Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

POLITICĂ

Sfânta Treime a politichiei locale

Sculați, voi oropsiți ai social-democrației ialomițene!

Sfînta Treime a politichiei locale

După un an și jumătate de neoguvernare social-democrată, Ialomița a ajuns un terra deserta social, economic și politic. Sărăcia a căpătat accente cronice, afacerile dau faliment una după alta, iar partidele politice s-au transformat din umbre în stafii care nu mai au nici măcar puterea de a-și bîntui simpatizanții. Culmea ironiei e că nici PSD nu se simte prea bine! Și, după cum spun oropsiții care stau sub papucul Sfintei Treimi despre care vorbim azi, nu va trece anul și electoratul tradițional, oropsit timp de 25 de ani, se va lepăda de toți trei...

Ciupercă, Tatăl nostru de la Consiliul Județean
Despre preacinstitul și preasăracul Silvian Ciupercă s-au scris biblioteci de-a lungul celor două mandate și jumătate ale domniei sale. Ce nu s-a spus și vom spune noi acum e că, de vreun an încoace, domnia sa a fost sanctificat de către plenul PSD Ialomița, devenind astfel Tatăl Ceresc al Organizației. Dacă riști să strici o întrebare, de la vlădică pînă la opincă, toată suflarea pesedistă ialomițeană va susține din rărunchii celor 82498 de voturi valabil exprimate la alegerile din 2012 că «altul mai bun nu există!». Iar dacă îl asculți pe el (și e imposibil să nu o faci, declarațiile sale publice fiind de-a dreptul virale!), vei jura că are dreptate cînd susține, de exemplu, că județul are nevoie să construiască viitorul celor nenăscuți încă și care ne vor judeca peste 50 de ani și pînă în Ziua de Apoi. Pentru veșnica sa pomenire de către aceștia, președintele Ciupercă dorește, de exemplu, o sală de spectacole unică în România, un centru expozițional piramidal la Slobozia sau 2-3 poduri noi peste rîul Ialomița care să lege malurile întru înfrățirea economică și socială a locuitorilor județului. Între timp însă, așa cum vă spuneam mai devreme, Ialomița sărăcește galopant, numărul firmelor active s-a înjumătățit în mai puțin de 5 ani, iar electoratul de stînga, obișnuit cu pomenile sociale, dă semne de nervozitate. Prima scadență pentru Silvian Ciupercă va veni pe 25 mai 2014, la alegerile europarlamentare. Pînă atunci, el rămîne intangibil, ca orice Dumnezeu care își respectă statutul.

Fiul Mușoiu și avatarurile sale
Al doilea membru al Trinității PSD este vicepreședintele Mușoiu. Încă tînăr, dar fără noroc, acesta trăiește de ani buni în umbra Tatălui său politic. Îmbrăcat ca un fante de Dorobanți în zi de duminică, Fănel este copilul perfect, pe care orice părinte și l-ar dori. Nu mișcă în front, nu vorbește urît în lipsa părinților, nu fumează în prezența acestora... și exemplele ar putea continua la nesfîrșit. Poate vă întrebați, dat fiind contextul creionat, ce anume conduce el. Ei bine, întrebarea este excelentă, iar răspunsul este pe măsură. Ștefan Mușoiu nu conduce nimic! El este doar o prezență decorativă în peisajul politic local, bun de sosie atunci cînd Tatăl nu se poate dedubla, în ciuda omnipotenței sale. Tocmai de aceea, prezența lui Fănică irită. Șters, incongruent și ușor influențabil, copilul de suflet al Președintelui «s-a născut talent, dar va muri speranță», ca să folosim o expresie din argoul intern al Organizației. Prin urmare, crucificarea sa politică e o chestiune de timp, mai ales că nu are instinctul mezalianțelor și nu știe nici măcar abc-ul negocierii. Iar peste cîțiva ani, singurul lucru cu care se va putea lăuda în fața prietenilor, la o bere, e că și-a atins maximum de incompetență politică  în timpul ultimului mandat al președintelui Ciupercă. Pănă atunci însă, va trebui să facă față unui nou termen în dosarul meșterit de ANI, care l-a declarat acum 2 ani incompatibil... Termenul, dacă ne amintim noi bine, e undeva luna aceasta. Iar Fănică știe că mîna lungă a partidului nu te poate proteja la nesfîrșit!

Subprefectul Costică, acest «Sfînt Duh» apolitic
De departe, cel mai interesant dintre liderii politici al PSD, subprefectul apolitic Marin Constantin își merită cu prisosință supranumele de săptămîna aceasta. Născut (politic) acum vreo 42 de ani din țărîna Albeștilor, Costică a urcat neobosit pe scara politică a organizațiilor de partid și de stat ale căror interese le reprezintă. Nu ne înțelegeți greșit! Le reprezintă în interes personal, că doar nu sînteți atît de naivi să credeți că subprefectului județului Ialomița îi pasă vreo secundă de interesul vreunei organizații... Inteligent, bine orientat politic și machiavelic la nevoie, subprefectul Costică plutește deasupra Organizației PSD Ialomița, gata oricînd să intervină, să corijeze și să pedepsească derapajele membrilor săi. Surse din anturajul acestuia spun că și-a intrat atît de bine în rol încît a ajuns să-l joace și cînd se află singur, în fața oglinzii. Pentru că tot prostul știe că puterea absolută corupe în mod absolut, nu ne vom mai mira. Derapajele sale publice au ajuns însă de notorietate, iar Organizația, așa proastă și abulică, a început să mîrîie în lanț. În mod paradoxal însă, subprefectului Costică nu i se va trage de la ai lui, ci de la prefectul Gigi Petre. Surse din anturajul acestuia din urmă susțin că, sătul să privească cum i se sapă groapa, acesta s-a jurat că va trece la represalii. Și să te ferească Dumnezeu, spun aceleași surse, să lase prefectul mouse-ul din mînă!

15 Aprilie 2014, 06:05 (11085 vizualizări - 19 comentarii)

Citiți și:
Moaștele Sfântului Vasile PeSeDeficatorul la Mihail Kogălniceanu
Pesedozaurii vor reîntronarea președintelui Ciupercă
Ciupercă visează (din nou) la șefia PSD Ialomița
PSD Ialomița a decis: Marin Constantin, propunere de prefect al Ialomiței!
Țineți minte trei cuvinte: «Costică e președinte!»

Comentariile cititorilor:


vasile:
(26 Aprilie 2014, 19:58)
Oare are cineva curaj sa ii controleze cineva si acestia? Ca sa vedem si noi daca acestia siau facut avere din salariu de la consiliul judetean ... Mafie?
Mike:
(22 Aprilie 2014, 14:01)
psd nu mai este demult un partid policit ci o asociere de tip mafiot, conform probelor, dovezilor irefutabile, de care opinia publica ia cu sarg cunostinta. Daca PD-L a guvernat in plina criza economica a lumii, psd-lepadat de pnl- administreaza hotia, minciuna si incompetenta membrilor sai. Rusine, psd, rusine!
bloody Mary:
(17 Aprilie 2014, 14:18)
Pentru "Mary", cea/cel care adulmeca si pupa dosul lui Băse: La cum scrii, e clar ca ai paianjeni si paduchi, atat la demisol cat si la mansarda... Esti de-a dreptul un parazit PDL-ist. Daca nu vezi nici acum ca Basescu este seful ANI, DNA si al celor care "vad de sus", daca tu nu vezi cum sunt luati oamenii de pe strada fara dovezi, probe, inseamna ca tu nu esti de pe planeta Terra, tara Romania. Esti frustrat(a), pt ca lipsa unei preocupari presupune lipsa unui loc de munca si debitezi prostii pe aici... Ia spune-ne tu, ce a facut Basescu pt tine? Ce a facut Guvernul PDL-ist pt tine? Au taiat pensii si salarii, au donat forta de munca altor tari si ti-au spalat creierul si ti l-au apretat de gandesti acum ca o molecula in stare latenta. Jos labele de pe JUSTITIE BASESCU, PDL si PMP !!!
Mary:
(17 Aprilie 2014, 10:53)
 Indiferent cine castiga alegerile, paduchii astia tot acolo o sa-i vezi, ca sunt curve prostituate politic, care dau banul la partid pentru un loc cald, bine platit si cu putina influienta sa-si recupereze banii bagati. Ei stiu dece nu legifereaza prostitutia, deoarece ar avea probleme cu ANI. Se mai intampla sa ramana si f...si cu banii luati ... :)))  Luati mana de pe justitie, jeguri ce sunteti.
Bonjour:
(16 Aprilie 2014, 15:50)
Ferească Sfântul! Dar voi ati inceput sa aveti probleme personale cu acesti oameni? Ati fost mai multi care ati conceput stirea sau doar unul? Ca daca e doar unul atunci e problem, mon cher. Saptamana vitoare asteptam probleme voastre de acasa, aici pe site, va consiliem si vedem ce facem sa le rezolvam ca sa nu mai avem refulari pe online, cum zic ”ca sa fie bine sa nu fie rau” Au revoir!
Gica:
(16 Aprilie 2014, 15:47)
Pacat de Musoiu ,inainte de a se baga in politica era un baiat cu care puteai sta de vorba,am lucrat la el si nu mi-a intors spatele niciodata cand am avut nevoie de ajutor. Are sufletu bun....acum nu stiu daca-l mai are. Oricum anturajul politic la deraiat de pe traiectoria bunului simnt.Mereu imi spunea ca si el stie ce inseamna sa nu ai bani sau sa nu ai la cine sa te duci dupa ajutor. A trecut prin multe greutati mai ales ca nu a avut tata ,singur s-a ridicat muncind prin State. Ii placea sa fie modest,. Mai fitzos si cu nasu pe sus e fratele sau decat el. Am incredere ca poate pana nu-i prea tarziu s-o ""Lepada De Ce-l  Viclean "" si va lua "Sfanta Impartasanie" de la ce-i care la-u votat. Paste Fericit  Fane
Cică:
(16 Aprilie 2014, 15:40)
Independent- saptamanal de informatie...cică Pai si in ce scrie mai sus, unde e informatia???? Faceti-va blog daca spiritul jurnalistic s-a terfelit in opiniile voastre si atat. V-ati exersat foarte frumos stilul narativ aici, incununat de floricele stilistice, dar atat. Halal stire!
IN DEPENDENT:
(16 Aprilie 2014, 15:19)
Asa sa fie ??! Nu zice nimeni ca cei pe care ii infierati cu manie proletara nu au si ei bubele lor, dar cat de „independenti” sunteti voi, cand pe unii ii vedeti „sfinti” si pe altii „draci” ? ...si asta la nesfarsit.... Ne-am cam saturat sa vedem aceleasi personaje, aceeasi oameni, acelasi unghi de abordare. Este imposibil, la cat ii cunoastem pe acesti oameni si din alte surse, circumstante, sa fie asa cum ii descrieti voi...ori suntem PMP-isti, ori PDL-isti, ori „indepedenti”.... Mai schimbati si voi registrul, poate deveniti si un pic mai credibili, este prea evidenta campania de culpabilizare a acestora.
Vasile:
(16 Aprilie 2014, 10:35)
A-ti votat USL, USL aveti. Asa cum spunea ciupercuta - votati oameni competenti pentru o guvernare responsabila Ialomiteni mai aveti din banii pe care vi ia dat USL la alegeri?
Mary:
(16 Aprilie 2014, 10:22)
AVETI PROSTII VOSTRI CARE VA VOTEAZA. SUCCES PROSTILOR!!!
[email protected]:
(16 Aprilie 2014, 09:51)
cazacu nu e bun, teculescu nu e bun, astia nu sunt buni.......pe cine votam? UDMR!!!!!!!!!!
gigel:
(16 Aprilie 2014, 08:54)
au fost buni 25 de ani. eu zic sa-i mai votati 25!
Radu:
(16 Aprilie 2014, 08:03)
Mosoiu asta mai face accidente ziua in amiaza mare cu masina? A luat si el o amenda ca tot omul sau lucrurile s-au musamalizat? Asigurarile sa traiasca.
ADEVARUL:
(16 Aprilie 2014, 00:26)
Doamne ce lichele au ajuns in fruntea acestui judet ! Este incredibil cum ,,oamenii'' acestia isi bat joc de acest judet. Acesti incompetenti au reusit prin minciuna, demagogie si furt sa ne duca in Evul Mediu si nu le este rusine de nimic. Aceste haimanale au vandut acest judet pt a sta linistiti, linistea lor ne-a  costat 500 milioane de euro pana in 2014 si ne mai costa 500 milioane de euro pana in 2020. Acetia sunt banii pe care trebuia sa-i accesam si pe care Ciuperca i-a platit pt a nu deranja pe nimeni. RUSINE HAIMANA NEMERNICA CARE ESTI !!! 
bizidei:
(15 Aprilie 2014, 23:05)
E un sacrilegiu sa-i numiti pe cei trei Sfanta Treime. Acestora li s-ar potrivi mai bine Neagra treime a iadului cel rosu(psd): Scaraotchi (tatal); Michiduta (fiul) si Satana (urmasul din albest).Crestini din toate....zarile, uniti-va si alungati-i in fundul iadului lor cel rosu si sa ramana acolo pe vecie!