Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Copacii Sloboziei sunt tăiați ilegal

Direcția de Administrare a Domeniului Public mutilează orașul

Copacii Sloboziei sînt tăiați ilegal

De cîțiva ani încoace, Direcția de Administrare a Domeniului Public taie ilegal și haotic copacii din Slobozia. Activitatea este justificată de necesitatea «toaletării spațiilor verzi». Sub această umbrelă, administrația ascunde însă un adevărat genocid asupra arborilor protejați de legislația în vigoare. Oficialii DADP susțin că «toaletările» se fac în baza legii spațiilor verzi și că «orașul are mai mult spațiu verde decît e necesar». Garda de Mediu Ialomița nu a aplicat pînă în prezent nicio amendă pentru abuzurile constatate.

Copacii, victime ale ignoranței și incompetenței
În urmă cu 40 de ani, cînd Gheorghe Glodeanu, primar la acea vreme, împădurea forțat tîrgul Sloboziei, nimeni nu
s-ar fi gîndit că spațiile verzi vor deveni singura valoare reală a acestui oraș de cîmpie. Și, pînă acum cîțiva ani, așa a și fost... De 5 ani încoace însă, Direcția de Administrare a Domeniului Public Slobozia a declanșat o acțiune radicală de «toaletare» a spațiilor verzi. Tăierea haotică și, de cele mai multe ori, ilegală a arborilor, a declanșat un război civil între locuitorii orașului. Extrem de agresivi și lipsiți de cele mai elementare noțiuni de arhitectură peisagistică, angajații DADP au mutilat metodic parcuri, spații verzi, specii protejate de lege etc. Situația a fost semnalată ani de-a rîndul atît în spațiul public, cît și, mai nou, în mediul virtual. Pe una dintre paginile de Facebook în care comunitatea locală protestează împotriva «defrișărilor», cei interesați de salvarea copacilor și a speciilor rare oferă, pe lîngă proteste, și soluții. «Au mutilat întreg orașul. Tei, platani, arțari, nuci... Noi nu susținem că toaletarea nu e necesară. Dar aceasta se face defectuos, fără respectarea celor mai elementare norme peisagistice. Practic, se taie masiv coronamentul pentru a se evita afectarea liniilor de tensiune. Dar în acest fel arborii sînt compromiși. La fel se acționează și în parc, acolo unde nu există linii de înaltă tensiune. Au înălțat coronamentul la 10-12 metri, au transformat teii în stîlpi de telegraf, iar aleile vor fi permanent arse de soare. În felul acesta, parcul de la Ialomița este compromis pentru următorii 30 de ani. Și la fel se procedează peste tot!» ne explică unul dintre activiștii virtuali.

DADP susține că există suficient spațiu verde
Oficialii DADP susțin că acuzele care li se aduc sînt nefondate și că angajații din subordine toaletează spațiile verzi din oraș respectînd legea spațiilor verzi. «Dacă ar fi să ne luăm după fiecare părere, nu am mai face nimic în Slobozia!» ne explică Ion Ștefan, directorul DADP, înainte de a ne trimite la singurul specialist pe care îl are instituția, Stelian Rizea. Contactat telefonic, acesta din urmă ne-a declarat că, din punctul său de vedere, oricum există suficient de mult spațiu verde pe cap de locuitor și că toaletările se fac cu acordul Ocolului Silvic Slobozia. «Noi facem toaletările în baza legii spațiilor verzi. Acolo se specifică care sînt speciile protejate, cum trebuie tăiați arborii, care ramuri trebuie înlăturate. Degeaba se spune că nu avem specialiști. Ce specialiști? La Slobozia trebuie tăiați copacii care astupă canalizările, care încurcă circulația, care sînt atacați de boli, care au peste 30 de ani... Avem destule spații verzi în Slobozia. Avem chiar prea multe! Eu sînt specialist și vă asigur că nu pot să tai după mintea oricui!» ne-a explicat Stelian Rizea, pătruns de importanța misiunii sale publice. Cît despre «ciuntirea arborilor», o practică curentă a angajaților DADP, același Stelian Rizea ne-a declarat sec. «Cioturile sînt inestetice. De-aia tăiem de la baza trunchiului!».

De la Ana la Caiafa administrației
Potrivit datelor oficiale, în Slobozia sînt peste 100 mii de arbori. O bună parte dintre aceștia sînt plopi, cu vîrste care depășesc 25-30 de ani. În cazul lor, toți sînt de acord, înlăturarea acestora reprezintă singura decizie rezonabilă. Însă, pe lîngă plopi, de-a lungul ultimilor 2 ani, au căzut pradă drujbelor angajaților DADP stejari, arțari, nuci și tei... Oficial, masa lemnoasă rezultată este folosită pentru încălzirea serelor DADP, în încercarea de a reduce astfel costurile de exploatare. Potrivit martorilor oculari însă, masa lemnoasă rezultată face obiectul vînzărilor ilegale de lemn de foc pentru angajați și amatorii de chilipiruri. Așa se explică, de altfel, și apetența pentru «toaletare» a tuturor arborilor cu valoare energetică mare. De-a lungul ultimilor ani, o serie întreagă de scandaluri publice (care au culminat cu cel de luna trecută, cînd angajații DADP au distrus tabela de marcaj a Stadionului în încercarea de a «toaleta» zona!) au obligat autoritățile să reacționeze la sesizările cetățenilor. În mod paradoxal însă, Garda de Mediu nu a aplicat nicio amendă de la instalarea în funcție a actualului director al instituției. Mai mult decît atît, explică Cornel Vasile, directorul Gărzii de Mediu Ialomița, instituția nu are atribuții în autorizarea tăierilor de arbori: «La acest moment, inspectorii noștri realizează un control la DADP. Nu este o acțiune declanșată în urma sesizărilor, ci un control tematic, desfășurat la nivel național. Cînd vom avea rezultatele, vi le vom comunica. Dar ce pot eu să vă spun e că atribuțiile noastre legale sînt de control, nu de autorizare!» ne-a declarat acesta. Autorizarea, potrivit legii, intră în atribuțiile Agenției pentru Protecția Mediului Ialomița. Laurențiu Ghiauru, șeful acestei instituții, susține însă că nu a eliberat nicio autorizare pentru tăierea speciilor de arbori protejate de lege și că verificarea abuzurilor întră în competența Gărzii de Mediu: «Noi sîntem o instituție de reglementare și atît. Nu avem drept de control, acesta este realizat de către inspectorii Gărzii de Mediu!» ne-a declarat el. Mutați de la Ana la Caiafa, cei interesați de salvarea și protejarea spațiilor verzi din Slobozia nu au nicio șansă. Iar între timp, sute de arbori protejați de lege cad pradă drujbelor angajaților DADP sub pretextul respectării legii. Aceasta specifică însă clar, pentru cine are urechi de auzit, la articolul 12, aliniatul 5: «În cazul arborilor ornamentali (tei, salcîm, castan, arțar, mesteacăn, stejar) plantați pe spațiile verzi din domeniul public, precum și al celor plantați în aliniamente în lungul bulevardelor și străzilor, pe terenurile din zonele urbane și rurale, este interzisă intervenția cu tăieri în coroana acestora, cu excepția lucrărilor de eliminare a ramurilor uscate sau a celor care afectează siguranța traficului pietonal și rutier, a imobilelor aflate în apropiere, precum și a celor de pe traseul rețelelor aeriene».

14 Martie 2014, 15:45 (32517 vizualizări - 57 comentarii)

Comentariile cititorilor:


Luli:
(17 Martie 2014, 07:41)
Garda de mediu este cea care trebuie sa constate contraventiile, adica abuzurile pe care le fac taietorii astia improvizati. Numai ca trebuie prinsi asupra faptului si sesizata imediat Politia si Garda. Ochiul public ce pazeste?
Calu':
(17 Martie 2014, 07:19)
Le da ieftin Stoica, lemnele alea. Ne amanetam viitorul.
Tzombi:
(17 Martie 2014, 05:49)
Si-a deschis cumva portile sectia de psihiatrie? Ca vad ca va filfiie entomologia prin cap. N-auziti mai, omul este un animal social la care prevaleaza simtul proprietatii si interesul personal. De unde atitea manifestari altruiste, binele general, sacrificiul personal. Mamicutele politicienilor nostri nu i-a invatat de mici ca nu e bine sa bagi mina pina la cot in sacul public, ca nu e frumos sa minti, ca oamenilor trebuie sa le dai apa buna de baut ca sa nu-i ai pe constiinta si ca trebie sa te abtii sa tai compulsiv arborii daca vrei ca natura sa fie prietena cu tine? Nu exista decit o singura explicatie. Fie mamicutele lor erau niste hahalere, fie nici n-au avut asa ceva.
Pafnutie:
(17 Martie 2014, 05:34)
Nu va simtiti citeodata ca niste furnicute sau ca niste albinute care trebaluiesc de zor in cuibul lor pentru ca lucrurile sa mearga bine? Sigur, mai puneti voi si cite ceva de o parte, dar spiritul vostru de stup va indeamna sa va ginditi la binele si fericirea tuturor, adica a societatii in ansamblu. Hai, biziiti sanatosi!
Unde e cap...:
(16 Martie 2014, 12:24)
Primarul nostru si acolitii lui au inceput deja sa puna in practica directivele noii ordini mondiale, aia cu reducerea populatiei care consuma in nestire resursele planetei. Si a ales calea cea mai buna: privarea de apa potabila si de verdeata care ne tine-n viata. Daca la viitoarele alegeri pe linga galeti, ulei, faina mai baga si niste carne d-aia speciala de la Avicola, procesul este accelerat in mod garantat.
Noni:
(16 Martie 2014, 11:06)
Alo, domnu Stoica, domnu Bacanu, domnu Stefan Ion. N-auziti bre ca oamenii nu vor sa le taiati copacii. De ce naiba ati mai agatat in colaborare cu Petrom placutele alea pe stilpi cu Ocrotiti natura, Iubiti natura ca sa ne iubeasca si ea pe noi, Natura nu-i a noastra, o mostenim de la Mihai Viteazul. Nu mai fiti duplicitari. Ati incercat macar o data in viata voastra sa faceti ce trebuie ca sa fie si mamicutele voastre mindre de progeniturile lor? Sau ati scapat de grija asta, nu mai are cine.
Laurentiu:
(16 Martie 2014, 10:03)
Agentia pentru protectia mediului, ce-o fi avind ca obiect de activitate? Protectia mediului de pe luna, a mediului  caldut protector din birourile lor in care s-au oplosit tot felul gargarite, gandaci de colorado si fluturi cu cap de mort? Scoateti mah capul din presa online, din solitaire-uri, poker, site-uri porno, cafelute si ascundeti si coniacul in sertar.  Natura are nevoie de voi. Vintul libertatii adie la ferestrele voastre. Nu ratati sansa. N-ati vrea ca pe epitafurile voastre sa scrie: Acilea zace unii care nu-si merita garoafele de pe mormint, copacelul care le face umbra vesnica, in schimb scuipatul semenilor lor iubitori de verdeata, da.
Aura:
(16 Martie 2014, 08:43)
Campanie impotriva animalelor mai agresiva ca a duduii asteia n-am pomenit pana acum,e scapat complet animalul turbat din ea...neagra in cerul gurii si in suflet,violenta in atitudine si limbaj;eu imi pun semne de intrebare cu privire la sanatatea judecatii sale de poate defeca atata rautate 
Nestor:
(16 Martie 2014, 07:46)
Pin'colea, pina-n-colo, isi fac astia mendrele de zici ca sint pe mosie la ma-sa. Nu li se mai rupe si lor cureaua de distributie in timpul mersului, nu mai cad si ei intr-o gaura de canalizare ramasa fara capac in urma campaniei intensive de colectionat fier vechi, nu-i mai musca Ionica de turul pantalonilor acum ca a ramas fara obiectul obsesiei ei in urma stirpirii glorioase a cainilor fara stapin din oras. Nici nu mai discutam de splitul epic al USL-ului.
xxx:
(15 Martie 2014, 20:02)
acum 40 ani dl glodeanu nu era  [poate  la timpul  respectiv nici nu erai .
pin:
(15 Martie 2014, 18:17)
Au umplut orasul de pini, sa vedeti ce umbra fac ei la 50 grade Celsius! Slobozeni, o sa stati la umbra apartamentelor la vara, doar daca nu se muta muntele in Baragan si.....
Ovidius:
(15 Martie 2014, 16:47)
Foaie verde si-un plopshor/ Noi avem un neicushor/ Care tuna si asuda/  Slobozia s-o faca luna/ Slobozenii n-au uitat/ Cum apa le-a deturnat/ Cum artarii i-a taiat/ Si plopii i-a vitriolat.
Dr. House:
(15 Martie 2014, 15:48)
Asta cu ozonu', mergi in pace. Pe la noi circula mai mult oxigenu', dar daca tu esti venit de pe Krypton, organizeaza niste conferinte de presa sa ne zici si noua cum se descurca ai vostri cu conducatori de rahat. Ii impachetati cumva si ii exilati la punct fix: Ro, sud-estul Munteniei, asha, asha, nitel mai jos, Slobozia. Ocazional mai nimeriti si Bucurestiul.
Uite atita mai e:
(15 Martie 2014, 15:30)
Pina la revolta slobozenilor nemultumiti de calitatea execrabila a apei si de deturnarea metrilor cubi de ozon pe cap de locuitor cuveniti. Slujbasi ai statului corupti, cu miinile minjite de singele copacilor lipsiti de aparare, cu apa plata cumparata de la magazin curgindu-va in vene fara remuscare. Uite acuma venim. Exemplul turcilor, bulgarilor si mai nou al ucrainenilor ne insufleteste. Daca ne enervam il aducem si pe Putin.
300:
(15 Martie 2014, 15:20)
Ooooo, tu Stoica mincinos, Nu te lasasi mai prejos, La Iasi s-au taiat teii, La noi s-au storcit catzeii, Cum nu vii tu Tepes sfint, Sa le faci vint sub pamint.

Lasă un comentariu:

Mesaj
(maximum 2000 caractere):
Sâmbătă 08 Aug 2026
118 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Urziceni: Bătrîn acroșat de o mașină

Miercuri, 9 noiembrie a.c., la Urziceni s-a produs un accident rutier soldat cu rănirea unei persoane. Din verificările efectuate de polițiștii ajunși la fața locului, s-a stabilit că în timp ce un bărbat ...[citește_toată_știrea]

10 Noiembrie 2016, 18:25
(5851 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Urziceni accident


Locuință distrusă de flăcări la Alexeni

O sobă pe lemne defectă a fost cauza probabilă care a dus la izbucnirea unui incendiu la o locuință construită din lemn, de pe raza localității Alexeni. Evenimentul a fost anunțat la 112  miercuri ...[citește_toată_știrea]

10 Noiembrie 2016, 17:20
(5971 vizualizări - 1 comentariu)

Taguri: Alexeni incendiu


Ialomița: Hoți identificați de polițiști

Polițiștii cercetează patru persoane sub aspectul comiterii infracțiunilor de furt și furt calificat, prejudiciile create fiind recuperate în totalitate și restituite părților vătămate. Astfel, polițiștii ...[citește_toată_știrea]

9 Noiembrie 2016, 18:15
(4657 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Ialomița hoț


Accident la Căzănești

Marți, 8 noiembrie 2016., în localitatea Căzănești s-a produs un accident rutier soldat cu rănirea unei persoane. Din verificările efectuate de polițiștii ajunși la fața locului s-a stabilit că în timp ...[citește_toată_știrea]

9 Noiembrie 2016, 17:15
(5931 vizualizări - 0 comentarii)


Poliția Rutieră Ialomița: 5 permise reținute, amenzi de peste 33500 de lei

La acest sfîrșit de săptămînă, 4-6 noiembrie a.c., polițiștii rutieri au continuat acțiunile desfășurate pentru prevenirea evenimentelor rutiere, precum și pentru conștientizarea conducătorilor auto cu ...[citește_toată_știrea]

7 Noiembrie 2016, 18:25
(6488 vizualizări - 0 comentarii)


Braconaj piscicol la Dridu

Braconaj piscicol la Dridu

În cadrul acțiunilor de combatere a braconajului piscicol, o patrulă de jandarmi din cadrul Detașamentului Urziceni a depistat sîmbătă 5 noiembrie a.c., în jurul orei 7,30, pe malul lacului Dridu, doi bărbați ...[citește_toată_știrea]

7 Noiembrie 2016, 17:25
(7686 vizualizări - 0 comentarii)


Doi bărbați din Slobozia, morți în accidentul de pe Autostrada Soarelui. Linii telefonice pentru identificarea supraviețuitorilor

Doi bărbați din Slobozia, morți în accidentul de pe Autostrada Soarelui. Linii telefonice pentru identificarea supraviețuitorilor

UPDATE Reprezentanții Parchetului de pe lîngă Judecătoria Lehliu Gară au confirmat oficial faptul că două dintre cele trei persoane care au murit în ...[citește_toată_știrea]

5 Noiembrie 2016, 18:10
(14239 vizualizări - 0 comentarii)


Arestări preventive în dosarul mașinilor incendiate la Slobozia

La începutul acestei săptămîni, procurorii Parchetului de pe lîngă Judecătoria Slobozia și polițiștii Serviciului de Investigații Criminale au făcut 8 percheziții domiciliare, în Ialomița și București, ...[citește_toată_știrea]

4 Noiembrie 2016, 16:50
(6340 vizualizări - 3 comentarii)


Grivița: Cetățean algerian, depistat cu ședere ilegală

Un cetățean algerian, de 33 de ani, a fost depistat cu ședere ilegală pe raza comunei Grivița. Ulterior, acesta a fost transferat de polițiști către autoritățile italiene, în vederea internării sale într ...[citește_toată_știrea]

2 Noiembrie 2016, 19:45
(6335 vizualizări - 1 comentariu)


Urziceni: A încercat să vîndă un smartphone contrafăcut

Jandarmii din Urziceni au depistat pe străzile municipiului un bărbat, de 33 de ani, din comuna Bărbulești, care încerca să vîndă un model de smartphone contrafăcut. Comerciantul de ocazie cerea pe respectivul ...[citește_toată_știrea]

2 Noiembrie 2016, 18:20
(5580 vizualizări - 0 comentarii)


Sălcioara: S-a răsturnat cu mașina în șanț

Un șofer de 32 de ani, domicilat în județul Călărași, a ajuns la spital după ce s-a răsturnat cu mașina pe care o conducea într-un șanț de pe marginea drumului. Accidentul s-a petrecut în zona localității ...[citește_toată_știrea]

2 Noiembrie 2016, 17:40
(5057 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Biciclist, lovit de o mașină

Un tînăr de 20 de ani, din Valea Ciorii, a ajuns la spital după ce a fost lovit de o mașină. Șoferul care a provocat accidentul rutier are 26 de ani și domiciliează în aceeași localitate cu victima. Luni ...[citește_toată_știrea]

2 Noiembrie 2016, 17:10
(4272 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Acțiuni preventive pe raza județului

Polițiștii din cadrul Serviciului Rutier Ialomița au continuat activitățile preventive referitoare la siguranța traficului rutier și în aceste zile. Astfel, luni, 31 octombrie 2016, oamenii legii au aplicat ...[citește_toată_știrea]

2 Noiembrie 2016, 16:15
(6488 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Tînăr fără permis și beat la volan, reținut de polițiști

Un tînăr, de 20 de ani, din Fetești, a fost reținut pentru 24 de ore sub aspectul săvîrșirii infracțiunilor de conducere fără permis și conducere a unui autovehicul de către o persoană care se află sub ...[citește_toată_știrea]

31 Octombrie 2016, 17:25
(6116 vizualizări - 0 comentarii)


Ședință publică la Biroul Electoral de Circumscripție nr. 23 Ialomița

Marți, 2 noiembrie 2016, orele 15,00, va avea loc la sediul Biroului Electoral de Circumscripție nr. 23 Ialomița din Slobozia, Piața Revoluției, nr. 1, ședința publică în care se va proceda la completarea ...[citește_toată_știrea]

31 Octombrie 2016, 16:20
(5307 vizualizări - 0 comentarii)


Poliția Rutieră Ialomița: Amenzi de peste 66000 de lei, 18 de permise reținute

La sfîrșitul de săptămînă precedent, 28-30 octombrie a.c., polițiștii rutieri din cadrul Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița au continuat acțiunile desfășurate pentru prevenirea evenimentelor ...[citește_toată_știrea]

31 Octombrie 2016, 15:15
(6005 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Beți și fără permise, la volan

Doi bărbați, de 35 și 45 de ani, din Urziceni și Gîrbovi, au fost depistați de polițiștii rutieri în timp ce conduceau autovehicule pe drumurile publice deși anterior consumaseră băuturi alcoolice. Șoferii ...[citește_toată_știrea]

31 Octombrie 2016, 14:20
(4127 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Tânăr drogat, depistat de jandarmi

Fetești: Tînăr drogat, depistat de jandarmi

Jandarmii din cadrul patrulei de intervenție Fetești, aflați în timpul serviciului pe raza municipiului, vineri, 28 octombrie a.c., în jurul orei 1,30, s-au sesizat cu privire la faptul că doi tineri se ...[citește_toată_știrea]

31 Octombrie 2016, 13:25
(5328 vizualizări - 0 comentarii)


AFIR: Se prelungește sesiunea de primire a proiectelor de investiții pentru procesarea produselor agricole și pomicole și pentru dezvoltarea exploatațiilor pomicole

Agenția pentru Finanțarea Investițiilor Rurale (AFIR) anunță prelungirea sesiunii de depunere a proiectelor de investiții pentru submăsurile (sM) 4.1a «Investiții în exploatații pomicole», 4.2 «Sprijin ...[citește_toată_știrea]

31 Octombrie 2016, 12:20
(10816 vizualizări - 0 comentarii)


SC CONSTRUCT PEROM SRL

angajează
-șoferi profesioniști
categoria C+E
-mecanici utilaje
-automacaragiu
-inginer mecanic

așteptăm CV-urile dvs
la adresa de e-mail

[email protected]
Pentru mai multe detalii
vă rugăm să ne contactați
la telefon
0264/358.878

27 Octombrie 2016, 20:05


DN2C: Beat la volan, a acroșat cu mașina un biciclist

Miercuri, 26 octombrie a.c., Poliția Orașului Amara a fost sesizată cu privire la faptul că pe DN2C s-a produs un accident rutier soldat cu pagube materiale. Din verificările efectuate de polițiștii ajunși ...[citește_toată_știrea]

27 Octombrie 2016, 19:05
(4240 vizualizări - 0 comentarii)


SC CDI TRANSPORT INTERN Și INTERNAȚIONAL SRL

angajează
șoferi cu categoria D
pentru transport angajați
Urziceni-Balotești
(tur-retur)
Relații la telefon
0730/466.979
0730/444.450

27 Octombrie 2016, 18:30


Fructe și legume, confiscate de polițiștii ialomițeni

În cadrul unei acțiuni demarată de polițiștii din cadrul Poliției Municipiului Slobozia, împreună cu cei ai Serviciului de Investigare a Criminalității Economice, oamenii legii au confiscat 275 kg de fructe ...[citește_toată_știrea]

27 Octombrie 2016, 18:20
(3665 vizualizări - 0 comentarii)


Mihail Kogălniceanu: A acroșat un biciclist

Marți, 25 octombrie a.c., în jurul orei 10,30, pe raza localității Mihail Kogălniceanu s-a produs un accident rutier soldat cu rănirea unei persoane. Din verificările efectuate, polițiștii ajunși la fața ...[citește_toată_știrea]

26 Octombrie 2016, 18:45
(4358 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Jandarmii i-au confiscat peștele

Jandarmii din cadrul echipei de intervenție Urziceni, care desfășurau marți, 25 octombrie a.c., o acțiune de prevenire a comerțului ilicit, au observat un bărbat care comercializa pește direct din portbagajul ...[citește_toată_știrea]

26 Octombrie 2016, 18:30
(5391 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Urmărit pentru «complicitate la evaziune fiscală», arestat

Polițiștii de Investigații Criminale din cadrul Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița au acționat pentru depistarea persoanelor urmărite, dispărute de la domiciliu sau care se sustrag de la executarea ...[citește_toată_știrea]

26 Octombrie 2016, 18:25
(4176 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Trimis în judecată pentru sex cu minori

Un bătrîn de 76 de ani din zona Urziceniului a fost trimis în judecată de procurorii locali după ce a obligat un minor de 12 ani să întrețină raporturi sexuale orale cu inculpatul. Potrivit anchetei, bătrînul ...[citește_toată_știrea]

26 Octombrie 2016, 18:15
(4433 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Tînăr fără permis, reținut după ce a acroșat un pieton și a părăsit locul accidentului!

Un tînăr, de 22 de ani, din Slobozia, a fost reținut pe baza de ordonanță de reținere pentru 24 de ore, marți, 25 octombrie a.c., fiind prezentat Parchetului cu propunere de arestare preventivă. În fapt ...[citește_toată_știrea]

25 Octombrie 2016, 20:35
(5037 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia accident


Accidente la Munteni Buzău și Urziceni

Luni, 24 octombrie a.c., pe DN2A, lîngă localitatea Munteni Buzău, s-a produs un accident rutier soldat cu rănirea unei persoane. Astfel, în timp ce un bărbat, de 61 de ani, din Urziceni, conducea un autoturism ...[citește_toată_știrea]

25 Octombrie 2016, 20:20
(6261 vizualizări - 0 comentarii)


Protopopiatul Slobozia: «Sfântul Mare Mucenic Dimitrie, în mijlocul copiilor»

În parteneriat cu Grădinița cu Program Prelungit nr. 2 din municipiu, Protopopiatul Slobozia a desfășurat luni, 24 octombrie 2016, acțiunea «Sfântul Mare Mucenic Dimitrie, în mijlocul copiilor». Părintele ...[citește_toată_știrea]

24 Octombrie 2016, 18:55
(6867 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Răduță Aurelian-Constantin în Memoriu pe tema poluării, depus de Asociația Ecologică Regională-«AER Muntenia Sud» la Prefectura Ialomița Antoine în «Suntem în urmă cu pregătirea, dar construim un grup puternic!» ciumpalacul în Memoriu pe tema poluării, depus de Asociația Ecologică Regională-«AER Muntenia Sud» la Prefectura Ialomița @PREDA în Episcopia Sloboziei și Călărașilor reclamă, din nou, lipsa de intervenție a autorităților în problema poluării olfactive din Slobozia! Mary în Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița își desfășoară activitatea operativă în containere Mary în Memoriu pe tema poluării, depus de Asociația Ecologică Regională-«AER Muntenia Sud» la Prefectura Ialomița #pasajladrajna în Slobozia: Protest anti-poluare olfactivă Anonim în Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița își desfășoară activitatea operativă în containere Cetatean în Slobozia: Protest anti-poluare olfactivă SPERANȚA în Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița își desfășoară activitatea operativă în containere Anonim în Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița își desfășoară activitatea operativă în containere Rodica în Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița își desfășoară activitatea operativă în containere as în Curtea de Conturi a României reclamă «slaba gestionare a patrimoniului» la Direcția Județeană pentru Sport Ialomița georgica în Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița își desfășoară activitatea operativă în containere Anonim în Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița își desfășoară activitatea operativă în containere vasilica în Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița își desfășoară activitatea operativă în containere Ilie Palarie în Slobozia: Protest anti-poluare olfactivă Anonim în Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița își desfășoară activitatea operativă în containere PREDA în Episcopia Sloboziei și Călărașilor reclamă, din nou, lipsa de intervenție a autorităților în problema poluării olfactive din Slobozia! gica în Slobozia: Protest anti-poluare olfactivă

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...