Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Mamă pentru a cincisprezecea oară!

Premieră la Maternitatea Slobozia

Mamă pentru a cincisprezecea oară!

Performanță mai puțin obișnuită a unei femei din Țăndărei. În urmă cu o săptămînă, ea a adus pe lume al cincisprezecelea copil al familiei. Nașterea micuțului reprezintă o premieră și pentru medicii Maternității Spitalului Județean de Urgență Slobozia. Specialiștii susțin că ultimul record la nașteri a fost atins în urmă cu 20 de ani de o altă mamă care a adus pe lume 13 copii... Deși femeia promite să dea naștere unui alt bebeluș, medicii susțin că o eventuală altă sarcină i-ar putea pune viața în pericol.

Un caz special Artemiza Tudor are 42 de ani și este din Țăndărei. În urmă cu o săptămînă a devenit o mamă demnă de Cartea Recordurilor. Internată la Maternitatea Spitalului Județean de Urgență Slobozia ea a adus pe lume cel de-al 15-lea copil al familiei. Un băiețel de 3400 de grame, perfect sănătos... Nu s-a hotărît însă ce nume îi va pune, însă știe că va avea grijă de el așa cum a avut și de ceilalți 14 frați care îl așteaptă acasă. Deși, lunar, 2 din 10 femei care nasc la Slobozia manifestă intenția de a-și abandona copiii pe patul de spital, Artemiza refuză să se gîndească la așa ceva. Trăiește la limita sărăciei, singurele surse de venit pe care le are fiind ajutoarele sociale și alocațiile copiilor, însă nu se gîndește să renunțe la bebeluș. «Dacă Domnul mi l-a dat, eu vreau să-l cresc. Și dacă îl voi face și pe al 16-lea și de ăla voi avea grijă!» declară proaspăta mamă. Acoperișul sărăcăcios sub care va locui cel mai proaspăt membru al familiei Tudor adăpostește nouă fete și cinci băieți. Proaspăt venit pe lume, micuțul este deja unchi. Cea mai mare dintre surorile sale, care a împlinit recent 24 de ani, are la rîndul său doi copii, un băiețel de cinci ani și o fetiță de șapte ani. «Am și nepoți și sînt mîndră de ei. Sîntem o familie numeroasă, dar unită. Nu ne-am certat niciodată și am trecut peste probleme cu toții!» mărturisește mămica ajunsă la a cincisprezecea naștere.

Sfatul medicilor Potrivit declarațiilor reprezentanților Maternității Spitalului Județean de Urgență Slobozia, femeia din Țăndărei care a născut pentru a cincisprezecea oară reprezintă un caz special. Ultima naștere-record s-a petrecut în urmă cu 20 de ani, cînd o altă mamă a reușit performanța de a aduce pe lume al treisprezecelea copil al familiei. Toate aceste sarcini multiple sînt însă extrem de periculoase atît pentru femei, cît și pentru copii. «O femeie care are nașteri multiple își pune în pericol viața. Este foarte epuizant pentru mamă, în primul rînd, să ducă la bun sfîrșit un număr ridicat de sarcini. Apoi și copiii pot veni pe lume cu o serie de probleme de sănătate. Ceea ce este important este faptul ca fiecare familie, înainte de concepție, să meargă la cabinetele de planing familial pentru mai multe informații cu privire la sarcină și ce presupune nașterea și creșterea unui copil» ne-au declarat medicii din cadrul secției Neonatologie a Spitalului Județean de Urgență Slobozia.

25 Aprilie 2014, 11:35 (17615 vizualizări - 45 comentarii)

Comentariile cititorilor:


Vica:
(29 Aprilie 2014, 11:52)
@Gigeleeeee, tu pe ce lume trăiești, inconștientule? Faci copii să-i chinui, bă prostule?! Tu nu realizezi dezastrul? Mai bine, tăceai dracului, prostule!
Mitu:
(29 Aprilie 2014, 11:50)
Si ce vezi prin parcuri? Fătuce d-astea tinerele de 22, 23 de ani, carora le ticăie allegro-pițicato ceasul biologic. Si daca nu si l-au acordat in Italia au facut-o acilea c-au gasit prostii care se spetesc de dimineata pina seara ca sa le intretina alaturi de progeniturile lor care miine poimiine vor ingrosa rindurile manelistilor, cocalarilor si analfabetilor care populeaza strazile urbane.
dubla personalitate:
(29 Aprilie 2014, 10:58)
a lui @SORIN:  o data vorbeste frumos de "spiritul crestin" in care i-au fost crescuti stramosii; si alta data isi descarca umorile si frustrarile de nedus la biserica:" Biserica (mamii lor) ar trebui să dea dovadă de mai multă atenție oferită nevoiașilor, nu să-i spolieze cu orice ocazie.  Adică de la naștere, până la moarte, inclusiv. Preoții, trufași, nesimțiți și putred de bogați, nu dau doi bani pe suferința semenilor: lor să le fie bine. La fel ca și medicii, în eventualitatea unor matrapazlâcuri, fiindcă la popi nu se pune problema malpraxisului, dimpotrivă, imediat aceștia din urmă sunt apărați de tot felul de sinoduri, care mai de care mai “dumnezeiești”.
Gigel:
(29 Aprilie 2014, 09:35)
Comentariile rautacioase de aici sunt ale celor care n-au avut curaj sa faca copii, amagindu-se ca nu au o situatie materiala prea buna sau cine stie ce alt argument fals. Ma uit prin parcuri si ma minunez cat de putine familii cu 2 copii exista. Pe cele cu 3 copii le numeri pe degete, si acest lucru se intampla din frica, nu din cauza lipsurilor materiale. Cei care critica aici nu o fac din cauza faptului ca femeia este de etnie roma, ci pentru ca ii face sa se simta prost (contrastul este prea mare - 14 copii fata de unul singur sau poate nici unul).
bun sunt zau:
(28 Aprilie 2014, 22:56)
ha ha hazzz Sorine! te plangi ca ai doar 1100. si te crezi crestin educat! fa un exercitiu de logica: cine a furat, fura si va fura in Romania? Tiganii sau Romanii... dupa logica ta, Tiganii! cat despre bunici, cei cu multi copii... esti absolut convins ca aveau nivelul ala ridicat, de trai, civilizatie, moralitate, etc? DACA ERA CUM CREZI TU... nu-i mai trageau isu-istii pe ponta, dragnea si doina cu barca... NU?
Dănuț:
(28 Aprilie 2014, 22:25)
Nu v-ați prins, a început campania electorală, poza asta face reclamă electorală PMP:))) Păi nu se pupa Nuți și EBA cu regele lu puiernița asta:)))))))))))))))
SORIN:
(28 Aprilie 2014, 12:50)
@ T.B. Ai dreptate, numai că bunicii noștri care, zici tu, aveau o droaie de copii, să știi că aveau cu ce să-i întrețină și să-i crească în spirit creștin, nu ca aceste baragladine care ciordesc din fragedă pruncie, fiindcă așa sunt "educate". Câți dintre copiii bunicilor noștri au devenit hoți, cerșetori, criminali, proxeneți ?! N-am nimic cu femeile și bărbații fertili, numai că demografia trebuie să țină cont de anumite niveluri de trai și standarde de viață socială.
SS:
(28 Aprilie 2014, 10:33)
Va simtiti bine cand felicitati o tiganca pentru realizarea facuta?sa se impuieze in continuare si o sa ajunga sa ne conduca.Subspeciile nu au drepturi!
Cornel:
(28 Aprilie 2014, 09:20)
@ninel: Du-te băăă... Și mai trage-i un copil! Nație de gloabe cocoșate!
ninel:
(28 Aprilie 2014, 08:16)
Pacat ca o vorbiti asa de rau,de unde stiti voi ca aceasta femeie  aduce pe lume un copil care v-a face natia de rusine.  Adevarul asa e...suntem un popor care facem ura de rasa. Personal ii doresc multa sanatate si copilului ani multi sa-i traiasca  cu frica de D-zeu si bun simnt in societate.
TEPES VODA:
(27 Aprilie 2014, 19:42)
Se inmultesc ciorile ca soareci,ce baragladina urata
Pardaillan:
(27 Aprilie 2014, 14:09)
O iubesc pe Argentina si fac 9 copii sa moara bulibasa de ciuda si romanii de icter mecanic :).Teatrales bahtalo !
T.B.:
(27 Aprilie 2014, 12:18)
celor care iau peste picior astfel de oameni, le reamintesc ca si bunicii lor au trait vremuri in care cel putin 7-8 copii intr-o familie era un lucru absolut  normal. Oare cati dintre noi  constientizam, ca de fapt, avem azi sansa de a trai o viata, doar pt ca in firul arborelui nostru geanealogic, un stramos a avut o sotie "iepuroaica", cum cu dispret se exprima unii aristocrati de balta, pe forum?
Johanna:
(27 Aprilie 2014, 11:57)
@john: Greșit! Urmează "Romalinazarea". La fiecare fătare, gemeni (gemene)....
Jhon:
(27 Aprilie 2014, 11:20)
Asta e rromanizarea Romaniei...vai de nepotii nostri.

Lasă un comentariu:

Mesaj
(maximum 2000 caractere):
Vineri 07 Aug 2026
250 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Ialomița: 12 noi cazuri de COVID-19

Miercuri, 6 aprilie 2022, la nivelul județului Ialomița, potrivit raportărilor, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 27041, fiind înregistrate 12 noi cazuri față de ziua de marți, 5 aprilie ...[citește_toată_știrea]

6 Aprilie 2022, 16:15
(2055 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: 110,39 milioane de euro, plăți privind bunăstarea animalelor

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) informează că a autorizat la plată beneficiarii Măsurii 14-Plăți privind bunăstarea animalelor- pachet a) porcine și pachet b) păsări din Campania ...[citește_toată_știrea]

6 Aprilie 2022, 15:40
(7136 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Racordări ilegale la rețeaua de energie electrică

Marți, 5 aprilie a.c., polițiștii din Urziceni, Coșereni și Jilavele, cu sprijinul jandarmailor ialomițeni și al reprezentanților ENEL au desfășurat o acțiune privind identificarea consumurilor ilegale ...[citește_toată_știrea]

6 Aprilie 2022, 15:10
(10616 vizualizări - 0 comentarii)


Recensământul Populației și Locuințelor 2021: Slobozia, cel mai mare număr de chestionare completate

În intervalul 14.03-04.04.2022 al perioadei de autorecenzare și autorecenzare asistată pentru Recensământul Populației și Locuințelor 2021 au fost completate 26715 chestionare la nivelul județului Ialomița ...[citește_toată_știrea]

6 Aprilie 2022, 14:20
(17239 vizualizări - 0 comentarii)


Instituția Prefectului Ialomița: Dezbatere pe tema «Recensământul Populației și Locuințelor 2021»

Marți, 5 aprilie a.c., Instituția Prefectului Județul Ialomița a fost gazda unei întâlniri lucrative cu tematica «Recensământul Populației și Locuințelor 2021» La întrunire au participat secretarul general ...[citește_toată_știrea]

5 Aprilie 2022, 18:30
(15229 vizualizări - 0 comentarii)


Sudiți: Locuință cuprinsă de flăcări

Luni 4 aprilie a.c., pompierii din cadrul Gărzii de Intervenție Țăndărei au intervenit pentru localizarea și lichidarea unui incendiu, produs la locuința unui cetățean din Sudiți. Pompierii au fost sprijiniți ...[citește_toată_știrea]

5 Aprilie 2022, 16:30
(7932 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Sudiți incendiu


Ialomița: 10 noi cazuri de COVID-19

Marți, 5 aprilie 2022, la nivelul județului Ialomița, potrivit raportărilor, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 27029, fiind înregistrate 10 noi cazuri față de ziua de luni, 4 aprilie ...[citește_toată_știrea]

5 Aprilie 2022, 16:15
(2077 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Programul «TEZAUR» continuă și în luna aprilie 2022

Ministerul Finanțelor a emis, începând de luni, 4 aprilie 2022, noi emisiuni de titluri de stat în cadrul Programului «TEZAUR» , cu maturități de 1 și 3 ani și dobânzi de 4,8% și 5,8%. Titlurile de stat ...[citește_toată_știrea]

5 Aprilie 2022, 12:30
(10016 vizualizări - 0 comentarii)


Drogat și beat la volan, pe străzile din Urziceni

Sâmbătă, 2 aprilie a.c., în jurul orelor 18,00, polițiștii din Urziceni au depistat în flagrant delict un bărbat, în vârstă de 36 de ani, din Manasia, în timp ce conducea un autoturism pe raza municipiului ...[citește_toată_știrea]

4 Aprilie 2022, 19:05
(11458 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 8 noi cazuri de COVID-19

Luni, 4 aprilie 2022, la nivelul județului Ialomița, potrivit raportărilor, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 27019, fiind înregistrate 8 noi cazuri față de ziua de duminică, 3 aprilie ...[citește_toată_știrea]

4 Aprilie 2022, 16:25
(1314 vizualizări - 0 comentarii)


Expoziție de pictură și ceramică la Centrul Cultural «Ionel Perlea» Slobozia

Marți, 5 aprilie 2022, de la orele 16,00, la Centrul Cultural «Ionel Perlea» va fi vernisată expoziția de pictură și ceramică «Imperceptibil». Evenimentul va fi organizat la Sala «Atelier», cu lucrări ale ...[citește_toată_știrea]

4 Aprilie 2022, 15:50
(13072 vizualizări - 0 comentarii)


IȘJ Ialomița: Simularea Examenului de Evaluare Națională 2022

Luni, 4 aprilie a.c., a debutat Simularea Examenului de Evaluare Națională 2022 cu proba scrisă la Limba și Literatura Română. Calendarul desfășurării Simulării este cuprins în perioada 4-14 aprilie 20 ...[citește_toată_știrea]

4 Aprilie 2022, 15:10
(10433 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 14 noi cazuri de COVID-19

Duminică, 3 aprilie 2022, la nivelul județului Ialomița, potrivit raportărilor, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 27011, fiind înregistrate 14 noi cazuri față de ziua de sâmbătă, ...[citește_toată_știrea]

3 Aprilie 2022, 16:20
(1478 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 4 noi cazuri de COVID-19

Sâmbătă, 2 aprilie 2022, la nivelul județului Ialomița, potrivit raportărilor, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 26997, fiind înregistrate 4 noi cazuri față de ziua de vineri, 1 aprilie ...[citește_toată_știrea]

2 Aprilie 2022, 16:25
(1701 vizualizări - 0 comentarii)


Razie la Slobozia

Joi, 31 martie a.c., 86 de polițiști ialomițeni, cu sprijinul a peste 20 de jandarmi, precum și 8 polițiști locali au desfășurat o acțiune de menținere a climatului de ordine publică pe raza municipiului ...[citește_toată_știrea]

1 Aprilie 2022, 18:20
(12880 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia razie


Urziceni: Campanie de prevenire a înșelăciunilor

În perioada 31 martie-30 aprilie a.c., Inspectoratul de Poliție al Județului Ialomița derulează, la nivelul municipiului Urziceni, campania de prevenire «Poți Preveni Înșelăciunile». În cadrul campaniei ...[citește_toată_știrea]

1 Aprilie 2022, 18:00
(16615 vizualizări - 1 comentariu)


Slobozia: Dețineau ilegal arme albe

În urma unei acțiuni a polițiștilor desfășurată joi, 31 martie a.c., la Slobozia, au fost constatate 2 infracțiuni în flagrant, de port fără drept de obiecte periculoase. Astfel, în incinta unei case de ...[citește_toată_știrea]

1 Aprilie 2022, 17:30
(10454 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 11 noi cazuri de COVID-19

Vineri, 1 aprilie 2022, la nivelul județului Ialomița, potrivit raportărilor, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 26993, fiind înregistrate 11 noi cazuri față de ziua de joi, 31 martie ...[citește_toată_știrea]

1 Aprilie 2022, 16:10
(1414 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Peste 2000 de fermieri ialomițeni au depus Cereri Unice de Plată

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) informează că în cadrul Campaniei de primire a Cererilor Unice de Plată pentru anului 2022, în perioada 1 martie – 1 aprilie, la nivelul județului ...[citește_toată_știrea]

1 Aprilie 2022, 15:15
(3667 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: 14 incendii produse pe raza județului, în ultima săptămână

ISU Ialomița: 14 incendii produse pe raza județului, în ultima săptămână

În ultima săptămână, pompierii au intervenit pentru limitarea și lichidarea unui număr de 14 incendii, produse în mai multe localități de pe raza județului
Ialomița, în care flăcările s-au întins ...[citește_toată_știrea]

1 Aprilie 2022, 12:30
(4124 vizualizări - 0 comentarii)


IȘJ Ialomița: 19 directori și 10 directori adjuncți de școli, după un nou concurs

Joi, 31 martie a.c., au fost validate rezultatele finale ale concursului pentru ocuparea funcțiilor vacante de director și director adjunct din unitățile de învățământ preuniversitar de stat din Ialomița ...[citește_toată_știrea]

31 Martie 2022, 20:10
(4116 vizualizări - 0 comentarii)


Axintele: Bărbat reținut pentru «lovire» și «amenințare»

Polițiștii din cadrul Secției de Poliție Rurală nr. 4 Coșereni au probat activitatea infracțională a unui bărbat, în vârstă de 38 ani, bănuit de comiterea infracțiunilor de «lovire sau alte violențe» și ...[citește_toată_știrea]

31 Martie 2022, 19:35
(2020 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Amenzi de peste 47200 de lei

Miercuri, 30 martie a.c., polițiștii au intervenit la 76 de evenimente, dintre care 71 au fost sesizate pe numărul unic pentru apeluri de urgență 112, fiind constatate 7 infracțiuni. Din totalul acestora ...[citește_toată_știrea]

31 Martie 2022, 19:20
(3169 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 14 noi cazuri de COVID-19

Joi, 31 martie 2022, la nivelul județului Ialomița, potrivit raportărilor, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 26982, fiind înregistrate 14 noi cazuri față de ziua de miercuri, 30 martie ...[citește_toată_știrea]

31 Martie 2022, 16:15
(1214 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Doi tineri, reținuți după ce au furat motorină din rezervoarele unor microbuze

Polițiștii de Investigații Criminale din Urziceni au identificat și reținut, pentru 24 de ore, doi bărbați bănuiți de furtul a peste 150 litri de motorină din rezervoarele unor microbuze de transport persoane ...[citește_toată_știrea]

30 Martie 2022, 18:15
(11386 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 12 noi cazuri de COVID-19

Miercuri, 30 martie 2022, la nivelul județului Ialomița, potrivit raportărilor, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 26968, fiind înregistrate 12 noi cazuri față de ziua de marți, 29 ...[citește_toată_știrea]

30 Martie 2022, 16:20
(1468 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Niciun focar de Pestă Porcină Africană

Potrivit Direcției Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița, la data de 30 martie 2022, pe raza județului Ialomița nu mai evoluează niciun focar de Pestă Porcină Africană. De reținut ...[citește_toată_știrea]

30 Martie 2022, 14:10
(6298 vizualizări - 0 comentarii)


RAR Ialomița: ITP «la fața locului» pentru deținătorii de tractoare și utilaje agricole și apicultori

RAR Ialomița: ITP «la fața locului» pentru deținătorii de tractoare și utilaje agricole și apicultori

Registrul Auto Român se află alături de fermierii și apicultorii care solicită eliberarea cărții de identitate a vehiculului (CIV) și efectuarea inspecției tehnice periodice (ITP) la domiciliu sau locul ...[citește_toată_știrea]

29 Martie 2022, 16:30
(18243 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 19 noi cazuri de COVID-19

Marți, 29 martie 2022, la nivelul județului Ialomița, potrivit raportărilor, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 26956, fiind înregistrate 19 noi cazuri față de ziua de luni, 28 martie ...[citește_toată_știrea]

29 Martie 2022, 16:20
(2488 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Joi, 31 martie 2022, termenul limită pentru depunerea Formularelor 700/010

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița reamintește contribuabililor, persoane juridice române plătitoare de impozit pe profit care au îndeplinit, la data de 31 decembrie 2021, condițiile ...[citește_toată_știrea]

29 Martie 2022, 16:00
(19353 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
SPERANȚA în Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița își desfășoară activitatea operativă în containere Anonim în Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița își desfășoară activitatea operativă în containere Rodica în Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița își desfășoară activitatea operativă în containere as în Curtea de Conturi a României reclamă «slaba gestionare a patrimoniului» la Direcția Județeană pentru Sport Ialomița georgica în Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița își desfășoară activitatea operativă în containere Anonim în Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița își desfășoară activitatea operativă în containere vasilica în Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița își desfășoară activitatea operativă în containere Ilie Palarie în Slobozia: Protest anti-poluare olfactivă Anonim în Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița își desfășoară activitatea operativă în containere PREDA în Episcopia Sloboziei și Călărașilor reclamă, din nou, lipsa de intervenție a autorităților în problema poluării olfactive din Slobozia! gica în Slobozia: Protest anti-poluare olfactivă Gigel în Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița își desfășoară activitatea operativă în containere cetatean în Costul «ipocriziei politice» în opinia deputatului PSD Ștefan Țintă: blocarea fondurilor PNRR din rațiuni de partid! Sindicat în Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița își desfășoară activitatea operativă în containere antiagatha în Slobozia: Protest anti-poluare olfactivă nemultumitu' în Slobozia: Protest anti-poluare olfactivă Rodica în Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița își desfășoară activitatea operativă în containere Răduță Aurelian-Constantin în Slobozia: Protest anti-poluare olfactivă Justin în Consiliul Superior al Magistraturii scoate la concurs posturi de judecător în cadrul Judecătoriei Urziceni Pavel în Slobozia: Protest anti-poluare olfactivă

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...