, conform selecției naționale, TVA în valoare de ...[citește_toată_știrea]

22 Iulie 2026, 15:25
(859 vizualizări - 0 comentarii)


Bărbat cu un cuțit de 28 cm, depistat de jandarmi într-un parc din Urziceni

Bărbat cu un cuțit de 28 cm, depistat de jandarmi într-un parc din Urziceni

Luni, 20 iulie a.c., în jurul orelor 17,15, un echipaj de jandarmi aflat în timpul serviciului pe raza municipiului Urziceni, a observat un bărbat care se afla pe o bancă într-un parc ...[citește_toată_știrea]

21 Iulie 2026, 13:10
(1076 vizualizări - 1 comentariu)


DSVSA Ialomița: Transport de ovine fără documente sanitar-veterinare

Luni, 20 iulie a.c., polițiștii ialomițeni au notificat DSVSA Ialomița cu privire la identificarea în trafic, pe raza localității Sudiți, a unui transport de ovine, care nu deținea documentele ...[citește_toată_știrea]

21 Iulie 2026, 12:55
(796 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: 970,22 milioane de lei, încasări la bugetul de stat în semestrul I 2026

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița a colectat în semestrul I 2026 venituri nete la bugetul general consolidat al statului în sumă totală de 970,22 milioane de lei (cu ...[citește_toată_știrea]

21 Iulie 2026, 12:20
(702 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Intervenție pe strada Prunului din orașul Căzănești!

Marți, 21 iulie 2026, echipele RAJA Constanța intervin pentru remedierea unui branșament avariat de pe strada Prunului din orașul Căzănești. În vederea desfășurării lucrărilor, în intervalul ...[citește_toată_știrea]

21 Iulie 2026, 11:35
(846 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Tineri bănuiți de «tâlhărie», depistați de jandarmi la scurt timp după comiterea faptei

Slobozia: Tineri bănuiți de «tâlhărie», depistați de jandarmi la scurt timp după comiterea faptei

În noaptea de duminică spre luni, 19/20 iulie a.c., în jurul orei 1,00, o patrulă de jandarmi aflată în serviciu pe raza municipiului Slobozia a fost sesizată de doi bărbați, î ...[citește_toată_știrea]

21 Iulie 2026, 10:25
(1079 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Intervenție pe strada Barierei din orașul Țăndărei!

Echipele RAJA Constanța intervin marți, 21 iulie 2026, în intervalul orar 09,30-15,00, pentru remedierea unui branșament avariat de pe strada Barierei, din orașul Țăndărei. Pe durata desfășurării ...[citește_toată_știrea]

21 Iulie 2026, 10:00
(721 vizualizări - 0 comentarii)


Studenți ai Academiei de Poliție, în stagiu la Jandarmeria Ialomița

Studenți ai Academiei de Poliție, în stagiu la Jandarmeria Ialomița

Începând de luni, 20 iulie a.c., pentru următoarele două săptămâni, Claudiu și Alexandru, studenți ai Academiei de Poliție «Alexandru Ioan Cuza», vor desfășura stagiul de ...[citește_toată_știrea]

20 Iulie 2026, 11:25
(764 vizualizări - 0 comentarii)


ANAF a sesizat autoritățile de urmărire penală după ce a descoperit un circuit de facturare fictivă în domeniul construcțiilor

Inspectorii Direcției Generale Antifraudă Fiscală (DGAF) din cadrul Agenției Naționale de Administrare Fiscală (ANAF) au identificat un circuit de facturare fictivă utilizat de operatori economici care ...[citește_toată_știrea]

20 Iulie 2026, 10:20
(746 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Întrerupere de apă la Fierbinți-Târg și localitățile componente luni, 20 iulie 2026!

În vederea remedierii unei avarii survenite la nivelul sistemului de alimentare cu apă din localitatea Fierbinți-Târg, RAJA Constanța va sista furnizarea apei luni, 20 iulie 2026, în intervalul orar 09,00-12,00.  ...[citește_toată_știrea]

19 Iulie 2026, 11:05
(1059 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Cercetat penal pentru «trafic de droguri de risc și mare risc» 

Polițiștii Serviciului de Combatere a Criminalității Organizate Ialomița, împreună cu procurorii Direcției de Investigare a Infracțiunilor de Criminalitate Organizată și Terorism-Biroul Teritorial ...[citește_toată_știrea]

17 Iulie 2026, 16:40
(1268 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Lipsă apă în zona Fetești Oraș!

Pentru remedierea unei avarii survenite la nivelul sistemului de alimentare cu apă de pe strada Fabricii din Fetești,, echipele RAJA Constanța sistează furnizarea apei potabile în zona Fetești ...[citește_toată_știrea]

15 Iulie 2026, 15:05
(1335 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: 5,61 milioane de lei, sume stabilite suplimentar în urma inspecțiilor efectuate în luna iunie 2026

Inspectorii cu atribuțiuni de control din cadrul Administrației Județene a Finanțelor Publice Ialomița au efectuat, în luna iunie 2026, controale la contribuabili persoane fizice și juridice. ...[citește_toată_știrea]

15 Iulie 2026, 11:25
(1400 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Intervenție pe strada Artelor din orașul Țăndărei!

Echipele RAJA Constanța intervin miercuri, 15 iulie 2026, în intervalul orar 09,30-13:00, pentru remedierea unui branșament avariat de pe strada Artelor din orașul Țăndărei. Pe durata desfășurării ...[citește_toată_știrea]

15 Iulie 2026, 09:55
(1268 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița atenționează asupra suspendării mișcărilor de ovine/caprine începând cu data de 7 iulie 2026!

În perioada 01.04-30.06.2026, inspectorii DSVSA Ialomița au verificat 146 exploatații nonprofesionale, constatându-se, ca deficiențe, vânzarea/cumpărarea de animale fără documente sanitare ...[citește_toată_știrea]

14 Iulie 2026, 14:20
(2470 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: 181,83 milioane de lei, încasări la bugetul de stat în iunie 2026. S-a rambursat TVA în valoare de peste 6,67 milioane de lei!

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița a contabilizat, în luna iunie a anului 2026, venituri nete la bugetul general consolidat al statului în sumă totală de 181,83 milioane ...[citește_toată_știrea]

14 Iulie 2026, 13:50
(1578 vizualizări - 0 comentarii)


Expoziții la Centrul Cultural «Ionel Perlea» Slobozia

Expoziții la Centrul Cultural «Ionel Perlea» Slobozia

Miercuri, 15 iulie2026, începând cu orele 16,00, la Galeriile de Artă «Arcadia» din cadrul Centrului Cultural «Ionel Perlea» Slobozia, va fi vernisată expoziția « ...[citește_toată_știrea]

13 Iulie 2026, 12:15
(2853 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Ion Ion în Slobozia: Protest anti-poluare olfactivă FELICITĂRI în Slobozia: Protest anti-poluare olfactivă autoturism Seat Ibiza în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 22 iulie 2026 cetatean în Episcopia Sloboziei și Călărașilor reclamă, din nou, lipsa de intervenție a autorităților în problema poluării olfactive din Slobozia! Eu în Curtea de Conturi a României reclamă «slaba gestionare a patrimoniului» la Direcția Județeană pentru Sport Ialomița Deșteaptă-te ROMÂNE în Episcopia Sloboziei și Călărașilor reclamă, din nou, lipsa de intervenție a autorităților în problema poluării olfactive din Slobozia! Fascinat în Episcopia Sloboziei și Călărașilor reclamă, din nou, lipsa de intervenție a autorităților în problema poluării olfactive din Slobozia! cetatean în Episcopia Sloboziei și Călărașilor reclamă, din nou, lipsa de intervenție a autorităților în problema poluării olfactive din Slobozia! cetatean în Curtea de Conturi a României reclamă «slaba gestionare a patrimoniului» la Direcția Județeană pentru Sport Ialomița NELAMURITULE în Episcopia Sloboziei și Călărașilor reclamă, din nou, lipsa de intervenție a autorităților în problema poluării olfactive din Slobozia! Azi, miercuri, de la 16 în Episcopia Sloboziei și Călărașilor reclamă, din nou, lipsa de intervenție a autorităților în problema poluării olfactive din Slobozia! Cel care i nelamurit în Episcopia Sloboziei și Călărașilor reclamă, din nou, lipsa de intervenție a autorităților în problema poluării olfactive din Slobozia! mai baieti în Episcopia Sloboziei și Călărașilor reclamă, din nou, lipsa de intervenție a autorităților în problema poluării olfactive din Slobozia! Independent? în Episcopia Sloboziei și Călărașilor reclamă, din nou, lipsa de intervenție a autorităților în problema poluării olfactive din Slobozia! Maine de la ora 16 în Episcopia Sloboziei și Călărașilor reclamă, din nou, lipsa de intervenție a autorităților în problema poluării olfactive din Slobozia! Ionica în Episcopia Sloboziei și Călărașilor reclamă, din nou, lipsa de intervenție a autorităților în problema poluării olfactive din Slobozia! Neseriosul în Episcopia Sloboziei și Călărașilor reclamă, din nou, lipsa de intervenție a autorităților în problema poluării olfactive din Slobozia! slobozean în Episcopia Sloboziei și Călărașilor reclamă, din nou, lipsa de intervenție a autorităților în problema poluării olfactive din Slobozia! T.B. în Amenzi de peste 6,3 milioane de lei și sesizări penale pentru poluatori spațiu comercial Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 22 iulie 2026

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...